Dominee op priesterfeest De jachthoren heeft geklonken onzepuzzel RODENT Het alcoholmisbruik in voormalig Duits gebied in Polen Een geschenk van formaat VERDELG RDER ER OP HET KERKPLEIN H. C0UWENBERG H. STUMPEL N.V. 4 it- drecht DERDE BLAD ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 Merk waardige kran ten berich ten Geen hoerastennning Protestants protest Üw haar wint het met glans! POL Y COLOR Paus heeft lichte griepaanval Bouwplannen Franse vloot Ontwortelde jeugd drinkt teveel Torli.... toenadering Algemene onveiligheid Alleen maar cafe's Staatshandel in alcohol 1.000.000 Onderlinge Oud-strijders in Celebes eisen schadevergoeding rat en muis i met OPLOSSING c of per- aken van 83SS1 SCHAPPEN on 9920 i kennissen /an MA e verkoper dat U bij :LDJE van 1EVEND is FATIMA" ;n met een daarbij in s een grnte edend voir ENK VAN )LAAS EN •lektricitcit. nde beeldje in. Siro 143595 „radium" van Onze ie kroontje in) uit zenden nnenkomst Onlangs vierde de pastoor van Diemen zijn 40-jarig priesterfeest. Namens de Hervormde Gemeente bood ds. E. Hagen tijdens de recep tie zijn gelukwensen aan en ontving toen van de jubilaris een gift van f 100voor de dia conie ter verdeling onder behoeftige Hervorm de gemeenteleden! Eigenaardig? Misschien wel, maar toch is het de moeite waard om er eens even bij stil te staan, want dit op zich onbetekenende feit staat niet alleen. Het is er slechts één uit een lange reeks, die allen te- samen duidelijk maken dat er in de verhou ding katholieken-protestanten in Nederland iets aan het veranderen is. Ik doe maar een willekeurige greep uit een aantal krantenberichten van de laatste tijd. Op zondag 11 november gaf de KRO voor de tweede maal een TV-uit zending van een Hoogmis, ditmaal vanuit de parochiekerk te Bunnik. ~'s Avonds zond de TV vanuit dezelfde katholieke kerk een getuigenis bijeenkomst uit van in Nederland woonachtige Hongaarse protestanten. Het semi-officiële hervormde orgaan Woord en Dienst nam enige tijd geleden een artikel op van de Franciscaan dr. A. Fiolel. Toch was dat artikel lang niet zonder kritiek op de reformatie. Omgekeerd treft men in katholieke tijdschriften, zoals Dux en de Nederlandse Katholieke Stemmen, van tijd tot tijd bijdragen aan van protestantse zijde. De prachtige Elsevier-uitgave Encyclopedie van het Christendom is in dit opzicht zelfs een monument te noemen. Voor de eerste maal in onze geschiedenis hebben vooraanstaande figuren uit protestantse, ka tholieke en oud-katholieke kringen de handen ineengeslagen voor het tot stand brengen van een werk, dat uniek is niet alleen voor Nederland en België, maar zelfs voor de gehele christelijke wereld. Al deze feiten waren 50 jaar gele den eenvoudig ondenkbaar. Er is wel degelijk iets veranderd in het Ne derlandse geestelijk klimaat. Dat wil niet zeggen dat er niet even goed een lijst van krantenberichten te ma ken zou zijn zelfs nu nog in 1956, welke getuigt van onvervalst anti papisme of katholiek onbegrip voor het protestantisme, maar vóór 50 jaar was er vrijwel alléén maar een anti-stemming. Wie nu denkt dat we er al bijna zijn en dat de zo vurig ge wenste hereniging reeds vlak voor de deur staat, vergist zich. Er is geens zins een eind gekomen aan de strijd. Slechts de manier van strijden is veranderd. Ze is zakelijker geworden, laat zich minder door hartstochten en sentimenten leiden, beweegt zich veel meer om de eigenlijke, centra le vragen van de christelijke open baring. Maar dat is al een hele winst. Toen de Nederlands Hervormde kerk m 1945 op bijna wonderbaar lijke wijze het staaisreglement dat koning Willem I haar in 1816 als een keurslijf had opgelegd doorbrak en opnieuw na zoveel jaren zichzelf werd, was een van de eerste daden van de nieuwe Generale Synode het uitvaardigen van 'n herderlijk schrij ven