Brabant en bespreken Zeeland bandijk €sso De heer J. H. Witte gaat jubileren ONZE PUZZEL m H H md'-1 - W.-Brabant zwaartepunt MIDDELBURGSE DONDERDAGMARKT IN DE GREEP VAN DE HAMSTERWOEDE AAMBEIEN 11 Ten zuiden van Bergen op Zoom SPOEDIG NADERE MEDEDELINGEN tank ESSO EXTRA fóstêvtimd UidiwwJhi POTTER'S LINIA Feest bij Vroom en Dreesmann, Breda eenkam HAAR? De haargroei-tonic die werkelijk helpt jongensstad „St Joseph'» heeft Uw hulp nodig! NOG EENS DE REDE VAN PROF. Dr. I. E. DE QUAY Provincie heeft over 25 jaar driekwart miljoen inwoners meer Positieve geluiden Lijdt niet langer Kanttekeningen hij volle tassen Slik dit tabletj'e en stil de pijn HEMOTABS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 13 (Van onze redacteur) „Een van de redenen, dat het gebied ten zuiden van Bergen op Zoom niet is opgenomen in het hoogheemraadschap „De Brabantse Bandijk", zo zei de heer R. W. Janssen uit Roosen daal, dijkgraaf van het voorlo pig bestuur van het hoogheem raadschap, „is, dat in 1953, toen het gebied van „De Brabantse Bandijk" werd uitgezet de ge dachte prevaleerde om zo snel mogelijk werken uit te voeren en het hoogheemraadschap 'n feit te maken. Alles zou niet zo snel in zijn werk zijn gegaan, in dien ook het gebied ten zuiden van Bergen er bij gehaald zou zijn, want dan dienden onder handelingen te worden gevoerd met de provincie Zeeland en met België. „Het een en ander neemt intussen niet weg", aldus de heer R. W. Jans sen, ,,dat het provinciaal bestuur diligent is en er naar streeft om ook een oplossing te brengen voor het ge bied ten zuiden van Bergen op Zoom. Vergis ik me niet, dan zijn er momen teel onderhandelingen gaande met de provincie Zeeland en ik verwacht, dat het niet meer zo lang zal duren of nadere mededelingen kunnen hier over worden verwacht". De redenering van de dijkgraaf klopte precies in het raam der de batten, die in de statenzitting over de Bandijk werden gevoerd. De heer M. Broos uit Bergen op Zoom merkte immers op, dat voor Bergen op Zoom een merkwaardige toestand werd ge schapen. De gemeente zou volgens het ontwerp-reglement het volle pond moeten gaan betalen aan het hoog heemraadschap, terwijl maar één- tiende van het inwoneraantal van Ber gen op Zoom direct belang heeft bij de Bandijk. Voor de industriële, so ciale en culturele belangen zou de gemeente 9/10e moeten betalen, het geen, aldus de afgevaardigde, toch wel merkwaardig is. De heer Broos vroeg zich bovendien af, of Bergen weer het volle pond zou moeten be talen, indien er ook ten zuiden van Bergen een hoogheemraadschap tot stand zou komen. De commissaris zei toen, dat dit zeker niet het geval zou zijn. Het feit, dat er aan een oplos sing voor het gebied ten zuiden van Bergen op Zoom wordt gewerkt is inmiddels bemoedigend, speciaal voor de landbouw. Immers, het valt wel te verwachten, dat een oplossing-in- de-geest-van-het-Bandijkreglement zal worden gezocht en dit zal betekenen, dat ook de gemeenten zullen moeten meebetalen in de verdediging tegen het water: een taak, die tot nu toe zulk een specifieke taak was voor de landbouw. (Advertenties) (Advertentie). snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter Met Esso bent U beter uit (Advertentie) d&t is Potter's Linia, welke m# zo vlug van mijn verkoudheid af helpt. Eén enkel tabletje in de mond is voldoende. Handige blik- doosjes 55 cent bij Apothekers en Drogisten. Bij zware verkoudheid, bronchitis of catarrh neem dan Potter's Catarrh Pastilles, per doos fl 1.10 De rode pas tilles met de snelle werking. