ZONDAGSRIJVERBOD IN ONS LAND E Wel vele ontheffingen DOE JE MEE Misschien mutaties I Egypte klaagt aan in Moskou op til Nederland steunt Cubaanse resolutie in de V.N. RIJVERBOD WORDT GROTE STROP VOOR TAL VAN BEDRIJVEN Chaos in Hongarije Treinbotsing bij Dalfsen W. v. Est met Impanis in zee Bromfietsers blijven rijden Slag voor de voetbalvelden DAGBLAD VOOR ZEELAND Vermindering vcnï aardolieverbruik met tien procent Nu maar wandelen aan ome Sint Nico laas- wedstrijd Het wordt kort dag Wreedheden tegen burgerbevol king Overdracht commando der NAVO Molotof-Malenkof weer op voorgrond Democratisering werkt door DE DOOD OP DE WEG Kleine zelfstandigen en de ouderdomswet Weer een plan berging Lutine Om het vriespunt 5 A t Krantenpapier wel, abonnementen niet duurder Moeilijkheden in benzinesector maar ook in Horecabedrijven Open op zondag? Twee doden en twintig gewonden Voor tonnen bij Philips gestolen Exclusief veld voor Brusselse zesdaagse 96e JAARGANG no. 22308 Uitgave N. V. Uitgevers Ml). Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. E M.L de Hechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prïjs bi) vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm, 13 ct Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuw straat 41, Tel. In de Staatscourant van gisteren is een beschikking gepu bliceerd van de minister van Economische Zaken, waarbij op grond van de aardoliedistributiebeschikking een zon dagsrijverbod wordt ingesteld van 's morgens 5 uur tot s avonds 12 uur voor motorrijtuigen, die benzine als brandstof gebruiken. Een en ander geldt dus niet voor auto's, die op dieselolie rijden. Dit zondagsrijverbod gaat in op zondag 25 november a.s. Het geldt niet voor militair verkeer, politieverkeer, brandweerauto's, ziekenauto's, tcxi's en huurauto's met chauffeur, invalidewagens, auto bussen zowel op lijndiensten als voor groepsvervoer, motorrijtuigen, die blijkens hun kenteken aan het Konink lijk Huis, buitenlanders of buitenlandse missies toebeho ren. Ook de bromfietsers kunnen des zondags blijven rijden Auto's, die gebruikt worden ten behoeve van het vervoer van goederen en krachtens ar tikel 4, 2e lid, van het Rijtijden besluit op zondag mogen rijden, vallen evenmin onder het ver bod. Ook huisartsen, artsen-spe cialisten, verloskundigen en veeartsen mogen op zondag, voor de uitoefening van hun be roep, van hun motorrijtuig ge bruik maken, mits zij zich bij controle ter plaatse kunnen le gitimeren. Aanvragen Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat in het algemeen gunstig zal worden be schikt op verzoeken om onthef fing van het zondagsrijverbod voor of ten behoeve van geeste lijken in de uitvoering van hun ambt, zomede voor pers, radio en televisie, chronische invaliden, ook indien zij niet zelf het motor rijtuig besturen en voor personen, die invaliden, zieken en ouden van dagen naar en van de kerk vervoeren. Bovendien kan in dringende geval len van andere aard ontheffing wor- DE FRANSE nationale vergadering heeft een woningbouwwet goedge keurd, volgens welke de regering de komende vijf jaar een bedrag van 760 rMIjard frank zal besteden aan de bouw van 1.5 miljoen woningen. DOOR DE stakingen van havenarbei ders aan de Amrikaanse oostkust worden reeds meer dan 150 schepen opgehouden. JAN HAKEN, lid van de Tweede Ka mer voor de C.P.N., is gisteren te Am sterdam op 44-jarige leeftijd over leden. IN DE leeftijd van 75 jaar is te Hil versum Egbert Veen overleden, een der radio-pioniers en tot 1943 pianist bij de A.V.R.O. DE HOGE Raad zal op 4 december arrest wijzen in de zaak tegen de loodgieter S. uit Maastricht, die in Den Bosch was veroordeeld tot twee weken hechtenis, omdat hij brand zou hebben veroorzaakt in de St.