Hensen en c Ton de Leeuw won met oratorium in Prix d'Italia elektronica „Vogel zonder nest naar Ruhr via \V ilhelmshaf en RIJNVAART GESTREMD Deken A. Koopmans in Hulst bepleit uitbouw soc. werk R.T.M. gevaar voor verkeer Portretten De Parvenu over V.N. Hongarije B.F.Goodrich Tour via België en Spanje Hongaars „HonvecT in België CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 13 Synthese tussen klankwerelden LEERLING VAN HENK BADINGS Elf schepen dupe van de mist Nederlanders in Hongarije maken het goed Beroep op parochianen TELEVISIE REPORTAGE UIT TRAISKIRCHEN Grote gezinnen B. en W. in Rotterdam: Nieuw boek van Rogier van Aerde TELEFUNKEN Produktief auteur „Vervoer" keert zich tegen hogere benzineprijs Verkiezingen V.S. Teleurstelling voor Rotterdam Nieuwe hoogleraren aan T.H. Eindhoven Militaire order LAATSTE NIEUWS Vervoer van politieleger EXAMENS aOe, PERSONENWAGÈNBANDEN IDEAAL ANTI-SLIP Beste biljartpartij van. v. Oosterhout Echtpaar Bruggeman. verlaat Zeeland Trevor Ford voetballer af sposruitmr AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN DE OUD-BREDANAAR, Ton de Leeuw heeft met een elektronische muziekcompositie de Prix Italia 1956 gewonnen. Twee jaar geleden viel deze prys eveneens ten deel aan een Nederlander en wel aan Henk Ba- dings, die ook deze bekroning in de wacht sleepte voor een compositie, samengesteld met behulp van elek tronische instrumenten. De Prix Italia is speciaal ingesteld om Europese componisten te stimuleren bij de sa menstelling van hun werken in rui mere mate gebruik te maken van het medium radio. Ton de Leeuw, Rotterdammer van geboorte, is een leerling van Henk Badings, van vie hij ongetwijfeld de voorliefde voor de elektronische mu ziek heeft meegekregen, al zullen ook zijn andere leermeesters: de Parijze- naar Olivier Messiaen en de Rus Tho mas de Hartmann hem op deze bij zondere compositieweg hebben gewe zen. Het is voorts begrijpelijk, dat de huidige functie van Ton de Leeuw, die als muziekregisseur in dienst is van de Nederlandse Radio Unie hem niet alleen in ruime mate in staat stelt kennis te nemen van de moge lijkheden, die het radio-medium biedt, maar tevens inspirerend werkt op zijn verlangen naar meer experimentele muziek. „Job" Experimenteel is wellicht een te zwaar woord voor het Bijbelse ora torium, waarmede de oud-Bredanaar de internationaal hoog aangeschreven prijs in de wacht heeft gesleept. Want al bood het boek ,,Job", waar uit hij 't gegeven voor zijn gelijkna- Tussen Bingen en Mainz is de Rijn vaart sinds donderdagmiddag om streeks 5 uur geheel gestremd. Door het plotseling optreden van een dikke mist, zijn niet minder dan elf schepen of aan de grond gelopen, na aanva ring gezonken, of op een of andere wijze beschadigd. In ieder geval ligt de lichte vaart in het Binger Loch en het zogenaamde Nieuwe Vaarwater volkomen stil. De grootste hindernis vormen het Duitse motorschip „Osnabruck", dat dwars aan de grond zit en het Rijn schip „Maria" dat bij Assmanshausen in het midden van de stroom gezon ken is en de rivier afsluit. Ook enkele Nederlandse schepen zijn de dupe ge worden van de mist. De Nederlandse gezant in Wenen, heeft telefonisch aan de N.C.R.V. me degedeeld, dat hem inlichtingen heb ben bereikt volgens welke alle Neder landers die nog in Hongarije verblij ven, onder wie enige journalisten, zich in goede welstand bevinden. De Nederlandse regering heeft via Moskou stappen ondernomen om de Neder landse staatsburgers zo spoedig mo gelijk uit Hongarije te evacueren. mige compositie putte, voldoende mo gelijkheid om vrijwel geheel met elektronische klanken te werken: de reële componist heeft hiervan zien en als het ware een synthese weten te vinden tussen de elektroni sche en de instrumentale, dus tra ditionele klankwerelden. Kamerorkest Bij de samenstelling van zijn be kroond werk werd Ton de Leeuw ter zijde gestaan door het Kamerorkest onder leiding van Maurits van den voor latere elektronische verwerking. Het vocale