Arbeiders overlegden over de EEN LEGER VAN HELPgo tegen voorstede n-Kadar Tito vroeg steun voor Kadar Zuiveringen in Hongarije Als Rusland aanvalt. gebruikt de NAVO atoombommen GEEN HULP EUROPESE VAN AMERIKA VOOR OLIEVOORZIENING Ziekenfondsverzekering voor bejaarden Brief van Boelganin Hongaren demonstreerden tegen massale deportaties DAGBLAD VOOR ZEELAND Hongaren willen Hammarskjoeld in Rome spreken Ook Frankrijk wijst Zwitsers voorstel af DE DOOD OP DE WEG Felle aanval op Mindszenty Veel bewolking Volgens douane werd John niet ontvoerd legen Egypte werden NA VO-wapens gebruikt Stakingspoging in Dresden Soort morele sanctie achteraf tegen optreden in het Midden-Oosten Druk beraad in de O.E.E.S. Hoed van Rode Deken wordt verloot Geen vrijwilligers gevraagdzegt Egypte 96e JAARGANG no. 22304 Uitgave N. V. Uitgeven Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Veicauteren, L. J. v. t Westende. Abonn prys hi) vooruitbet t b.su p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsl. bij niet postbesteli.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 16 Nu «w/êrtentieprijs voor de gehele oplage f 0 35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 085 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Rnreau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuw^h-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) voor Terwijl in Boedapest gevaar bestaat het uitbreken van epidemieën, de kracht- stations nog slechts voor twee of drie dagen brandstof hebben, de bevolking in lange rijen voor de levensmiddelenwinkels uren staat te wachten en de spoorwegarbeiders uit protest tegen de massale deportaties -, alsmede de grafici opnieuw het werk heb ben neergelegd, tracht de regering-Kadar met de moed der wanhoop nieuw leven in te blazen in de geteisterde stad. Kadar komt een eind tegemoet aan de eisen, die de arbeiders hem stelden en waarvan wij in onze editie van gisteren reeds ge waagden. De eisen waren: terugkeer van de afgezette premier Imre Nagy, het terug trekken van de Sovjet-troepen, vrije ver kiezingen met algemeen stemrecht en de onafhankelijkheid en neutraliteit van Hongarije. Met het beginsel van vertrek der Sovjet-troepen stemt hij in. De Hongaarse regering is be reid vertegenwoordigers naar Rome te zenden om daar met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, te spreken over de hulpverlening aan Hongarije. Ook Frankrijk heeft het Zwitserse voorstel tot een topconferentie van vijf afgewezen en aangevoerd, dat het beter is de oplossing van bepaalde problemen aan de V.N. over te laten. Zwolle. Een veertigjarige bromfietser werd bij het overste ken van de weg door een auto gegrepen. Korte tijd later is het slachtoffer overleden. EX-KONINGIN Elizabeth van Grie kenland is op 62-jarige leeftijd in een verpleeginrichting te Cannes overleden. DOOR EEN wervelstorm, die de provincies in het zuiden van Cochin China teisterde, zijn er, volgens de eerste schattingen, ongeveer honderd doden en vermisten. Tienduizenden zijn dakloos en de materiële schade beloopt circa tien miljoen gulden. DE WERKNEMERS bij Bruynzeel m Suriname hebben een staking af gekondigd, die over acht dagen zal loonsverhoging?'5611 procent PRINS BERNHARD zal 0p 30 no- vember te Koek van Holland het ra- aarnet voor de Nieuwe Waterweg of ficieel in gebruik stallen. IN DEN HAAG zitten sedert enige tijd zes zakenlieden" in arrest, die zich schuldig hebben gemaakt aan flessentrekkerij en daarmee 50.000 gulden verdienden". OPNIEUW zijn enkele leden uit het Nederlandse PEN-Centrum getreden o.a. mr. L. de Bourbon, mr. E. Elias' hn„ prof' dr- G- Stuive ling, S. Vestdijk en Ab Visser. DE VOORMALIGE Franse minis ter van Buitenlandse Zaken de ra dicaal-socialist Yvon Delbos is in dê ouderdom van 71 jaar te Parijs overleden. J IN AMERIKA bestaan plannen tot ?o»aaiU«nVan-,31 tankschepen, die in totaal 390 miljoen dollar gaan kos- 71£n drie tankschepen bij van ieder 100.000 ton. IN ENSCHEDE hebben twee ge ëerde mannen een o-erval fe- de MfihPn,,Hen. 67"i"iSe alleenwonen- 1200!