GOEDE KLANKEN IN JAARVERSLAG VAN TERNEUZENSE MUZIEKSCHOOL De Spelen RAC ZUID ZO WARM WAS HET Wielerkalender voor 1957 Goede huisvesting blijft een (voorlopig) probleem 1HeavyVutylxpress 35%-êesparin^/ Zeeuwse waterkeringen die verbeterd worden TREINRAMP IN INDIA Keiler behield de I mg Opvallend! spofirin'tmr LAMGELEGD DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 Bij eerste lustrum Het Philips toneel speelt Fabricius B.Ï.Goodrich AUTOBANDEN SAMPERMANS Hoogwaterstanden WELLICHT INDUSTRIE VOOR VOGELWAARDE GEEN GEDACHTE AAN TUNNEL MET Z. VLAANDEREN Door uitstromend gas gedood De zagende pijnen Harding dreigt BOEKENPLANK Talleyrand Duels te Hulst om persoonlijke titels Arkbewoner overvallen Ronde van Nederland van 6 tot 13 mei Dammen in Zeeland Program voor heden Russen leiders in puntenklassement AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN Wanneer men inzage krijgt van het verslag over het vierde schooljaar van de Stichting Terneuzense muziekschool, dan zal men over de belang stelling van Terneuzens jeugd voor goede muziek zeker niet tc klagen heb ben. Het schooljaar 1955-1956 eindigde met 345 leer ingen, terwjjl het nieuwe cursusjaar begon met 466 leerlingen. Wanneer men daarbij in ogenschouw neemt dat 23 leerlingen uit omliggende gemeenten de school bezoeken, dan blijft er altijd nog een respectabel aantal uit Terneuzen zelf over. Dit is op zichzelf al zeer verheu gend, waarbij men dan nog in aan merking kan nemen dat niet alleen de leerlingen zelf van het geleerde kunnen genieten, maar dat zij ook in de vorm van de in de toekomst te vormen orkestjes anderen kunnen laten meegenieten van hun opgedane kennis en tenslotte dat ook de „Har monie Terneuzen" er wel bij vaart, doordat steeds nieuwe goed-geschool- de krachten de plaats van de oudere kunnen innemen. De goede weg Het stichtingsbestuur constateert met grote voldoening dat aan de school een docentenkorps i- verbon den dat zijn taak begrijpt en deze met veel toewijding uitvoert. Dit blijkt op de eerste plaats door de vorderingen die de leerlingen maken wat kan worden geconstateerd op de jaarlijkse „openbare lessen" en ver volgens uit de uitspraak van twee prominente figuren in de muziekwe reld, Dr. J. Daniskas, Rijksinspec teur voor het Muziekonderwijs en de heer H. Stam, directeur van de Zeeuwse Muziekschool te Middelburg die vol lof waren over de prestaties en als hun spontaan oordeel gaven: „onverdeeld gunstig". Grotere lof konden directeur en do centen niet krijgen en hierin betrekt het bestuur ook de leerlingen. Het ziet dan ook vol vertrouwen de ver dere ontwikkeling van de muziek school tegemoet. Leervakken Het algemeen vormend muziekon derwijs (A.V.M.O.) omvat 166 leer lingen; de blokfluit mag zich in niet minder dan 89 belangstellenden ver heugen; voor piano zijn er 69 leer lingen en voor accordeon 41. De blaasinstrumenten worden door 26 leerlingen bespeeld en 23 tokkelen op mandoline-banjo met daarnaast 21 gitaristen. 20 leerlingen verdiepen zich in de moeilijkheden van het har monium en als alles naar wens ver loopt, is Terneuzen voor de toekomst verzekerd van 15 violisten. Het A.V.M.O. wordt gegeven aan kinderen van 7 en 8 jaar in klassen van 20 a 25 leerlingen. In het eerste leerjaar wordt be handeld: toonladder zingen; handzin gen; improvisatie; zingen van noten balk op relatieve notennamen (do-re- mi); notenwaarden en rusten in klap- en loopoefeningen; dictee, melodisch en ritmisch; lezen en zingen op ab solute notennamen, (a-b-c). In het tweede leerjaar wordt dit alles verder ontwikkeld en verder behandeld: alle grote-terts-toonlad- ders; de harmonische en melodische kleine - terts - ladders; intervallen; vreemde woorden enz. T oenemende belangstelling De Terneuzense Muziekschool mag zich dus in een toenemen de belangstelling