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM (Foto B. van Gils) Het zal maandag a.s. 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. H. Witte (in 1892 als Amsterdam mer geboren) directeur werd van „De Zon" in de Bredase Karrestraat, een manufacturen- bedrijf, dat door zijn vader ge sticht werd en dat oudere Bre- danaars zich zeker nog zullen herinneren. Dat was dus in 1916. „De Zon" had toen een man of dertig personeel. Veertig jaar later is het bedrijf uitge groeid tot de N.V. Vroom Dreesmann Breda met een ves tiging in Bergen op Zoom en 'n bedrijf in Roosendaal in het vooruitzicht. Het aantal personeelsleden is inmiddels gestegen tot 800 en in de tegenstelling 30-800 ligt de eerbied afdwingende groei van een zaak, die een begrip is ge worden in Breda, west-Brabant en Zeeland, t Waar vroeger „De Zon" gevestigd i was, werd na aankoop van drie om liggende panden de „complete meu- bilering" gevestigd, die nog weer I pas een uitbreiding heeft ondergaan, I die praktisch is voltooid. Hoek Kar! 1 restraat - Nieuwstraat verrees de zaak, die intern het hoekpand ge noemd wordt, dat toonaangevend het centrumbeeld beheerst en iedereen kent, als V. en D. Voor de expedi tie, ondergebracht in de Nieuwstraat, liggen plannen gereed voor nieuw bouw. De heer Witte kocht hier namelijk twee panden aan, namelijk aan weerszijden van het bestaande ge bouw en deze nieuwbouw zal hopelijk niet lang op zich behoeven te laten wachten. Een bouwlustige kan men de heer J. H. Witte dus zeker noemen, die in zijn veertig jaren V. en D.-direc teurschap zijn bedrijven extern en intern heeft opgebouwd. Hij heeft ove rigens niet anders kunnen doen, om dat zijn zaken zich steeds maar uit breidden, dank zij zijn grote allure als zakenman, die de dingen vooruit zag en er tevoren naar handelde. Want de enorme vlucht van zijn be drijf is een uitvloeisel van zijn koop manschap en zakeninzicht, twee fac toren, die V. en D. Breda maakten tot wat het thans is. Zijn onderne mingslust en energie schonken de stad een bedrijf, dat zich steeds her nieuwt en zodoende van moderne allure is, waar moderne wetten re geren en moderne methoden worden toegepast. Een bedrijf, dat de stad Breda tot groot voordeel is. Het publiek ziet de heer Witte zelf zelden. Hij zit achter zijn bureau, waar hij stafbesprekingen voert met zijn naaste medewerkers. Hij zit tus sen de wielen en maakt reizen door geheel Europa. Niet voor plezier, maar voor zijn bedrijf, opdat het up to date zou blijven. Oog voor de mens Maar - en dit tekent de mens Witte - ondanks zijn overdrukke werkzaamheden (samengeperst in een praktisch schema, waardoor hij steeds bezet, maar nooit óverbezet is) heeft hij oog voor de mensen, die bij hem werkzaam zijn. Hij kent namelijk niet alleen de dagelijkse leiding van zijn enorm bedrijf (de chefs, de inkopers etc.), maar ook het meisje, dat de lift bedient, en de man, die werkzaam is in de stofferingsafdeling. Koopman in hart en nieren, heeft hij toch nog kans gezien in de loop der jaren zijn sociaal gevoel te ont wikkelen en hij heeft ernaar gehan deld bovendien. Hij kent al de acht honderd mensen, die onder hem wer ken en zal zich bezorgd tonen als deze mensen zorgen kennen. Dat heb ben honderden in de loop der jaren ondervonden. Zodoende is hij ook in staat om de topfiguren zelf te vor men. Hij kiest die zelf uit en rekru teert hen uit het eigen bedrijf. Zijn streven is erop gericht ieder zijn kans te geven, mits hij