Egypte vroeg Rusland om KOSSUTH VLAG IN TOP vrijwilligers Hongaarse vluchtelingen in Nederland aangekomen Krijgsgevangenen in Israël Onrust in Roemenië Gomulka naar Moskou als voor het getergde Poolse pleitbezorger volk Er wordt nog onderhandeld in Hongarije Interpellatie Wagenaar geweigerd UNO-macht vertrekt vandaag Een glimlach op uitermate vermoeide gezichten Zware eisen voor het Kremlin DAGBLAD VOOR ZEELAND Eisenhower wil niets van dit soort strijdkrachten weten Y.S. neutraal in Midden-Oosten Opklaringen Polen in voetspoor van Hongarije Opperbevelhebber van Egyptische luchtmacht doodgeschoten 96e JAARGANG no. 22303 Uitgava N. V. Uitgever» Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. NL Mes, Mr. R. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Aborm.prijs bij vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post 1 7120, p. week (ultsi. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG lo ïv^- Advertentieprijs voor de gehele oplage f l) 35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In gewoonlijk betrouwbare kringen te Wenen verluidt, dat in Transsylvanië, een gebied in Roemenië met een overwegend Hongaarse bevolking, anti-Rus sische betogingen zijn gehouden en zich ongeregeldheden heb ben voorgedaan. Er zouden arrestaties verricht zijn. De Roemeense regering en de com munistische partij zouden maatrege len getroffen hebben om een opstand zoals in Hongarije te voorkomen. De officiële Roemeense pers en radio hebben niet van onrust in Transsyl vanië gerept. Nadat studenten van de universiteit van Cluj en Timisoara anti-Russische betogingen op touw gezet hadden, lijn enkele honderden studenten ge arresteerd. Volgens het onafhankelijke Weense avondblad Neuer Ku- rier zijn de Sovjet-militaire au toriteiten in Boedapest in recht streekse onderhandeling met de nationalisten, omdat de regering van Kadar niet in een positie is om haar voornemens uit te voe ren. Het blad zegt dit nieuws te hebben ontvangen van een verbindingsman tussen bepaalde groepen vluchtelin gen in Wenen en de nationalisten. Volgens dit bericht zouden drie Sov jet-officieren zich met een witte vlag bij een hoofdkwartier van een groep nationalisten hebben vervoegd, welke nog steeds weerstand biedt. Onderhandelingen tussen Kadar en Nagy duren voort. De voorzitter van het Hongaarse vakverbond, Gaspar, herhaalde in een uitzending van ra- dio-Boedapest de eis van de Hongaarse arbeiders voor vrijheid en soevereini teit en de terugtrekking van de Sov jet-troepen. Hij betoogde echter tevens met na druk, dat de eisen van de vakvereni gingen en arbeiders niet zouden kun nen worden ingewilligd voordat het werk is hervat. Want de staking is nog steeds algemeen. Radio-Boedapest deelde mee, dat het spoorwegpersoneel, dat het werk had hervat, opnieuw in staking is gegaan door „berichten, dat Hongaren in ge sloten spoorwagons naar het oosten zijn vervoerd". De correspondent van het Amerikaanse radiostation Co lumbia Broadcasting System heeft in een uitzending vanuit Moskou verklaard, dat Egypte de Sovjet-Unie om vrijwil- ligers heeft gevraagd. Deze correspondent, Daniel Shorr, die wij tijdens de jaren, dat hij in Den Haag werkzaam is geweest (1946 en 1947), heb ben leren kennen als een nauw gezette en betrouwbare verslag gever, werd tijdens zijn uitzen ding door Russische autoriteiten afgebroken, toen hij aan bijzon derheden over het vrijwilligers leger toe was. Later mocht hij de uitzending hervatten, doch alle bijzonderheden waren toen uit zijn bericht geschrapt. Shorr begon zijn uitzending met de mededeling: „De crisis in het Midden- Oosten heeft woensdagavond een nieuwe ernstige wending genomen. Uit betrouwbare bron verneem ik, dat de Egyptische ambassade in Moskou uit Cairo de opdracht heeft ontvan gen te vragen om de vrijwilligers, die Rusland heeft aangeboden en dat dit verzoek aan de Sovjet-regering wordt