verheugen. Het is verheugend dat het aantal strijkers tot 15 is gestegen. De vorming van een strijkorkestje in de naaste toe komst komt thans binnen de moge lijkheden, temeer daar enkele meer gevorderde leerlingen nu ook de school bezoeken, 't Laat zich aanzien dat een dergelijk strijkorkestje, de directeur denkt zelfs al aan een sym fonieorkestje, in de loop van 1957 zal kunnen worden gevormd. Ook dit jaar spant het aantal blok- fluitleerlingen weer de kroon. Er wordt naar gestreefd deze leerlingen eveneens in orkestverband te laten musiceren. Deze mogelijkheid bestaat wanneer enkele overgaan van so praanblokfluit op alt-, tenor-, of bas blokfluit. Voor 't beoefenen van huismuziek zal getracht worden ook enkele an- oere groepen te vormen met een bezetting van b.v. enkele violen, blok- ten, clarinetten en ev. zangstem men. Uit het aantal leerlingen voor blaas- ïnstrumenten (26) blijkt eveneens een behoorlijke belangstelling voor deze instrumenten. gevormde jeugdorkest bestaat uit lo leden. Het streven is om in de toekomst een volledig jeugd-har- monieorkest te krijgen, t Aantal leden in aanmerking geno men dat voor koperen en houten blaasinstrumenten staat ingeschre- z'hn m°et dU Z6ker te verwezenlijken Elf leerlingen hebben dit jaar hun krachten m dienst gesteld van de (Advertenties) „Harmonie Terneuzen" en bijgedra gen tot het succes van deze vereni ging op het bondsconcours. Zij behaal den de eerste prijs met lof der jury in de afdeling „Uitmuntendheid". Met het nieuwe cursusjaar zijn deze leerlingen lid van „Harmonie Ter neuzen" geworden. Openbare lessen Er werden weer „openbare lessen" gegeven in het Concertgebouw op 12 en 13 april j.l. voor de leerlingen van het tweede en derde jaar, terwijl voor de leerlingen van het eerste jaar een aparte avond werd gehouden op 6 juli. De ouders vooral stellen deze avon den op hoge prijs en in brede kring wordt hiermee zeer zeker meer be langstelling voor het beoefenen van huismuziek gewekt. Er was op die avonden in ieder geval gelegenheid te over om de vorderingen der leer lingen te beoordelen. Opvallend was het optreden van de 2e jaars blok fluiten. De blokfluit is wel een echt volksinstrument geworden in Terneu- Huisvesting Het voorbije jaar heeft nog geen oplossing gebracht voor het huisves tingprobleem. Dank zij de medewer king van de betreffende instanties is de beschikking gekregen over eni ge leslokalen van de openbare u.l.o.- school voor lessen in piano en har monium. A.V.M.O.. blokfluit e.a. zijn onder gebracht in het leslokaal van de brandweerkazerne, terwijl verder nog onderwijs wordt gegeven in een drie tal andere lokaliteiten. Het bestuur houdt er rekening mee dat dit nog wel een tijdje zal duren, al blijft het ideaal een gebouw of een gedeelte van een gebouw met een voldoende aantal kleinere lokalen Zeventienjarige schreef muziek Bij gelegenheid van de viering van haar eerste lustrum zal de ver eniging Het Philips Toneel", die en kele malen per jaar opvoeringen geeft in west-Brabant en Zeeland, een op voering verzorgen van het spel „De klokkenluider" van Johan Fabricius, zoon van de pas 80 jaar geworden liteterator Jan Fabricius. Het Philips Toneel is in de afgelo pen jaren gaan behoren tot de beste amateurgezelschappen in den lande. Dit bleek niet alleen tijdens de se lectie-toneelavond in Den Bosch, waar onder de vier beste verenigin gen in den lande ook de Eindhoven- se groep was uitgenodigd, maar ook tijdens landjuwelen in Haarlem en andere plaatsen. De opvoeringen van ,,De Klokken luider" staan onder regie vanJaap Hoogstra. Kostuums en decors zijn van Jan van der Wal, de 25-jarige jongeman, die behalve dit spel ook ,,De begeerte bij de staart gepakt" in het Nederlands vertaalde. De op voering van laatstgenoemd spel leid de tot enkele onverkwikkelijke