Machteloze Kadar zocht contact met ex-premier Imre Nagy Politieleger staat klaar de overtocht voor Houdt op met deze brutale onwettige represailles en Tanks en kanonnen vestigen in Hongarije geen gezag Hongaren verwelkomd met zwart omfloerste vlaggen NA DRUKKENDE DAGEN Radio-Boedapest meldt opnieuw zware gevechten HULP VOOR HONGARIJE VS. Geen vrijwilligers aan welke kant dan ook H. Vader in hartstochtelijke toespraak Mr. van Doorn herkozen als voorzitter DAGBLAD VOOR ZEELAND NEDERLANDERS NAAR HUIS KONINGIN WEER THUIS Illllllllllllltl CPN Kamerkandidaat bedankt voor partij Egypte moet zijn toestemming nog geven Plaatselijk mist ARABIEREN WEREN ZICH Hongaarse volk vroeg slechts eerbied voor mensenrechten Eisenhower Nü geen grote gesprek vier Achterdocht en wantrouwen Top-uitslagen voetbal Bestuursraad K. VP. Bij aankomst in Australië: Ö6e JAARGANG na 22300 Uitgave N. V. Uitgevers Mij- Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tei: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs by vooruitbet. t 6.50 p. kwartaal, p. post 1 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Dubbele Poort 7, Tele Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 foon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat^56^JTeL 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Opnieuw zijn gisteren lievige gevechten uitgebroken in de Hongaarse provincie Györ, in het bijzonder langs de hoofd weg van Boedapest naar Oostenrijk. Dit heeft de regerings radio zondagavond meegedeeld. Ook in Dunapentele, Pecs en Ujpest zou nog zwaar worden gevochten. Radio Boedapest zond in de ochtenduren van gisteren een toe spraak uit van Janos Kadar, waarin deze zei, dat de opstand be dwongen was. In deze toespraak kwam duidelijk tot uiting, dat de regering van Kadar niet de minste steun krijgt van het volk. De beloften, door Nagy, een goede week geleden gedaan, werden alle herhaald en Kadar zei, dat het verleden niet zou terugkeren... Gisteravond meldde een Reuter-correspondent, dat Kadar met Nagy besprekingen had gevoerd, in een wanhopige poging, alsnog de steun van de bevolking te krijgen. Nagy zou samenwerking met Kadar en de zijnen geweigerd hebben. Het eerste Rode Kruis-eonvooi is gisteren in Hongarije toegelaten. De auto's stonden al van vrijdag af aan de Oostenrijkse grens. Elf Nederlan ders zijn veilig uit Boedapest in We nen gearriveerd. Het zijn de journa listen Baljon, prof. Greiteman, Theo Eerdmans, Sandberg Hofland (met echtgenote) en Alfred van Sprang, benevens vier particulieren die in Boedapest vertoefden. Zaterdag kwa men weer 2000 vluchtelingen Oosten rijk binnen. Er warén veel vrouwen en kinderen bij, wier mannen gesneu veld, gefusilleerd of gevangen geno men waren. William Krasser, een Reuter-cor respondent, die eveneens uit Honga rije is teruggekeerd, deed uitvoerig Zaterdagavond zes uur is H.M. de Koningin, wier vakantie op Sicilië ten einde is, per vliegtuig op Soester- berg aangekomen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden was ter ontvangst op het vliegveld aanwezig. (Advertentie) ONBEPERKTE GARANT® OP DE VERING. MAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERG** RUIM 100.000 gulden zou de admini strateur van een spaarbank in Assen delft in acht jaar tijds hebben ver duisterd, door manipulaties met spaarbankboekjes en verkoop van ef fecten. De man is gearresteerd. IN DE bestuursvergadering van het K.O.V, in Utrecht heeft men afscheid genomen van de heer H.G. de Boer, die 50 jaar lang de onderwijspers trouw heeft gediend en zich grote verdiensten heeft verworven in het organisatieleven. DE SCHEEPVAART op de Rijn, die vrijdag tussen Lorch en Bingen ver sperd raakte door een massale scheepsbotsing in dichte mist, is zon dag weer vrijgegeven. GEHEIME documenten over de Brit se onderzoekingen op het gebied