koorgedeelte werd ver zorgd door het Omroepkamerkoor, terwijl de solisten Leon Combé, Guus Hoekman en Ton Lutz respectievelijk fungeerden als in- en uitleider, de fi guur Job en die van Elihu. De klank techniek was in handen van Jaap Fijn van Draat, terwijl Isja Rossican optrad als muziekregisseur. De tech nici Arie Brandon en Piete Bottema hebben gedurende de opnamen de helpende hand geboden. Zeven dagen Dertigduizend meter magnetofoon- band zijn verwerkt om te komen tot een compositie, waarvan de uitvoe ring slechts vijf en dertig minuten in Berg dat was versterkt met een vi- beslag neemt. Zeven dagen heeft de brafóon een marimba, een klavecim- opname in beslag genomen, aan de bel harp piano en celesta: alle in- verwerking daarvan is ruim drie strumentèn die zich bij uitstek lenen maanden besteed. De Oostenrijkse televisie zal mor gen, zondag, van 15.30-16.15 uur een rechtstreekse reportage verzorgen van uit een Oostenrijks vluchtelingenkamp in Traiskirehen nabij Wenen. De Ne derlandse Televisie-Stichting zal deze Eurovisie-uitzending relayeren. In verband met de gebeurtenissen in Hongarije zal de Nederlandse Tele visie-Stichting zondagavond van 20.30- 21.15 uur een extra-uitzending ver zorgen van een getuigenis-samenkomst van in NederlanS woonachtige Hon garen. De bond van Nederlandse margari nefabrikanten, waarbij achttien mar- garineproducenten zijn aangesloten, heeft besloten 30.000 kilo margarine beschikbaar te stellen voor de Hon gaarse vluchtelingen. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat loon, hetwelk door over werk is verkregen en wordt afgestaan voor hulp aan de Hongaren, belasting vrij is. Deken A. Koopmans van Hulst heeft in zijn functie van Bisschoppe lijk Commissaris van het Sociaal Charitatief Centrum in de parochie van Hulst een beroep gedaan op al len om mee te werken aan de uit bouw van het sociale werk, dat in Hulst een „pied a terre" heeft gekre gen in het wijkgebouw aan het Gods plein. Het sociaal-charitatief werk omvat een aantal diensten en werk zaamheden waarvoor vele vrijwilli gers nodig zijn. De deken wijst er op, dat het uiter aard niet alleen of zelfs in de eerste plaats om materiële hulp gaat; het werk van het Katholiek Sociaal Cha ritatief Centrum is in deze tijd veel eer gericht op de geestelijke nood waarin velen, soms wellicht juist door de maatschappelijke welvaart, zijn komen te verkeren. Die nood te lenigen is de eerste en belangrijkste taak. De diensten, die moeten gaan wer ken, worden samengebracht bij het Sociaal Charitatief Centrum op de Houtmarkt, waar men zich natuurlijk ook voor deelname kan melden. Allereerst is er de hulp in de (gro te) gezinnen, dat niet door de enkele gezinsverzorgster waarover men be schikt, kan worden gedaan. Vaak moeten mensesn, die de hulp van anderen, bij ziekte van de moeder of door andere omstandigheden nodig hebben, teleurgesteld worden omdat er te weinig krachten zijn. Welke vrouwen en meisjes hebben enkele uren per dag er voor over? Als gezinsverzorgster kan een jong meisje, dat zich hiervoor een of twee jaar wil beschikbaar stellen, een prachtig apostolaatswerk verrichten. Degenen onder de vrouwen en meis jes, die hiertoe niet de gelegenheid hebben en toch willen meewerken, kunnen op andere manieren hun krachten disponibel stellen, zo ook voor het verrichten van naai- en ver stelwerk. Vervolgens is er een parochiema gazijn nodig, waar de goederen, die velen hebben liggen en die onge bruikt liggen wachten tot ze eens lukraak worden weggegeven of na ja ren zelfs vernietigd worden, samen gebracht kunnen worden opdat er een B. en W. van Rotterdam hebben te kennen gegeven, dat het railvervoer van de R.T.M. binnen de stedelijke bebouwing niet langer kan worden geduld. De ergerlijke verwaarlozing van de baan betekent een voortduren de bedreiging niet alleen voor de vei ligheid van de passagiers, maar ook voor het verkeer in de stad. B. en W. hebben zich in deze geest met een brief tot de minister van Ver keer en