Terwijl Hongaars verzet wordt gebroken, duurt staking nog voort Toch contact tussen Kadar en Nagy Hammarskjoeld stelt Egypte dag uit reis naar een Rokossofski afgetreden Het Midden- Oosten John bijt van zich af Pleidooi wijziging subsidies Maatschappelijk Werk Eventuele rantsoenering van aardolieprodukten wordt voorbereid HOTEL-EIGENARESSE ZAT ZEVEN MAANDEN GEVANGEN Tienduizenden gedeporteerd DE DOOD OP DE WEG LANGS HET SUEZKANAAL DAGBLAD VOOR ZEELAND Intelligentsia blijft eisen stellen Meer wind Hulp aan Hongarije houdt hiermee verband Hulp van Nederland Mej. Klompé geen Daniël... Weer een bureau ingesteld Hoge Raad gelastte revisie-ondersoek voor bijzonder vreemde vrouw Thans vrijspraak voor haar geëist Practical jokes met gevolgen.... Cruenther dreigt de Sovjet-Unie 968 JAARGANG no. 22302 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, U J v. 't Westende. Abonn.pnjs bij voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. bi) niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek. 278841 Voor God, Kontnam tn Vaderland WOENSDAG 14 NOVEMBER 1C56 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3o per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m'm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuws.raa Terwijl het gewapend verset in Hongarije meer en meer uordt gebroken, duurt de algemene staking nog steeds voort. Janos Kadar houdt sicli met zijn satellieten op in het parlementsgebouw, dat door een sterke Russische troepenmacht wordt beschermd. In wel in gelichte kringen verneemt men, dat de onderhandelingen tussen Kadar en de oudpremier Imre Nagy voortduren. Volgens deze kringen is er bij de poging om een regering te vormen, die kan reke nen op voldoende steun van het volk, ook contact opgenomen met andere politieke leiders, onder wie sociaal-democraten, lei ders van de boerenpurtij en de partij van de kleine boeren. Jongelieden en verzetsstrijders worden op grote schaal gedeporteerd naar Rusland. Tienduizenden Hongaren zwerven doelloos door Boedapest, op zoek naar voedsel. Ve len van hen voelen zich verraden door het Westen, dat geen daadwerkelijke hulp ver leende in hun heldhaftige strijd om de vrij heid. Radio-Boedapest heeft de leden van het Hongaarse leger opgeroepen zich in de kazernes te melden om gedemobiliseerd te worden. hebben. Er zal geen voedselrantsoe- Nagy bevindt zich nog steeds in het gebouw van de Zuidsla- vische ambassade. De ambassadeur van Zuid-Slavië is naar Belgrado vertrokken voor overleg met zijn regering over de (toekomst van oud-premier Nagy. Kringen, die nauw contact onderhouden met Kadar, zeggen, dat het overleg met Nagy, „slechts het uitsteken van voelhorens inhoudt". De aanplakbiljetten, die de rege- ring-Kadar de afgelopen dagen in Boedapest heeft lJtten aanplakken, zijn voor het merendeel door de be volking afgescheurd. Op hun plaatsen zyn andere, op schrijfmachines getik te, mededelingen aangebracht, af komstig van het revolutionaire co mité van studenten en van dat der jonge kunstenaars. Daarin worden de volgende eisen gesteld: 1. Eerbiediging van de beslissin gen der Verenigde Naties met betrek king tot Hongarije. 2. Het benoemen van Anna Kethly, voorzitster van de Hongaarse sociaal democratische partij, tot permanent vertegenwoordigster van Hongarije bij de Verenigde Naties. 3. Het in vrijheid stellen van de ge vangen genomen leden der regering- Nagy en het herstel van Nagy en ko lonel Malleter in hun vroegere func ties. 4. Vrijheid van spreken. De politie heeft op haar beurt deze aanplakbiljetten verwijderd. Van radio-Bocdapest zijn nog slechts een microfoon en een draad opnameapparaat over, die zijn opge steld in een vertrek van het parle mentsgebouw. De radiowerkers hebben ermee in gestemd hier voorlopig en uiterlijk tot hedenavond te werken, mits zij niets behoeven om te roepen, dat in strijd met de waarheid is. Na die datum willen zij zich strikt houden aan de zondag jl. door hen aanvaarde resoluties, die inhielden: vertrek der Sovjet-Russische troepen, vrije verkiezingen en vrijheid van spreken. Een aantal Hongaren, wier hui zen door de gevechtshandelingen