li' aarse arbeiders willen werk niet hervatten ia EGYPTE WIL KANAALZONE ONDER EIGEN TOEZICHT Westen 45 maal als sterk in zo 1951 Indonesië zou een kolonie maken van Nieuw-Guinea Sinterklaas bezocht de Hongaarse kinderen VN-commissie voor onderzoek Hongarije Concessies van Kadar n óg te gering bevonden Patriotten eisenSovjets naar huis en Nagy weer in de regering In Russische pantserwagens.... Hammarskjoeld op bezoek Nasser DAGBLAD VOOR ZEELAND Mexicaans verkeersvliegtuig neergestort Dat ging niet FERME TAAL hêêl *v véél succes KERKCOLLECTE VOOR HONGAREN Nationale gasmaatschappij Casey in Verenigde Naties 4.NTON HUNINK Hoed bracht zijn op..... geld Weinig verandering Militairen overvielen een taxichauffeur IsraëlGeen Egyptische troepen meer aan de grens Britten willen zelf kanaal vrij maken Nederland blijft helpen Mutaties in de Jaarbeursleiding Afscheidsbezoek gen. Gruenther 96e JAARGANG no. 22305 Uitgava N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Veicauteren, L. J v. t Westende. Abonn.prijs bi) vooruitbet t 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultel. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Vu'ii God, Koningin en Vaderland ZmxoKDAG 17 li Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsmgel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, TeL no. 3jf) De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft meegedeeld dat er een commissie is ingesteld die een onderzoek zal instellen naar de ge beurtenissen in Hongarije. Die com missie zal verslag moeten uitbrengen aan de Verenigde Naties. De instel ling ervan betekent niet dat men af liet van het plan om V.N.-waarne mers naar Hongarije te zenden. Een Mexicaans verkeersvliegtuig, een Douglas DC 4, is donderdag nabij Puerto Somoza in Nicaragua neerge stort. Volgens de eerste berichten heeft één inzittende het ongeluk overleefd. Er bevonden zich 24 men sen aan boord, negentien passagiers en vijf bemanningsleden. Het boterde niet goed op het Engelse schip „Jennifer Jane", dat deze week in de haven van Rotterdam meerde. En dat was best te begrijpen. De kapitein is namelijk een Engelsman, maar een gedeelte van de bemanning bestond uit Egyptenaren. Ze weigerden op het schip te blij ven werken en lieten zich af monsteren. De vraag is nu echter hoe men de Egyptenaren weer in Egypte moet krijgen De laatste berichten uit Hongarije verster ken tie indruk van de laatste dagen, dat de Russen het gewapend verzet in dit land wel iswaar hebben gebroken, maar 't geestelijk verzet in geen enkel opzicht hebben kun nen neerslaan. Nadat Kadar aanzienlijke concessies had gedaan aan de eisen der ar beiders, hebben de leiders van de arbeiders raden hun volgelingen opgeroepen het werk vandaag te hervatten. Even later echter Kadar had de arbeidersdelegatie gezegd, dat hij blij was eindelijk te kunnen onderhandelen. Na een bespreking van 8 uur met de regeringsvertegenwoordigers werden de onderhandelaars in Sovjet-pantserwagens naar huis gebracht, omdat er in Boeda pest tussen 7 uur 's avonds en 7 uur 's morgens nog altijd een werd bekend gemaakt dat de arbeiders in de hoofdstad de staking willen prolongeren en dat zij hun leiders aan de kant hebben gezet. Kennelijk zijn ze van oordeel dat de regering in haar toezeggingen niet ver ge noeg is gegaan. De arbeiders eisen onvoor waardelijk de terugtrekking van de Sovjet troepen uit het land, terugkeer van Nagy in de regering en vrije verkiezingen. ..MOGELIJK ZAL ik de V.N. vra gen, een internationaal politieleger naar Aigerië te sturen". Dat zei de premier van Tunesië, Habib Boer- guiba, gisteren bij aankomst in New- York. IN NOORD-VIETNAM hebben zich anti-communistische betogingen voor gedaan, die met geweld de kop wer den ingedrukt. Dit volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. MET INGANG van morgen zal ook in Zwitserland op zon- en feestdagen het gebruik van motorvoertuigen ver boden zijn. Men moet zuinig zijn met de benzine. Dr. ir. M. H. DAMME, oud-direc teur van de PTT, is gisteren tachtig jaar geworden. In het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag hebben velen hem geluk