r rs Pagblad H t Stew OORLOGSZUCHTIGE BELLO ONZE PUZZEL I __L l*'OHho«!! PAPIER VOOR UW PEN €SS0) EXTRA Met Esso bent II beter uit Pikken Bruine» Dui WINTER GRADE Besprekingen over spanningen in het Indonesische leger iing )0N 53 RUIJN De grote krak Oester blaast rook-kringetjes! Minister-president van Libanon afgetreden pe bij r STEEN zonder LETTERS N TELEFOON 400 rghsti(n s inkopen!! en voor ge n de<or en jtaswerk? lasserviezen stassen. vazen offiepotten als vorig 29December maakt met oos bij cht mber is er istelling en deelt n waar jij king komt. uctorbouw. die maar tje zetten! at 8 rdstraat 4 VIERDE BLAD ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 (Advertentie) De pauwstaart die hier zo treurig zit te kijken, is een der grootste urnpioenen die de wereld ooit gekend heeft. Bij het fotograferen was ii vermoedelijk niet in een al te beste bui, maar als ik U mededeel {elke het is, zal uw lichtje wel opgaan. Het is namelijk de gevreesde lüello" van de heer Jac. de Kort te Ulvenhout, bijgenaamd de kam- l'rioeii der kampioenen. Van stiel is hij barbier, maar ook in de duiven sport heeft Koosje al veel personen bij de neus genomen en de baard •l: roux 5e (213e nationaal), Limoges Deze klepper met zijn oorlogs- luchtige naam, deze veteraan van Iele slagvelden, kan over de door [m gepresenteerde heldendaden wel een boek schrijven: „Commentarii de Bello ulvenhoutii (et ulicotii) als *e dikkels een woordje latijn sprikt. Koosje kreeg hem van broeder Smee- ■ens verpleger in het Laurentius. Die had hem op zijn beurt als jong van acht dagen cadeau gekregen van een dankbare patiënt, die het zwaar voor zijn kiezen gehad had. de grote kiak Willem Voeten te Breda. F In de drie jaar dat hij het lucht ruim boven Frankrijk en Belgie door kliefd heeft op de toren van Ulven hout aan, wan de „Bello'van twee en dertig maal zetten, acht en twin tig prijzen, de dubbelingen nog met ééns meegerekend. 1 Hier zijn er enkele van. 1953: 21e vilvoorde, 53e Neufvilles, 41e Mons, 17e St. Quentin, 32e Pont St. Max- |nce, 27e Corbeil, 19e Dourdan, 10e irleans, 7e Chateauroux (198e natio- laali en 3e Limoges (62e nationaal). ziet wel, hoe verder Koos hem legstuurde, des te harder dat hij ■loog om weer thuis te geraken bij Voeder de vrouw. 1954: 24e Duffel, 9e Neufvilles, 33e Vilvoorde, 74e St. Quentin, 5e Or leans. 16e Chateauroux, 32e St. Denis, B5e Pont St. Maxence en 15e Cor- fceil. Geen staartprijzen ziet u wel, Iedere keer rats aan de kop. 1955: 16e Vilvoorde, 6e Noyon, 27e Pont St. Maxence, 25e St. Denis, 17e Cor- Eeil, 52e St. Denis, 13e Orleans (op Jeze zware vlucht zat hij al een ;root kwartier te slapen eer zijn 'aas het in de gaten had), Chateau- (Advertenties) Uw garantie voor constante maat en uitmuntende kwaliteit. 5e (206e nationaal). Ik noem het geen kattendrek. Nu zit hij op het kweekkot, want zijn zo nen (halve Janssen's van Arendonck) vliegen hun vader al uit het zicht. Een ervan schreef zijn vader een brievekaart: ,,Mijn naam is 't vlieg- machien gij hebt mijn staart gezien!" Met twee jonge doffers uit één nest, illustere zonen van de Bello" won Koosje in juli en augustus van vijf tien maal zetten dertien prijzen: 1- 2-2-4-4-10-11-19-20-21-69-86 en 131!!! Moet er nog zand zijn? Of mag het ook spinazie wezen. Ja, die jeugd van tegenwoordig, daar zit actie in. Hun ringnummers zijn 56-494917 en 494918. Noteert ze meulen, 3 L. Cardon, 4 H. Marquinie; Halve fond: 1 P. Fermont, 2 R. Cap- paert, 3 J. de Fever, 4 M. de Groof; Fond: 1 J. Heida, 2 W. Timmerman, 3 G