TITO OPNIEUW DOOR BANVLOEK BEDREIGD POLITIEKE BRIEVEN 4.- Gillette Directeur Weense Caritas prijst actie in Nederland KOLONEL LUBIS IS NOG STEEDS ZOEK ING's Een andere mening dan die van Moskou kan niet anders dan tegenstrijdig zijn met de onbesmette leer 5 IEHUIS HDOR ■LEN "ERSE Jasje wordt weer gedraaid „Cadier en Keer" gaat eeuwfeest vieren Het opnemen der vluchtelingen Uw braadpan een heksenketel Nog altijd Hongarije - De rede van Dr. Drees - Gemeenschappelijke strijd voor menselijke waarden - De ineen- schrompeling van de communistische aan hang Pieter Amice Pi eter, Eduard Protest van journalisten in Indonesië Stakingen in Argentinië De spanning in Indonesië DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 (Advertentie) [KEN o.a. hantels :en TEL. 2117 EZE TIJD HUIS OON 2669. i graan het - Tel. 3832 oe. 297-0 ring mica's maf f 1.20 maf f 4.25 f 33.— f 41.50 f 33.— f 80.— del GOES Maarschalk Tito lieeft het oor geleend aan reactionaire ifjl west™61 t^i^de^breuk'm* propaganda. De Znidslavisclie dictator, die een goede maand geleden met Kroestjev en Mikojan op de Ivrini wilde zwijnen schoot, loopt opnieuw grote kans door Mos kou te worden uitgespuwd en als verrader van de arbei dersklasse te worden gebrandmerkt. De geschiednis gaat zich herhalen- Stalin heeft afgedaan, maar nu de democratisering van Kroestjev en de zijnen een fa- likante mislukking is gebleken, wordt opnieuw een greep ge daan in het Stalinistische woordenarsenaal. Alles wat tegen de Russische politiek is gericht, wordt uitgekreten als reactionair en fascistisch. Tito heeft het Sovjet-optreden in Hongarije dur ven veroordelen. Daarmee heeft hij „verdeeldheid trachten te zaaien in het socialistische kamp en zich bemoeid met zaken die hem niet aangaan". Zijn handelwijze is bovendien in strijd met de marxistisch-leninistische beginselen.--... Het menselijke geheugen is be perkt. Hitier heeft daar indertijd dankbaar op gespeculeerd. Boven dien hing hij de opvatting aan, dat een leugen het altijd wel doet, als ze maar groot genoeg is. De kleine man, zei hij, kent alleen de kleine leugen. Hij kan zich niet voorstellen dat iemand consequent en zonder blikken of blozen een leugen als een olifant kan verkondigen. Hitler was geen oorspronkelijke geest. De kunst van het liegen had hij afgekeken van mensen die er al uiterst bedreven in waren: de com munisten namelijk. Deze laatsten zijn altijd meesters geweest in het han teren van klinkende gemeenplaatsen in dienst van de pertinente onwaar- beid. Ze zijn er dikwijls in geslaagd tweemaal hun jasje te keren, zonder dat de goegemeente er erg in had, dat het nog altijd hetzelfde jasje was. Ook momi weer mee bezig. Veel mensen zijn al vergeten, waarom Stalin indertijd met Tito brak en waarom hij de gehele Ko- minform liet verkondigen dat de Zuidslavische dictator de beginselen van Marx en Lenin had verkracht. Hij deed dit omdat Tito kritiek had durven uiten op de machtspolitiek van het Kremlin en de Russische pottekijkers in zijn land de deur had gewezen. Leugenaar Stalin heeft de solidariteit van de socialistische staten" nooit anders kunnen zien dan als onvoorwaarde lijke verknochtheid van de satelliet staten aan Moskou. Het Kremlin pro fiteerde graag en veel van de bo demschatten in de aangrenzende lan den. Wie daaraan mocht twijfelen, denke slechts aan het manifest van de Hongaarse schrijvers, dat enkele dagen geleden werd uitgegeven en waarin geëist werd dat de opbrengst van de uraniummijnen niet langer met een vernederende vanzelfspre kendheid aan de Sovjet-Unie zou naar het Westen, toen de breuk met Sta lin onherstelbaar bleek. Haast Hoe welwillend" de kritiek van Stalin geweest moet zijn, bleek later, toen Kroestjev de doopceel lichtte van de Russische dictator en hem zijn ondemocratische houding tegen over de andere communistische lan den verweet. Toen de Russische par tijsecretaris samen met Boelganin naar Belgrado reisde en een verne derende knieval maakte voor maar schalk Tito. Alles was vergeven en vergeten. Natuurlijk kon de maar schalk zijn eigen gang gaan. Iedere staat was immers vrij, het socialis me naar eigen aard en opvatting in praktijk te brengen Nog altijd heeft men geen klaar heid gekregen omtrent de directe aan leiding van het recente bezoek, dat Tito aan de Krim heeft gebracht. Het moet een dringend bezoek zijn ge weest. Dringend althans naar de me ning van de Russische leiders, die de Zuidslavische dictator als het ware in een vliegtuig trokken en hals over kop met hem naar Rusland reisden. De hele wereld haalde verbaasd de wenkbrauwen op. Na de gebeurtenis sen van de laatste weken echter, be hoeft men over die haast van Kroest jev niet zó verwonderd meer te zijn. In Moskou moet men op dat ogen blik al iets vermoed hebben van wat in Polen en Hongarije te gebeuren stond. En men kende de opvattin gen van de Zuidslavische dictator. Men kon terecht vermoeden, dat hij ondanks de destalinisatie Rusland nog altijd niet zou beschouwen als de grote beschermer van alle verdruk-j ten. Het gezag van Tito, zijn houding tegenover de vergaande eisen van democratisering in de volksdemocra tieën, zou wel eens bepalend kun nen blijken voor de gebeurtenissen in Oost-Europa. Het streven naar demo cratisering en nationale onafhanke lijkheid" mocht niet ontaarden in een TITO ..het bliksemt weer... worden afgestaan, De bemoeienissen van de Sovjets j houding van onverschilligheid tegen met Zuid-Slavië waren zo onuitstaan- over Moskou. baar opdringerig, dat Tito een open-1 Ondanks alle jachtpartijen, wodka- aiLi.u xicL^cixvac hjke protestbrief naar Moskou I fuiven en weldadige zonnebaden, deed mnmpnfppl ziin ze daar schreef. Hij was niet langer van plan J de Zuidslavische dictator op de Krim momenteel zijn ze aaar dat schryven Russische j weinig beloften aan de Russen. Hij cept dreunden tankeenheden Honga rije binnen en de oude scheidtermen werden uit de motballen gehaald. Reactionairen en fascisten trachtten de socialistische staat omver te wer pen. De bevriende Sovjet-troepen wa ren het Hongaarse volk te hulp ge sneld.... Zodra Stalins gemeenplaat sen weer gemeengoed werden, was het duidelijk dat Moskou geen tegen spraak meer zou dulden en dat iede re kritiek op zijn beleid als reactio nair en fascistisch zou worden ge brandmerkt. Tito echter kende het liedje. En blijkbaar heeft hij er zich geen zier van aangetrokken. Hij deed enkele dagen geleden een boekje open over de Sovjet-kameraden, die in hun eigen bureaucratie verstrikt waren geraakt en nog altijd niet konden begrijpen, dat een volk onafhankelijk wilde zijn. Kroestjev en de zijnen hadden niet voldoende vertrouwen in de vreed zame ontwikkeling van een socialis tische gemeenschap... Ketter De klap is blijkbaar hard aange komen. Nadat Tito indertijd gezui verd was van de verdachtmaking dat hij verdeeldheid trachtte te zaaien in het communistische kamp en de be ginselen van Marx en Lenin ver krachtte, heeft de ,,Pravda" (lees de Sovjet-regering) hem opnieuw be schuldigd. De aantijging luidt dat hij verdeeldheid heeft trachten te zaaien in het communistische kamp en de beginselen van Marx en Lenin heeft verkracht! De communistische