RUSSEN Aan Pact wordt van niet BLIJVEN Warschau getornd IN POLEN Kadar krijgt arbeiders niet aan het werk Incidenten in Egypte en gebied Toes land in Djakarta kritiek, zegt majoor Djuhro van Gaza Tot twee keer toe verlieten Westelijke diplomaten een Sovjet-receptie in Kremlin AMERIKANEN OP DE ZUIDPOOL DE DOOD OP DE WEG Kardinaal Wyszynski maakt enige communistische benoemingen ongedaan Ook Bulgarije! SU U J /r/ir Israël verwerpt Russische eis Huurverhoging en looneisen 10 mmm WIJ BIEDEN U AAN... P.J.R. Leenknegt DAGBLAD VOOR ZEELAND Godsdiens tonderwij s weer toegestaan Rustig weer Rusland beschermt.... Wtam micn Kroestjev niet te kalmeren Moeilijke woorden... Commissie van V.N. opruiming obstakels in Suez-kanaal Twee provinciale commandanten worden ontslagen Garnizoen terug naar kazernes Tweede groep vluchtelingen Voorstel van. Sovjet 7 op-uitslagen voetbal it deOPEt fietbest an de grote meer- jmobilisten- beant- e reden waarom U steeds meer en MPIA .elegant en com- tabel. ;ORD V t gevraagde Opel. ITAN cueus en krachtig. ichroniseerde3-ver- ielopalle modellen. - PpUeVdam '.en OPEL REKORD '38 met verwarming leu OPEL REKORD '55 met kachel en radio Jen OPEL REKORD '53 met verwarming Jen OPEL 0*LYMPIA '51 VOLKSWAGEN 1955 met spotlight en radio DODGE KINGSWAY DE LUXE 1954 met kachel en radio Een MINOR 1949 Te bevragen: Louisse - Middelburg M GORTSTRAAT 60-62 Tel. 01180-2146 Sta Nicolaascadeaux van blijvende waarde brommers de nieuwste Sirnp!6* het neusje van de zalm in prijs en k3 liteit! Merk rijwielen met bijbeh. accessoires stofzuigers Erres, Kuton, Holland-Electro radio Philips en Erres televisie apparaten Komt eens kijken bij: kuitaart Telef. 58 - Lamswaard« 96e JAARGANG no. 22306 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. H- M. L. de Rechter. P. V. M. Veicauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (ultsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek. 278841 Voor God, Koningin tn Vaderland MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Premier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef hebben, namens de regering en partij van de Sovjet-Unie, premier Cyrankiewicz en partijsecretaris Gomulka, uit naam van regering en partij van Polen, te Moskou een verklaring ondertekend, waarin onder meer te lezen staat, dat „de tijdelijke legering van Sovjet-troepen in Polen, gezien de huidige internationale toe stand, nodig is". Beide landen blijven zich op het standpunt stellen, dat het verdrag van Warschau gehandhaafd moet worden, als „de veiligste waarborg tegen het gevaar van een imperialistische aanval". Poolse en Sovjetrussisclie leiders ver klaarden eensgezind, dat zij de „revolu tionaire arbeiders- en hoerenvereniging" in Hongarije zullen steunen. EMMELOORD. In de Noord- Oostpolder zijn twee personen auto's op een (voorrangs) kruis punt in volle vaart tegen elkaar gebotst. De beide chauffeurs van de wagens werden gedood. Drie lifters, die in de auto gezeten wa ren, die op de voorrangsweg reed, moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. DELFT. Een zesjarig jongetje raakte op een onbewaakte over weg met een voetje in de rails bekneld. Het kind kon zich niet tijdig bevrijden en werd voor de ogen van zijn vriendjes door een trein overreden en op slag gedood. NIJMEGEN. Op de spoorlijn Nijmegen-'s-Hertogenbosch waren jongens aan het spelen op een soort vlonder, waar de rails over heen liep. Zij keken naar het er onder stromende water. Een der knapen was in zijn spel zo ver diept, dat hij een naderende trein niet hoorde. Hij werd gegrepen en was op slag dood. MUSSELKANAAL. Toen een transport-auto con zijweg insloeg, kwam een achterop rijdende mo torrijder met duo-passagier met deze auto in botsing. De motor rijder was vrijwel op slag dood, zijn duo-passagier werd