Wulffaert, 4 Van den Bergen- Van Rossum; Jonge duiven: 1 R. Geirnardt, 2 R. Kox, 3 H. Boutens, 4 G. Vermeulen. Hokkampioenschap. Vitesse 1 E. Tieleman, 2 J. Heida, 3 H. Marquinie, 4 G. Vermeulen; Halve fond: 1 P. Fermont, 2 J. de Fever, 3 Jos, Renique, 4 H. Mar quinie; Fond: 1 J. Heida, 2 W. Rade maker, 3 W. Timmerman, 4 Van den Bergen-Van Rossum: Jonge dui ven: 1 R. Geirnardt, 2 R. Kox, 3 G. Vermeulen, 4 H Boutens. Kampioenen - generaal over alle vluchten en tractementen: 1 H. Mar quinie, die de voetsporen drukt van wijlen zijn vader, de grote August, 2 R. Geirnardt, 3 G. Vermeulen, 4 E. Tieleman en 5 A. Claeyssens enz. Al deze grote kampioenen onze har telijke gelukwensen. Hier de definitieve uitslag van de Bekervluchten in de Kring Centrum en onthoudt ze want Koosje is van plan daar toekomend jaar heel het zaakje mee kort en klein te slaan. De „Bello" zelf is een korte dikke vogel, een soortement driehoek. Bij zonder goei voetenwerk. Sas van Gent En dan heb ik hier de kampioen schappen in de machtige maatschap pij ,,De Vrede" te Sas van Gent. Koningschap Vitesse: 1 E. Tieleman, 2 J. Heida, 3 L. Cardon, 4 A, Clays- sens; Halve fond: 1 Th. de Waele, 2 P. Fermont, 3 J. d'Haens, 4 H. Mar quinie; Fond: 1 W. Timmerman, 2 W. Rademaker, 3 M. de Groof, 4 Van den Bergen-Van Rossum; Jonge dui ven: 1 R. Geirnardt, 2 Jos. Renique, 3 H. Boutens, 4 R. Kox. Beker, twee eerstafgegeven duiven. Vitesse: 1 E. Tieleman, 2 G. Ver- rdstrcat 4 HORIZONTAAL: 1. deel v.e. bril; Lrf. i. op de w'jze varH 14 delf- f 'j. 1Y-titel (a£k); 18- bu rn0'* i?' naam'oze vennootschap 1 ï'j 5e'cnium (afk); 23. mu- leMrama; 25. vogelprodukt; 28. vuil- ,011; 81 rugzak; 34. voegwoord; ontspanning; 37. gedroogde hal- rn! 38sportterm (afk); 39. drink- prei; 40. Europeaan; 42. soort on- (a£k)i 44- jongensnaam; 45. tstalkast; 48. titel (afk); 50. inwen- g orgaan; 52. rijstbrandewijn; 54. hrf'fiu Sna.am57' muziekstuk; 59. mill r ?l 61' £amilielid; 62. mihelid, 64. soort onderwijs (afk); ipsUVfi7eiU iJ (afk); 66. vrucht- esje, b7. lengtemaat c afk)68 be- -stiging; 69. voorzetsel; 70 ons in- fns (afk); 71. dat (afk); 72 wand- rsiermg; 74. meisjesnaam; 76 orzetsei; 77 doorgang; 79. vrucht; l.de$ dag; 85. Plotselinge in' !!a- (u wo° 88- vrucht v.d. Uskaatboom; 92. meisjesnaam; 94. nj b,Amenka ,EnS- afk); 96. hou- 1®'ino ™els)esnaam; 100. voorzet- ,£U2 klimwerktuig; 104. omroep- Lh f'nR,: °6' zangnoot; 107. lede- I1 halsjuk; 110. schelpdier; 112. dub- t 'ank; 113. bewijs van achting; v naamloze vennootschap (Fr) 118 ris- vmv.; 120. pl. in Gelderland; g- water in Friesland; 123. vaasje; n g'azen knikker; 128. Spaanse ti- f30. vr. munt; 131. hinderen. I ERTICAAL: 1. familielid; 2. boom Norzetsel; 4. deel v.d. dag; 5. stad F oudheid; 6. groot ongeluk; 7. in- uitroep; 9. mil. opleidings- ool (afk); 10. water in Friesland' "auw; 12. rang in het leger (afk) iuizenei; 17 Ind. dorp; 20. het ge en; 21. vlek; 22. de oudere (afk)' Eng. telwoord; 24. deel der wet K); 26. bestaat; 27. achterbuurt; 1 u V R* vnw-ï 30. moesplant; w behoeftige; 33. maanstand (afk); 36. bijb. naam; 37. bevel; 39. regel; 41. groente; 43. titel; 44. vogel; 46. spandraad; 47. mooie zwarte delfstof; 49. rondhout; 50. jachtwapen; 51. mak; 52. voetbalvereniging; 53. groot gebouw; 55. communicatiemiddel; 56 anno (afk); 57. en anderen (afk); 58 gewapende ruiter; 60. steen; 63. kern 65. visgerei; 71. Spaanse titel; 72. Fr. voegwoord; 73. de oudere (afk); 75 zelfkant; 77. land in Z.