PLUNDERYERLOF voor Mongolen en Kirgiezen Het eerste transport De Hongaarse gezant in Nederland KRIMP^ SOMMIGEN WEENDEN NOC zei opnieuw I Dissonant Vijftien schepen in de Suez-val VN-politiemach t reeds 5000 man Frankrijk ontvangt Hongaarse vluchtelingen Kolen en Staal parlement bijeen Vorige week vrijheidsvriend Ons besluit is absoluut RAAR GEVAL' Goed b NEDERLANDSE A TLETEN IN MELBOURNE ZIJN OPSTANDIG 4 >9 en rs E X P 0 S r' derde blad £9agblaD Pextern zaterdag 10 november 1956 5 Zo is de barre werkelijkheid in vechtend Hongarije MASSA-DESERTIE BIJ SOVJETS rOLYCOLOB Ned. verzet vraagt Hongaarse luchtmacht voor hen die meer eisen RADIO TELEVISIE ..hoogachtend" En het eeuwige licht EEN BOEKJE OPEN OVER: Was lid van de geheime politie, spion in Belgrado en minister onder Rakosi Weet de minister...., Ontwikkelingsgebied N.O. Noordbrabant ondergoed Ierland wel mo- soorten, :ten N.M. 53.- 55.— 175.— 260. k. 6920 (van onze redacteur) Zo even heb ik collega A. opgevangen die juist uit Hongarije is weergekeerd. De verschrikkelijke dagen, welke hij sinds zondag heeft doorgemaakt, staan diep in zijn gelaat getekend. „Ik heb een blik in de hel kunnen werpen", zo zegt hij. „Ik heb met men sen in uniform te doen gehad, waaraan niets menselijks meer te herkennen was. Urenlang heb ik, met de handen in de nek, voor Russische soldaten gestaan, die de lopen van hun machinepisto len op ons, westerse journalisten, op een hoop bijeen gedreven, hadden gericht. Nog erger waren de verhoren van de A.V.O.-manschappen, de agenten van de communistische geheime politie, die als ratten weer uit de holen te voorschijn gekropen zijn, waarin zij zich de vorige week hadden verstopt en die nu hun bloeddorstig delirium uitvieren, gedekt door de Russische stoottroepen van Mongolen en Kirgiezen, die schijnbaar maar op één ding bedacht zijn: te plunderen, te roven, te verkrachten en te moorden. Of er nog gevochten wordt? Ja, in verscheidene delen van Hon garije. Na vijf dagen houden de dappere Hongaren en de Russen nog stand tegen de Sovjet-Russische divisies, welke na het aanvankelijke welsla gen van de Hongaarse opstand, naar Hongarije zijn gedirigeerd. 1Siet één ogenblik En dit moge de gehele vrije we reld zich eens realiseren: dat vijf dagen lang een met doodsverachting vechtend volk, nog stand weet te houden tegen een geweldige over macht. Er is niemand in Hongarije, niet by de regering niet by de vryheids- stryders geweest, die er ook maar één ogenblik aan gedacht heeft, dat het Kremlin wezenlijk van plan was om de Sovjet-Russische troepen uit Hongarije terug te trekken en Hon garije vrij te geven. Iedereen heeft geweten, dat het neerslaan van de Hongaarse opstand in eerste instan tie mislukt was, omdat het grootste gedeelte van de in Hongarije gele gerde zeven Russische divisies naar de opstandelingen waren overgelopen met wapens en al. Het was de Hongaarse regering bekend dat in het geheel zeven divi sies in Hongarije waren gestationeerd De meeste manschappen van deze divisies waren afkomstig van het be zettingsleger in Oostenrijk. Ze waren aan het burgerlijk leven in het westen gewoon geraakt. Klaarblijkelijk heb ben de verzetsstrijders contact met deze Russische troepen gekregen en tijdens de gevechten in Boedapest heb ik van Hongaarse aanvoerders der verzetsstrijders vernomen, dat de samenwerking van te voren reeds geregeld was. Zij beschikten zelfs over codes, waaruit bleek, op welke Russische eenheden men kon rekenen en waar Russische wapens te krijgen zouden zijn. Ik heb dan ook gezien, dat