[yillPISCHE Twee ere-prijzen naar Nederland dank zij Bredanaar C. v. Eyk Aan de top van dertig mededingende landen Politiebureau in Tilburg blijkt miljoen meer te kosten dan geraamd Polderconcentratie in het noordelijk Markgebied ONDERWATER-TELEVISIE WERD EEN NIEUWE „ONTDEKKINGSREIZIGER" ST.-NICOLAAS-ACTIE van de Zonnebloem" 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 Wereldbloemententoonstelling Genève Voorbereidingen Onderonsje met dure gevolgen Gamalenvissers gaan te ver Bepalingen tegen „roofbouw" Hammarskjoeld naar Hongarije Colombolanden voor Hongaarse vrijheid Nieuwe centrale post Samenvoeging van elfhonderd ha ER IS 'TV HELEBOEL TE ZIEN Slecht zicht Duiker mee „Voorzet-lens" LAATSTE NIEUWS Nieuw-Guinea op agenda V.N. Trainer Hardwick onder het mes MARKIEZAAT-DAMES BEZORGDEN P.T.T. TWEEDE NEDERLAAG Monsterzege van Belcrum en K.A.J. SPORTVRIENDEN GEEFT GUL VOOR HONGARIJE FOURNIER GEEFT GEEN KRIMP SPORTWtmT MARKTEN WATERSTANDEN 11 Wii wisten al wel, dat de Bredanaar (beter gezegd Ginneke- naar) C. van Eijk, naast eigenaar van „Floralia", tevens een tuinbouwkundige van Europese reputatie is. Dit heeft de jury van de „Exposition internationale d horti culture et d'art floral" te Genève eens te meer door haar uit spraak aangetoond. Maandag jl. werd dat de Nederlandse stand met een oppervlakte van 500 vierkante me ters bekroond was met de le gi.and prix d'honneur (meest verzorgde stand en de 2e grand prix dhonneur. (Kwaliteit der bloemen). De stand was voor de Nederlandse Bloem- kwekersbond door de heer C. van Eijk ontworpen en ge-arrangeerd aan een der zijkanten van het Palais des Expositions te Genève. De inzending bestond uit 3000 pracht met recht mogen we dus verklaren, dat die Nederlandse victorie van Bre da is uitgegaan, dank zij het kunst zinnig floralistisch inzicht van de heer van Eijk, wien de bloemkwe kerij, via grootvader en vader in het bloed schijnt te zitten. Dat deze hoogste onderscheidingen ten volle zijn verdiend, bewijst de opmerking van de Nederlandse consul te Génève, die met zijn echtgenote bij de opening aanwezig was. Deze wenste de heer van Eijk van harte geluk met de onderscheidingen, die chrysantèmes. Door deze uitspraak I volgens hem ongetwijfeld aan de Ne- kwam Nederland aan de top te staan derlanders moesten worden toegekend van dertig mededingende landen enl In Tilburg praat men momenteel, behalve over de wereldpolitiek, ook over het nieuwe politiebureau. Het blijkt er bij de voorbereiding van de bouw merkwaardig aan toe te zijn gegaan. Indertijd besloot de gemeen teraad, vanwege de moeilijkheden bij het verkrijgen van de Rijksgoed keuring, de oorspronkelijk geraamde bouwkosten van 1.500.000 gulden te brengen tot 1.350.000. De commis saris van politie en de stadsarchi tect vonden echter dat het wel wat beter kon en nu blijkt het gebouw dat in de steigers is gezet ineens 2.350.000 gulden te kosten. Een mil- joentje meer dus! Over deze, erg pijnlijke, kwestie heeft een speciale Raadscommissie nu rapport uitgebracht. Daarin wordt gezegd, dat over de overschrijding van het aanvankelijke krediet met ca. f 1.000.000,- de ge meente nooit met de regering heeft gesproken, hetgeen wel eens tot ge volg kan hebben, dat het rijk er niets voor voelt een extra bijdrage in de kapitaalslasten aan de gemeente te vergoeden. Het rapport zegt dan letterlijk: .Burgemeester en weth. zijn daar- toen (overleg met de regering over de kredietoverschrijding) niet in de gelegenheid gesteld, omdat zij over de uitbreiding van het gebouw met Verontrust door ernstige klachten van gedupeerde oester- en mossel kwekers over het optreden van gar- nalenvissers, waarbij de gepachte percelen niet worden ontzien, heeft het bestuur der Visserij op de Zeeuw se stromen een straffe verordening uitgevaardigd. De