RUSSEN ARRESTEERDEN NAGY Russisch soldaat gedood tracht het schoon te Pravda straatje Russische vegen Troepen onverwijld weg, eist Egypte Volgens betrouwbare berichten in Boedapest MUTATIES OP SOES I D!Jk Derde groep zondag in ons land Duizenden inzendingen voor Sint Nicolaas-wedstrijd Tijdens onderhandelingen in het over een nieuwe coalitie-regering parlement EEN BEETJE MAAR a.u.b. DAGBLAD VOOR ZEELAND Bij overschrijden vein Oostenrijkse grens Ijstijd Naar Roemenië, zei de radio VERZET NOG NEEMT TOE Kolen worden schaarser I luchtelingen Vrijwillige ziekteverzekering fondsen hun Haagse verhogen premies ANTON HUNINK Minder wind Spoorkaartjes volgend jaar duurder Minister Algcra krijgt een staatssecretaris KRITIEK OP TITO, MAAR OOK OP GEROE c.s. 55 55 Zuidslavische president krijgt toch verzoenend schouderklopje „In Hongarije vochten óók arbeiders ae polKi«rr.7averKr.;i.iK Engeland voelt er niets voor CANADESE LUCHTBRUG' Olie-resolutie NA. V. O-landen Scherp antwoord van Mollet aan Boelganin Naar Frankrijk? Laat uw auto thuis Zwarte Piet schrok zich n hoedje: 96e JAARGANG no. 22311 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn prijs bil voorultbet t 6.50 p. kwartaal, p. post 1 7.2U, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) t 050 Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 24 NOVEMBER 1353 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OUSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Oostenrijkse grenswachten hebben vrijdag op Oostenrijks grondgebied, nabij de Hongaar se grens, één Russische soldaat doodgeschoten en twee Sowjet- militairen gearresteerd. De drie Russen waren bij het ach tervolgen van een groep Hongaarse vluchtelingen op Oostenrijks gebied gekomen. Toen zij het bevel van de grenswachten om te blijven staan, ne geerden, openden de Oostenrijkers het vuur. Eén van dc Russen werd op slag gedood en de andere twee wer den aangehouden. Er is niet gezegd, waar zich het incident heeft voorge daan. (Advertentie) k KEUKENGARNITUUR Fl. 27.41 PRINS BERNHARD is gisterenavond per vliegtuig naar Genève vertrok ken, waar hij een vergadering van de „Fondation Europeënne de la Culture" zal bijwonen. Maandag wordt hij in Nederland terugverwacht. FRANKRIJK gaat de militaire basis in Libië ontruimen. Het verdrag daar toe is gisteren door de Nationale Ver gadering met royale meerderheid be krachtigd. BIJ EEN OVERVAL van opstandelin gen op een Franse colonne, in de buurt van Palestro (Algerië), zijn elf Franse militairen gedood en drie ern stig -gewond. PROF. DR. L. J. M. BEEL, vice-presi dent in het vorige kabinet, is benoemd tot minister van Staat. Ook de andere oud-ministers hebben hoge onder scheidingen gekregen. DRIEHONDERD studenten hebben gisteren het kantoor van een commu nistisch blad in Medan bestormd, als protest tegen een stuk dat de studen ten beledigend achtten. Vijf jongelui werden gearresteerd. ZES HOGE Zuidkoreaanse officieren zijn gearresteerd in verband met het onderzoek naar de moord op de leider van de Zuidkoreaanse spionagedienst, luitenant-generaal Kim Tsjang Jong, in januari j.l. HET MINISTERIE van Verkeer en Waterstaat zal streven naar de vesti ging van ..pleisterplaatsen" langs de grote wegen. Daarbij zullen allereerst degenen in aanmerking komen, die floor wegverleggingen gedupeerd zijn. (Advertentie) Uit betrouwbare bron in Boedapest heeft Reuter vernomen, dat Inire Nagy en zijn metgezellen vrijdagmiddag door Russische militairen zijn gearresteerd en weggevoerd, nadat zij besprekingen hadden gevoerd met de Hongaarse eerste minister, Janos Kadar, in liet parlementsgebouw in Boedapest. Nagy zou met Kadar over de vorming van een coalitieregering gesproken hebben. Zij Volgens radio-Boedapest waren Nagy en de andere Hon garen die in de Zuidslavische ambassade te Boedapest een wijk plaats hadden gevonden, naar Roemenië vertrokken. Enkele uren tevoren had de Zuidslavische regering laten informeren wat er met Nagy c.s. gebeurd was. Nadat zij het ambassadegebouw ver laten hadden, was