Hongaarse vrijheidsstrijders voor 't merendeel gewapend waren met Rus sische wapens. Zij beschikten over Russisch geschut en zelfs over Rus sische tanks. Daar gingen de Russen Toen de gevechten in Boedapest eenmaal aan de gang waren, keer den vele Russen zich mét de Honga ren tegen de troepen van de Hon gaarse veiligheidspolitie. Ik heb zelf gezien, hoe een paar Russische tanks zich voor de hoofdzetel van de AVO posteerden en onophoudelijk dwars door het gebouw heen vuurden. Aanvankelijk hebben de communis tisch getrouwe aanhangers van het oude regiem en ook de familiele den van de AVO-manschappen ge meend, dat zij wel door de Russi sche troepen zouden worden be schermd. Maar toen zij bemerkten, dat deze in grote meerderheid de kant van de Hongaarse verzetsstrij- ders kozen, zijn zij naar alle wind richtingen weggevlucht en zoals la ter is gebleken, hebben velen hun ner zich dagenlang verstopt in de onderaardse kanalen van de stads- riolering. Toen de Russische autoriteiten be merkten dat zij met deze troepen m Hongarye de opstand niet konden neerslaan, hebben zij een taktische terugtochtbeweging gemaakt onder het voorwendsel, dat zij van plan waren hun troepen te concentreren en uit Hongarije terug naar Rusland te voeren. Maar in werkelijkheid is slechts hun bedoeling geweest, tijd te winnen om verse stoottroepen uit Rusland aan te voeren. Enorme colonnes De dag voor Allerheiligen heb ik nog op een persconferentie met Na- gy en met de nieuwe Minister van Defensie, generaal Pal Maleter over deze situatie gesproken. Pal Maleter verklaarde mij geen ogenblik te ge loven, dat de Russen zouden ver trekken. Van de grenzen kwamen trouwens ook tal van meldingen dat enorme troepenverplaatsingen naar het Hongaarse binnenland plaats vonden. Deze troepen bestonden voor namelijk uit Mongolen en Kirgiezen. Ik ben nog donderdag, Allerheili gen, naar Micolce gereden om mij persoonlijk van de omvang der troe penverplaatsingen en van het soort der troepen te overtuigen. Op mijn lange weg naar Micolce, ongeveer 200 km van Boedapest vlak bij de Russische grens, ontmoette ik niets anders dan enorme colon nes oprukkende troepen. Soms wa ren hele gedeelten van de straat weg vrij efi zag ik in de verte, vooral 's avonds in de duisternis de vuren van de bivakken links en rechts in het vrije veld. De Russi sche officieren en soldaten trokken zich van het verkeer op de straat weg niets aan. Niemand vroeg ons iets. Men liet ons eenvoudig door rijden. Blijkbaar hadden zij het con signe, geen enkele vijandige houding aan te nemen. In Micolce heerste dezelfde span ning als in Boedapest. Ook daar twijfelde men er niet aan, dat bloe dige dagen te wachten stonden. Na dat, naar schatting, de Russen onge veer 16 divisies aan tanks en stoot troepen naar Hongarije hadden over gebracht en voor hen het uur X was gekomen, hebben zij, geheel volgens hun vooropgezet plan de aanval op de Hongaarse vrijheidsstrijders her opend. Daarop zijn de verschrikkelijke ge vechten ontstaan. Vechtende jeugd Ik heb in Boedapest dingen gezien die ik tijdens de wereldoorlog niet heb meegemaakt. En wat mij bij zonder heeft gefrappeerd is, dat ne gentig procent van al de strijdenden in de voorste linies, achter machin- negeweren, zelfs achter pantseraf- weergeschut, jonge mensen waren van 12, 13 tot 20 jaar. Hier openbaarde zich het resul taat van de houding van het vroe gere communistische bewind, die de jeugd van Hongarije als het ware met de zweep naar de communisti sche jeugdorganisaties had gedreven om haar daar een