Tweede winkelgalerij te Middelburg geopend RAAD VAN KWISTIG CLINGE DEELDE SUBSIDIES UIT ZUID-BEVELAND In verbrede Segeersstraat Maandag jaarmarkt in Hulst Vlissingen krijgt stenen muzieklokaal „cadeau Beg roting van Nisse sluit DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 195o Een invalspoort ESP AHA 27 ot HONGAREN KOMEN NAAR ZEELAND DOKTERSDIENSTEN DIENST DIERENARTSEN Hoop op gemeentelijke medewerking Uitbreiding Wemeldingse schippersschool Walcheren MIDDELBURG Dekenale Korendag op 25 november Instuif-combinatie VLISSINGEN „Schelde" en „Zuid Neder landse" nemen vluehte- lingen op Verbetering van de raadszaal zal f 3122 gaan kosten Pachtvergocding GOES Weer woningbouw Kleine verwikkeling om Hongarije-actie VOOR SPEELGOED ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Hoogwaterstanden Slotvoorstelling „Film in beeld" Verkeerssituatie wekt zorgen TERNEUZEN Een protest AGENDA Vandaag Morgen V°°R| (Advertentie) Middelburg is zijn tweede winkelgalerij rijk en ze doet niet onder voor de eerste in de Lange Delft. In de verbrede Segeers straat heeft men deze galerij annex woonflats gebouwd op de plaats van een rij gesloopte woonhuizen. Onder grote belangstelling en met muziek heeft gistermiddag de waar nemend burgemeester, wethouder Kögeler, de galerij geopend. Niet zonder weemoed dacht hij terug aan de oude Segeersstraat, waarin een stukje historie school van Middel burg en waarin tevens een stukje stak van de knusse sfeer, oude stra ten eigen. Maar spreker begreep, dat het in deze nieuwe, moderne panden heel wat prettiger is zaken te doen en nog prettiger om erin te wonen. Bo vendien mag Middelburg geen dode stad worden en wat verkeer en han del betreft moet zij zich kunnen be wegen. De Segeersstraat is altijd een invalspoort geweest en zij kan dit nu weer worden dank zij de royale verbreding. Spreker wees er o.m. op dat deze sanering en bouw een be langrijke fase is in de wederopbouw van Middelburg en hij gaf de voor delen aan van een in het stadscen trum geconcentreerde winkelstand. De wethouder wenste de onderne- V a gentleman's cigar De raad van Nisse besprak de be groting 1957. Zij sluit op een bedrag van f 114.000 met een post „onvoor zien" van f 6686 en werd aldus vast gesteld. De heer J. Boonman vroeg of een bedrag van f 750.. voor de wegwij zers niet te hoog was. wat door de voorzitter ontkennend werd Deant- woord. Het voorstel om aan de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande een subsidie te verlenen van f 36.wegens vergoeding voor zaalhuur voor het houden van kook cursussen werd aangenomen. Zo ver ging het ook de voorstellen verlen ging van subsidie aan de biblio theek van de herv. kerkeraad (vijf cent per boek) en tot het wijzigen van de bouwverordening inzake het besluit schuilplaatsen bij het bou wen van woningen. Tot leden van de woonruimtead viescommissie werden gekozen tie heren J. Boonman, C. Bos, J. Nieu- wenhuize, J. Mol en P. van de Guchte; tot lid van de commissie wering schoolverzuim werd gekozen de heer J. Boonman zulks in de va cature van de heer W. Harthoorn, die vertrokken is. De heer Slabbe- koorn werd herkozen tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. De begroting van dit armbestuur geeft aan inkom sten en uitgaven een bedrag te zien van f 7243,92; onvoorziene uitgaven f 2554,12. De pachtprijzen zijn op nieuw geschat, waardoor de pachten 655,42 meer zullen opbrengen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Hongaarse vluchtelingen a.s. maandag of dinsdag naar Zeeland komen en in diverse barakkenkam- pen worden ondergebracht. Omtrent het aantal kon men ons nog niets meedelen. Het kamp te Biggekerke, dat voor de ongehuwde mannen is bestemd, heeft een capaciteit van 180 bedden, maar het lijkt niet waarschijnlijk dat er zoveel jongemannen meekomen. Te Goes wordt zondagdienst gedaan door dokter Griep; te Middelburg en Vlissingen resp. door dokteren Heyer- se en Sluyter; te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter v. Maanen te Heinkenszand en op oost-Zuid-Beveland door dok ter Noome te