ORANJE ONTBRAK,..! Bij overtreding zondagsrijverbod kan beslag op auto volgen „Eenhei clsgesprck demonstreerde de Arabische verdeeldheid Oostenrijk vraagt hulp Engeland, Frankrijk en Israël trekken troepen gedeeltelijk terug Minister Zijlstra bezorgd over ons prijspeil Verkiezingen in Engeland? DE DOOD OP DE WEG Het ging niet bijster vlot in Beiroet Tito mogelijk naar Warschau SPORTRIJDERS DOEN HET MAAR TE VOET Suiker 3,5 cent per kg duurder Half Brabant en Zeeland invalide, volgens dokters HONGAARS LEERBOEKJE DAGBLAD VOOR ZEELAND Benzine op 45 cent Meer dan 2 m iljoen op giro 777 Geen rijverbod op christelijke feestdagen Bewolking Zelfs over de agenda kon men het niet eens worden „Te duur*' meenden de Irakezen Staking in havens Eisenhower gebruikt wet van Taft en Hartley Vergaderen kost geld Onrust in leger van Argentinië 96e JAARGANG no. 22310 Uitgave N. V. Uitgevers Mij- Neerlandla. Verschijnt elke werkdag, Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes> Mr- a' de Rechter, P V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende Abonn .prtjs bij vooruitbet t 6.5U p kwartaal, p. P°st 1 7.30. p. week (ultsi. bij niet postbestell.) t 0.50. incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor Cod. Koningin en Vaderland VRIJDAG 23 NOVEMBER 12* J Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3o per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, üubbele Poort Teletoon 102 Bijbureaus: TERKEUZEN, Noordstraat 06, Tel. 2601 OJSTBURG. Nieuv-s Minister Hofstra heeft thans zijn voorstellen tot verho ging van de belastingen op suiker, benzine en gedistil leerd aan de Tweede Kamer voorgelegd. Tevens omvat het wetsontwerp de defini tieve afschaffing van om zetbelasting op textiel. Voor de consument zal de suiker 314 cent per kilo duurder worden, de benzine komt op 45 cent per liter en de jene ver op ruim negen gulden. Het Rijk heeft door de voor gestelde wijzigingen, waar bij tevens de afschaffing van de omzetbelasting op textiel is begrepen, voor het komende jaar een meerdere opbrengst van 65 miljoen. De Olympische Spelen in Melbourne zijn begonnen. Deze twee foto's ge ven een beeld van de openingscere- I monie, links de Australische atleet Rone Clark, gefotografeerd tijdens I de ronde door het overvolle stadion Het ministerie van Verkeer en Waterstaat vestigt er de aandacht op, dat zij, die zich zonder daartoe gerechtigd te zijn op zondag met een motorrijtuig op de weg bevinden zich bloot, stellen aan in beslagneming van dit motor voertuig, onverminderd eventuele strafvervolging op grond van de wet op de economische delicten. Verder wordt nog medegedeeld, dat het zondagsrijverbod voor lopig niet geldt voor de algemeen erkende Christelijke feestdagen. Van de f 2.032.645,38, die de giro rekening 777 van het Nederlandse Roode Kruis gisteren aanwees, gaat \andaag o.a. weer voor een waarde van ongeveer f 90.000 naar Wenen. IN DEVENTER is een 72-jarige, al leenwonende heer door gasverstikking um net leven gekomen. In de slang van een gaskooktoestel was een lek. DE WESTDUITSE spoorwegen zijn van plan een door atoomenergie aan gedreven locomotief van 5.916 pk. te bouwen. Hij zal 175 ton wegen en 35 meter lang zijn. Indien hij 200.000 km. per ]aar rijdt, zal hij zuiniger in het gebruik zijn dan een stoomlocomotief, maar iets duurder dan een elektrische. pE GEHELE inboedel van de kan toren van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France in het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem is verbrand als gevolg van de ontploffing van een bom. Een achttienjarige jongeman, die ae daad bekend heeft, is gearresteerd. DE OKAPI Manala, de trots van Ar- 4 il ?le^* wordt verpleegd door 75-jarige Antwerpse dierenoppas- ter Nonneman, die veel ervaring heeft met dit soort dieren, die uit de Bel gische Congo afkomstig zijn. ANEURIN BEVAN, leider van de lin kervleugel van de Engelse Labourpar- tij, is bij de verkiezing van de nieuwe parlementaire commissie der partij ook wel schaduwkabinet genoemd op de derde plaats van de ranglijst ekomen. Bij de vorige verkiezing in 1955 bezette hij de zevende plaats. DE TUNESISCHE premier, Bourgui- ba, heeft