zwaar ge wond. VIERHONDERD gevangenen in de staatsgevangenis te Buenos Aires zijn in opstand gekomen, waarbij zij in hun cellen brand stichtten. Na een gevecht van vier uur, waarbij de autoriteiten van traangasbommen ge bruik maakten, heeft het merendeel van de gevangenen zich overgegeven. VEERTIEN personen zijn omgekomen en 29 gewond, doordat nabij de Zuid- koreaanse stad Oelsan een militaire auto in een rivier is gestort. EEN GERECHTSHOF te Praag heeft zeven Tsjecho-Slowaken, op beschul diging van spionage voor de Verenig- de Staten, veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van drie tot 25 jaar. Onder de veroordeelden bevin den zich drie vrouwen. DOOR EEN technische storing in de centrale is te Hilversum gisterenmid dag tegen vier uur de stroom uitge vallen. De radio in het hele land on dervond hiervan hinder. Omstreeks half vijf was de storing opgeheven; dank zij een speciale apparatuur was de radio al weer eerder in de ether. OELANOVA. de beroemde prima bal lerina van het Moskouse Bolsjoi-bal- let, is tijdens een voorstelling flauw gevallen. Zij heeft een beenspier ver rekt en zal enige tijd niet kunnen op treden. EEN CHINEES schip, de Koeang hjeng II, dat een veerdienst onder houdt tussen Koasjoeng en de Pesca- doren, is sinds zaterdag vermist, waarschijnlijk is het in een storm vergaan. Het schip had 102 passagiers aan boord. IN HILVERSUM is zaterdag, even na sluitingstijd, brand ontstaan in een f,root textielmagazijn. De brandweer slaagde erin het vuur tot een maga zijn op de bovenverdieping te beper- „fi1.! ,tpxtiel op de andere verdie pingen liep evenwel veel waterschade EEN VLIEGTUIG van de Colombi- anse luchtvaartmaatschappij is bij een noodlanding tegen een berg ge logen en brandend neergestort. Er yn ol inzittenden om het leven ge- Het spreekt intussen vanzelf, dat zoals te doen gebruikelijk in de communistische landen ook deze besprekingen gevoerd werden in een geest van „vriendschap, wederzijds vertrouwen en oprechtheidZij waren gebaseerd op het beginsel van: gelijk heid der volken. Die gelijkheid en vrijheid blijken derhalve toch nog niet zo ver te gaan, dat Polen, op het beginsel van gelijkheid, uit vrije wil de Russen terug kan sturen Niettemin lijkt het er op, dat er toch iets meer vrijheid voor de Polen gekomen is. Het Duitse katholieke persbureau K.N.A. meldt uit Warschau, dat kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, begonnen is de door de communisten doorgedreven benoemingen in het kerkelijk bestuur wederom ongedaan te maken. Weersverwachting van het K.N. J M.I., geldig tot vanavond, opge- maakt zondagavond 23.15 uur- Veranderlijke bewolking en 1 plaatselijk mist. Zwakke tot ma- tige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Iets kouder. Verwachting van het Beleisrh Weerkundig Instituut: 8 Lichte tot matige oostenwind Zeer verspreide mist des morgens Plaatselijk hier en daar motregen Vandaag: zon onder 16.43 uur I Maan op 17.46 uur. Morgen: zon op 8.10 uur. Maan onder 10.24 uur. De eerste maatregel van de kardi naal-primaat betreft het ontslag van kapittel-vicaris K. Lagosz van Bres- lau, die na het decreet van de Poolse regering van 27 januari 1951 het be stuur van het diocees Breslau aan zich trok. Het bedoelde decreet be paalde, dat de invloed van de staat binnen de Kerk veilig moet worden gesteld. Kardinaal Wyszynski heeft de vroe gere administrator van Oppeln, mgr. dr. Kominek, met het bestuur van het diocees Breslau belast. Het Oostenrijkse Katholieke Pers bureau Kathpress meldt uit War schau, dat premier Gomulka nog an dere concessies aan de Katholieke Kerk heeft gedaan. Onder meer zou het godsdienston derricht op de scholen wederom toe gestaan zijn, zij het dan facultatief. Bovendien zou Gomulka niet langer de PAX-groep, de z.g. progressieve