POLITIEMACHT BINNEN TIEN DAGEN NAAR EGYPTE Hongarije in woedende strijdt verder guerilla Eden: Troepen zo spoedig mogelijk naar huis Dr Drees hekelt Sovjet-barbarij de Maximum-snelheid voor bebouwde kom vijftig kilometer Na dagen van onzegoaar gbaar leed Stop actie tegen de Hongaren Transportvliegtuigen van V.S. zorgen voor vervoer Ben Goerion: Rusland mag geen voorwendsel hebben om tussenbeide te komen Vrije woningen voor Kongaren Regering krijgt geen voet aan de grond In west-Hongarije laait verset weer hevig op DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse vloot waakzaam ANTON HUNINK Wisselend bewolkt Striemend antwoord aan de C.P.N. Amerikaanse resolutie Vanavond spreekt de H. Vader Ook andere maatregelen te wachten HET DUURDERE BORRELTJE HONGER IN BOEDAPEST Sovjet-commandant capituleerde 96e JAARGANG No. 22299 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn.prijs bij voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236foon -102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Lieuw straat 41, Tel, no^) De internationale politiemacht the tie rust in liet Midden oosten moet gaan verzekeren, zal waarschijnlijk binnen tien dagen in Egypte gearriveerd zijn. Naar verwachting zullen grote Amerikaanse transportvliegtuigen, onder toe zicht van de Y. N., binnen vijf dagen een luchtbrug begin nen. Canada, Imlia, de Scandinavische landen en Pakistan zullen de eerste detachementen, tot een totaal aantal van 4000 man, leveren. De voorhoede van de politiemacht zou nog vandaag in een tijdelijk verzamelingscentruin in Italië aankomen. Engeland heeft nu definitief toegezegd, dat zijn troepen Egypte zullen verlaten, onmiddellijk nadat de internationale politie macht is gearriveerd. Ben Goerion, de Israëlische premier, heeft te kennen gegeven dat hij met de terugtrekking van de troepen uit Sinai had ingestemd, „om Rusland geen voorwendsel te ge ven om tussenbeide te komen". Er zouden Russische bommen werpers in Syrië gestationeerd zijn, gereed om op bevel van De Iraakse regering heeft vrijdag een beroep gedaan op alle Arabische regeringen en volkeren om eensge zind te zijn." V rijwilligers Moskou in het ontketenen. Midden-Oosten een soort Koreaanse oorlog te Ook Amerikaanse bladen hebben melding gemaakt van de aanwezig heid van Sovjet-vliegtuigen in Ara bische staten. Een aantal Egyptische toestellen van Russische makelij zou den de wijk hebben genomen naar Saoedie-Arabië en. daar gevechtsklaar staan. Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, heeft met het oog op de internationale toestand zekere voorzorgsmaatregelen geno men. Oorlogsbodems die langs de Atlan tische kust kruisen, waaronder twee vliegdekschepen, hebben order gekre gen hun opleidingsoefeningen te sta ken en ,,paraatheidsproeven" te doen. Een woordvoerder van het Penta gon deelde mee, dat zekere eenheden van zowel de vloot in de Stille Oce aan als die in de Atlantische Oceaan ,,in staat van waakzaamheid zijn ge bracht en opnietiw worden gegroe peerd, teneinde een zo groot moge lijke staat van verdediging voor de Amerikaanse vlootstrijdkrachten te bereiken." De Iraakse regering, die de diplo matieke betrekkingen met Frankrijk verbrak, heeft besloten dat haar strijdkrachten in geval van een drei ging van agressie onmiddellijk met Syrië en Jordanië zullen samenwer ken. Aan deze samenwerking met het Jordaanse leger zouden voorwaarden zijn verbonden.