NIET akkoord Y.N. Boedapest inspectiecommissie met Wachten,....wachten UNO-POLITIE IN EGYPTE IS Volgens waarnemers dreigt een nieuwe opstand PORT SAID: NOVEMBER 1956 Autobotsing te Uden eiste zes doden Distributie of beperking aardolieprodukten nog gebruik onzeker Dr. JOHN STOND TERECHT DE DOOD OP DE WEG DAGBLAD VOOR ZEELAND Vele arbeiders blijven staken Nagy in veiligheid mzM Begroting O. K. en W Nasser heeft nog diverse wensen Minder opklaringen Geen geheimen verraden, zegt hij Gomulka mogelijk naar Moskou Aanvoermogelijkheden beslissend voor eventuele maatregelen Nog voorraad voor ruim twee maanden Massamoord dreigt Britse burgers in Indonesië 96e JAARGANG no. 22301 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L de Rechter. P. V. M Vercauteren, L J v. 't Westende. Abonn.pnjs bij voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteli.) f 0.50 Incasso wordt berekend. Losse oumm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon '2236 foon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. De Hongaarse regering heeft maandag het verzoek van de Verenigde Naties, ivaarneniers toe te laten om een onder zoek naar de toestand in Hongarije in te stellen, verworpen. Even na de berichten, die gewaagden van een iets norma ler beeld in het land, werd door radio-Boedapest echter een regeringsbevel omgeroepen, dat inhield, dat alle graan voorraden in het gehele land in beslag genomen zouden worden en aan de staatsvertegenwoordiger ter beschikking moesten worden gesteld voor de voedselvoorziening. Te vens meldde het Sovjet-persbureau Tass, dat in vele onder nemingen in Boedapest de produktie „door allerlei moei- tukheden" nog niet op gang kon komen. Dat laatste blijkt maar al te zeer te kloppen. Op straat wer den pamfletten verspreid, toen tienduizenden Hongaren doel loos rondliepen tussen de ruïnes van hun eens zo mooie hoofd stad. Tientallen mensen ver drongen zich voor aanplakbil jetten, waarop de eisen van de arbeiders in de industrievoor stad Ujpest vermeld stonden. Deze arbeiders verklaarden, dat zij zullen staken, totdat de Sov jet-troepen uit Boedapest ver dwenen zijn en de regering Nagy weer aan het bewind is. Verenigingen, die vrijwel alle Hon- gaarse intellectuelen vertegenwoor digen, hebben gisteren in een reso lutie hun minimumeisen aan de com munistische regering van premier Kadar gesteld. Zij willen dat Hongarije een neu traal land wordt, vrij van vreemde overheersing, met een sociaal en eco nomisch stelsel, dat gebaseerd is op een democratisch socialisme dat re kening houdt met de Hongaarse tra dities. De resolutie veroordeelde vroegere eisen voor een meer-par- tijenstelsel en vrije verkiezingen. Een Oostenrijkse socialistische af gevaardigde, Peter Strasser, die uit Boedapest in Wenen is teruggekeerd, -zei, dat de Russen niet in staat wa ren een regering of bestuur op touw te zetten. „Zij kunnen slechts met hun tanks door de straten rijden en wegversperringen oprichten". Over de huidige periode van betrekkelijke rust herhaaldelijk onderbroken door artillerievuur gaf hij als zijn mening te kennen, dat deze periode slechts tijdelijk zal zijn. „Zodra de mensen weer over le vensmiddelen en ammunitie beschik ken, gaan de poppen weer aan het dansen. Men levert zyn wapens niet in. Volgens sommigen kan over twee weken een nieuwe opstand worden verwacht", aldus Strasser. Commissies V.TS. Het kabinet-Kadar is gisteren in speciale zitting bijeen geweest. Men neemt, volgens radio-Parijs, aan. dat onder meer gesproken is over twee commissies, die Dag Hammarskjoeld, secretaris generaal van de Verenigde Na ties. voor Hongarije in het leven heeft geroepen: één commissie van waarnemers en één voor in spectie in het land zelf. Bijzonder grote waarde hechtte men aan het feit, djt radio-Boedapest het instellen van deze commissies heeft bekend gemaakt, hetgeen er op zou kunnen duiden, dat Hongarije inder daad van zins is de instelling van die commissies te steunen. In dergelijke gevallen vindt n.l. steeds overleg met het Kremlin plaats, zodat aldus de opinie van sommige waarnemers een dergelijk bericht beslist niet omgeroepen