Waterstaat gewend en daarin deze bewindsman dringend verzocht maatregelen te willen treffen. Het college meent te weten dat ook de baan naar Spijkenisse op verschei dene punten onbetrouwbaar is. Ook op dit traject zal het railvervoer zo spoedig mogelijk moeten worden be ëindigd. voorraad is waaruit zo nodig geput kan worden. Ook voor de ,,huiswacht" zijn men sen nodig: b.v. om een moeder van kleine kinderen, wier echtgenoot in een continubedrijf werkt, in staat te stellen 's zondags de Mis bij te wo nen. Bovendien is er het dankbare Zonnebloemwerk voor de zieken, dat reeds zoveel nut heeft bewezen en dat daarom in stand gehouden en uit gebreid moet worden. Tenslotte is er het z.g. karweiwerk, dat handige mensen of vaklieden nodig heeft om voor mensen die er zelf geen kans toe zien of het niet bekostigen kun nen, karweitjes op te knappen. Kortom, er is zo veel werk. Om het uit te voeren heeft men de mede werking van de parochianen nodig. Er wordt een beroep gedaan op de naastenliefde, een ander soort van naastenliefde dan de geijkte, die men vaak met een geldstuk in een collecte bus of schaal voldoende betracht achtte. (Advertentie) 55 Als deel 38 van de bekende Lanteern-reeks is bij de N.V. Uitgeverij De Lanteern te Utrecht onder de titel „Vogel zonder nest" een nieuw boek van Rogier van Aerde verschenen. C. van Velsen tekende er een fraai omslag voor. stijl en perfectie sinds 1903 Rogier van Aerde is wel een bij zonder produktief auteur. Sinds hij in 1941 met zijn Bijbels epos „Kain" naam maakte, (zijn debuut met de roman „Fabriek" laten we nu maar buiten beschouwing) hebben de nieu we uitgaven elkaar snel opgevolgd. Veel succes had zijn oorlogsroman „Bezet gebied", geschreven in de zelfde expressionistische litanie-stijl als „Kain". We denken voorts aan enkele andere Bijbelse verhalen, zo als „Stem in de woestijn", dat het leven van de H. Joannes de Doper behelst, en „Passie" over het lijden en de dood van Christus; aan histo rische romans als „Stenka Razin", de kozakkenhetman, die de opstand tegen de Bojaren leidde, en „De ar me bruiloftsgast", welk boek pas uit gekomen is en de levensgang van de Franse dichter Paul Verlaine tot onderwerp heeft. Hongarije Noemen we nog de Zonnewijzer „Manon van de Bronnen", naar de bekende film van Marcel Pagnol en de thans weer hoogst actuele ver telling „De leugen is onze vader", een boek, dat de Hongaarse illegali teit behandelt en waarin ook kardi naal Mindszenty een rol speelt. Weer een ander .genre schonk de schrijver in de tendenzroman „Nood dorp", een schildering van het prachtige St.-Franciscus-Liefdewerk te Rotterdam. De onderhavige roman is in de zelfde geest geschreven. Hij verhaalt de lotgevallen van een vaderloze jon gen, die van het ene gesticht naar het andere gesleurd wordt, onder voogdij komt van een ambtenaar voor de kinderwetten, in een opvoe dingskamp en een tuchtschool be landt, tussendoor nog even een patro naat aandoet en tenslotte in een te huis voor werkende jongens terecht komt. Alsof dit nog niet genoeg is moet de jongen uiteindelijk trouwen, waarmee het wel bijzonder trieste boek eindigt. Problemen Rogier van Aerde heeft hier het probleem van de verwaarloosde jeugd aangesneden. Hij heeft geen mogelijkheid, die zich op dit terrein kan voordoen, vergeten. Zeer duide lijk toont hij het funeste van de amb telijke machine aan en de nadelen van de kooi, waarin de vogels-zon der-nest worden opgesloten. Helaas De in het vooruitzicht gestelde verhoging van de benzineprijs heeft in kringen van verkeer cn vervoer grote verontrusting gewekt. Naar het zich laat aanzien, zullen enige orga nisaties zich met grote stelligheid tegen deze prijsverhoging keren. Verhoging van de benzineprijs, zo stelt men, betekent zonder meer een aanzienlijke verhoging van de exploi tatiekosten van automobielen en in het bijzonder ook van bedrijfsautomo bielen, zoals vrachtauto's, autobus sen, huurauto's (taxi's). Deze ver hoogde kosten zullen onherroepelijk tot uitdruking moeten komen in de vervoersprijzen. Indien men bedenkt, dat alleen al 90 procent van de bouw materialen en 80 percent van de land- bouwprodukten over de weg wordt vervoerd, dat dagelijks een zeer groot aantal arbeiders per autobus naar de bedrijven wordt gebracht voor reke ning van de ondernemingen, dan is na te gaan, dat het publiek uiteinde lijk met de financiële gevolgen van een hogere benzineprijs wordt opge scheept. 