namelijk niets meer van hen vernomen. Vol gens radio-Boedapest hadden Nagy en zijn metgezellen de over heid verzocht, naar een ander socialistisch land te mogen ver trekken. Dit verzoek was ingewilligd, zo werd laconiek gezegd. In Boekarest wist men van niets. zouden overeenstemming bereikt hebben en er waren voorbereidingen getroffen voor een redevoering van Nagy voor radio- Boedapest. Nagy en Kadar waren nog aan het onderhandelen toen Russische militai ren de conferentiezaal in het parlements gebouw binnenkwamen en Nagy met zijn metgezellen arresteerden. Uit de jongste berichten mag wor den opgemaakt, dat de situatie in Hongarije zich toespitst. Zowel de re gering Kadar als de Sovjets moeten zich steeds onbehaaglijker gaan voe len. De arbeidersraad van Boedapest heeft beslotén het werk voorwaarde lijk te hervatten, nadat Kadar demo cratisering in de bedrijven had be loofd. Over de andere eisen van de arbeiders (vertrek der Russen e.d.) zou nog verder worden onderhandeld. Radio-Boedapest wijdde gisteren aandacht aan het feit dat een maand geleden de opstand begon. De Honga ren, zo werd gezegd, zouden verder strijden voor het bereiken van hun doeleinden. De voornaamste daarvan waren: onafhankelijkheid en soeve reiniteit. Boedapest leek gisteren tussen 2 en 3 uur een uitgestorven stad. De be volking was door middel van affiches gevraagd op dit uur thuis te blijven, om zodoende blijk te geven van haar afkeuring van het huidige regime. Enkele Sovjet-tanks reden door ver laten straten. Mensenjacht Opnieuw zijn gisteren duizenden vluchtelingen Oostenrijk binnengeko men. Velen van hen hadden een ka naal over moeten zwemmen, nadat de Russen de brug hadden laten springen. Een van de vluchtelingen is na aankomst overleden. Vele an deren leden aan bevriezingsverschijn selen. Dc activiteit van Russische pa trouilles aan de grens is veel groter geworden. Reeds twintig Hongaren zouden zijn doodgeschoten even i oor dat zij er in slaagden de Oosten rijkse grens te bereiken. Donderdag- n tl nacht is er in het grensgebied hevig geschoten. Mensen van het Rode Kruis, die de vluchtelingen opwacht ten, moesten plat op de grond gaan liggen om niet door rondvliegende kogels te worden getroffen. Intussen zouden de deportaties naar de Sovjet-Unie nog veelvuldiger zijn dan de afgelopen dagen. De ver eniging van Hongaarse schrijvers heeft tegen de onwettige arrestaties geprotesteerd. De Russen beloofden, dat zij niemand meer zouden arres teren... De schrijvers hebben ook hun eisen herhaald van volledige vrijheid bij litterair en journalistiek werk. Eleel Boedapest zal voortaan drie uur per dag verstoken zijn van elek triciteit. Gisteren reden er weer en kele bussen, maar alles wijst erop, dat het normale leven maar moei-j zaam op gang komt en dat de bevol- king hardnekkig blijft in haar verzet i tegen de regering-Kadar. Kardinaal Mindszenty heeft een be roep op president Eisenhower ge daan, de Hongaren en hun strijd niet te vergeten. en zijn metgezellen donderdag de Zuidslavische ambassade hebben verlaten en met een bus naar het Russische hoofdkwartier gebracht zijn waar zij de nacht doorbrachten. Vrijdag ongeveer tegen de middag begonnen Nagy en Kadar hun be sprekingen. Het nieuws van Nagy's arrestatie door dc Russen verspreidde zich snel in de Hongaarse hoofdstad en veroor zaakte grote opwinding onder de be volking. „Niemand in Boedapest ge looft, dat Nagy en de zijnen vrijwil lig naar Roemenië zijn gegaan", al dus Reuters zegsman. Volgens radio Moskou waren Nagy c.s. met een bus „naar onbekende bestemming" vertrokken. Minister Zijlstra heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat de Nederlandse verbruikers van huisbrand op de duur zullen moeten overschakelen van vaste naar vloeibare brandstof fen, omdat de kolenvoorraden steeds minder toereikend worden om aan de behoefte te voldoen. De begrotingen van Economische Zaken en Staats mijnen zijn met alleen de Commu nistische stemmen tegen zonder hoof delijke stemming aangenomen. Grote opwinding Over