ver wikkelingen in de landelijke hoofd stad. De muziek- ballet-, entr'acte- en achtergrondmuziek is gecomponeerd door de zeventienjarige Bart Ber- man, die, al heeft hij al meer met dit bijltje gehakt toch nog op de Middelbare school zijn dagelijkse werkzaamheden pleegt te verrichten. De baten van de voorstellingen, die op woensdag 19 en donderdag 20 december plaats hebben in de Philips' Schouwburg te Eindhoven, zijn bestemd voor het Nederlandse Rode Kruis. voor individueel onderwijs en voor onderwijs in clubjes van drie tot zes leerlingen, met daarnaast één gro ter lokaal voor klassikaal onderricht. Subsidie Voor 1955 heeft het Provinciaal be stuur afwijzend beschikt over de sub sidie-aanvraag. Op herhaald aandrin gen van het gemeentebestuur is de aanvraag van de muziekschool op nieuw door Gedeputeerde Staten in behandeling genomen. Een beslissing voor 1955 is tot nu toe nóg niet ge vallen. Op de rekening voor 1955 res teert thans een nadelig saldo van f. 783,97. (Advertentie) VRACHTWAGEN BANDEN geven I Uw bandenbudget door samengeperst loopvlak De Banden-Specialist Filiaal Eindhoven: WILLEMSTRAAT 97 Tel. 9927 Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 25 november, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.57 en 20 40 uur; te Ter neuzen om 7.24 en 20.06 uur en te Vlis- singen om 6.53 en 19.58 uur. Maandag is het hoogwater: te Hansweert om 8.59 en 21.52 uur; te Terneuzen om 8.33 en 21.23 uur en te Vlissingen om 8.03 en 20.59 uur. Kwwter Algera hoopt de memorie an antwoord inzake de Deltawet op dl? ^ermÜn gereed te hebben. Hij z.aj ii lucmuiic van ptwoord aan de Tweede Kamer in- zaKe zijn begroting voor 1957. v,^?or..de afsluiting van het Haring net zijn enkele werken van voorbe- eiaende aard in uitvoering, terwijl et bestek voor de bouwput van de u™2!nJls vastgesteld en aan het eind an net jaar zal worden aanbesteed. De minister meent dat er geen re- Jenen van technische aard zijn, waarom het Deltaplan en de Zuider zeewerken niet tegelijkertijd zouden worden uitgevoerd. Het is nog niet mogelijk met ze kerheid mede te delen welke plaat sen langs de Westerschelde in 1957 voor verbetering in aanmerking ko men. De verbetering van enkele van de volgende waterkeringen is in uitvoering of zal dat hopenlijk bin nenkort kunnen zijn: langs de noor delijke oever te Zoutelande, Vlissin gen, Ellewoutsdijk, Hansweert en Waarde, en langs de zuidelijke oever te Cadzand, Breskens, Terneuzen en Ossenisse. Onderhandelingen gaande De mogelijkheid bestaat, dat In de gemeente Vogelwaarde binnenkort een industrie gevestigd wordt. Het gemeentebestuur voert momenteel onderhandelingen om te komen tot op richting van een confectie-atelier. De voorbereidende besprekingen met de directie van het op te richten atelier en met het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland zijn in een ver gevorderd stadium gekomen. Rest nog slechts de vraag of vol doende werkkrachten kunnen gevon den worden voor dit nieuwe bedrijf. Teneinde de mogelijkheid hiertoe na te gaan, zal volgende week dins dag de directie van het op te rich ten confectie-atelier op het gemeen tehuis van Vogelwaarde te spreken zijn voor de ouders van meisjes, die in principe bereid zijn op dit atelier te werken. Meisjes van 15 jaar en ouder kunnen te werk worden gesteld en aanvankelijk zal werkgelegenheid bestaan voor 30 A 50 meisjes. De onderneming, die het atelier hier wenst te vestigen, heeft een hoofdbedrijf in de Gelderse Achter hoek met ruim 500 werknemers. Daar naast zijn in verschillende plaatsen in Nederland nevenbedrijven geves tigd. De gezinnen in de gemeente Vogelwaarde, die hiervoor in aanmer king komen, zijn per circulaire van een en ander in kennis gesteld. Er wordt dus een ernstige poging ge daan, al is het nog op bescheiden schaal, in