zou worden, indien het niet ergens de instemming van Mos kou heeft. Laat op de avond werd men in deze verwachting, zoals in r-? "ceds gememoreerd, te leurgesteld. Hongarije was niet ak koord. Hun methoden Hoe de Russen in de Hongaarse I hoofdstad hebben huisgehouden, wordt o.m. gedemonstreerd door het ERTCH Ollenhauer, voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, is voor een bezoek van vier dagen in Djakarta aangekomen. DECEMBER zal het bedrijf der P.T.T. in Nederlands-Nieuw-Guinea een serie postzegels uitgeven, waarop een toeslag wordt geheven, die ten goede komt aan de leprabastrijding aldaar. TWEE VAN de drie jongemannen, die in Haarlem brand hadden willen «teken in of nabij het gebouw van De Waarheid, zijn door de kantonrechter aldaar veroordeeld tot een geldboete van f 75,-, subs. 15 dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechtenis van zeven dagen. PRESIDENT Soekarno heeft meege deeld, dat Mao Tse Tung aangeboden heeft aan Indonesië kredieten te ver lenen. VOLGENS berichten te Londen zal Sir Winston Churchill zich op 30 no vember, zijn 82ste verjaardag, terug trekken als lid van het Lagerhuis. Men neemt aan. dat koningin Elizabeth hem in dat geval te hertogelijke waardig heid zal verlenen. Dit zou hem het recht geven zitting te nemen in het Hogerhuis. INSLUIPERS hebben in een Haagse textielzaak de brandkast weten te kantelen en de achterzijde „a la sar dine" geopend. De buit bedroeg 3000 gulden. DE WESTDUITSE begroting 1957/'58 bedraagt 34,4 miljard mark, waarvan 9 miljard voor de opbouw van de Duitse strijdkrachten. BIJ EEN brand in een flat van drie verdiepingen in Cincinnati zijn acht mensen - van wie zeven kinderen - om het leven gekomen. N Amersfoort. Tijdens zware mist botsten twee tegemoetkomende personenauto's op de Rijksweg te gen elkaar. De bestuurder van een der auto's was op slag dood, een mede-inzittende overleed later op de dag tengevolge van de opgelo pen zware verwondingen. In de andere auto zaten zes militairen, die allen werden gewond. TJden. Zes personen kwamen om het leven tengevolge van een bot sing tussen een taxi en een vracht auto. Elders op deze pagina geven wij bijzonderheden over dit on geluk. feit, dat de Egyptische gezant bij de Sovjetrussische bevelhebber in Boe dapest geprotesteerd heeft tegen het plunderen van het gezantschapsge bouw door Russische militairen. De Sovjet-commandant heeft offi cieel verontschuldigingen aangeboden voor het optreden van zijn manschap pen. Vele geroofde goederen, waar onder kleren van de gezant, werden teruggegeven. Een Russische soldaat, die met ko- gelwonden in een Hongaars zieken huis was opgenomen, heeft het ver plegende personeel medegedeeld, dat hij de enige overlevende was van de bemanning van een Sovjet-tank, die geweigerd had op ongewapende bur gers te schieten. Na de weigering schoot de commandant van de ge vechtswagen al zijn ondergeschikten neer. De gewonde soldaat wist uit de gevechtwagen te ontkomen. Er bevinden zich vele gewonde Rus sische soldaten in ziekenhuizen van Boedapest. Het verplegend personeel meldt, dat velen hunner zich plat op de vloer werpen, wanneer zij 's nachts tanks horen naderen. Ge vraagd waarom zij dat deden, ver klaarden zij, dat de gevechtswagens opdracht hadden op alle verlichte ramen te schieten. De oud-premier van Hon garije, Imre Nagy, heeft vol gens berichten, die radio- Parijs te Wenen had verno men, met enkele leden van zijn regering een toevlucht gevonden in de ambassade van Joego-Slavië te Boeka rest. Westelijke correspon denten in de Hongaarse hoofdstad was het niet mo gelijk deze ambassade te be treden, omdat de Russen een sterke wacht voor het gebouw hadden geposteerd. Deze correspondenten be vestigden, dat Nagy inder daad in de Joegoslavische ambassade was. Vluchtelingen Hulp blijft intussen van alle kanten toestromen. Uit Nijmegen is gister avond de hulpverleningstrein naar Wenen vertrokken, vanwaar 500 a 600 Hongaarse vluchtelingen naar Ne derland zullen worden gebracht. De trein zal vermoedelijk donderdag avond in Nederland terug zijn. mmmmm frmmmmmmmmmrnc Zeer veel leden van de