katholieken erkennen als represen tanten van de Katholieke Kerk. De onderhandelingen zouden dan ook steeds meer lopen via de Poolse katholieke club, die steeds meer op de voorgrond treedt. Als andere concessies noemt Kath press de toestemming der Poolse re gering tot heruitgave van twee ka- i tholieke weekbladen. Verder zou de regering hebben verzekerd, dat zij zich niet meer zou mengen in kwes- j ties als bisschopsbenoemingen. Dit j heeft tot consequentie dat de aposto lische administratoren, die de H. Vader heeft benoemd in de Duitse gebieden, welke na de oorlog bij Po len werden gevoegd, eindelijk hun ambt kunnen aanvaarden. Alle gear resteerde priesters zouden tenslotte hun vrijheid hebben herkregen. Garantie Oder-N eissegrens Behalve hetgeen wij in onze inlei ding reeds memoreerden over de be spreking, die Gomulka te Moskou heeft gevoerd, omvat de verklaring ook nog enkele punten met betrek king tot de internationale politiek. In de verklaring wordt voorts dan nog gezegd, dat de V.N.-resoluties over Hongarije de aandacht dreigen af te leiden van de toestand in Egypte. Wel eisen de beide landen naleving van de V.N.-resoluties door Enge land, Frankrijk en Israël. Deze lan den moeten hun troepen uit Egypte terugtrekken. De Sovjet-Unie en Po len zullen de „rechtvaardige aanspra ken" van Egypte steunen. Wat de Ver. Naties betreft, verkla ren Polen en de Sovjet-Unie, dat de weigering om communistisch-China toe te laten een „abnormale" toe stand schept. Beide landen steunen, blijkens hun verklaring, het beginsel van de ontwapening, verbod van wa terstof- en atoombommen en af schaffing van militaire bases, die niet op het eigen grondgebied lig gen. Het Sovjet-Poolse bondgenoot schap is een garantie van de Poolse Oder-Neissegrens. De Sovjet-Unie en Polen waarschu wen voor het gevaar van een Duitse herbewapening. Beide landen hebben besloten hun economische betrekkingen „op basis van gelijkheid, wederzijds voordeel en broederlijke hulp" verder te ont wikkelen. De Poolse schulden aan de Sovjet-Unie. die op 1 november 1956 nog bestonden, zijn geschrapt. Daar bij is rekening gehouden met de wer kelijke waarde van de kolen, die Po len tussen 1946 en 1953 aan de Sovjet- Unie heeft geleverd. Voorts is over eenstemming bereikt over spoorweg verkeer, handelsbetalingen e.d. De Sovjet-Unie zal in 1957 op kre diet 1.400.000 ton graan aan Polen le veren. Voorts stelt de Sovjet-regering aan Polen een krediet van 700 mil joen roebel beschikbaar, ter betaling van goederen die de Sovjet-Unie met wederzijds goedvinden leveren zal. De delegaties hebben voorts over eenstemming bereikt over de begin selen volgens welke de Sovjet-autori teiten verdere repatriëring van Polen uit de Sovjet-Unie zullen bevorderen Terwijl de geruchten over ar restaties en deportaties in Roe menië aanhouden en van tal van kanten worden bevestigd, blijkt het ook in Bulgarije niet pluis te zijn. Aldaar zijn Russische troe pen aangekomen om te waken tegen binnenlandse onlusten, zoals die zich in Hongarije en Polen hebben voorgedaan. Hoewel Bul garije lid is van het Pact van Warschau, waren aldaar tot op heden nog geen Russische troe pen gelegerd. Westelijke diplomaten hebben in het afgelopen weekeinde in Moskou tweemaal een receptie verlaten uit protest tegen felle kritiek van partijsecretaris Kroestjev op Engeland, Frankrijk en Israël. Een delegatie van arbeiders heeft gisteren op het hoofdbureau van de revolutionaire arbeidersraad van Boe dapest geprotesteerd tegen de oproep van de raad om het werk te hervat ten. De delegatie verklaarde, dat de raad niet bevoegd is hervatting van het werk aan te bevelen en dat de regering-Kadar geen concessies heeft gedaan, die beëindiging van de sta king rechtvaardigen. De delegatie eiste, dat in de ko mende dagen een „arbeidersparle- ment" van afgevaardigden, die in fa brieken en kantoren gekozen zijn, bij eengeroepen wordt om nieuwe leiders voor onderhandelingen met de rege ring te kiezen. Voor de tweede maal in de geschie denis bezochten mensen de Zuid pool. Onder leiding van admiraal Dufek zijn zes leden van de Ame rikaanse Zuidpool-marine-ezpeditie geland op dit puntnadat in 1912 de Britse kapitein Scott voor het eerst deze grond betrad. Op de foto boven ziet men een landing van het vliegtuig, dat de zeven leden tellende expeditie (foto onder) naar de Zuidpool bracht. Tweede van links is admiraal George Dufek. Duizenden Hongaren hebben zondag de kerken bezocht. Ook gedurende het afgelopen week einde zijn de verzetsstrijders actief gebleven. Tal van pamfletten werden verspreid, grootscheepse demonstra ties werden gehouden tegen de depor taties en hier en daar kwam men ook tot daadwerkelijk verzet. Volgens pamfletten die zondag in Boedapest verspreid zijn, heeft pre mier Kadar enige dagen geleden, toen de revolutionaire arbeidersraad van Boedapest en omgeving het herstel van de Titoïstische premier Nagy, vrije verkiezingen en onmiddellijke terugtrekking van de Russische troe pen kwam eisen, gedreigd, dat de le den van de raad en een aantal van hun volgelingen naar de Sovjet-Unie gedeporteerd zullen worden, als de algemene staking maandag niet be ëindigd wordt. De leden van de arbeidersraad had den deze bedreiging geheim willen houden, om nieuwe demonstraties te gen de regering te voorkomen, zo verluidt uit betrouwbare bron. Radio-Boedapest sprak zondag de berichten over deportaties van Hon garen naar de Sovjet-Unie tegen. Wel zijn arrestaties verricht „om de plaatselijke bevolking te bescher men"Na een grondig onderzoek zullen de onschuldigen vrijgelaten worden. Alle mensen die door de Rus sen gearresteerd zijn, zijn aan de Hongaarse regering overgedragen, al dus tenminste radio-Boedapest.... Nieutve troepen Vast staat intussen wel, dat twintig Russische infanterie-divisies kers verse eenheden op weg zijn naar Boedapest. Het is niet bekend of deze dienen ter verstereking of ter vervan ging van de vijftien aanwezige pantserdivisies. Zaterdag verlieten de diplomaten een receptie in het Kremlin, die de Russen gaven voor de Poolse legatie, waarmee zij besprekingen voerden. Zondag trokken zij zich terug, toen Kroestjev op een afscheidsreceptie, welke deze Poolse legatie op haar beurt gaf, opnieuw ,,zijn hart lucht te". Zaterdag had Kroestjev gesproken over ,,de kuiperijen van de reactie in de kapitalistische landen." Hij had het onder meer over de roofoverval van Engeland en Frankrijk en hun marionet Israël". ..Kolonisatie, knechting, overheer sing van de zwakken door de ster ken" en meer van dat fraais kraam de Kroestjev er zondag uit. Vice-pre mier Mikojan, die naast Kroestjev stond, trachtte hem tot bedaren te brengen. Vergeefs President Worosjilof, die naast Kroestjev stond, wilde hem eveneens kalmeren. Hij legde zijn hand op Kroestjevs schouder. Probeer me niet te helpen", zei Kroestjev. En h|j bulderde door Toen verlieten de westelijke diplo maten de receptie en zij keerden eerst terug, toen Kroestjev uitgespro ken was en Gomulka het woord voer de. Het Tweede Kamerlid van de Partij van de Ar beid, mevrouw T. Her oma-Meilink, heeft op de te Utrecht gehouden fakkel- dragersdag van de P.v.d.A. tij- 2 dens het beantwoorden van vragen gepleit voor het weren J van moeilijke woorden 2 ..De GEDIFFERENTIEERD- HEID van onze partijleden l maakt dit noodzakelijk", zo zei Zü- 4,r) ifi'x y 2V,v j t<4& tik ïfe.K'St J AA'v. f><yZS/v c/e joGa. Volgens de leider van de vereniging voor eerste hulp in Ismailia hebben Britse en Franse militairen in Port Said zaterdag op een ambulance ge schoten, waarbjj het hoofd van de vereniging voor eerste hulp in Port