van radar zijn gestolen uit een auto die in het centrum van Londen gepar keerd stond. DE aardbeving die vorige week het gebied van Bastak, aan de Perzische Golf, trof, heeft aan 410 mensen het leven gekost. y°£?R Westduitse Gerechtshof te Karlsruhe begint vandaag het pro ces tegen het voormalige hoofd van j W®?tduitse contra-spionagedienst, r\' 4. td O-J°hn, die indertijd naar Oost-Berlijn verdween en even ver rassend weer terugkeerde. VANDAAG wordt de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L.G. Korten- horst, 70 jaar. verslag van wat hij de afgelopen week had gezien en gehoord. Hij had op de rampzondag zijn toevlucht ge zocht in de Franse legatie. Russische tanks dreunden Boedapest binnen. Waar opstandelingen vanuit de hui zen vuurden, schoten de Sovjets hele huizenblokken in puin. Krasser had donderdag en vrijdag verschillende delen van Boedapest bezocht. Bijna geen huis, zei hij, was onbeschadigd. Overal lagen lijken. Uitgebrande tanks puin en glasscherven. Lange rijen mensen stonden voor de winkels. Krasser had niet gezien, dat er ge plunderd werd. Geen opperbevel Volgens betrouwbare ramingen zijn in Boedapest 15.000 Hongaren en 5.000 Russen om het leven gekomen. Meer dan 60.000 mensen zouden gewond zijn. De nationalisten hebben moedig stand gehouden. Op maandag hadden zij nog vijf grote steunpunten aan bei de zijden van de Donau. Het einde was echter in zieht. De Hongaren mis ten een centraal opperbevel. Het ge wicht van de numeriek en technisch sterkere Russische troepen eiste zijn tol. Dinsdag werd er minder geschoten in de stad. De gevechten verplaatsten zich naar het zuiden. Woensdag werd nog slechts spora disch geschoten, 's Nachts werd een enkel geweerschot beantwoord door een kanonnade van zware artillerie en tanks. De Russen en de opstandelingen lie ten over het algemeen buitenlandse auto's, die aan hun nationale vlag te herkennen waren, ongemoeid. Wel hielden de Hongaren de buitenlandse auto's aan om er bij de journalisten op aan te dringen uitvoerig verslag uit te brengen. De mensen waren wanhopig door het feit, dat het wes ten de Russen niet tot een aftocht hadden kunnen dwingen. Krasser was er eind vorige week in geslaagd van de Tsjechoslawaakse de legatie in Boedapest een speciaal door- reisvisum te krijgen. Met een groepje journalisten volgde hij een aangewe zen route naar de Tsjechoslowaakse grens, doch daar wilden de Tsjecho slowaakse ambtenaren hen niet door laten, omdat er iets met de visa niet in orde was. Na 17 uur oponthoud werden de journalisten teruggezonden naar Ta- tabanye in Hongarije, ten zuiden van de Tsjechoslowaakse grensplaats Ko- marno. Aangezien zij gezien hadden, hoe Russische officieren en manschap pen vrijelijk de Tsjechoslowaaks-Hon- gaarse grens passeerden, besloten zij zondagochtend het er op te wagen en regelrecht naar Oostenrijk te ryden. Om 7 uur vertrokken zij uit Komaro, om kwart over negen bereikten zy by Nickelsdorf de Oostenrykse grens. Tussen Komarno en Hegyeshalom zagen de journalisten weinig Russi sche troepen. Slechts hier en daar waren de controlepunten langs de weg waar vriendelijke Russen de auto's van de journalisten op wapens on derzochten. Te Gyoer en Magyarovar, waar zwa re gevechten zijn geleverd, scheen het leven weer normaal te zijn, aldus Krasser. Blokkade De journalisten kregen de indruk, dat de Russische soldaten het werk, dat zij in Hongarije moesten doen, niet prettig vonden. Velen van hen wisten helemaal niet waarom zij in Hongarije moesten ingrijpen. Een Russische ko lonel vertelde journalisten, dat hij dacht dat hij een fascistische opstand in Oost-Berlijn moest bestrijden. Volgens berichten van vluchtelingen en radiozenders draagt een „uithonge- ringsblokkade" van Boedapest meer bij tot de ineenstorting van de overgeble ven verzetscentra dan de militaire