garnalenvisserij i, van nu af aan, zonder schriftelijke toestemming van genoemd bestuur, verboden op de door de staat verhuurde schelp dieren-visserij-percelen Tot wederop zegging is deze visserij alleen r.og vrii op enkele percelen in de Greve- in, de Hammen; in het wes- u der Ooster-Schelde- in de Mosselkreek en in de Zandkreek Overtredingen zullen strafrechtelijk worden vervolgd. Omdat het bestuur wel weet lat gezien de baten, vele vissers voor een boete niet uit de weg gaan heeft het tevens bepaald, dat bij herhaling der overtreding het consent aan de overtreders wordt ingetrokken. Radio-Boedapest heeft giste ren voor het eerst meegedeeld, dat Dag Hammarskjoeld vrijdag of zaterdag naar Boedapest komt. P® Hongaren zijn echter niet ge- neigd dit bericht voor waar aan te van ed"ê Ver Nat6 eSgeXall lijk od Hnnós k jlch niet werke lijk op Hongaarse bodem bevindt. den6 rw™T .YaVier Colombolan- siëh»hh 1 ".la' Ceylon en Indone sië hebben gisteren in een gemeen- verklaring aan het slot van bun besprekingen te Nieuw Delhi Sf' dat de Sovjet-strijdkrachten g. U H°nSarlJe teruggetrokken dienen te worden en dat het Hongaar se volk vrij moet kunnen beslissen over zijn eigen toekomst en vrii een regering moet kunnen vormen. De premiers zeggen voorts teleur gesteld te zijn. dat de Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten zich niet uit Egypte hebben teruggetrokken en keuren ten sterkste de voorwaarden af, die door de „aanvallende landen" zlJ" ë^steld. Zij dringen aan op de on middellijke terugtrekking van vreem de troepen uit Egypte. ca. 5.500 m3 en over de aanbesteding van de kostbare elektrische installa ties en de uitbreiding van de cen trale verwarmingsinstallatie niet op de hoogte waren." De hoofdcommissaris van politie is zonder voorafgaand overleg met de burgemeester, die het hoofd van de politie is, afgeweken van een aan de gemeenteraad gedaan voorstel een politiebureau te bouwen van 14.960 m3 en hij besprak met de stadsar chitect, dat het gebouw aanmerke lijk zou moeten worden uitgebreid. De stadsarchitect, de heer Vintges, gaat in dezen niet vrij uit, aldus de commissie. Hij heeft vanaf 1950 ver nomen welke moeilijkheden er waren bij het verkrijgen van de rijksgoed keuring. Ook de toenmalige directeur van P.W. heeft in dezen meer verantwoor delijkheid genomen dan waartoe hy bevoegd was. Uit zjjn verklaring blijkt, dat de omvang van de over schrijding wat betreft de kubieke- meterinhoud niet dadelijk aan B. en W. is medegedeeld en dat het ten slotte juister werd geacht te wach ten totdat de totale kosten bekend zouden zijn. De commissie is van oordeel dat het beleid van B. en W. in dezen onvoldoende is geweest. De samenwerking tussen B. en W. en de leiding van Publieke Werken is niet gehandhaafd en evenmin tus sen het hoofd van de politie en de hoofdcommissaris. De commissie meent te moeten con stateren, dat er geen voldoende hië rarchie is aan te wijzen tussen B. en W. en de betreffende diensten. Het ge volg is geweest, dat het hoofd van de dienst van P.W. maar ook de di rect daaronder staande ambtenaren zich bevoegdheden hebben aangeme ten, die zij niet hadden. In Bad Neuenahr werd aan de Bel gische inzending, eveneens door onze Bredanaar verzorgd, de tweede prijs geschonken. In januari a.s. zal Nederland te Zweden (Malmo), eveneens onder de bekwame leiding van de heer van Eijk, opnieuw naar voren treden, om te tonen, wat onze bloemkwekers presteren. Tenslotte zy nog vermeld, dat de Bredase floralist is aangezocht, om de aanstaande grote wereldtentoon stelling te Brussel op verschillend terrein in zake bloem-decor, advies te geven en leiding te nemen. Er is dus reden aan te nemen, dat, wat dit laatste betreft, de vertegenwoor diging van Nederland in goede han den is gelegd, Tot vorig: jaar too