Said werd gedood. Het Egyptische ministerie van ge zondheid heeft geprotesteerd bij het Internationale Rode Kruis en de in ternationale gezondheidsorganisatie. De Britse en Franse strijdkrachten in Port Said hadden verhinderd, dat me dische hulp en medische artikelen „de slachtoffers van de agressie in Port Said" bereikten, aldus het pro test. Zoetwaterkanaal vernield De Britse autoriteiten in Port Said hebben zaterdagavond verklaard, dat het zoetwaterkanaal, dat Port Said van zoet water voorziet, vernield is door een Egyptische officier, die de weg tussen het kanaal en het Suez- kanaal op een plaats heeft opgebla zen, zodat water uit het zoetwater kanaal naar het Suezkanaal stroomt door het gat in de weg. Botsing patrouilles Volgens een Israëlische militaire woordvoerder zijn zaterdag bij een treffen tussen een Israëlische mili taire patrouille en een Egyptische, ongeveer dertig km van Suez, op de weg naar Sinaï, vijf Egyptische militairen gesneuveld. Een gewonde Egyptenaar werd gevangen genomen. Aan Israëlische zijde waren geen ver liezen. Doden bij Gaza Ambtenaren van de Verenigde Na ties te Gaza hebben bij Israëlische autoriteiten uiting gegeven aan hun bezorgdheid over relletjes, die zich de vorige week in de grensplaats Rafa hebben afgespeeld. Volgens be paalde berichten zouden bij die onge regeldheden misschien wel vijftig per sonen zijn omgekomen, maar van ge- Na gedurende twee dagen bespre kingen in Cairo te hebben, gevoerd met president Nasser en diens minis ter van buitenlandse zaken, dr. Mah- moed Fawzi, is Hammarskjoeld, se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, gisteren weer naar New York vertrokken. Hammerskjoeld deelde verslagge vers voor zijn vertrek mee, dat Egyp te hem had gevraagd om hulp bij het opruimen van de obstakels in het Suezkanaal. Hij had geantwoord, dat de V.N. in principe met het verzoek instemmen. Een woordvoerder voor de secreta ris-generaal deelde ook mee, dat de V.N. „in principe bereid zijn mee te helpen bij het herstel van de normale toestand in Port Said en de Kanaal zone". Van Franse zijde was eerder ver nomen, dat een voorlopige Brits-Fran se commissie, onder leiding van de Franse schout-bij-nacht Jean Cham pion, was gevormd, die een begin zou maken met de opruimingswerkzaam heden in het Suezkanaal. Daartegen heeft Egypte geprotes teerd en het resultaat zal nu waar schijnlijk zijn, dat er dus een inter nationale commissie komt. De militaire commandant van Djakarta, majoor Djuhro, heeft verklaard, dat de toestand in de Indonesische hoofdstad „kri tiek" is en dat het garnizoen van Djakarta naar de kazernes is teruggeroepen om voorbereid-te zijn op mogelijke gebeurtenis sen. Tegelijkertijd hebben de chefsstaf van de Indonesische strijdkrachten een beroep gedaan op hun onderge schikten de militaire discipline ter- wille van de eenheid in de strijd krachten strikt te handhaven. „Pedoman" meldt intussen, dat ge- ueraal-majuor Nasution de twee pro- vinciaie commandanten, die hem te legrafisch hebben verzocht zijn maat regelen tegen twee van samenzwe ring tegen de regering beschuldigde kolonels ongedaan te maken, zal ont slaan wegens hun inmenging in deze kwestie. Pedoman bericht voorts, dat don derdag een mislukte poging was ge daan Nasution te ontvoeren. Majoor Djuhro legde er de nadruk op, dat er tot dusverre slechts ge ruchten zijn over pogingen de orde en rust te verstoren. Maar de toe stand, die door deze geruchten is ont staan in leger en maatschappij, is verontrustend, zei hij. Geruchten Hij ontkende met nadruk iets te we ten over plannen van een groep leger officieren de regering omver te wer pen en president Soekarno „in te to men" en een aantal politieke leiders te interneren, zoals in persberichten is gezegd. Hij verklaarde niet te we ten of de berichten