macht der Sovjet-Unie. Russische troepen houden voedselkonvooien, die de hoofdstad bereiken, tegen en wei geren deze door te laten, voordat alle verzet is beëindigd en de mensen weer aan het werk zijn gegaan.. Radio-Boedapest waarschuwde de Hongaren zaterdag voor het gevaar van epidemieën en voedselgebrek en beloofde ieder, die weer aan het werk gaat, een voedselpakket en een voor schot van het loon. Slechts enkelen hebben in Boedapest het werk hervat. De Oostenrijkse socialistische afge vaardigde, Peter Strasser, die vorige week zondag met de Hongaarse socia- liste Anna Kethly naar Hongarije was gereisd, is zondag met een groep journalisten teruggekeerd. Hij verklaarde, dat toen hij zater dagmiddag uit Boedapest vertrok, de strijd in de hoofdstad ten einde was. Er werd nog slechts hier en daar ge schoten. De passieve tegenstand van de Hongaren was volgens hem echter ongelooflijk. De mensen stonden voor de Russische tanks, openlijk getooid met de revolutionaire rood-wit-groe- ne kleuren. De Russische soldaten schenen zich zeer ongelukkig te voelen, aldus Stras ser. Verscheidenen had hij horen zeggen: „Oorlog, niet goed." Waarnemers De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft zaterdagavond bekendgemaakt, dat de Hongaarse regering hem heeft me degedeeld, het verzoek om waarne mers van de V.N. in Hongarije toe te laten „overweegt". De hervormingen, die Kadar giste ren heeft toegezegd, omvatten: invoe ring van Kossuths embleem op de na tionale vlag, uitroeping van de 15e maart tot een nationale feestdag ter herdenking van de opstand van 1848, instelling van een speciale volkspolitie ter vervanging van de geheime politie, vrije talenkeuze voor de studenten, vermindering van het aantal hoge communistische autoriteiten door ver mindering van het aantal ministeries en regeringsbureaus en terugtrekking van de Sovjet-troepen. Kadar beloofde, dat de fouten van het verleden niet herhaald zullen wor den. De heer Jan Meertens, districtsbe stuurder van de Algemene Schippers vereniging te Groningen heeft als lid van de C.P.N. bedankt. Hij heeft het hoofdbestuur medegedeeld, dat de gebeurtenissen in Hongarije hem zo danig hebben geschokt, dat hij zich verplicht achtte dit besluit te nemen. Bij de vorige Kamerverkiezingen was de heer Meertens door de C.P.N. kan didaat gesteld. Weersverwachting van het K. N.M.I. tot vanavond, opgemaakt zondagavond 23.15 uur: Overwe gend zwaar bewolkt maar geen regen van betekenis. Plaatselijk mist. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Vondaag zon onder 16.53 uur, maan op 14.10 uur. Morgen zon op 7.54 uur, maan onder 2.16 uur. De Stichting van de Arbeid heeft haar volledige instemming betuigd met de uurloonacties in de bedrijven voor hulp aan Hongarije. In veel plaatsen is al een initiatief voor deze acties genomen. De in het Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse Volk en de Ne derlandse federatie voor Vluchtelin genhulp samenwerkende hulporgani saties krijgen deze week zendtijd op Hilversum II tussen 18.15 en 18.20 uur ?c„J?p Hilversum 1 tussen 19.15 en 19.20 uur. Eenentwintig schrijvers zijn uitge treden uit het PEN-centrum voor Ne derland, omdat zij een anti - commu nistische motie, die dezer dagen door de vergadering te Amsterdam is aan genomen, weliswaar sympathiek vin den, doch er het onoverkomelijke be zwaar tegen hebben, dat deze niet een bruikbare regeling bevat, om het PEN-centrum te ontdoen van com munisten. Generaal Burns, de bevelhebber van het politieleger der Ver enigde Naties, heeft gisteren in Jeruzalem verklaard, dat Egypte nog niet definitief heeft ingestemd met legering van V.N.-troepen in het gebied van het Suez-kanaal. Hij zei echter niet te geloven, dat er onoverkomelijke moeilijkheden zouden zijn. Egypte heeft wel ingestemd met de toelating van V.N.