- buit bedroeS Hij betoogde echter tevens, dat de tussenkomst van de Sov jets onontbeerlijk is geweest „voor de onderdrukking van de reactionaire poging de macht aan de werkende stand te ontruk ken". Wanneer eenmaal dit gevaar geweken was, zouden de Sov jet-troepen het land verlaten. Inzake de vrije verkiezingen verzekerde Kadar, dat de com munisten „rechtvaardige en eerlijke verkiezingen" niet vrezen- Hij stemde ook in met de eis tot instelling van een politiek sys teem met meer partijen, mits deze een socialistisch regiem aan hangen. Hij beloofde, dat niemand zal worden gestraft, die aan de „grote volksbeweging" van de laatste weken heeft deelge nomen. Ten aanzien van de terugkeer van Imre Nagy verklaarde hij echter: „Nagy heeft asiel 'gevraagd in een ambassade van een andere staat. Zo lang hij zich daar bevindt, zal er geen sprake kunnen zijn van zyn terug keer in de regering. Volgens Kadar bestaat er een over eenkomst met de Sovjet-autoirteiten, dat niemand het land uit mag worden gevoerd. Maar dat betekent nog niet, dat het dictatorschap van het proletariaat niet uit alle macht diegenen zal bestrijden die op heterdaad bij het gebruiken van terreur-methodcn of andere misdadi ge werkwijzen worden betrapt, aldus de premier. Inzake de Russisch-Hon- gaarsc handelsbetrekkingen kondigde Kadar tenslotte aan, dat voortaan alle handelsakkoorden openbaar zullen worden gemaakt. De Hongaarse rege ring zal haar uraniumerts aan de Sovjet-Unie verkopen tegen de gel dende prijzen van de wereldmarkt. Hongarije zelf beschikt niet over de kostbare installaties om deze ertsen te bewerken. Kadar had- ook tot de afvaar diging van Hongaarse arbeiders gezegd, dat kardinaal Mindszenty zich voor provocaties had geleend en dat de huidige Hongaarse rege ring maar voorlopig is en zal wor den uitgebreid. Russen dropen af Terwijl in een groot gebouw een vergadering werd belegd, waar de ar beiders de voorstellen-Kadar bespra ken, drongen Russische troepen het gebouw binnen. Felle protesten baat ten de arbeiders niet. Zij riepen daar op telefonisch de bemiddeling van Kadar in. Inderdaad vertrokken de Russen enkele minuten nadien. Ter vergadering handhaafden de arbeiders hun reeds vaker uitge sproken eis, dat eerst de Russische troepen teruggetrokken zullen moeten worden, voordat zij be reid zijn het werk te hervatten. Deze stringente voorwaarde is aan Kadar voorgelegd. Arbeiders uit geheel Boedapest heb ben daarna beraadslaagd over het antwoord van premier Kadar. Deportaties Intussen wordt Boedapest over stroomd met berichten over het de- porteren van Hongaren door de Rus sen, ondanks dus de boven aange haalde verklaring van Kadar, dat zijn legering met de Russen overeen is gekomen, dat geen enkele Hongaar uit zijn land zal worden gebracht. Volgens geruchten zijn tot dusverre vier- tot zestienduizend Hongaren in afgedekte spoorwegwagons over de grens gebracht. Zij zouden in een ge bied ten zuid-oosten van Boedapest zijn samengebracht, waarna woensdag j.l. drie, elk uit twintig wagons sa mengestelde treinen, met de wegge voerde Hongaren zouden zün ver trokken. Tc Wenen is telefonisch van een betrouwbare bron te Boedapest vernomen, dat tienduizend Hon gaarse arbeiders voor het parle mentsgebouw te Boedapest zouden hebben betoogd tegen het weg voeren van Hongaren door Rus sen. In het telefonisch bericht uit Boe dapest werd ook nog medegedeeld, dat Weersverwachting van het KN tj j vanavond, opgemaakt don- derdagavond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk nog wat regen, maar ook ver- spreide opklaringen. Overwegend 4 matige wind tussen west en noord- west. Weinig verandering in tem- peratuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit het noorden. Aanvankelijk heldere hemel, daarna zwaar bewolkt. Hier en daar neerslag mogelijk. Plaatselijk kans op mist. Vandaag: zon onder 16.47 uur Maan op 15.39 uur. Morgen: zon op 8.05 uur. Maan onder 7.01 