de gemeente Vogelwaarde industrie te vestigen. „SANCTA MARIA" VERDWIJNT Vervangen door „Sursum Corda" De bisschop van Breda. mgr. Jos Baeten, deelt in ,,Sancta Maria" mee dat dit kerkelijk weekblad aan het einde van dit jaar zal ophouden te verschijnen. Het weekblad Sursum Corda", dat elders reeds geruime tijd bestaat, zal na 1 januari 1957 ook uitkomen met een eigen editie voor het bisdom Breda. Het heeft voorlopig een algemene uitgave voor het gehele diocees, behalve voor het dekenaat Middelburg, waar het in een afzonderlijke editie - met de kerkberichten - zal blijven verschij nen. Buiten de algemene tekst, die in alle uitgaven van ..Sursum Corda" dat nu het kerkelijk weekblad voor drie bisdommen wordt - voorkomt, zal dit blad ook gedeeltelijk een eigen tekst hebben, die meer op de situatie in het diocees Breda is afgestemd. Om deze tekst te verzorgen is een redactieraad samengesteld, bestaan de uit de heren: J. van der Meulen, als redactie-secretaris, F.W.J. Bas- tiaansen, Dr. J. Dellepoort, Dr. P.J. M. Haneveer, M. Nooren, G. de Vet en Jac. P. Peters. Ieder van hen zal voor een speciaal gedeelte zorgen. Sursum Corda" zal wekelijks in acht bladzijden verschijnen van een formaat, dat aanmerkelijk groter is dan dat van ,,Sancta Maria". Landbouwwinter school in Schoondijke Facultatieve 3 jaars cursus Zoals gewoonlijk wordt ook ditmaal aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke weer een facultatieve 3e jaars cursus gehouden. Naast deze cursus is echter voor het komende seizoen een economische vervolgcur sus georganiseerd. Deze cursus is bedoeld voor hen, die tenminste drie jaar in het bezit zijn van een diploma van een Land- bouwwinterschool. Besproken zuilen worden de onder werpen: Loonberekeningen en soc. wetten, beginselen der bedrijfsecono mie, boekhouden en belastingen. Als docenten aan deze cursus zul len optreden: Dhr. Marinussen, Di recteur van het boekhoud bureau der C.B.T.B. te Goes, Dhr. B. Meijers, Directeur van het boekhoudbureau der Z.L.M. te Goes, Dhr. A. Prince, Directeur van het boekhoudbureau van de N.C.B. te Hulst. Verkeersverbelering in Zeeland Mede op verzoek van de K.N.A.C. is de Rijkswaterstaat er in de pro vincie Zeeland toe overgegaan op ge vaarlijke weggedeelten, duidelijk re flecterende, dubbele aslijnen op het wegdek aan te brengen, teneinde on juist uitgevoerde inhaalmanoeuvres te voorkomen. Minister Algera: De spoorlijn Roosendaal-Vlissingen zal met ingang van de zomerdienst regeling 1957 elektrisch worden gere den. Het traject Roosendaal-Nüme- gen zal bij de aanvang van de win- terdienst zijn geëlektrificeerd. Dit blijkt uit de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de begro ting van verkeer en waterstaat. Aanleg van een oost-west-verbin ding door Zeeuwsch-Vlaanderen be hoort naar het oordeel van minister Algera tot de taak van de provincie Zeeland. In Brabant zuilen in de naaste toe komst de wegen Den Bosch-Eindho ven en Den Bosch-Tilburg worden verdubbeld. Dit kan in vijf jaar ge reed zijn. Aan een tunnelverbinding tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en Brabant kan volgens de minis ter niet worden gedacht. Het werk zou zeer grote bedragen vergen, die economisch niet kunnen worden verantwoord. Bovendien is men er niet zeker van of het technisch wel uit voerbaar zou zijn. Voor de handelshaven van Bres kens ziet de minister grotere moge lijkheden nu een nieuwe veerhaven zal worden aangelegd. De aanlegha- vens van het opstelterrein komen nu vrij voor commercieel gebruik. De 31-jarige drukker J. S. van het Cromvlietplein te Den Haag is op een uiterst tragische wijze door gasver- stikking om het leven gekomen. Hij stond om half zes op en zou de kachel in de huiskamer aanmaken. Daartoe gebruikte hij een 7 meter lange gas slang, waaraan een