-Servaas- toren te Maastricht. DE ZWEEDSE hersenspecialist prof Olivecrona, is opnieuw benaderd door de oudercommissie van de Amster damse Palmgrachtschool, die onlangs ervoor had gezorgd, dat het patiëntje Wim Vink in Stockholm echter met vergeefs resultaat kon worden geopereerd. Thans geldt de operatie een ander Amsterdams patiëntje. OOK DE letterkundige Michel van der Plas is uit het PEN-centrum getre den. HET HEEFT H.M. de Koningin be haagd ir. J. F R. van de Wall, hoofd ingenieur-directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken, die de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt, te be noemen tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. den verleend. Eerstbedoelde catego rieën zullen met voorrang worden behandeld en kunnen zich eventueel ook mondeling tot de provinciale Rijksverkeersinspecties wenden. Het verzoek moet vermeldën: naam, adres en beroep van de aan vrager, zomede kenteken en soirt van het motorrijtuig waarvoor de ontheffing moet gelden. De vermindering van de aanvoer van ruwe aardolie en aardolieproduk- ten als gevolg van de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten maakt het noodzakelijk het binnenlandse ver bruik te beperken, zo deelt het mi nisterie van economische zaken mee. Deze beperking, die, voor zover thans valt te overzien, gemiddeld 10 pro cent dient te bedragen, betreft ben zine, gas- en dieselolie en stookolie. Petroleum, waarvan het verbruik in verhouding tot de genoemde aard olieprodukten beperkt is, zowel als smeerolie en vetten, vallen er buiten. De regering streeft ernaar in het belang van het openbaar vervoer, het binnenlandse vrachtvervoer en van andere vitale verbruikers de voorzie ning met gas- en dieselolie voor deze sectoren zoveel mogelijk op het peil van het huidige verbruik te handha ven. In verband hiermee is het nood zakelijk de aflevering van benzine te beperken met 15 procent, en van huisbrandolie met 20 procent. De be perking van stookolie bedraagt 10 procent. Geen bonnen Gezien de mate der genoemde beperkingen en het belang gede tailleerde administratieve maat regelen zoveel mogelijk te ver mijden, heeft de regering er voor alsnog van afgezien de noodza kelijke vermindering van het verbruik tot stand te brengen door een systeem van bonnen rantsoenering. Zoals gemeld zijn voorbereidingen getroffen om daartoe, indien nodig, op zeer korte termijn over te gaan. Het beperkingssysteem, dat nu in werking treedt, zal worden uitge voerd door een globale beperking van de afleveringen der aardoliemaat schappijen aan de handel met ge noemde percentages. Het Bureau voor Aardolieprodukten houdt, in nauw overleg met deze maatschap pijen en de organisaties der hande laren, toezicht op een juiste uitvoe ring. De minister van economische za ken doet een beroep op alle verbrui kers om door een zuinig verbruik binnen de aldus gestelde grenzen een zo regelmatig en evenwichtig moge lijke voorziening van 't economische leven met aardolieprodukten te hel pen bevorderen. In andere landen BRUSSEL. Behalve een verbod voor „onno dige" autoreizen op zondagen en feestdagen heeft de Belgische rege ring beperkingen van het benzine- en stookolieverbruik met 10 a 20 procent bekendgemaakt. Pompstations mo gen voortaan uitsluitend de benzine tank van auto's vullen, maar geen blikken. LUXEMBURG Evenals in België is in Luxemburg een zondagsrijverbod afgekondigd. LONDEN De benzine zal in Engeland op 17 december op de bon gaan. Ook het verbruik van benzine- en dieselolie door autobussen en andere openbare vervoermiddelen zal wor den beperkt, en wel met 10 procent. PARIJS De Franse regering overweegt soortgelijke maatregelen als in Enge land. Zij heeftbesloten tot een ver mindering van 20 procent van de le- Het ligt in de lijn der ver wachting, dat het rijverbod voor auto's op zondag nog wel enige tijd zal duren. Om deze reden heeft de ANWB, ten behoeve van zijn leden, een groot aantal speciale wandelroutes voor de weekends ontworpen. Daarbij is speciaal aan de Kerstdagen gedacht. Op alle kantoren van de ANWB in ons land zijn die routes verkrijgbaar. vering van gasolie aan Franse ver bruikers. De rantsoenering door mid del van kaarten zal op 22 november a.s. beginnen en de toewijzingen zul len gebaseerd zijn op het verbruik in september jl. Ook in andere Europese landen o.m. Polen en Turkije is men tot rantsoenering overgegaan. Langzamerhand wordt het kort dag om nog mee te kunnen