uur. 4 4 4 4 4 i i 4 4 i 4 President Tito van Zuid-Slavië heeft te Pula, in zijn hoedanigheid van secretaris van de communisti sche partij, een rede gehouden, waar in hij zei, dat als zou blijken, dat de tweede Russische tussenkomst in Hongarije, waarbij de regering-Nagy opzij geschoven werd, het socialisme in Hongarije gered heeft, deze tus senkomst nodig is geweest en het minste van twee kwaden. Het alter natief zou chaos, burgeroorlog, con tra-revolutie en een nieuwe wereld oorlog geweest zijn, aldus Tito. De eerste Russische militaire tus senkomst in Hongarije, waarom de voormalige partijleider Geroe had verzocht, was volgens Tito „volstrekt verkeerd". Verder zei Tito, dat de Sovjet-lei ders wel de persoonsverheerlijking hadden gegispt, maar niet het stelsel, waaruit deze persoonsverheerlijking was voortgekomen. Tito vroeg om steun voor de regering-K«dar, die volgens hem datgene vertegenwoordigt wat het meest rechtshapen is in Honga rije, maar die nu in een zeer moeilijke positie verkeert. Tito zei voorts, dat Zuid-Slavië ook ten nauwste moet samenwerken met de regering en de communistische partij van Polen. Volgens hem gaat het er in feite om of de demorati- sering van de Europese communisti sche partijen voortgezet zal worden. Hij deelde mede, dat er in Oost-Eu ropa pogingen worden gedaan Zuid- Slavië aansprakelijk te stellen voor de gebeurtenisLen in Hongarije. Op verzoek van de Sovjetrussische leiders zijn de normale betrekkingen tussen Rusland en Zuid-Slavië hervat aldus Tito maar de Russen zijn van mening, dat Zuid-Slavië verschilt van de andere Oosteuropese landen, wier leiders door de Russen aan de macht zijn gekomen. Hij vervolgde: „Dit is echter onjuist, omdat de re den waarom Zuid-Slavië zich in 1948 zo krachtig verzette tegen Rusland, ook bestaat in Polen, Hongarije en andere landen". Tito zei, dat de Russen in Hongarije in een moeilijke situatie verkeren. Zij zien, dat zij niet alleen tegen de reactionairen vechten, maar tegen de arbeiders en het hele volk. Dat de Russische leiders een „ver keerde en gebrekkige kijk" op de toe stand hebben, is hem duidelijk gewor den bij zijn ontmoeting met Kroestjev in september van dit jaar. Doch Tito beschouwde dit niet als „tragisch", omdat niet alle Sovjet-lei ders het standpunt innemen dat hun door slechts enkelen is opgelegd. de Sovjetrussische autoriteiten giste ren dertig Hongaarse jongelieden, die naar de Sovjet-Unie gezonden hadden 1 moeten worden, vrij hebben gelaten. 1 Op dit punt werd de verbinding ver- 1 broken. De inwoners van Boedapest vragen hun tegoeden bij de banken op en het aldus verkregen geld beleggen zij in kleren en andere goederen, bene vens levensmiddelen. Men vreest na- melijk geldontwaarding, zodat thans goederen worden ingeslagen, die bij een inflatie als ruilmiddel kunnen worden gebruikt. Boycot Sovjet In Boedapest zijn aanplakbiljetten verschenen, ondertekend door ,,rte Hongaarse arbeiders", waarin een be roep wordt gedaan op alle arbeiders ter wereld om op 23 november gedu rende tenminste tien minuten het werk neer te leggen en dit elke maand te herhalen, zolang zich nog Sovjetrus sische militairen in Hongarije bevin den. Er wordt in de biljetten voorts bij de arbeiders op aangedrongen alle werk voor de Sovjet-Unie en leve ringen aan dat land met ingang van 4 december a.s. stop te zetten, indien dan de Hongaarse „gekozen leiders" als hoedanig onder meer de voor zitster der Hongaarse socialistische partij, Anna Kethly, on de heldhaftige verdediger va- de Kilian-kazerne, ko lonel Maleter worden genoemd niet hun wettelijke rechten hebben terug gekregen. Janos Kadar, premier en leider van de nieuwe communistische partij in Hongarije, heeft ver klaard, dat de hoofdschuldigen van „de aan de arbeidersbevol king vijandige politiek van de kliek Rakosi-Geroe" geen functies meer kunnen vervullen in partij en regering. Genoemd worden onder meer 1st van Bata, gewezen minister van defensie, Istvan Hidas. gewezen