-Amerika; 78 hond; 80. meisjesnaam; 81. fijngema len tufsteen: 83. dubbelklank- 84. sportartikel; 86. voorzetsel; 88 be richt; 89. vruchtennat; 90. vogei- 91 breekbare; 93. lekkernij; 95. smalle straat; 98. rulle; 99. ongewerveld dier 101. familielid; 103. Eng. bier- 105 lor; 106. lidwoord; 108. het Romeinse rijk (lat. afk); 109. Mohammedaans rechtsgeleerde; 111. zoals de akten getuigen (Lat. ark); 114. aroma; 115. hennepbraak; 117. vadsig; 119. Euro peaan; 121. bar; 122. afgemat; 123. muziekterm (afk); 124. bergruimte; 126. voorzetsel; 127. bijwoord; 128. titel (afk); 129. de onbekende (afk.). OPLOSSING Horizontaal: 1. de; 3. rem; 5. vod; 7. ui; 9. ala; 11. ada; 12. zus; 13. spatel; 15. noemer; 17. spaniel; 18. vers; 19. er; 20. li: 21. adel; 24. iel; 26. Amerika; 30. effenen; 34. asperge 38. klamboe; 42. lor; 43. kilo; 44. oe; 45. or; 47. snit; 48. begonia; 50. Saha ra; 51. iedere: 53. nor; 54. nee; 55. dik; 57. a.p.; 58. tot; 59. kan; 60. s.a. Verticaal: 1. da; 2. els; 3. rots; 4. malaria; 5. vanille; 6. deel; 7. uur; 8. is; 10. aparte; 12. zelden; 14. epe'; lb. oei; 18. via; 22. lijn; 23. pi; 25. af; 27. mos; 28. ree; 29. keg; 31. fel; 32. eem; 33. ego; 34. alk; 35. pilaar; I r„„ 37- elegant; 38. kroniek; 39. al; 40. benard: 41. ent; 44. oer; 46 ne; 43. bast; 49. aden; 50. sop; 52. eis; 53. na; 56. ka. Zeeuwsch-Vlaanderen: 1 C. den En gelsman te Axel, 2 P. van Damme te Stoppeldijk, 3 Th. Goethals te Westdorpe, 4 J. Wieland te Axel, 5 P. Fermont te Sluiskil, 6 C. Mar- kusse te Westdorpe, 7 J. van Leuven te Westkapelle, 8 R. van der Veke te Zaamslag. 9 J. Boogaert te Stop peldijk, 10 Th de Waele te Sas van Gent enz. Op 16 dec. a.s houdt de maat schappij „De Vrede" haar 11e Kam pioenendag, waaraan vanouds door vele Belgen zal worden deelgenomen. Nadere inlichtingen volgen. Hoogerheide Een klein berichtje van de maat schappij „De Luchtklievers" te Hoo- gerheide. Vitesse^ 1 P- Pr°P» 2 H. Kooien, 3 Fr. Goossens; Halve fond: 1 Joh. Overbeeke, 2 Jan Prop, 3 P. Prop; Fond: 1 P. Prop, 2 Jan Prop (deze proppenschieters gaan er nog al tegenaan hangen, naar U ziet) 3 P van Tilburg; Jonge duiven: 1 Alfons Prop, 2 Jan Prop, 3 Dolf Prop; Navluchten: 1 Joh. Overbeeke, 2 Jan Prop, 3 Alfons Smits. Generaal over alle vluchten en klas sementen: 1 Jan Prop, 2 P. Prop, 3 Pol Verhezen. Het actieve bestuur van de maatschappij „De Reisduif" te Sprundel, gevestigd in café Koe nen, hield een groot rikconcours, waarvan de uitslag was als volgt: 1 A. van Dijk 56p„ 2 A. de Rooy 56 p., 3 A. van der Smissen 54 p., 4 Kees de Jong 48 p., 5 J. van Gin- neken 48 p., 6 J. Hoppenbrouwers 48 p., 7 M. Dekkers 48 p., 8 Jac. Evers 47 p., 9 M. van Dijk 44 p., 10 C. Evers 44 p. Eerste prijs mat tenklopper, tweede prijs geklutst ei, derde prijs banaan. Er vielen klap pen op tafel dat de rook er af vloog. De stoep stond buiten vol nieuws gierigen. die niet anders dachten dan dat Nasser een redevoering stond te houden. Gelukkig bleek dit gerucht niet te kunnen worden bevestigd. Nachtvlucht Naar U uit het officieel orgaan van de Bredase Bond hebt vernomen, zal Niet onder woorden te brengen, wat u denkt, wanneer midden op een kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u bij kil en vochtig weer op de meest ongewenste momen ten gebeuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de metaaldelen van de carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandigheden slaat de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoorklep. Gevolgen; minder motorvermogen, hoger benzineverbruik en... afslaan van de motor. Tank Esso Extra Winter Grade, de .,winter"benzine bil uitnemendheid met een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, lager ben zineverbruik en... de motor slaat niet af. stop bii de blauw/witte Esso pomp de Dikken Bruine ook dit ja ai* met zijn presentie aanwezig zijn. Hij heeft reeds een half pond hazenvet ge kocht, als mede een kilo duivenkui- tenvet. De meeste deelnemers zijn tot op de draad afgetraind aan de start verschijnen. Naar de commissie mededeelt zal de heer Rinus Pellenaars dit jaar wegens omstandigheden niet van de partij kunnen zijn. Wat heeft -volgens dit bericht- deze oude doffer anders niet jaren gevochten om de kleuren van zijn trouwe vereniging hoog te houden. Wie zal hem kunnen ver vangen? Wie zal nu de prijs ont vangen voor de oudste deelnemer, binnenspringende en door de trengels kruipende in de allereerste kopgroep- jes? Maar nu gaat Rinus dit jaar mee om de deelnemers in vrijheid te stellen. De heer A. Broekaart, de dubbele nationale overwinnaar van Dax heeft de vlucht uitgezet. Kon voyeur Janus van der Linden, die alle jaren met de duiven reizen maakt tot over de Pyreneeën, houdt de kontrole in de wagen. Hij zal de gevleugelde vrienden tevens van eten en drinken voorzien. Niemand weet welk station van los sing is uitgekozen, zelfs de commis sieleden niet. Al de bekende reke naars van de C. C. onder leiding van de accurate Giel Heyblom (vlug ger dan zeven rekenmachines) zullen voor de ontvangst der documenten gereed zijn, het vermoeden bestaat dan ook dat de lijst nog voor midder nacht bij Boemaars zal ophangen. Sportvrienden, zorgt voor een eer lijke strijd, gaat niet op mekaars eksterogen staan om mekaar op de ze manier uit te schakelen, doch doet het met treinlopen en tussensprints a la Zatopek en Gordon Pirie. En slaat de vleugels eens wakker uit. Na afloop bal. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE (Advertentie) De gevreesde „Bello" van Jac. de Kort uit Ulvenhout George Sanger had niet minder fanta sie dan zijn vader. Hij probeerde van alles. Maar de grote stunt die hem de middelen verschafte om voor zichzelf te beginnen, was het fenomeen. „De rokende oester". In een sfeervol ge- ensceneerde ruimte zag het publiek inderdaad een oester op tafel liggen, waar ogenschijnlijk niets bijzonders aan te zien was, ook al ging het schelpdier van hand tot hand. Terug op tafel evenwel blies de oester rook kringetjes naar de verbaasde toeschou wersHet enige Nederlandse cir cus-boek licht de sluier op! In „De Bonte Droom van het Circus" vindt u de oplossing van dit raadsel.... en van nog veel wonderlijker circus-ge heimen! Spannende verhalen.... ont roerende gebeurtenissen.... de grap pigste anekdotes: Een standaardwerk van vóór onze jaartelling tot het cir cus van nu! Verlucht met talloze pen tekeningen. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboter-leveran- cier, of rechtstreeks bestellen bij Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag. U krijgt het album per omgaand toe gezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende prachtige kleuren platen en realistische fotoreproducties ontvangt u gratis voor de rijksboter- merken. Op elk pakje roomboter treft u er één aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag De chefs-staf van de Indonesische land-, lucht- en zeestrijdkrachten heb- ben een onderhoud gehad met vice- premier Roem over de toenemende spanning in het leger. Een woord voerder van het leger heeft medege deeld, dat twee kolonels, „die waren betrokken in een samenzwering om de regering