doen aan de Sint Nicolaas-wedstrijd van Dagblad De Stem. Eigen lijk heb je nog maar één volle middag om eens werk te kunnen maken van je opstel, gedicht of tekening en dat is v a n m id d a g. Dan heb je vrij van school. Grijp je kans, want de prijzen, die Sint Nicolaas voor onze wedstrijd gereed heeft, zijn die moeite dubbel en dwars waard. Jullie weten toch hoe het gaat? In het kort is het zo: Er zijn drie groepen (een voor 6-, 7- en 8-jarigen, een voor 9- 10- en 11-jarigen en een voor 12-, 13-, 14- en 15-jarigen), die allemaal apart prijzen krijgen. Let er vooral op, dat je je werk voorziet van je naam, je adres, je leeftijd en of je een jongen of een meisje bent. Dan zet je op de envelop: AAN SINT NICOLAAS, DAGBLAD DE STEM, REIGERSTRAAT 16, BREDA. Binnen enkele dagen al zal de uitslag bekend worden, dus lang hoeven jullie niet meer nieuwsgierig te zijn Met de complimenten van Sint Nicolaas (die zelf bij het uitzoeken komt helpen) vragen wij: DOE JE MEE? Volgens geruchten, die gebaseerd zijn op „officiële rapporten uit Moskou" welke nog slechts kort in diplomatieke kringen te Londen circuleren zouden premier Boelganin van de Sovjet-Unie en de eerste secretaris van de communistische partij, Kroestjef, binnenkort vervangen worden: de eerste door Molotof, de tweede door Malenkof. De vervanging zou bekend gemaakt worden op de bijeenkomst van het centrale comité van de communis tische partij, die de volgende maand zou kunnen worden gehouden. Het Britse ministerie van buiten landse zaken wenste desgevraagd te ontkennen noch te bevestigen, dat aanwijzingen uit Moskou met betrek king tot de vervanging door de Engelse regering ziin ontvangen. De Poolse vakverenigingen, die op het ogenblik een democratiserings proces doormaken en in de richting van een federatie gaan, zullen in het tweede kwartaal van het volgende jaar een congres houden. De huidige centrale vakverenigings raad heeft op een stormachtige zit ting in Warschau een resolutie aan genomen, waarin verklaard wordt, dat de vakverenigingen eigen afge vaardigden in het parlement moeten hebben. Voorts wordt er bij de afzonderlijke vakverenigingen in de industrie op aangedrongen dat zij eigen nationale congressen organiseren, waarop be sluiten voor een nieuw program voor de federatie van vakverenigingen ge nomen kunnen worden. Ook in Oost-Duitsland In alle Oostduitse genationali seerde bedrijven zullen commis sies van arbeiders gekozen wor den, die ..de vraagstukken van de produktie in overeenstemming moeten brengen met de belangen van de arbeiders." De commissies moeten ..tegenstel lingen tussen de industriële produk tie en de groeiende behoeften van de arbeiders" opheffen, aldus een reso lutie van de Oostduitse communis tische partij. Westberlijnse politici zien hierin een concessie aan de arbeiders, in verband met de recente gebeurtenis sen in Polen en Hongarije. AMSTERDAM. Een 25-jarige scoo terrijder werd vermoedelijk door een ander motorvoertuig verblind. Hij vloog nit een bocht en werd tegen een lantaarnpaal geslingerd. Aan de opgelopen verwondingen bezweek hij in het ziekenhuis. BA VEL. Een 33-jarige motor rijder kwam op de weg Dorst- Bavel in botsing met een vracht auto. Het slachtoffer overleed ter plaatse Minister Hofstra is niet bereid de kleine zelfstandigen met faciliteiten tegemoet te komen als compensatie voor de op te brengen premiebedra gen krachtens de algemene ouder domswet. In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Molenaar (VVD) wijst de minister erop, dat krachtens de ouderdomswet het rijk reeds de premie, welke door kleine zelfstandi gen is verschuldigd, geheel of gedeel telijk voor zijn rekening neemt. Voor een verdere tegemoetkoming ziet hij dan ook geen aanleiding. Egypte heeft Frankrijk en Enge land beschuldigd van het begaan van wreedheden tegen de burgerbevolking te Port Said. Ook heeft Israël wreed heden begaan tegen de burgerbevol king te Gaza, aldus de Egyptische beschuldiging. Aan de Verenigde Na ties is door Egypte verzocht een on derzoek ter plaatse in te stellen. Het vertrek van een compagnie