zijn verwoest, heeft zijn intrek genomen in leegstaande lokalen van regeringsgebouwen. De autoriteiten hébben nu maat regelen genomen om verdere inbe- woningneming van deze aard te voor komen. en zij zullen hetzelfde doen t.a.v. hen, die zich reeds gevestigd" BUSSUM heeft een nieuw record ge vestigd op het gebied van het afnemen van bloed van donors. Er meldden zich op één dag niet minder dan 800 do nors. In de avonduren werd van 536 hunner bloed afgetapt. DUITSLAND zal de ministerraad voor Europese Economische Samenwerking, die vandaag te Parijs bijeen zal ko men, waarschijnlijk voorstellen doen, die beogen het grote Duitse EBU-te- kort geleidelijk te verminderen. Ver moedelijk is dit o.m. met het oog op uitbreiding van de invoercontingen ten voor landbouwprodukten. IN ALGERIJE is een postkonvooi ten oosten van Oran in een hinderlaag gevallen. Twaalf personen werden door Algerijnse opstandelingen dood. ge- DB EERSTE twintig straaljagers voor de nieuwe Westduitse luchtmacht zijn gisteren door de Amerikaanse lucht macht op het vliegveld bij München aan de Duitsers overgedragen. DE kantonrechter te 's-Gravenhage heeft gisteren voor het eerst zes ver- keersovertreders veroordeeld voor overtredingen, die waren vastgesteld met behulp van de fotografische in stallatie, die is aangebracht op de auto's van de verkeerspolitie te Was senaar. DE EERSTE president van het Pool se hoge gerechtshof, Waclaw Barci- kowski, is om gezondheidsredenen afgetreden, DR. JONAS Salk, de Amerikaanse deskundige op het gebied van de kin derverlamming, heeft verklaard, dat in 1957 weinig of geen Ameiikanen als gevolg van de gevreesde ziekte ver lamd zullen raken, als alle Amerika nen tot 50 jaar zich met zijn vaccin laten inenten. Weersverwachting- van liet K. N.M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust tot krachtig toenemende wind, aanvankelijk zuidwestelijk, later noordwestelijk. Dezelfde tempera tuur of iets hogere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit noord tot oost. Zwaa'r bewolkt tot betrokken. Kans op plaatselijk enige neerslag. Enke le opklaringen mogelijk des mid dags. Vandaag: zon onder 16.50 uur. Maan op 14.50 uur. Morgen: zon op 8.01 uur. Maan onder 4.35 uur. Breda. Een 65-jarige bromfiet ser, die onoplettend overstak, werd bij de rotonde Beeksebaan- Rijsbergseweg door een truck gegrepen en op slag gedood. Amsterdam. Een personenauto reed met grote snelheid tegen een lichtmast, die in verscheidene stukken op de auto viel. Tenge volge van dit ongeval kwam de chauffeur om het leven. nering worden ingevoerd. De Russen Het gedrag der Sovjet-Russische troepen na de strijd is over het al gemeen goed. Het schijnt, dat een ge deelte der Sovjet-tanks uit Boedapest is teruggetrokken. Slechts in bepaal de stadsgedeelten, zoals in de omge ving van het Hongaarse museum, het parlementsgebouw waar zich ook de kantoorgebouwen van de plaatse lijke communistische partij bevinden en nabij het gebouw der Sovjet- Russische ambassade, en dat, waarin het opperbevel der Russische strijd krachten zetelt, bevinden zich nog talrijke gevechtswagens. Volgens berichten uit gewoonlijk betrouwbare kringen, hebben arbei ders in Noord-Oost-Hongarije een trein tot stilstand gebracht door de rails op te blazen. Zij bevrijdden de gevangenen die met de trein naar Rusland werden gedeporteerd. Deze kringen zeiden, dat de depor tatie naar Rusland van jonge Honga ren, die de dienstplichtige leeftijd hebben, voortgaat. Duizenden zouden briefjes uit de treinen hebben gegooid met hun naam en adres en het verzoek hun fami lieleden mee te delen dat zij naar Rusland worden vervoerd. Volgens het Poolse nieuws bureau heeft premier Cyran- kiewicz gisteren in het Poolse parlement het aftreden van de Sovjetrussische maarschalk Rokossofski als minister van defensie bekend gemaakt. Generaal Spychalski is benoemd tot opvolger van Rokossofski. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Ham marskjoeld, heeft gisteren zijn vertrek naar Egypte één dag uitgesteld in verband met een „belangrijke mede deling" van de Hongaarse Intussen is in de Jaarbeurshal te Utrecht alles in gereedheid gebracht voor de komst van 1300 Hongaarse vluchtelingen, die men in de komen de nacht verwacht. Voor deze ontvangst zijn 15 ram pen-depots uit de omgeving van Utrecht ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling, dat de vluchtelingen zo kort mogelijk in Utrecht zullen ver blijven, niet langer dan circa twee dagen. Daarna vertrekken zij naar de door de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp ter beschik king gestelde accommodaties. Twee beelden ergens uit Egypte": Boven: Twee Britse militairen dek ken hun kameraden, die bezig zijn een weggezakte centuriontank weer op de weg van Port Said naar Is- mailia te krijgen. De onderste foto toont een Brits soldaat, die twee kameraden dekt, die zich aan het ingraven zijn. De plaats, waar deze opname gemaakt is, levert ook niet veel moeilijkheden op om te iden tificeren: langs het Suez-kanaal op een afstand van 35 km van Port Said. De oliebuisleiding. die van Kirkoek in Irak naar Haifa in Israël loopt, is maandagnacht in Noord-Jordanië door nationalisten opgeblazen. Men zag vlammen over een uitgestrekt gebied en ooggetuigen berichten dat de olie over het land stroomde. De nationalisten hadden op twee plaatsen (twaalf kilometer van Ir- bid in Noord-Jordanië) explosieven gelegd. Een woordvoerder van de Iraakse oliemaatschappij deelde in Londen mede. dat de maatschappij in 1948 een gedeelte van de buisleiding had verwijderd. Het resterende deel van de leiding werd afgesloten en vol gepompt met olie. Deze olie is door de gaten, die de ontploffingen in de buis sloegen, weggevloeid. De Sovjet-Unie heeft besloten haar olieleveranties aan Israël stop te zet ten. Een aantal waarnemers der Ver enigde Naties, belast met het toezicht op de naleving van de wapenstilstand in de Suezkanaalzone, is gisteroch tend. aan boord van een Brits tank- landingsvaartuig. dat hen. met hun voertuigen, uit Haifa had opgehaald, in Port Said aangekomen. Mac Millan. de Britse minister van financiën, heeft in het Lagerhuis ge zegd. dat Groot-Brittannië zich het recht voorbehoudt volledige vergoe ding te eisen voor schade aan de in stallaties van zijn bases in de zone van het Suezkanaal. regering over de humanitai re hulp aan Hongarije, zo heeft een woordvoerder van de Ver. Naties bekend ge maakt. Hammarskjoeld heeft een telegram van de Hongaarse waarnemende mi nister van buitenlandse zaken, Istvan Sebes. ontvangen, waarin verklaard wordt, dat de Hongaarse regering be reid is besprekingen te voeren over hulpverlening aan Hongarije en deel neming van vertegenwoordigers van de secretaris-generaal aan de organi satie van de hulpverlening ter plaatse. Dr. Otto John, voormalig: hoofd van het Westduitse bureau voor de be scherming van de grondwet, die te recht staat voor het Hoge Federale Hof te Karlsruhe op beschuldiging van verraad, heeft gisteren opgewon den uitgeroepen, zich nimmer volledig aan de Russen te hebben overgegeven, „Anders zou ik op dit ogenblik niet hier zijn", riep hij uit. Op de vraag van de openbare aan klager. waarom hij erin toegestemd had. met de Russen ..samen te werken bitste John terug: „Ik wilde iets doen om eruit (uit Oost-DuitslanJ) te ko men en dit leek mij de enige weg". John verklaarde ook aan zelfmoord gedacht te hebben, doch dit was on mogelijk. omdat hij voortdurend be spied werd. wenkuil. Het is haar meegevallen. De leeuwen waren nogal tam. j Vandaag wordt de zitting voortge- i zet. De 70-jarige voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Korten- horst is gisteren in het bijzijn van I zijn familie, waaronder ook enige Vier vrouwelijke kamerleden heb- klJeinkinderen, in intieme kring door ben gistei en hun vieugde uitgespio- jeden en personeel van de Kamer ge- ken over het feit, dat zij nu met een huldigd - - vrouw de wapens konden kruisen bij de bespreking van de begroting van Maatschappelijk Werk. Ook was de Kamer er zeer over ingenomen, dat de nieuwe bewindsvrouwe, mejuf frouw dr. M. Klompé, reeds enige be leidslijnen heeft kunnen vaststellen. Van socialistische zijde vroeg men echter nog om een nota, waarin het beleid nader zou