was de centrale post voor de St.Nicolaas-actie van „de Zonnebloem" te Goes gevestigd bj[j mej. G. v.Riet. Daar deze in de loop van het jaar in het huwelijk trad en Goes verliet, moest omge zien worden naar een andere cen trale post en daarin is men geslaagd. De post wordt thans bekleed door mej. A.Kuijpers, verbonden aan de Landbouwhuishoudschool te Ovezan- de. Zo men weet, heeft de St.Nicolaas- actie ten doel om thuisliggende zie ken een verrassing te bezorgen in de vorm van een pakket. Onder het motto „Help de Sint het dak op", werd de actie door de Zon nebloem gevoerd. Zij die bereid zijn een pakket te verzenden worden verzocht bij de cen trale post hun naam bekend te ma ken en 'n postzegel in te sluiten. Zij ontvangen dan van mej. Kuijpers ter stond 'n adres van een zieke. (Van onze redacteur) Het plan om te komen tot een concentratie van polders in het noordelijk Markgebied, een ob ject dat reeds jaren in de pen is, vordert gestaag. Het initia tief daartoe is destijds uitgegaan van G.S. van Brabant, die de Provinciale Waterstaat in sa menwerking met de Cultuur Technische Dienst opdracht gaf de mogelijkheden tot een derge lijke samenvoeging te bestude ren. In 1953 is aan een cultuur maatschappij en aan een inge nieursbureau opgedragen om er een plan voor te maken. Het noordelijk Markgebied is het gebied ten noorden van de Mark en ten westen van de Roodevaart. waar in 14 polders en poldertjes zijn gele gen, met name de Sabina Henrica, de Ruigenhil, de Oude Heyningen, de Elisabethpolder, de Jufvrouwen polder, de Oude Appelaar, de Mooie Keene, de Oude Fijnaart, de Man- cia Winterpolder, de Groote Toren polder, de Prins Hendrikpolder, Oud Land van Standdaarbuiten, Niervaert en de Noordt-, Toren-, Oost- en West- Meerenpolders. In totaal beslaat het 11000 ha. Er staan momenteel op dit gebied elf gemalen, waarvan er ver scheidene zeer oud zijn, terwijl ook de kwaliteit van de waterleidingen vaak te wensen overlaat. De bedoe ling is nu om de 14 polders in twee of zo mogelijk zelfs in één water schap onder te brengen, dat door twee of drie grotere gemalen bediend zal worden. De beslissing over deze reorgani satie komt toe aan de provinciale sta ten, die de kwestie waarschijnlijk in de eerstvolgende voorjaarszitting zul len behandelen. In afwachting van het grote plan worden er thans ui teraard geen tussentijdse verbeterin gen aangebracht, maar wanneer de behandeling van het plan vlot ver loopt hoopt men eind 1957 aan de eerste voorbereidende werkzaamhe den toe te zijn. Daarmee zal een groot belang van dit gebied gediend zijn. Men ziet ook de wenselijkheid van een soortgelijke polderconcen tratie in de uiterste zuidwesthoek van Brabant in de omgeving van Woens- drecht en Ossendrecht. Waarvoor heeft men onderwater-televisie nodig? Wat is er onder water dan wel te zien? Een heleboel. De directie van wa- I terstaat en scheepvaart in Duisburg bijv. bekijkt voortdurend met behulp van onderwater-televisie de bodem van de haven en I hetgeen daar geschiedt. Want wat daar gebeurt kan voor de j bruikbaarheid van de haven van beslissende betekenis zijn. Daar verandert langzaam maar zeker door de stroming de havenbodem j En de samenstelling van de bodem, die uit zand, stenen, grind en slik kan bestaan, is op zichzelf ook al belangrijk. De onderwater-televisie is vooral nuttig by het zoeken naar onderge gane schepen en verloren voorwerpen in het water, voor het opsporen van beschadicde plekken in het onder wa- ter liggende deel van de scheepsromp en van haveninstallaties, kademuren en beschoeiingen, voor regelmatige scheepscontrole en tenslotte voor bio logische observaties. Ook by het bou wen van putten en diepteboringen is het goed wanneer men diep in het boorgat kan kijken. Daarvoor moet een televisie-camera in het water