Rijksverkeersinspecties kwamen handen tekort Titc Belgisch voorbehoud inzake Delta-plan Zf lil)- BE VELA ND Westdorpse raad akkoord met toegelichte begroting Veel aanvragen afgewerkt Rumoerige zitting van de gemeenteraad van Kapelle HULSTENAREN OPENEN HET 3 Ontgoochelde zondagsrijders in Zeeland en Brabant In meeste gevallen beperkt verlof N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN tV.V.M.) r.V.CI.A. contra r>.A. .hoging van het bedrag dat de be- Sint kon nauwelijks schimmel in bcdwanghouden Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Z-V.laanderen HULST SPEELGOED TERNEUZEN Subsidie-regen Doktersd/enst Minister: „Beslis snel over het Moerdijkkanaal" Z. Vlamingen in Maasgouwen-toernooi GOES Burgerlijke Stand AGENDA Vandaag Morgen ft ft '-ndag Het M va A DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 t (Van onze verslaggevers). De Rijksverkeersinspecties, in Zeeland zowel als in Bra bant hebben een paar drukke dagen achter de rug. Het loopt daar momenteel storm van aanvragers om ontheffing van het zondagsrijverbod. Bij de Zeeuwse Rijksverkeersinspectie te Mid delburg voegden zich gisteren 400 nieuwe aanvragers bij de 500 die er de vorige dag waren binnengekomen. In Brabant, waar het bureau van de Inspectie in Den Bosch gevestigd is, zijn tot gisterochtend in totaal 2500 schriftelijke aanvragen binnengekomen. Een deel daarvan resulteerde uit de 1300 be zoeken die de Rijksverkeersinspectie over de ontheffing had moeten verwerken en uit de 1200 telefoongesprekken die men de afgelopen dagen gevoerd heeft. Voor een deel bleken er inderdaad gefundeerde aanvragen ter tafel te komen. Zeer veel gevallen echter hadden zich evengoed niet kunnen aandienen. Daarnaast waren er tal rijke aanvragen, die slechts uitliepen op een zeer beperkt verlof tot rijden op zondag. Ongeacht de richtlijnen die in het ministeriële verbod waren gegeven, bleken bijna alle aanvra gers het gemunt te hebben op een algehele ontheffing, die uiteraard slechts sporadisch gegeven werd. Zowel in Zeeland als in Brabant blijkt de Rijksverkeersinspectie ge poogd te hebben alle aanvragen vóór de eerste verbodszondag (morgen dus) te hebben afgewerkt, In Zeeland is men daar vijwel in gesiaag. In Bra bant, waar 3 dagen tot diep in de nacht werd doorgewerwkt, heeft men alle aanvragen behandeld, die tot en met de eerste vrijdagpost zijn binnenge komen. Overivegingen Vaak heeft de Rijksverkeersinspec tie lang en breed moeten overwegen, aleer bepaalde aanvragen konden worden toegekend of afgewezen. Zo kreeg Zeeland tal van verzoe ken om ontheffing van mensen, jonge, gezonde mensen, die op grote afstand van de kerk wonen. Hier over is zelfs met het departement (Advertentie) overleg gepleegd, voorlopig echter nog zonder resultaat. Wellicht dat er via de volksvertegenwoordiging nog verzoeken komen. Ook het zaken- en bedrijfsleven liet zich niet onbetuigd en het eiste heel wat werk om uit te zoeken, in welke categorie men de aanvragers moet onderbrengen. De Zeeuwse Rijksverkeersinspectie vertelde gisteren, dat tot dan toe on geveer 75 procent der aanvragen in gewilligd kon worden. Voor Brabant kon men ons nog geen percentage verstrekken, zomin als het percen tage auto-bezitters, dat een aanvrage indiende. Een categorie die zich zwaar ge dupeerd voelt bestaat uit de mensen, die gemijterd en gebaard in deze da gen weldoende rondgaan. Tegenover her. heeft de Rijksverkeersinspectie echter het been moeten stijf houden. „Ook tegenover de Echte?" hebben wij gevraagd. En het antwoord luidde: „Wij voelen ons niet gerechtigd om op eigen houtje onderscheid te gaan maken tussen bisschoppen. Er zijn tenslotte nogal wat taxi's beschik baar...." Streng toezicht De Minister van Justitie heeft op dracht gegeven aan rijks, en gemeen tepolitie streng toe te zien op de na leving van het zondagsrijverbod. Te gen ieder, die in strijd met de des betreffende bepalingen op zondag tussen 5.00 en 24.00 uur bezine ge. of verbruikt in eeu motorrijtuig, zal proces-verbaal worden opgemaakt. i Advertentie! Se aaa slljit l°t x««id»rtighoncjerd gulden ..