Krabbendijke. Dokter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderman en dokter Wöstmann te Kwadendam- me voor dokter Kole. Voor Zoutelande Koudekerke en Westkapelle neemt dokter L. Sloos te Koudekerke waar (Tel. K 1185231). Te Axel wordt de dienst waarge nomen door dokter A. Kats, (Tel. 555), te Terneuzen door dokter J. v. d. Griek (Tel. 2020). Zondag hebben op Zuid-Beveland dienst de heren Joh. Klaassen. Hein kenszand en G. Boneschornser te Kruiningen. mende zakenlui, die hier opnieuw starten, geluk en hoopte dat hun ver wachtingen verwezenlijkt zullen worden. Tenslotte bracht hij hulde aan architect Gotzen, die eenvormig heid wist te vermijden, aan de bou wers Jansen en Broek en aan het Mijnfonds, dat alles financierde. Over toekomst en verleden Mr. Terwaert, die namens Handels belangen complimenteerde, zei dat winkeliers, die door de wederopbouw in een uithoek waren geraakt, thans in het centrum terugkeerden en sprak als zijn mening uit dat een welva rende toekomst meer betekent dan een groots verleden. Mr. J. v. d. Krogt, directeur van het mijnwerkerspensioenfonds, was er trots op dat zijn fonds zo'n groot aandeel had gehad in Middelburgs wederopbouw en dankte b. en w. voor de ondervonden medewerking. De heer J. Alewijn bracht geluk wensen uit namens de Chr. Midden standsbond en de heer L. v. 't West- ende namens de Hanze, laatstgenoem de had bewondering voor de durf van de acht zakenmensen. Nadat mevr. Kögeler het traditio nele lint had doorgeknipt, heeft de heer L. Tissink, tolk van de acht, stuk voor stuk de sprekers bedankt, inzonderheid b. en w., architect en aannemers. Daarna kregen de genodigden ge legenheid enkele nieuwe winkels te bezichtigen. De woonlagen worden volgende week en begin december betrokken. Maandag wordt te Huist voor de negende maal de jaarmarkt gehouden, een gebeurtenis, die voor de uitge breide veehandel in het Land van Hulst een steeds groter betekenis krijgt. Men verwacht een grote aanvoer, van enkele honderden stuks vee en ook de handel zal waarschijnlijk zeer levendig zijn, .angezien verscheidene boeren de jaarmarkt plegen af te wachten als de beste gelegenheid om aankopen te doen. De veehandelaren, van hun kant, werken dit uiteraard ir. de hand door te trachten met ex tra goed materiaal voor de dag te komen, waartoe ze vaak bijzondere moeite doen. .Gezien de groeiende betekenis van de jaarmarkt is het daarom te hopen, dat de aangevraagde subsidie aan het gemeentebestuur erdoor" komt en dat ook de funeste staangelden verdwijnen, omdat anders het jaar marktcomité zich wellicht genood zaakt zal zien de pogingen om deze jaarlijkse grote veedag nog verder uit te bouwen, op te geven. Dit zou voor de veehandel in dit gebied in vele opzichten een terugslag beteke nen. Voor de prijswinnaars zijn zes be kers en vele medailles en de geld prijzen zijn t.o.v. vorige jaren ver hoogd, hetgeen ook al is gebeurd in de hoop op de te verlenen gemeen telijke subsidie. De organisatie wordt traditiegetrouw gefinancieerd door zo ver mogelijk) door middel van een loterij, die als altijd veel af trek vindt. Bijna alle loten zijn ver kocht en menigeen hoopt op het gras- kalf (de hoofdprijs) of een big of een der vele kalkoenen. Als het weer niet tegenwerkt, zal Hulst weer een traditioneel-gezellige dag beleven, met een drukke en stampvolle markt en de levendigheid van een toondag. De Korendag voor het dekenaat Middelburg zal hier zondag 25 no vember worden gehouden. De H.Mis waarin de bij de Korenbond aange sloten kerkkoren gezamenlijk de wis selende gezangen zullen zingen begint om twaalf uur in de paroohiekerk; de vaste gezangen voeren de koren van Middelburg en Vlissingen uit. De ze H.Mis is voor iedereen toeganke lijk maar de plaatsen vooraan zijn gereserveerd voor de koorzangers. Desmiddags wordt wederom een pro gramma van kerkmuziek uitgevoerd. De Instuif alhier zal worden ge combineerd met die te Vlissingen, vanwege het te kleine aantal leden. Voorts is besloten tot samenwerking met de Instuif te Goes. Er zullen per seizoen drie gemeenschappelijke avonden worden georganiseerd, waar