militaire opvoeding te geven, zogenaamd om in de toe komst de aanval van het burger lijke westen op de socialistische vrijheid af te slaan. De Hongaarse (Advertentie) (Advertenties) jeugd heeft zich inderdaad laten af richten maar heeft, toen zij een maal met de wapens kon omgaan, de zijde gekozen van de vrijheid en is het bewind met eigen wapens te lijf gegaan. Niet waar Nu ik weer in het westen ben te ruggekeerd, hoor ik hier en daar, dat men het toeschrijft aan het feit dat de Fransen en de Engelsen de oorlog om Suez zouden zjjn begon nen, de Russen daarin moed geput hebben om hun moorddadige aan val op het Hongaarse volk in te zet ten. Niets is minder waar. Of er al strijd in Egypte zou zjjn of niet, de Russen waren nooit van plan Hongarije vrjj te laten. De bedriegelijke rust na de aan vankelijke overwinning van de op standelingen was slechts een takti sche zet. Zij hadden enige dagen tijd nodig om hun meest beproefde stoottroepen te verzamelen en ze over de grens naar Hongarije te brengen, omdat zij wisten dat zij in Hongarije niet alleen te maken zou den krijgen met Hongaarse opstan delingen, maar met hun eigen over gelopen troepen. Als het Westen eens wist, op welk een losse schroeven het Sowj et-Rus sische gezag in Hongarije heeft ge staan dan zal het nog meer spijt moe ten krijgen over de onmogelijkheid om krachtdadig en met de wapens in de hand de Hongaren bij te staan. Met Narren-Urlaub De troepen welke Sowjet-Rusland rond en na Allerheiligen in Honga rije heeft binnengebracht bestonden, zoals gezegd uit Mongolen, Kirgiezen, Tartaren. De bekende stoottroepers, klein van stuk, die wij ook bij de op mars van de Russen in 1945 in de Bal kan en in Oost-Duitsland hebben ge zien. Zoals mij door de Hongaarse ver zetsleiders is medegedeeld, hebben, deze troepen van hun superieuren, voordat de strijd beg n, de zogenaam de „Narren-Urlaub" gekregen (zoals men dat in Duitsland uitdrukte). Dit betekent, dat zij de vrije hand kre gen om te drinken, te plunderen, te moorden, te verkrachten, wat ze wilden en waar ze wilden. En dit gedurende twee maal 24 uren Men kan zich voorstellen, tot welk een orgie van geweld, vernietiging en misdaad dit heeft geleid. Ik ben dan ook, toen ik het bran dende Boedapest verliet, gereden langs bergen lijken, van mishandel de mensen, van doodgeslagen men sen en ik kan, nu ik weer in het vrije Westen ben teruggekeerd, bijna niet begrijpen, dat in eenzelfde we relddeel een dergelijke tegenstelling mogelijk is. De rust en de orde hier, en de verschrikking van de hel daar. Miljoenen kaarsen Wat mij in mijn hele leven zal byblyven, dat is wat ik heb beleefd, toen ik op de avond van Allerhei ligen van Micolce naar Boedapest terugreed. Ik ben langs honderdduizenden brandende kaarsen gereden, die overal stonden te flonkeren, in de raamkozijnen, op de dorpels van de huizen, in de voortuinen, langs de straten, op de akkers, niet alleen op de kerkhoven, maar op heel de wijde vlakten. En rond en naast deze kaarsen knielden mannen, vrouwen, kinderen. En zij baden. Het heeft een ontzag wekkende indruk op mij en mijn col lega's gemaakt. Wij zullen dit nooit vergeten. door één tintgevende haarwassing met kleur-sham poo (niet geverfd) De „Nederlandse oud-verzetsorga nisatie" heeft in -en telegram aan de regering gevraagd krachtige onder steuning te geven aan voorstellen voor een actieve houding der Ver enigde Naties inzake Hongarije. De organisatie pleit voor een poli tiemacht der Verenigde Naties en voor het beschikbaar stellen van kre dieten, waarmee de