er de capa citeiten voor heeft en zodoende be werkte hij een interne rust, die wel dadig aandoet en uiteraard het be drijf ten goede komt. Zodoende kent de n.v. Vroom en Dreesmann zeer weinig personeelsverloop en juist in deze tijd, die van ieder mens als het ware een nummer wil maken, streeft de heer Witte er bewust naar ieder van zijn personeelsleden tot persoon lijkheden te maken, die stuk voor stuk „de maarschalksstaf in de ran sel dragen". A.s. maandag zal de heer Witte jubileren. Hij zou het prettiger gevon den hebben, wanneer hij die dag voor zaken op reis had kunnen gaan. Van de andere kant voelde hij, dat hij moeilijk aan een huldiging kon ont komen, omdat men hem toch ook wel eens officieel iets te zeggen heeft. Daartoe heeft hij, zij het node, de gelegenheid gegeven. In het gebouw Concordia zal zodoende de man ge huldigd worden, die niet alleen van zo grote betekenis is voor het eco nomische leven van de stad Breda, doch die ook zijn sporen verdiend heeft in de sociale sector. Zijn hul diging zal dus de zakenman maar ook de mens Witte omvatten. (Advertentie) Daar moet U iets aan doen - voor Uzelf en voor allen, die U zien. En nu kunt U er iets aan doen! Want als de haarwortels nog aanwezig zijn (en dat is bijna altijd het geval) kan Callo U helpen. Een Callo-kuur, gecombineerd met het gebruik van vitamine B-complex (uit bruinbrood, gistvlokken enz.) geeft U in enkele maanden Uw haar terug! Dames zowel als heren vin den er evenveel baat bij I Prijs f 6.50 per flacon. Ver. krijgbaar bij kappers, par fumeriezaken en drogisten. tb-Bpr W ■p Horizontaal: 1. lidwoord; 3. deel v.e. voertuig; 5. lor; 7. bolgewas; 9. op de wijze van; 11. gravin van Hol land; 12. familielid; 13. strijkmes; iq* $e2l ^e; breuk; 17. soort hond; 18. lied; 19. bijwoord; 20. chin, maat; 21. stand; 24. dun; 26. werelddeel; •W. glad maken; 34. groente; 38. muskietengaas; 42. vod; 43. gewicht; 44. dubbelklank; 45. goud (fr); 47, vorm; 48. plant; 50. woestijn; 51. elke; 53. gevangenis; 54. ontkenning; 5a. gezet; 57. waterhoogte (afk) 58. voorzetsel; 59. inhoudsmaat; 60. naamloze vennootschap (Ir). Verticaal: 1. kindergroet; 2. meis jesnaam; 3. steenmassa; 4. soort ziekte; 5. plantengewas; 6. part' 7 deel v.d. dag; 8. bestaat; 10. afzon derlijke; 12. niet dikwijls voorkomen de; 14. pl. in Gelderland; 16. uitroep- 18. voorzetsel; 22. streep; 23. onmeet baar getal; 25. klaar; 27. klein plantje; 28. herkauwer; 29. wie- 31 hevig; 32. water in Utrecht; 33. ik (lat.); 34. zeevogel; 35. zuil- 36 godsdienst (afk); 37. bevallig- 3h' J®ar,bo?k; 39. reeds; 40. benauwd; 41 loot; 44. ijzerhoudende aarde; 46, meisjesnaam; 48. schors; 49. pl. aan de Rode Zee; 50. zeepwater; 52. ver langen; 53. voorzetsel; 56. vogel. OPLOSSING Horizontaal; 1. eleve, 5. bespot, 9. d.d., 11. reppen, 13. oker, 15. isar, 17. elp, 19. em, 20. tu, 21. mars, 23. oorlam, 25. e.p., 26. tobbe, 28. peter, 29. geel, 32. nl. 33. li, 35. reeds, 36. eb. 38. etalage, 41. me, 42. among, 44. ga, 46. rij, 47. rede, 49. riant, 50. anton. 53. as, 55. troont, 57. last, 58. aa, 60. et, 61. tol. 63. eelt, 65. klei, 67. alleen, 70. st., 71. eerste, 72. alken. Verticaal: 1. elite, 2. era, 3. ver mits, 4. e.p., 5. be, 6. ene, 7. papoea, 8. toelage, 9. de, 10. dra, 12. portret. 