doorgegeven". De uitzending verliep verder als volgt: „Als de Sovjet-verklaringen van de afgelopen dagen iets te be tekenen hebben, zal het verzoek wor den ingewilligd. Veel is nog onduide lijk. Hoeveel Russen zullen er naar Egypte gaan? De Egyptische ambas sade verklaart, dat reeds meer dan 50.000 vrijwilligers zich gemeld heb ben. Of zij hun eigen wapens zullen meenemen? En of zij vanuit de Sov jet-Unie vliegtuigen en tanks zullen ontvangen? Een reserve-luitenant-kolonel heeft, volgens berichten in de Sovjet-pers van woensdag, verklaard: „Ik sta ge reed met mijn wapens in de hand". Er bestaat reden om te geloven, dat de vrijwilligers in de Sovjet-Unie een heden zullen vormen en hun uitrusting zullen krijgen. Een Egyptische zegs- mans vertelde mij: „Wij hebben geen uitrusting voor hen in Egypte". „De vrijwilligers omvatten 265Hier werd de uitzending van Shorr afge broken. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Wash ington eveneens opmerkelijke aan dacht geschonken aan de kwestie van deze „vrywilligers". Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten zullen po gen de Verenigde Naties te steunen in elke actie, die zij zouden willen ondernemen tegen 't verschijnen van Sovjetrussische „vrijwilligers'* in Egypte.'* Eisenhower maakte duidelijk, dat de Verenigde Staten niet op zichzelf zouden uitmaken of het optreden van dergelijke vrijwilligers in het Mid den-Oosten een schending van een be sluit der Verenigde Naties zou zijn en zo ja, in welke vorm. ,,Doch het zou de plicht der V. N., de V. S. inbegrepen, zijn zich tegen een dergelijke handelwijze te verzet ten en de V. S. zouden pogen de in ternationale organisatie in elk verzet te steunen", verklaarde hij. In antwoord op de vraag, in welke vorm een dergelijk verzet der Ver enigde Naties zou worden geboden, antwoordde de president: ,,Dat weet ik niet". Het Midden-Oosten Over het Midden-Oosten zei Eisen hower: ,,De V. S. hebben gepoogd en zij zullen hiermede voortgaan vrienden te blijven met elke staat in het Midden-Oosten. Israël en de Ara bische landen kunnen op de lange duur niet buiten elkander. De Ara bieren hebben de Israëlische vaardig heid in het voortbrengen van goede ren nodig en zij kunnen Israël, welks handel nu bijna geheel op Europa en de Verenigde Staten is gericht, niet afzonderen. Daarom wil ik nog krach tiger naar overeenstemming tussen deze landen streven". De president voegde hieraan toe dat de V. S. in het Midden-Oosten geen partij kiezen. De president verklaarde tot slot nog geen definitief plan of tijdstip te hebben voor een bespreking met de leiders van Engeland en Frankrijk. ,,Ik blijf van mening, dat goede en krachtige betrekkingen met West-Eu ropa voor de Verenigde Staten van vitaal belang zijn. Ik ben vastbesloten erop toe te zien dat, wanneer eenmaal de crisis in het Midden-Oosten be zworen zal zijn, deze vriendschappen weer krachtiger zullen worden dan ooit tevoren", aldus Eisenhower. Volgens radio-Cairo heeft de Egyp tische ambassadeur in Djakarta mee gedeeld. dat 75.000 Indonesiërs zich vrijwillig hebben opgegeven om ,,het Egyptische volk te heipen tegen de Brits-Franse en Israëlische agressie". De ambassadeur verklaarde, dat zich in communistisch China 250.000 en in Pakistan 10.000 mensen als vrijwilliger hebben aangemeld, aldus deelt radio-Cairo mee. (Van onze speciale verslaggever) Om kwart over acht woens dagavond was dan eindelijk het ogenblik aangebroken, dat de HET IS zo goed als zeker, dat mr. A. J. d'Ailly, die op 1 januari ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Amsterdam, benoemd zal worden tot directeur van de Nationale Handels bank N.V. te Amsterdam. IN ALBANY (V.S.) is de 97-jarige mevrouw Ervey Martin in het huwe lijk getreden met de 77-jarige William Koch. DE WILLEM Barendsz is gisteren voor zijn tweede expeditie naar de zuidelijke IJszee vertrokken. MEVROUW Eleanor