op men een programma kan bieden, dat iets te betekenen he.cft. Daarnaast komen dan nog bij voldoende mede werking avonden voor de eigen le den. In de jongste zitting van de We meldingse raad heeft burgemeester Sas meegedeeld, dat van de minis ter de urgentie-verklaring is ontvan gen voor de uitbreiding van de chris telijke schippersschool. Met de bouw zal thans kunnen wor- De Zuid Nederlandse Bouw en Han delscombinatie is bereid een zeer be langrijk deel der mannelijke Hongaar se vluchtelingen, welke in Zeeland worden ondergebracht, op te nemen in het arbeidsproces. Zij kunnen ge plaatst worden - als vakman - in de nieuwe fabriek van deze maat schappij, dan wel worden tewerkge steld op de bouwwerken. De direc teur der maatschappij, de heer M. C. Witlox voerde inmiddels een bespre king met de personeelschef der Kon. Mij. De Schelde, de heer A. Verdonk, die eveneens bereid is, werkgelegen heid te bieden aan Hongaarse vluch telingen. De bouwmaatschappij ver klaarde zich voorts bereid deze groep woongelegenheid te verschaffen. Naar het in de bedoeling ligt van het Nationaal Comité, zullen in het kamp Biggekerke alleenstaande man nen worden ondergebracht. Daar dit kamp voor huisvesting van vluchte lingen moet worden ontraden, heeft de directie der Zuid Nederlandse één van haar nieuwe fabriekshallen ter tijdelijke huisvesting beschikbaar ge steld. De hal heeft een grondopper vlak van ca. 600 meter en is gele gen tegenover de PZEM Centrale. Registratie en onderzoek der vluch telingen kan hier snel plaats vinden terwijl men in de onmiddellijke nabij heid is van bestaande industrieker nen, waardoor opneming in de sa menleving en het arbeidsproces in de hand wordt gewerkt. SLUITING TENTOONSTELLING. BELGISCHE KUNST. Morgen is het dé laatste dag, dat de tentoonstelling van Belgische kunst in het stedelijk museum te bezichtigen, is. De expositie heeft tot nu toe min der aandacht getrokken, dan zij wel^ verdient. - Was voorheen aan het Jansenius Lyceum te Hulst een subsidie verstrekt van j 125.— per leerling, thans bleek, dat deze overbodig was geworden door maatregelen van Rijkswege. Niettemin was door het bestuur van het lyceum een verzoek gedaan om een subsidie te handhaven van 80.per leerling ter bestrijding van gemaakte kosten in verband met het op peil houden van de benodigdheden voor het onderwijs. De raad kon dit standpunt delen en gaf zijn goedkeuring aan de gevraagde subsidie. De helicopterdienst Brussel - Axel - Rotterdam verzocht evenals vorig jaar een subsidie, doch thans op grond van het aantal inwoners. De raad voelde hier niets voor, doch handhaafde de subsidie van vorig jaar nl. 100.—. Zowel de KNAC als de ANWB kregen ieder 25. met Reynartstraat - de Kauterstraat- zal een grandiose verbetering onder gaan. De kosten voor verharding zul len bedragen 68.520,-. Ook de stichting Zeeuws Studie fonds had een verzoek ingediend om subsidie. Dit werd len zeerste aan bevolen door de Vereniging voor Ne derlandse gemeenten. Ook de pro vincie steunde dit fonds en ging voorop met een subsidie van 10.000 Verzocht werd om 5 ct. per inwoner te verstrekken. De Raad achtte dit fonds zeer be langrijk en gaf aan het gevraagde zijn toestemming. Aan de Stichting Lager Nijverheidsonderwijs werd evenals vorige jaren een bedrag toe gekend van 10,-. De H.B.S. St.Louis te Oudenbosch verzocht een vergoe ding van 50,- per leerling, welke werd toegestaan. Verbetering Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Prov. Staten, waarin de pachtvergoeding e.d voor de berm- strook langs de Molenstraat in totaal bedroeg 4167,-. Oorspronkelijk was dit beraamd op ƒ2.558,-. Met dit hogere aankoopbedrag kon de Raad zich verenigen. De gemeente zou 35 pet. van dit bedrag voor haar reke ning moeten nemen. In de vorige vergadering had de heer van den Branden voorgesteld om de raads zaal te verbeteren. Reeds nu was er een begroting gemaakt en deze be droeg 3.122,-. Door de raadsleden werd opgemerkt, dat de correspon denten voor de kranten ook wel eens een behoorlijke tafel konden gebrui ken om hun aantekeningen te ma