Ttveede Ka mer hebben in het voorlopig verslag over de begroting van Onderwijs zich verzet tegen de verhoging van de luisterbijdrage. .Zij achten dit niet gerechtvaardigd, zolang de wereld omroep, waarvan de luisteraars in Nederland niets merken, ook uit de opbrengst van de bijdrage wordt be kostigd. Voor de arbeid van de we reldomroep had men grote waarde ring, maar de vijf miljoen mogen niet aan de luisterbijdrage* worden onttrokken, aldus zegt het voorlopig verslag. In hetzelfde verslag wordt ook nog die thans niet bij machte zijn de i door veel leden aan de minister ge- stroom van vluchtelingen naar Oos- vraagd. of niet uiteindelijk gestreefd tenrijk in te dammen, mogelijk zullen j zal moeten worden naar de stichting worden versterkt. van een Zeeuwse visserijschool. Er komen elke dag nog steeds een tweeduizendtal Hongaarse vluchte lingen Oostenrijk binnen. De meesten hunner steken in het duister over de grens, die zij langs eenzame landwe gen of door akkers bereiken. Volgens een officiële Weense schatting zijn tot nu toe waarschijnlijk bijna twin tigduizend Hongaarse uitgewekenen Oostenrijk binnengekomen. Radio-Boedapest heeft omgeroepen, dat de Hongaarse prenspatrouilles, i De eerste eenheden van de politiemacht van de Verenigde Naties zullen hedenmiddag in Egypte voet aan land zetten. Van daag ook vertrekt Hammarskjoeld van New York naar Egypte. Nasser is hiermede zoals wij ook elders in deze editie be richtten akkoord. Hij verbond hieraan de voorwaarde, dat de onafhankelijkheid van Egypte niet zal worden aangetast en dat Israël zijn troepen uit Sinai terugtrekt tot achter de bestands- grens van 1948. Het Suezkanaal behoort aan Egypte en moet door Egypte geëxploiteerd worden. Egypte zal niet toestaan dat het Suezkanaal vrijgemaakt en hersteld wordt, voordat de laatste buitenland se soldaat het Egyptisch gebied heeft verlaten. Nadat de volledige terugtrekking van de Brits-Franse troepen is ge waarborgd, moet de internationale politiemacht van de zone van het Suezkanaal verplaatst worden naar de grens tussen Egypte en Israël. Het aantal leden van de internatio- nale politiemacht, dat vanuit Napels I naar Egypte is vertrokken, bedraagt lot nu toe 155. Ze zijn afkomstig uit Noorwegen. Denemarken en Colum- i bia en worden naar Cairo vervoerd met Zwitserse toestellen. De leider van de ploeg, die belast is met het onderzoek naar de in het Suezkanaal tot zinken gebrachte sche pen, heeft verklaard dat het wel maanden kan duren voordat de op ruimingswerkzaamheden gereed zijn. In Port Saitl Marelli. de Italiaanse consul in Port Said, heeft verklaard. .,dat de 150.000 zielen tellende bevolking van de stad beschouwd moet worden als zijnde in Een beeld, dat bij ons wrange herinneringen oproept aan de ban- ge tijd van de hongerwinter: Lange rijen wachtenden voor de Levens middelenwinkels. Hier een opname uit Boedapest, waar de mensen voor het grootste deel vrouwen geduldig wachten voor wat levens middelen. behoeftige omstandigheden". Naar zijn mening zijn 50.000 inwo ners van de stad dakloos en ,.is elk ander huis door soldaten geplunderd". Men was nog steeds bezig met het uitgraven van onder het puin bedol ven lijken, die op vrachtauto's naar een kerkhof werden vervoerd. Het hoofd van het Britse burger lijke bestuur in Port Said, kolonel Evans, deelde mee, dat er in de stad geen paniektoestand meer heerst en dat hij ,,een uitstekend contact" heeft met de Egyptische gouverneur. Evans zei. dat ..alles verwoest was toen de Britten in Port Said aan kwamen" en verklaarde voorts, dat er voldoende voedsel in de stad is. Hulp De getroffen Egyptische bevolking wordt van allé kanten geholpen. Bij zonder royaal is de gift van koning Saoed van Saoedi-Arabië, die twee miljoen gulden heeft geschonken voor de wederopbouw in Port Said en voor hulpverlening aan nabestaanden van dè strijd in deze stad. Het Neder landse Rode Kruis zal gevolg geven aan een verzoek van het Internatio nale Rode Kruis en heeft uit eigen middelen een bedrag van 15.000 Zwitserse francs ter beschikking ge steld. Een Zwitsers Rode Kruisvlieg- tuig is met vijf ton aan geneesmidde