gewenst. DE WALVIS, die donderdagmiddag tussen Wijk aan Zee en IJmuiden op het strand aanspoelde, zal maan dag ter plaatse worden ontleed. Het skelet gaat naar een museum in Am sterdam. UNILEVER HEEFT gisteren een groot research-laboratorium te Vlaardingen in gebruik genomen. Mi nister-president Drees heeft het ge bouw officieel geopend. (Advertenties) uitgaansverbod geldt. In een oproep aan de arbeiders, die door radio-Boedapest werd uit gezonden, verklaarden de leiders vrij dag: ,,De winter komt en onze tra gedie wordt van dag tot dag erger. Wij zouden er de voorkeur aan geven in een onafhankelijk land te werken en niet in de schaduw van Sovjet bajonetten. Maar kunnen wij ons doel door staking bereiken? Wij zullen er zonder wapens in slagen deze mensen, die niet de belangen van de arbei ders vertegenwoordigen, tè verwijde ren". Officieel is te Boedapest meege deeld dat de Kussen een aantal Hon gaarse vrijheidsstrijders hebben trachten weg te voeren. Eén trein zou echter niet verder gekomen zijn dan tot enkele kilometers van Boeda pest. Daar werden aldus deze ver klaring alle gevangenen, op ze ven na, weer vrijgelaten. Twee an dere treinen zouden zich aan de grens bevinden, waar de gevangenen thans worden ondervraagd. Hongaarse spoorwegarbeiders echter hebben be weerd dat zij treinen met gevangen genomen Hongaren over de grens hebben zien gaan. Zuivering in het leger Kolonel Maleter, de ,,held van Boe dapest", zou zich weer op vrije voe ten bevinden. Hij heeft evenwel geen enkel contact gehad met de regering- Kadar, die inmiddels een begin heeft gemaakt met verwijdering uit het le ger van de officieren, die tegen de bevriende Sovjet-troepen" hebben gevochten, of die geholpen hebben bij ,,het liquideren van communisti sche functionarissen". Alle officieren moeten een verklaring ondertekenen dat hulp van de Sovjets nodig was wegens het gevaar van een contra revolutie". Veel hoge officieren zou den hun handtekening al hebben ge weigerd. Kennelijk voelen de Hongaren zich momenteel ook gesterkt door de stel- lingname van Tito tegen de Russi sche interventie. Letterlijk blijkt de Zuidslavische dictator te hebben gezegd: ,,Het in grijpen van d^ Russische troepen is mogelijk het beste van twee kwa den geweest. De Russen echter denken nog steeds, dat militaire tussenkomst alle problemen kan oplossen, maar zij hebben ongelijk. Het zou kunnen blij ken, dat de tussenkomst der Sovjet- Unie een positieve waarde had, op voorwaarde echter, dat de Sovjet troepen zich terugtrekken op het ogenblik dat de toestand rustig wordt. ,,Wij hebben de Sovjet-kameraden dit meegedeeld. Wij hebben niets verbor gen. De Sovjet-kameraden zeiden, dat hun troepen dan zullen gaan". Moskou zwijgt Blijkbaar als tegenwicht voor de gevaarlijk geachte Titoistische in vloed in Hongarije, hebben Tsjechi sche regeringsleiders (verknocht aan Moskou) een bezoek aan Boedapest gebracht. In een communiqué wor den enkele vaagheden gezegd over wederzijdse samenwerking en over ,,de kracht van het socialistische kamp". De Indonesische regering heeft in middels onomwonden verklaard, dat zij het optreden van de Sovjets in Hongarije veroordeelt. Ook in India richt zich de publieke opinie steeds meer tegen M i.-.vuU. Een correspon- Ti l-jj, rr t TffTi'CTJ Ï,"M i.5 k j LS 1.' JU.T november. Neder niet nee Maar het Evennis het and, - k Dat V» n heb faeel goed nieuws. ik weer op weg ben naar ef ik .lullie natuurlijk te verte. sag om f ft 8 6 n I/re 6' weten nog jaren is de Directie t e m we e r z a v r 1 e nde e Sint Nico laas wed. si kunnen, zoa1s ik nderen tussen de O V' '-.10 11 Dasraar hoord heb, alle fc lr jaar meedoen. Sassen sset de Direct! voor prachtige prijzen zorgen. Dat belooft, dus wat. Hoe het gaat precies moeten doen om w i na e akunn e n ,1 u 11 i e blad lezen. Ik koop, dat du! i 11 -< v V-V O .iet van en en wat .jullie zo 2 e 1de in. d neeaoen, De collecte voor het Hongaarse volk die de bisschoppen van Nederland heb ben ingesteld en waarvan de op brengst via het Nederlands Huisvea- tings Comité zal worden aangeboden aan het Hongaarse Episcopaat en de Katholieke Caritas in Hongarije