* IN PEKING is een gemeenschappe lijke Chinees-Birmaanse bekendma king uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de Chinese en Birmaanse troepen zich voor het einde van het jaar uit bepaalde posities langs de grens zul len terugtrekken. BINNENKORT krijgt de Rijkspolitie een aantal opvallende surveillance auto's, in donkerblauw en wit gelakt en met, in grote letters, het woord „Rijkspolitie" erop. DOOR MATIGING van het export verbod op het Salk-vaccin tegen kin derverlamming, heeft de Amerikaanse regering de mogelijkheid geopend dat ook andere landen dit vaccin kunnen betrekken. DE BEELDHOUWER Mari Andriessen heeft opdracht gekregen voor Rotter- dam een drie meter hoog standbeeld te maken ter herdenking van de ge vallenen. Het beeld zal een plaats krii- gen op het Stadhuisplein. (Advertentie) IVind wind u nu 's op voor het béste ▼an 't beste... waarom zou zich de allerlekkerste worst ont zeggen Proef nou toch 's hoe sappige, hoe mals... hoe smeuïg! Dat wordt smullen - als u maar goed kijkt of de naam Anton Hunink op het loodje staat Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Weersverwachting van het KN MI tot zaterdagavond, opge maakt vrijdagavond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Vandaag: zon onder 16.56 uur, maan op 13.31 uur. Morgen: zon op 7.54 uur, zon onder 16.54 uur, maan op 13.52 t uur, maan onder 0.02 uur. i Maandag: zon op 7.56 u., maan J onder 1.09 uur. Inmiddels worden in China, India, Indonesië en andere Aziatische lan den, vrijwilligerskorpsen" gevormd voor Egypte. Premier Nasser, die de laatste dagen angstvallig gezwegen heeft, rumoerde gisteren weer voor de microfoon en zei, dat ,,de hele we reld achter Egypte staat". De Ara bieren waren ..sterk, verenigd en vastbesloten" uit de gebeurtenissen van de laatste tien dagen tevoor schijn getreden. De Egyptische rege ring zou niet toestaan dat buiten landse militairen herstelwerk aan het Suez-kanaal verrichtten. De Britse autoriteiten hebben vrij dag in verband met de wapenstil stand, het vertrek van drie troepen schepen naar het Midden-Oosten af gelast. Uit Tel Aviv is gemeld, dat er in Gaza Egyptische documenten zijn ge vonden, waaruit blijkt dat de vernie tiging van Israël Egypte's enige doel was. Ben Goerion heeft Boelganin geant woord, dat Israël nochtans graag rechtstreekse vredesonderhandelin gen met Cairo zal beginnen. De Is raëlische autoriteiten hebben toe stemming verleend voor doortocht geen I van tien V.N.-waarnemers naar het gebied van Sinai. In een fel requisitoir heeft dr. Drees stelling genomen tegen de Russische barbarij in Oost-Europa en tegen de communisten in Nederland. De minis ter-president begon met een overzicht van de kritieke situatie in het Mid den-Oosten. Hij koos daarbij de partij van Israël maar niet die van Frank rijk en Engeland. Hij was n.l. van oordeel dat het ge wapend optreden van Israël volkomen te billijken was, omdat het land zich in zijn bestaan bedreigd voelt door de omringende Arabische landen. Hij meende evenwel dat het conflict over het Suez-kanaal zonder geweld had kunnen worden opgelost. De aarzeling van Amerika heeft daarbij wel zeer gunstig gewerkt, aldus dr. Drees. Over de tragiek van Hongarije spre kende kwam er in de stem van de zeventig-jarige minister-president een heel andere toon. Hij striemde de communisten met scherpe en sarcas tische opmerkingen en zei dat de heer Wagenaar op moest passen. De com munisten hebben zich al geblameerd toen zij Stalinistische leugens beaam- .achteraf moesten constateren aat dit inderdaad leugens waren. De- genen, die thans slachtoffers zijn van m? Russis,che optreden zouden later wel eens kunnen worden opgegraven Dr'moeU'n,?ij weer geëerd wordem alle niet W6rd mct Juid aPPlaus alle met-commumsten onderbroken toen hij met verheffing van stem uft riep dat de heer Wagenaar de geschie denis vervalst wanneer hij het voor stelt alsof de Russen in de vorige eeuw Hongarije bevrijd hebben. Wat destijds de beulsknechten van het Tsarisme deden, hebben de beuls knechten van het bolsjewisme her haald. De heer Wagenaar heeft met geen woord gerept over het afschu welijk verraad dat gepleegd is aan fle delegatie van de Hongaarse helden die kwamen onderhandelen en gevam gen werden genomen. Hij vond het in een rechtsstaat als