pers heeft hem Tliirv® „rr nog niet van grootheidswaan beschul- spionnen ongehinderd hun gang te bleef zijn beginsel trouw dat commu- digd of hem een poenige ijdeltuit ge- Advertentie) De paters van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën te Cadier en Keer vieren zaterdag 8 december hun hon derdjarig bestaan. Deze viering draagt'voornamelijk e$n kerkelijk ka rakter. Zo zal mgr. Hanssen een plechtige hoogmis opdragen, 's Mid dags is er een receptie. Het honderdjarig bestaan van de sociëteit is echter voor de gehele omgeving een aanleiding, de paters een bewijs van waardering en dank baarheid te geven. Zo is er in Maas tricht onder leiding van de heer j. Peeters een comité gevormd dat de paters op 8 december een feestge schenk wil aanbieden. (Advertentie) msme uitstekend was, maar Soyjetis- nosemd, zoals enkele jaren geleden. ;me bedenkelijk Hij zou wel zien.... !a1s Tit echter een Jbits antwoord i Sm!?'wJdea de Rus" i durft te geven aan Moskou, kan de sische leiders het doen. aanva[ weer losbarsten. De geschie- Rnptip nnen denis herhaalt zich. Gomulka heeft uut.Kjc upeii moeten buigen en ook de andere so- De Polen rebelleerden tegen de cjalistische staten zal het nog slechts Russische overheersing. En een woe- zl>n. toegestaan, in oprechte samen- dende Kroestjev maakte een week end-trip naar Warschau. Enkele da gen later brak de opstand in Hon- laten gaan en de Zuidslavische in dustrie in dienst te stellen van de Russische economie. De brief was vriendelijk gesteld. Maar er kwam een antwoord op, dat Tito het bloed naar de slapen joeg. De maarschalk werd door Stalin zon der meer voer een leugenaar uitge maakt. Moskou schreef een vergadering van de Kominform uit. De afgevaar-- digden van de Sovjet-Unie, Bulgarije, I garije uit. In Moskou ontdekte men Roemenië, Hongarije en Tsjecho- plotseling dat het Stalinisme, het Slowakije namen een resolutie aan, mocht dan zijn fouten gehad hebben, waarin letterlijk werd gezegd: in zeker opzicht toch maar deugdelijk ,,De communistische partij vanwas gebleken. Volgens beproefd re- Zuid-Slavië heeft de laatste tijd, zo- S wel in de binnenlandse als in de bui- tenlandse politiek een verkeerde weg ingeslagen, afwijkend van de mar xistisch-leninistische doctrine. Men volgt in Belgrado een politiek van eerroof t.o.v. de Russische militaire specialisten Vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie zijn onder con trole geplaatst van de staatsveilig heidsdienst. De leiders van de Zuid- Slavische communistische partij heb ben een onwaardig standpunt ingeno men. Zij zijn begonnen de politiek van de Sovjet-Unie met die van de imperialistische machten gelijk te stellen en zij behandelen de Sovjet- Unie op dezelfde wijze als zij die machten behandelen." Vervolgens werd Tito beschuldigd van een onverantwoordelijke volks front-politiek in zijn land. Marx en Lenin leerden dat de klassestrijd in de overgangstijd naar socialisme niet afnam, maar sterker werd.-Tito was' in de dwaling vervallen, die indertijd j Boecharin in ongenade had ge- bracht.... werking met de Sovjet-Unie de leer van Marx en Lenin in praktijk te brengen. Moeilijk kan dat voor hen niet vallen. Want de leer heeft een tekst voor iedere situatie en de best ,,Op de meeste plaatsen waar men alle Caritas-organisaties in Oosten- zich bezig houdt met hulp aan Hon garije, heerst een te ongebreidelde geestdrift, die zich in ondoordachte, individuele acties manifesteert zon- bewapende interpretator heeft altijd der echter constructieve hulp tc gelijk.... «ij... (Advertentie) bieden". Aldus de directeur van dé Weense Caritas, mgr. dr. Leopold Ungar, op een persconferentie van U braadt het vlees, maar heel wat vitaminen komen om in een heksenketel van sissend vet. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N.V. PHILIPS-ROXANE PHARM.-CHEM. IND. ..DUPHAR" De Zuidslavische leiders hadden de Edudrd, welwillende kritiek van Stalin moedig en met minachting ontvan gen. Aan het terrorisme en het „Turkse" optreden van deze mensen diende een einde te worden gemaakt. De resolutie leidde een aantal „grensincidenten" in. Maar Tito gaf geen krimp. Hij liet de Sovjet-vazal- Het is nog haast niet mogelijk de gedachten te bepalen bij allerlei binnenlandse kwesties, omdat ze toch telkens weer wegzwermen naar het fiere volk der Magyaren, zijn ongelooflijke dapperheid en zijn harde lot. Dit is intussen wel zeker, dat deze hele historische episode bij ons de communisten onmogelijk heeft gemaakt als leden van de Ne derlandse volksgemeenschap. In de jaren van onze eigen verzet tegen de overweldiger waren er ongetwij feld ook communistisch-gezinden, die de nationale zaak met vurigheid en zelfs met hun eigen bloed hebben Natuurlijk kan alleen een hechte, onwrikbare basis gevonden worden in de christelijke waardering van de mens. Van de totale mens, levend in deze wereld, in de natuurlijke orde dus, maar voorbestemd voor de eeuwigheid. Die basis heeft de onchristelijke humanist niet. Maar wat hij als regel wel heeft dat is: waardering voor de verworvenheren van het Christendom met betrek king tot de mens in deze natuur lijke orde. Verworvenheden die haar grondslag weer vonden in de mens beoordeling van de christen. En daarom kan er zeer veel ge meenschappelijks zijn in de strijd voor de menselijke waarden bij VI. IIKV, MLVI. uiyvi. UtULU ItUUUL'V J verdedigd. Het Leninistisch Mar- T...christenen en humanisten. We moe- Het doet er niet toe dat hij al een apparaat heeft. Ik geef hem zo'n nieuwe Gillette - dan is hij weer bij. De Gillette Rocket in mooi etui, is een snelwerkend apparaat dat met één draai open is. Er is een dispen ser bij (met een vakje voor de niet meerte gebruiken mesjes) en 4 blauwe Gillette mesjes. Alles wat hijtnodig heeft om de gehele dag fris<en schoon geschoren te zijn, ook 's-avonds nog. Een „goeie morgen'" begint met Gillette xisme brengt echter een wonder lijke kronkel in 's mensen hersens, waardoor hij in het ene geval de tirannie duidelijk onderscheidt en bestrijdt, in het andere geval er vergoedelijkende en zelfs prijzende woorden voor over heeft. Ik spreek wel eens een enkele keer met zulke mensen en merkwaardig is het dan, hoe men geen contact met ze krijgt. Ze gebruiken wel Nederlandse woorden, maar ze geven er een to taal andere inhoud aan. Kun je bij hen nog aan goede trouw denken? Het is een vraag, die ik mezelf dan stel en ik kan er werkelijk geen antwoord op geven. Het is ver blindheid, maar is het ook schuldige verblindheid? Er is in de Kamer ook menig hartig woordje over de zaak gevallen en ik mag Dr. Drees, de humanistische socialist, zeker wel prijzen om zijn ferme, indrukwek kende woorden. Je voelt je dan toch buiten alle religieuse en poli tieke overtuiging om één in de ver dediging van waarachtige mense lijke waarden. Ook zulk een con statering lokt tot verdere overpein zing en wel over de fundering van het begrip „menselijke waarden" Wie uit zijn denken en streven het leven na de dood buitensluit, hoe kan hij onder dat begrip een stevig fundament leggen? Ja, dat Hon gaarse heroïsme heeft wel als een oproep tot nadenken gewerkt. We dommelden zo maar wat verder