ter leniging van de noden van het Hon gaarse volk, wordt in de bisdommen Uti echt, Breda, Groningen, 's-Herto- genbosch en Roermond gehouden op zondag 25 november. (Van onze parlementaire medewerker.) De Tweede Kamer heeft rich snate ren zonder hoofdelijke stemming ak koord verklaard met een wetaontw |-p waarin de landelijke gas-roorxieeing wordt geregeld. Er wordt een natio nale gasmaatschappij opgericht, cMe 4e distributie van het gas via een lan delijk koppelnet zal verzorgen Ook het gasbedrijf te Sluiskil, dot een groot gedeelte van Zeeland t§ps strijkt, zal in het koppelnet worden opgenomen. Het rijk neemt aan deze maatschap pij deel met een bedrag van 200(008, terwijl bovendien nog voor 2000.000 garanties kunnen worden verstrekt voor leningen die de maatschappij zal moeten aangaan. De positie van de staat in het be drijf blijft beperkt tot die van leve rancier op lange contracten. dent van het Britse communistische blad Daily Worker" heeft ontslag genomen. Na terugkeer uit Boeda pest zei hij, dat geen eerlijke com munist de waarheid over Hongarije negeren kon. Intussen zwijgen de Kremlin-gro- ten in alle talen. Geen woord van commentaar geeft de van nature bab- belgrage Kroestjev en ook Molotov en Boelganin zwijgen in alle talen. De Russen in Hongarije gedragen zich dienovereenkomstig. Zij houden zich nog buiten de krachtmeting tus sen Kadar en de arbeiders. En intus sen houdt het Westen opnieuw de adem in. Zal Moskou zich tot nieuwe krachtmaatregelen laten verleiden als de Hongaarse regering tot con cessies gedwongen wordt? Dit is de vermaarde Frantz Joseph- kring in Boedapestna de gebeur tenissen van de laatste weken. Hon gerig en moedeloos lopen de inwo ners van de Hongaarse hoofdstad over de gehavende boulevard. De bevolking van westelijk Nieuw- Guinea zou by een vreemd volk en een vreemde cultuur komen, indien hun land deel van Indonesië zou worden. Dit heeft de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, Casey in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties verklaard tijdens behandeling van de aanbeveling tot plaatsing van de kwestie-Nieuw-Gui nea op de agenda. Met 41 stemmen werd deze aanbeveling bekrachtigd. De bevolking van westelijk Nieuw- Guinea, aldus Casey, zou als deel van Indonesië een blijvende kolonie zijn zonder uitzicht om te kunnen beslui ten over haar eigen toekomst. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Roesland Abdul- gani, heeft zijn tevredenheid uitge sproken over het opnemen van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda. Het is duidelijk, voegde hij hieraan toe, dat wij, ,,deze kans zullen be nutten het Nederlandse kolonialisme weer voor een internationaal forum aan te vallen". De Nederlandse gedelegeerde by de V.N., Schurmann, gaf te kennen dat het bespreken van de kwestie in de volkerenorganisatie noch een oplos sing voor het vraagstuk zou kunnen geven, noch de verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en In donesië zou kunnen bevorderen. De Indonesische vertegenwoordi ger gaf als zijn mening dat met de kwestie Nieuw-Guinea de verhouding op het spel stond tussen Afrika en Azië aan de ene kant en de westerse wereld aan de andere. Inmiddels heeft de Algemene Ver gadering ook besloten, dat Nationa- listisch-China lid van de Verenigde Naties zal blijven. Mist ...mist u vandaag niet iets op uw boodschappenlijstje...? Staat er wel Anton Hunink worst op...? Anders mist u wat: die sappige, malse, knappende échte Gelder se Rookworst! Aan 't loodje ziet dat n de échte koopt. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER De hoed van de ,,rode deken" van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, die door studenten van de universiteit van Durham werd gestolen, is terugge geven. De hoed was ten bate van het jonds voor hulp aan Hongarije ver loot en had reeds 180 gulden opge bracht, maar er kwam nog steeds geld binnen. De deken had maandag het westen verantwoordelijk gesteld voor de gebeurtenissen in Hongarije. De hoed is op advies van de auto riteiten der universiteit teruggegeven. Verwachting van het KNMI tot zaterdagavond. Opgemaakt vrij dagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in tempera tuur. Matig tot zwakke wind tus sen west en noord. Vandaag: Zon onder 16.46 uur maan op 16.13 uur. Morgen: Zon op 8.07 uur, zon onder 16.44 uur, maan op 16.53 uur, maan onder 8.15 uur. Maandag: Zon op 8.08 uur maan onder 9.24 uur. Twee militairen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag „met bruut geweld op de Kramatweg in Amster dam-oost een taxi-chauffeur overval len", die deze ruwe klanten vanhet Damrak naar deze straat had ver voerd. Toen de chauffeur nl. op de Kra matweg was aangekomen en wilde stoppen, vielen de beide onverlaten de man plotseling van achteren aan. gaven hem een klap op het hoofd en bewerkten hem met hun vuisten. De chauffeur sloeg aanhoudend alarm met zijn claxon, waarna de militairen de vlucht namen. De koelbloedige chauf feur zette een achtervolging in en ontdekte zijn aanvallers in een por tiek. Hij wist de jongelui met behulp van enige voorbijgangers te overmees teren. Ze zijn ter beschikking gesteld van de marechaussee. JJ De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, is gisteren in Cairo gearriveerd, waar hij reeds een onderhoud had met premier Nasser van Egypte. Hammarskjoeld zal met de Egyp tische dictator tot overeenstemming moeten komen over de pre- ciese taak van de internationale politiemacht. Egyptische woord voerders hebben laten weten, dat het V.N.-leger de kanaalzone moet verlaten, zodra de Britse en Franse troepen uit het land zijn verdwenen. Zij zou zich dan naar de Israëlisch-Eg'yptische grens moeten begeven, terwijl de Suez-zone weer onder Egyptisch toe zicht zou moeten komen. De Israëliërs hebben inmiddels la ten weten, dat zij wel het schier eiland Sinai en de strook van Gaza willen ontruimen, maar dat zij in geen geval zullen gedogen dat het Egyptische leger zich opnieuw in de grensstrook nestelt. Het wordt steeds duidelijker dat de toestand in het Midden-Oosten nog lang niet is opgelost. Premier Neh- roe van India gaf gisteren als zijn mening, dat het oorlogsgevaar nog niet is geweken. De Egyptenaren hebben de water leiding gesaboteerd, die Port Said van drinkwater moet voorzien en waarop ook de Frans-Britse troepen in dit gebied zijn aangewezen. In Lon den werd deze sabotage een inbreuk op het bestand genoemd. Inmiddels hebben Londen en Parijs laten weten, dat zij zelf de oprui mingswerkzaamheden in het Suez- kanaal willen leiden. Hiertegen heb ben de Egyptenaren al eerder ern stig bezwaar gemaakt. Drijvend hoofdkwartier Hammarskjoeld heeft kort na zijn aankomst in Egypte de leden van de V.N.-politiemacht toegesproken, die reeds door Zwitserse vliegtuigen zijn overgebracht. Hij verklaarde, dat zij tot taak hadden door hun voorbeeld de wereldvrede te verzekeren en dat zij de verantwoordelijkheid droegen voor toepassing van de beginselen der Verenigde Naties Een groot aantal detachementen zijn onderweg naar Napels, of staan op het punt naar Italië te vertrekken. Een Canadees schip, de „Magnifi cent" ligt in Halifax klaar om met 1000 manschappen van het Canadese leger zee te kiezen. De „Magnificent" zou als drijvend hoofdkwartier van het V.N.-leger dienst gaan doen. Volgende week zullen ongeveer 650 Zuidslavische militairen zich bij de politiemacht voegen, terwijl ook in andere landen detachementen gereed staan. Een Blitse woordvoerder heeft te kennen gegeven dat de Britten en Fransen niet uit Egypte zullen ver trekken. voordat een ..deugdelijk werkende politiemacht" in het om streden gebied is gelegerd. Schadevergoeding Nasser heeft intussen speciale com missies laten oprichten, die nauwkeu rig moeten nagaan hoeveel slacht offers het Brits-Franse optreden heeft gemaakt en hoe groot de door de gevechten veroorzaakte schade is. De rapporten die hieruit resulteren zullen gebruikt worden voor het op maken van de eisen tot schadeloos stelling aan Engeland en Frankrijk. De Arabische leiders, die in Beiroet hebben vergaderd, lieten weten dat zij economische sancties tegen de Brit ten en Fransen zullen toepassen en de diplomatieke betrekkingen zullen ver breken, als de troepen niet onmiddel