de verdwijning werd nog gemeld, dat van deze Nagy laatste Het particulier secretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft aan W. J. baron van Heeckeren van Molecaten op zijn herhaald verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eer volle wijze, met dank voor de bewe zen diensten, voor uitzonderlijke trouw en voor opofferingsgezindheid, ontslag verleend als haar particulier secretaris. H.M. de Koningin heeft baron van Heeckeren benoemd tot Commandeur in de Huisorde van Oranje. H.M. de Koningin heeft mr. dr. I. G. van Maasdijk op zijn verzoek met ingang van I januari 1957 op de meest eervolle wijze, met dank voor de bewezen diensten en voor de be toonde trouw, ontheven van zijn func tie als Kamerheer in buitengewone dienst. H.M. de Koningin heeft de tijdelijke waarneming van haar secretariaat opgedragen aan Jhr. mr. E. W. Röcll, Kamerheer i.b.d. Mejuffrouw mr. Marline de Jong heeft gezien de omstandigheden, aan H.M. de Koningin verzocht haar tijdelijke aanstelling als particulier secretaresse te mogen beëindigen en niet voor een vaste benoeming in aanmerking te komen. H.M. de Ko ningin heeft dit verzoek ingewilligd en mejuffrouw de Jong op de meest eervolle wijze per 1 januari 1957 van haar functie ontheven. De derde trein met Hongaarse vluchtelingen uit Oostenrijk wordt in de ioop van aanstaande zondag in Utrecht verwacht. In deze trein ko men ruim (>00 vluchtelingen naar ons land. Met dit transport is het contin gent van 2000 vluchtelingen, tot toe lating waarvan de regering toestem ming heeft gegeven, volgemaakt. Het Nederlandse Rode Kruis heeft tussen 28 oktober en 15 november 19 vrachtwagens naar Wenen gestuurd, die tezamen 260 ton goederen ver voerden, terwijl in datzelfde tijdvak met vier vliegtuigen spoedeisende za ken werden verzonden en de trein o.a. 10 ton kaas meenam. De stand van girorekening 777 was gisteren 2.116.189.23. Het aandeel van het Nederlandse Rode Kruis in de hulp aan de Hongaren in Oostenrijk en Hongarije wordt o.a. uit dit be drag gefinancierd. de De ziekenfondsen in Den Haag randgemeenten hebben besloten wekelijkse premie voor vrijwillig ver zekerden met 35 tot 40 cent per week te verhogen. De premie voor de aan vullende verzekering wordt 1 cent per week hoger. Als redenen voor de verhoging worden o.a. genoemd de algemene prijsstijgingen als het toe nemende gebruik van duurdere medi camenten e.d. In lange rijen wachten de Franse automobilisten bij de tankstations om een paar liters kostelijk vocht te verkrijgen. De benzinepositie in Frankrijk is dermate precair, dat de premier zich reeds via radio en televisie tot autorijdend Frankrijk heeft gewend, met het verzoek de uiterste zelfbeheersing te betrach ten, zonder veel resultaat evenwel. ...tijd voor uw éis! Uw eis om de sappigste, knappendste en smeuïgste Gelderse worst: Anton Hunink's worst! Mm... dié warme geurige smulworst met 'n dam pend bord boerenkool! Verwen uzelf s echt: EIS de worst met de naam Anton Hunink op het loodje Hoe verser - boe lekkerder HOFLEVERANCIER DEVENTER J Weersverwachting van 't KNMI J geldig tot zaterdagavond, opge'. maakt vrijdagavond 23.15 uur: Overdrijvende wolkenvelden maar droog weer. Aanvankelijk matige oostelijke wind, later zwakke wind. Weinig verande- ring in tempeiatuur. Yjmdaag: zon onder 16.37 uur Morgen: zon op 8.18 uur, zon nnder 16.36 uur. Maan op 0 01 uur, maan onder 13.14 uur. Minister Altera is van oordeel dat in het komende jaar een tariefsver hoging bij de spoorwegen nodig zal zyn. Besprekingen daaromtrent zijn gaande. De materiële positie van de N.S. zal in de komende tijd worden verlicht door de aflevering van 248 elektrische rijtuigen. Minister Algera heeft meegedeeld dat liy binnenkort een staatssecreta ris hoopt te krijgen. Welk deel van het uitgebreide werkterrein van het departement van Verkeer en Water staat aan de nieuwe functionaris zal worden toebedeeld kan de minister nog niet zeggen. In het kader van de verkeersveilig heid, aldus de minister in zijn M. van A. op de