in de vreedzame coëxistentie en de durende welvaart. Totdat de kanon nen van Boedapest ons wakker schrikten en deden beseffen, hoe gespannen de tegenstellingen staan in deze wereld. Ik ben nogal zwaar- op-de-hand geweest, deze week. Maar dat mag wel eens voor een keer, vind je niet? Saluut, Eigenlijk zou het abnormaal zijn, als onze correspondentie afstand zou nemen van de tragische gebeurte nissen in Oost-Europa. Immers Hon garije moet ons in gedachten blij ven. Anders zou er van de daad, die van ons verwacht wordt, nooit iets terecht komen. Wij vergeten immers toch al veel te gauw. Een dier daden is het versterken van onze eenheid, onze nationale eenheid, maar ook die der westerse volken tesamen. En dan begrijp ik heel goed, hoe jij een figuur als Drees naar voren brengt, die als minister-president die eenheid de monstreerde. Maar evenzeer begrijp ik, hoe je dan tot nadenken komt en je af vraagt, waarop de eenheid en de verdediging van waarachtige men selijke waarden gebaseerd is. Hoe zeer we ons vooral nu ook één voe len, ongeacht onze religieuse over tuiging. ten daarom zoeken naar wat ons verbindt. Want de onderlinge ver bondenheid vormt het uitgangs punt der samenwerking, waarin het christelijke element de wezenlijke krachtbron vormt. Die eenheid, hoe onvolmaakt dan nog, moet indruk maken op dege nen, die nog in de strikken van het communisme verward zijn. En dat is in feite ook gebeurd, talrijke com munisten hebben de laatste weken de CPN de rug toegedraaid. In an dere landen was dat ook het geval, opvallend veelvuldig in Engeland, cn Oostenrijk. Daardoor zal in veel landen het communisme ineen schrompelen, hetgeen uiteraard de kracht der westerse democraten zal vergroten, de weerstand tegen com munistische propaganda versterken en de weerbaarheid der vrije vol ken doen toenemen. Je merkt, Pieter, dat ook mijn gedachten in deze dagen vervuld blijven van meeleven met de inter nationale gebeurtenissen ook met die van het Midden-Oosten en de daaraan verbonden economische on politieke gevaren - vervuld van meeleven en van meewerken in het belang van de vrijheid der westerse wereld en die der nu nog onder drukte "landen. En van meebidden om Gods hulp, zonder welke al ons werken en sjouwen vergeefs zal zijn. Met hartelijke groet t.t. rijk, waarop hij een waarschuwing liet horen tegen niet zorgvuldig over legde hulpacties voor Hongaarse vluchtelingen, waarmee men noch de vluchtelingen noch het gastvrij opne mend land van dienste is. Mgr. Ungar waarschuwde verder voor een ordeloze massa-emigratie. Dikwijls beperkt het buitenland zich bij aanbiedingen om Hongaren te huisvesten, tot opname van geschool de arbeiders en blijft Oostenrijk zit ten met de niet geschoolden. Oosten rijk heeft na de oorlog reeds meer dan 250.000 vluchtelingen opgenomen en geïntegreerd. Zonder onoverkome lijke moeilijkheden kan het in deze tijd van hoogconjunctuur nog 20.000 mensen opnemen. Bovendien hebben verschillende landen, die de integra tie van deze vluchtelingen in het ar beidersproces en andere gebieden ga randeren, aanbiedingen gedaan voor het opnemen van minstens 7.000 Hon garen. Het heeft vanzelfsprekend geen zin vluchtelingen naar landen te sturen, die deze integratie niet kunnen ga randeren of in welke sterke commu nistische partijen bestaan en de bin nenlandse spanningen door de komst der Hongaren nog zullen toespitsen. De beste mogelijkheden voor het op nemen van vluchtelingen liggen in West-Duitsland, Oostenrijk en Neder land. „Vooral Nederland heeft vol komen in overeenstemming met de planning der Caritas