betreffende de rooms-katholieke kerk. Dat herdeilijk schrijven wilde opnieuw duidelijk maken waarom de Protestanten bleven „protesteren" te gen een kerk, die naar hun mening niet de toets van het Evangelie kon doorstaan. Toch was dit protest al een hele vooruitgang, want het was niet ingegeven door een louter anti rooms sentiment, maar ging uit van een eerlijke, zij het dan ook niet ge heel geslaagde, poging de katholie ke kerk te verstaan en te zien zoals zij werkelijk is. Een vooruitgang ech ter waarbij de N.H. kerk bleef wat ze was: Protestant! üok op wereldniveau speelt zich iets dergelijks af. In de eerste jaren van de oecumenische beweging on der de niet-katholieke christelijke kerken van de gehele wereld ging men uit van een al te optimistisch en ook onjuist standpunt. Men dacht dat de eenheid onder de Christenen wel te bereiken was als elke kerk maar wat wist te geven en te ne men en niet star op haar standpunt bleef staan. Zo zou op de duur een grootste gemene deler gevonden wor den. voor allen aanvaardbaar. De katholieke kerk kon hier vanzelfspre- Advertentie). kend niet aan mee doen en haar hou ding werd beoordeeld als hoogmoedig en zelfgenoegzaam. Merkwaardig is nu dat men langzamerhand toch zelf de ontdekking gedaan heeft dat van een methode van water - in - de wijn - doen, van democratie als men wil, niets te verwachten is als het er om gaat hoe de mens de Boodschap van God heeft te verstaan. Steeds meer is men tot het inzicht gekomen, met name in de Wereld raad van Kerken, dat men niet moet beginnen van de ander te eisen een klimaat is nu goddank aan het op klaren. We beginnen de ander lang zaam en niet zonder moeite en veel vergissingen te verstaan zoals hij werkelijk is, we beginnen eindelijk te leren naar elkaar te luisteren! Het is daarom dat die schijnbaar zo onbetekenende krantenberichten toch wel iets zeggen. De toenade ring die er uitspreekt komt voort uit een oprecht verlangen naar de een heid der verscheurde Christenheid aan beide kanten en getuigt tevens van werkelijkheidszin. Dat geeft recht wel niet tot een naïef optimisme, maar toch tot hoop en vertrouwen voor de toekomst. J. v.d. M. pr. (Advertenties) door één iintgevende haarwassing met lileur-Nliainpoo (niet geverld Z.H. Paus Pius XII lijdt aan een lichte aanval van griep. Van zijn art sen heeft hij het advies gekregen, meer rust te nemen en het aantal audiënties te beperken. Vaticaanse kringen verklaren, dat specialisten enige dagen geleden de paus volledig hebben onderzocht en dat daarbij „niets abnormaals" is ontdekt. lAdvertentie) De Franse staatssecretaris van ma rine, Anxionnaz, heeft voor de com missie van defensie uit de nationale vergadering verklaard, dat de Fran se marine in de komende twee jaar schepen mei een gezamenlijke ton nage van 60.000 ton wil laten bouwen. Voor 1957 staat o.m. de bouw van een vliegdekschip voor hefschroef- vliegtuigen en twee escortevliegtui gen op het programma. Deelnemers! t -Ruim stuk van zij: heiligste overtuiging prijs te geven, maar veeleer dat de ander zichzelf blijft. Ook heeft men ontdekt dat een eerste voorwaarde voor de hereniging bestaat in eer lijk begrip voor eikaars standpunt, niet vertroebeld door de strijdhouding die eeuwenlang de christenen tegen elkaar heeft opgezet. Een gelijksoortige ontdekking heb ben ook de katholieken en de protes tanten in ons land gedaan. Al te lang hebben wij elkaar bevochten en dan nog vaak met schijnargumenten. De Protestant schermde met het ..Room se streven naar macht" zonder te beseffen dat de Katholiek het kerke lijk gezag met zijn eventuele fou tengeheel anders ziet dan hij. De katholiek verweet de anderen hun gespletenheid in talloze kerken en kerkjes maar had niet in de ga ten, dat die anderen van eenheid een opv'srtfffrg"hadden, volkomen verschil- - lend