ken. Dit zou zeker aandacht hebben bij het verbeteren van het interieur van de raadszaal. Aan de Gebrs.Bracke werd toestem ming verleend tot het plaatsen van twee elektrische benzinepompen met twee ondergrondse tanks, welke door de Shell maatschappij geleverd zullen worden. Op de zondagen van de kermissen te Clinge. Nieuw Namen en Kapelle- brug zullen de winkels in gans de gemeente geopend mogen blijven tot 23 uur. Vóór in het dorp Nieuw Namen zal een trottoir gelegd worden, waar naast een fietspad van twee tegels Dit trottoir zal aansluiten op het reeds in het dorp gelegen trottoir en lopen tot aan de woning van de bur gemeester. De kosten hiervan wer- Hongarije In de rondvraag verzocht de heer de Keijzer om het presentiegeld van deze raadsvergadering af te staan voor de vluchtelingen van Hongarije. Alle raadsleden gingen spontaan ak koord met dit voorstel, terwijl de heer Hageman verzocht om de ge meente tweemaal een zelfde bedrag te laten geven. Ook dit werd aange nomen, zodat thans een bedrag van driemaal het presentiegeld zal wor den afgedragen aan het Ned.Rode Kruis. Keien De heer Hageman verzocht om de oude keien, welke uit de Molen straat zijn vrijgekomen te gebruiken om de Lange Nieuwstraat te verbete ren, voornamelijk óm deze te plaat sen tussen de weg en het rijwielpad. De voorzitter kon zich met dit voor stel wel verenigen, alhoewel er niet genoeg oude keien zullen zijn. In ieder geval zal deze kwestie besproken wor den met de ingenieurs van Provin ciale Waterstaat. De heer de Keyzer informeerde naar het bevolkingsonderzoek, dat de laatste jaren niet meer gehouden was. De voorzitter deelde de Raad mede, dat dit onderzoek niet van de gémeente uitgaat, maar van een be paalde instantie. Niettemin zal de gemeente thans zelf onderhandelingen aanknopen tot het houden van een bevolkingsonderzoek. Tenslotte kwam ter sprake de slech te weg in het Zeegat. Doch ook hier moest de voorzitter meedelen, dat de ze weg voor de helft van de Polder Clinge is, zodat beiden de kosten van verbetering zullen moeten dragen. Thans is het onmogelijk om in. deze slechte toestand verandering te bren gen. Wel zal getracht worden om het wegdek van slijk e.d. te ontdoen. Dit zal ook gedaan worden op de andere wegen in de polders. Hierna trok de raad zich terug in geheime zitting. Zo men weet was de fa. Jansen en Bruck te Middelburg bereid een deel van haar bouwcapaciteit in to taal van 300 huizen te realiseren in Goes. Wij vernemen thans dat bedoelde firma goedkeuring kreeg op de door haar gecalculeerde prijs voor 52 woningwetwoningen hier te bouwen. De firmanten hopen dit jaar nog te kunnen beginnen. s-Heer Arendskerke DAT LIEP BETREKKELIJK GOED AF. De commissionair v. d. W. uit Se- rooskejke kreeg vermoedelijk bij de wegsplitsing van de Nieuwe naar de Oude Rijksweg een defect aan de stuurinrichtin van zijn luxe wagen, die daardoor uit de bocht schoot en in de sloot terecht kwam. De takel wagen moest er bij te pas komen, die de auto naar de garage bracht, want ze werd zwaar beschadigd. De bestuur der kwam met. de schrik vrij. FILMAVOND K.N.W.B. De A.N.W.B. belegde in café De Tol, een propaganda-filmavond. Be halve een uiteenzetting over het doel en werk van deze organisatie, wer den enige films vertoond. De op komst was slechts matig. 's-H.-Hendrik skinderen DAT HAD ERGER KUNNEN ZIJN! De heer C. A. D. uit 's Heer Arends kerke begaf zich met zijn auto naar Goes, toen hij ter hoogte van de Oranjeboom werd aangereden door een tegenligger, een landbouwtrekker met aanhangwagen van wed. P. de J. uit Goes, die ter plaatse links wilde afslaan. Een vrachtauto met aanhang wagen, beladen met stenen en be stuurd door de heer H. de R. kwam achter de landbouwtrekker en kon niet tijdig meer afremmen. Het ge volg was dat toen ook deze vracht wagen in botsing kwam. De personen auto werd zwaar beschadigd; de twee andere wagens slechts licht en konden op eigen kracht verder. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Ovezande HULP AAN HONGARIJE. Voor de hulpverlening aan de Hongaarse bevolking werd in deze gemeente een bijzondere collecte ge organiseerd. Deze collecte bracht op f 1223.