-waarnemers in de Suez- zone. Burns zei, dat de eerste troepen van zijn legermacht naar verwachting voor het einde van deze week tussen Port Said en Ismaila hun kampen zullen betrekken. Zij zal in hoofdzaak tot taak krijgen de strijdkrachten v van Egypte en Israël van elkaar gescheiden te houden. Burns wist nog materiaal"'"buTtge'maak't. ""Hieronder niet of de Egyptische troepen de Sinai-woestijn weer zullen bezetten na terugtrekking van de Israëliërs. Duidelijk zijn de vermoeienissen van de afgelopen dagen zichtbaar op het gelaat van de Engelse pre mier, sir Anthony Eden. Evenzeer zijn zij op te maken uit dit gebaar, waarmee hij de hand aan het hoofd brengt. De opname werd gemaakt tijdens een staatsiediner in het Londense stadhuis. Links ziet men de nieuwe Lord Mayor pan Londensir George Cullum Welch. licht gekomen voor een plotselinge Arabische aanval op Israël. In Cairo werd zondagochtend voor het eerst weer luchtalarm gegeven. Twintig minuten later kwam het sein „Alles veilig". Merkwaardig genoeg beginnen de Arabische buurstaten van Egypte zich geducht te roeren nu het vuren gestaakt is. De Jordaniërs hebben een burgerlijke verzetsorganisatie op gericht, in Ljbië is een uitgaansver bod afgekondigd en Syriërs zeiden dat een Israëlisch detachement weer grensposten had aangevallen. Intus sen zijn alle Arabische zenders een bedreigingscampagnc begonnen tegen Frankrijk, Engeland en Israël, waar bij ze levendig schermen met grote broer Rusland. In Port Said begint het leven weer een beetje normaal te worden. Een Nederlandse en een Deense firma is opgedragen de obstakels in het Suez- kanaal op te ruimen. Israël heeft in de woestijn van Sinai voor 180 miljoen gulden aan oorlogs- Zwaarbepakte Noorse soldaten gaan op het vliegveld van Oslo aan boord van een Amerikaanse „vlie gende vrachtwagen", die hen naar Italië zal brengen, vanwaar zij met een Zwitserse machine door zullen gaan naar het Midden-Oosten. Deze Noorse soldaten vormen een deel van de politietroepenvan de V.N., die naar Egypte zullen gaan. Tien Belgische en Scandinavische officieren, de kern van de V.N. po litiemacht, zijn zondag uit Jeruzalem naar Haifa vertrokken, waar zij aan boord gaan van een Brits schip. Drie bataljons en hulpeenheden zijn reeds voor het politieleger beschikbaar. De definitieve sterkte moet nog worden vastgesteld. Een aantal Denen en Noren zijn reeds met Amerikaanse vliegtuigen De H. Vader heeft zaterdagavond in een radiotoespraak tot de gehele wereld een hartstochtelijk beroep op de regeringen en vol keren gedaan alles in het werk te stellen, om de vrede te bewaren en de volkeren hun rechtvaardige onafhankelijkheid te schenken. „Ons vaderhart", aldus de H. Vader, wordt verscheurd bij het zien van zoveel onrechtvaardigheid, die wordt begaan bij het neerslaan van het Hongaarse volk, dat slechts eerbied heeft opgeëist voor de fundamentele rechten van de mens. Bij deze droefheid voegt zich thans nog bezorgd heid omwille van de vrede, die bedreigd wordt, en diepe onrust bij het vaststellen van het verzwakken der pogingen van hen, op wier krachten wij meenden te kunnen rekenen, opdat geleidelijk de eendracht en de samenwerking tussen de landen in een geest van rechtvaardigheid en echte vrijheid zou kunnen worden hersteld. President Eisenhower heeft te ken nen gegeven, dat hij momenteel wei nig voelt voor een nieuwe conferen tie van de regeringsleiders der Grote Vier in Zwitserland. Het is beter, meent hij, de behandeling van de hui dige internationale crisis in de Ver enigde Naties voort te zetten. Premier Boelganin van de Sovjet- Unie verklaarde, dat hij wel voor een conferentie op het hoogste niveau ypelaet „Ons vaderhart, aldus de H. Va der, wordt verscheurd bij het zien Va" J.In,VCPl onrechtvaardigheid, die wordt begaan by het neerslaan van ïf o^°riaarse volk' dat