een onderhoud met presi dent Eisenhower gehad. Alle kwesties me de vrede in het Midden-Oostenen in Noord-Afrika in gevaar brengen, zijn besproken. TE BLOEMFONTEIN in Zuid-Afrika is Sir de Villiers Graaff gekozen tot leider van de Verenigde Partij. Daar mee wordt hij automatisch leider van de oppositie in het Zuidafrikaanse parlement. Ten behoeve van Nederlanders, die op zondagen met een motorrijtuig ko mende uit het buitenland, de grens overschrijden en die niet in het bezit zijn van een ontheffing van het zon dagsrijverbod, is een voorlopige rege ling getroffen, waardoor zij in de ge legenheid worden gesteld hun be stemmingsplaats te bereiken. Ten be wijze van hun binnenkomst zal aan de doorlaatposten aan de grens door de koninklijke marechaussee of doua ne-ambtenaren een gedateerd door- iaatstempel worden geplaatst op de motorrijtuigenbelastingkaart. Dit stempel zal door controlerende amb tenaren worden beschouwd als een toestemming tot het uitvoeren van een rit langs de kortst mogelijke weg van de grenspost naar de woonplaats van de houder van het motorvoertuig. Invaliden ,,Half West-Brabant en ook half Zeeland is invalide of gebrekkig ter been", aldus de conclusie van tal van huisartsen in deze contreiën. Want zy zijn tijdens hun spreekuren over stroomd door patiënten, die een ver klaring vroegen, waardoor hun „in validiteit of gebrekkigheid" zwart op wit bewezen was. Alsdan zouden zij des zondags, wanneer de Rijksverkeersinspectie althans vergunning verleende op deze „bewijsstukken", hun auto kunnen gebruiken, al was het alleen maar om naar de kerk te kunnen gaan... De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Genees kunst staat de huisartsen echter niet toe dergelijke verzoeken af te geven. Aldus maakten velen in Bergen op Zoom, Roosendaal, Goes, Vlissingen, Waalwijk, Breda, enz., een vergeefse wandeling naar het spreekuur van hun dokter... Nader vernemen wij, dat op minis terieel niveau besprekingen worden gevoerd''met bovengenoemde Maat schappij. De resultaten hiervan zul len de huisartsen ten spoedigste wor den meegedeeld. op weg naar de Olympische toorts; rechts het moment, waarop de gro te fakkel, die zolang de spelen du ren zal branden, ontstoken wordt. Voor volledige bijzonderheden ver wijzen wij naar een reportage elders in dit nummer Hardnekkige geruchten, dat er in Engeland spoedig algemene verkiezingen zullen worden gehou den, hebben gisteren op de Lon- dense effectenbeurs een onvaste stemming veroorzaakt. De politieke correspondent van het Londense conservatieve avondblad „Evening News" schreef: ..Het lot van de regering zou dit weekeinde wel eens op het spel kunnen staan. Een voornaam deel van de conservatieve partij is op het ogenblik, hoewel het begrip heeft voor de gezondheidstoe stand van de premier, zeer veront rust, dat hij het land wil verlaten om enige tijd buiten de politieke gevol gen van de Suezerisis te staan. Zij zouden liever gezien hebben, dat hij in Londen was gebleven, althans bij de hand om leiding te geven aanzijn collega's ,die nu met een toestand moe ten worstelen waarvan de toekomst van de regering kart afhangen". Minister Zijlstra heeft bij de be handeling van de begroting van Eco nomische Zaken zijn bezorgdheid uit gesproken over de weerslag van de internationale gebeurtenissen op ons prijspeil in Nederland. Het is niet on mogelijk dat een strengere controle nodig zal z\jn. Als een van df' con crete voorheelden noemde hij de bouwnijverheid, waar sprake is van de voortdurende stijging van de aan- neemsommen. Wanneer daar geen eind aan komt, zullen zeker maat regelen moeten worden getroffen. De minister zei dat zijn prijzenbe- leid thans actueler moet worden ge noemd dan ooit. De minister voor zag in het algemeen complicaties voor onze economie door hetgeen zich in de internationale politiek af speelt en noemde de olievoorziening het moeilijkste probleem, waarmede wij thans te kampen hebben. Daar om zal met kracht, moeten worden vastgehouden aan de eerste maatre gel, het zondagsrijverbod. Er is geen sprake van dat de stroom van aanvragen bij de Rijksverkeersinspectie om ver gunningen kan