«an premie voor Hief pensioen- of levensverzekeringen 1 VVjy^e mag van Uw belastbaar inkomen worden afgetrokken. Vraagt nu inlichtingen. MALIEBAAN 50 UTRECHT 7-1 1 a Tl A ^er *laï* veel kritiek op de ver- Bij de bespreking der begroting van het B.A. in de jongste raads zitting te Kapelle heeft de heer Tram per (P.v.d.A) een felle aanval gedaan op het beleid van het B.A. Hy verweet dit college mensen van buiten in het bejaardenhuis „Porno- na" te hebben opgenomen, terwtfl ingezetenen werden afgewezen. Ver- Toen de grootse ontvangst van de goed-heiligman in Amsterdam geheel en al achter de rug was. gaf hij ons het volgende kijkje achter de scher men „Mijn paard is wel aan enige drukte gewend, want het heeft vroeger ge werkt in een groot circus. Toen het dan ook al die duizenden mensen om zich heen hoorde juichen, wilde het terstond zijn oude kunsten voor het publiek weer gaan vertonen. Ge lukkig kon ik hem er nog net bij tijds van afbrengen. Want, zoals een mijner knechten zeer terecht op merkte, de Nederlanders hebben mijn schimmel niet nodig om hun hart op te halen aan circus-genoegens: er wordt hier immers een voortreffelijk circus-album uitgegeven, met die kostelijke verhalen en illustraties over de grootste circussen aller tij den en aller landen. Voorwaar een dolgezellig en spannend boek, dat ik graag aan iedereen cadeau zou willen geven!" Dit boekwerk ,,De bonte droom van het circus" is geschreven door de circuskenners bij uitstek. J. v. Dove- ren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boek krijgen bij uw roomboterieverancier of per brief(kaart) bestellen bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan nog op tijd toegezonden om als Sinterklaas surprise te kunnen geven. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjet en kleurenplaten ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt 7.0'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag 413-00 jaarden moeten betalen als 7.ij opge nomen worden in dit tehuis. Wethouder Balkenende, die voor zitter is van het B.A. liet een en an der niet op zich zitten. Hij zei o.m. dat de heer Tramper boter op het hoofd heeft en voegde hem toe: ..Als er een is, die zwijgen moet. dan bent u het toch wel, na alles wat er de laatste weken is voorgevallen tussen het B.A. en de P.v.d.A. Er moet voor de P.v.d.A. toch wel reden zijn om te zwijgen". Omdat het een openbare raadsvergadering is wilde wethouder Balkenende er niet verder op ingaan. De heer J. de Jager (A.R.l keerde zich fel tegen de heer Tramper en zei dat zijn hele betoog slechts een propagandastunt was. Hij hoopte dat het B.A. zich niet zou storen aan deze partijpolitieke propaganda. Wet houder Balkenende sprak daarop de hoop uit, dat de P.v.d.A. fractie het B.A. zou steunen en niet afbreken, waarop de heer De Neef (P.v.d.A) antwoordde dat zij niets willen af breken maar dat zij wel vertegen woordigd willen zijn in het B.A., waarop wethouder Balkenende er nog eens op wees dat het Burgerlijk Arm bestuur geen politiek college is. (Advertenties) iedere meier s gestempeld mei hel Schullersveldmerk DODELIJK ONGEVAL OP ONBEW AAKTE Roosendaler gedood Op de onbewaakte overweg Heer- ma van Vossstraat te Roosendaal op het baanvak Roosendaal - Bergen op Zoom werd vrijdagmorgen om onge veer half tien de 77-jarige Adr. van Tilburg uit Roosendaal door de van de richting Bergen op Zoom komen de trein gegrepen en op slag gedood. Tragische bijzonderheid is wel, dat de man is verongelukt vlak nabij het boerderijtje, waarop hij jarenlang zijn bedrijf heeft uitgeoefend. Sinds enkele jaren woonde hij met zijn echtgenote in de Badhuisstraat te Roosendaal, doch kwam nog vrijwel dagelijks naar zijn beide zoons, die aan weers zijden van de onbewaakte overweg een landbouwbedrijf hebben, om mee te helpen bij het werk. Ook vrijdag morgen was de heer van Tilburg per rijwiel op weg van de ene boerderij naar de andere. Slager Hertoghs uit Roosendaal, die aan de andere zijde van de overweg stond zag het ongeluk voor zich ge beuren. De oude baas werd enkele meters weggeslingerd, terwijl het rij wiel totaal