20 zeg* men, terwijl ge streefd wordt naar een verlaging of stabilisering van het prijspeil. In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden hebben de democraten 231 zetels gekregen. Zij kunnen waar schijnlijk rekenen op nog vier zetels, zodat het aantal afgevaardigden van de democratische partij in het Huis 235 zal bedragen ofwel 13 meer dan nodig is om dit huis te beheersen. Op het ogenblik hebben de democraten 232 zetels en de republikeinen 203. De nieuwe Senaat zal samengesteld zijn uit 49 democraten en 47 republi keinen, dezelfde verdeling als in de huidige Senaat. Volgens een woordvoerder van de Esso heeft men Wilhelmshaven geko zen, omdat deze haven van alle in aan merking komende Noordzeehavens al leen in staat is de voorwaarden voor het lossen van supertankschepen van 45.000 ton tijdig genoeg te scheppen, om het ingebruiknemen van de nieu we raffinaderij te verzekeren. Verder heeft een uitsluitend in de Bondsre publiek lopende buisleiding natuur lijk ook belangrijke voordelen boven een traject, dat door twee landen loopt. Dit sluit echter geenszins uit, zo werd gezegd, dat later in samen hang met het buisleidingsplan van Marseille, een andere buisleidingstak van het Westduitse industriegebied naar Rotterdam zal worden aange legd. Burgemeester van Walsum van Rot terdam noemde het ongerijmd, dat Roterdam niet in staat zou zijn sche pen van 45.000 ton te ontvangen. Wat men elders in de toekomst mogelijk denkt te maken, is nu'al mogelijk in Rotterdam zei hij, en veel verder kapitaal krijgt van 65 miljoen mark. strekkende plannen zijn voorbereid. Wilhelmshaven is gekozen als be ginpunt van de oliebuisleiding van de Noordzee naar de raffinaderijen in het Ryn-Ruhr gebied. Hiremede is na 1,5 jaar voorbereidende besprekingen de beslissing in het nadeel van Rotter dam gevallen. De buisleiding zal in het voorjaar van 1959 in gebruik ge nomen moeten worden. Zes olieondernemingen dragen bij in de aanlegkosten van ongeveer 195 miljoen mark. De lengte van de buis leiding is 345 km. In het eindstadium zal een verwerkingscapaciteit bereikt worden van ongeveer 20 miljoen ton ruwe olie per jaar. De deelnemende ondernemingen hebben donderdag te Hamburg de Nord-West Oelleitungsgesellschaft op gericht, welke een maatschappelijk Artiesten groeiden zómaar; zonder dat het baatte. Om hun fluwelen jassen en behaarde vuiligheid kon hij die parasieten slechts hartgrondig haten; hun armoe volgde consequent op luiïgheid. Zo dacht hij, toen hij nog gewoon als kleine man het ping-pong-spel moest spelen van de handel: een borreltje op zondag en wat hongng' dromen van geluk, met voor zijn zoon een luxe levenswandel. De welvaart spoelde schatten naar zijn kust. Hij las al Elsevier., zo'n kiloblad, vól platen. Hij vond: als je succes had, mocht je ook gerust eens over artistieke dingen kunnen praten. Nu decoreert de gruwelijkste Kitsch zijn leven; paletvuil aan de wand; een grauw portret naast elke deur. En in de soos doceert hij met de wijsvinger geheven: „Kijk 's; 't gaat bij schilderen in hoofdzaak om de kleur Yck. geeft de schrijver geen oplossing voor de moeilijkheden die hij schil dert. Weliswaar zijn vrijwel alle fi guren, die in het leven van de boy een rol spelen, vol goede wil, maar ideaal is hun optreden toch niet. Deze roman doet sterk denken aan soort gelijke boeken als Boefje en Ciske de Rat, terwijl hij ook reminiscenties opwekt aan Merijntje Gijsen. Van de telegramstijl, waarmee de auteur zijn loopbaan begon, is niets overgebleven. Hij toont zich hier een uitstekend verteller