—. ROODE-KRUIS-FILM. De afd. Zuid-Beveland-west van het Rode Kruis heeft in café Ver beek een filmvoorstelling gegeven, 's middags voor de kinderen en 's avonds voor volwassenen. Beide voorstellingen konden zich in een zeer grote belangstelling verheugen. De avondvoorstelling werd geouend door de burgemeester met een inlei dend en propagandistisch woord ten bate van het Rode Kruis. Het resultaat van deze avond was, dat een aantal nieuwe leden kon worden ingeschreven. Wemeldinge In de raad deelde de burgemeester mee. dat de collecte voor Hongarije in zijn ruim 2500 zielen tellende ge meente 4300.- heeft opgebracht, wat hij terecht een mooi resultaat vond. Het raadslid, de heer D. de Jonge, van de P. v.d. A. uitte kritiek op het feit, dat de arbeidersorganisaties en de P.v.d.A, buiten de commissie wa ren gelaten. De burgemeester zei, dat er hier geen opzet in het spel is ge weest. Hij was hierover reeds eerder door een ander benaderd en had toen verklaard deze gang van zaken te betreuren. De burgemeester meende, dat men met deze uiteenzetting te vreden was gesteld. Intussen sprak hij er in de raad nog zijn vreugde over uit, dat een en ander niet van ongunstige invloed is geweest op de inzamelingsactie zelf, (Advertentie). Bijzonder aantrekkelijk - en waar voor B. en W. van Vlissingen reeds hun dank hebbenbetuigd - is het aanbod van één der inwoners, de heer M. C. Witlox, directeur der Zuid Ne derlandse Bouw en Handelscombina- iie te Vlissingen, om het oude hou ten muziekoefenlokaal te vervangen door een nieuw stenen gebouw, zonder dat dit het gemeentelijke budget zal belasten. Bovendien zal het nieuwe stenen gebouw volledig eigendom blij ven der gemeente Vlissingen. In het oude houten gebouw brak vorig iaar een brand uit waardoor de beide plaatselijke harmoniecorp sen ernstig weiden gedupeerd. Een groot deel van hun instrumentarium ging verloren. De akoestiek in dit houten gebouw liet bovendien zeer veel te wensen over. Traditionele bouw De heer Witlox kwam met de ge meente Vlissingen overeen, dat de gemeente slechts het oude houten gebouw ter beschikking zal stellen en het bedrag dat van de verzeke ring werd ontvangen wegens aan gerichte brandschade. Hiertegenover zal hij - op dezelfde plaats waar het houten gebouw staat - een stenen muzieklokaal zetten, wat wordt uit gevoerd in traditionele bouw Het lo den begroot op 3182,25. Ook dekaal krijgt een totale lengte van 15 verbindingsstraat van Hombachtstr.meter en een breedte van 8 meter. Het wordt dus 2 meter langer en 1.50 meter breder dan het bestaande gebouw. Het stenen Muziekgebouw zal een Oefenzaal bevatten van 11.70 meter lang en 8 meter breed. Acht grote ramen dragen zorg voor juiste licht-inval. In net gebouw worden voorts twee zijkamers ondergebracht welke benut kunnen worden als klein les-lokaal of opbergruimte voor in strumenten. Bovendien werden toilet ten, een garderobe en een hall in het plan opgenomen. Zodra de sloopvergunning voor het houten gebouw wordt afgegeven, kan de bouw van dit belangrijk betere muzieklokaal beginnen. Deze bouw zal worden uitgevoerd door de Zuid Nederlandse Bouw en Handelscombi natie te Vlissingen. De tekeningen voor het nieuwe project werden ont worpen door Gemeentewerken Vlis singen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 18 november, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 2.41 en 14.54 uur; te Terneuzen om 2.01 en 14.15 uur en te Vlissingen om 1.32 en 13.45 uur. Maandag is het hoogwater: te Hans- weert om 3.27 en 15.40 uur; te Ter- neuzen om 2.40 en 14.54 uur en te Vlissingen om 2.10 en 14.24 uur. Als sluitstuk van de filmtentoon- stelling die van 8 tot en met 15 no vember in 't Parochiehuis onder aus piciën van het Nederlands Filminsti tuut, door de Katholieke Kring en de werkgroep Terneuzen van de Z.V.U. werd georganiseerd, werd in het Lu- xortheatei de film „Farrebique" ver toond. Vooraf werd in een tweetal in structieve films „Variationen uber ein Filmthema" en ,,The Cinemato- grapher" getoond hoe men een