Mr. Andreae eiste f 8000 voor onjuiste opgave van belasting Tilb. Gebr. B. donderdag voor Bredase rechtbank Aankoop van gronden voor uitvalsweg te Biervliet Nive bijeen te Middelburg Dinsdag eerste Hongaarse vluchtelingen in Zeeland Kruiningse raad ging niet akkoord met „school wij ken' Eerste r.-k. filmkadercursus in Breda: 13 geslaagden Hoofdagent sprintte achter fietsendief Uitvloeisel van Westerling-affaire Beschuldigd van oplichting Mijnenveger „Goes" overgedragen Zonda gsdienstcn REUMATIEK IffERMQGÈNE De Schotte blijft open voor verkeer Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES In Uw huisapotheek WITTE KRUIS Klachten serie in de rondvraag ZKh'A iWS('H-VlAANDF.RI-'.y TERNEUZEN Drie uit Hulst Subsidies Audiëntie Psychologie en personeelsbeleid HULST INSTRUCTIEVE MUZIEKAVOND VOORLOPIG IN VIERKAMPEN Hooarwa tersf a ndon AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 Een boete van achtduizend gulden, subs. 6 mnd. hechtenis, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proef tijd heeft de officier van justitie, bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg, mr. J. L. Andreae, vrij dagmorgen geëist tegen de tandarts A. G. W. van G. uit Oostburg. De officier achtte bewezen, dat ver dachte opzettelijk onjuiste en onvol ledige aangiften voor de inkomsten belasting heeft gedaan over de ja ren '52 en '53. De zaak kwam aan het licht door een onderzoek, dat de Rotterdamse fiscale recherche instel de. Toen bleek dat van G. over deze jaren respectievelijk totaal f 9000,- er?. 10.000,- niet had opgegeven. Bij latere onderzoekingen liepen de ze bedragen - ten gunste van de tandarts - echter terug tot rond f 7000,- en f 1600,-. Toch blijft er over, aldus de pre sident van de rechtbank, mr. P. van Empel, dat van G. aanvankelijk een houding heeft aangenomen, die van een oprechte belastingbetaler niet kan worden goedgekeurd. Verdachte gaf toe, dat er inder daad inkomsten verzwegen zijn met zijn medeweten. Doch er is ook veel, dat zonder bijbedoelingen niet werd opgegeven. De president wilde graag aannemen, dat niet alles van het verzwegene onder de categorie mis dadigheid is thuis te brengen. Be lastingaangifte en uiteraard geheel juist, behoort echter tot de hoogste plichten van de goede staatsburger. In zijn requisitoir zei de officier, dat verdachte de Nederlandse staat voor duizenden guldens heeft bena deeld. Dat dit ten dele uit slordig heid voortsproot, neemt niet weg, dat van G. onjuiste gegevens ver strekte. De verdediger van de arts, mr. H. A. R. de Mul uit Oostburg, schetste de drukke praktijk van zijn cliënt. De dagtaak van de tandarts bracht mee, dat hij na het beëindi gen hiervan geen interesse meer kon opbrengen voor de administratieve beslommeringen. Voor wat betreft het morele gedeelte bestreed pleiter, dat er opzet aanwezig is geweest. Hij zeide verder, dat de Staat geens zins benadeeld is: de achterstallige belasting is betaald. Hij vroeg de voorwaardelijke gevangenisstraf ach terwege te laten, omdat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid kan worden aangenomen, dat geen herhaling zal plaatsvinden. De rechtbank zal 21 nov mber a.s. uit spraak doen. Ontvreemding Drie maanden met aftrek, voor waardelijke terbeschikkingstell. van de regering met een proeft, van 3 j, en ondertoezichtstelling van het Le ger des Heils, waaraan verbonden, de bijzondere voorwaarde, dat ver dachte zich zal laten opnemen in de inrichting ..Groot Batelaar" van genoemde instelling werd er geëist tegen de chauffeur W. A. de V. uit Vlissingen, die september jl. in zijn woonplaats in diverse winkels (elek- tro-artikelen) allerlei zaken ont vreemdde. De V. kon ter zitting zijn daden niet motiveren. Mr. W. H. Vermaas uit Middelburg verdedigde hem. De los werkman C.P.V. uit Hein- kenszand stal te Goes achtereenvol gens een bromfiets (van de heer B., op 16 okt. 1955) en een damesfiets (van mevr. van H., op 22 mei van dit jaar). Een vreemde tendens in de begeerte, een keer ten goede wel licht. Voorlopig zette V. op 22 mei jl. de Goese politie danig