14. k.m.a., 16. supplement, 18 lob, 22. so, 24. moedertaal, 27. ballast, 30. eem, 31. l.s., 34. ia, 35. re, 37. bod, 38. eg, 39. a.g., 40. garnaal, 42. ar, 43. negotie, 45. kanteel, 48. panter, 51. nto, 52. o.l.54. satijn, 56. ree, 59. aks, 62. lat, 64. enk, 66. l.t., 68. Ie, 69. e.a. van Dr. Jos de Cock Er ligt een gratis brochure (met uitvoerige inlichtingen en foto's met attesten) voor U klaar. Vraag deze aan Uw winkelier of bijInstituut ENORGA, van Merlenstraat 120, Den Haag Doe mee aan de loterij, een nationale manifestatie ter financiering van de uitbreiding der gebouwen van de Stichting „Instituut St Joseph" te Hulst, een instelling van de Paters Maristen 4800 prijzen met een totale waarde van f 15.000.' Bestel nu een lot van f 2.50 en U heeft een kans op een Austin A 35, een ERRES T.V. -apparaat of op één der andere waardevolle prijzen. Gratis trekkingslijst. Loten verkrijgbaar bij de Stichting „Insti tuut St Joseph" te Hulst. Telefoon: Hulst 26. Postgiro 77725. Loterij bestaande uit 26.000 loten i f 2.50. EEN KANS VAN 1 OP 5 - TREKKING 1 DECEMBER A.S. Gocdctk.urd b,j B..I. v.d. Min. |d»u. d.d. 17 ,ul. 1 «4 HooM.fi PuW,.. (Van onze redacteur) Het is meer dan de moeite waard de aspecten, door prof. dr. J. E. de Quay tijdens zijn rede over de Brabantse problemen in de laatste zitting van de provinciale staten besproken, nader te be lichten. Het is zeer nuttig dit te doen, want het Brabantse volk dient te weten voor welke toekomst het wordt geplaatst. Het heeft er alles weg van dat dit een grote toekomst zal zijn, want Brabant is het hart van de Benelux, het nieuwe centrum tussen de twee metropolen, Rotterdam en Antwerpen. Deze beide me tropolen kampen met ruimtelijke problemen, die en dat kan geen twijfel lijden voor een niet onbelangrijk gedeelte mede door Noordbrabant opgelost zullen moeten worden. Het is nu de tijd zich daarop reeds te gaan bezinnen. Het moet immers niet zo zijn, dat de aanpassing zal plaats hebben als de ontwikkeling er reeds is. Brabant moet gereed zijn om de te verwachten ontwik keling op te vangen. Het moet daar nu reeds over gaan denken en binnen afzienbare tijd moet het gaan handelen. Omdat men de toekomst nooit ge heel kan voorzien, kon het niet an ders of de rede van de commissaris van de koningin was algemeen ge houden, maar toch niet zo algemeen of er klonken meerdere positieve ge luiden in. Het zwaartepunt van zijn betoog plaatste de spreker in de ruimtelijke problemen van de Rand stad Holland, waaronder de provin cies Zuidholland, Noordholland en Utrecht worden gerekend. De Rand stad Holland is, om het eenvoudig te stellen, zo groot geworden (qua in dustriële capaciteit, qua nutsbedrij ven en zoveel andere zaken, maar vooral ook qua bevolkingsgroei), dat gezegd kan worden, dat bijna het ma ximum is bereikt. Er moet dus plaats worden gezocht en er is dus een ver plaatsing nodig. Brabant zal in dit proces van plaatsing en verplaatsing een zeer belangrijke rol spelen, omdat te verwachten valt, ja zelfs met prak tische zekerheid kan worden gezegd, dat de nieuwe bedrijvigheid door de gunstige ligging van de provincie zich in deze provincie voor een be langrijk deel zal concentreren, al is Brabant niet de enige provincie, die in aanmerking komt om deze „uit bouw" van de Randstad Holland op te vangen. Overijssel, Gelderland en Limburg zijn mede de provincies, die dit moeten doen. In feite is het proces reeds, zij het zeer langzaam, op gang gekomen. Daarvan getuigt het kleine vestigings overschot. Voor de tweede wereldoor log was een dergelijk overschot on denkbaar. Toen was het immers zo, dat er talrijke Brabanders naar de centra gingen, de Randstad Holland introkken. Men herinnert zich de pro blemen, die daarmee gepaard gingen. Reeds nu is het, zij het dan ook in die zo bescheiden mate, anders. .In 1953 noteerde de provincie een ves tigingsoverschot van 3000 personen, in 1954 van 1500 personen en in 1955 van 700 personen. Enkele zaken mogen daarbij niet uit het oog worden verloren. De wo ningpositie staat niet toe, dat er druk wordt verhuisd. Was dit wel mogelijk, dan zou misschien het vestigingsover- (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. 