vernield gedeeltelijk op de dieselloc bleef hangen. Geestelijke en geneeskundige hulp werd ingeroepen. De trein had ongeveer een half uur vertraging. Als bijzonderheid zij nog vermeld dat monteurs op het moment van het ongeval bezig waren de laatste hand te leggen aan de montage van een beveiligingssysteem van de over weg middels knipperlichten en bei- signaal. (Advertentie) KORENDAG Zoals we onlangs reeds aankon digden, vindt morgen alhier de ko rendag van de Korenbond plaats. De Hoogmis, die twaalf uur begint, wordt opgedragen door pastoor Snel en de voorzitter van de Korenbond, pastoor Holtkamp uit 's Heerenhoek, houdt de predikatie. De wisselende gezangen worden door alle aanwe zige koren gezongen en de vaste ge zangen door de koren van Middelburg en Vlissingen. Om half drie zal de zeereerw. heer L. Kuypers, secretaris der St. Gre- goriusvereniging in het bisdom Bre da een toespraak tot de zangers hou den en om half vier zullen de ver schillende koren zich ieder afzonder lijk in de kerk laten horen met een nummer uit het gregoriaanse en het meerstemmige repertoire. EERVOL ONTSLAG. Bij beschikking van de minister van onderwijs kunsten en wetenschap pen is dr. A.M. van der Giezen met ingang van 5 januari 1957 eervol ont slag verleend als leraar aan de R.H.B.S. alhier. Man onder paard Bij de Bagijnenpoort is een klein ongelukje gebeurd dat de bejaarde heer v. D. uit onze stad van het bezit van zijn fiets beroofde, Daar mee kwam hij nl. onder een paard terecht. De heer v. D. kreeg - niet zware - verwondingen en de fiets was naar de maan, hetgeen voor het slachtoffer een grote strop betekent. (Advertenties) VOOR NOORDSTRAAT 70 Bij de vaststelling van de begro ting werden tal van subsidies ver leend. De agenda voor de raadsvergade ring vermeldde onderhandse aanbe steding van 4 woningen aan de Singel. De voorzitter deelde mede, dat de prüs voldeed aan de richtprijs en thans goedgekeurd was. Besloten werd om de bouw van deze wonin gen onderhands op te dragen aan de plaatselijke aannemer J. Strijdonk. Bij de behandeling van de wijzi ging van de verordening van de Vleeskeuringsdienst deelde de voor zitter mee, dat tot dusver huiten deze verordening was gevallen, het ingevoerde geslachte vee. Dit, zo zei hij, moet thans ook in de verorde ning worden opgenomen, en wil het voor goedkeuring vatbaar zijn, wel als volgt Geheven wordt 5 cent per kg voor ingevoerd geslacht vee, en 2 ct, per kg. Indien het betreft vlees van min der dan een kwart dier. De raad be sloot de verordening aldus te wij zigen. Bij de herbenoeming van de leden van de commissie van de woonruim- tewet werd in de vacature W. var. Unen benoemd de heer M. Wille, Door de vergadering werd de heer De Beleir conform het advies van B. en W. benoemd ais vertegenwoor diger voor deze gemeente bij het be stuur voor beschutte werkplaatsen. Bij de vaststelling van de gemeen tebegroting werden de volgende sub sidies verleend-. De vereniging van burgemeesters en secretarissen 1 cent per inwoner: ANWB 25 gulden; Wit-Gele Kruis te Westdorpe f 100; Wit-Gele Kruis te Sluiskil f 75; Kraamcentrum te Hulst f 250- Hygiëne voor het kind f 100; Ziekenhuis te Sluiskil f 4000; Kon. Wilhelmir.afonds 1 cent per inwoner; Plaatselijke afdeling van de EHBO f 150- Reumafonds 1 cent per inwo ner; Mater Amabillisschool f 250; Zeeuwse Vlasserschool te Koewacht f 50- Landbouwwinterschool te Hulst f 250; Muziekvereniging te West dorpe f 600; Muziekvereniging te Sluiskil f 50; Leesbibliotheek te Westdorpe f 150; Centrale Kath. Mi' litaire Tehuizen f 50 Jeugdwerk te Westdorpe f 600; Ouden van dagen te Westdorpe en Sluiskil f 2,— per lid uit de gemeente: Maatschappelijk werk te Sas van Gent f 800,Ge zinsverzorging f 200; Blindeninsti tuut f 50; Ned, Heidemij f 400; Fruit teeltproefbedrijf te Philippine f 50; Burgerlijk Armbestur f 15000; Ly ceum te Hulst f 560; Universiteit te Nijmegen f 100; Helikopterdienst 6 ct. per inwoner. De financiën Hierna sprak de voorzitter uitvoe rig over de stand van de begroting 1957, Hij zei dat het batig slot bedroeg ruim 4000 gulden. Hij wees hierbij