vertegenwoordi gers van het Hongaarse verzet vlieg tuigen zouden kunnen aanschaffen. Volgens berichten uit Port Said bevinden zich op het ogenblik 15 schepen van een zestal nationaliteiten, waar onder een Russische tanker, in 't Suezkanaal. (Advertentie) Zuid-Slavië heeft zich bereid ver klaard tot de levering van een con tingent van hr internationale politie- leger der V.N., mits dit leger zich op Egyptisch gebied begeeft met toe stemming van Egypte en alle andere vreemde troepen uit het land worden teruggetrokken. Volgens de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, zijn tot dusver reeds 5000 man voor de politiemacht der V.N. ter beschik king gesteld. (Advertentie) Uw KIENZLE-wefcker wordt "naar maat" voor U gemaakt, In vela vormen met harde of zachte wektonen en...altijd de hoogste betrouwbaarheid! BIJ ALLE GOEDE VAKZAKEN! Nw. G innekenstr. 7 Dr. Struyckenstr. 91 De gemeenschappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal op dinsdag 27 no vember in Straatsburg bijeen komen, zij zal onder meer de toestana op de kolenmarkt bespreken. Deze bespre king zal worden gebaseerd op een in leidende uiteenzetting over het vraag stuk der voorziening, die door de commissie voor de gemeenschappe lijke markt is opgesteld. Het parlement zal voorts de veilig heid in de mijnen bespreken, die men sedert de ramp van Marcinelle in de sociale commissie heeft besproken. Deze commissie zal een rapport over he. veiligheidsvraagstuk uitbrengen. Voorts zullen in deze najaarszitting voornamelijk sociale vraagstukken worden behandeld, waarvoor door het Nederlandse lid, drs. G. Nederhorst, en het Duitse lid, Birkelbach, rappor ten zullen worden uitgebracht (Van onze correspondent) Terwyi tien miljoen Parijzenaars wenend van oprechte woede en aan- doening naar de Are de Triomph marcheerden en terwij: er drie duizend Ir hoofdkwartier van de communisten in brand staken, streek meer tlZ extTa. vlie8tu'g neer. Er stonden maar een paar journalisten taties ®IJ"a allen waren op de eerste berichten van de mnifes- s naar de hoofdstad terug gekeerd. weggevaaSed0nFrrs.a/„?0rgf,n ééD' Wat trieste regen had dikke mist het eerste trlnsn mannen. vrouwen en kinderen uit, Hongaren, tweede vader.a jTadZn'TtgekoTn. VluchteUngen> die FrankriJk als Moeizaam en met afgezakte schou ders, waardoor hun arme, versleten kleding nog sterker werd geaccen tueerd, sjokten ze naar twee, gereed staande autobussen en even later za ten ze bij de Secours Catholique in de Rue de la Comète aan lange tafels met witte lakens gedekt. Alle gezichten stonden ernstig en maar weinig spraken er een paar woordjes Frans. Sommigen weenden. Een moeder drukte haar kindje van zes jaar krampachtig tegen haar borst: „Alleen hij is me gespaard. Mijn man en drie andere kinderen zijn in de strijd gebleven. De Heer geve hen de eeuwige rust." Een stoere sportjournalist, die ik uit de Tour de France ken, pikte een traan weg. Anderen antwoordden: „En het eeuwige licht verlichte hen...." De soep was gloeiend heet. Bela Roka durfde er niet aan te beginnen. Verlegen, vermagerd en met dode ogen zat hij met zijn lepel lijnen te treken op het tafellaken. Hij toonde ons zijn rug vol strie men. Met horten en stoten kwam zijn sober verhaal er uit. „Ik ben 38 jaar. Al sedert vijf jaar zat ik in een concentratiekamp met duizend andere gevangenen. We kre gen weinig eten en veel slaag. Ik werd veroordeeld omdat ik christen democraat ben en nooit heb kunnen leren dit te verheimelijken...." Zijn haren zijn lang. Hij is baar dig en dikke wallen omhangen