worden neergelaten. Zo'n camera moet klein en bewegelyk zijn. Onder water is het donker, zodat men ook met het beste toestel niet ver kan zien. In de Oostzee bijvoor beeld bedraagt 't zicht onder water die tot zes meter, in de haven van Kiel echter slechts van één tot vier meter. In de Köningssee bij Berchtes- gaden, waarvan het water niet is ver vuild, kan men wel 11 tot 13 meter ver zien. De rivieren zyn echter door het lozingswater dermate vuil, dat soms het zicht maar enkele cm be draagt. In de Rijn kan men met een televisie-camera slechts 5 tot 10 cm zien. Schijnwerpers Op grotere diepten moet met schyn- werpers worden gewerkt, maar het zicht kan helaas door het gebruik van sterkere lichtbronnen niet wezeniyk worden vergroot. Behalve de zoge noemde extinctie, de verzwakking van het licht door absortie en spreiding, treedt het „tundall-effect" op. dat is dat het water op sommige plaatsen een nevelachtig effect heeft en daar door wat lichter hjkt. Daarbij komen nog reflectie en lichtbreking. Wan neer da lichtbron ietwat op zij wordt aangebracht, ontstaat er enigszins be ter zicht, maar in het algemeen is de onderwater - televisie aan tamelijk nauwe grenzen gebonden. In Duitsland werd in 1954 met on derwater-televisie begonnen, nadat de Amerikanen deze in 1947 bij de eer ste proeven met atoombommen in Bi kini en de Engelsen in 1951 bij het zoeken naar een gezonken duikboot hadden toegepast Sinds de zomere van 1955 zyn onderwater-televisie-installa- tles in verschillende .havens regel matig in bedrijf. Er bestaat een installatie in zware uitvoering, die op glijders op de bo dem wordt voortbewogen en een lich tere, die door touwen wordt neerge laten en die door een begeleidende duiker wordt gericht. In het water weegt dit apparaat niet meer dan een kilo, omdat het immers lichter wordt naarmate het meer water ver plaatst. De duiker ziet weliswaar even goed als dit „oog" misschien zelfs nog beter. Maar hy kan niet altyd een vakman zijn voor hetgeen hij ziet. Beter is het wanneer hij volgens te lefonische aaanwijzingen „van boven af" de televisiecamera op de voorwer pen richt. Dan is de duiker alleen cameraman. De deskundigen boven zien op het beeldscherm wat er aan de hand is. En zo kan ook een reder met eigen ogen vaststellen of zyn schip al dan niet nodig in dok moet. Er bestaat overigens een middel waardoor het zicht onder water Iet wat kan worden verbeterd: Door mid del van een buis, die met lucht of schoonwater is gevuld. Daarmede kan ook een iets verder verwyderd object worden bekeken' en het blikveld in vuil water aanmerkelijk worden ver- i groot, omdat door deze voorzet-buis slechts weinig licht verloren gaat. Een origineel middel was ook een kleine duikerklok, die door een in genieursbureau werd geconstru eerd en onlangs bij, in samenwer king met de rijksdienst van wa terstaat in de haven van Rotter dam, uitgevoerde proeven werd ge bruikt. Het water in de haven is daar zo troebel, dat de duiker practisch niets kan zien en zich alleen op de tast kan voortbewegen. Deze keer zat de duiker niet in de klok, maar liep over de haven bodem. Hij had een onderwater televisie camera bij zich. Onder de camera was een open, van binnen belichte trech ter aangebracht volgens het principe van de duikerklok Camera en trechter werden boven de voorwerpen die men wilde bekijken gehouden en konden als „luchtbeeld" met verbluffende hel derheid worden waargenomen op het scherm. De duiker werd van boven af telefonisch gedirigeerd. Een andere proef met onderwater-televisie werd genomen in de buurt van Kiel in een gebied waar veel ammunitie tot zin ken werd gebracht. Op het beeld scherm waren verschillende op de bo dem van de zee liggende bommen- typen nauwkeurig te onderscheiden. Enkele hallen van het Jaarbeurs complex in