Rijksbegroting, zal binnen kort in de nieuwe lageronderwijswet verkeersonderwijs op de scholen ver plicht worden gesteld. Verder wordt de mogelijkheid onderzocht van toe zicht op autorijscholen en verhuurbe drijven. Ook het op grotere schaal Op een opvallend mildere toon dan enkele dagen geleden heeft de „Pravda" gisteren kritiek geoefend op maarschalk Tito, die het bestaan heeft het Russische optreden in Hongarije te hekelen. Tegelijk echter maakte het Russische partij-orgaan van de gelegenheid gebruik, de Sovjet-leider vrij te pleiten van wat er de laatste jaren in Hongarije is gebeurd. Niet het Sovjet-stel sel was hieraan schuldig, maar de communistische leiding in Boedapest, die de Sovjet-Unie klakkeloos had nageaapt en van het agrarische Hongarije een industriestaat had trachten te maken. Het regime van Rakosi en Geroe had grove fouten gemaakt, zowel in algemene politieke kwesties als op het gebied van de economische poli tiek en de culturele ontwikkeling. Er waren praktijken toegelaten die het zelfrespect van het Hongaarse volk hadden gekwetst, zoals het invoeren van militaire uniformen naar Rus sisch model. Naast gerechtvaardigde kritiek op deze leiders ontstond er echter ook „nationalistische en chauvinistische" topnaRCnv. t „nanwnaiianöGiie en Clli democratie. De gerechtvaardigde on tevredenheid werd uitgebuit door „contra-revolutionaire krachten". Er is thans in bijzonderheden bewezen, dat de contra-revolutionaire elemen ten vooraf reeds waren georgani seerd en dat hun strijdkrachten ge reed stonden om een staatsgreep uit te voeren, aldus de „Pravda", die in dit verband zegt. dat Tito de rol van het volk bij de Hongaarse opstand had overdreven. Het blad geeft ech ter toe, dat „aanzienlijke delen van de werkende klasse", naast de „con tra-revolutionairen", bij de opstand betrokken -varen. De „Pravda" toont zich in het hij zonder ontstemd over Tito's opmer king, dat de fouten van het verleden niet in de persoonsverheerlijking wortelen, maar in het stelsel dat de persoonsverheerlijking heeft voortge bracht. Juist door dit stelsel, zegt het blad, konden we de strijd tegen de persoonsverheerlijking aanbinden.... Tito krijgt vervolgens te horen dat hij goed praten heeft, omdat hijzelf de economie van zijn land heeft kun nen versterken door kapitalistische hulp te aanvaarden. Blijkens de vriendelijkheden tegen over de Zuidslavische dictator in de slotpassages van het betoog, voelt Moskou momenteel weinig voor een openlijke breuk met Tito. Geschillen, zo wordt gezegd, dienen in een kalme en vriendschappelijke sfeer door een kameraadschappelijke uitwisseling van meningen te worden opgelost. Het blad spreekt zich na drukkclijk goedkeurend uit over die punten in Tito's rede, welke met het Sovjet-standpunt overeenkomen, noemt de Zuidslavische president veelvuldig „kameraad Tito" en spreekt met respect over Zuid- Sla vië's recht op een eigen weg naar het socialisme. Dedijer protesteert De Zuidslavische voormalige com munistische leider Dedijer heeft in 'n open brief aan president Tito protest aangetekend tegen de arrestatie van Milovan Djilas. De president heeft door de arrestatie van zijn vriend schade toegebracht aan de Zuidsla vische campagne tegen het Stalinis me, aldus Dedijer. Dedijer zegt zijn toevlucht tot een open brief te hebben genomen omdat eerdere missives, die rechtstreeks aan Tito gericht waren, niet zijn af geleverd. Zowel de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, als de Afrikaans-Aziatische groep van landen in de V.N. hebben aan gedrongen op „onverwijld terug trekken" van de Britse en Franse troepen in Egypte. Met dit „onverwijld" zou dan be doeld zijn „binnen enkele dagen". De Britse vertegenwoordiger in de As semblee gaf echter te kennen dat zijn regering de tijd voor een algehele ont. ïuiming van Egyptisch gebied nog niet rijp acht. In een resolutie, die door de Ver enigde Staten en enkele andere landen werd ingediend, werd verklaard dat de Algemene Vergadering de rappor ten van Hammarskjoeld goedkeurt en dat