zijn blauwe, doffe ogen. Zijn kleding be staat uit een vuilgroen uniform, schoenen met versleten zolen. Hij is de enige die helemaal geen bagage bij zich heeft... Na vijf jaar werd ik door onze eigen hle„nS?C 5evri;id- Het was °P 27 °kt°" ner. Ik ben naar huis gesneld en ik moL?1Jn Ur?uw en twee kinderen Sn ik rtfS J6"" De volSende dag strijden 111 gegaan om mee te vl°uSitde Russen kwamen ben ik ge- doen.6}..."1 H°ngarije niets meer te Gemene actie Waarom bracht dit vliegtuig waar- ai P1fataan waren gereserveerd voor mee' eD maar 42 Personen Oostenrijkse communisten zijn doen de de laatste weerstand van de Hon gaarse vluchtelingen te breken. Hun taak is het om de menslievende red dingsactie tot het einde toe te sabo teren. Vandaar, dat alle personen, die zich voor dit eerste vliegtuig hadden op gegeven bezoek kregen van onbeken de personen, die hen adviseerden NIET naar Frankrijk te gaan: „Frankrijk is een communistisch land. Er is opstand. De Fransen zijn onbetrouwbaar. Zij inviteren u slechts om u via de Russische ambassade in Parijs uit te leveren aan de Sovjets... Achtung, achtung. De weg naar het concentratiekamp loopt over Parijs.." Er is een verloofd paartje bij. Ze zitten dicht tegen elkaar en hij houdt ook onder het eten haar hand vast. De enigen die nog kunnen lachen, zijn twee kinderen en een grijsaard. De kinderen hebben eten en drin ken. Ze hebben chocolade en speel goed en gloednieuwe, warme kleren en schoentjes. Ze lachen. Duizenden gezinnen staan gereed om hen op te nemen. Bang gemaakt Een grijsaard, die we op tachtig jaren schatten lacht ook als hij zegt: „Ze hebben ons bang gemaakt, We zouden hier in Parijs aan de Rus sen worden uitgeleverd. Maar ieder een weet toch, dat Frankrijk voor allen een tweede vaderland is. Ik ken mijn vak en ik hoop zo gauw mo gelijk te kunnen gaan werken..." „Maar hoe oud bent u dan?" „O, meneer, wat denkt u wel. Ik ben pas 53 jaar. Maar ja, de jaren in de gevangenis tellen dubbel. Waar om ze me een jaar geleden in de gevangenis hebben gegooid weet ik zelf niet. Waarschijnlijk alleen omdat een communistische collega myn werkplaats nodig had. Laat hem er gelukkig mee zijn." Overal rond ons heen zien we ern stige, vale gezichten. Een enkele uit zondering daargelaten zijn de vluch telingen nog niet rustig. Vrezen ze werkelijk hun uitlevering aan de Rus sen? Niemand durft er aan te denken. Maar ook durft niemand er aan te denken, wat er ginds is gebeurd. En evenmin durft men te hopen, dat het leven zo goed zal zijn om een nieuw begin in vrijheid mogelijk te maken. Over de huidige gezant der Volksrepubliek Hongarije bij het Nederlandse Hof, zijne excellentie Josef Karpati, verstrekt De Volkskrant gegevens, die ernstige twijfel opwekken omtrent het mogelijke minimum aan respect waarop zulk een functionaris gewoonlijk aanspraak mag maken. Het is vast komen te staan, dat de heer Karpati een voormalig officier is van de beruchte „geheime politieke politie (AVH), waarop zich vorige week de Hongaarse volkswoede zo bloedig heeft gewroken. Of hij thans nog een rang bekleedt bij deze organisatie, is niet duidelijk doch zeker niet uitgesloten. Niettemin verklaarde hij nog vori ge week aan een deputatie van Hon gaarse emigranten in Nederland, dat hij zich „van harte" verheugde over het wegtrekken van de sovjet-troe pen uit Hongarije en dat het zijn dier baarste wens was, vertegenwoordi ger te mogen zijn van een vrij Hon garije. Het wapen aan de voorgevel van het gezantschap was toen „aan gepast": hamer en sikkel waren ver vangen door