gaspook bevestigd was. Deze slang slo'ot aan op een kraantje in de keuken. In de keuken schijnt S. getracht te hebben met een sigarenaansteker de pook te doen branden. Hij is, wel licht door de koude in de keuken (waar een raam open stond), onwel geworden en neergevallen, met zijn mond vrijwel op de nog niet bran dende gaspook. Toen zijn echtgenote om half acht beneden kwam, trof zij hem dood op de keukenvloer aan. (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,95, f 2,40 en f 8,68. Bij Trichinopoly in India heeft zich vrijdagochtend vroeg een ernstig trein ongeluk voorgedaan. Volgens de laat ste berichten zjjn 104 mensen om het leven gekomen en 60 gewond. De goeverneur van Cyprus, Har ding, heeft donderdag bekendgemaakt dat strengere straffen worden inge voerd om het verzet op het eiland te bestrijden. De doodstraf zal voor meer gevallen gelden, o.m. de clandestiene aanmaak en het dragen van wapens of ontplofbare stoffen en, in zekere omstandigheden, voor de omgang met gewapende personen. In de Prisma-serie is Duff Coopers „Talleyrand" verschenen. Een staatsman schrijft dus over een staatsman. Een veel-omstreden figuur is het, die van de bisschop, die de Franse Revolutie diende, Napoleon mee in het zadel hielp, als zijn minis ter van buitenlandse zaken intri geerde met de Tsaar, omdat hij de militaristische en anti-Britse politiek van de Corsicaan verderfelijk vond, dan alle krachten inspant om de Bourbons weer op de troon te bren gen, in hun ongenade valt en dan toch geëerd en ook verzoend met de Kerk sterft. Duff Cooper verbergt de onaange name kanten van deze hinkende di plomaat niet, zijn geld- en speel zucht. de onbestendigheid van een licht tot liefde te ontvlammen hart. Ook kan hij de onbetrouwbaarheid van zijn politieke inzichten en diplo matische methodes niet verhelen. Maar toch is hij net als Talley- rands tijdgenoten onder de indruk gekomen van zijn charme, zijn gevat heid, zijn scherpzinnig oordeel. Zelfs beijvert Duff Cooper zich aan te to nen, dat er toch wel een vaste lijn is geweest in zijn optreden. Daarover is natuurlijk verschil van mening mogelijk. Hetgeen niet wegneemt, dat dit een knap geconstrueerde en boei end geschreven biografie is van een der grootste Franse diplomaten. Heel een tijdperk ziet men erin her leven en een voortdurend wisselend historisch panaroma vormt een leven dige achtergrond. (Z.-VI. biljartkampioenschap) Morgen, zondag, beginnen te Hulst in de Bruyn's restaurant de wed strijden om het persoonlijk biljart kampioenschap libre le klas van Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder de deelnemers aan deze wed strijden zijn Pr. Freyser, de titel houder van het cadrespel, Joh. Fruy- tier, die onder de grootmeesters in Antwerpen zijn spel sterk verbeterd heeft, Guust Penneman. kampioen van Hontenisse en een zeer sterk klein-spelspeler en dan de jeugdige Jo Blommaert, een uitstekend bil jarter die misschien wel eens ver rassingen te zien kan geven. Een van de belangrijkste kansheb bers is wel Joh. Fruytier. wiens kracht de serie-americaine is. De 34-jarige J. L. A. O., bewoner van een in de Oude Rijn te Utrecht liggende woonark, trof bij zijn thuis komst twee jongemannen op het ach terdek aan. Zij gooiden naar hem met een steen, die een ruit vernielde en namen daarop de vlucht in het nabij gelegen park Oog in Al. De bewoner zette per fiets de achtervolging in. Middenin het park sprongen de twee knapen uit het struikgewas en trok ken hem van de fiets. Zij gaven hem een klap op het hoofd. Terwijl de overvallene messteken in linkerarm en been kreeg, werd hem een bijtend vocht in het gezicht gegooid. De in middels gewaarschuwde politie was snel met de radiowagen ter plaatse, maar trof enkel nog het slachtoffer aan, die vrijwel niets kon zien. De daders waren