Utrecht zijn in koorts achtig tempo in gereedheid gebracht als opvangcentrum voor de 1.300 Hongaarse vluchtelingen, die in Ne derland onderdak zullen krijgen. De foto geeft een beeld uit de Julianahal, waar leden van tran sportcolonnes van het Nederlandse Rode Kruis bezig zijn geweest met het opstellen van kribben en bed den en het treffen van verdere voorzieningen. De agendacommissie van de alge mene vergadering der Verenigde Na ties heeft besloten de kwestie Nieuw- Guinea (West-Irian) op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Het besluit werd met zes tegen drie stemmen bij vijf onthoudingen genomen. Voor stemden India, Pa kistan, de Sovjet-Unie, Salvador, Egypte en Tsjecho-Slowakije. Engeland, Denemarken en Frank rijk stemden tegen. De Ver. Staten, Peru, de Dominicaanse republiek, Na- tionalistisch-China en Turkije onthiel den zich van stemming. De 36-jarige Engelsman George Hardwick. die gesolliciteerd heeft naar de functie van bondsoefenmees- ter van de K.N.V.B., heeft woensdag avond onder wei zeer ongunstige om standigheden een proeftraining in het Olympisch stadion geleid onder het toeziend oog van de heren Peliikaan, Kruyver, Hoolboom, van Es en Stein- voorde van de technische keuzecom missies en de heer Brunt, secretaris van de K.N.V.B. In de stromende regen moest de Engelsman zijn examen afleggen. Hij deed dat door dertien spelers eerst wat rondjes te laten lopen, sprints te laten houden, dribbeloefeningen te laten maken en tenslotte in een par tijtje voebal, dat hij herhaalde malen onderbrak om aanwyzingen te geven. Hardwick is geen onbekende voor Nederland. Hij was aanvoerder van het Engelse elftal, dat in 1946 te Huddersfield het Oranje-team met 82 versloeg, speelde 36 wedstrijden ir. het Engelse elftal en is thans sportleider van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. Half de cember loopt daar zijn verbintenis af. Programmawijziging Afd. Zeeland Uitgesteld: Corn. Coys 3Hansw. Boys 2. Ingelast: Hansw. Boys 2Corn. Boys 3. Schietingen te IJzendijke Aan de openingsschieting in het „Hofzicht theater" werd deelgenomen door 32 schutters. Zowel de hoogvogel als de beide zijvogels werden door C. van de Steene te Boekhoute naar be neden gehaald, le Kal: Jo de Vilder, 2e kal: L. Bonte te Boekhoute. De extra premiegaai waarop een tulband stond ging naar J. Vermast te Phi lippine. Een schieting werd eveneens ge houden bij de heer A. Groosman. Hieraan werd door 29 schutters deel genomen. De uitslag: hoogvogel: A. Groosman (Yz.), le zy vogel: L. de Vilder (Yz.). De 2de zijvogel werd niet geschoten maar ging na verloting naar W Swartelé (Yz.) (Tafeltenniscompetitie) Q In de le klasse dames deed Mar- kiezaat zeer verdienstelyk werk door PTT haar tweede nederlaag toe te brengen. De Bergse meisjes speelden een vlot partytje tafeltennis, dat be loond werd met een 7-3 zege. De koplo'opster in deze afdeling, het Osse OTTC, maakte tegen Ldto geen fout. De thuisclub deelde in deze ontmoeting de lakens uit en stond de gasten zelfs niet toe om de eer te redden (10-0). Ondanks het feit, dat Oosterhout incompleet te gen PSV moest aantreden, hebben de Eindhovensen nog menig angstig mo ment moeten doormaken, alvorens de overwinning een feit was. Met een kleine 6-4 zege kon PSV zich der halve toch nog gelukkig pryzen. JCV behaalde een regelmatige 7-3 zege op BSM. In de le klasse heren afd. A heeft RKC in Den Bosch tegen Cor du Buy 2 met een gelijk spel genoegen moe ten nemen. Een resultaat, dat ons toch wel iets tegenvalt van de Waal- wijkers. Dat RKC het in Eindhoven tegen KAJ 2 niet tot een zege zou weten te brengen, lag in de lijn der verwachtingen. Irene 2 handhaafde zijn positie aan de kop door 's-Her- togenbosch met lege handen naar huis te sturen. Het werd een royale 8-2 zege voor de thuisclub. KAJ Vught boekte zijn eerste winstpunten, hetgeen ten koste ging van Atoom 2, dat met 8-2 tot overgave werd ge dwongen. In de le klasse heren, afd. B gaat Belcrum onbedreigd aan het hoofd van de ranglijst. Ook Helmond heeft hierin geen verandering kunnen bren gen én moest tegen een uitstekend spelend Belcrum met niet minder dan 10-0 het hoofd buigen. Eenzelfde resultaat behaalde KAJ Eindhoven tegen Cor du Buy. De wedstrijd PSV 2-Irene 3 werd afgebroken met een 5-4 stand in het voordeel van de gas ten. ONDANKS DE bemoeiingen van Swiss Air en van verscheidene an dere luchtvaartmaatschappijen is het niet gelukt passage te verkrij gen voor de reis van de Zwitserse ploeg naar Australië. Zij heeft der halve moeten afzien van de reis. Er waren wel aanbiedingen ontvan gen, maar ze waren niet acceptabel. Een ervan betrof een D.C.-4, die niet ingericht was voor vluchten overzee en geen drukcabine had. Andere vliegtuigen zouden pas zo laat beschikbaar komen, dat de ploeg niet op tijd te Melbourne zou arriveren. De chef de mission was dientenge volge genoodzaakt te melden, dat de reis niet kon doorgaan. DE NEDERLANDSE atletiekploeg, bestaande uit Puck van Duyne- Brouwer. Dini Hobers, Henk Visser en Eef Kamerbeek, die zich met de coach de heer J. Grootewal nog in Melbourne bevindt, zal op 22 no vember per vliegtuig naar Neder land terugkeren. Ir. A. Paulen, die op 11 november naar Melbourne reisde om daar het materiaal van de internationale atletiek federatie Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft nog geen overzicht om trent de jl. zondag door de voetbal verenigingen gehouden collecties voor het Rode Kruis ten bate van de hulp aan Hongarye. Zowel in Den Haag als in de af delingen heerst op het ogenblik een bijna overstelpende drukte. Wel zyn reeds de cijfers bekend uit enkele van de grote steden. In Den Haag was de opbrengst 1275 gulden, in Rotterdam 8000 gulden in Amsterdam 930 gulden. De in ver houding lage opbrengst in Amster dam schrijft men bij het Rode Kruis toe aan de reeds vooraf gegane, zeer grote acties in de hoofdstad. Ook aa. zondag zullen de thuis spe lende verenigingen weer collectes la ten houden door de plaatselyke af delingen van het Rode Kruis. Men verwacht eerst over enkele weken de totaal-opbrengst te kunnen becijferen. (Om de wereldtitel). De uitslagen van de 7e ronde van het toernooi om 't wereldkampioenschap dammen te Arnhem gespeeld, luiden aldus: GournierFanelli 20, Huisman- Deslauriers 1—1, de Jong—King 0—2, Verleenevan Dijk 11, Verpoest- Roozen'burg 11, Forclaz-Bom 11, DionisNavarro 11, VerseAmzand I1, KeilerHisard 20. STAND NA ZEVENDE RONDE 1. Gournier 12 punten uit zeven par tijen, 2. Keiler 11 punten uit zeven partijen, 3-4 Roozeniburg en Bom 10 punten uit zeven partijen. 5. van Dijk 9 punten uit zeven partijen. 6-7 De- lauriers en King, ieder 8 punten uit zes partijen. 8-9 Huisman en Verse ieder 7 punten uit zeven partijen. 10 Verpoest 6 punten uit zeven partijen. II-13. Hisard, de Jong, en Navarro, ieder 5 punten uit zes partijen. 14-16, Verleene, Forclaz, Dionis, ieder 5 pun ten uit zeven partijen. 17 Amzand 4 punten uit zes partijen. 18. Merono 2 punten uit zes partijen. 19. Fanelli 2 punten uit zeven partijen. Bil jartham pioenschappen Walcheren-Z. Beveland In het clublokaal van de Vlissingse biljartclub ABV zijn woensdagavond de wedstrijden begonnen om het per soonlijke kampioenschap kader 38 2 van het district Walcheren en Zuid Beveland van de KNBB. Er wordt ge speeld met een handicap. De deelnemers zijn: G. Gabrielse en J. Verhage, beiden van ALM uit Middelburg en J. Izeboud en I. v. d. Velde, beiden van ABV uit Vlissingen. De wedstrijden worden vrijdagavond en zondag voortgezet. (W.Z.A. Biljartcompetitie) Aardenburg verloor van Zuidzande In de West Zeeuws-Vlaamse