aan het werk. Een forse sprint van een hoofdagent, die hem het rijwiel zag wegnemen, maakte evenwel een abrupt einde aan zijn buitenissige werkzaamhe den. V. was, met zijn nieuw ver worven bezit, uiteraard sneller dan de politieman. Doch de politieman, gebruik makend van al zijn stem volume, bracht V. uit het psycho logische evenwicht. V. liet het ge stolen karretje het karretje en zette te voet zijn vlucht voort. Toen had hij buiten de politieman zijn kennis van het Goese straten plan gerekend. De hoofdagent stak een stukje toe, trok de sprint nog wat aan en greep V. in de kraag. Hooizolder Nog de volgende morgen, toen V. in het celletje van het Goese bureau vertoefde, stelde de politie een onder zoek in, in het huis van V. Hier werd, op de hooizolder, de vermiste bromfiets aangetroffen. De officier vroeg tegen deze verdachte zes maan den met aftrek, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met 3 j. proeft, en ondertoezicht stelling. De verdediger, mr. F. K. Adriaansens, belichtte enkele achter gronden. Zowel voor de politierechter als voor de rechtbank moest de Korea- vrijwilliger L. R. uit Goes zich ver antwoorden. Hij had zich schuldig gemaakt aan inbraak, diefstal en mishandeling. Omtrent R. zei de offi cier, dat hij op bepaalde momenten zeer gevaarlijk kan zijn. (Verdachte is gedetineerd). Het is een gluk, dat nog geen ernstiger brokken door R. zijn gemaakt. Hij trekt zich wei nig aan van het toezicht. Vier maan den met aftrek was de eis, benevens onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. R. werd ver dedigd door mr. Vermaas. Deze wees op de rapporten, die over R. zijn uitgebracht en waaruit blijkt, dat de man nog een kans moet wor den gegeven. In alle zaken zal de rechtbank 21 november a.s. uitspraak doen. (Van onze speciale verslaggever) De Bredase Rechtbank zal a.s. donderdag 15 november twee zaken te behandelen krijgen, die rechtstreeks verband houden met de affaire Westerling. Ge daagd zijn de broers Johan en Marinus B. uit Tilburg, beiden wegens oplichting. Zoals men zich herinnert, zijn de gebr. B. in februari van dit jaar gearres teerd. Zij hadden een document in hun bezit, dat volgens hun verklaringen bij hen was ach tergebleven uit de tijd, dat zij de vertrouwensmannen van ex- kapitein Raymond Westerling waren. Het papier, dat door Westerling op zegel getekend zou zijn, bevatte de verklaring, dat de ex-kapitein een overeen komst met de Nederlandse Re gering had, die hem f 200.000 zou hebben toegekend voor de digd van het vervaardigen van het gewraakte document, terwijl de be schuldiging tegen Marinus B. luidt, dat hij het document zou hebben aan gewend om van het ministerie van Buitenlandse Zaken geld los te krij gen. Bovendien worden hem nog twee gevallen van verduistering voorgelegd Een daarvan houdt in, dat hij een bedrag van f 15.000 zou hebben ver duisterd, dat Westerling hem ter hand zou hebben gesteld om enige schul den te voldoen. Voor de openbare behandeling van de zaak op donderdag a.s. heeft het O. M. negen getuigen opgeroepen. Daaronder bevinden zich ex-kapitein i Raymond Westerling, de rijksrecher- cheur C. M. v.d. Does, aan wiens i adres de gebr. B. ook enige beschul- j digingen hebben geuit en mr. P. J. de Kanter, die namens het Ministe rie van Buitenlandse Zaken zal op treden. J. B. wordt verdedigd door mr. B. Drion uit Breda, M. B. door mr. P. Lap, Bergen op Zoom. Goese gemeentebestuur schonk het wapen Gisteren is in Amsterdam de mij nenveger „Goes" officieel overgedra gen aan de Marine en aan de com mandant. B. en W. van Goes en de gemeente secretaris woonden de plechtigheid bij en de burgemeester overhandig de, na zijn gelukwensen, de comman dant het op perkament gecalligra- feerde, ingelijste wapen van Goes om dit een plaats te geven binnen boord. Het wapen is in kleuren ge tekend door de heer P. de Dreu, een artiest op dit gebied. In het weekend worden de dien ster. voor Zoutelande, Koudekerk en Westkapelle waargenomen door dok ter H. Frima te Zoutelande <K 1186 282). De patiënten uit Terneuzen kunnen terecht bij dokter Nijsten (tel. 2324). In Axel neemt dokter Boor waar. Ir. Goes wordt de zondagsdienst ge daan door dokter Bruynzeel, in Mid delburg en Vlissingen respectievelijk door dokter Reyerse en Gnppeling. In Heinkenszand. Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Zor.ne- vylle en op oost Zuid-Beveland door dokter J- Kamp te Rilland. Dokter Luycken te 's-Heer Arendskerke neemt waar voor dokter Folmer. dok ter Kiviet in Borssele voor dokter Gelderblom en dokter Kolo te Hoe- dekenskerke voor dokter Wöstmann. Dienst dierenartsen Zondag hebben dienst de heren A. Elzerman Goes en M. Gakeer in Ovezande. (Advertentie) De weldadige warmte van Thermogène watten ver jaagt de gifstoffen tussen spieren en gewrichten. Pijn en stijfheid verdwijnen zonder dat u iets inneemt. STILT PIJN DOOR WARMTE In de gemeenteraad van Kruinin- pende aan de Achterstraat en de Hen gen deelde de voorzitter mee, dat ïy Dunantstraat. financiering van zijn acties in voor de bouw van een nieuwe kleu- Aan de Hansweertsestraatweg in Tnrjnnp -p terschool te Hansweert een urgentie- de nabijheid van het gemeentelijk u j cbie. verklaring is afgegeven d.oor het mi- sportterrein werd een perceeltje nisterie. In verband hiermede is aan I grond aangekocht, ten behoeve van een architect opdracht gegeven tot een rijwielstalling voor de bezoekers het maken van een schetsplan. i van het sportterrein. Vandaag collecte voor Hongarije Op initiatief van de Jeugdraad, die hiertoe samenwerkt met de plaatselijke federatie voor Vrouwe lijke Hulpverlening wordt vandaag 'n collecte gehouden voor de hulp aan de Hongaarse vluchtelingen. Voor de organisatie van één en ander is in allerijl een comité gevormd, het co mité „Middelburg voor Hongarije". De opbrengst van deze collecte zal binnen de Zeeuwse provinciegrenzen worder. benut; de kampen, waarin de vluchtelingen binnenkort zullen wor den ondergebracht, zullen er geriefe lijk van worden ingericht. De wnd burgemeester var. Middel burg, de heer A. J. Berenpas. heeft zich in een oproep hierover tot de Middelburgse burgerij gewend. Ad veft.T c Nadat Westerling in ons land was teruggekeerd, ontkende hij een derge lijk document ooit van zijn handteke ning te hebben voorzien. Die ontken ning was voor de Regering aanlei ding om de gebr. B. te laten arres teren. Johan B. staat nu terecht, beschul- horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Witt# Kruispoeders in huis houden de dokter uit huis! Ook m tablet- en cochef-vorm Een 20 punten tellende agenda werd door de voltallige raad van Biervliet in een vlot tempo afgewerkt. Burgemeester Kostense sprak als zijn mening uit, dat de Biervlietse raad zich van harte aansluit bij de felle landelijke reacties op het gebeurde in Hongarije. Een tweetal nieuwe straten kregen Langdurig werd gediscussieerd over een naam, t.w. ,,Korteviele" voor de j het herstel van de molen aan de verbindingsstraat tussen Hoofdstraat Zandweg. Algemeen was men van en Henry Dunantstraat, en Lange- mening, dat deze molen moet wor- viele" voor de straat evenwijdig lo- den behouden. Daarom was het nood- zakelijk voor het woonhuis van de molenaar, dat door de overstromings ramp was verwoest, een bijzondere rooilijn vast te stellen. Overeenkom- stig het voorstel van b. en w. werd j daartoe dan ook besloten, j Ook het voorstel van b.en w. om een gedeelte van het straatje De j Schotte aan het openbaar verkeer te onttrekken werd uitvoerig bespro ken. Uiteindelijk waren alle leden, met uitzondering van de wethouders, tegen dit voorstel. De sluiting was voorgesteld uit estetische overwe gingen; men was echter vrij alge meen van oordeel, dat het aan dit straatje gevestigde loonsproeibedrijf ernstig zou worden gedupeerd. I)e verdeling van de gemeente in wijken, van waaruit kinderen uit sluitend respectievelijk de openbare school te Kruiningen en de openbare school te Hansweert mogen bezoeken, gaat niet door. In de vorige verga- eerste cursus aan de"katholieke* filrm j goede *ilms te bezoeken. Pater birkse eitaïef yj," ^'en «C i deelde mee. dat de cursus wellicht