gevlucht. Het onderzoek wordt met hulp van een politiehond voortgezet. Het slacht-» offer is in het ziekenhuis verbonden. Zijn toestand is vrij redelijk. Hij heeft vorige week een dreigbrief ont vangen. die hij heeft genegeerd. Op het kalendercongres van de U.C.I. te Zürich zijn de data van de wieier-wedstrijden voor het jaar 1957 vastgesteld. De voornaamste zijn: Profs: 1 maart: Ronde van Belgisch Limburg en Milaan-Turijn: 12-17 maart: Parijs-Nice; 19 maart: Mi- laan-San Remo; 31 maart: Ronde van Vlaanderen; 7 april: Parijs-Rou- baix en de Ronde van de 4 Kantons; 22 april: Parijs-Brussel; 26 april tot 12 mei: Ronde van Spanje; 4 mei: Waalse Pijl; 5 mei Luik- Bastenaken-Luik; 6 tot 13 mei: Ron de van Nederland; 15-19 mei: Ronde van België; 18 mei: Parijs-Limoges; 18 mei tot 19 juni: Ronde van Italië; 2 juni: Bordeaux-Parijs; 8 tot 15 juni: Criterium van de Dauphiné Li- beré: 12 tot 19 juni: Ronde van Zwit serland; 23 juni: nationale kam pioenschappen (Frankrijk, België, Zwitserland, Italië en Luxemburg) 27 juni tot 20 juli: Ronde var. Frank rijk; 18 augustus: Wereldkampioen schappen te Waregem <B.); 22 sep tember: Grote Prijs der Naties: 6 oktober: Parijs-Tours; 2 oktober: Ronde van Lombardije. Amateurs: 27 april tot 5 mei: Ronde van Bel gië; 2 tot 15 mei: Praag-Berlijn- Warschau; 4 en 5 mei: Ronde van Luxemburg; 5 mei: Parijs-Rouaan; 12-19 mei: Route de France; 30 mei tot 2 juni: Pijl van het Zuiden en de Voor de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap van Zeeland in de diverse klassen, werden de vol gende partijen gespeeld, waarvan de uiasiagen luiden als volgt: Hoofdklasse: E. SehuitemaL, An derson 02, W. HeydraL. Goed- bloed 20 (1); Fr. Brandenburg—J Blom en Joh. de Smet—O. Scherp 1—1 (1) Punten reglementair toegewezen wegens niet opkomen. De heer R. Rijkse te Yerseke, kam pioen 1956, heeft zich uit dit toernooi terug getrokken. le klas: J, EngelvaartH. Mulder 20. G. BlomD. Davidse 11, J. Nijssen—Ph. Haverhoek 20, E. Hen- nekij—Iz. Op 't Hof 1—1. J. Holle- stelle L. Verkerke 11. (Advertentie) vierde etappewedstrijd van Berlijn; 1 tot 10 juni: Ronde van de 9 Pro vinciën; 19 tot 23 juni: Ronde van Belgisch Limburg; 28 juli: Belgische kampioenschappen; 17 augustus: We reldkampioenschappen te Waregem (B.); 5 tot 15 september: Ronde van Europa. Het valt steeds weer op, dat de voor de Televisie sprekende meisjes zulke mooie witte ivoRoi-tandan hebben. (Zeeuwse Tafeltenniscompettitie.) V. S. V. nog steeds zonder verlies In de eerste klasse van de Zeeuwse tafelten niscompetitie werd ook deze week slechts één wedstrijd gespeeld. Sorry 2 veroverde de eerste punten, want Be Fair 2 zag zich in eigen huis met 46 geklopt en kwam aaar- door meteen op de onderste plaats. Ir. de tweede klasse behield VSV ongeslagen en zonder verliespunten de leiding, dank zij een 91 over winning op Be Fair 2. dat ook nog een 7—3 nederlaag te slikken kreeg van Will van Zoelen 4 en daardoor zonder één enkel puntje lantaarndrager werd. RTC zag kans om Will van Zoelen 3 ir. Middelburg een 55 gelijk spel af te dwingen en daar mede dus het eerste puntje te ver overen. De Russische atleet Vladimir Kutz heeft op de Olympische Spelen de 10.000 meter gewonnenDeze tele- joto laat zien, hoe Kutz, met de arm omhoog zegevierend door de finish ging. De uitslagen van de partijen uit de dertiende ronde om het wereldkam pioenschap dammen, gespeeld te Rotterdam, luiden: P. Dionis (Fr.)-E. van Dijk (Ned.) 0-2; W. Huisman (Ned.)-M. Verleene (Belg.) 1-1; R. Keiler (Ned.)-P. Roo- zenburg (Ned.) 1-1; W. de Jong (Ned.)-J. Bom (Ned.) 1-1; M. Hisard (Fr.)-M. Navarro (Algiers) 2-0; M. Deslauriers (Canada)-J. Amzand (Su riname) 2-0; R. Forclaz (Zwitserl.)- E. Fanelli (It.) 1-1; A. Verse (Fr.)