op de schulden last van de gemeente, die meer dan 1 miljoen gulden bedraagt, en het hiermede gepaard gaande betalen van een rente van 40.000,gulden per jaar. „Wij moeten nog r.iet zenuwachtig 1», worden, maar wij moeten voor zichtig zijn, vooral wat betreft het bouwen van woningen", zo zei de voorzitter. „Dit alles deelde ik U mede", zo eindigde hij, om een algemeen inzicht te geven in de positie waarin wij verkeren en waarop wij ons beleid af moeten stemmen. Hierna werd de begroting 1957 met algemene stemmen vastgesteld. Evenzo gebeurde dit met de begroting voor het burgerlijk armbe stuur voor 1957. Bij de rondvraag vroeg de heer Hulsters hoever het staat met de be planting van het speelterrein aan de Singel. De voorzitter zei dat hieraan eerstdaags zal worden begonnen. De heer de Maertelaere wees op de slechte verlichting op Passluis. De voorzitter deelde mede, dat met de PZEM was besproken, om hierin ver betering te brengen. TW EE ONDEUGENDE JONGETJES Zware vernielingen op miniatuur Walcheren 1 Twee broertjes van resp. vijf en 1 zeven jaar hebben vorige week op 1 Miniatuur Walcheren vernielingen aangericht. De schade bedroeg on geveer 400.Na een onderzoek i door de politie kon de schuld van de knaapjes worden vastgesteld. De va- der heeft zich bereid verklaard de schade te vergoeden. De jongens heb ben de miniatuur-ruïne van Hooge- lande vernield, alsmede drie vissers scheepjes. zes miniatuur lantaarnpa len, scheepsketels, de reling van een schip en drie spiegelruiten van de galerij van het spoorwegpaviljoen, Te Goes wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter Weiten; te Middelburg is dit dokter Simons; te Vlissingen dokter Vader; te Hein- kenszand, Arendskerke en Wolfaarts- dijk dokter Vos; te Wolfaartsdijk en I voor oost-Zuid-Beveland dokter Roos te Krabbendijke. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet, De dienst in Axel wordt dit week einde waargenomen door dokter Schiltman. Voor Zoutelande, Koude- kerke en Westkapelle neemt dokter M. Huygens waar, uit Westkapelle <K 1187—234). Dokter van Breda— Vriesman helpt deze weze de patiën ten in Terneuzen. Kloosterzande Dansavond ten bale van vluchtelingen Op initiatief van enkele dorpsge noten wordt hedenavond in ,,'t Wit te Huis" een dansavond gehouden waarvan de baten bestemd zijn voor de Hongaarse vluchtelingen. De or ganisatie is gebaseerd op 't principe ..alles voor niets" en dit is zo goed gelukt, dat straks de entreegelden, zonder dat er één cent aan onkosten afgaat, aan 't plaatselijk Comité Hulp-actie voor Hongarije kunnen worden afgedragen. De heer Goosen stelt de zaal gratis beschikbaar, de Scheldevrienden spelen gratis, de dansleraar G. v.d. Lavoir wil geen honorarium hebben, de fa. Duerinck drukte gratis raambiljetten en de ge meente wil niets van vermakelijk heidsbelasting weten. Dit staaltje van organisatie en van naastenliefde getuigende medewer king zal de opbrengst tot record hoogte brengen! Stoppeldijk Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland wordt zondag dienst gedaar. door zerman, Goes zande. de heren A. El- en M. Gakeer Ove- Advertenties) ,,De Belgische regering heeft vol ledig begrip voor het Nederlandse streven naar beveiliging tegen het zeewater, doch is ook bezorgd over de mogelyke gevolgen van het Delta plan voor de bevaarbaarheid van de Westerschelde. Ze heeft om die re- Morgen, zondag, opent de rede rijkerskamer „De Transfiguratie" uit Hulst het Lustrumtoernooi der Maasgouwen dat de EIslo wordt ge houden. De Hulstenaren komen er uit met „Jeugd" van Puget, dat zij al vaker gespeeld hebben. Het toernooi te Elslo is al enkele jaren lang een toneelevenement van (Je eerste rang onder de Nederlandse en Belgische Limburgers; t.g.v. het eerste lustrum van dit toernooi is het opengesteld voor beide landen in hun geheel en na strenge selectie zijn de deelnemende clubs uitgeko zen. Behalve „De Transfiguratie" uit Hulst spelen Thalia uit Houthalen (Ninotschka), Politiespeelgroep St. Michael uit Den Haag (Schijn en werkelijkheid), „De Kat" uit Heer len met Dear Ruth. Brederode uit Schiedam (Kleine kinderen worden groot) en St. Bona uit Heusden (De boodschap aan Maria). De jury wordt gevormd door Loe Maas (Nederl), mr, R. Swerts en Jos, Schonheren (B). De Transfiguratie heeft de eer het toernooi morgen te openen. De Huste- naren worden tevoren door het ge meentebestuur van Elslo ontvangen en de regionale omroep „zuid" zal er een uitzending over verzorgen. den gemeend een algemeen voorbe houd te moeten maken ten aanzien van de Belgische verdragsrechten in de genoemde wateren. België is even wel bereid eventueel opkomende vraagstukken op te lossen in de geest die tussen de partnerlanden in de Benelux bestaat." Dit is in grote trekken het ant woord van de Belgische regering op de Nederlandse Delta-plannen. Het wordt vermeld in de memorie van antwoord van minister Algera aan de Tweede Kamer. Intussen heeft de Belgische regering zich nog niet uit gesproken over de voorstellen inzake het Moerdijk-kanaal, hoewel men er van Nederlandse zijde op heeft ge wezen dat de ontwikkeling van west-Noord-Brabant op korte termijn voorzieningen vraagt. Indien België, zo zegt minister Algera, zich voor het ogenblik niet "ver de plannen zou willen uitspreken dan zou het later bezwaarlijk zijn als op de voorstellen een beroep zal worden gedaan. De feitelijke situatie in Bra bant kan immers tegen die tijd zo gewijzigd zijn dat de grond slag van de voorstellen zou zijn verdwenen. In verband hierme de vertrouwt de minister dat binnen niet al te lange tijd ver antwoorde beslissingen over wat in Brabant moet gebeuren, kunnen worden genomen. BOODSCHAP UIT DE STRATOSFEER Op een perceel bouwland van de heer de Th. alhier werd een radio sonde gevonden. Dit meteorologisch instrument was afkomstig uit België. Na zijn tocht door de stratosfeer is net per valscherm neergekomen. Aan het instrument was een verzoek be vestigd om terugzending naar de plaats van afkomst. IJzendijke NIEUWE WINKELACTIE Ter gelegenheid van de Sint-Nico- laasviering hebben de leden van de winkeliersvereniging „Ons Belang", een bijzonder aardige en attractieve wedstrijd georganiseerd voor het win kelend publiek. Bij alle deelnemers bevindt zich in de etalage een aangeduid merk artikel, waarvan op een formulier aangegeven moet worden, in welke Nederlandse plaats het artikel ge maakt wordt. Fraaie prijzen zijn door de vereniging beschikbaar gesteld. Het was een goede gedachte eens de haast traditie geworden linten wedstrijd te veranderen in een der gelijke attractie. UITVOERING VAN K.A.B.. TONEELGROEP. De toneelgroep K.A.B. afd. iJzen- dijke zal vanavond in 't jeugdgeoouw opvoeren 't toneelspel ,,'hen Duvel die op 't lest nog in de hemel kwam'. Een spel in vier bedrijven van David ie Feber. De K.A.B.-groep heeft reeds enkele jaren achtereen laten zien, dat zij de toneelliefhebbers een aange name avond kan bezorgen. Hoofdplaat ST. NICOLAASACTIE In een vergadering van het St. Nicolaascomité, is besloten, om even als vorige jaren de Sint met zijn knechten feestelijk in te halen. Dit zal gebeuren op zaterdag 1 decem ber. De kinderen zullen surprises ontvangen, evenals de zieken en ou den van dagen. Deze week houdt het comité een huis aan huis collecte. Aardenburg TONEELUITVOERING. Voor de eerste maal dit winter seizoen zal de plaatselijke r.-k. To neelvereniging „Rodanboreh" aan staande zaterdag en zondag in het r.-k. Jeugdgebouw voor het voet licht treden en wel met het fami liedrama „Venijn" van A. Boere. De regie berust bij Alb. de Vrieze. Voorlichting over emigratie Op de door het gewestelijk ar beidsbureau georganiseerde voor lichtingsavond over emigratie in de Prir.s gehouden heeft de heer v. Reemst, die verschillende reizen naar Canada heeft gemaakt, over de kansen in dit land voor de emigrant gesproken. Die kansen zijn er nog genoeg, mede doordat de toelating verruimd is en de beroepenlijst ver viel. Men moet evenwel willen aanpak ken en over aanpassingsvermogen beschikken. Spreker gaf allerlei we tenswaardigheden over het klimaat levensgewoonten, woningen, richtin gen, lonen, sociale voorzieningen, le vensonderhoud, godsdienstige verzor ging