i stemmen. Het voorstel van b. en w over twee jaar uitgespreid zal wor- j om "'f' verdeling over te gaan, den. Het tweede jaar zou de cursist I li'.1, thans met een stem meerder- zich dar. kunnen specialisern. f beid aangenomen. Brandje op een vreemd uur met vreemde oorzaak Gisternacht om twee uur was J. R. nog bezig in de uien-drogerij der fa. Muider aan de Marconistraat, met het bestrijken der muren in een van de stelling. De man stor.d op en stelling, die plotseling bezweek. Hij kwam toen vrij onzacht op een pe troleumkacheltje terecht, dat bedoeld was om warmte te geven, doch door de schok omsloeg en vlammen begon te verspreiden. R. was nog genoeg bii zijn positiever- om een schuim- blusser te grijpen en daarmee het gevaar te bezweren. De brandweer behoefde daardoor hiet uit te rukken. AANRIJDING. Gistermiddag reed de jongeman v. d. K. goedsmoeds achter een hand kar te duwen op de 's-H. H.kinderen- dijk, toen hij plotseling var. achter aangereden werd door een auto, be stuurd door v. d. G. uit Arendskerke. Blijkbaar had die te veel vaart ge had om afdoende te remmen Van de K. sloeg tegen de grond en is later met lichte kneuzingen r.aar een zie kenhuis gebracht. De onvoorzichtige chauffeur, die een splinter in zijn oog had gekregen, omdat zijn voor ruit het begeven had, moest zich evereens onder behandeling van een dokter stellen. VERGADERING MIJ. VOOR TUINBOUWKUNDE Onder leiding van de heer Goud zwaard, vergaderde de afdeling van de mij. voor tuinbouw- en plantkun de, welke mede bezocht was door enkele leerlingen en onderwijzeres sen van de vakschool te Goes. De penningmeester deelde mee, dat het hoofdbestuur een verhoging der con tributie had opgelegd. Na een lezing door de voorzitter over bessensoorten, werd nog een film van de rijksvoorlichtingsdienst over de oestercultuur vertoond. S'Graven polder RAADSAGENDA De gemeenteraad zal op dinsdag 13 november a.§. om 3 uur in open bare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen o.a. de volgende pun ten voor: beschikbaarstelling gelden voor meubilair en ontwikkelingsmate riaal aan de prot. chr. kleuterschool, onbewocnbaarverklaring 4-tal wonin gen, verlening voorschotten op de vergoedingen aan de prot. chr. kleu terschool, verbetering van de huis vuilophaaldienst, vaststelling rege ling verstrekking brandstoffentoelage en verhandeling gemeentebegroting voor 1957. (Advertentie). CURSUS MACHINISTEN WEGENBOUW Aan de Technische school is een cursus begonnen welke opleidt voor het zgn. voorlopig diploma machi nisten wegenbouw. Deze cursus staat onder auspiciën van de „Stichting bevordering Wegenbouw" en biedt aan machinisten gelegenheid zich ook op ander gebied theoretisch te be kwamen en eventueel het diploma te behalen. Er was tot nu toe in Zeeuwsch- Vlaanderen geen gelegenheid tot een dergelijke opleiding, zodat men dus van een uitbreiding van technische studiemogelijkheden kan spreken. De cursus staat onder leiding van de directeur der Technische school, de heer A.F.H. Spijker. Sluiskil Begin van bushalte Er wordt klaarblijkelijk een eerste begin gemaakt met dc oplossing van 't gecombineerde probleem bushalte- put. Van gemeentewege heeft men de overdadige struikgewassen in dit „plantsoen" verwijderd, zodat Sluis kil weer een stapje dichter gekomen is bij de vestiging van een afdoende bushalte die alle moeilijkheden op dit gebied uit de weg zal ruimen en die tevens het dorp zal verlossen van een stuk „natuurschoon" dat erg wei nig op prijs wordt gesteld. Wegomlegging via de industrieterreinen In verband met het plaatsen van een tweede Cokes-overlaadinstallatie ten behoeve van de A.C.Z. zal over enige tijd het verkeer van en naar Axel, dat over de weg langs de beide Sluiskilse fabrieken gaat, moeten worden omgelegd. Het is nog niet vastgesteld wan- I neer dit zal gebeuren; het juiste tijd- i stip wordt nog bekendgemaakt. Deze wegomlegging is nogal onge woon van aard: het verkeer zal na- i melijk worden omgeleid over het co kesterrein van de A.C.Z., zodat het verkeer via de toegangspoort van dit bedrijf weer