in een sobere, direct aansprekende stijl. Van opwek kende lectuur kunnen we hier moei lijk spreken. Wat meer humor zou ter afwisseling' wel op zijn plaats geweest zijn. Nu is het een opeen hoping van narigheden, die ongetwij feld medelijden veroorzaken maar geen bevrediging schenken. Zij, die belangstelling hebben voor de psychische gevolgen van de ge stichtsopvoeding, kinderrechters, le den van de voogdijraad, Pro Juven- tute, Kinderbescherming en derge lijke, kunnen we deze roman ten zeerste aanbevelen. WILLEM v. d. VELDEN In een vergadering van curatoren van de Technische Hogeschool op 15 november a.s. te Eindhoven zal de secretaris-generaal van het ministe rie van onderwijs, kunsten en weten schappen. dr. J.H. Wesselings, de Koninklijke besluiten uitreiken, strek kende tot benoeming van een veer tiental hoogleraren aan de Techni sche Hogeschool te Eindhoven. Na afloop van deze vergadering, waar dus de namen van de nieuwe hoogleraren worden bekend gemaakt zal een eerste senaatsvergadering worden gehouden. Het ministerie van oorlog heeft 'n contract afgesloten met de firma v. Boxel en Co te Dongen voor de le vering van veldschoenen tot een be drag van ƒ193.806. De Oostenrijkse afgevaardigde ver klaarde gisterenavond in de Algeme ne Vergadering van de V.N., dat de Hongaarse bevolking bedreigd wordt door hongersnood en epidemieën. Hij diende een resolutie in, waarin er op wordt aangedrongen, dat de V.N. on middellijk op grote schaal voedsel, kleding en levensmiddelen naar Hon garije zenden. Hy riep hiertoe de medewerking van de Sovjet-Unie in. Met de Zwitserse luchtvaartmaat- schappij Swiss Air" worden met j toestemming van de Zwitserse rege- i ring onderhandelingen gevoerd over het vervoer van het politieleger van Italië naar Egypte. Amerikaanse vliegtuigen zullen, zoals gemeld, de detachementen naar Italië brengen, j i R.K. UNIVERSITEIT. De heer J. Ch. T. Motké uit Bre da is aan de r.-k. universiteit te Nij- slaagd voome genegr ëet cmfwcmf da is aan de r.-k. universiteit te da is aan de r.-k. universiteit te Nij megen geslaagd voor ëet kandi daats-examen 2e gedeelte genees kunde. (Advertentie) door de gepatenteerde B. F. Goodrich-vindfng VOLLEDIGE DWARSERING De Ronde van Frankrijk 1957 die van 27 juni tot 20 juli wordt gehouden en die waarschijnlijk in Nantes begint, zal gedeelte lijk over Belgisch en Spaans ge bied lopen. Het parcours leidt in omgekeerde richting van dat in 1956. Van Nantes voert het noordelijk naar België en dan terug door de Elzas en over de Alpen naar de Riviera. Daarna rij den de renners enkele etappes in Spanje om na de tocht over de Pyre neeën in een rechte lijn naar het gebruikelijke eindpunt Parijs te trek ken. Op de tweede wedstrijddag in het toernooi om het nationaal libre kam pioenschap van Nederland in Haar lem waren de prestaties aanvanke lijk zeer matig. De Ruyter demon streerde eenmaal zijn niet te mis kennen kwaliteiten in zijn'partij tegen Metz, want nadat laatstgenoemde na zeven beurten een voorsprong had van 143 tegen 31 caramboles, bracht de Ruyter in de negende beurt een briljante serie van 368 op de tafel. Veertien beurten had de kampioen in totaal nodig om de partij op zijn naam te brengen. Tegelaar kwam in 23 beurten tegen Beekman aan zijn derde zege (500 tegen 422). Van Oosterhout maakte korte met ten met Jacobs. Hij begon met een serie van 224 om in de vijfde beurt met 269 te eindigen. Hetgeen dus tot dit ogenblik de beste partij van het toernooi was. Scholte behaalde even eens zijn derde zege, waarvan Wijnen het slachtoffer werd. Wijnen kwam niet verder dan 90 caramboles na 12 beurten. De eerste partij op vrijdagavond bracht een grote verrassing in de vorm van een fraaie eerste over winning van Beekman op kampioen de Ruyter. In de tiende beurt beëin digde Beekman de partij door de ont brekende 204 caramboles te produce ren. De Ruyter miste de nastoot en boekte dus zijn eerste nederlaag. Teegelaar kreeg het eerste verlies- punt in de strijd tegen