film op verschillende manieren kan opne men, met sfeer, belichting en geluid en wat er bij films tepas komt wan neer deze worden gemaakt. Men ziet de camera's, de opnamen, het uit rijden der camera's voor de grote buitenopnamen, enz. De film ..Farrebique" toont hoe op een meesterlijke wijze de natuur is gevoegd tussen de beelden der men sen. Sober en raak zijn de natuur motieven. die geboorte, sterven en verliefd zijn vergezellen. De film toont het leven van de bewoners van een Zuid-Franse boerderij in de wisseling der seizoenen. Drie generaties trek ken voorbij in hun sobere, stugge le ven in de regelmatige gang van het dagelijks werk. Hun hard werk, hun stugge maar eerlijke verhouding tot elkaar en tot de natuur, hun vroomheid even stug en eerlijk als hun grond, en een in trigue om een vervallen huis dat zij na veel overleg en getob zullen op knappen. Niet zonder reden was deze film de grote verrassing van het Filmfes tival 1946 van Cannes, waar deze film de grootste onderscheiding kreeg Het verkeer in onze stad begint, vooral op de „spitsuren", een zoda nige vorm aan te nemen, dat de vol komen naleving van de verkeersvoor- schriften noodzakelijker worden dan ooit. Dit laatste laat nog veel te wensen over. Waarschuwingen van de zijde der politie blijken niet het gewenste resultaat op te leveren. Ongeacht de niet ter kennis van de politie gekomen verkeersongevallen, werden gedurende de eerste 10 maan den van dit jaar 117 van deze onge vallen geregistreerd. Om ernstige ongevallen te voorko men, zal de politie een verscherpte controle op de naleving van de ver- keersvoorschriften instellen. Eventue le overtreders zullen niet meer op clementie kunnen rekenen. Er zal zelfs streng tegen hen worden opge treden. Er zal in het vervolg zeer streng gelet worden op: het onvol doende rechts rijden, vooral in de bochten; het niet of onvoldoende ge ven van een teken tot richtingver andering vooral door fietsers die goe deren vervoeren; 't plaatsen van fiet sen op de weg tegen de rand van een trottoir; het opstellen van voertui gen, ook fietsen, op een als zodanig aangegeven oversteekplaats voor voet gangers; net niet nakomen van de voorschriften die zijn aangeduid door de verschillende verkeersborden, spe ciaal de stopborden bij een voorrangs kruising; het vervoeren van kinde ren op een fiets of een ..brommer" beneden de leeftijd van 10 jaar, zon der voldoende steun voor rug, handen en voeten. OP STRAAT DOOR BEROERTE GETROFFEN Een surveillerende politie-agent in de Westkolkstraat te Terneuzen hoor de plotseling hulpgeroep achter zich. Toen hij zien omkeerde zag hij een man tegen de gevel van het café „Gentse vaart" liggen. Dokter Bos constateerde dat deze man, de 66- jarige H. de J. door een beroerte was getroffen en inmiddels was over leden. Het stoffelijk overschot werd naar de woning vervoerd. Sluiskil WEGOMEEGGING. Zondag a.s. zal in verband met een te vertransporteren cokes-over- laadinstallatie de Oostkade over de lengte van het wegdek liggende voor het A.C.Z gedeelte voor het verkeer worden gesloten. Tot maandagochtend of voor zoveel langer of korter nodig zal zijn is omrijden geboden via de scheidings- weg A.C.Z. en C.N.A. over cokes- terreir. naar uitgang poort Deze gedeeltelijk gemonteerde co- kes-overlaadinstallatiè, zich thans bevindende op de Kanaaldijk Oost kade voor de brug. wegende pi.m. 55 ton, zal per drijfbok worden vervoerd. Sas van Gent VOOR HONGARIJE. Ten bate van het hulpfonds voor Hongarije is door het Interparochiële Sociaal Charitatief Centrum alhier een inzameling gehouden waarbij een be drag groot f 900.werd ingezameld. Het bedrag zal worden afgedragen aan het' r.