enz. Te licht stelde spr. de emigratie niet voor en men moet zeker over goede gezondheid en wat pioniersgeest beschikken om met succes de grote stap te doen, Met de vertoning van enkele films werd de bijeenkomst besloten. „De dwaze vrouw" De toneelgroep „Puck" gaf hier gisteren twee opvoeringen van Lope de Vega's „De dwaze vrouw", een bijna vier eeuwen oud blijspel van de Spaanse Shakespeare, 's Middags deed zij dit voor zeshonderd scrolie- ren en 's avonds voor de leden der Z.V.U. De inhoud van het blijspel munt niet uit door grote oorspronkelijk heid; de intrigue kwam ons nogal mager voor en daar de schrijver veertien personen op de planken zet en slechts enkele speelbare rollen schreef, was het voor de jongeren, die „Puck" vormen een zware opgaaf er iets behoorlijks van te maken. De regisseur Cas Baas heeft al het mogelijke gedaan om in het geval wat vaart te brengen en slaagde daarin over het algemeen goed, al ging het soms wat te geforceerd. De dialogen, in de vertaling van Paul Rodenko, waren in fris Neder lands gehouden en de vele geestige zetten kwamen volkomen tot hun recht. Wat ook nog veel redde was de fleurige en verzorgde kostumering en het originele stijlvolle décor. Voorts viel de rolvastheid van de medewerkenden op. Al heeft de Z.V.U. wel eens geluk kiger toneelvoorstellingen gebracht: de kennismaking met Lope de Vega, was toch wel interessant. Geboren; Maarten zv J. Ysel Maartense; Catharina dv A. Lutjens van Pelt; Hubertus zv J. Wul- lemsStroecken; Leintje dv I. Hoek van DijkeBoogaard; Louisa dv P. RaamakersVermeulen; Jelte Zv G. BakkerLangstraat; Edmund zv A. Beekmanv. Vugt; Otto zv C. Wes terweelvan Sprang; Els dv A. Gi- deonseBolier; Fritz v. J. Bies—v. Dijk; Hindrik zv J MaillieKoetje. Huwelijksaangiften: M. van Hek ken 18 jaar en A. de Jonge 20 jaar. A. Hoogesteger 26 jaar en J. van Hek ken 19 jaar. Gehuwd: B. v, d. Weerd 33 jaar en J. IJzerman 21 jaar; W. van Muis winkel 26 jaar en E. Verbeek 24 jaar P. Gijssel 26 jaar en B. Schipper 23 jaar, OverledemWilhelmina Rijkse, 80 jaar, echtg. van F. Cornelisse; Wil lem Schrijver, 88 jaar, wedn, van A. Passieux. '«-ffeer Abtskerke BEGROTING 1957 AANGENOMEN De raad der gemeente stelde de begroting 1957 samen. De gewone dienst beloopt in inkomsten en uit gaven een bedrag van f 78.000. Hier in' is de post onvoorzien opgenomen voor f 7250, terwijl f 6000,- kon wor den overgebracht naar de reserve voor de verbetering van de Lange weg en voor de bouw van een nieuwe school f 3000,-. Tot leden van de commissie inge volge de woonruimtewet werden her kozen de heren J. Blok, Jacs. Braam. B. Markusse, J. Minnaard en J. Tol- hoek. Aan de kerkeraadsbibliotheek is een subsidie verleend van vijf cent per boek. Aan de provinciale commissie voor huishoudelijke voorlichting ten platte- lande werd f 30.- verleend voor het geven van een vervolgcursus koken. De bouwverordening onderging een verandering in verband met de wijzi ging van het besluit schuilplaatsen bij bouw van woningen. De heer M. Tolhoek kreeg een krotopruimings- premie. Het verzoek van de gemeente Mid delburg om subsidie voor de open bare opleiding tot kleuteronderwijze res werd afgewezen. s-Gravenpolder PLAATSELIJKE FILM. De inwoners hebben zichzelf op de filrn kunnen bewonderen. In het ver enigingsgebouw „Ons Dorpsleven" werd de plaatselijke film. die deze zomer werd opgenomen, vertoond. Di verse personen en gedeelten van de gemeente, alsmede de plaatselijke verenigingen en de brandweer pas seerden de revue, waarbij door een aantal fragmenten de lachlust van het publiek werd opgewekt. Er werden voor een volle zaal 1 middagvoorstel ling voor de kinderen en 2 avond voorstellingen voor volwassenen ge geven. Heinkenszand JAARVERGADERING GROENE KRUIS Onder voorzitterschap van Dr. H. P. van Maanen hield de Groene Kruis- afdeling haar jaarvergadering in zaal Vermeulen. De voorzitter sprak er bij zijn openingswoord de voldoening van het bestuur over uit dat ditmaal - in tegenstelling tot vorige vergade ringen- de opkomst zeer bevredigend was. Bij het zakelijke verslag toonde de exploitatierekening een gunstig beeld. De inkomsten beliepen Fl. 852.36 en de uitgaven Fl. 466.82; een batig slot dus van Fl. 408.54. De t.b.c. boekhouding toonde onge veer hetzelfde beeld. De uitgaven waren Fl. 224.13, de inkomsten Fl. 466.82; batig saldo Fl. 242.69. De balans wees een totaal aan be zittingen aan van Fl. 2708.88 en voor wat de afdeling t.b.c. betreft Fl. 2248. 