worden voldaan. Men kan bovendien zondag reeds rekenen op een strenge controle. De minister deed een dringend beroep op het Nederlandse volk om alle onnodig gebruik van olie- produkten achterwege te laten. Hij zei. dat deze maatregel die thans is getroffen volgens de be rekeningen voldoende zal zijn om te voorkomen dat op onze olie voorraden wordt ingeteerd. Voorts was hij van oordeel dat de OEEC-landen thans gezamenlijk een beroep op de Ver. Staten moeten doen om Europa met de olievoorzie ning niet in de steek te laten. Dat de Amerikanen daartoe reeds hun bereidheid hebben getoond, zoals persberichten ons willen doen gelo ven. was volgens de minister nog twijfelachtig. Een groot gedeelte van het betoog van de minister was gewijd aan de Europese integratie. In de loop van dit parlementaire jaar kan volgens minister Zijlstra het totstandkomen v]an het verdrag van de Economische Unie met België worden tegemoetge- zien. Als handelspolitieke eenheid is de positie van ae Benelux thans dui delijk erkend, aldus de minister. Voor de groei van een gemeen schappelijke markt achtte hij het van groot belang, dat Engeland heeft be wezen in te zien dat het een deel van West-Europa vormt. Het harmoni seren van loon- en arbeidsvoorwaar den kon de minister niet los zien van een harmonisatie van de produktivi- teit. ROTTERDAM. Een 68-jarige voet ganger die de weg overstak, werd aangereden door een bestelauto. De man was op slag dood. HAARLEM. Bij het naderen van een Sinterklaasoptocht is een ze venjarig jongetje, dat plotseling de weg overstak .door een passerende auto aangereden. Het kind over leed ter plaatse. Weersverwachting van het KN MI tot vanavond, opgemaakt don derdagavond 23.15 uur: Vrij veel bewolking, aanvanke lijk alleen in het noordoosten, later ook in het zuidwesten. Droog weer. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. Vrij krachtige tot ma tige oostelijke wind. Verwachting van het Belgische Weerkundig instituut: Lichte tot matige oostenwind. Helder weer met weinig bewol king. Vrijwel geen verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.38 uur. Maan op 22.41 uur. Morgen: zon op 8.17 uur. Maan onder 12.51 uur. Oostenrijk heeft gisteren „tot alle democratische landen ter wereld" het verzoek gericht om dit land te helpen bij de oplos sing van het vluchtelingenpro bleem. .Wij kunnen de toestand niet lan ger alleen aan", zei de waarnemend minister van buitenlandse zaken, Kreisky. „Er zijn nu zo'n 60.000 Hon gaarse vluchtelingen de grens overge komen en het ziet er niet naar uit, dat de stroom zal afnemen. Het ont breekt Oostenrijk niet alleen aan de mateneie, maar „„k aan de zuiver technische middelen om zo'n enorme hoeveelheid mensen te verzorgen". DE MAATREGELEN. Oostenrijk zou gaarne zien, dat de vrije wereld dadelijk de volgende maatregelen nam: 1. De Westeuropese landen moe ten speciale treinen naar de Oosten rijks-Hongaarse grens zenden om zon der formaliteiten, een aantal vluch telingen buiten Oostenrijk te bren gen. 2. De westelijke buurlanden van Oostenrijk moeten op eigen gebied grote opvangkampen inrichten, van waaruit de vluchtelingen later naar elder:, kunnen vertrekken. 3. De landen die aangeboden heb ben vluchtelingen op te nemen, moe ten dat onverwijld doen, zonder bu reaucratie, keuring, etc. 4. De landen van de vrije wereld moeten de Oostenrijkse autoriteiten geld en goederen ter beschikking blij ven stellen voor hulp aan die vluch telingen, die tijdelijk in Oostenrijk moeten blijven. Kreisky dankte alle landen en or ganisaties voor de tot dusver ontvan gen steun. Hulp moet zo gauw mogelijk wor den verleend, want de toestand in Oostenrijk is bijna chaotisch," aldus Kreisky. Enkele dagen geleden zijn, zoals gemeld, de Arabische lei ders in Beiroet bijeen geweest. Maar een succes is die conferentie niet geworden. Toen de staatshoofden uit elkaar gingen, waren ze het slechts over één ding eens: dat ze geen agenda hadden kun nen opstellen die ieders instemming had. De Arabische wereld.... Het klinkt wel. Nooit echter zijn de leiders van de staten in het Midden-Oosten besluitelozer ge weest dan op het ogenblik, nu het Westen