259-00 schot niet genoteerd zijn. Er zijn im mers zeer velen, die niet in hun woonplaats werken. Maar gezegd kan toch worden, dat het evenwicht werd bereikt en dat was voor de oorlog en ook nog enige jaren na de oorlog geheel anders. Toen bestond er een flink vertrekoverschot. De commissaris gaf toe dat het slechts een slag in de lucht kon zijn maar hij voorzag toch wel, dat Bra bant in de eerstvolgende 25 jaar door de bevolkingspolitiek (door de ruim telijke problemen van de Randstad Holland) circa 100.00 inwoners rijker zal worden. Die 100.000 nieuwe inwoners moeten worden opgevangen, maar er is nog veel meer... Stevige eigen groei Brabant zelf groeit immers in die eerstkomende 25 jaren ook en ook daarover bestaan prognoses die veel minder een globale raming betekenen omdat zij op concretere gegevens gebaseerd werden, namelijk de ge gevens over het verloop van de be volking. Het is derhalve te verwach ten en wel zeker, dat Brabant in de eerstvolgende 25 jaar een eigen groei zal kennen van 650.000 personen. De globale raming komt daardoor in een toch wel iets ander licht te staan, want de zekerheid over de 650.000 personen - eigen - groei heeft men en of er daar nu in de volgende 25 jaren nog 100.000 bijkomen (maar zeer waarschijnlijk zijn het er meer) doet in dit verband betrekkelijk wei nig ter zake. De toekomstige aanwezigheid van 650.000 inwoners - meer, stelt im mers reeds zeer hoge eisen. Daar voor reeds zal zeer veel moeten wor den gedaan en wanneer men de strek king van de rede in het kort wil weergeven, dan komt men tot de con clusie dat hij de gehele provincie Noordbrabant tot ontwikkelingsgebied verklaard wenst te zien. Na de bevrijding kreeg Brabant twee ontwikkelingsgebieden te zien. Eén in het westen en één in het oos ten van de provincie. Deze gebieden - de problemen zijn er nog lang niet opgelost - hebben de provincie erva ring gegeven: die ervaring, dat het juist is geweest die gebieden tot ont wikkelingsgebieden aan te wijzen. Welnu, de sterke bevolkingsgroei en de te verwachten „groei" vanuit de Randstad Holland maken het nodig dat er in Brabant veel gaat gebeu ren, want men moet de ontwikkeling vóór zien te blijven. Wat moet gebeuren Materiëel zal er in Brabant zeer veel moeten gebeuren. Om die ontwik keling op te vangen zal het nodig zijn In bonte rij bewogen zich de vrouwen langs de kramen van de Middelburgse donder- dagmarkt; wat schuchter mengde ik me onder hen, als een klein mannelijk eilandje in een oceaan van kooplustig vrouwvolk. Het zijn kleine, schier latente zaken, die de sfeer van zo'n weekmarkt be palen. De standwerkers, die alles schijnbaar voor niemen dal aan de man willen bren gen, de man in de buurt van „Suisse", die niet ophoudt 'n gestage kreet „wolletje da mes uit te stoten, de geuren van de patates-frites kramen, de bedachtzame, speurende en keurende blik van het verzamelde vrouwvolk. De vrouwen, ze schuifelen zo op lettend langs de kramen, hun tred is zo rustig. Tipt zover de algemene sfeerte kening. Men voelt het zo gauw als