politietroepen van de UNO naar Port Said, die aanvankelijk gisterenavond naar deze havenstad op weg had moeten zijn, is uitgesteld. Deze UNO- troepen, bestaande uit 150 Noren, hadden nl. niet tijdig de toestemming van de Brits-Franse autoriteiten. ,,Geen voldoende accommodatie voor legering", aldus het commentaar. Een woordvoerder van het Franse ministerie heeft met klem ontkend, dat Franse piloten hebben deelgeno men aan het offensief tegen Egypte. Een correspondent van het Britse blad Manchester Guardian" had ge meld. dat hij in Tel Aviv een inter view met een Franse piloot had ge had, die tijdens de actie in het Midden-Oosten Israël daadwerkelijk J had gesteund. De Bussumse inggnieur W. van Wienen is van plan om in de zomer van 1957 een poging te ondernemen tot berging van de nog resterende lading gouden en zilveren staven en munten van het Engelse oorlogsschip „The Lutine", dat in de nacht van 9 op 10 oktober 1799 tijdens een vliegende storm op de Westergronden bij Ter schelling vergir In de algemene vergadering van de Verenigde Naties, te New York bijeen ter bespreking van de Cu baanse resolutie (de Sovjet moet ophouden met deportaties van Hongaren) en van de Indische re solutie (laat waarnemers in Hon garije toe), heeft de Nederlandse gedelegeerde, mr. C.W.A. Schuer- mann, met klem er op aangedron gen, dat de Verenigde Naties ver dere maatregelen tegen de Sovjet- Unie moeten ondernemen, indien de Sovjets blijven weigeren hun troepen uit Hongarije terug te trekken. „Nederland steunt ieder plan, dat beoogt een einde te maken aan de wreedheden, die de Sovjets in Hon garije plegen", aldus mr. Schuermann. Roemenië, Wit-Rusland en Albanië vielen uiteraard het Sovjet-standpunt in deze kwestie niet af, doch vonden tal van afgevaardigden uit de vrije wereld tegenover zich. De secretaris-generaal, Dag Ham- marskjoeld heeft de vergadering een rapport voorgelegd waaruit blijkt, dat nog dagelijks tweeduizend Hongaarse vluchtelingen de Oostenrijkse grens overschrijden. De kosten voor opvan ging van deze groep schatte hij voor de eerste maanden op veertien mil joen gulden. In het Shape-hoofdkwartier te Fon- tainebleau bij Parijs heeft generaal Alfred M. Gruenther, de comman dant van de NAVO-strijdkrachten in Europa, zijn commando overge dragen aan generaal Lauris Norstad Deze telefoto van het ANP geeft een beeld van de overdracht, links generaal Gruenther, rechts zijn op volger, - Generaal Norstad is de zoon van een Luthers predikant en was met zijn 49 jaar de jongste ge neraal van de Amerikaanse lucht macht. Norstad aanvaardde zijn op perbevelhebberschap met een rede voeringwaarin hij o.m. verklaarde: hebben opnieuw ge- toond dat zij alleen macht verstaan. Het NAVO-verdrag is van meer waarde dan ooit tevoren Weersverwachting van het KN J MI te De Bilt, geldig tot van- i avond, opgemaakt dinsdagavond te i 23.15 uur: J J Droog en tamelijk zonnig weer. Overwegend matige wind tussen i i oost en zuidoost. Middagtempera- i turen om hef vriespunt. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: i i Matige tot vrij sterke wind uit O W O A *J kJW. ..v. VV AilU Ulf t zuidoost lot oost. Weinig bewol- i king tot helder. Plaatselijk nevel des morgens. Daling der tempera- J tuur. Vandaag: zon onder 16.41 uur. t Maan op 20.02 uur. I Morgen: zon op 8.13 uur. Maan J onder 11.52 uur. Naar aanleiding van de intrekking van de prijsstop voor krantenpapier deelt het ministerie van economische zaken nog mede, dat tussen de Neder landse industrie voor krantenpapier en de Nederlandse Dagbladpers intussen overeenstemming werd bereikt inzake te leveren kwanta krantenpapier en de hiervoor te berekenen prijs. Hier uit vloeit voort een beperkte, doch uit een oogpunt van prijsstabilisatie- beleid aanvaardbare prijsverhoging, die evenwel niet zal resulteren in een verhoging van de abonnementstarie ven voor de dagbladen. Het nieuws, dat niet alleen in België maai ook in Nederland thans een rijverbod op zondag is afgekondigd, heeft natuurlijk nogal wat deining veroorzaakt, al was men op deze maatregel eigenlijk wel voorbereid. Want