Metz, hetgeen tevens het eerste winstpunt van laatstgenoemde betekende. Na een uitermate spannende en slopende par tij eindigden beiden in vijftien beurten gelijk. Het bekende korfbalechtpaar Ans en Henk Bruggeman uit Middelburg gaat Zeeland verlaten. De heer Brug geman, die thans werkzaam is als technisch ambtenaar bij de dienst bouw- en woningtoezicht van de ge meente Middelburg, is namelijk met ingang van 1 januari 1957 benoemd tot inspecteur A bij de dienst bouw en woningtoezicht van de gemeente Amersfoort. Dit betekent een gevoelig verlies voor de Zeeuwse Korfbalbond. waarvan de heer Bruggeman se cretaris is, maar vooral voor de Middelburgse korfbalvereniging Swift, die tegelijk haar voorzitter en secretaresse kwijt raakt, maar ook twee nog steeds niet te ver vangen krachten voor het eerste twaalftal, al zullen beiden deze competitie in ieder geval nog voor Swift uitspelen. Trevor Ford, de middenvoor van het elftal van Wales en van Cardiff City, heeft besloten zich uit de wed strijdsport terug te trekken. Ford is Engelands duurste voetbal ler. In 1950 betaalde Sunderland 30.000 pond sterling (meer dan 300.000 gulden) voor hem. Drie jaar later nam Cardiff City hem voor een zelfde bedrag van Sunderland over. Ferenc Puskas en zijn voetbal- maten zijn gisteren als vorsten in België ontvangen. Zij zullen vandaag een lichtwedstryd spelen tegen Beer schot in Antwerpen. De Hongaren van de legerploeg Honved vertelden nieuwsgierige ver- slaggevers en belangstellenden niet Definitie van een optimist, gegeven door Franklin P. Jones: een optimist is een man, die het ochtendblad nog niet gelezen heeft. Nou, zei een Engelse cabaretier, óf dat sjieke lui zijn. Die hebben zelfs asbakken, waar geen reclame op staat. En een vrouwelijke collega van hem: bij een televisie-quiz won mijn vriendin een reis naar Nieuw-Zeeland. Nou is ze daar al jaren aan het proberen, een terugreis te winnen. Sir Frederick Messer zei: als kinderen by hun grootouders op bezoek komen, is dat de heeriykste dag in het leven van die grootouders op één na. Nóg heeriyker is de dag, dat ze weer weggaan. Ik ben altijd bereid iets te leren, zei Churchill, maar ik heb niet altijd graag, dat iemand me iets leert. En Hutcheson zei: een van de redenen, waarom de Tien Geboden zo kort en doeltreffend zijn, is, dat ze rechtstreeks gegeven werden en dat er geen comitévergaderingen over gehouden zijn. Een dame trok haar splinternieuwe jurk aan en ging ermee naar haar man, vragend, wat hij ervan vond. Prachtig, zei hij, dit is altijd de jurk geweest, waarin ik je het liefst zag. Ach ja; alleenstaande dames... zei Wim Sonne- veld; ik ken ei een, die legt elke avond een goeie sigaar onder haar bed.... En Harry S. Truman himself: de beste ma nier om raad te geven aan je kinderen is eerst uit te vinden, wat ze willen en ze dan te advi seren dat te doen. Zsa Zsa Gabor (uit die film over Toulouse- Lautrec, weet U nog wel zei: een man heeft net liefst een vrouw, die zó intelligent is, dat daaruit blijkt, hoe intelligent hij zélf is. En ln een ander Amerikaans blad stond dit be richt: „De heer en mevrouw John Pappas ver- nuisden onlangs naar 855 Main Street. Zij hebben een zoon van veertien maanden. Hy is steward in een restauratiewagen." Zeg; wié 7 De vader toch, hè jongens Dit stond in Mcchanix Illustrated: wegens ruim tegebrek moest deze week de rubriek van G. Harry Stine „Verovering van de ruimte" len. verval- Het is niet ón-netjes en het mag hier best ge zegd worden, dat we op een rijwielstalling dit lazen: „Gevonden een kindertasje, hier af te halen door een meisje dat de w.c. gebruikte". Is dat een vóórwaarde Dit schreef een h.b.s.