op de gewone weg zal terecht komen. Men hoopt het installeren van de nieuwe overlsadinstallatie zo spoedig mogelijk te doen geschieden, opdat de problemen voor het verkeer niet langer duren dan noodzakelijk is. Zviddnrpe, NACHTELIJKE BIDTOCHT VOOR HONGARIJE Niettegenstaande de dikke mist, waardoor het op de buitenwegen aar dedonker was, maakten in onze klei ne parochie met haar vele ouden van dagen, ruim 200 personen de nachtelijke bidtocht voor het ver drukte Hongarije mee. De tocht begon aan de kerk en ging rond de oude en nieuwe weg naar 't Fatima-kruis aan Bonte Koe. De gebedsactie werd besloten met een avondmis, waaronder door een j pater Marist een pakkende predika- tie werd gehouden. Eerst tegen elf uur keerden de deelnemers naar huis j terug. kaucrschool van de academie voor beeldende kunsien ot. «iuoat ie Breua. De directeur van dc Kaïnoiiexe Fmn Actie, pater J. Dirks ó.C.j. reikte ue diploma s uit. Hij achtte net zeer belangrijk, dat de kern van leiders en leidsters, die uoor deze cursus ontslaat, nun kerj- ms over ae schoonneid en ae waarae I van de film overdragen op anderen, vooral op ae jeugd, nij waarschuwde de geslaagden ervoor, oat zij nog niet alles van de film afweten. Hij raadde hen daarom aan hun basis kennis te Gisteravond hebben 13 cur sisten een dipioma ontvangen, dat hun namens de Katholie ke Film Actie en het Katho liek Filmcentrum voor de Jeugd rechtigt op te treden als filmdocent voor de jeugd. Zij waren de geslaagden van de i verbreden door zelfstudie en door Heinkenszand Gouden eremedaille voor raadslid In de gisteravond gehouden raads- vergadering, is door de burgemees- i ter, de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, met een toepasselijke speech uitgereikt, aan de heer A. Simonse, die niet minder dan veertig jaar de K.V.P. en de raad heeft vertegenwoordigd en ook jarenlang wethouder der ge meente is geweest. Het voornaamste punt van de agen da was wel de aankoop van gronden voor de aan te leggen uitvalsweg. In totaal blijkt hiervoor een bedrag van f 6730,- nodig te zijn, waarbij wordt opgemeikt dat gedupeerden, zoveel mogelijk tegemoet is gekomen o.a. door het verpachten van vrij gekomen stukken grond. Aan de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse Gemeen ten werd een subsidie van f 0,05 per inwoner verleend ten behoeve van de stichting Zeeuws Studiefonds' Aan het gemeentebestuur van Mid delburg werd een verzoek ingewil ligd t.a.v. de subsidiëring openbare kleuterleidster. Voor iedere leerling uit de gemeente zal f 150,- bijge dragen worden. Tevens werd adhe sie betuigd aan het besluit van de raad van Oostburg over hetzelfde onderwerp. Salarisverhoging De bekende 6 procent salarisver hoging werd toegekend met ingang van 1 juli 1966, F 10,- werd toegekend aan de Stichting Rembrandt herden king 1956. De contributie aan de A.N.W.B. werd verhoogd van F 25,- op F 50,-. De verzoeken van de K.N.A.C., van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam en van de Stichting Bevordering en Exploitatie r.-k. Vlassersscholen in Zeeuwsch-VIaanderen werden afge wezen. De voorschotten ingevolge de kleu teronderwijswet ten behoeve van het bijzonder kleuteronderwijs werden vastgesteld op F 650,- per lokaal F 8.50 per leerling. Wat neerkomt op F 1580,50 voor de Christel, kleuterschool en F 1589 voor de r.-k. kleuterschool. De rioolbelasting werd opnieuw on gewijzigd vastgesteld op F 10,- per perceel. De leden van de commissie Woonruimtewet 1947 t.w. Mej. Zr. Wijna, de heren E. Maenhout, Th. de Boevere, J. Verplanke en A. de Meijer, werden herkozen. Een besluit waarbij bepaald wordt dat een herziening van het herbouw en uitbreidingsplan in voorbereiding is, werd genomen. De begroting 1956 werd op diverse plaatsen gewijzigd met het gevolg, dat de post onvoorzien nog slechts F 109.76 bedraagt. Aanbestedingen Bij het bekendmaken van de ge houden aanbestedingen merkte de heer van Hoeve (CHU), op, dat hij meende, dat voortaan diverse werk jes onderhands onder Biervlietenaren zouden aanbesteed worden. Volgens wethouder Dijk, zou