Nederland niet verstandig de commu nistische partij op te heffen, en meen de ook dat dit om opportunistische re denen niet moest gebeuren. Wij moe ten vertrouwen hebben in de kracht van de democratie waarin een volk zelf kan ondervinden wat het com munisme waard is, meende hij. De vraag wat op het gebied van onze vertegenwoordigingen achter het ijzeren gordijn moet gebeuren zal met de Nato-bondgenoten worden bespro ken. Verbitterd is er gevochten om de Egyptische stad Port Said, welke nu in handen is van de Brits-Franse strijdkrachten. Vele wijken van de stadwaaronder de inheemse, wt den veranderd in een afschuwelijke puinhoop. De foto toont een kleine Arabische jongen bezig met het blussen van een brandje temidden van de puinhopen. Amerika heeft gisteren in de Algeméne Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp resolutie ingediend, waarin de Sovjet-Unie verzocht wordt, ak koord te gaan met de uitdeling van geneesmiddelen en voedsel aan de Hongaarse bevolking. De resolutie, die voorafgegaan werd door een rechtstreekse aanval van de Amerikaanse gedelegeerde Cabot Lodge op de afschuwelijke hardheid van de Sovjet-Unie tegenover het menselijke lijden", hield ook de eis in dat de Sovjet-Unie haar actie te gen Hongarije onmiddellijk stopzet. De Rus Koeznetsof verklaarde dat „de tegen het volk gerichte opmars in Hongarije tot staan is gebracht." De Franse vertegenwoordiger de Guiringaud vroeg, welke maatregelen Hammarskjoeld dacht te nemen om een einde te maken aan de Sovjet interventie, nu de Russen zich niet aan de uitspraken van de Algemene Vergadering storen. Z. H. Paus Pius XII zal van avond om 7.30 uur een toespraak tot de wereld richten over de internationale toestand. De rede wordt door radio-Vaticaan uit gezonden. Minister Staf: Eventueel parate troepen voor polilieleger Tijdens beantwoording van de gis teren door de Tweede Kamer gestelde vragen heeft de Minister van Oorlog ir. Staf medegedeeld, dat wanneer er een aandeel in het internationale po- litieleger door Nederland zou moeten worden geleverd, daarvoor een deel van de parate troepen zal worden ge bruikt, die dan in Nederland zouden worden vervangen door herhalings onderdelen. Met de kritiek van de kamer op het Filler-systeem zou hij ernstig rekening houden. Van suggesties die een ver betering zouden kunnen brengen was hem echter niets bekend. Dat we geen fftotere kern van beroepsmilitairen hebben kwam volgens if. Staf, omdat het in Nederland met mogelijk blijkt te zijn voldoende personeel aan te trekken, daar men de vooruitzichten niet goed genoeg vindt. Atoomwapens zullen geleidelijk hun intrede doen, zo gauw ze in redelijke hoeveelheden beschikbaar komen. Een maximum-snelheid van 50 km. per uur binnen de be bouwde kom zal worden inge voerd. Dit deelde de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, mee bij de opening van de veertiende wegverkeers- dag van de Koninklijke Auto mobielclub in het Scheveningse Kurhaus. Daarbij zal de moge lijkheid open staan op sommige wegen, door Gedeputeerde Sta ten ener provincie aan te wij zen, een maximum van 60 km. per uur toe te staan. In de eerste helft van dit jaar zijn 681 dodelijke ongevallen gebeurd. Aangezien in de tweede helft van een jaar dit cijfer aanzienlijk hoger ligt, zal een schatting voor 1956 van 1600 doden tengevolge van verkeersonge lukken de situatie niet al te somber voorstellen. De minister zei, dat de regeling der voetgangers-oversteekplaatsen in de eerste helft van 1957 definitief zal worden. In het belang van de veilig heid op de weg zullen nog andere maatregelen moeten worden getrof fen. In zes jaar tijds. aldus mr. Algera, is het aantal auto's in ons land ver dubbeld. Het verkeer op de rijkswe gen is in de laatste drie jaar met 50 percent gestegen. Dit is een voldoe ning gevend blijk van gestegen wel vaart. Niet mogelijk en