75: Door het bestuur werd voorgesteld verschillende nieuwe materialen aan te kopen, nu het pand A. 32 was aangekocht en ingericht. Ook de oliebollenactie van de af gelopen week bleek haar steentje ln het totaal benodigde bedrag hiervoor te hebben bijgedragen. Van de activiteiten der afdeling bleek voorts uit het organiseren van een moedercursus welke op 8 janu ari aanvangt. Onder hartelijke bewoordingen nam de voorzitter namens de afdeling af scheid van het bestuurslid, de heer A. Simonse, die 9 jaar lang op zijn post veel voor het Groene Kruis deed. In de vacature werd de heer C. v.d. Dries gekozen. De verdere functies bleven ongewijzigd. Na een korte pauze hield Dr. Fran se v.d. Putte een causerie over „De tuberculose op de scholen." Na zijn populaire en heldere uiteenzettingen over dit onderwerp, beantwoordde hij een reeks vragen. Tot slot vertoonde de secretaris de heer Th. Spelier, een tweetal film strips met als onderwerp „Wat dient men te weten over t.b.?" en „Strijd tegen ziekten." welke door Dr. v. Maanen van een toelichtend woord werden voorzien. ZEEUWEN ZAGEN ZICHZELF TERUG IN BEAURAING De paters Assumptionisten uit Steenbergen waren de gastheren van een goedbezette zaal, waarin de aan wezigen een wel zeer geslaagd film programma kregen aangeboden. In het voorprogramma werd o.m. een reportagefilm van de Zuidbeve- landse bedevaart naar Beauraing vertoond, welke op de aanwezigen een ontroerende indruk maakte. Ver schillende Zeeuwen zagen zichzelf te rug op deze film. De pater-cineast sprak een propagandistisch woord ten gunste van de bedevaartreizen naar het genadeoord. Het overbekende filmwerk „Mandy" een geromantiseerde speelfilm over de moderne onderwijsmethoden aan doof-stomme kinderen, was het gewaardeerde slot van de avond. Hansweert Plannen voor nieuwe kleuterscholen Bij de gemeente zijn plannen aan hangig gemaakt voor het bouwen van twee nieuwe kleuterscholen on der één dak, maar overigens van el kaar gescheiden, op het terrein van het vroegere Maria-oord. Een van deze scholen is dar. bestemd voor het kath. fröbelondewijs, dat momen teel wordt gegeven in een huis aan de andere zijde van het kanaal. Het zou een zeer belangrijke verbetering betekenen omdat het merendeel der kleuters, dan niet meer de lar.ge weg over de sluizen moet maken. Kapelle Huisvesting voor Hongaren De burgemeester deelde in de raad mee dat ook Kapelle zijn steentje zal bijdragen aan de hulp voor de gevluchte Hongaren. De pastorie van de chr. geref. gemeente zal voor huis vesting van hen beschikbaar worden gesteld. Bij de aanvang der zitting besloot de raad het presentiegeld af te staan voor de vluchtelingen. Aiiclicnl ie Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op zon dag 25 november. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Re vanche in Straatsburg. DE KL1NGE Kinema v. DIJck 7.30 uur: Eeuwig biijft de liefde. GOES Grand: De purperen vlakte. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Alle hens aan dek. ST. JANSTEEN J. Baart 4 uur: schie ting. MIDDELBURG Electro: De mooiste vrouw ter wereld. Schouwburg: Het verioren continent. OOSTBURG Ledel 8 uur: De twee wezen SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Om streden huwelijk. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Keer terug. Concertgebouw 8 uur: Het geheim van de vijf graven. VLISSINGEN Alhambra: Rock around the clock. Luxor: Heb je hem door? MZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Moeder. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Ariadne op Naxos. AXEL liet. Centrum 4.15 uur: Revan che in Straatsburg; 8 uur: Het grote spel GOES' Grand: De purperen vlakte. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: In de penarie* 5.15 uur: Alle hens aan dek; 8 uur: Geef mijn kind terug. Café de Ster 6 uur: Dansavond t.b.v. TBC- bestrijding S. Blommaert 6.30 uur: Prijskaarten. ST JANSTEEN P. de Cock 6 uur: Prijspiering. Café De Zwaluw: Hok- tentoonstelling. Zaal Beatrix 3 uur: gr. wildschieting. C. Pieters 6 uur: Prijs piering. C. L. de Bruijn: Prijspiering. KOEWACHT A. d'Hollander 3 uur: Schieting. R.-k. patronaat: St Nico- laas bal. LAMSW'AARDE Patronaatsgebouw 5 uur: Groot bal. MIDDELBURG Electro: De mooiste vrouw ter wereld. Schouwburg: Het verloren continent. OOSTBURG Kapel ziekenhuis 9 uur v.m. districtsbijeenkomst KAJ. Katho lieke Kring 7.30 uur: De klompen en de goudvis. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Tijgerhaai; 5 en 8 uur: Omstreden hu welijk. STOPPELDIJK Verenigingsgebouw: Grote fancy fair. TERHOLE E. v. Overmeren 6 uur: Prijskaarting. Wed. de Cock 3 uur: Bin nenschieting. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Het geheim van de vijf graven .Luxor 2 uur: Het geheim van de vijf graven; 4.30 en 8 uur: Keer terug. VLISSINGEN Alhambra: Rock around the clock. Luxor: Heb je hem door? Concertgebouw: Cabaretavond KAB. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 5 uur: Douane Boem: 8 uur: Moeder. ANTWERPEN - Kon. Ncd. Schouwburg Freule Julie. Kon. Vlaamse Opera 2.30 uur: Khowanstsjina; 8 uur: Het land van de glimlach. AXEL Centrum 8 uur: Het grote spel DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Eeuwig blijft de liefde. GOES Grand: De purperen vlakte. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Geef mijn kind terug. MID DEI.BURG Electro: De mooiste vrouw ter wereld. Schouwburg: Het verloren continent. OOSTBURG Ledel 8 uur: De twee wezen SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Om streden huwelijk. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Keer terug VLISSINGEN Alhambra: Rock around the clock. Luxor: Heb je hem door? IJZENDIJKE Hofzicht-theater: Revue Kees Manders m.m.v. Zwarte Riek. TERWIJL hetl barre winter| lijdelijk verzet onderdrukking zette, heeft del ring van de VI het Russische P merkt en in re gen op de beëirl ties van Hon! terugtrekken dl pen en het tof mers der vollj Hongarije. Noch de Sovjl regering-Kadarl reid aan de ul Naties tegemoel ven vasthouder! de Hongaarse 1 binnenlandse I waarmee zich il „wettige" reger:! roepen Russen il zijn zelfs nog ml pen het ongelull getrokken en oil staten hebben zl Roemenië kreeg I zijn gedunde be;l heeft nu voor )l sische garnizoJ grenzen te herbfl len werden de f niet verder versf Gomoelka hel akkoord bereikt medezeggenschal sche bezetting T schaft. Die bezelj ter niet, omdai) nood de Oder- het „militaristis moeten helpen MERKWAAR! de Russisch garije Roemenifl ook nestelen af sche grens en van hun kant gl aan die grenzeif ven. De atmosfl tussen Tito en verstoord. Leek' geleden, dat Go I men wel in aannl men om te Boel delende rol te v| voor Tito die kl Met zijn tamelijl in Pula heeft hl ming van Moskl haald. Hij heefl dat er tweedracl heerst tussen ol Destalinisten, w[ van het Russiscll aanleiding heeft| weet nu Tito tv in de communis! genover diens b| er meer wegen leiden, merkte Zuidslavische weg naar het Zuidslavische zl reactie gevolgd. groeiend onbeha In Moskou rod de oude Stalin-| fiasco der desta rije in de schod tov, die als haar ganger geldt, i: ming tot mini: zicht meer naai treden. Maar h: nin nog niet als verwachtte en voldoende steun zonder Malenk een gematigder eventueel Kroe> vervangen. Toch is er dui ving in de richt koers. Ook Kroe: hebbelijke mani zijn minst wijst teit. Toch zou e van de Stalinis de communistisc danige onrust b: als Polen, dat niet aan kan de MET nieuwe tracht het de aandacht var lijkheden af te weer een nieuw stel gedaan en voor Egypte geé vindt daarin ste Hij zou de zijn benen hebt en, met een der de borst, prachtige voorzij ruimer te makel mocht kijken na kop van Buil loor geen ogenk terdelen, en de beweging van d oog. Heel lenig vo kleine Welsh ter sen uit, danste zijn meesters za zo elastisch len danseres. Tot be oordelaar en

de Stem | 1956 | | pagina 2