dit de prijzen opjagen, hetgeen de voorzitter direct niet verwachtte en waarmee hij in de toekomst zeker rekening zal hou den. De rondvraag was een klachten serie over putjes en putten in trot toirs en wegdek en over de straat verlichting. Vooral op Driewegen is het met de verlichting nog steeds oremus. De klachten over kapotte lampen, die weken kapot blijven, zijn eveneens legio. Daarna ging de raad in besloten vergadering. Vooral lof had pater Dirkse voor de drie cursisten uit Hulst, die geen enkele les hadden overgeslagen en die elke week via België naar Breda gekomen waren. De voorzitter van de ecademie. prof. dr. F, van Dooren. had vóór de di ploma-uitreiking ook de nieuwe cur sisten reeds kunnen verwelkomen. Zij zijn nog gisteravond aan de eerste les begonnen. De heer G, J. Slee, directeur van de academie, zei, dat uit de praktijk gebleken is, dat deze cursus noodza kelijk is om het publiek werkelijk film-minded te maken. De wethouder van onderwijs van Breda, drs. G, Stubenrauch, was bij de diploma- uitreiking aanwezig. De geslaagden zijn: mevr. Rijken- Scheffer (Breda), mej, J. v. d. Krogt (Den Bosch); de eerw. heren Geerts (Breda), Asselbergs (Etten), en van Ba vel (Hulst); frater van Üden uit Breda; de broeders Bosco en Marius (beiden Breda en de heren Grem- men (Hulst), Nipius (Breda), Keesom (Alkmaar). Ivens (Hulst) en Riemens uit Breda. Aan het gemeentepersoneel zal ovei het tijdvak van 1 juli tot en met 31 december een verhoging worden toegekend van 6 pet. Ten behoeve van de cursus voor de opleiding van kleuterleidster bij het openbaar kleuteronderwijs te Mid delburg werd besloten een subsidie toe te kennen van ongeveer f. 150,— per leerling. Aan de Rijksweg zal weer worden gebouwd. Naast het perceel van de heer A. Dees werd een stukje bouw grond verkocht aan een inwoonster van Hansweert. Aan het begin van de vergadering wijdde de voorzitter enkele woorden aan het optreden van de Sovjets in Hongarije. Enkele ogenblikken stilte werden daarna in acht genomen ter herdenking van de gevallen slacht offers. De bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 11 en 17 no vember. In het Nederlands koffiehuis te Middelburg vergaderde gistermiddag de afdeling Zeeland van het Neder lands instituut voor efficiency, on der leiding van de heer G. van Gin- kel, directeur der kon. mij de Schelde Voor hij de spreker van de middag het woord gaf, deed de voorzitter enige huishoudelijke mededelingen. Op 19 december a.s. vindt de vol gende bijeenkomst plaats en wel in de Scheldehal, waar dan ir. Berdenis -"an Berlekom uit Middelburg de prak tijk van de ideeënbus zal behan delen. De januari-vergadering heeft plaats te Hulst. De heer Verlinden, van het bureau Marktonderzoek van het Nive- bureau te den Haag, zal dan spreken over het belang van het markton derzoek voor het middelgrote en kleine bedrijf. Tenslotte vestigde spreker de aan dacht op de cursusmogelijkheden voor de leden. Diverse aanvragen komen al binnen, waaraan niet vreemd is het succes van vorig jaar. Ir. F. Sterdea, adj.-directeur van de rijksnijverheidsdienst te den Haag, hield daarna een inleiding over en kele punten uit de psychologische vakliteratuur die van belang kunnen zijn voor het personeelsbeleid. Mede aan de hand van het onlangs ver schenen boekje „Zindelijk denken" toonde hij aan hoe het gevoel, de emotie maar ai te dikwijls de logica verwaarloost en de verhoudingen tussen werkgever en werknemer dan vertroebelt. De werkgever kan de psychologie bij het personeelsbeleid evenmin missen als de logica, wat de spreker gedocumenteerd weergaf Na de inleiding ontstond een ge animeerde discussie. Rilland-Bath RAADSVERGADERING. De raad der gemeente komt a.s. maandagavond in openbare vergade ring bijeen. Voornaamste punten der agenda zijn: subsidie verzoeken van: Stich ting lager Nijverheidsonderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch id. van de Ned. Automobielclub; id. van de gemeente Middelburg voor opleiding kleuterleidsters. Wijziging jaarwedden gemeente werklieden. Vaststelling uitbreidings plan. Aankoop percelen grond aan de Belijnweg. Voorstel om de vrucht bomen staande op het nieuwe uit breidingsplan te verkopen en de vrij gekomen grond te verpachten als bouwland. Onder auspiciën van de Kunstkring van den Vos Reinaerde werd 'n instructieve muziek-avond verzorgd, door Son ja Curwen, mezzo-sopraan en Jan Wisse, piano, 't Programma vermeldde naast veelal romantische liederen ook opera-aria's. De uit voering hiervan is zeer verscheiden geweest. Het meest was deze zange res te bewonderen in het middenre- gister en dan nog in piano-gedeel ten. 