dit rijverbod roept kwalijke herinneringen wakker aan een periode, die nog niet zo lang voorbij is en waar men slechts zeer ongaarne aan terugdenkt. Afgezien echter van deze herin neringen, is het een maatregel, die het economische leven van het land treft en waar men vooral in het zuiden de weerslag van zal gaan ondervinden. De landelijke Horeca heeft zich te gen deze maatregel hardnekkig ver zet, maar is uiteindelijk allereerst het kind van de rekening. Voorlopig immers is het uit met de gezellige -ondagsritjes met vrouw en kinderen en het prettige etentje ergens in een vreemde omgeving. Daar ondervin den de zuidelijke Horeca-bedrijven dubbel de strop van, want vele za ken in deze sector hebben een renom- mée bij onze Zuiderburen en worden door hen daarom gedurende het weekeinde druk bezocht. ZoweJ het een als het ander is nu komen te vervallen, zodat deze toch al zwaar belaste sector van de samenleving het in vele gevallen dubbel moeilijk zal krijgen. Een slimme chef de réception van een groot hotel in Breda meende echter toch \/el een lichtpuntje te kunnen ontdekken. „Misschien," al dus redeneerde hij, „zullen vele Bel gen ertoe overgaan reeds zaterdags met hun auto naar Nederland te ko men. Zij overnachten dan in een zui delijk hotel en toeren de volgende geld deze bepaling in Nederland niet. Zodoende zouden de hotels het wellicht wat drukker kunnen krijgen en, eerlijk gezegd, een sterkere be zetting gedurende de wintermaanden kan ieder hotel (behalve in de grote steden in het westen) best gebruiken. Omgekeerd zouden de Nederlanders hetzelfde in België kunnen doen." Omdat zo'n weekend-tripje dan han denvol geld gaat kosten, geloven wij niet, dat er veleii zullen zijn, die van deze tip gebruik 'gaan maken. Voor wat de touringcarbedrijven betreft, is het gelukkig, dat de diesel olie vrij is gebleven. Van dit soort typen wagens zijn er al heel wat in roulatie, zodat de strop voor deze sector misschien toch nog wel mee zal vallen. Bovendien zit het reissei- zoen erop. „Toch zal men schade van de nieu- w* maatregel gaan ondervinden", al dus een vooraanstaand ondernemer, „omdat vele ervan ook 's winters zo hard mogelijk proberen door te draaien." Dit is noodzakelijk, omdat een tou ringcarbus van tussen de 60 a 80.000 gulden per week plm. f 1500,- moet opbrengen, waarvan zo'n vier a vijf honderd gulden tijdens het weekeinde moet binnenkomen. Dat wordt een strop voor diverse bedrijven. De Brabena te Breda (om met na me één bedrijf te noemen) maakte dag rustig verder. Want voor hen zich hier minder zorgen over. Maar zij kende weer andere moeilijkheden: haar lijndienst Amsterdam-Menton. Men vreest, dat Frankrijk maatrege len neemt, waardoor het onmogelijk wordt voor buitenlandse bussen om olie en benzine in te nemen. En dat is beslist noodzakelijk voor de Brabe na vanwege de lengte van het tra ject. ..Blijft U open op zondag?" aldus de vraag, die wij stelden aan de exploitant van een benzinestation. „Wij staan er net over te debatte ren", aldus deze. „zeer waar schijnlijk gaan we dicht. Het zijn toch maar kosten op het sterfhuis om voor die anderhalve auto de zaak open te houden." Overigens was deze directeur van mening, dat de regering de verwach te 10% besparing er niet uithaalt. „Wie perse uit wil met het week einde, gaat zaterdags weg en rijdt om twaalf uur 's zondagsavonds te rug. Het echte plezier rijden op zon dag alleen is natuurlijk uitgesloten en dat betekent eei strop voor de man, die na een week hard werken toch ook wel eens met zijn gezin wil profiteren. Of de verkoop van auto's door deze regeringsmaatregel zal worden ge handicapt, was nu nog niet te over zien. De importeurs beschikten hier omtrent nog niet over cijfermateri aal. Wel voorzag een van hen, dat de tendens om kleine en kleinere wa gens aan te schaffen, hand over hand zal toenemen. De benzineslurpers krijgen nu een behoorlijke knauw en de vraag naar kleine tweede hands auto's zal hand over hand toenemen. De voetbalverenigingen verwach ten, dat het aantal supporters, dat de bezoekende ploegen pleegt na te rei zen, zal