- C. Gourier (Fr.) 1-1; Li Tchoan King (China )-M. Merono (Marokko) 0-2. De Belg Verpoest was vrij. De stand luidt: 1. Keiler 19 punten uit 13; 2, 3 en 4 Gourier, van Dijk en Deslauriers 18 uit 12; 3 Roozenburg 17 uit 12; 6 Bom 15 uit 12; 7 Huisman 15 uit 13; 8 King 13 uit 12; 9 Verse 13 uit 13; 10 de Jong 12 uit 12; 11 Hisard 11 uit 12; 12 Verpoest 10 uit 12; 13, 14 en 15 Dionis, Navarro. Forclaz 10 uit 13; 16 en 17 Verleene en Merono 8 uit 12; 18 Amzand 6 uit 12; 19 Fa nelli 4 uit 13. (Zeeuwse schaakcompetitie) Goes II bleef ongeslagen Voor de Zeeuwse schaakcompetitie werden in de afgelopen r£eek slechts enkele wedstrijden gespeeld. De Pion uit Yerseke nam de lei- dfng in de tweede klasse B door een 7-2 overwinning op het bezoekende SEALTO. Goes 2 bleef echter even eens ongeslagen en zonder verlies punten, want het stuurde De Burcht met een 6,5-3,5 nederlaag naar Nieuwdorp terug. De stand is nu: De Pion 2-4; Goes 2 2-4; De Burcht 2-0; SEALTO 2-0. In de tweede klasse C kwam Lan dau 2 alleen op de onderste plaats. De Axelaren trokken namelijk bij VSV in Sluiskil met 8-2 aan het kort ste eind. De stand is hier; Terneuzen 1-2; Landau 1-2; Landau 2 2-0. Zaterdag (heden) zullen de beslissingen vallen in de num mers 50 km snelwandelen, ko gelslingeren, verspringen, 400 m horden, 100 m heren, en ge wichtheffen lichtgewicht en middengewicht. Voorts staan o.m. wedstrijden in roeien, moderne vijfkamp, schermen, hockey, voetbal, bas ketball en atletiek op het pro- gr 0 nma. b,j de wedstrijden in het gewicht heffen vedergewichtklasse heeft de Rus Minaev bij het drukken 114kg omhoog gebracht. Dit is een nieuw wereldrecord en ook een nieuw Olym pisch record. Het officiële wereldre cord stond met 113.5 kg op naam van de Rus Viktor Korsch (11 april 1956); het Olympisch record werd sinds 1952 105 kg, gehouden door de Philippijn Del Rosario. De Amerikaan Isaac Berger won het goud in de vedergewichtklasse ge wichtheffen. Hij bereikte een totaal van 352.5 kg voor de drie Olympische oefeningen, een nieuw wereld- en Olympisch record. Het wereldrecord werd gezamenlijk gehouden door de Russen Schmish- kyan en Udodov met 350 kg (1954) en het Olympisch record stond op naam van Schmishkyan met 33.7.5 kg. (1952). Tweede in deze klasse werd Minaev (Rusland) en derde Zielinski (Polen). Na de tweede dag ziet het officieuze puntenklassement, met inbegrip van de Olympische ruiterwedstrijden, welke te Stockholm zijn gehouden, er als volgt uit; (7 punten voor een eer ste plaats, vijf punten voor een tweede plaats, vier punten voor een derde plaats, enz.): Rusland 40 punten. Duitsland 36'- pt„ Zweden 27 p., Verenigde Staten 26 pt., Groot Brittannië 20'a pt., Ita lië 16 pt., Australië 12 p., Polen, Dene marken en Tsjecho-Slowakije ieder 7 p., Canada 6 pt., Zwitserland, Honga rije, Korea en Argentinië ieder 5 p., Japan en Trinidad ieder 3 pt., Bul garije 2 pt., Spanje 1 pt. DEFINITIEF IS besloten dat de wedstrijd V.V.V. - Enschedé, die zondag j.l. wegens mist bij de stand 1-3 moest worden afgebroken, in zijn geheel zal worden overgespeeld op 26 december (tweede kerstdag). Zo warm was het tijdens de ope ningsceremonie van de Olympische Spelen, dat verschillende mensen het te kwaad kregen en door de hitte bevangen in elkaar zakten. Hier zien we de Australiër, die het landenbord van Joegoslavië vast moest houden, op de grond liggen. De sportcommissie van de R.A.C.- Zuid heeft besloten, geen automobiel- sport-evenementen te organiseren, gedurende de tijd dat de beperking van het benzineverbruik van kracht is. Ditzelfde standpunt geldt voor de bij de R.A.C.