-k. Huisvestingcomité te 's Her. togenbosch, W'estdorpe DAMESKOOR NAAR ZIEKENHUIS VOOR ZANGUITVOERING Op 1 december a.s. zal door het dameskoor Crescendo, dat onder lei ding staat van de heer R. Pollet in het ziekenhuis te Sluiskil een zang uitvoering worden gegeven, ter ge legenheid van het a.s. St. Nicolaas- feest. WINKELWEEK „SAMEN STERK" De winkelweek zal dit jaar wor den gehouden door de winkeliersver eniging „Samen Sterk" van 23 nov. tot 5 december 1956. ST. NICOLAASFEEST WEER IN DE SCHOLEN In een vergadering van het feest comité werd besloten, om dit jaar 't St. Nicolaasfeest weer zoals vorig jaar in de kleuterschool en de lagere school te houden, en niet meer zoals vóór die tijd, op het dorp. Dit omdat, zo meende het feestcomité, het hier toch een speciaal kinderfeest betreft, en dit meer tot zijn recht komt, als het in alle klassen van de kleuter school en lagere school wordt ge houden. Clinge VERBETERING MOLENSTRAAT NADERT VOLTOOIING. De verbetering van de Molenstraat nadert haar eindstadium. Toen in de maand mei begonnen werd met het uitbreken van de oude weg, had nie mand verwacht, dat reeds een paar maanden later het bewoonde gedeel te voorzien zou zijn van een nieuwe weg met een rijwielpad. Buiten de bebouwde kom duurde het echter iets langer, daar er hier een ander weg dek gelegd moest worden. Allereerst werd de oude weg uitgebroken om daarna een betonnen onderlaag te storten. Hierop kwamen nogmaals verschillende lagen, totdat deze thans berijdbaar is voor het verkeer. Ech ter is het gehele weggedeelte nog niet klaar, doch tot aan de Water straat. Thans is men druk bezig met het gereed maken van een bed in het bouwland. Als het weer mee werkt kan ook dit gedeelte bij een paar maanden zover gevorderd zijn als het andere. Dan moet over de ge hele weg nog een laag gedaan wor den, waarna deze weg door de Mo lenstraat voor het verkeer openge steld kan worden. Clinge „DE VIER JAARGETIJDEN" De toneelvereniging Stoppeldijk, zal morgen in de toneelzaal van het St.Aloysiuspatronaat alhier een op voering geven van het toneelspel „De vier jaargetijden". Dit stuk werd ge schreven door Anton Coolen. De op brengst van deze toneelavond zal ten goede komen aan het nieuwe parochiehuis. St. Jansteen BUSDIENST HULST-ANTWERPEN Vanaf heden zal de autobusdienst HulstAntwerpen niet meer via de Rijksweg naar de grens geschieden, maar over het dorp St. Jansteen. ONDERWIJZERSTEKORT. Wegens ziekte van onderwijzer Waelput. zit de r.-k. jongensschool in moeilijkheden. Op het ogenblik heb ben de jongens var. de ie klas alleen na de middag school. Als tijdelijk on derwijzeres is aangesteld mevr. Reu- ser-Boumans, die echter maar halve dagen ter beschikking is. Het is te hopen, dat een onderwijskracht ge vonden wordt, die volledig ter be schikking is daar de kinderen anders een bijna onoverkomelijke achter stand oplopen. Graauw BEDETOCHT In navolging van omliggende paro chies heeft de katholieke actie afde ling vrouwen in een bijeenkomst van de propagandisten besloten het initia tief te nemen, om ook hier bedetoch ten te organiseren in verband met de gebeurtenissen in Hongarije. NOORDSTRAAT 7O De eerste tocht zal worden gehou den op maandag a.s. 's avonds om 7 uur. Vertrekt uit de kerk. Men zal dezelfde route nemen als met de Fa- tima-bedetocht n.l. Oude Kaai, Ach- terein. einde Dorpsstraat, daarna te rug naar de kerk, waarna een kort lof zal worden gehouden. IJxendijke MILITAIRE JEEP SLIPTE. Even buiten IJzendijke, op de Schoondijkseweg, slipte een mili taire jeep door de gladheid van de weg. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de wagen, na enkele malen door een sloot over de kop gegaan te zijn, op het land terecht kwam. De drie in zittende militairen van de opgra- yingsdienst, welke gestationeerd zijn ir. Sluis, werden uit de jeep geslin gerd. Dokter Rozemeyer achtte het raadzaam hen naar het ziekenhuis te Oostburg te doen overbrengen. Aan de jeep was veel materiële schade. DORPSFILM VERTOOND. In het kader van een landelijke film-actie werd enige tijd geleden met medewerking van het parochieel sociaal charitatief centrum een film gemaakt van het dorpsleven. Het was niet te verwonderen, dat velen de vertoning van deze film in het parochiehuis hebben bezocht. Men kon iedereen bezig zien met de da gelijkse werkzaamheden. Tot slot van de film zag men de lange op tocht, waaraan door alle verenigin gen werd deelgenomen. Jammer dat de opname van de Ossewei mislukt was. Na de film over IJzendijke werden nog enkele komische films gedraaid. Aardenburg De katholieke vrouwenorganisa ties hebben een protest laten horen tegen de Russische terreur in Hon garije en de bedreiging met oorlog. Daarbij worden de leden opgeroepen om op maandag 19 november aan staande op de feestdag van de H. Elisabeth van Hongarije een algeme ne biddag te houden, speciaal onder de H. Missen die op die dag zullen worden opgedragen maar ook bij het gezamenlijk rozenhoedje dat des na middags in de parochiekerk zal wor den gebeden. Bij deze organisaties zijn aangesloten de r.