van de zijne. Al te lang hebben uitspattingen in sommige delen van De communistische regering in War schau heeft onlangs toegezegd, dat in Oost-Pruisen, Dantzig, Pommeren en Silezië zowel de wederopbouw als de culturele activiteit zal worden bevor derd door de bouw van cultuur-hui zen", bioscopen, restaurants, koffie huizen e.d. Bovendien zal meer aan dacht worden besteed aan een zinvolle vrije-tijdsbesteding, met name op het platteland. Door dergelijke maatregelen wil men trachten tegen te gaan,, dat de mijn werkers in Opper- en Neder-Silezië hun vrije tijd verdoen bij bier en ster ke drank, hoewel het regime als zo danig nauwelijks bezwaar schijnt te hebben tegen de steeds toenemende omzet van alcoholhoudende dranken, die alleen in staatswinkels te krijgen is. Vooral de jeugd drinkt veel te veel. De vrije-tijdsbesteding, zowel van staatswege als van de zijde van de communistische vakbeweging heeft schromelijk gefaald. Waartoe alcohol misbruik leidt staat te lezen in het door de Poolse vakbeweging in Bres- lau uitgegeven Duitse dagblad ,,Ar- beiterstimme". De toestand moet wel zeer ernstig zijn, want het blad is niet mals bij het hekelen van de misstan den. ..Aroeiterstimme" schrijft over de door halfvolwassen jongeren (no zems") veroorzaakte opstootjes en meldt ook. dat bij die aanvallers jonge meisjes zijn, die zich niet hebben ont zien neergeslagen slachtoffers tegen het hoofd te schoppen. „Arbeiter- stimme" voegt hieraan toe, dat de al gemene onveiligheid bij 't aanbreken van de duisternis de spuigaten uit loopt. De militie is in enkele plaatsen van dit gebied niet meer bij machte de openbare veiligheid te garanderen. De veel te grote consumptie van ster ke drank van de jongeren is vaak aan leiding tot dergelijke uitspattingen. In een ander artikel over de ..cul turele vrije-tijdsbesteding" in Walden burg wordt verklaard, dat hiervoor in deze bijna 110.000 inwoners tellende stad nauwelijks gelegenheden bestaan. De meeste bewoners blijft niets an- (Advertentie) wij niet eikaars overtuigingen bestre den, maar veeleer de caricatuur wel ke we in onze eigen geest van de ander hadden gevormd. Dit troebele het mijnbekken van Waldenburg. Hier worden bij het aanbreken van de avond en 's nachts voorbijgangers aan gevallen en neergeslagen, meisjes las tig gevallen, mensen beroofd. Het blad Laat nu de kou maar komen Iedere dag een lepel Scott's Emulsion en ze kunnen er de hele win ter tegen. Scott s Emul sion - de smakelijkste levertraan - bevat de belangrijke vitaminen A en D en onmisbare opbouwstoffen m de meest werkzame vorm Ook voor volwasse nen ideaal voor grotere weerstand. ders over dan in cafés en herbergen hun vertier te zoeken. Vandaar, dat in de straten van deze stad waggelen de beschonkenen geen zeldzaam ver schijnsel zijn. Op de dagen dat de lonen worden uitbetaald heeft de z.g. .bereidheidsdienst" van de burger militie de handen vol en komt er geen einde aan de in dronkenschap begane wandaden van halfvolwassenen. Bijzonder erg is het ook op zonda gen, aangezien er noch in de stads parken, noch in de omgeving voor ont spanning wordt gezorgd. En vindt er eens de een of andere culturele bijeen komst plaats, dan is de toegangsprijs meestal dermate hoog, dat een arbei dersgezin met kinderen er niet naar toe kan gaan. Het gevolg is dan, dat moeder met de kinderen maar thuis blijft en vader in de kroeg zijn vertier zoekt. De jongeren brengen, naar uit bijna alle berichten over Waldenburg blijkt, het grootste deel van hun vrije tijd in kroegjes en cafés door. Een poosje geleden heeft men in enige steden in Pommeren een poging gedaan, om de namen van onverbeter lijke drinkebroers en jongeren, die zich te buiten gingen aan sterke drank, openlijk op een bord bekend te ma ken. Deze actie moest weer worden afgeblazen, omdat