slechts eer bied heeft opgeeist voor de fundamen tele rechten van de mens. Bij deze droefheid voegt zich thans nog be zorgdheid omwille van de vrede, die bedreigd wordt, en diepe onrust by het vaststellen van het verzwakken der pogingen van hen, op wier krach ten wij meenden te kunnen rekenen opdat geleidelijk de eendracht en de samenwerking tussen de landen in een geest van rechtvaardigheid en hersteld Cld *°U kunnen worden Wie zou nog durven ontkennen, dat vrede en echte vrijheid helaas een stap achteruit zijn gegaan cn dat te- vens alle hoop, die zo moeizaam was gegroeid en verstevigd, weer terue geworpen is in het duister der onrust? Tb veel bloed is al onrechtvaardig gevloeid en er is reeds te veel rouw. Te veel slachtoffers hebben de dunne draad van het vertrouwen, die weer onder de volkeren was gespannen en die onze zielen weer moed gaf. ge knakt. Achterdocht en wantrouwen heb ben tussen de volkeren een nieuwe afgrond geschapen. De gehele wereld is verschrikt opgesprongen bij het zo snel grijpen naar de wapenen, iets wat toch duizendmaal door de vol keren verworpen was als een middel de door God gegeven opdracht het welzijn van alle volkeren na te stre ven. Daarom moeten wij u zeggen, dat wij menen, dat de vrede geen ijdel woord is, maar integendeel voor ieder een plicht is zowel om haar zelf als om de factoren, waarop zij gebaseerd is. Oorlogszucht Uit naam van de godsdienst en van de beschaving, uit naam van het rechtvaardig menselijk gevoel zeg ik: Houdt op met de brutale en onwetti ge repressailles, met deze oorlogs zucht, met die rivaliteiten tussen grote landen om hun hegemonie te vestigen. Want dat zijn slechts din gen. die het aardse leven tot een af grond van smarten en terreur maken, die de zielen folteren en de vruchten van arbeid en vooruitgang vernieti gen. Deze stem, die werkelijk de stem van de natuur zelf is, moet luid worden gehoord in elk land en daar buiten, zij moet gehoord worden vooral door hen, aan wie de volke ren de openbare macht hebben toe vertrouwd. Laten we opnieuw ervoor zorgen, dat zich de gelederen van allen, re geerders en volkeren, die er nog op staan dat de wereld de weg volgt van eer en vrijheid, nauwer sluiten. Laten de kinderen van God een over eenkomst aangaan, die hen in staat stelt hun medebroeders te verdedigen om conflicten uit de weg te ruimen tegen iedere onrechtvaardige aanval en de overwinning te doen zegevieren, j op hun rechten of op hun onafhanke- Zonder twijfel is uit de hevige be- lijkheid Het zal werkelijk dan niet roering der laatste dagen een nog de schuld van de rechtschapen men- grotere schok en verlies van even- sen zijn, wanneer diegene, die nu van wicht van de wereld ontstaan. Het i deze rechte weg afwijkt, eenmaal vertrouwen is opnieuw geschokt, daar j rondom zich slechts eenzaamheid en we weer staan tegenover een politiek, woestijn vindt. waarin de willekeur en het econo misch belang boven de werkelijke morele waarden en boven het men selijk leven worden gesteld. Tegenover dergelijke inbreuken op het recht en op de broederliefde, te genover het scepticisme dat weer de harten der mensen besluipt in hun angst voor de toekomst, tegenover de verdeeldheid der geesten, staat Over Hongarije zei de H. Vader: Kan de wereld onverschillig blijven tegenover haar broeders en hen over laten aan een onterende slavernij? Dit staat vast: het christelijk gewe ten kan zich aan de morele verplich ting om met alle toelaatbare midde len de menselyke waardigheid en de vryheid dezer volken te herstellen, niet onttrekken. in Napels gearriveerd, vanwaar zij met Zwitserse toestellen naar Egyp te zullen vertrekken. De Denen droe gen uniformen van het Deense leger met goudkleurig omzoomde armban den, waarop de aanduiding: „Nood- strijdkrachten van de V.N." De berichten als zouden Russische