vice-premier, Andreas Hegedues, ex-premier, Ernoe Geroe, oud-secretaris van de partij, Laszlo Piros, ex-minister van binnen landse zaken en Istvan Kovacs, lid van het politieke bureau. Hun is het recht ontzegd in de toekomst weereen rol in het politieke leven te spelen. De regering-Kadar heeft de vrije Hongaarse vakbond erkend en de secretaris uitgenodigd aan de kabi netsvergader ii.g H^ol te nemen, meldt radio-Boeuèpest. Bij de voortzetting voor het Westduitse federale hooggerechts hof te Karlsruhe van het proces tegen dr. Otto John. heeft de 45- jarige douane-ambtenaar, Ger- hardt Schmidt, die 20 juli 1954 op het punt van de grens tussen Oost- en West-Berlijn, waar John en Wohlgemuth deze overreden, dienst deed, verklar^d, dat dr. John op hem de indruk maakte „volkomen bij zijn positieven" te zijn. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat Engeland en Frankrijk bij hun actie tegen Egypte Amerikaanse wapens ge bruikt hebben, die alleen voor NAVO- gebruik bestemd waren. Het State Departement heeft op 3 november Engeland on Frankrijk ge waarschuwd, dat die wapens niet tegen Egypte gebruikt mochten wor den. Door het bestand in Egypte zijn verdere Amerikaanse stappen bij de Britse en de Franse regering wellicht overbodig geworden, aldus de be kendmaking. „Reeds twee jaar geleden heeft de NAVO de beslissing genomen, dat op iedere agressie van de zijde van Rus land tegen een van de leden dezer or ganisatie geantwoord zal worden met een aanval met atoombommen. Indien de Russen er dus van overtuigd kunnen worden dat, ook indien zij aanvallen met de con ventionele wapenen zoals tanks, artillerie en gewone vliegtuigen, wij ook hierop met het atoom wapen zouden antwoorden, zou dit alleen maar in hun eigen voor deel kunnen zijn." De te Dresden verschijnende com munistische „Sachsische Zeitung" meldt, dat zes Oostduitse studenten hebben gepoogd het tram- en busver- keer ter plaatse stil te leggen door een staking onder het bedienende per soneel uit te roepen. „Arbeiders en leden der veilig heidspolitie hebben deze poging ver ijdeld", aldus het blad, dat verder meldt, dat de leider der studenten, zekere Erhard Schoenberg, „op zijn vlucht naar West-Berlijn" was gear resteerd. Twee andere studenten wer den aangehouden, toen zij pamfletten uitdeelden. Het blad meldt niet, wat met de overige drie studenten is ge schied. Volgens de „Sachsische Zeitung" had Schoenberg de BBC ingelicht over de voorgenomen staking. „Hij wilde hetgeen in Hongarije is verplet terd, in de Oostduitse democratische republiek voortzetten", aldus dit communistische dagblad. Wegens de Engels-Franse ac tie in Egypte heeft de Ameri kaanse regering haar plan, dat voorziet in aanvullende olieleve ranties van het Westelijk half rond voor het geval de olieaan- voer van Europa moeilijkheden mocht ondervinden, in de ijs kast geborgen, zo wordt van di plomatieke zijde te Washington vernomen. Uiteraard heeft dit geen invloed op de Europese aankopen van Ameri kaanse olie, die langs de normale handelskanalen worden verricht. Deze aankopen worden, ondanks de bestaande dollartckorten, aanzienlijk uitgebreid. Het betekent echter wel, dat Euro pa geen gebruik zal kunnen maken van het programma voor gecoördi neerde olieleveranties, dat de Ameri kaanse olie-industrie heeft uitgewerkt voor het geval de olieaanvoer uit het Nabije Oosten mocht worden onder broken. Agence France Presse verneemt in gewoonlijk goed ingelichte kringen te Washington, dat de Amerikaanse regering, die er naar streeft onpar tijdig te blijven in het conflict, dat .uit da militaire actie van Frankrijk, Engeland en Israël is voortgesproten, niet de schijn wil wekken als zou zij deze landen rechtstreeks willen steu nen door ze te helpen bij hun olie voorziening. Deze houding vormt dus eigenlijk een soort morele sanc tie achteraf, zo merkt men in deze kringen op. De O.E.E.S. Het wordt voorts waarschijnlijk ge acht, dat de Amerikaanse regering bereid zal zijn geen verzoeken van afzonderlijke landen, maar wel van een organisatie, die alle landen ver tegenwoordigt, bijvoorbeeld de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking, in overweging te ne men. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, enerzijds zonder dat er onder scheid wordt gemaakt en anderzijds zonder dat de Verenigde Staten zich hierdoor zijdelings zouden associëren met een actie, die zij niet hebben goedgekeurd, verlichting te brengen in de ernstige oliecrisis, waardoor Europa wordt bedreigd. De raad van de OEES heeft zich inmiddels te Parijs uitgesproken voor een gemeenschappelijke actie van de 17 leden-staten om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, die de Europese voorziening met brand stoffen en andere goederen onder vindt. Een bijeenkomst van de oliecom- missie van de OEES zal maandag a.s. worden gehouden. Het Franse ministerie van Verkeer heeft, zoals elders reeds gemeld, be kend gemaakt, dat maandag enige beperkingen van het reinverkeer zul len worden aangekondigd. Uit Bern wordt vernomen, dat de Zwitserse regering automobilisten en motorrijders heeft verzocht geen on nodige reizen meer te maken. Rant soenering van benzine is in Zwitser land nog niet noodzakelijk geworden, maar de regering acht het wel aan te bevelen, dat de beschikbare brand stof spaarzaam wordt gebruikt. In Zweden, waar het verbruik van verwarmingsolie met 20 procent wordt beperkt, hebben de artsen de bevolking reeds aangeraden liever lichaamsoefeningen te doen dan te zitten rillen als gevolg van de brand stol' l'enschaarste. West-Duitsland heeft nog geen moeilijkheden in de voorziening met benzine en dieselolie. De onderbreking van de olieaan voer uit het Nabije Oosten zal, vol gens deskundigen der Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal tot resultaat hebben, dat de zes landen der Gemeenschap het volgend jaar hun invoer van Amerikaanse kolen met zes miljoen ton moeten uitbreiden. Door deze gro tere invoer zal het tekort aan stook olie kunnen worden overbrugd. Aldus verklaarde gisteren de chef staf van SHAPE, generaal Cortland van Rensselaer Schuijler, tegenover een groep Nederlandse journalisten, die thans een bezoek brengt aan de NAVO te Parijs. Een aanval door Rusland' op het Midden-Oosten, zo zei hij verder, zou een aanval op de NAVO-vesting be tekenen. Op een vraag, of een aanval van Oost-Duitsland op West-Duitsland een atoomaanval zou uitlokken, antwoord de generaal Schuijler ontkennend. Tegen een verrassingsaanval zijn de Verenigde Staten over enige tijd ge wapend door het gereedkomen van een net van radarstations in Canada en in de Verenigde Staten zelf, een net, dat binnen twee of drie jaar ook langs het IJzeren Gordijn zou zijn opgericht en dat zal lopen van de noordelijke punt van Noorwegen tot in Turkije. De Sovjets moeten we ten, aldus generaal Schuijler, dat, in dien zij aanvallen, zij met een onmid dellijke vernietiging worden bedreigd. Met betrekking tot de Rijn-IJssel- linie verklaarde de chef-staf van Shape verder nog, dat de sedert 1954 nagestreefde zgn. „Forward Strategy" thans dusdanig ontwikkeld is, dat aangenomen mag worden, dat een eventuele Russische aanval met on dersteuning van het atoomwapen dicht bij het IJzeren Gordijn met succes kan worden opgevangen. Het is dus zeker niet meer zo, dat de voornaam ste verdediging op de Rijn-IJssellinie zal worden gevoerd. Een waar leger van helpers en helpsters stond in de Jaarsbeurs- halten te Utrecht gereed, toen daar woensdagavond laat de eerste 670 Hongaarse vluchtelingen die in Ne derland zullen worden onderge bracht uit Traiskirchen in Oosten rijk arriveerden. Deze foto laat zien hoe oud en jong en ook zeer jong met koffie en soep werden gelaafd om wat te bekomen van de lange reis en de gruwelen van de laatste weken. Maarschalk Boelganin spreekt in een brief aan de premiers van Frank rijk en Engeland zijn voldoening uit over het feit, dat de vijandelijkheden in Egypte zijn gestaakt. Hij betreurt het echter, dat