de staatswinkels, waar alcohol wordt verkocht, er be zwaar tegen maakten. Ze konden daardoor de hun in het economische plan voorgeschreven verkoops-ver- plichtingen niet vervullen. Gebrek aan ontspanning, culturele activiteit en georganiseerde vrije tijdsbesteding bevorderen alcoholmis bruik van de jeugd. Het is een kring*- loop, waaruit weer eens de kloof blijkt, die er gaapt tussen de ,,volks- democratische" theorie en praktijk. In de voormalige Duitse provincies in Polen komt hier nog bij. dat de naar deze gebieden overgebrachte Poolse bevolking zich daar niet thuis voelt en ook om die redenen in sterkere mate toevlucht zoekt tot de alcohol. keert (Je Levensverzekering-Mij. 's-Gravenhagi te s Gravenhage aan U allen uit als winst over Het afgelopen tijdvak L/iigestoten .aan sprake- Oud-strijders in Celebes hebben een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen van Nederland vergoeding te eisen voor de schade, die door de voorma lige kapitein van het K.N.I.L. Wes terling, aan het volk van Zuid-Cele- bes is toegebracht. De oud-strijders beweren, dat Wes terling veiantwoordelijk was voor de massamoord op 4000 mensen in Ce lebes gedurende de operaties in 1946. ^ij waarschuwen, dat indien de Ne derlandse regering weigert het ver- S°e Nilri te, wüligen. de veiligheid van cie Nederlandse onderdanen in Indo- SrsiS }n .J1.?* algemeen en in Celebes kunnen worden" gewaarborgd iJvinLP l erü Belgisch Lotharingen, in Vlaanderen en de Kempen hebben de jacht- i°rhhS 9,e, en'. n, in verschillende streken hebben kleurige stoeten van ruiters en meute de vossesporen gevolgd. In elke jager is weer iets herleefd van de hartstocht die ook Sint- Hubertus, zijn patroon en beschermer ge kend heeft, toen hij nog als levenslustige hove ling zijn vele trofeeën in de wacht sleept Jagen in België dot is de verrassende ontmoeting met een hert in de Ardennen, dat zijn de flitsende bewegingen van reebokken in bijna alle bossen van het land, dat zijn dé sluwe manoeuvres van vossen en het zorge loos bedrijf van fazanten, patrijzen, hazen en konijnen. België heeft in klein bestek een verscheidenheid aan flora en fauna als weinig andere landen. Vooral in Belgisch Lotharingen en in de Ar dennen vindt men nog veel wild. Het hert heeft zijn eigenlijke domein in de Luxem burgse, Naamse en Luikse Ardennen. De wil de zwijnen hebben in de uitgestrekte bossen van dit gebied hun thuis, maar men kan ze ook in de meeste andere delen van België aantreffen. Alleen in Vlaanderen en de Ant werpse Kempen zal men de evers zelden zien. In bijna elk groot bos leven de reebokken. Een paar damherten, die wettelijke bescher ming genieten, huizen in de provincie Namen, in de omgeving van Rochefort en Viüers- sur-Lesse. Dassen en vossen graven hun holen m het gehele land. Wolven zijn al een eeuw geleden uit de Bel- gisehe wouden verdwenen. Het verhaal wil cat Koning Leopold 1 de laatste van deze die- ren m zijn land heeft gedood. In de bossen van Belgisch Lotharingen, niet ver van de Franse grens, heeft echter na hem Baron Joseph de Gerlache omstreeks 1890 nog een jonge wolf geschoten- Hei kleine wild is in de Ardennen niet zo talrijk als in de andere streken. In de Ar dennen is het klimaat dikwijls te hard, de afstanden tot de zomen van de wouden zijn te groot en het rovende wild belaagt er voot- durend de kleinere dieren. Korhanen en de veldhoenders ziet men echter nog wel in de Ardennen waar zij vruchten in overvloed vin den. In de valeien en in de bosjes van de lagere Ardennen zijn de fazanten, patrijzen, hazen en konijnen bijzonder talrijk. Deze die ren zijn verder ruimschoots aanwezig in Con- droz, Haspëngouw, in sommige streken van Brabant, Henegouwen. Limburg en Vlaande ren,En wie het waterwild lokt. bieden de Kempische moerassen in de trektijd een rijke