zijn tanden heeft laten zien en eensgezinde actie (van Arabisch standpunt gezien) drin gend nodig zou zijn. President Chamoun van de Libanon had een aardige villa beschikbaar ge steld voor de conferentie. En men kan niet ontkennen dat het voorspel van de besprekingen indruk maakte. Ko ning Saoed van Saoedie-Arabië, die zichzelf en zijn familie met olie-ver diensten behoorlijk in het leven kan houden, kwam in een enorme Cadillac Beiroet binnenrollen. Bedoeïenen met tommy-guns en goud-beslagen sabels zorgden voor de escorte. Onmiddellijk na hem arriveerden koning Feisal van Irak en zijn neef, koning Hoessein van Jordanië. Beiden behoren tot het Hasjemietische koningshuis en er is geen dag geweest dat ze niet in on min leefden met de regeerders van Egypte en Saoedie-Arabië. Omdat het echter beter was, voor deze keer de oude vetes een ogenblikje te verge ten, spraken ze de patriarchale Saoed met vader" aan. President Shukri El Kuwatly van Syrië, die helemaal niet van konin gen houdt, arriveerde in Beiroet met verse herinneringen aan Moskou, waar hij enkele dagen tevoren Boelganin en Kroestjev de hand had gedrukt en naar boze tongen fluisterden verdere afspraken voor wapenleve ranties had gemaakt. En dan was natuurlijk ook Egypte vertegenwoordigd. Alleen voelde Nas ser zelf zich niet geroepen bij het ge sprek aanwezig te zijn. Hij volstond met het afvaardigen van zijn ambas sadeur in Libanon. V erwijten En toen kon dan het gesprek be ginnen. Eechter: het is moeilijk con fereren wanneer men niet precies weet, waarover men spreken moet Dat bleek hier het grote probleem. Egypte en Syrië waren van oordeel, dat alle Arabische staten zich aaneen moesten sluiten in een hecht verbond tegen de Franse en Britse „agressors", maar de Irakezen meenden dat de kwestie Israël urgenter was en dat, kwaad over. Ze lieten koning Feisal duidelijk merken dat ze hem te pro- Engels vonden. Waarop deze laatste zei: „Dat is beter dan pro-communis tisch". Overeenkomstig het oude Arabische spreekwoord d,at „de vijanden van mijn vijanden mijn vrienden zijn", stelden de Syriërs voor, dat de verga dering haar solidariteit zou betuigen met Rusland, vanwege de ..ferme hou ding". die dit land tegenover de Brits- Franse actie had ingenomen. Maar de andere Arabische leiders voelden daar niets voor. Zelfs Nassers ambassadeur hield zich op de vlakte en maande voorzichtig tot voorzichtigheid Communiqué Koning Saoed, de wijze man ter conferentie, waarschuwde de Syriërs ervoor, niet te ver te gaan met hun vertrouwen in Moskou. En toen men ervan overtuigd raakte, dat er geen enkel punt van overeenstemming was. maakten de Arabische leiders maar eon einde aan de vergadering. Ze gaven een communiqué uit, waarin gezegd werd dat de partijen in het Midden-Oosten met elkaar moesten onderhandelen en in samenwerking met de Verenigde Naties naar een op lossing moesten streven van de ac tuele problemen En daar bleef het bij. Koning Saoed „kalm aan jongens als Israël niet „van de kaart werd geveegd", de deur voor Russische pe netratie in het Midden-Oosten wagen wijd open stond. Waarop de gemoederen nogal ver hit raakten. Het ging hier niet om het gevaar voor Sovjet-invloeden, meenden sommigen, maar om de Brits-Franse inval in Egypte. Ieder een moest op staande voet breken met Londen en Parijs. „Hoe komen jullie erbij?" zeiden Jordanië en Irak. die het voor een groot deel van de Britten moeten heb ben. President Chamoun van Libanon merkte droogjes op dat hij met nie mand wilde breken en de Irakezen bromden, dat ze Syrië een prettige buurman vonden, maar dat die buur man de doorvoerleidingen voor de olie niet had moeten vernielen, om dat dit Irfik op ongeveer 80 miljoen dollar kwam te staan. Anti-Britse de monstraties. vond koning Feisal, vi ren goed en wel. maar liever niet ten koste van zijn land. En daar waren de Syriërs nu weer President Eisenhower heeft ver klaard de wet van Taft en Hartley te zullen toepassen om tijdelijk een ein de te maken aan de staking van ha venarbeiders. Op grond van deze wet kan de rechter bepalen, dat de sta king 8 dagen wordt opgeschort. De president zei, dat een voortdu ren van de