niet verlangd kan worden, dat de aanleg van nieu we en de verbetering van bestaande wegen hiermede gelijke tred houdt. Met alle middelen en krachten wordt het mogelijke gedaan. Voor 1953 werd 16 miljoen gulden voor de wegenbouw uitgetroken en voor 1957 70 miljoen of wel 40 procent meer dan voor 1956. De heer T. J. Canter Visscher, di rigerend officier der rijkspolitie, be sprak vervolgens enige grote en kleine problemen rond de organisatie en uitvoering van het verkeerstoe zicht op de buitenwegen. Het personeelstekort bij de 23 ver- keersgioepen van de Rijkspolitie be draagt bijna 500 man bij een jaar lijks verloop van 200 man, terwijl nog geen tien percent van de sollici tanten geschikt blijkt. Door het personeelstekort moet het toezicht zich primair richten op die wegen cn op die factoren, welke proefondervindelijk in de verkeers veiligheid een ongunstige plaats inne men. De raad van Woensdrecht heeft in zijn gisteravond gehouden vergade ring besloten daadwerkelijke steun te verlenen aan de slachtoffers van de gebeurtenissen in Hongarije en wel door aan een Hongaars vluchtelingen gezin een jaar lang gratis de woning Burgemeester Moorsstraat 25 te Hoo- gerheide ter beschikking te stellen, een woning die binnenkort vrijkomt. De raad trok voor een jaar gratis huur een krediet van f 420,- uit. Een soortgelijk besluit nam de ge meenteraad van Heinkenszand gister avond. Ook daar zal het eerst vrij komend huis beschikbaar zijn voor een Hongaars vluchtelingengezin. Bo vendien stelden de raadsleden hun presentiegeld beschikbaar voor hulp aan de Hongaren. Het verzet in Hongarije krijgt nu het karakter van een guerrilla op grote schaal. In Boedapest houden de opstandelingen niet langer stand in grote gebouwen. Zij hebben zich in kleine groe pen gesplitst, die zich voortdurend verplaatsen en afzonderlijk opererende Russische tanks aanvallen en vernietigen. Radio- Boedapest meldde dat de vrijheidsstrijders het oude kasteel van Boeda, aan de westelijke Donau-oever nog bezet hielden. In west-Hongarije zou opnieuw hevig worden gevochten. Buiten Boedapest schijnt de toestand zo te zijn dat, indien in een bepaald district de tegenstand door de Sovjet-troepen gebroken wordt, deze onmid dellijk elders oplaait. Volgens een niet geïdentificeerd radiostation op de korte golf zijn de sterkste centra van verzet in de provincie Boedapest het Donau-eiland Czepel, waar zich veel fabrieken bevinden en de communistische staalstad D una pen tele. Volgens een te Wenen ontvangen radiobericht is een Rus sische bommenwerper boven Boedapest door de verzetsstrijders neerge- haald. I ril In het bericht over de verhoging van de benzineprijs tot 45 cent schre ven we: „De borrel gaat iets meer dan 45 cent per liter kosten!" Velen blijkt de ironische bedoeling van dit zinne tje ontgaan te zijn. Ter verduidelij king zij daarom gezegd, dat voor een liter gedistilleerd van 35 procent in de toekomst 85 cent meer betaald moet worden dan nu. Een groep van 42 Hongaarse vluch telingen uit alle delen van Honga rije, onder wie zich studenten, fa brieksarbeiders, vier musici en een kunstschilder bevinden, is met een vliegtuig op het Parijse vliegveld Le Bourget gearriveerd. Het is de eerste groep Hongaarse uitgewe kenen die in Frankrijk onderdak zal krijgen. De linker-foto laat zien hoe de vluchtelingen het vliegtuig verlaten. Op de rechterfoto een van de vrouwen uit de groep die met haar baby op de schoot op het vliegveld van een kop koffie ge niet. (Zie ook de reportage elder in ons blad) Een mededeling van radio-Boeda- pest, dat de strijd in west-Hongarije weer is opgelaaid, vindt ondersteu ning in berichten van het hiervoor genoemde, nog onbekende radiosta tion op de korte golf, dat meldt, dat Sovjet-tanks en artillerie de Marghit- brug in Boedapest hebben overgesto ken- en in westelijke richting naar Wenen