bil jartcompetitie werd de wedstrijd Aar- denburg-Zuidzande gewonnen door de bezoekers met 4-5, ofschoon het aan tal caramboles met 324-281 in het voordeel van de thuisclub was. De uitslag werd: G. Paridaen-A. de Witte 37-17, P. de Vriend-A. de Groo te 49-70, A. Bonte-Th. v. d. Vijver 59- 26, A. Riemens-P. de Hullu 38-42, H. Lampo-P. de Witte 19-41, G. de Rijck- L. Basting 54-13, E. Stekelinck-J. Ris- seeuw 14-15, R. de Wispelaere-W. de Kramer 27-31, E. de Neve-I. de Hullu 27-26. De stand in deze competitie is thans: 1 Sluis 1100 319-258 2 p. 2 Zuidzande 1 1 0 0 281-324 2 p. 3 Aardenburg 1 0 0 1 324-281 0 p. 4 Draaibrug 1 0 0 1 258-319 Op. DE TWEEDE WEDSTRIJD te Wenen gespeeld, tusen Rapid (Wenen) en Real (Madrid) voor de tweede ron de van het toernooi om de Europese voetbalbeker is gewonnen door Ra pid met 3-1. Rapid gaat dus over over naar de kwartfinale. DE ZEEUWSE KORFBALBOND gaat weer een scheidsrechterscursus or ganiseren te Goes en Middelburg. Er hebben zich ruim 40 nieuwe en reeds langer ingeschreven scheids rechters voor deze cursus aange meld. AANGEZIEN de Madison Square te Antwerpen niet beschikbaar was, is de volleybalwedstrijd België - Ne derland, die daar op 24 november zou worden gehouden, uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. HET ENGELSE voetbalelftal heeft het team van Wales in een in het Wembley stadion te Londen ge speelde wedstijd, met 3-1 aersvlgen speelde wedstrijd met 3-1 verslagen. Bij de rust leidde Wales met 1-0. IET PAS NAAR de eerste klasse ge promoveerde Animo uit Souburg zal op zaterdag 24 november een wed strijd spelen tegen het Zeeuwse jeugdkorfbaltwaalftal. Tijdens deze wedstrijd zal een collecte ten bate van Hongarye worden gehouden. te keuren, zal eveneens op 22 no vember Melbourne per vliegtuig verlaten. EEN woordvoerder van de West- Duitse regering te Bonn heeft ver klaard, dat het kabinet zich bera den heeft over de deelneming aan de Spelen te Melbourne en geen reden aanwezig heeft geacht voor West-Duitsland zich terug te trek ken. WILLIAM TEELING, een conserva tieve afgevaardigde uit Londen, is voornemens de Engelse regering te verzoeken stappen te doen, die zou den moeten leiden tot een uitslui ting van Rusland van de Spelen. Hiertegenover betoogde lord Aber- dane, lid van het Britse Olympi sche Comité, dat de politiek buiten de sport moet worden gehouden. Finalisten ereklassen bandstoten De finalisten voor het kampioen schap van Nederland ereklasse band stoten, dat van 13 t.m. 16 december a.s. onder leiding van „Rembrandt;" in Amsterdam wordt verspeeld zijn: A. Jacobs (A'dam), H. de Kleine (Zwolle) H. Metz (d. Haag) C. van Oosterhout (R'dam.titelhouder). P. v. d. Pol (R'dam), H. Popeyus (Baren- drecht), Jan Sweering (A'dam) en L. Teegelaar (R'dam). 's-HERTOGENBOSCH, 14 novem ber 1956. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 6.391 stuks vee, zijden: 3,075 runderen, 36 lopers, 355 vCTfe kalveren, 1.502 biggen 521 nuchtere kalveren, 445 schapen, 40 fokzeugen, 22 geiten, 395 slachtvar- kens. De pryzen waren als volgt: Melk en kalfkoeien van f 725.- tot f 1125.- per stuk. Guiste koeien van f 650 - tot f 825.- per stuk. Zware soorten boven notering: kalfvaarzen van f 660.- tot f 1025- per stuk. klamvaar- zen van f 620.. tot f 685- per stuk. Guiste vaarzen van f 615.- tot f 725.