zijn uitgewerkt. Me juffrouw dr. De Vink (KVP) pleitte voor een wijziging van een subsidie systeem. dat thans nog te zeer is afgestemd op beroepskrachten, ter wijl vele taken bij het Maatschappe lijk Werk door vrijwilligers worden verricht. Dit leidt ertoe, dat alleen vanwege de subsidie beroepskrachten worden aangetrokken, meende zij. Ook vroeg mej. De Vink om een ver beterde subsidieregeling voor de be jaarden-tehuizen, waardoor de kost prijs van de verzorging, verminderd met de inkomsten, zal worden ver goed. Hierdoor wordt aan tal van be jaarden een zware gang naar Sociale Zaken bespaard. De Kamer was verheugd, dat de Hongaarse vluchtelingen niet in DUW-kampen zullen worden onder gebracht. Men vroeg zo spoedig mo gelijk woningen ter beschikking te stellen en goede levensomstandighe den te scheppen voor hen, die reeds zoveel hebben doorstaan. In haar repliek zei mej. Klompé, dat haar voorspeld was, dat zü zich eenzaam achter de regeringstafel zou voelen als Daniël in de leeu- Z.H: de Paus zegent drie pries ters, die met een mobiele kapel (zichtbaar op de achtergrond) naar de Oostenrijks-Hongaarse grens zul len gaan om daar te arbeiden onder de vluchtelingen. Door middel van grote luidsprekers op het dak van de kapel zal het gesprokene ook aan de andere kant van het ijzeren Sordijn hoorbaar zijn. Gedurende de tocht lang de grens van Honga rije, zal doorlopend getracht worden toestemming te krijgen Hongarije binnen te mogen komen. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat een aantal maatregelen is genomen, die nood zakelijk zijn voor de voorbereiding van een eventuele rantsoenering van aardolieprodukten. In de Staatscourant van gisteren is een Koninklijk Besluit gepubliceerd, waarbij enige artikelen van de Dis- tributiewet opnieuw van kracht wor den. Bij de eveneens in deze Staatscou rant verschenen Aardoliedistributie- beschikking 1956 van de minister van Economische Zaken worden ruwe aardolie en aardolieprodukten met in gang van 14 november 1956 tot dis- tributiegoed verklaard. Is de thans 46-jarige hotel houdster mevr. K. H. B. M. uit Scheveningen, tegenwoordig woonachtig in Wassenaar, twee jaar geleden ten onrechte door de rechtbank te Den Haag en later ook in hoger beroep door het gerechtshof tot zeven maan den gevangenisstraf veroor deeld Nadat ze de straf had ondergaan, kwamen er nieuwe feiten aan het licht. In juni jl. gelastte de Hoge Raad een revisieonderzoek en giste ren heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, waar de zaak opnieuw diende, vrijspraak voor haar gevraagd. Haar was ten laste gelegd, dat zij in augustus 1954 een dronken Indisch man, die aan de bar van haar gere nommeerd hotel in Scheveningen kwistig rondjes champagne en cock tails zat uit te delen, 3.600,zou hebben ontfutseld. Primair werd ze beschuldigd van diefstal, subsidiair van verduistering. Rechtbank en Hof veroordeelden haar wegens de dief stal. Ze erkende het geld uit de zak van de man gehaald te hebben, maar hield ook gisteren voor het Hof vol, dat ze dit slechts deed om hem een lesje te geven. Ze schraagde deze bewering met enkele vroegere incidenten in haar leven. Er verscheen als getuige haar thans 38-jarige stiefdochter, geboren uit het eerste huwelijk van haar man. Een gouden vulpen ,,Ik kwam als 16-jarig meisje op de h.b.s. toch nog wel bij mijn geschei den en met deze dame hertrouwde vader thuis," vertelde ze. Op een dag was ze haar gouden vulpen en vul potlood kwijt geraakt, die haar va der haar eens had gegeven. Weken later kwam ze weer eens op bezoek en tot haar onuitsprekelijke vreugde lagen toen vulpen cn potlood naast haar bord. „Volgende keer niet zo slordig meer zijn, meisje", had haar stiefmoeder gezegd. Tafelzilver in bed Een 54-jarige huisvrouw uit Rotter dam. was de volgende, die kwam ver tellen hoe haar vriendin, de verdach te. soms merkwaardige grapjes uit haalde. „Ik was in 1953 de sleutels van ons huis verloren," verklaarde ze, „en vertelde dat aan haar. Ik zei er bij, dat ik me nu behielp met een touwtje door de brievenbus. Op een dag kwam ik thuis en alles was overhoop gehaald. Het zilver was