't Is jammer dat ze soms ten koste van 'n fraaie toon 'n alt-timbre wil forceren. Zeer mooi kwam haar stem naar voren in de liederen van Gaoriël Fauré en de Falla. De voor dracht en de expressie van deze zangeres waren in de meeste liede ren goed verzorgd. De heer Wisse bleek 'n zeer goed begeleider te zijn. die beslist pianis- tiek is ingesteld. Zijn explicaties daarentegen waren, niettegenstaande de goede bedoelingen om vooral de sfeer te onderlijnen, zeer zwak en van geringe betekenis. Uit de samen stelling van 't programma bleek ove rigens dat deze twee kunstenaars, beslist gerechtvaardigd te werk gaan en voor mooie momenten kunnen zor gen. 'n Redelijk aantal toehoorders woonden deze avond bij. Waarschijnlijk dinsdag reeds zullen de Hongaarse vluchte lingen een gastvrij onthaal' vinden in Zeeland. Tijdelijk zullen zij worden onderge bracht in een viertal DACW- kampen en wel te Biggekerke, Bruinisse, Burgh Sluis en het kamp in Oude Tonge op Goe- ree. Men noemt het getal 500 In alle kampen is men druk bezig met het treffen van maatregelen Barakken, die reeds lang leeg ston den worden weer voor bewoning ge schikt gemaakt, arbeiders, die nog in enkele barakken zijn gehuisvest, worden overgebracht naar andere kampen. Zo gaat b.v. een groep ar beiders uit het kamp Biggekerke naar het kamp te Aagtekerke. De barakken worden schoongemaakt, strozakken worden gevuld. Het kamp Biggekerke biedt plaats aan 144 per sonen, die verdeeld moeten worden over een twaalftal „kamers". Thans is nog niet bekend' hoeveel personen ieder kamp zal herbergen of hoe de samenstelling is. Getracht wordt de gezinnen bij elkaar te hou den, zodat mogelijk het aantal Hon gaarse vluchtelingen in het kamp Biggekerke minder dan 144 zal be dragen. Een centrale keuken draagt zorg voor de maaltijden terwijl het Kamp voorts nog beschikt over een ruime cantine. Thans worden de barakken in ge reedheid gebracht met de materialen welke in deze arbeiderskampen voor handen zijn: ijzeren stoelen, tafels, kribben en strozakken. Doch de „kamers" hebben daarom méér nodig dan alleen wat stoelen en tafels en wat kribben. Een eenvou dig kleed op de stenen vloer, kleedjes over de tafels, wat eenvou dig meubilair, een woonkamerlamp, speelgoed voor de kinderen. Er ligt hier een taak voor geheel ons volk, doch speciaal voor de vrouwen De Federatie voor Vrijwil lige Vrouwelijke Hulpverlening denkt er precies zo over en za] ai haar krachten inspannen, de kampen een prettig aanzien te geven en de vluch telingen een welkom te bereiden. Graanw BINDINGSAVOND BB. De plaatselijke B.B. zal hier op dinsdag 13 november des avonds om 8 uur een bindingsavond beleggen voor de leden en hun dames. De bijeenkomst zal plaats hebben in het patronaatsgebouw. Koetvarht TONEELNIEUWS Morgen zal het reizend Zeeuwsch- Vlaams volkstoneel in Don Bosco alhier een opvoering geven van het Vlaamse blijspel „Houtworm" van Drs. L. Lockef„er. De regie van het stuk berust bij de schrijver. Het rei zend Zeeuwsch-Vlaams volkstoneel, heeft ook voorgaande jaren in onze gemeente veel succes gehad. OOS1BURG KAB-TONEEL NAAR SINT MARGRIETE De toneelclub van de K.A.B. afde ling Oostburg zal morgen op verzoek van de burgemeester van Sint Mar- griete (België) aldaar een uitvoering geven, waarvan de baten bestemd zijn voor de oud-strijders der beide wereldoorlogen. Voor deze gelegenheid is, onder regie van de kapelaan, ingestudeerd het stuk „De klomp en de goudvis" van H. Frieling, een klucht uit het boerenleven