Roosevelt heeft in een lezing in de Canadese staat Ontario het optreden van Engeland en Frankrijk in het Midden-Oosten ver dedigd. DE BEKENDE filmster Ingrid Berg man is te Parijs aan haar blindedarm geopereerd. Zij maakt het thans rede lijk wel. DE FRANSE staatssecretaris van bui tenlandse zaken. Maurice Faure, volgt Alain Savary op gis staatssecretaris voor Marokkaanse en Tunesische za ken. TENGEVOLGE van een reeks aansla gen. die gisteren op verscheidene plaatsen op Cyprus zijn gepleegd, zijn vier Griekse Cyprioten om het leven gekomen. DE AMERIKAANSE democratische partij heeft een tekort van een mil joen dollar. Er zijn maatregelen ge nomen om dit weg te werken, onder meer door ontslag van thans, na de campagne voor de presidentsverkie zingen, overbodig geworden "personeel. Weersverwachting van het K. N.M.I., geldig tot vanavond, op gemaakt woensdagavond 23.15 u.: Opklaringen, maar ook enkele verspreid optredende buien. Ma tige tot krachtige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Vrij sterke tot matige wind uit het noorden. Aanvankelijk betrokken en regen achtig, daarna vanuit het westen zwaar bewolkt met opklaringen. Vandaag: zon onder 16.48 uur. on sV°P 15« uur- MorRen: zon op 8.03 uur. Maan onder 5.47 uur. Onder bewaking van een Israë lische soldaat werken Egyptische krijgsgevangenen aan het herstel van een spoorweg in Israël bij Tel Aviv. eerste trein met Hongaarse vluchtelingen, die de vorige avond in Wenen was vertrok ken, met vertraging van enkele uren in Venlo op Nederlandse bodem aankwam. Een gejuich steeg op uit de menig» te. die zich achter de politie-afsluiting van het internationale perron had op gesteld en vanuit de verlichte ven sters van de trein beantwoordden de Hongaren die spontane groet. Meest jonge mensen waren het, die zich aan de vensters van de trein ver drongen. En nauwelijks was het knar sen van de remmen verstomd, of daar klonk plechtig het Hongaarse volkslied, gespeeld door het muziek korps van de Limburgse Jagers. Ver rast en ontroerd stonden de jonge mensen aan de treinvensters recht, zwijgend eerbetoon, dat zij ook brach ten toen daarop het Wilhelmus langs het perron klonk. Voor deze eerste begroeting op Ne derlandse bodem waren vele autori teiten aanwezig, o.m. mgr. dr. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond en de burgemeester van Venlo, dr Ch. van Rooy. Szeretetti Het korte oponthoud, dat de trein hier in Venlo zou hebben voor de verwisseling van locomotief groeide uit tot ruim drie kwartier. Deze tijd 'Advertenties) is wel ruim voldoende geweest, om de Hongaren ondubbelzinnig te doen blijken, hoezeer hier met hen werd meegeleefd en hoezeer zij welkom waren. De Venlose afdeling van het Rode Kruis had gezorgd voor 625 pak ketjes met fruit, waarop met het Rode Kruisembleem de woorden: Sze retetti Hollandiaba. d.i. ,,met liefde begroet in Holland". Het pioniers peloton van het regiment Limburgse Jagers sleepte met lunchpakketten en met koffie en soep langs de trein. Handen werden gedrukt en door mid del van tolken, in het Hongaars en in gebroken Duits werden korte ge sprekken gevoerd, terwijl de lampen van de fotografen flitsten. Mgr. Hanssen begaf zich in de trein, sprak met de mensen en zegende de kin deren. Werken Hoe öf wij de zaak ook bekijken Met TIP kan men niets vergelijken. Tip heeft voor op de rest Hij is beter dan best, TIP van BOOTZ, daar moet alles voor wijken! J. L. V., Utrecht ontv. - 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. 