over de poging Nasution te ontvoeren waar zijn. Wel zei hij, dat geruchten als deze de si tuatie toespitsen. Majoor Djuhro deelde mee, dat hij de afgelopen dagen illegale pamflet ten had ontvangen, waarin aanvallen worden gedaan op regeringsleiders en de president. Intussen heeft de regering een offi ciële verklaring uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan „op het volk, regeringsleiders en pers" zich te onthouden van berichten, die de at mosfeer kunnen vertroebelen. In de verklaring wordt gezegd, dat de stroom van berichten over de ontwik kelingen in het leger vele „halve waarheden en leugens" bevat. zaghebbende zijde kon hier omtrent geen bevestiging worden verkregen. De Israëlische bevelhebber in het gebied van Gaza, kolonel Chaim Gaon. zei, dat bij de wanordelijkhe den slechts „ongeveer twaalf" men sen werden gedood. De relletjes wa ren het gevolg van „een fout van het bestuur," aldus de kolonel. Arabieren onderschept Israëlische militairen hebben Ara bieren, die in de nacht van zaterdag op zondag op Israëlisch gebied zijn doorgedrongen, te Gilad, 20 kilometer ten noordwesten van Beersjeba in de Negeb, onderschept. Zeven Arabieren werden gedood en vijf gevangen ge nomen, aldus een bericht uit Tel- Aviv. Israël heeft de Russische eis, dat schadevergoeding dient te worden betaald aan Egypte, ver worpen, zo meldt de Israëlische radio. Volgens Israël heeft niet Egypte, doch Israël recht op schadevergoeding voor de Egyp tische aanval van 1948 en de economische blokkade van de laatste jaren. Bijna dertig tourwagenbussen heb ben de eerste groep vluchtelingen der Hongaren 670 in totaal naar de verschillende vakantiecentra en pensions in ons land vervoerd en daarmee plaats gemaakt voor de tweede groep, die in de Jaarbeurs hallen inmiddels is gearriveerd. De controle op de toegang tot deze hal len is aanmerkelijk strenger gewor den, omdat gebleken is, dat bepaalde elementen communistische lectuur de Julianahal hebben binnengesmokkeld. Anderzijds is gebleken, dat zich lie den onder de vluchtelingen hebben begeven, die trachtten vrijwilligers te werven voor het bevrijdingsleger voor Hongarije. Rode Kruis en GGD wisten ook deze tweede groep weer uitstekend op te vangen. In een adres aan de Raad van Mi nisters heeft het Verbondsbestuur van het N.V.V. zijn teleurstelling uitge sproken over het feit, dat in de uit eenzettingen van de regering geen enkele verklaring is te vinden over compensatiemaatregelen met betrek king tot de aangekondigde huurver hoging. Het bestuur wil daarom niet nalaten, met de grootste nadruk te stellen, dat het N.V.V. een huurver hoging zonder compensatie-maatrege len onaanvaardbaar acht en indien langs andere weg geen volledige com pensatie wordt gegeven op het mo ment van de huurverhoging looneisen zal stellen. De Sovjet-Unie heeft opnieuw een voorstel tot ontwapening gedaan, maar voor de zoveelste keer is het weer „meer een propagandastunt, dan een serieuze oplossing voor de ontwapeningskwestie". Dit was al thans de eerste reacties te Washing ton. Rusland stelde vermindering van strijdkrachten voor voor de V. S., En geland, Frankrijk. Rusland zelf en (communistisch) China, alsmede on der meer een verbod voor vervaardi ging en gebruik van atoomwapens. Luchtinspectie zou boven een gebied van achthonderd kilometer aan weerszijden van de grens in Europa tussen oost en west moeten worden uitgevoerd. De uitslagen, die de wedstrijden tus sen de ploegen van de eredivisie gis teren opleverden. luiden als volgt: Eindhoven-Amsterdam 1-1 GVAV-MVV 0-0 Sparta-Rapid 4-3 NAC-Elinkwijk 2-1 NOAD-Feijenoord 0-0 Ajax-Willem II 5-0 DOS-BVV 1-3 VW-Sportclub Enschede 1-3 (gestaakt wegens mist). Fortuna-PSV 1-3 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpa gina's.

de Stem | 1956 | | pagina 1