in drie bedrijven. Op zondag 25 november zal ge noemd toneelstuk opgevoerd worden voor het publiek van Oostburg en omstreken in het gebouw van de Ka tholieke Kring. IJzendiike SPAN PAARDEN POETSTE DE PLAAT Op het vroege morgenuur werden de bewoners van de Landbouwstraat en Waterpoortstraat opgeschrikt door een span paarden met een lege wa gen achter zich, dat met veel lawaai zonder voerman door hun straat draafde. De voerman J.W. die op het kri tieke moment toen de paarden op de Nieuwe Dijk aan de haal waren gegaan nog juist van de wagen af gesprongen was, kwam enkele hon derden meters achteraan gelopen. Doordat de leidsels in de Nassau- straat rond het wiel draaiden, kwa men de wat overmoedige dieren met een schok tot stilstand, waarna ze door de voerman naar de boerderij terug gebracht werden. De paardem waren eigendom van de landbouwer C.W. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 11 november, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 8.17 en 21.08 uur, te Terneuzen om 7.56 en 20.43 uur en te Vlissingen om 7.31 en 20.23 uur. Maandag is het hoogwater: te Hans weert om 9.28 en 22.26 uur, te Ter- neuzen om 9.09 en 22.00 uur en te Vlissingen om 8.45 en 21.40 uur. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Het meisje van de rivier. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Zo vader, zo zoon. GOES Grand: De demonen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Heb zucht. Guust Nijs 7 uur: Grote missie- prijskaarting. MIDDELBURG Electro: Het begon in Parijs. Schouwburg: Onderbroken me lodie. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het meisje van de rivier. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zij allen waren schuldig. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het meis je van de rivier. Concertgebouw 8 uur: Spion voor de onderwereld. VLISSINGEN Alhambra: De demo nen. Luxor: Ik stierf duizend doden. ANTW ERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Lucia di Dammermoor (ballet 1) AXEL Het Centrum 4.15 uur: Het meisje van de rivier; 8 uur: Ontspoor de vrouwen. GOES Grand: De demonen. GRAAUW J. Elias 6 uur: prijskaarting CLINGE F. Weemaes 1.30 uur: hazen- schietmg staande wip. DE KLINGE Kinema v. Dijck 2.30 uur Zo vader zo zoon; 6 uur: Groot bal. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Heb zucht; 5.15 en 8 uur: Het meisje van de rivier. S. Blommaert 2 uur: paling- schieting. De Rruyns Rest. 6.30 uur: grote prijskaarting. F. Baart 10-2 uur: hoktentoonstelling van duiven. J. v. Helsland 10-2 uur: hoktentoonstelling van duiven. ST. JAN STEEN J. Pluijm 3 uur: pun- tenschieting. J. Baart 2 uur: biljart- prijskamp. J. der Weduwe 6 uur: grote prijskaarting. KOEWACHT A. de Nijs 3 uur: schie ting. A. Raes 6 uur. prijskaarting. KUITAART A. de Bakker 6 uur: gro te prijskaarting. MIDDELBURG Electro: Het begon in Parijs. Schouwburg: Onderbroken me lodie. OOSTBURG Ledel 2, 4.30 en 8 uur: Het meisje van de rivier. •SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Gesloten grenzen; 5 en 8 uur: Zij al len waren schuldig. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Spion voor de onderwereld. Luxor 2 uur: Spion voor de onderwereld: 4.30 en 8 uur: Het meisje van de rivier. VLISSINGEN Alhambra: De demo nen. Luxor: Ik stierf duizend doden. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg De waaier-patience. Kon. Vlaamse Opera 3 uur: La Traviata; 8 uur: Carmen. AXEL Het Centrum 8 uur: Ontspoor de vrouwen. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.3G»-uur Zo vader zo zoon. GOES Grand: De demonen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het meisje van de rivier. MIDDELBURG Electro: Het begon in Parijs. Schouwburg: Onderbroken me lodie. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het meisje van de rivier. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zij allen waren schuldig. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het meis je van de rivier. VLISSINGEN Alhambra: De demonen. Luxor: Ik stierf duizend doden.

de Stem | 1956 | | pagina 2