vliegtuigen in Syrië staan en de be loften van een aantal Aziatische lan den om „vrijwilligers" naar Egypte te zenden, hebben een verklaring uit gelokt van de Amerikaanse regering, waarin gezegd wordt, dat Washington „met alle wettelijke middelen zal ver hinderen, dat er vrijwilligers naar het Midden-Oosten gaan". Het verzet van de V.S. geldt alle vrijwilligers, on verschillig aan welke zijde zij zullen vechten. Communistisch-China had al laten weten, dat het wel voor 250.000 man kon zorgen! „Pas maar op, jullie Volgens twee conservatieve leden van het Britse Lagerhuis is uit stuk ken, die de Fransen op de gearres teerde Algerijnse verzetsleiders von den, een plan van Nasser aan het De uitslagen van de voetbalwedstrij den die de eredivisie-ploeg gisteren speelden, luiden als volgt: Eindhoven - GVAV 11 MVV - Sparta 32 Rapid JC - NAC 51 Elinkwijk - NOAD 23 Feijenoord - Ajax 73 Willem II - DOS 2—3 BW - VVV 1—4 Spel. Enschede - Fortuna '54 41 Amsterdam - PSV 13 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij U verwijzen naar onze sport pagina's. waren ruim 100 degelijke tanks, dui zend andere voertuigen en tweehon derd stukken artillerie. Egypte zou in de woestijnslag de helft van zijn militaire vermogen hebben verloren. In de zaterdag te Utrecht gehouden bestuursraadvergadering van de K. V.P. is o.a. gediscussieerd over de bestuursverkiezing, waarbij sommi gen de combinatie van het voorzit terschap der partij met het Kamer lidmaatschap niet juist achtten. Reeds eerder had mr. Doorn uiteen gezet, dat het zijn nut kan hebben, wanneer in de top van de partij functionarissen zitten, die zich ook met de practische politiek bezig hou den. Uitsluitend terwille van de partij had de heer van Doorn na lang be raad en ingewonnen advies het wen selijk geacht in de Kamer zitting te nemen. Mr. van Doorn werd tenslotte met 49 van de 73 uitgebrachte stemmen de rest was blanco als partij voorzitter herkozen. In de plaats van de heer J, van Lieshout uit Eindhoven, die bedankt had, werd als vice-voorzitter gekozen de heer Jan Maenen, voorzitter van de Limburgse KAB. Als nieuwe leden van het partijbestuur werden voorts gekozen mevrouw H.M.J. Beyaert- Drost, mevrouw mr. M.T. Sutorius- jkvr. Alting van Geusau, mevrouw Witteveen en mr. E.M.J.A. Sassen, dr. Festen uit Tilburg, mgr. Op de Coul. directeur v.-. nhet Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en mejuffrouw Kessel van de K.A.V. in het bisdam Breda. Het grootste deel van de Hongaarse olympische ploeg is te Darwin in Australië gearriveerd. Men verklaar de, dat het „rustig" was toen men Hongarye verliet. Dr. Ferenc Mezo, Hongaars lid van het Internationaal Olympisch Comité zei: „Wij geloven sterk in de kracht van de Olympische Spelen en we zul len het bewijzen." Toen de leider van het team, de heer R. Rozganyi werd gevraagd hoe de Hongaren het vinden om samen met de Russen te moeten deelnemen aan de Spelen in Melbourne, ant woordde hij: „Wij zullen zien". Do leden van de ploeg droegen zwarte bandjes ten teken van rouw. Ongeveer 1000 Hongaarse emigran ten verwelkomden de uit 60 man be staande ploeg. Zij droegen iwart om- floersde vlaggen. Enkele atleten verklaarden, dat de gebeurtenissen van de laatste weken grote invloed op hen hadden gehad en dat zij niet fit zijn voor de spelen. Twee officials van het Hongaarse consulaat waren reeds eerder naar Darwin gevlogen om de ploeg te ont moeten. Zij hadden voor enkelen slecht nieuws. Voor twee vrouwelijke leden bleken de berichten wel bijzon der ernstig. Na het gesprek huilden beiden hartverscheurend. Te Melbourne zongen de atleten en het publiek gezamenlijk het Hongaar se volkslied. Vele atleten lieten de tranen openlijk de vrije loop. Enkele atleten verklaarden, dat zij waarschijnlijk om politiek asyl zullen vragen.

de Stem | 1956 | | pagina 1