weg. De waarschuwde de politie, die mijn eigen volwassen zoon arresteer de. De jongen had nl. net ruzie met zijn vader gehad en was inderdaad tijdens onze aanwezigheid thuis ge weest. Ik belde mijn vriendin op en vroeg haar of zij soms weer een grapje had uitgehaald, maar ze ont kende. Een uur later vond de politie ai het zilver onder het hoofdkussen van mijn bed en kwam tot de conclusie, dat iemand mij een poets had willen bakken. Ik belde mijn vriendin weer op en zei haar, dat ze mijn zoon had den gearresteerd. Toen schrok ze en bekende vlug, dat zjj het inderdaad gedaan had". „Een bijzonder vreemde vrouw", vond de president. Vorstelijke „fooi' Tenslotte was er nog een tuinman, die zijn geld altijd los in zijn zijzak had. Op een dag had de verdachte hem gezegd: „Je hebt je werk zo netjes gedaan, hier is een extra fooi" en ze had hem enkele bankbiljetten gegeven. Verheugd bedankte de man haar en liep weg. Ze was hem achter na gekomen. „Sufferd," had ze ge zegd. „dat is nota bene je eigen geld, dat je slordig los in je zak had. Ik heb het er uit genomen". „Sedert dien heb ik het geld nooit meer los in die zak gedaan", concludeerde de tuinman. Een psychiater en een psycholoog, die de vrouw thans hebben onder zocht, zijn beiden tot de conclusie gekomen, dat de verdachte niet de bedoeling heeft gehad het geld te be houden, toen ze het uit de zak van de man weg nam. De procureur-generaal eiste vernie tiging van het vonnis en vroeg wegens gebrek aan bewijs vrijspraak. Uiter aard concludeerde de verdediger eveneens tot vrijspraak. Tevens is ingesteld het bureau voor aardolieprodukten, dat gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage, Groot Herto- ginnelaan 70. Tot directeur hiervan is benoemd de heer C. Liefheid. Voorts is benoemd een commissie van bij stand. die tot taak heeft de directeur van dit bureau van advies te dienen. Ontheffing Daar het hier slechts voorberei dende maatregelen betreft, is tevens een ontheffingsbeschikking gepubli ceerd, die voor alle in de distribu tiebeschikking genoemde aardoliepro dukten een ontheffing geeft van het in die beschikking bepaalde. Wel is de bepaling van kracht, dat fabrikanten en importeurs van en handelaren in benzine, petroleum en donkere oliën verplicht worden zich binnen een week schriftelijk aan t« melden bij het bureau voor aardolie produkten. Voorts is een aantal contingentbe- heerders aangewezen. Dit zijn instan ties, die een eventuele rantsoenering in bepaalde sectoren zullen moeten regelen. Ook is nog ingesteld een interde partementale commissie van overleg, die de minister van Economische Za ken van advies zal dienen inzake de verdeling der beschikbare hoeveel heden aardolie en aardolieprodukten. Tenslotte is in deze Staatscourant bekend gemaakt, dat de uitvoer van ruwe aardolie en de in de aardolie- distributiebeschikking 1956 genoemde aardolieprodukten van 17 november 1956 af wederom onder controle zal worden gebracht. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt mee, dat ondernemers in de land-, tuin- cn bosbouw in de loop van deze en volgende week bij de plaatselijke bureauhouder van de provinciale voedselcommissaris, in wiens rayon zij hun bedrijf uitoefenen, formulie ren kunnen halen voor het verstrek ken van gegevens over de op hun bedrijven aanwezige bedrijfsmotoren, verwarmingsinstaliaties enz. Generaal Alfred Gruenther, de scheidende opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft op een afscheidspersconferentie in Pa rijs de Sovjet-Unie gewaarschuwd dat, in geval er raketwapens worden ge bruikt, vergelding door het Westen zal volgen, ..net zo zeker als twee maal twee vier is". Gruenther vervolgde: „Ik zeg niet dat het over vijf jaar waar zal zijn, maar tot op heden heeft de aanval een groot voordeel boven de verdedigende hou ding en wij beschikken over die mo gelijkheid tot aanvallen. Het enige, waar ik bang voor ben, is dat onoor deelkundige kritiek binnen de NAVO de Sovjets een verkeerde indruk kan geven over ons besluit eventueel ge bruik te maken van onze aanvallende kracht en dat zou een ramp beteke nen".

de Stem | 1956 | | pagina 1