buit. Hoeveel prettiger is het, voor alle privé-correspon- dentie uw eigen OLYMPIA portable te kunnen ge bruiken! Het gaat veel sneller dan met de hand geschreven. leder vel papier op de OLYMPIA getikt, ziet er onberispelijk uit. Bovendien hebt u steeds copieën. De fraaie machine met de verende toetsen en vele andere voor delen is werkelijk een schitterend ca deau van blijvende waarde. Model SM 3, met tabulator en ook met 34 cm wagen. Voor hoge prestaties op kantoor de OLYMPIA standaardmachine SG 1 in „Super"- ofNormaal"-uitvoering. Zeer hoge tiksnelheid - smaakvol model. Voor snel en zeker werken, de OLYMPIA telma chine met de uiterst snelle non-stop bediening. Capaciteit 8/9 9/10 en 11/12 stellig - in verschillende uitvoeringen gemakkelijk „blind" te bedienen. Gemakkelijker tikken - sneller rekenen Prospektussen, vrijblijvende demonstratie en adressen der distrikts- agenten bij: N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT Piet Heinstraat 133 's-Gravenhage - Tel. 33.64.60 OLYMPIA-DEALER voor OOSTERHOUT en de LANGSTRAAT: Oosterhout - Leijsenhoek 27-29 - Tel. 01620-2648 OLYMPIA-DEALER voor WEST-BRABANT en DORDRECHT: DORDRECHT: Voorstraat 162 BREDA: Tolburgstraat 2 HORIZONTAAL: 1 eiland in de Ind. archipel, 5 muziekdrama, 9 strem sel, 10 driekroon, 12 boom, 14 voorzet sel, 15 belangstelling, 16 goud (fr.), 18 bloem, 20 larve, 21 maat, 23 onder het nodige voorbehoud, (lat. afk.), 24 on der andere (afk.), 26 aait 30 oxideren, 33 bijwoord, 3tl opdracht, 36 telwoord, 37 godheid, 38 vlaktemaat, 39 stil staand water, 40 soort anker, 41 rechthoekig, 43 regel. 45 bezig, 47 be grijpen, 49 lidwoord, 51 slede, 52 iedere 55 vorm van reven, 58 deel v.h. been, 60 deel v. e. fr. ontkenning, 61 beroep 62 stofmaat, 63 ijle stof, 65 bloem, 66 vis, 68 gevaarlijke toer 69 por. VERTICAAL: 1 voorzetsel, 2 vogel, 3 pl. op de Veluwe, 4 smal stuk leer, 5 pl. in Rusland, 6 geestelijke, 7 be kendheid, 8 bijwoord, 9 jongensnaam, 11 palm, 13 schadelijk insect, 14 soort maatschappij, 17 koningin (fr.), 19 on billijk 22 pl. in België, 23 zangnoot, 25 als eerder (afk.), 27 woede, 28 unieke, 29 langzaam, 30 serie, 31 oude maat. 32 ned. vliegveld, 35 spoedig, 40 dwalen. 41 bijw., 42 vorm v. snate ren, 44 deel v.h. been, 46 de dato (afk.), 48 slede, 50 verharde huid, 53 (Advertentie) kippeneigenschap, 54 droogoven, 56 verlangt. 57 verpakkingsmiddel. 53 bevestigingsmiddel, 59 dun, 64 spil, 67 waterhoogte lafk.) HORIZONTAAL: 1 montuur, 7 ma kreel, 13 a la, 14 uranium, 16 ent, 17 dr, 18 mee, 19 a.g., 22 se. 23 opera, 25 ei, 28 morsen, 31 ransel, 34 en 35 spel, 37 stro, 38 k.o., 39 nap, 40 est 42 m.t.s., 44 ko, 45 etalage, 48 ir, 50 hart, 52 arak, 54 maria. 57 etude, 59 r.k., 61 ma, 62 opa. 64 l.o., 65 n.s., 66 pel, 67 dm, 68 ja, 69 met, 70 o.i., 71 d.i., 72 ets, 74 an, 76 te, 77 poort, 79 renet, 82 noen, 85 gril, 87 er, 88 muskaat, 92 an, 94 u.s.a., 96 air. 97 els 100 op, 102 trap, 104 avro, 106 do, 107 gareel, 110 oester. 112 ie, 113 egard, 116 s.a., 118 ge, 120 ede, 121 ee. 123 pul, 125 stui ter, 128 don, 130 piaster, 131 ergeren. VERTICAAL: 1 ma, 2 olm, 3 na 4 uur, 5 ur, 6 ramp, 7 mier, 8 au,' 9 k.m.a., 10 ee, 11 eng, 12 lt, 15 neet, 17 dessa, 20 genot. 21 smet, 22 sr. 23 one, 24 art, 26 is, 2'i slop, 29 on, 30 eppe, 32 arme, 33 e k„ 36 lea. 37 sta, 39 norm, 41 sla, 43 sire, 44 ka, 46 tui, 47 git, 49 ra, 50 harpoen, 51 tam, 52 ado, 53 kasteel, 55 radio, 56 ao, 57 e.a. 58 ulaan, 60 kei, 63 pit, 65 net, 71 don, 72 et, 73 sr, 75 neg, 77 peru, 78 reu, 80 eva, 81 tras, 83 oe, 84 ski, 86 in, 88 mare, 89 sap. 90 ara 91 tere, 93 noga, 95 steeg, 98 losse. 99 worm, 101 pa, 103 ale, 105 vod, 106 de, 108 r.i., 109 kadi, 111 t.a.. 114 geur, 115 rete, 117 lui. 119 est, 121 erg, 122 moe, 123 pp, 124 la. 126 te, 127 er, 128 dr, 129 nn.

de Stem | 1956 | | pagina 5