-jongetje in een gods dienstproefwerk: De gemeenschap van de heiligen is een hele groep engelen, waar wij later ook graag bij willen behoren. En een ander: onder genadestoel verstaan wü een gunstige stoel; een stoel, waar wij genade Kunnen halen en kragen. En op een toelatingsexamen schreef een kan- didaatje achter een vraag over godsdienst: naar de hel gaan de zielen van degenen die in staat van doodzonde sterven, tenzij ze wettig verhinderd zijn. Waarna we dan alléén nog behoeven mee te delen, dat een HBS-er in een aard- rijkskundeproefwerk schreef: „aan de kus ten van de Middellandze Zee heerste een bloeiende voortplanting. zo veel. Puskas zei alleen, dat hy by het uitbreken van de vrijheidsstrijd bij zijn gezin was en dat hij daar ook de geruchten van z'n dood vernam. Later kreeg de voetbalploeg van pre sident Nagy toestemming het land te verlaten voor een toernée door het westen. Antwerpen is een van de pleisterplaatsen. Zoals gemeld zullen de Hongaren or.der meer ook nog naar Frankrijk, Italië en Spanje reizen. ..De voetballers hebben al geruime tijd niets meer van hun families in Hongarije gehoord. Puskas verklaar de, dat hij en zijn mede-spelers mid- den-december graag weer naar hun land zouden willen terugkeren „in dien daar de toestand weer wat nor maler was". Met geen woord repte Ferenc over de gevechten, die hy als majoor van het leger zou hebben meegemaakt. Een Hongaarse journalist, die het gezelschap vergezelt, maakte van de gelegenheid gebruik om de grootst mogelijke dank van zijn volk over te brengen voor het medeleven, dat de Magyaren in hun verbeten strijd van de Belgen mochten ondervinden GISTEREN leidde het Deense koppel Olsen-Joergensen in de Zesdaagse van Aarnus, die donderdagavond met negen deelnemende koppels is begonnen. Van Vliet-Strom (Ned.-Austr.) be zetten de tweede plaats. DE ATLETIEKVERENIGING 't Zwin uit Retranchement organiseert van middag een duin- en veldloop by Cadzand. DE ZES-JARIGE Theo M. ln Voorst is gisterenmiddag onder een land bouwtrekker geraakt en overreden. De jongen was op slag dood. TWEE GEMEENTEWONINGEN AAN DE SINGEL TE BIERVLIET Begroting f 33.400; C. Soulimans, Hoofdplaat f 32.557; C. Mollet, Hoofd plaat f 32.673; Th. v. Waes, Biervliet f 32.998; C. de Ruysscher, Hoofdplaat f 34.800; J. Vermeulen, Waterland kerkje f 36.543; M. Cornelissen, Bier vliet f 37.047; V. Verstraeten, Hoofd plaat f 38.660. De laagste inschrijver is het werk gegund. UITVALSWEG (ZONDER LEVERING KLINKERS) TE BIERVLIET P. Mollet, Hoofdplaat f 112.000: Fa. v. Bunschoten, Sehoondijke f 118.000; J. den Oude, Biervliet f 119 975; C. de Ruysscher en Zn., Biervliet f 121.800; M. Wandel, O.W. Souburg f 126.539; P. v.d. Sande, Breskens f 127.900; K. Lucasse, Walsoorden f 137.500. Na goedkeuring zal dit werk aan de laagste inschrijver gegund worden. GOES, 9 nov. Kropsla a2 5, bl.- kool a2 54-66. bl 30-31, afw. 18-50, gr. sav.kool 13-15, r.kool 7-8, w.kool 6, uien 7-8, prei 20-24, peen 4-5, and. 7-18. kroten 16, witlof al 84 a2 73- 76, bl 46. spr. al 71-78, a2 68-70, bl 46-50, boerenkool 8-12, gele sav.kool 6, waspeen 23, knolseld. 2-5, druiven 2 107-114, 3 91-100. 's-HERTOGENBOSCH, 8 nov. Op de paardenmarkt waren vandaag aan gevoerd 206 stuks, waaronder 20 veu lens. De prijzen waren als volgt: Vol- jarigen 950-1125, 1,5-jarigen 685-875, met papieren boven notering, mer rieveulens 425-575, hengstveulens 400- 475, hitten 500-700, shetlandse pony's 270-500, alles p. st. jonge slachtpaar- den 2,15-2,20, oude slachtpaarden 1,90- 2,00 p. kg. gesl. gew. Overzicht: Korte aanvoer van paarden met ma tige belangstelling. De goedsoortige jonge vaarden werden lui duur ver kocht. Werkpaarden kalme handel doch wel prijshoudend. Minder aan bod van veulens, handel redelijk en even vaster in prijs, zowel voor het leven als voor de slacht. Hitten en pony's trage handel. Jonge slachtpaar den stroeve handel en niet geheel prijshoudend. KAPELLE, 9 nov. Industrie en export: goudrein. h85 38, h75-85 36.90 —37.30. h65-75 24.50—25, 2 exp. 18.30— 18.60, 2 14.10—14.70, k 22.80—23.70, fabr. 17.60—17.80, jonathan h75-80 41, h70-75 40.05—42, h65-70 36.80, h60-65 28.70—30.05, 2 exp. 18.50 2 12.90. k 23.10—23.20, fabr. 11.20—11.60, ster appel h65 50.85, st55-65 33.50. h55-65 33.50—34.10, 2 13.50—14, k 25—28, fabr. 10.2511.10, cox orange p. h70-75 98, h65-70 95, h60-65 71, h55-60 46-^19. 