len op het vliegveld van Cairo geland. Meer dan 50.000 Russen hebben zich de vorige week opgegeven voor dienst in Egypte, doch er zijn nog geen Rus sische vrijwilligers in Cairo aange komen, zo heeft de Egyptische am bassadeur in Moskou, El Koeni, gis ter verklaard. De kosten De Britse minister van bevoorra ding, Reginald Maudling, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse interventie in het Midden-Oosten de Britse schatkist in dit belastingjaar (eindigend op 31 maart 1957) waar schijnlijk niet meer dan 35 a 45 mil joen pond sterling zal kosten (onge veer 371 a 477 miljoen gulden). Weersverwachting van het KNMI in De Bilt tot vanavond, opge maakt maandagavond 23.15 uur. Veel bewolking met plaatselijk mist. Geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Iets kouder dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit het noorden en oosten. Bewolkt met opklaringen. Neiging tot kouder en droger weer. Vandaag: zon onder 16.51 uur. Maan op 14.30 uur. Morgen: Zon op 8.00 uur. Maan j onder 3.24 uur. Dr. Otto John stond gisteren terecht voor het Federale Hooggerechtshof te Karlsruhe. Volgens de aanklacht heeft hij tij dens zijn verblijf in Oost-Duitsland bekendgemaakt, dat West-Duitsland als onderdeel van het inmiddels ver worpen plan voor een Europese ver dedigingsgemeenschap een geheim ak koord had gesloten voor samenwer king tussen hun geheime diensten Ook zou hij aan de Russen de namen van drie Westduitse geheime agenten hebben verstrekt, terwijl hij tevens ten onrechte zou hebben beweerd, dat de Westduitse militaire geheime dienst van generaal Gehlen ook in Frankrijk werkte. De verdediging van John heeft verklaard, dat haar cliënt onschuldig is aan het tenlastegelegde. Onder de zestig getuigen, die zullen worden gehoord, bevinden zich het hoofd van het huis Hohenzollern, prins Louis Ferdinand van Pruisen, de staatssecretaris van het kabinet van bondskanselier Adenauer, dr. Hans Globke, en de dochter van de bonds kanselier dr. Lotte Multhaupt. Bleek, maar beheerst De beklaagde, die er bleek maar be heerst uitzag, gaf een overzicht van wat hij in zijn leven had gedaan, tot dat hij in 1950 werd benoemd tot hoofd van het federale bureau voor de bescherming van de grondwet", de de officiële naam voor de Westduitse contra-spionagedienst. Hij vertelde, kÜ» na de mislukte aanslag op Hitler op twijOi^ juü na de oorlog naar Duitsland was te ruggekeerd. John zei nimmer geheime gegevens aan een niet-Duitse mogendheid te hebben verstrekt. Hij had verbindin gen onderhouden met linkse en rechtse verzetsgroepen, „doch niet met ae communisten". Voordat de zitting, i.v.m. lunchtijd, verdaagd werd, vroeg de voorzitter van het hof aan dr. John, die er op dat ogenblik bleek en slecht uit zag, of hij in staat was na het noenmaal het proces weer bij te Wonen. John antwoordde: „Ik zal niet in storten. Mijn gezondheidstoestand doet er niet langer toe. Indien een der hier aanwezigen wist welk lichamelijk lij den ik gedurende mijn verblijf in Oost-Duitsland heb doorstaan, ben ik er zeker van, dat ik niet sinds mijn terugkeer als gewone misdadiger was opgesloten". Dr. John verklaarde in deze zit ting tevens, dat hij niet vrijwillig naar Oost-Duitsland was uitgeweken, doch, na bedwelmd te zijn, was ont voerd. Men verwacht te Warschau, dat de leider der Poolse communistische par tij, Gomulka, donderdag a.s verge zeld door premier Cyrankiewicz en zijn voorganger Ochao raar Moskou zal vliegen voor het voortzetten der be sprekingen met de eerste secretaris r.