omver te werpen" van hun posten zijn ontheven. Het zijn de adjudant-generaal, Sukandar Brata- menggala, en de inspecteur-generaal opleidingen, Sapari. De vorige week heeft de chef-staf van de landstrijdkrachten, generaal- majoar Nasution, beide officieren di- ciplinaire straffen opgelegd wegens „ondisciplinaire handelingen." Tegelijkertijd werd medegedeeld, dat de voormalige plaatsvervangende chef-staf, kolonel Lubis, vervolgd zou worden wegens het niet opvolgen van militaire orders. Lubis is intussen verdwenen. Ook vcrbljjtplllfef UOf gisteren was zijn bekend. Twee territoriale militaire com mandanten, die van Noord- en Zuid- Sumatra en Borneo hebben telegra fisch bij generaal Nasution tegen deze maatregelen geprotesteerd. Volgens het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" hebben zij er bij HAMSTEREN (III) Als ik in uw blad lees over het ham steren, ben ik het voor 100 procent met u eens over het a-sociale van deze kwes tie. Maar een ding moet mij bij deze van het hart. Een der inzenders spreekt over „De beter bedeelden" en „Wij stoffelijke armen". Maar weet u wel wie hamster den. Niet de beter bedeelden, maar de arbeidersklasse. Zij waren het die 10 a 20 pond thee, koffie, rijst enz. kwamen kopen. Zij waren het die de vakken, met ondergoed en linnengoed leeg kwamen kopen. Met welk doel? Om het later, als er iets gebeurde, zwart te kunnen ver kopen aan de beter bedeelden. Waar haal den zij opeens het geld vandaan? BREDA, M. VAN B. HAMSTEREN (IV) Toen zondag j.l. de internationale toe stand dreigend werd en men bang was dat er weer een nieuwe wereldoorlog zou uitbreken, is er bij een bepaalde cate gorie mensen een ware hamsterwoede ontstaan. Op dinsdag was er in de meeste win kels geen koffie of thee meer te krij gen. Dat ging ook zo met textiel, le vensmiddelen in blik e.d. Ik vraag me af hoe moet dat als er eens werkelijk een kink in de kabel komt. Denken die hamsteraars of egoïs ten dan alleen maar aan zichzelf en be seffen zij het misdadige element niet wat in dat hamsteren schuilt? Dit slag mensen zorgt er voor dat we onmiddellijk weer in de distributie zit ten. Maar dat kan hun niet schelen als zij maar genoeg hebben. Dit soort ego- isten verdient dat al hun hamstergoe deren in beslag genomen worden en dat zij nog een flinke straf krijgen op de koop toe. Waarom wordt op zoiets niet wat meer toezicht uitgeoefend? De gewone man zou er mee gebaat zijn. BREDA, K. BIERMAN Houtmanstraat 13 DE BEER IS LOS Het is nu bijna twee weken geleden dat de Russische beer zijn moordpartij in Hongarije begon en reeds vele men sen zijn weer in hun gewone doen. De berichten worden schaarser en de wereld zal ook dit weer vergeten. De wereld, maar niet iedereen. Er is vanwege de UNO weinig over gezegd en nog min der aan gedaan. Bij heel dit machtige UNO-apparaat was niet één man met genoeg karakter, om tenminste, een in ternationale politiemacht daar heen te sturen, nee de UNO deed niets dan waar deloze resoluties aannemen en met woor den Rusland trachten te imponeren, wat reeds bij voorbaat mislukt was en dat wist men. Maar tevens wist men dat indien krachtdadig opgetreden werd, dit een uitgesproken kans was de Russische beer aan de ketting te krijgen, want nog nooit heeft hij minder lust gehad om een oor log te beginnen dan nu. Het is ook deze keer weer een zachte heelmeester die stinkende wonden ge maakt heeft. Wat wij ontberen is een man die alle verontwaardiging durft trotseren met een scherp inzicht en een goede kijk op de Russische mentalitiet, aan