-Zuid aangesloten auto mobielsportclubs. WONINGEN TE KRUININGEN. Door het architectenbureau P. Won. dergem te Kruiningen werd onder hands aanbesteed: namens de heer Ph. Meijaard het bouwen van een woning met schuur aan de Polderweg te Kruiningen; na mens de heer L. Boone het bouwen van een woning met schuur aan de Polderweg te Kruiningen; en namens de heer L.P. Polderman het bou wen van een landbouwschuur aan de Zanddijk te Kruiningen. Het werk voor de heren Meijaard en Boone is gegund aan de aanne mer J. van de Linde te Kloetinge, dat voor de heer Polderman aan de fa. J. van Sparrentak en L.C. Hu- bregtse te Biezelinge. KAPELLE, 23 nov. Export en industrie: goudreinette h85 41, h75-85 34.90—36.20, h65-75 22.60—23.30, 2 exp. 16.80—17.40. 2 13. k 22.40—23.50, fabr. 15.80—16.50, jonathan st70-75 47, st65- 70 43, h75-80 41.90—42.20, h70-75 39.30 —40.30, h65-70 36.10—36.20, h60-65 29.70—30.20. 2 exp. 20—90, 2 12.60, k 19—20.90, fabr. 8.80—9. h70-75 31, h65- 70 22, h60-65 21.60. 2 10. sterappel h65 41, h55-65 33.50, st55-65 35.90, 2 1212.20, k 16, cox orange p. h70-75 86, h65-70 79, h60-65 66, h55-60 42, 2 28, k 58, f 19—30, brab. belief]. h55-65 21.20, 2 8, fr. reinette h75 20, h65-75 17, 2 9,5, k 18. fabr. 13, comt. de paris h65 37.60, h55-65 29.10, 2 exp. 12, 2 7, k 19. fabr. 8. st. remy h75 25, h65-75 26, 2 23, k 22, fabr. 16. kr.app. 5.909.50, kr.peren doorgedr. gieser wildem. 1 36—41. 2 24-29, k 39, fabr. 1427, zoete ermg. 1 53, 2 30, gold. delicious 1 gr. 5158, 1 2346, 2 11 19, k 3234, fabr. 915, kleipeer 1 gr. 25—30, 1 17—22. 2 16, fabr. 6—6,5, br. clairg. 1 31, k 19. fabr. 12, lomb. calville 1 29, fabr. 12, br. a. lucas k 29, fabr. 20. legipont k 38. zoete camp. 1 gr. 45, 1 33, 2 37. provisiepeer 1 29, 2 19, winterlouwtjes 1 25. 2 11, Diversen: bi. druiven 1 128-137. 2 106- 109, 3 54-59. Groenten: boerenkool 8- 10. sav.kool 7-10, spr.kool 51-63. bl. kool 10-17. r.kool 8-11, and. 7,5-21, aardapp. 9-10, driel. 5. LEEUWARDEN, 23 nov. 56 stie ren 2.85-3.00 p. kg slachtgew., 300 vet te koeien le kw. 2.90-3,10, 2e kw. 2,70- 2,89. 3e kw. 2.20-2,69. 1054 melk- en kalfkoeien 600-1050, 350 pinken 475- 525, 730 graskalveren 190-390, 381 nucht kalveren 44-52, 843 vette wei- deschapen en -lammeren, vette wei- deschapen 85-120, lammeren 60-105, 255 vette varkens, oude varkens 1.55- 1.77, vette biggen 1,80-1,88, zouters 1,80-1,83, 171 biggen en lopers, biggen 35-54, lopers 55-95, 31 bokken en gei ten, geen notering, 124 paarden 500- 925, totale aanvoer 4295 Stieren aanvoer matig, stemming kalmer, prijzen gelijk. Melk- en kalfkoeien aanvoer minder, stemming rustiger, prijzen niet hoger. Pinken aanvoer ruim, stemming kalm, prijzen lager. Graskalveren aanvoer minder, stem ming kalm, prijzen lager. Nuchtere kalveren aanvoer ruim, stemming ma tig. prijzen gelijk. Varkens aanvoer kort, stemming willig, prijzen gelijk Biggen en lopers aanvoer kort, stem ming lui, prijshoudend. Schapen aan voer ruimer, stemming rustig, prijs houdend. Lammeren aanvoer ruimer, stemming rustig, prijshoudend. Paar den aanvoer ruimer, stemming iets beter, prijshoudend. TERNEUZEN, 23 nov. Bl.kool a afw. 13-25, b 10-47. b afw. 10-22, c 24, c afw. 10. knolseld. 3-14, seld. 14, peen 11. kroten 12. bintjes 1 11-11.60, and. 14-38, kroten 17. r.kool 13-16. sav.kool 25-27. w.kool 4-11, br.peen 10-13, prei 27-32, knolseld. 25, spr. 44-73, uien 13-19, witlof 48-82, boerenkool 20-24, waspeen 11-18. Appelen: cox orange p. h2 30, k 66.10, f 10-20. goudreinette h2 11. k 18.10-23.20, f 13.50-15.10 jo nathan h70-75 46.80. h65-70 40.20 h60- 65 32.40. h55-60 22.10, h2 11-14. k 24- 24.20, f 11-16.20. Peren: br. alex lucas f 15. comt. de paris k 17.60-27, f 8, st. remy f 20-24. Mannheim 238 007), Kaub 185 (—005), Trier 155 (—004), Koblenz 195 (—006), Keulen 164 (—009), Ruh- rort 370 (—014), Lobith 991 (—002), Nijmegen 773 011), Arnhem 802 (—006), Eefde 324 (—010), Deventer 228 (—010), Namen la Plante 154 001), Maastricht hoofdsluis 4386 (—006). Borgharen 3952 (—017), Bri- feld 1124 (—026), Grave 473 (—014).

de Stem | 1956 | | pagina 15