-- „Jetrusslscne communistische partij Kroetsjef, die 19 oktober jl. te Warschau begonnen. Dit is het Suezkanaal bij Port Said. Versperd door de wrakken van verschillende tot zinken ge brachte schepen. De doorvaart voor grote schepen is geheel versperd, doch Britse deskundigen zijn al op onderzoek naar de mogelijkheden tot berging of verwijdering van de wrakken. Zij voeren daartoe met kleine marinebootjes naar de wrak ken om terplaatse een onderzoek in te stellen. Vijf militairen en een burger zijn gisterenmiddag, tengevolge van een botsing tussen een personenauto en een vrachtauto, te Eden om het leven gekomen, een zesde militair werd zwaar gewond en een zevende licht. Het ongeluk is omstreeks kwart over twaalf gebeurd. Een als taxi ge bruikte vier-persoons auto, bestuurd door de heer S. uit Gemert, waarmede zeven militairen naar de vliegbasis Het is nog steeds onzeker, of de overheid zal overgaan tot maatregelen, die distributie of beperking van het gebruik van aardolieprodukten beogen. Met maatschappen, die aardolie aanvoeren, verwerken en verko pen, wordt voortdurend overleg gepleegd. Iedere methode van distributie of gebruiksbeperking van benzine, dieselolie en petro leum immers brengt bijzonder grote moeilijkheden met zich. Een bonnensysteem zou bijvoorbeeld al zeer bezwaarlijk zijn, alleen al, omdat men de werkkrachten voor re gistratie van verbruikers en voor uit reiking van bonnen mist.: De gedachten gaan uit naar een systeem om de verkopers der produk- ten, zoals houders van benzinepom pen, op basis van hun gemiddelde verkopen, zo nodig te gaan korten en de verdeling onder de afnemers van de toegewezen brandstof in hun han den te laten. In Engeland bijvoorbeeld krijge» de wederverkopers thans 90 percent van hun normale gemiddelde omzet. Zij dienen hun afnemers op dezelfde wijze te korten. Ook is overwogen om, zo nodig, een rijvwbod voor da aandagen in te stel len. Dit echter stuit op hoog gaande bezwaren van de horeca- en amuse mentsbedrijven. Beperking verbruik? Hoe een eventueel noodzakelijke distributie of beperking geregeld zal worden, staat vooralsnog niet vast. Evenmin kan op het ogenblik reeds gezegd worden, of de over heid er toe over zal moeten gaan om het verbruik te beperken. Dit hangt in hoge mate af van de aan voeren van ruwe olie naar de raf finaderijen, die in Nederland voor zien. De raffinaderijen echter hebben uitvoer-verplichtingen, zodat niet ge steld kan worden, dat de volle raf- finagecapaciteit voor ons land zou kunnen werken. De voorraden aard olieprodukten in ons land ten behoeve van het binnenlands verbruik zijn ta melijk groot en zouden voor twee tot drie maanden toereikend zijn. Het zal dus geheel van de aanvoer mogelijkheden afhangen of inderdaad van enige maatregel sprake zal moeten zijn. Deze mogelijkheden worden zo wel door de overheid als door de aard oliemaatschappijen nauwlettend in het oog gehouden, omdat de situatie van dag tot dag verschillend ls. Volkel werden vervoerd, kwam ln botsing met een militaire vrachtauto uit Harderwijk. De militaire truck reed op de voorrangsweg juist buiten het vliegveld. Op het kruispunt van de weg van Boekei naar het vliegveld, kwam de taxi aanrijden. De gevolgen waren verschrikkelijk: vijf militairen die zich in de personenauto hadden bevonden waren gedood, evenals de chauffeur van deze auto. Deze wagen werd totaal vernield. Om het leven zijn gekomen: de 32- jarige, gehuwde, tijdelijk wachtmees ter F. de Veth uit Sittard, die zondag 32 jaar was geworden; de 21-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat H. H. uit Obbicht (L); de eveneens on gehuwde 21-jarige dienstplichtige sol daat P. T. uit Creijl, gem. Heeze: de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat M. H. M. uit Wessem (L) en de 18-jarige ongehuwde beroepskorpo raal M. L. W. uit Maastricht. Zwaar gewond is de 20-jarige dienst, plichtige korporaal T. P. H. van Haa- rcn uit Maastricht; lichtgewond is de 21-jarige beroepskorporaal P. H. A- Leumsussen uit Maastricht. Het „Serawak bevrijdingscomman do" heeft in een brief aan premier Ali Sastroamidjojo de regering ervoor ge waarschuwd, dat „Britse burgers in Indonesië, en in het bijzonder leden van de Britse diplomatieke vertegen woordiging" gedood zouden worden, indien er maatregelen worden geno men tegen de demonstranten, die het gebouw van de Britse voorlichtings dienst hebben vernield, gedurende de anti-Britse en -Franse relletjes van vorige week. Iedere actie zou tot re sultaat hebben „het massadoden van Britse burgers door onze zelfmoord brigade", aldus de brief. De organisatie ter bevrijding van Serawak (Brits Borneo) heeft haar hoofdkwartier in zuid-oost-Bomeo.

de Stem | 1956 | | pagina 1