het Kossuth-embleem van het vrije Hongarije. Zo hangt het daar nog steeds. Maar donderdag was Karpati al weer op de officiële receptie van de sovjet-ambassade om zijn gelukwensen aan te bieden op de 39ste verjaardag van de bolsje wistische revolutie. Josef Karpati vertoeft pas korte tijd in Nederland. In 1955 was hij nog vice-minister van Buitenlandse Za ken bij de Rakosi-regering in Boe dapest en werd hij onderscheiden met de orde van de Rode Banier door de „Presidentiële Raad" der (nog niet ont-staliniseerde) volks republiek. Hij kon dus met recht worden aangezien als trouw dienaar van het oude, communistische re giem. In Zwitserland, waar hij tot 1952 als gezantschapsattaché werkte, stond hij bekend als een vertegen woordiger van de Hongaarse inlich tingendienst, die wegens actieve spionage door de politie van het land, waar hij als beschermd gast vertoef de, nauwlettend werd geobserveerd. Dit kan echter tot op zekere hoogte worden gerekend tot de beroeps-ziek ten van communistische diplomaten. Het verleden Erger is het verleden van de heer Karpati vóór 1950. In de zomer van 1949 is hij, na diplomatiek protest van de in ongenade gevallen maar schalk Tito, als Kominform-agitator uit Zuid-Slavië gewezen, waar hij van 1947 tot 1949 als gezantschapsattaché in Belgrado werkzaam was. Diplo maat Karpati was namelijk betrok ken in het spionageproces-Nytrai, dat zich begin juni 1949 voor de recht bank van Novi Sad (het voormalige Neusied) aan de Hongaars-Servische grens afspeeelde. Tijdens dat proces kwam vast te staan dat een agenten- sroep. welke vanuit Hongarije anti- titoïstische activiteit moest uitoefe nen in de noordelijke provincies van Zuid-Slavië, geleid werd door AVO- officier Josef Karpati, die zich on der bescherming van een diploma tieke functie in Belgrado had geves tigd. Enkelen van deze agenten vie len in handen van Tito's geheime po litie en onthulden de taak van luite nant Karpati, waarna deze door zijn ministerie in Boedapest moest wor den teruggeroepen. In de periode, waarin de heer Kar pati als officier van de politieke po litie optrad (1948-49) werd de naam van deze dienst van „Alam Vedelmi Ostalö (AVOi, gewijzigd in ,,Alam Vedelmi Hatosag" (AVH) hetgeen „directie voor staatsveiligheid" bete kent, zoveel dus als de SD van de Gestapo. De reputatie van dit Hon gaarse orgaan is, zowel vóór als na 1948, zo zwart mogelijk. Enkelen van zijn leiders zijn geliquideerd of ver moord, omdat zij het zelfs voor een volksdemocratie te bont maakten (Peter Gabor, George Palffy, Mi- haly Farkas), anderen die op hun beurt honderden politieke moorden en executies op hun geweten hadden, zijn vorige week gelyncht of .vegge- jaagd. De thans opgedoken overle venden hebben volgens de jongste berichten uit het bloedende Honga rije een wraakgericht ontketend, dat alle vroegere terreur overtreft. Vooral in de jaren 1946-1949 is de agitatie, door speciale afdelingen van de AVO geleid, in de grensgebie den van Zuid-Slavië (waarbij na 1945 een Hongaarse provincie werd gean nexeerd) uiterst verbitterd geweest. Een groot aantal geheime agenten heeft zich in de gebieden van Subo- tika, Sombor, Szeged schuldig ge maakt aan mensenroof, liquidaties, deportaties onder bloedige terreur, nachtelijke wraakexpedities en der gelijke. In die jaren werkte Josef Karpati in nauwe verbinding met het grenshoofdkwartier van de AVO te (Advertentie) Doe wat tegen die vatbaarheid Geef Uw kinderen ger»< geld Scott's Emulsion. De levertraén die de onont- heerlijke vitaminen A en D v\v en noodzakelijke