dat hoofd der UNO. Een ding hebben wij duide lijk geleerd: dat als het gaat om onze vrijheid, wij in ons hemd zullen staan. Dat weet ook de Rus nu en dat is erg. EEN OUD OVW-er ROCK 'N ROLL dans rock 'n roll ergens, tussen tel-aviv en cairo, ligt z jean-paul te boedapest stroomt bloed in 't riool en ik tol het schellak dol, dans, rock 'n roll BREDA, NIC ROS NIETS GELEERD Naar aanleiding van de laatste droe vige gebeurtenissen in Hongarije zou Nasution op aangedrongen de officie-1 ondergetekende gaarne in uw veel ge ren vrij te laten en hen te rehabili- lezen blad dit artikeltje opgenomen zien teren. AiSe ministei>President van Libanon, Abdoellah Jaffi, en de minister van staat, Said Salam, zijn afgetreden. De president van Libanon, Sja- moen, is gisteren besprekingen be gonnen met het oog op het vormen van een nieuw kabinet. Ik ben een eenvoudige landarbeider, die de ellende van de oorlog 1914-1918 heb meegemaakt. De bezetting heb ik zelf ondervonden en het leed van de be vrijding heb ik meegemaakt, evenals het droevige gebeuren van de watersnood. Zijn wij wéér niet bezig een tweede Hongarije voor te bereiden? Als ik het goed gezien en gehoord heb, wat is er de laatste dagen weer gehamsterd. Denkt men weer niet aan zijn naasten, die niet in staat zijn iets van tevoren in te slaan? Ik denk aan de gezinnen met weinig verdiensten. Kinderen moeten toch ook leven. Ik denk aan het geroddel, aan het stuk gooien van ruiten bij de Russische Ambassadeur. Ik weet wel, de gemoederen zijn verhit. Als men nu de kerk weer plat loopt, omdat de wereld kraakt in haar funda menten, maar als straks de zaak weer wat gesust is, de oude gang gaat, wat schiet men er dan mee op? Heeft het Hongaarse volk zijn bloed voor niets vergoten? Denk aan het volk, aan het lijden van hen, die gestorven zijn. Laat ons hen toch helpen, zoveel het kan. Geachte redactie, ik doe een beroep op heel de wereld, op de arbeiders, werkge vers, middenstanders en toch zeker op hen, die de landen moeten leiden en besturen. De liefde en de rechtvaardig heid wordt ons door God geleerd en voorgehouden en zonder dat gebod kan en zal er geen vrede op aarde zijn, waar de mensheid zo naar snakt. Wij staan weer aan de vooravond van het Kerstfeest. Laat ons samen bidden, dat de volkeren elkander beter gaan be grijpen, dan zal er veel ellende uit de wereld verdwijnen. ZEfVENBERGSCHENHOEK C. HAANSKORF ZIELIG In een verslag over de reacties in Mel bourne op het besluit van het Nederl. Olympisch Comité om niet deel te nemen aan de spelen, las ik, dat Mevr. Puck v. Duyne-Brouwer tegenover de pers heeft verklaard het belachelijk te vinden dat politiek en sport door elkaar gehaald worden! Ik vind deze verklaring zielig en een slag in het gezicht van het be stuur van het Ned. Olympisch Comité, dat gehandeld heeft, zoals het Neder landse volk verwachtte dat het zou han delen. ook al is iedereen ervan overtuigd dat de uitverkorenen voor de spelen een teleurstelling moest worden bezorgd. Er staat deze keer iets meer op het spel dan eigen glorie! WAALWIJK P. v. K. GEBED Wij hoorden. Heer, de laatste kreet Van 't bloedend, stervend land: „Gij die Uw volk in vrijheid weet, Biedt ons Uw vriendenhand". Wij smeken voor dit volk in nood: „O, Heer, geef het de kracht, Te dragen 't juk van angst en dood, En maak hen 't lijden zacht". „O, Vader, gans de wereld bidt, Voor t dapper volk dat vocht. En dat nu in de boeien zit, Ondat het „vrijheid" zocht". „Geef vrede Heer, zo smeken wij, Aan dit Hongaarse land. Bevrijd het toch