gehandeld". Onder de tot nu toe ongeveer 30.000 uitgeweken Hongaren bevinden zich volgens een opgave van de vluchte- lingenzielzorg der Weense Caritas, slechts zes priesters. In de grote op vangkampen te Traiskirchen en Eisenstadt oefenen zij de zielzorg uit en fungeren als tolk. Een kapelwagen een geschenk van de Paus en door hem zelf gewijd is op weg naar Wenen, waar deze zal worden ingeschakeld in een regelmatige ziel zorg onder de Hongaren. In een brief aan de vice-premier mr. Mohammad Roem, de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Ab- dulgani en de minister van Voorlich ting, Sudibjo, heeft de vereniging van buitenlandse correspondenten in Indo nesië een scherp protest bij de Indo nesische regering ingediend over het feit, dat de correspondenten van de grote persbureaus United Press, Reu ter en Associated Press worden ge hinderd in hun pogingen tot het ver zorgen van een objectieve berichtge ving over Indonesië met betrekking tot de gebeurtenissen rondom het le ger. De drie correspondenten, John Hus sel van United Press, Ian Stewart van Reuter en James Mclaine Wilde van A.P. zijn kortgeleden door het basis-commando van Djakarta onder vraagd. De brief eindigde met de opmer king dat „dit onderzoek door het leger slechts tot een ongunstige in druk over Indonesië in de ogen van de wereldopinie zal leiden." President Aramburu van Argentinië heeft de communisten en Peronisten ervan beschuldigd, verantwoordelijk te zijn voor de stakingsbeweging in het land. Sinds zestien november zijn onge veer 300.000 metaalbewerkers in sta king. Ook in andere vakbonden heerst spanning, met name in die van het bankpersoneel en het telefoonbedrijf. Tengevolge van een staking van drukkers verschijnen er al een week geen kranten in Argentinië. (Advertentie) C7CC CC Koffie en BUISMAN... ze horen bij elkaar. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. O O O A A AAAf w w Een woordvoerder van het Indone sische leger heeft bekend gemaakt, dat er nóg twee legerofficieren we gens „indisciplinaire acties" zijn ont slagen. De betrokken officieren zijn majoor Saleh Sadeli van het korps cavalerie en kapitein Zainul Arifin van de afdeling opleiding van het leger. De legerchef had hen, tezamen met nog drie officieren uit Bandoeng, ont boden om zich te verantwoorden we gens schending van de militaire wet ten". Vorige week werden twee kolonels van hun post ontheven. Ook is mee gedeeld, dat de plaatsvervangende stafchef, kolonel Lubis, die tien da gen geleden „verdween" vervolgd zal worden wegens het niet opvolgen van militaire orders (om voor zijn chef te verschijnen). De verblijfplaats van kolonel Lubis, die gedeeltelijk verantwoordelijk was voor de val van het eerste kabinet van Ali Sastroa- midjojo in augustus van het voi'ige jaar, was maandag nog steeds onbe kend. De mededelingen werden gedaan, na een weekeinde van spanning in de hoofdstad naar aanleiding van pers berichten over plannen van een groep officieren van het leger om een „staatsgreep" uit te voeren. De militairen van het garnizoen van Djakarta waren naar de kazer nes teruggeroepen om op „alle even tualiteiten" voorbereid te zijn. Der gelijke voorzorgsmaatregelen waren, naar verluidt, ook door de marine, de luchtmacht en de leiding van de staatspolitie genomen. Er hebben zich echter geen inci denten voorgedaan. Volgens het nationalistische blad „Berita Min gu" zou kolonel Lubis gepoogd hebben de regering omver te werpen en een militaire junta in te stellen. In augustus en oktober jl. zouden plannen hiertoe zijn mislukt.

de Stem | 1956 | | pagina 7