hij moet blijven onderhandelen, „opdat de opruimingswerkzaamheden in het kanaal op doelmatige wijze en zo spoedig mogelijk kunnen worden ondernomen". Minister Fawzi van Egypte beschul digde Frankrijk en Engeland van on oprechtheid en zei dat het niet moge lijk was het kanaal vrij te maken, zo lang „het gevaar voor nieuwe strijd" bestond. De landen van het pact van Bagdad (Turkije, Pakistan, Perzië en Irak) hebben eveneens aangedrongen op te rugtrekking van de Brits-Franse troe pen. Twee Russische straaljagers, door Sovjet-officieren bestuurd, zijn giste ren op een Egyptisch vliegveld ge land. Intussen houden ook de berich ten aan van Russische wapenleveran ties aan Syrië. Premier Eden van Engeland is voor zijn rustkuur van drie weken naar Jamaica vertrokken. Voor zijn ver trek verklaarde hij, dat de Britse po- Noorse soldaten, die deel uitmaken van de V-N.-politiemacht, worden bij hun aankomst in El Cap, aan de Britse frontlijn, begroet door Engelse parachutisten. litiek nog altijd ongewijzigd was. De Israëlische radio heeft vrijdag, op grond van berichten uit Irak, ge meld, dat een poging om Noeri Al Said, de eerste minister van Irak. te vermoorden, is verijdeld. De Iraakse regering zou gepoogd hebben de moordaanslag geheim te houden. Met ingang van maandag gaan twaalf „vliegende verhuiswagens" van de Canadese luchtmacht de luchtbrug tussen Italië en Egypte vormen. Het voorlopige contract met de „Swiss Air" voor het overbrengen van mili tairen en voorraden van de interna tionale politiemacht in het Midden- Oosten is dan afgelopen. 95 Hef N.A.V.O.-parlement heeft in Parijs een resolutie aanvaard, waarin gezegd wordt dat met olievoorziening aan Europa het belang van alle lan den gemoeid is, die bij het Atlantisch pact zijn aangesloten. Op aandrang van de Verenigde Staten was een zin snede uit de resolutie geschrapt, die de olie-voorziening van grote betekenis noemde voor de feitelijke N.A.V.O.- politiek. In een scherpe nota heeft premier Mollet van Frankrijk maarschalk Boelganin geantwoord op diens bood schap inzake het Midden-Oosten van vorige week. Mollet zegt, dat de verantwoorde lijkheid van de crisis bij de Egyp tische regering berust, die werd aan gemoedigd door de steun in alle vor men, welke zij kreeg. De tussenkomst van de Sovjet-Unie in Hongarije, aldus de Franse pre mier, kan op geen enkele manier worden gerechtvaardigd. Tenslotte verklaart hij: „Ik ver baas mij er over, dat U gemeend hebt U te kunnen mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Frankrijk door in termen, die ik niet kan accepteren, het Franse optreden in Algerië ter sprake te brengen." Het benzinelekort in Frankrijk en in het bijzonder in Parys heeft ook voor vele Nederlandse automobilisten het onaangename gevolg gehad, dat zij met lege tanks zijn komen te staan. Het is de Nederlandse ambassade in rarijs niet mogelijk deze landgenoten aan benzine te helpen en eenieder die van plan is naar Parijs te reizen wordt dan ook met klem aangeraden zyn auto thuis te laten. Vannacht heel laat is alvast een Zwarte Piet komen kijken naar wat er allemaal voor de Sinterklaas-wedstrijd van Dagblad De Stem was binnen gekomen. Hij sloeg bijna achterover van verbazing en daar was dan ook wel reden voor, want hij kon zelfs met de beste wil van de wereld niet over de stapels heen kijken. Duizenden en duizenden (hoeveel precies zullen we jullie binnen kort vertellen), in ieder geval duizenden en duizenden jongens en meisjes stuurden een tekening, een opstel of een gedichtje. Nu kan het niet meer. Jullie weten, dat we afspraken, dat jullie werk uiterlijk vrijdag op ons kantoor moest zijn. Die afspraak moeten we houden, want liet zal een geweldige uitzoekerij worden voor Sinterklaas en wij precies weten wie de prijzen zuilen krijgen. En dat willen jullie toch ook graag zo gauw mogelijk weten??? Nog een paar dagjes geduld.... En vooral namens Sint-Nicolaas al vast heel hartelijk bedankt voor de moeite, die jullie aan de inzendingen hebben besteed.

de Stem | 1956 | | pagina 1