-k. boerinnen- bond, de K.A.V. en de katholieke actie. AXEL Het Centrum: 6,30 en 9 uur: Het Mysterie der Gesmoorde Stemmen. DE KLINGE Kinema v. Dijk: 7,30 uur Houd den dief. GOES Grand: Serenade. HEINKENSZAND Zaal Hoondert: Uit voering door Vriendenkring. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur Ja, Ja, Die Liebe in Tyrol, de Bruyns Restau rant: 5 uur Biljartnederlaagtoemooi. IJZENDIJKE Hofzlcht Theater: 8 uur De jacht op het groene vuur. ST. JANSTEEN R.K. Patronaat: 7,30 uur: Toneelvoorstelling Fientje Beule- mans. MIDDELBURG Electro! De klokken luider van de Notre Dame. Schouwburg Ik was een Amerikaanse spionne. OOSTBURG Ledel: 8 uur: De dood vloog mee. SAS VAN GENT: Olympia: 8 uur De witte Non. TERNEUZEN Luxor: 8 uur: Het con gres danst. Concertgebouw: 8 uur Over val op de Woudexpress. VLISSINGEN Alhambra: De gevangene van de woestijn. Luxor: Blanke slavin ven. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera: 8 uur Walsdroom. AXEL Het Centrum: 4,15 uur: Het Mysterie der gesmoorde stemmen. Het Centrum 8 uur Oase. DE KLINGE Kinema v. Dijk: 3 en 7,30 uur: Houd den dief. GOES Grand: Serenade. HEINKENSZAND Zaal Hondert: Uit voering door Vriendenkring. HEIKANT R. v. Goethem: Biljartprijs kamp. HULST Bioscoopgebouw: 2,30 en 5,15 uur Ja. Ja, Die liebe in Tyrol. Bios coopgebouw: 8 uur: De dorpspastoor. Oscar Neefs: 3 uur grote schieting. F. Baart: 10-2 uur Duivententoonstel- ljng. J. v. Helsland: 10-2 uur: Duiven- tentoonstelling de Bruyns Restaurant: 5 uur Biljartkampioenschap. Hotel de Graanbeurs: Groot bal. G. Buys: 6.30 uur prijskaarting. IJZENDIJKE Hofzicht Theater: 5 en 8 uur: De jacht op het groene vuur. ST. JANSTEEN Café de Zwaluw: 9-1 uur Hoktentoonstelling. Ed Weemaes: 6 uur Prijskaarting. R.K. Patronaat: 7,30 uur Toneelvoorstelling. Fientje Beu. lemans. J. Baart: 2,30 uur grote jubi- leumschieting. KOEWACHT Edm. de Vos: 6 uur prijs- schieting. MIDDELBURG Electro: De klokken luider van de Notre Dame. Schouwburg: Ik was een Amerikaanse spionne. VLISSINGEN AJhambra: De gevangene van de woestijn. Luxor: Blanke sla vinnen. KLOOSTERZANDE Het Witte Huis: 5 uur: Dansen. LAMSWAARDE A. v. Driessche: 3 uur: binnenschieting. MOERBEKE-KOEWACHT A. Wou ters: 3 uur schieting. SAS VAN GENT Olympia: 2.30 uur Opstand der gedoemden. Olympia: De Witte Non. TERNEUZEN Luxor: 2 uur: Overval op de Woudexpress. Luxor: 4,30 en 8 uur: Het congres danst. Concertgebouw: Overval op de Woudexpress. OOSTBURG Ledel: 2, 4,30 en 8 uur: De dood vloag mee. KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer: 3 uur: Grote schieting. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De waaier-patience. Kon. Vlaamse Opera: 3 uur: Laagland. '8 uur: Don Carlos. AA-, -ndag DE KLINGE Kinema v. Dijk: 7,30 uur: Houd den dief. GOES Grand: Serenade. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Ja, Ja, Die Liebe in Tyrol. ST. JANSTEEN R.K. Jongenspatronaat: 7,30 Fientje Beulemans. MIDDELBURG Electro: De klokken luider van de Notre Dame. Schouwburg: Ik was een Amerikaarse spionne. OOSTBURG - Ledel: 8 uur De dood vloog mee. SAS VAN GENT Olympia: 8 uur De Witte Non. TERNEUZEN Luxor: 8 uur Het con gres danst. VLISSINGEN Alhambra: De gevangene van de woestijn. Luxor: Blanke sla vinnen. moe I niet vel haar h, RuslancJ garije effect heeft V.N.-wl leen op taire hil is men wordenj 6) Maar district neesheei Nuthill 1 voorred Ier vols nemen, twaalf o verwach lijk was; Z'jn prat Rijden richten en, als d polo spe de avont maakten ghan's t wereld,

de Stem | 1956 | | pagina 2