staking „de gezondheid en veiligheid van de natie" in gevaar zou brengen. Hij heeft een commissie van drie benoemd, die voor zaterdag ver slag over de staking zal uitbrengen. Daarna kan de president via het departement van justitie een schor sing van de staking vragen aan de rechtbank. De jongste spoedzittingen van de algemene vergadering en de veiligheidsraad der V.N. over de Brits-Franse actie in Egypte en het Sovjet-optreden in Hon garije hebben de wereldorgani satie 400.0UJ dollar gekost. Naar van doorgaans welinge lichte zijde te Warschau wordt vernomen, zou „binnen enkele weken" eert delegatie van de Zuidslavische communistische partij onder Jeiding van presi dent Tito zich naar Polen be geven. Volgens Zuidslavische kringen in de Poolse hoofdstad is er echter nog geen officiële uitnodiging verzonden. In de naaste toekomst wordt een delegatie van de Chinese communis tische partij onder leiding van partij secretaris Lioe Sjao Sji in Warschau verwacht. Het Argentijnse leger heeft be kendgemaakt. dat twee generaals b.d. zijn gearresteerd. Er waren de laatste tijd al verschillende malen discipli naire maatregelen tegen hen geno men. Eventuele tegenslagen voorbehou den zal morgen bij de Staatsdruk kerij een boekje verschijn en, waar uit Nederlanders niet alleen Hon gaars kunnen leren maar Hongaren ook Nederlands. Het boekje, dat op initiatief van de heer A. J. van der Toorn, tesamen met zijn vrouw, een Hongaarse vluchtelinge uit 1920 en een staf van medewerkers wordt samengesteld uit enkele bestaande woordenlijsten, wordt in allerijl ge drukt bij de Staatsdrukkerij die hiervoor personeel heeft vrijge maakt. Op de foto ziet men de heer v.d. Toorn telefonerenden zijn medewerkers, terwijl de andere foto een kijkje in de drukkerij geeft waar men met man en macht aan de afwerking werkt Engeland, Frankrijk en Israël hebben aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, meege deeld, dat zij binnenkort zullen overgaan - of bereids zijn over gegaan - tot vermindering van hun troepen in Egypte. „Als blijk van goede trouw", aldus een brief van de Britse minister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd, zal Groot-Brittannië een bataljon uit het door Britse troepen bezette gebied van het Suezkanaal bij Port Said te rugtrekken. In antwoord op het verslag, dat Hammarskjoeld aan de Ver. Naties heeft uitgebracht, heeft Frankrijk ge zegd, dat de troepen van dit land in de kanaalzone tot een derde van de huidige sterkte zijn teruggebracht. Zodra, er bevredigende regelingen zijn getroffen tussen Israël en de Ver enigde Naties inzake het internatio nale politieleger, die de veiligheid van het land zullen verzekeren, zal ook Israël zijn troepen uit Egypte terug trekken. Alle drie de landen stelden min of meer voorop, dat de interna tionale UNO-macht doelmatig zal moeten kunnen optreden. „Die macht is nog in vorming", aldus het ant woord. Belgische sport-automobilisten heb ben een oplossing gevonden om de „drooglegging" door het tekort aan benzine te omzeilen. Zij gaan hun ral ly es voorlopig maar lópen.... De leden van de automobielclub Scaldis, die deze geniale oplossing vonden, zul len zondag van de volgende week de primeur hebben van dit soort wed strijden. Voorzien van rij-opdrachten, zoals ze die ook in auto-ritten onder de neus krijgen, „starten" ze dan voor een tocht van 20 kilometer, die hen door Antwerpen zal voeren. De deel nemers zullen het zo echt mogelijk doen. Aangezien echter iedereen inzag, dat het met benzine toch altijd wat barder gaat dan met benen-kracht, heeft men het gemiddelde omlaag ge bracht. Zij zullen de rallye met een moyenne van 'vier kilometer per'uur moeten afleggen. „Het moet voor iedereen met een vermogen van een mens-kracht te doen zijn", zeggen de initiatiefnemers. Voor het overige is echter alles het zelfde. Men gaat een rit uitzetten, die zeker zo vol „vallen" zit als die, wel ke men voor echte auto-ritten pleegt te verzinnen. Er zullen controleposten zijn en zelfs het start-systeem is het zelfde: Om de minuut worden de deelnemers óp weg gestuurd. 't Enige dat ontbreken zal, is de auto.

de Stem | 1956 | | pagina 1