oprijden. Hongaarse vluchtelingen, die don derdag in Eisenstadt zijn aangeko men, hebben meegedeeld dat verzets strijders de uraniummijnen van Mec- sek hebben opgeblazen om te belet ten dat ze in handen van de Russen vallen. Het werk is zo grondig ge daan dat er in jaren geen uranium meer kan worden gedolven. De regerings-radio jammert dat „contra-revolutionairen warenhuizen, hotels, stations en regeringsbureaus hebben geplunderd en voor miljoenen hebben gestolen." Dank zij de inter ventie van het Sovjet-leger had men op enkele plaatsen het optreden van de plunderaars kunnen verhinderen. Volgens de jongste, te Wenen via de radio en van vluchtelingen ont vangen berichten, is uithongering het ergste gevaar, dat Boedapest thans bedreigt. Sovjet-patrouilles zouden verhinde ren. dat levensmiddelen naar de stad worden gebracht. Ook zouden zij ge schoten hebben op vrouwen en kinde ren, die in rijen voor bakkerswinkels stonden. Staking duurt voort Opnieuw deed gisteren de regering tevergeefs een beroep op de spoor wegmensen het werk te hervatten. Duizenden wagons met goederen uit de „bevriende socialistische staten" staan aan de grenzen, „zo werd ge zegd, „en ze kunnen niet verder". De regeringsradio heeft ook een de creet uitgezonden, volgens hetwelk de legerafdelingen die zich in kazer nes bevinden, daar voorlopig moeten blijven- Volgens een te Wenen opgevan gen radio-bericht heeft de bevel hebber van een Russische een heid vechtwagens zich donderdag ■met ai de onder zijn commando staande tanks aan de opstande lingen overgegeven. Dit geschied de, nadat kleine Hongaarse jon gens, erin geslaagu waren drie Sovjet-tanks met zelfvervaardig de benzinebommen buiten ge vecht te stellen. De jongens wer den neergeschoten. De Russische commandant ver klaarde, dat dit feit hem en zijn manschappen ervan had over tuigd, dat de Hongaarse revolutie inderdaad uit het volk was voort gekomen. Boedapest schijnt zonder meer on der het terreur-bewind van het Sov jet-leger te staan. Zelfs de Russische ambassade, zo wordt gezegd, heeft niets in te brengen. Volgens radio- Boedapest zou premier Imre Nagy niet gevangen genomen zijn. Hij was uit eigen beweging uit de regering getreden...! Intussen blijkt steeds duidelijker dat Rusland en de communistische partijen geen propaganda meer hoe ven te maken voor een volksfront. Elke band met de vrije wereld is door het optreden in Hongarije als met een sabelhouw doorgehakt. Dertig jaar bedrog Jean Paul Sartre, de bekende en invloedrijke Franse schrijver, heeft tezamen met vele andere Franse auteurs, de Sovjet-actie onvoorwaar delijk afgekeurd. Sartre stond de laatste tijd bekend om zijn communistische sympathie- en. Hij schreef nu: „Ik breek, zij het met droefheid maar volkomen met mijn vrienden de Sovjet-schrijvers, die de massa moord in Hongarije niet afkeuren (of niet kunnen afkeuren). Men kan niet langer vriendschap voelen voor het leidende deel van de Sovjet- bureaucratie: de ontzeiting is te groot." ,,Van de leiders der Franse com munistische partij zei Sartre: „Elk van hun uitspraken, elk van hun ge baren, is de uitkomst van dertig ja ren leugen en bedrog. Hun reageren is geheel en al het reageren van per sonen zonder verantwoordelijkheids gevoel." In België is de kleurenfilm van het bezoek van Spaak aan de Sovjet-Unie uit de roulatie genomen. De West- duitse liberalen hebben het contact met de Oostduitse Liberaal-Democra tische Partij verbroken. De voorzitter van de afdeling De venter van de Communistische Partij Nederland, de heer M. Ditzel, tevens voorzitter van de door hem geleide gemeenteraadsfractie van de CPN, heeft zijn lidmaatschap van de partij opgezegd. Te Wenen is vrijdagavond officieel medegedeeld, dat in de afgelopen 24 uur 1.828 Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk zijn binnengekomen.

de Stem | 1956 | | pagina 1