van slavernij En van verraders hand". de J JEUGDVOETBAL PROBLEEM Met piepende remmen komt de politie motor tot stilstand, wat wil zeggen, dat op de bewuste plaats een voetbal door de dienstdoende agenten is waargenomen en prompt wordt het leder gevorderd, want het is verboden op de rijweg te voet ballen, wat een zeer goede maatregel is. Je moet maar op velden voetballen. Ja, kon dat maar, overal waar we willen voetballen worden we verjaagd, en op een gemeenteveld. zoals in zovele steden kunnen we niet rekenen. Is de aanleg van zo'n veld dan zo duur dat een gemeente van 100,000 inwoners zoiets voor haar jeugd in de Belcrum niet kan aanleggen? Is tot zoiets eens be sloten werd, wat zouden voetballende jeugd, de bewoners en de politie juichen. Wat zou de politie veel werk en benzine sparen! Sommige agenten geven wel eens een tip, doch als wij ons op de aange duide plaats willen gaan vermaken, komt al heel gauw iemand die ons weer, ver jaagt. Zou als het werkelijk onmogelijk is een veld aan te leggen niet een of an dere club een deel van haar terrein af willen staan aan hen, waaiAan hun triomf in de toekomst zal afhangen? Moet de gemeente niet trots zijn op haar sportlievende jongeren, is het haar dure plicht niet jong Breda een veld te schen ken, waarop het kan spelen om zo tot triomfators van een toekomstige Olym piade op te groeien? Laten wij hopen dat binnen niet al te lange tijd de Belcrum zich kan beroemen op een mooi jeugd- sportveld. J. de H. (14 jaar) BULLENFABRIEKSKE Even de vroede vaderen der stad Bre- ra op iets wijzen, dat allang een doorn in het oog is van vele omwonenden n.m. het bullenfabriekske op de hoek Oranje- boomstraat-Oosterstraat. Soms is het niet uit te houden van het geraas en gedaver van een machine. Dan stijgen weer zware roetzwarte rook wolken omhoog, of er een atoombom ont ploft. En dan de aanblik van het ge heel. Dat is zo mooi. Ook nog even wijzen op het stuk grond dat braak ligt aan de Amstelstraat: en de schitterende verbindingsstraat Oran- jeboomstraat-Amstelstraat. Ik hoop dat aan dit alles eens gewerkt gaat worden^ het heeft nu lang genoeg geduurd. Dat wij rustig ons middagdutje kunnen doen en ons wasgoed buiten kan blij ven hangen. Dit laatste is nu gedoemd tot verwerking in het bullenfabriekske. BREDA, EEN OMWONENDE KNALRIT Ik voel me verplicht om u te wijzen op verschillende onjuistheden in uw verslag over de knalrit van de Krabben- rijders, welke op 3 november werd ver reden. Deze plaatsen de rit en daarmee de Krabbenrijders m.i. in een verkeerd daglicht, ik heb zelf reeds vele ritten van verschillende aard gereden, ook deze en geloof daarom er wel enige kijk op te hebben. Ik zou U o.a. op de navolgende punten willen wijzen: 1. De zogenaamde „bar slechte wegen" waren voor de deelnemers zeer goed te berijden, zonder dat men stukken aan zijn wagen zou krijgen en zonder dat men kans op ongelukken liep. Met moet al leen genoeg zelfbeheersing hebben om zijn snelheid aan te passen aan alle om standigheden, of men nu rijdt voor een oriëntatierit of voor zijn werk. De ge vraagde snelheid was slechts 15 km per uur, zodat men hier zeer veilig en zon der gevaar voor zich zelf of voor ande ren kon voldoen aan hetgeen verlangd werd. 2. Verder is het niet juist, dat het eerste gedeelte van de rit extra moeilijk was voor de beginneling. Het was juist een aardige vondst deze nieuwe vorm van omschrijving, die juist de minder gerou tineerde meer kans gaf. De genoemde oriëntatiepunten waren op zich zelf niet zo moeilijk. Het was hier een kwestie van goed lezen. Ook ik ben hier volko men verkeerd gereden, achter af gezien, door het niet goed lezen. 