- per stuk, pinken van f 455- tot f 560 - per stuk, graskalveren van f 250- tot f 385- pér stuk, nuchtere fokkalveren van f 100- tot f 165- per stuk, nuch tere slachtkalveren van f 46- tot f 68.5 per stuk zware soorten van f 77,5 tot f 100- per stuk, lopers van f 68 - tot f 82- per stuk, biggen van f 33 - tot f 53- per stuk, drachte zeugen van f 255- tot f 325- per stuk, scha pen van f 80- tot 95- per stuk, vette lammeren van f 80— tot f 97.5 per stuk. Aanvoer slachtvee: 795 stuks. Pi ij zen extra kwaliteiten vaarzen f 3.15- f 3 25. le kw. f 3--f 3.10, 2e kw. f 2.70- f 2.80 3e kw. f 2.55- f 2.65, vette stie ren f 2.80-f 295, worstkoeien f 2.4o- f 2.55. Vette kalveren prima soorten van f 2.75 tot f 3.05 p. kg lev. gew., vette kalveren middenklasse van f 2.45 tot f 2.65 p. kg lev. gew.. vette kalveren lichte soorten van f 2.15 tot f2.35 p. kg lev gew nuchtere slachtkalveren van f 1.40 tot f 1.50 p. kg lev. gew., zware soorten van f 1.65 tot f 2.-- p. kg lev gew.. slachtzeugen van. i 1.67 tot f 177 p. kg lev. gew.. jonge slaeht- varkens van f 1.82 tot f 1.86 p. kg lev. gew. Verdere mededelingen: normale aanvoer van rundvee. De handel in melk- en kalfkoeien verliep redelijk met weinig verandering in prijzen. Guiste koeienhandel kalm. prijzen bleven nauwelijks gehandhaafd. Grote aanvoer van jongvee, handel stug, prijzen bleven ongeveer op gelijk niveau. Vette kalverenhandel kalmer met lagere pryzen. Nuchtere slacht kalveren vlotte handel met hogere prijzen. Zeer grote aanvoer van scha- jien en vette lammeren. Handel tra ger, prijzen minder. Fokzeugen trage handel met gedrukte prijzen. Min der aanvoer van lopers en biggen, han del redelijk, pryzen onveranderd. Nor male aanvoer van slachtvee. De pri ma kwaliteiten werden stug duur verhandeld, mindere soorten handel rustig met trage afloop. Groter aan bod van slachtzeugen, handel vlot, pryzen bleven gehandhaafd. KAPELLE, 14 november 1956: Ex port- en Industrie: Goudreinette H 85 41 H 75-85 38,20-30 H 65-75 25,40- 25 80 II Exp. 18.80 18.90 II 15.20 K 22,50- 2420 fabr. 16,50-17,60. Jonathan: H 75- 80 42 70 H 70-75 41.30-43-70 H 65-70 36 20-36.30 H 60-65 28,20-28,40 II Exp. 20.85-21,10 II 12,90 K 24.20-24.70 fabr. 10 65-11,10 Sterappel H 65 49,70 H 55- 6d' 33,40 II 14.90 K 27. Cox's Orange P. K 75-80 95 H 70-75 96 H 65-70 89 H 60-65 76-81 H 55-60 47 II 29 K 58. Wins ton H 65 41 H 55-65 42 II 14. Babr. Bellefleur H 55-65 24 II 11. Comtesse de Paris H 65 36.30-38,70 H 55-65 27,40 28.10 II Exp. 14,50 II 9 K 21,90-22-20 fabr. 10.55-11. St. Remy H 75 26,10 H 65-75 27 II 22 K 23 fabr. 18 Nouv Poyteau H 65 22 H 55-65 25 II 10 K 17. Gieser Wildeman Igrof 49-51 I 37-42 11 23-33 K 36 fabr. 26-27. Zoete Erm- gaard I grof 65 I 48-50 II 35 fabr. 21. Pondspeer I grof 23. Gelderszoet Igrof 38 I 36. Zoete Hollaart I 25-28 I grof 37 Golden Delicious I 35-62 II 14-21 K'25-26 fabr. 12,15. Zoete Winterkroon II 27. Kleipeer I grof 27-29 I 19.26 II 14 16 fabr. 81'2-IO. Lomb. Calville I grof 28 I 22 II 15 K 21 fabr. 17. Zw. Wijnpeer K 21. Conference K 43 fabr. 30 Doiienne du Com. I 79 K 66 fabr. 42 Tuinzóet I 45 fabr. 30 Kroetappelen 5,50-9.90 Kroetperen doordraai. Groen ten: Bloemkool 30-46, Spruitkool 47. Andyvie 7-9. Kroten 15. Witte kool 412 Prei 16. Diversen: BI Druiven I 125-130 II 87-113. Noten 2- p. 100 st. Mispels I 17-19. TERNEUZEN 14 november 1956 Groenten: per 100 st. in centen: Sla 3-3.20. Bloomkool A 40-70 A afw. 46 B 31-54 B afw. 27-28 C 21-36 C afw. 22 B 18. Knolselderij 6-11. Per bos in centen: Selderij 6 Peen 10-12 Ra pen 11. Per kg in centen: Eigenhei mers 11,10. Andyvie 7-23. Rode kool 7-11. Sav. kool 9-13. Witte kool 8-10. Breekpeen 5-9. Prei 10-17. Spruiten 47-62 afw. 37. Uien 10-16. Witlof 67-83 afw. 44-60. Waspeen 17-22 Boerenkool 5-15 Rammenas 11-12. Fruit: Appelen: Golden delicious k 20-26 f 13-15. Jo nathan k 24-28 g 14-17. Kroet appelen 20. Peren: St. Rémy Wh 65-75 26 60-65 24 hh II 16.20 k 20-24 f 13-18. Mannheim 285 0), Kaub 228 1), Trier 198 (+9), Koblenz 250 (+10), Keulen 223 1), Ruhrort 427 7), Lobith 1059 10), Nymegen 839 (—6), Eefde 393 (—4), Arnhem 853 6), Deventer 288 7), Namen la Plante 184 12), Maastricht hoofd- sluis 4393 (+3), Borgharen 4080 (+31), Belfeld 1232 (+75), Grave 520 (+29).

de Stem | 1956 | | pagina 11