er iets in dit aangename stem! mmgspatroon verandert. Het wa ren niet de plezant-kuierende vrouwen, meer kijkend dan ko pend die het goede Middelburgse marktplein bevolkten. Er was iets vafi een gejaagdheid: de vrouwen ze voerden een macabere dans uit rond de kramen, waarin de onder goederen op grote stapels lagen uitgestald. De tassen, die de vrou wen met zich voerden, waren gro ter. Ik kan me hierin vergissen, daarom zeg ik niet, waar ik deze aanduiding op baseerde. Maar ze leken me groter, veel groter. En voller, veel voller. Voor de textielkramen werd de vrij ordelijke slag uitgevochten. De marktkooplieden, ze troonden achter hun hoog opgetaste rollen tweed, yersey en krep en sjien. De laatste aanduiding gelieve men te zien in het licht van de nieuwe spelling. Over de rollen heen, de bankjes van tien, die van eigenaar verwis selden. Een normale gang van za ken; slechts de frequentie lag iets hoger. Doch dit was alles niets in vergelijking met de kramen met witgoederen. Daar bruiste de stroom van Neerlands koopkracht. Gretige handen gristen de hem den en broeken weg, die verdwe nen in de tassen van het sociaal- voelende volksdeel. Herensokken, kousen, nylons, handdoeken, slo pen Éénmaal zag ik negen broeken in een tas verdwijnen, maar dat is natuurlijk voor een groot gezin geweest. Of tegen de kou, wie zal het zeggen. De kramen met de fraai verko perde sieraden en opschikjes, ze lagen verlaten. Ik kon de gedach te niet van me afzetten, dat zich thans een waarlijk artistiek voelen van de koopsters had meester ge maakt. 't Liep lekker zo. Geham sterd werd er niet, verzekerde mij een marktkoopman. Een enkel hemdje en broekje meer voor in de kastnou Toch fijn ze ker, zo'n klein privé-voorraadje. De tweede koopman was echt. „Uw omzet is zeker wel geste gen?" vroeg ik zo naïef mogelijk. „Ja", zei de man. ,,U' verkoopt zeker wel eens zo veel?" probeerde ik nog eens voorzichtig. „Eens zoveel?" antwoordde de man met een mengeling van ont hutst-zijn en lichte verontwaardi ging, „meneer, dat is niet te zeg gen, hoeveel meer dat is". De derde had ook echt kunnen zijn. ,,'t Scheelt niet veel", zei deze, achteloos een paar hemden in een doos werpend. Ik probeerde nog dommer te kijken dan ik normaliter reeds doe: deed een oog dicht om al die vrouwen voor z'n kraam niet te zien en spoedde me weg, om z'n lachen niet te horen. De vierde was een dame. De dame-van-de-nylons. Hier heb ik niets meer gevraagd. Ze verkon digde zelf met de nodige stem verheffing: „Dames u kunt er nu nog van profiteren; of het volgen de week nog kan u weet het allemaal, dat hangt aan een zijden draadje Een eenvoudige verkoopmetho de, die het deed. De nylons vlo gen weg. Overigens zijn lekkere, dikke, gebreide, oerdegelijke kou sen sterker en doelmatiger. "*t Moet zelfs warmer zijn. Maar de al gemene tendens wil nu eenmaal anders. En volgende week kan het misschien niet meer. Dat hangt aan een zijden draadje. En de grote tassen aan de ar men van de dames, die zich voor de hamsterleeuwen wierpen. Aan de armen van volksvrouwen tot chic geklede madammekes, die ook maar een enkel hemmetje in sloegen. Lang moest het oude vrouwtje achter al die dringende dames wachten, eer zij dat ene, heerlijk- dikke hemd het hare mocht noe men. Een warm kledingstuk voor de winter. Omdat er één versleten is wellicht. En omdat het geld thans bijeengespaard was. Daarom. Het is dat oude vrouwtje gegund, die Echte Warmte. Het andere goed gaat, zo zal het over het algemeen wel