opbouw stoffen bevat. Kinderen vinden 't lekker. Vader en moeder blijven niet achter, want bun doet 't goed. *CO Tfy EMULSION ■>llf§n *cN h«t vissertje op de verpakking. Vrijdagmorgen is in het Nederland se huis van het Olympisch dorp, een persconferentie gehouden voor Austra lische journalisten. Daarin hebben dr. W. van Zijll, de directeur van het NOC en de Olympische attaché, de heer Smiley, een verklaring afge legd inzake de beweegredenen tot het besluit van het NOC, niet aan de Olympische Spelen deel te nemen. De verklaring luidde als volgt: „Wij stellen er prijs op, nog maals te verklaren, dat de stem ming tijdens de buitengewone al gemene vergadering van het NOC unaniem was en aansloot bij de algemene opinie, ook in de Ne derlandse pers en radio, voor en na het besluit. De adhaesiebetuigingen stromen thans binnen. De gedachtengang van het bestuur en van de leden was en is en blijft, dat het abso luut uitgesloten is, dat in het stand punt een wijziging komt en dat niet kan worden toegestaan, dat een Nederlander deelneemt. Wij hebben in Den Haag aan de Australische ambassade uitgelegd dat ook het NOC dit diep betreurt Zelfs onder de meest tragi sche omstandigheden kunnen zich dikwijls ontspanningen voordoen, die plotseling op de lachspieren werken, maar meer een zenuwreactie zijn dan wat anders. Temidden van de gevechten zondagmiddag reden enkele journalisten door Boedapest in de hoop dat zij een gaatje kon den vinden om uit de branden- de en vechtende stad te ont- i snappen. Toen zij op een van de grote kruispunten kwamen, werden zij letterlijk van alle vier de hoeken onder vuur ge nomen. Kogels, granaten, hand granaten, alles vloog over hen heen of naast hen neer. De chaufferende journalist stopte plotseling, waarop de ander woedend uitriep: „Rij toch pot verdorie verder!" Waarop de man zei: Dat mag ik niet, want in die straat is toch een richtingverkeer!" en dat het uiteraard geheel buiten onze bewondering en eerbied en liefde voor Australië en voor het organisatiecomité in Melbourne staat. Wij begrijpen ook de spijt van de Nederlandse immigranten, doch vertrouwen, dat ook dezen zullen willen begrijpen, dat ons besluit menselijke waarden geldt, die ver uitgaan boven welke sport- ontmoeting dan ook". Szeged (Szegedin), gevestigd aan de Vasarhely-boulevard. Een kolonel Ja nos Dregelyi had van dit terreur-bu- reau de leiding. Zijn dienst heeft zich in de landstreek aan weerszijden van de grens een reputatie van barbaarse beruchtheid verworven. l\og verbindingen Dat zijne excellentie Josef Karpati tot 1956 rustig carrière gemaakt heeft bewijst zijn voegzaamheid. In een recent interview heeft hij van zich zelf verteld, dat hij van herkomst een eerzaam metaalbewerker is uit een kinderrijk arbeidersgezin. Doch op het ogenblik is van belang wat de heer Karpati zich uit de jaren 1945-1950 herinnert, en of zijn bin dingen aan de beruchte AVH ook thans nog voortbestaan. Sommige leden van de Tweede Ka mer hebben minister Ir. Witte ge vraagd, of hij heeft kennis genomen van een brochure van de hand van ir. J. G. Christiaanse, getiteld „Ont eigeningspraktijken in het na-oorlog- se Nederland" en met name van het- geen daarin onder het opschrift „Op portunisme" wordt medegedeeld. Daar wordt gesteld, dat vlak na de oorlog een perceel werd onteigend, nadat een hoofdambtenaar van het departement een onderzoek ter plaat se had ingesteld. Het betrokken gemeentebestuur had destijds de grond onmiddellijk nodig, maar thans, meer dan tien jaar na het eindigen van de oorlog, zou noch