de troepen nog niet teruggetrokken zijn en hoopt dat er geen maatregelen worden genomen die leiden tot een hervatting van de strijd. Egypte zou vergoeding moeten ont vangen voor de schade, die door de vijandelijkheden op zijn gebied is aangericht. De maarschalk stelt voor een internationale commissie te be noemen om die schade te schatten. Er bestaat volgens Boelganin geen behoefte aan een politiemacht van de V.N., als de Britse, Franse en Israë lische troepen zich van Egyptisch ge bied terugtrekken. Het politieleger zou aan beide kanten van de demarcatie lijn moeten jvorden gelegerd. Studenten van de universi- teit van Durham hebben de hoed gestolen van de „Rode J Deken" van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, toen deze in een lokaal van de universiteit op een bijeenkomst het woord J voerde. S Zij zullen de hoed verloten en het geld storten in het fonds voor hulp aan Hongarije. De Deken had enige dagen j geleden verklaard, dat het Wes- J ten verantwoordelijk is voor de gebeurtenissen in Hongarije. Volgens de Syrische gezant te Bonn, dr. Ibrahim Istoeany, die zei uitnaam van alle in West-Duitsland geaccre diteerde diplomaten van Arabische staten te spreken, wenst Egypte niet langer vrijwilligers voor de strijd tegen de Brits-Franse strijdkrachten, nu de internationale politiemacht der V.N. gisteren het land is binnenge komen. De voorhoede van deze internatio nale politiemacht werd gevormd door 45 Denen en 50 Noren, die op een vliegveld bij Ismailia in de Suezka- naalzone zijn gearriveerd. Officiële kringen in Cairo hebben overigens ontkend, dat Egypte aan de Sovjet-Unie om vrijwilligers zou heb ben gevraagd. Ook wordt aldaar tegen gesproken, dat de bevelhebber van de Egyptische luchtmacht terecht is ge steld en dat verscheidene Egyptische officieren zijn gearresteerd. Radio-Caïro heeft meegedeeld, dat de „top-conferentie" van koningen en leiders der Arabische landen gisteren te Beiroet een communiqué heeft uit gegeven, waarin wordt geëist, dat ds Britse, Franse en Israëlische troepen zich, in overeenstemming met de be sluiten van de Ver. Naties, onvoor waardelijk uit Egypte terugtrekken. De Tweede Kamer heeft zich, zij het zeer tegen haar zin wat de de tails betreft, verenigd met een wets ontwerp om voor de 600.000 bejaar den die nog onder de noodwet ouder domsvoorziening vallen, het drei gend nadeel op te vangen, dat de verplichte ziekenfondsverzekering voor hen per 1 januari komt te ver vallen, wanneer de definitieve ouder- domsverzekering zal ingaan. Er komt nu een vrijwillige verzekering voor in de plaats, waartoe alle bejaarden wier in komsten beneden de 3410, zijn gelegen, kunnen toetreden. Zij betalen dan een premie, die belangrijk beneden de kostprijs ligt. Deze premie is vastgesteld op 50 cent of een gulden per week per gezin, naar gelang hun in komsten beneden 2400.liggen of tussen 2400,en 3410, Wie meer inkomsten heeft, zal zich zelf moeten redden en kan niet van deze gunstige regeling profiteren. De behandeling van deze wet heeft een scherp debat opgeleverd tussen de minister van Sociale Zaken en de christelijke partijen, die tevergeefs trachtten de inkomstengrens wat gunstiger te doen uitvallen. Met dat doel had de heer Hazenbos (A.R.), ondersteund door de KVP en de C.H., een amendement ingediend, dat ook voor bejaarden met inkomens tussen 3410,en 4200,deelname in de vrijwillige verzekering mogelijk wil de maken, zij het tegen de volle kost prijs, een premie van 2,per week. Zij zouden dan echter niet het risico lopen een hogere premie te moeten betalen wegens slechte gezondheid. Er zijn over deze kwestie harde woorden gevallen, waarbij de heer Hazenbos zich genoodzaakt zag zijn amendement in te trekken voor het dreigement van de minister, dat hij anders het ontwerp tijdelijk terug zou trekken en het gevaar zou bestaan, dat er op 1 januari helemaal geen regeling zou zijn. Die verantwoorde lijkheid wenste de Kamer niet op zich te laden.

de Stem | 1956 | | pagina 1