99 Op vermoeide gezichten verscheen een lach. En allen spraken de hoop uit, dat zy spoedig aan het werk kon den gaan. „Wtf willen hard werken*', zeiden zy. „De meesten van ons zyn vakarbeiders, vooral metaalbewer kers en die kunnen jullie gebruiken, heeft men ons verteld". Waarheen? Op de Oldenhove te Eerbeek in Gelderland zullen 46 gezinnen wor den ondergebracht. In „Herpenduin" te Ravenstein (N.B.), „Vakantie vreugd" 'te Ommen (O.) en „Kuiper- berg" te Ootmarsum (Gld.) zullen ieder 15 gezinnen worden onderge bracht. Voor de alleenstaanden zijn beschikbaar „Bos en Ven" te Oister- wijk (N.B.) en pension „Westerduin" te Wijk aan Zee (N.H.) waar respec tievelijk 55 en 220 personen onderdak zullen vinden. In „kasteel Staverden" te Elspeet (Gld.) zullen 80 Hongaarse studenten worden ondergebracht. Op een persconferentie deelde de Commissaris der Koningin in Zeeland mee. dat een deel der Hongaarse vluchtelingen vast in de ex-DUW- kampen en de meesten in de barak ken op het eiland Schouwen te Brui- nisse en te Burghsluis gehuisvest zul len worden. CT.» geldheden van de vorige week zal niet doorgaan. Op voorstel van de voorzitter besloot de Kamer, dat de vragen die de com munist Wagenaar aan de regering wilde stellen en waarin hij ook de schadevergoedingskwestie wilde be spreken, bij de behandeling van de begroting van Justitie en van Binnen landse Zaken aan de orde kunnen ko men. „Er is geen enkele haast bij" vond mr. Kortenhorst. In een poging om toch nog toestemming te krijgen, zei de heer Wagenaar o.a. dat niet dé communisten degenen zijn geweest, die de geestelijke vrijheid hebben be^ laagd. Commentaar uit de Kamer: „Daar krijg je hier de kans niet voor". OP 17 november begint een inter- Arabische olieconferentie in Bagdad. Verwacht wordt, dat alle gedelegeer den uit de Arabische landen aan deze conferentie zullen deelnemen. (Speciale berichtgeving) Woensdagmorgen is Gomulka, Po- lens Tito, naar Moskou vertrokken om daar met de Russische machtheb bers te gaan onderhandelen over de „basis van een vruchtbare samenwer king". Het Poolse volk houdt de adem in. Zal Gomulka terugkeren? Intussen is ons van gezaghebbende Poolse zyde verklaard, dat Gomulka niet als „knechtje" naar de grote bazen" is gereisd. In zijn aktentas had hij vier eisen, welke hij de machthebbers in Moskou zal voorleggen. Eisen, welke Moskou wel bijzonder zwaar op de maag moeten vallen. Allereerst zal Gomulka verlangen, dat hij in Polen zijn eigen socialistische koers zal mogen blijven varen Ver volgens zal hij van Rusland herstel betalingen vragen, en wel tien pro cent van de herstelbetalingen, waarop Rusland volgefts het verdrag van Pots- dam recht heeft uit het „bevriende Oost-Du:tsiand'Verder zal Gomulka komen met de eis om de aanzienlijke Poolse kolenleveranties aan Rusland met langer te betalen met Russische gofj^nlevei'anties- maar met hard geld. Tenslotte zal hij het terugtrek ken of het beperken van de Russi- sche troepen in Polen aan de orde stellen. De voorzitter van de Raad van Sta ten, Aleksander Zawadzki, premier Jo sef Cyrankiewicz en de voorzitter van de staatscommissie voor economische plannen, Stephan Jedrychowsci, ma ken deel uit van het gezelschap, dat de reis per trein maakt. Gomulka zal de eis tot een aandeel in de herstel betalingen en de betaling van de ko lenleveranties in hard geld (soms in dollars?) verdedigen, o.a. door een be roep te doen op de miserabele econo mische positie van zijn land. In zijn achterhoofd moet het voornemen spe len om, wanneer de Russen op zijn eisen ingaan, het dan voor de Poolse economie vrijkomende harde geld te gebruiken voor aankopen in het Wes ten. Ongenoegen Moskou Het behoeft geen betoog, dat Mos kou iets anders verwacht van Gomul ka. Moskou verlangt, dat Polen een vazalstaat blijft op welks regering het te allen tijde kan rekenen. Met groei end ongenoegen hebben de machtheb bers van het Kremlin geconstateerd, hoe Polen, onder leiding van Gomul ka, steeds meer uit de Moscovitische koers vaart. Rapporten van aan Mos kou getrouwen hebben het Kremlin onverbloemd laten weten, dat het mis gaat in Polen. De anti-Russische steming neemt hand over hand toe. Heeft zelfs de staatspolitie van Pots dam de bevolking*van Potsdam in een publieke verklaring al niet