tot straataanleg, noch tot woningbouw zijn overgegaan. Deze leden vroegen nadere Inlich tingen omtrent dit huns inziens toch wel vreemde geval. De Commissie Sociaal Plan Noord Brabant heeft bij het begin van haar werkzaamheden reeds een sectie ge kregen voor de voorbereiding en het ontwerpen van een deelplan voor het ontwikkelingsgebied zuidwest Bra bant. Het lag ook aanstonds in de be doeling zulk een sectie te vormen voor het ontwikkelingsgebied Noord Oost Noord Brabant, omvattend de gemeenten Schaijk, Grave, Beers, Cuyk c.a., Haps, Gaffelt, Nistelrode, Uden, Zeeland, Mül c.a., Wanroy, Boxmeer, Oploo en Vierlingsbeek. De voorbereidende werkzaamheden hebben talrijke besprekingen gevergd doch nu is het zo ver, dat op voor stel van de Commissie door Gedepu teerde Staten een sectie van de vol gende samenstelling is ingesteld: Voorzitter: mr. J.J.N. Werner te Zeeland; leden H.A.M. Gunneweg te Mill c.a., mej. M. van Hoenselaar te Tilburg, L.F.K. Jansen te Cuyk, L.F. M.M. Joosten te Uden, J.G.C. van der Laan te Uden, drs. A. van Lierop te Tilburg, P. Lukkenaar te Boxmeer, Th. Peters te Nijmegen, drs. F. Rath te 's-Hertogenbosch, drs. G.A. Scham pers te Oploo, Ir. W.J.A.M. van der Schoor te Uden, J. Thuring pr. te Cuyk, J.A. van der Vlies te Boxmeer, Als algemeen adviseur treden op F.G.D.M. de Leeuw en Th. C.J. van der Valk te 's-Hertogenbosch. Secre taris is mr. P. Kuijpers te Tilburg. Mening van Prins Bernhard t (Advertentie) ?5 In antwoord op een ontvangen tele gram van de Netherlands Australian Association of Victoria, waarin te leurstelling wordt uitgesproken over het besluit van het NOC, heeft Prins Bernhard als volgt geantwoord: „Hoewel ik alle begrip heb voor uw gevoelens van teleurstelling we gens terugtrekking Nederlandse Olympische ploeg moet ik U toch zeggen, dat besluit NOC gelet op alle omstandigheden door m(j vol ledig wordt onderschreven. maathoudend vormhoudend elastisch en soepel Oók na talloze malen wassen! De vier Nederlandse atleten die in Melbourne verblijven, zijn opstandig over de order van het NOC om het Olympisch dorp te verlaten. Zij heb ben talloze vrienden gemaakt onder mensen van allerlei nationaliteit en onder de dorpsleiders. De housekeeper van de meisjesaf deling heeft een huilende Puck van Duyne-Brouwer en Dini Hobers ge troost met bloemen, die de help sters uit het Olympische dorp kwa men aandragen. De organisatoren van atletiekwedstrij den in Sydney hebben beide meisjes voor zaterdag uitgenodigd deel te ne men. maar Puck stelde voor, de in vitatie niet te accepteren om de een heid van de ploeg niet te breken. Vrijdagmiddag om vier uur plaat selijke tijd is de Nederlandse ploeg in een autobusje van Annie Timmer mans, met bagage en al uit het Olympisch dorp naar een hotel in Melbourne verhuisd. Nog steeds kwa men van vele kanten uitnodigingen binnen om de Spelen als gast bjj te wonen, waarbij de Nederlanders gra tis onderdak bjj Nederlandse immi granten of bij Australiërs werd aan geboden. Dr. van Zjjll heeft telegra fisch aan het bestuur van het NOC gevraagd, of deze invitaties kunnen worden aangenomen. Vrolijke noot Een vrolijke noot in de betreurens waardige situatie was, dat de in Mel bourne voor de complete Nederlandse afvaardiging bestelde Panama-hoeden met rood-wit-blauwe linten, verkocht zijn aan de ploeg van Chili. De Chi- lenen kunnen de 57 hoeden namelijk even goed gebruiken als onze land genoten. Zij behoeven de linten slechts om te draaien om hun natio nale kleuren, blauw - wit - rood, te krijgen.

de Stem | 1956 | | pagina 5