2 28, k 57. br. bellefleur h55-65 21, 2 10, fr. reinette h75 28, h65-75 22, 2 13, k 2021, fabr. 14, comt. de paris h65 33.10, h.55-65 25.10—25.30, 2 exp. 13.70, 2 8, k 19, fabr. 10.95, zw. wijnpeer h50- 60 25, 2 14, k 23. fabr. 11.20—11.90, st. remy h75 26, h65-75 25.80, 2 22.80, k 22, fabr. 17. pondspeer h65-75 20, 2 17, gieser wildem. 1 gr. 4748, 1 3538, 2 21—28, k 30-42, fabr. 15—23. zoete ermg. 1 gr. 59, 1 44—51, 2 26—30, fabr. 12—16, kleipeer 1 gr. 25—27, 1 19— 23, 2 15—18, fabr. 10. winston 1 gr. 29. 1 29, braml. seedl. k 12, fabr. 9, jos. de malines 1 gr. 3338, 1 2630, d. du com. 1 6882, k 6373, fabr. 4461. gold, delicious 1 25, 2 10—11, k 19, lomb. calv. 1 gr. 3437. 1 29 31, 2 13, k 2829, winterlouwtj es 1 28, 2 21, tuinzoet 1 40, 2 33, brede- rode 1 gr. 25—27, 1 25—27, k 20, fabr. 12, gelderszoef 1 3031, 2 18, br. a. lucas 1 37—39, 2 28, k 25, fabr. 9—13, zoete camp. 1 40. 2 20, fabr. 17, pom- me d'orange 1 48. 2 3142, fabr. 20, holl.zoet k 20, fabr. 11, nouv. poiteau 1 gr. 17, fabr. 11, koningszuur 1 36, eva baltet 1 23, kweepeer 1 45. br. clairg. k 29. gl. v. holl. 1 33, fabr. 19, kroetappelen 6.6010, kr.peren doordr. goudr. val 11. Diversen: bl. druiven 1 115-126, 2 75-107, mispels 1 19. Groenten: r.kool 5-13, bl.kool 10- 36, prei 17-18, kropsla 3-7, w.kool 3,5- 8, and. 7-7.5, koolrapen 9, knolseld. 3,5. spruitkool 62, boerenkool 9, aard appelen 10. KOEWACHT. 8 nov. Gezw. vlas lint WR 170-200, DR 160-200, bobbers 100-105, breekvlas 60-70, ruwe lokken 15-25, gezw. lokken 40-60, lijnzaad voor de slag 50-53, kaf 2-3, bolraap 2-4 ct. Rustige markt. LEEUWARDEN. 9 nov. Aange voerd: 60 stieren 2,90-3,00 p. kg. slacht- gew., 375 vette koeien le kw. 3,12-3,30, 2e kw. 2,90-3,11, 3e kw. 2,20-2,50, 1166 melk- en kalfkoeien 600-1050, 400 pin ken 475-550, 907 graskalveren 190-400, 418 nucht. kalveren 44-52, 972 vette weideschapen en -lammeren, vette weideschapen 85-125, lammeren 60- 110, 274 vette varkens, oude varkens 1,65-1,77, vette biggen 1,80-1,85, zou ters 1,80-1,83, 196 biggen en lopers, biggen noteren 35-54, lopers 55-98, 41 bokken en geiten geen notering, 53 paarden 500-925, totale aanvoer 4862. Overzicht: Stieren aanvoer kort, stem ming willig, prijshoudend. Mèlk- en kalfkoeien aanvoer minder, stemming goed, prijshoudend. Pinken aanvoer ruimer, stemming rustig, prijzen niet hoger. Graskalveren, aanvoer ruim, stemming van de stiertjes voor de dood is goed, prijzen hoger. Nucht. kalveren aanvoer ruimer, stemming rustig, prijshoudend. Varkens aanvoer kort, stemming kalm, oude varkens lager, andere soorten gelijk in prijs. Biggen en lopers aanvoer matig, stem ming rustig, prijzen gelijk. Schapen aanvoer ruim, stemming rustig, prij zen minder. Lammeren aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen minder! Paarden aanvoer matig, stemming zeer rustig, prijzen niet hoger. TERNEUZEN, 10 nov. Groenten: sla 3-11.10, bl.kool 48-56, a afw 29- 51 i?8;41' b afw' 26"39. c 18-32, knol seld. 6-9, seld. 13, peen 13, and. 12-23 r.kool 10-12, sav.kool 8-16, w.kool 7, br.peen 5-11, prei 9-20. spr. 51-59, afw. 31, torn, a afw. 29-33, c afw. 20-21 uien 14-17, witlof 74-1.10, afw. 61, was- n"30' APPelen: goudrein. h85-90 37.30, h75-85 35.30, h65-75 23.50, h60- 75 16.30. h2 11—14, fabr. 13-16, ster na ppels h65-75 46—51.20, h55-65 31 10— 32.10, h2 12, k 25, fabr. 13—14, jona than h75-80 47.30, h65-70 36.70, h60-65 28.60, h55-60 19, h2 15, fabr. 1318 zoete app. 20—22. Peren: comt. dé paris st75-80 30.80, st70-75 31.60, st65- 70 31.30, st55-60 22.70 h 11, fabr. 10, st. remy k 15, fabr. 14, kroten 15. Mannheim 314 (-004); Kaub 243 (-002); Trier 182 (-012); Koblenz 257 (000)Keulen 248 (-002)Ruhrort 462 (-008)Lobith 1098 (-003)Nymegen 877 (-003); Arnhem 881 (-004); Eefde 415 (-004); Deventer 311 (-004); Na men la Plante 162 (-014); Maastricht (hoofdsluis) 4388 (-003); Borgharen 4034'(+002); Belfeld 1182 (028); Gra ve 509 (-008).

de Stem | 1956 | | pagina 11