laten we ten, dat zij achter het Hongaarse broedervolk staat Voorzorgen Intussen heeft Moskou tientallen di visies samengetrokken aan de wes telijke en oostelijke grenzen van Po- lene. In verband hiermee hebben de V. S. al militaire voorzorgsmaatrege len getroffen. Gezaghebbende Poolse emigratiekringen zijn van oordeel, dat deze divisies voorshands alleen maar dienen om druk uit te oefenen op Polen. De machthebbers van Moskou wensen geen enkel risico te nemen. Verwacht mag worden, dat, wan neer het bezoek van Gomulka aan Moskou tot een voor de Russen ne gatief resultaat leidt, de Russen de weg zullen gaan betreden die ook al geleid heeft tot het verkrachten van het Hongaarse volk. Het Poolse volk is zich hiervan volkomen bewust. Het bereidt zich op het allerergste voor. De kerken zijn voller dan ooit. Over al wordt gebeden voor de goede zaak, voor het verkrijgen der vrijheid, voor het afwenden van nieuwe bloedbaden, maar als het niet anders gaat, wenst ook het Poolse volk tot het uiterste te gaan. ..Wij zullen dan in de strijd niet alleen staan: O.L. Vrouw van Czesto- chowa is immers met ons", heeft een in Warschau verspreid pamflet al laten weten. Getergd Het volk is tot het uiterste getergd. Na de nazistische terreur heeft het de communistische te verwerken ge kregen. Het vindt het nu meer dan genoeg. Gomulka is zich hiervan vol komen bewust. Hij zal met klem van redenen in Moskou de machthebbers pogen duidelijk te maken, dat zij met geweld niet zullen winnen. Polen is een natie, die in de loop der eeuwen geleerd heeft voor haar vrijheid te vechten, vooral in de gueriljastrijd kan het. wonderen verrichten. Polen is een kruitvat. „Wij schijnen geroepen te zijn om veel te lijden", heeft een Pools dich ter geschreven. Het is deze werke lijkheid. die het Poolse volk bereid heeft gemaakt tot het alleruiterste te gaan. En het is zijn Godsvertrouwen, dat het alle eeuwen door tenslotte toch telkens weer onoverwinnelijk heeft gemaakt. Terwijl de reeds in Melbourne verblijvende le.den van de Hongaar se Olympische ploeg in de houding staan, gaat de vlag met het Kos- suthsymbool omhoog aan de mast in het Olympisch dorp. Eerder was reeds de vlag met het communis tische embleem gehesen, doch deze werd door de Hongaren neerge haald en verscheurd. (Advertentie) De secretaris-generaal der Ver. Na ties, Dag Hammarskjoeld, heeft de eerste afdelingen van de internatio nale politiemacht der Ver. Naties bevel gegeven naar Egypte te ver trekken. Hammarskjoeld telegrafeerde dit bevel aan generaal-majoor Burns, de bevelhebber van deze politiemacht, die zich te Napels bevindt. De troepen hadden niet eerder kun nen vertrekken, omdat de landingsba nen van het vliegveld te Cairo inog) niet in orde waren voor grote trans portvliegtuigen. Voorrang Hongarije De algemene vergadering van de V.N. heeft zonder discussie de opne- mine van het Midden-Oosten op de agenda goedgekeurd. Met 62 tegen 9 stemmen, bij 8 ont houdingen, werd besloten de kwestie- Hongarije op de agenda te plaatsen. De tegenstemmers waren: Albanië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho-Slo- wakije. Hongarije, Polen, Roemenië, de Oekraine en de Sovjet-Unie. De onthouders waren: Afghanistan, Egypte. Marokko, Saoedi-Arabië, Soe dan. Syrië, Jemen en Zuid-Slavië. Met 51 tegen 9 stemmen by 19 ont houdingen, werd besloten Hongarye in plenaire zitting en met voorrang te behandelen. Van geallieerde militaire zijde wordt vernomen, dat de generaal, die het be vel voerde over de Egyptische lucht macht, is doodgeschoten. Hij is aansprakelijk gesteld voor het volslagen falen dezer luchtmacht bij de Brits-Franse luchtaanvallen op Egyptische militaire vliegvelden en andere militaire doelen, bij de strijd te land in de Sinai-woestijn tegen de Israëlische troepen en bij de gevech ten te Port Said tegen de Brits-Franse landingstroepen.

de Stem | 1956 | | pagina 1