lijk uit Egypte worden teruggetrok- I ken. I De premier van Irak heeft ver klaard, dat het niet waarschijnlijk is dat men pogingen zal ondernemen Engeland uit het verdrag van Bag- dag te stoten. Amerika heeft nu te kennen gege ven dat het tóch wel wil helpen bij de verlichting van het Europese olie tekort, maar niet voordat de inter nationale politiemacht het toezicht in de Suez-zone heeft overgenomen Het Nationaal Comité Hulpver lening Hongaarse Volk (giro 999) heeft al ruim 980.000 gul den ingezameld. Op giro 777, van het Rode Kruis, is al bijna 11 miljoen gestort. Daarnaast werd voor een waarde van 800.000 gulden aan goederen ont vangen. Het tweede konvooi van het inter nationale Rode Kruis is inmiddels in Boedapest gearriveerd. Er zijn ook Nederlandse wagens bij. De minister heeft de directies van ondernemingen vergunning gegeven op één dag gedurende een uur, of op twee dagen gedurende een half uur over te laten werken, ais de op brengst van dit overwerk voor hulp aan de Hongaren is bestemd. De eerste Hongaarse vluchtelingen zijn vanmorgen uit Utrecht vertrok ken naar de vakantiecentra en pen sions. waar zij voorlopig worden on dergebracht. De communisten, die niets begre pen of geleerd hebben, durfden giste ren communistische lectuur in de Jaarbeurshallen binnen te smokkelen. Waarschijnlijk om de mensen daar voor te lichten over de werkelijkheid in Hongarije Minister Klompé heeft gisteren de vluchtelingen in Utrecht bezocht en 's avonds bracht Sinterklaas een be zoek aan de Jaarbeurshallen. Hij sprak de kinderen in het Hongaars toe en had voor elk van hen een ver rassing. Een enthousiast gejuich ging op toen de Sint binnentrad. Kinderen keken beduusd en angstig naar de zwarte knechten, maar toen zij hoor den hoe de Sint in vloeiend Hongaars zijn komst hier rechtvaardigde en vertelde dat in Nederland tegen 5 december zijn aanwezigheid door de kinderen ieder jaar opnieuw wordt verlangd, maakte de nerveuze, soms hier en daar angstige sfeer plaats voor één en al nieuwsgierigheid. Kinderen zongen liedjes voor de Sint en vonden een vertrouwde zitplaats op de schoot van de kindervriend. Het gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van de Jaarbeurs, mr. J. Milius, is op zijn verzoek van deze functie ontheven en benoemd tot vice- president van het Algemeen Bestuur en van de Raad van Beheer. Tezelfdertijd is dr. W. van Royen, thans hoofd van de buitenlandse dienst der Jaarbeurs, tot mededirecteur be noemd. De scheidende opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, generaal Alfred M. Gruen ther, heeft gisteren een afscheidsbe zoek aan Nederland gebracht. Na een bezoek aan minister-president Drees, werd hij op Soestdyk ontvangen door H. M. de Koningin, die hem tot Groot kruis in de orde van Oranje-Nassau benoemde. Generaal Gruenther legde er in een persconferentie de nadruk op, dat door het NAVO-verdrag de de fensieve krachten van het Westen thans 45 keer zo sterk zijn als in 1951. In 1957, zo verklaarde hij. zullen wij sterker zijn dan wij ons bij de op richting van de NAVO in 1951 als doel hadden gesteld. In 1954 werd een nieuw concept voor de bewapening goedgekeurd op grond waarvan veel minder divisies noodzakelijk bleken. Het zou echter onjuist zijn te menen dat deze reeds gereduceerde strijd krachten in de toekomst opnieuw in gekrompen kunnen worden. Een van de belangrijkste doelen van de NAVO is, zo ging generaal Gruenther verder, het de Russen dui delijk te maken dat een aanval gelijk zou staan met zelfvernietiging. Onze luchtmacht betekent een belangrijk element in deze politiek van af schrikking. Wij moeten steeds in staat zijn tot een vergeldingsaanval over te gaan en moeten verder de vaste wil hebben dit vergeldingswapen ook inderdaad te hanteren indien er van de andere zijde een aanval volgde. Zelf zullen wij echter nooit aanval len Ik ben er van overtuigd, aldus de scheidende opperbevelhebber, dat in dien wij reeds in 1939 een organisatie als de NAVO hadden gehad, de twee de wereldoorlog nimmer zou zijn uit gebroken. Generaal Gruenther in gesprek met Koningin en Prins

de Stem | 1956 | | pagina 1