afnemen. De kijkers uit de eigen omgeving zullen wel een ander vervoersmiddel vinden, maar voor de uitwedstrijden zullen hun treinreizen wachten. De verkcersinspectie zal na melijk ook zuinig blijven met het ge ven van vergunningen voor suppor ters-bussen. De fabrieken in Hongarije lagen gisteren nagenoeg stil en in het bestuur heerste bijkans een chaos. Het land huivert in de greep van een vroeg invallende winter. Tussen een derde en een kwart van de arbeiders uit Boedapest waren des morgens naar hun werk gegaan, on geveer eenzelfde aantal als maandag, maar voor het grootste deel stonden ze in groepjes op de fabrieksterreinen te praten. Westelijke waarnemers zeggen dat de toestand op een „sit-down" staking gelijkt. De situatie is nog ingewikkel der geworden door een gebrek aan grondstoffen. Volgens berichten te Boedapest wordt in de meeste kolenmijnen niet ge werkt. De directeur van de nationale Hongaarse bank verklaarde, dat het land bedreigd wordt door een grote inflatie. Radio-Boedapest heeft gisterenavond namens het Hongaarse ministerie van verdediging, bepaalde categorieën of ficieren, onderofficieren en soldaten opgeroepen zich weer bij hun onder delen te voegen. India's ambassadeur naar Boedapest Premier Nehroe van India heeft in het parlement meegedeeld, dat hij aan K. P. S. Menon, India's ambassadeur te Moskou en tevens geaccrediteerd in Hongarije, heeft opgedragen zich on middellijk naar Boedapest te begeven om verslag uit te brengen over de toestand in Hongarije. Op het enkelsporig baanvak tussen Ommen en Dalfsen zijn gisterenavond om half acht twee gekoppelde diesellocomotieven die in de richting Ommen reden, in botsing gekomen met een uit tegengestelde richting naderen de „Blauwe Engel", die uit Em- men was vertrokken en in Zwol le moest aankomen. Er zijn twee doden bij het ongeluk te betreuren, nl. de machinist van de diessellocomoticven en de machinist van de Blauwe Engel. De locomotieven zijn in het eer ste stel van de personentrein ge drongen, waardoor volgens ter plaatse verkregen summiere in lichtingen een twintigtal per sonen werd gewond. Verschillende gewonden zijn naar de twee zie kenhuizen te Zwolle vervoerd. De opruimingswerkzaamheden, die onder het licht van schijnwerpers wer den uitgevoerd, zullen nog wel enige tijd in beslag nemen. Bij de Philips' telecommunicatie- industrie te Hilversum zijn tussen 1952 en 1956 grote voorraden vrij kostbaar materiaal ontvreemd. Acht van de 25 verdachten, die in verband met dief stal en heling werden aangehouden, hadden zich gisterenmorgen voor de rechtbank te Amsterdam te verant woorden. Des middags verschenen 17 lichtere gevallen. Aanvankelijk meende de Hilver- sumse politie, dat in de loop der 'jaren in totaal voor ruim een mil joen gulden zou zijn ontvreemd. Ter zitting achtte de officier van justitie deze schatting aan de hoge kant. maar hij schatte, dat de Schade voor Philips in de tonnen liep. Divez*se verdachten die des ochtends verschenen, hadden zich bevoordeeld met bedragen, variërend van 8400 tot 50.000 gulden. De zwaarste eisen waren tegen hen een jaar gevangenisstraf, de lichtste eisen tegen radiohandelaars, die als helers waren opgetreden een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en fikse geldboeten, waarvan, de minste nl. 500 gulden bedroeg. (Van onze sportcorrespondent.) Gisterenavond is beslist over de samenstelling van het veld voor de Zesdaagse van Brussel, die volgende week woensdag van start zal gaan. Nederland is daarbij goed vertegenwoordigd. Zo zal Schulte een spectaculair koppel vormen met de Italiaan Fausto Coppi, terwijl Wim van^ Est met Raymond Impanis in zee gaat. Verder neemt het jon ge (en nieuwe) duo Post-Plan- taz deel. De volledige samenstelling is als volgt: Sehuite-Coppi. Kolblet-von Bueren, Darrigade - Godeaux. Post - Plantaz, Wim van Est-Impanis, van Steenber gen - SeverUns, Vlayen Vannitsen, Lauwers - A. Rijekaert. Accon van Looy, Derijcke-Rosseel, Sorgeloos-van Kerkhoven, Pierre Gosselin-de Pauw. Elke dag zullen series achter Der by's worden verreden.

de Stem | 1956 | | pagina 1