3. Verder kan ik het er niet mee eens zijn, dat er na afloop weinig enthousias me was over deze rit. De stemming waa zeer geanimeerd, natuurlijk zijn er deel nemers die min of meer teleurgesteld zijn, wanneer de uitslag wat tegenvalt, maar dit wil nog niet zeggen, dat men over de rit ontevreden is. Ik heb zelf niets dan lof voor de organisatoren van deze rit. BERGEN OP ZOOM, J. W. (1. Het stukje Halsterse polder was in het oog van vele deelnemers en onze verslaggever-deelnemer één modderweg, wat aan de wagens na afloop van de rit kennelijk te zien was. 2. We noemden het eerste gedeelte van de rit evenals de heer J. W. ,,'n aardige vondst". Voor beginnelingen o.i. een niet te ontwarren puzzel, voor de geroutineerden was het een zware kluif, getuige ook de routine van inzender en het verkeerd rijden. Is er wel één deel nemer geweest, die dit gedeelte zonder een „kwak" strafpunten reed? 3. De stemming dient altijd geani meerd te zijn, de sportieve opvatting van de rijders moet daarvoor borg staan. We hebben ook niet gezegd, dat men over de rit ontevreden was. Er was alleen weinig enthousiasme over de aard van de eerste rit. De vindingrijk heid van de organisatoren verdiende alle lof. Uit ervaring weten we echter, dat deze vindingrijkheid niet te ver moet worden doorgevoerd, daar de kans dan groot is dat bij de doorsnee-deel nemer of deelneemster de animo er uit gaat. Red.). MAAR YORICK In het artikel „Flanerend tussen Ba ronie en Markiezaat" maakt Yorick wel een heel erg grote fout. Ondanks dat hij zich zelf geen muziekhistoricus noemt, schrijft bij dan toch maar, dat het Concertgebouworkest een. hobo-concert van Mozart speelde dat eigenlijk een fluitconcert is. Niets is echter minder waar, Mozart kreeg van de Zuidneder lander H. du Jean de opdracht voor 300 dukaten fluitmuziek te componeren. Hiervoor schreef Mozart, die de fluit niet zo'n mooi instrument vond, 2 fluit kwartetten en 1 fluitconcert nu be kend als het le fluit-konzert in G. dur. Fluitist du Jean vond dit echter te weinig en vroeg om meer muziek voor zijn geld; hiervoor schreef toen Mozart zijn 3e fluitkwartet en bewerkte het on uitgegeven hobo-concert C dur voor fluit in de toonsoort D. dur. Deze twee laatste partituren zijn lang verloren geweest, docb de bekende Weense Mozartkenner Prof. Paumgartner heeft beide in een museum gevonden en ook uitgegeven. Het is dus wel degelijk een hobo-concert in C. dur. Bovengenoemde Prof. leidde zelf de opname welke Philips deze winter in Wenen maakte van genoemd concert, gespeeld door onze meester-hoboïis Jaap Stotijn met de Wiener Philharmoniker. OUDENBOSCH, PETER DE WILDT SPORT PLAATJES Enige weken geleden stond er in het Dagblad .,De Stem" een beroep om plaat jes van voetballers, wielrenners enz. te willen zenden aan de heer Vos, Twijn- straat 25, Utrecht. Deze zou ze dan aan zieke kinderen uitdelen. Tot op heden mocht ik niet vernemen, of het pakje dat ik aan deze heer heb gezonden door hem is ontvangen?? Het is niet mijn be doeling daarvoor bedankt te worden, doch ik wil er wel meer sturen indien ik weet dat het eerste pakje terecht is gekomen. Als ik het bericht leest in „De Stem" is mij dit zeker voldoende. VERMEERSTRAAT 9 BREDA C. v. HALEM (Inderdaad heeft de heer Vos het pakje ontvangen, met nog een groot aantal andere zendingen. Uiteraard kan hij niet iedereen daarvan persoonlijk kennis geven. Red.)

de Stem | 1956 | | pagina 13