zijn, zolang de kast in. De kast van de eigen veiligheid; van het stupide, verzamelde, egoïsme, 't Komt naast de angst te liggen. En in Hongarije, daar tracht men het vege lijf te redden. dat er wegen worden aangelegd. Dat er een verbinding komt tussen Til burg - Gorkum en het westen: dat er vanuit Antwerpen via Eindhoven een weg komt naar het Ruhrgebied en dat de Zoomseweg wordt aangelegd. De wegen zullen er moeten zijn voordat bij wijze van spreken de berijders van die wegen er zijn. Besturen is vooruitzien 1 In Brabant moeten er scholen wor den gebouwd, allerlei scholen, want er is nog een achterstand op het lan delijke gemiddelde voor (M)Ulo, HBS Gymnasium, MTS, Universiteit. En tevens stelt de groei van Bra bant, ook de toekomstgroei, bijzon dere eisen aan de woningbouw. Het was zeer typerend wat de com missaris hieromtrent vertelde. Hij zei immers, dat het in dit raam denk baar is, dat er ergens een stad komt te liggen, die men daar helemaal niet zou verwachten. Er zouden wegen zijn die niet of althans niet veel zouden worden be reden en huizen, waarin nog nie mand zou wonen... Spsciaal het westen Wie de rede van de commissaris volgde, moet onwillekeurig zeer dik wijls hebben gedacht aan west-Bra bant, want het is zeker, dat het zwaartepunt van die toekomstige ont wikkeling juist in west-Brabant zal vallen. Het gemeentebestuur van Zevenber gen liet enkele jaren geleden op de dienstenveloppen drukken, Zevenber gen, gelegen tussen Rotterdam en Antwerpen. Er werd zo links en rechts wel eens geglimlacht om dit alles, maar wellicht is over 25 jaar die glimlach verdwenen en is Zevenber gen een van die centra, waarover nu de vroede vaderen dromen. West-Brabant 1 Het belooft een middelpunt te wor den van die ontwikkeling en het moet daarom attent zijn: vooral attent op één punt. Het gewest kan niet zo heel veel doen ten aanzien van de ver wezenlijkingen, maar die heeft de commissaris niet alleen genoemd. Hij heeft zeer speciaal gewezen op de geestelijke voorbereiding ten aan zien van deze ontwikeling. Een voor bereiding die niet voor de eerste keer wordt gepreekt, maar waarop steeds gehamerd moet worden, omdat dit gewest sociaal en cultureel by moet zün: ook in dit opzicht de ontwikke ling vóór moet zijn. In Bergen op Zoom heeft de raad met nadruk gevraagd het volk in te lichten over de toekomstige ontwik keling, maar er is nog niets gedaan. De massa is er nog niet in betrok ken. In Etten, Rucphen en Ouden bosch is dat anders. In die plaatsen is het begin gemaakt met het in be weging brengen van die massa. De richting welke die arbeid precies uit dient te gaan, staat nog niet vast, is nog niet zeker, maar de arbeid is er, de opvoering van de geestelijke weerbaarheid komt er op gang. Het Brabants perspectief zoals door prof. dr. J. E. de Quay geschetst is speciaal 't west-Brabants perspectief Vandaar een appèl om dit gewest op gang te brengen, het sociaal en cul tureel op te voeden en op te voeren. „De ontwikkeling komt", zo zei de commissaris. „De ontwikkeling ont gaat ons niet." (Advertentie) 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlyke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetj e water-en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge- nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerendt herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge- nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. 'n Product van E. Griffith» Hughes Ltd., Manchester.

de Stem | 1956 | | pagina 9