Billy Louise Herziening „Geen partijen nu, alleen Amerikanen' Pagblafl Pc Stem Meningen en Commentaren j Niemand veilig voor „veiligheidspolitie de BROOD 1 CENT DUURDER Dagorder van Ben Goerion Herstelwerk Witte tanden - frisse adem met COLGATE! AT EEN ONDERLIJKE ERELD n Pi 1 JLAÏI 3 door B. M. Bower tweede blad SCHEIDING DER GEESTEN TWEE BESLUITEN Poznan-proces Haven Port Said EISENHOWER Radio Boedapest erkent schuld Nieuwe lage prijs! Stevenson een goed verliezer: Generaal Gruenther Af scheidstournee Dossiers van alle elektrische wekkers toeristen en diplomaten Juidgenezing ABDIJSIROOP; i ïar„ eenmaal in de twintig jaar gekust heeft. En Charlie lief koosde haar en deed kleinigheden voor haar, die een ander nog nooit voor haar had gedaan. Het betekende voor Marthy een heleboel, een man 0P.de ranch te hebben, die haagde wateremmer uit handen nam en haar veitelde dat zij niet aan water dra gen mocht denken; oh., u bent een man en ik veronderstel dat u dat met kunt beseffen; ik besefte het ook niet, tot voor korte tijd...." Billy Louise bloosde en vroeg zich af of li haar dit alles geleerd had „En zo ging Marthy meer en meer "V DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 3 ^>00000<x><><><><><><><><><><>00<><><><><>0<><><><><><><><>^^ zingen wel in zulk een schril licht De scheiding der geesten voltrekt zich. Zelfs in het communistische kamp. Er zijn er, die zich kunnen ontworstelen aan de knechting van het denken, welke het Leninistisch Marxisme oplegt met de grondstel ling: Het Kremlin heeft altijd ge lijk. We lazen een verklaring van een communstisch raadslid in Utrecht, inhoudend een afkeuring van het geweld in Hongarije. We horen, dat in de Italiaanse com munistische partij grote tweestrijd is ontstaan, omdat Togüatti geen duidelijke veroordeling wilde uit spreken. In de Amerikaanse Com munistische Partij heeft zelfs een meerderheid van het Nationale Comité het gebruik van Russische troepen om de Hongaarse opstand te onderdrukken als „een tragische dwaling" gebrandmerkt. „Het Hongaarse volk heeft elt jaar de tijd gehad om zich een oor deel te vormen over partijen en leiders", aldus de partijverklaring. „De Hongaren alleen hebben het i'echt te beslissen of zij ze wensen te vervangen of te behouden". Volgens de verklaring was de Russische militaire interventie in Hongarije niet gerechtvaardigd door het Pact van Warschau en beteken de dit optreden bovendien een schending van het „Leninistische begrip van nationaal zelfbeschik kingsrecht". Ook het partijblad de „Daily Worker" wraakte het Russische optreden onbewimpeld. Hoe armzalig steekt hierbij af de houding van onze leidende com- munistjes en het partijblad, dat zich notabene ,,De Waarheid" durft te noemen! Ook voor een aantal intellectu elen, die met het communisme flir ten gaan nu de ogen open. In Frank rijk heeft een groep vooraan staande Franse schrijvers, onder wie Jean-Paul Sarte en Simone de Beauvoir, die als communistisch gezind bekend stonden, een openlijk protest geuit, tegen het gebruik van kanonnen en tanks om de op stand in Hongarije te onderdruk ken. Frangois Mauriac, die zich had laten lijmen voor een Genootschap voor Frans-Russische Vriendschap, heeft nu uit protest bedankt voor het lidmaatschap. Hier moeten we ons echter ook weer afvragen: Waar blijft nu de stem van onze naar het communis me neigende intellectuelen? Ze zwijgen en in een enkel geval ver telden ze, dat ze zich geen klaar oordeel konden vormen. Een hun ner, Jhr Sandberg, de directeur van de Amsterdamse musea is nu door de uitgever van Oorschot verwij derd uit een redactiecommissie, die het verzameld werk van Dr. Johan Brouwer (gevallen in het verzet te gen de Nazi-dictatuur) aan het verzorgen is. Aan de verdoezeling der scheidslijnen, door een handige glimlachpolitiek voor een deel ge slaagd, is nu een einde gekomen. Communisme is onderdrukking, communisme is moord. Daarmee valt niet te pacteren. gezet, dat veel kiezers zich deswe ge van Stevenson moeten hebben afgewend. We geloven, dat het voor de gang van zaken in de wereldpolitiek een goed ding is, dat Eisenhower blijft zitten op de voornaamste post in de wereld. Hij heeft over het alge meen met ferme hand de zaken ge leid. We weten wat we aan hem hebén, terwijl we maar moesten afwachten, hoe Stevenson zich zou ontpoppen als leider in de wereld politiek. Zijn verkiezingsmaneuvre met de atoomproeven wekte in ieder geval al niet veel vertrouwen in zijn capaciteiten terzake. In het algemeen is het verheu gend, dat nu de verkiezingsperiode in de Verenigde Staten achter de rug is. Wel een half jaar lang stag neert een besliste besluitvorming in de boezem van de Amerikaanse regering, omdat men voortdurend moest denken aan de partij, aan de kiezers. In de laatste maanden moes ten de president en zijn voornaam ste medewerkers ook op verkie zingspad, waardoor de tijd te be- lijkerwijze zeer beperkt werd. steden aan staatszaken, noodzake- Thans kan Eisenhower weer vast het roer in handen nemen. God ge ve, dat het grote en machtige land overzee onder zijn leiding een factor ten gunste van vrede, gerechtig heid en welvaart in deze wereld moge blijven. r\nze regering heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Nnie niet te verbreken We kunnen voelen voor de daarvoor aangevoerde argumenten. Te dezer zake is het wellicht beter in Navo- verband te handelen. Dit besluit kan echter zeer wel samengaan met het beperken van contacten tot het minimum. De regering heeft dan ook al aangekondigd, dat uitwisse ling van culturele manifestaties met Rusland niet meer zal plaats vinden. In hetzelfde vlak ligt het moeilijke, maar toe te juichen besluit van het Nederlands Olympisch Comité, om het deelnemen aan de spelen te Melbourne op te zeggen. Een moei lijk besluit, want het betekent de waardeloos-verklaring van onnoem lijk veel voorbereidend werk. Een toe te juichen besluit, omdat er de ware Olympische gedachte van sportiviteit en eerlijkheid door wordt gediend. Hoe zou men zon der huichelarij een saluut kunnen brengen aan een vlag, die door het bloed van de Hongaarse vrij heidsstrijders is besmeurd? Welke weerzin noet niet wekken het schouwspel van een kamp tus sen Russen en Hongaren op de sportvelden, terwijl de puinhopen van Boedapest nog roken! Als het N.O.C. een ander besluit had genomen, zou ons volk dat niet hebben verstaan. De nog bestaande ten lasteleggingen in verband met de ongeregeldheden te Poznan in juni jl. zijn inge trokken. Alle gevallen zullen worden herzien. Dit is dins dag te Poznan meegedeeld. Tiran, een strategisch eiland aan de mond van de Golf van Akaba, dat door de Israëliërs op Egypte is ver overd, zal zijn bijbelse naam Yot Chat herkrijgen en in Israël worden opgenomen. Dit is meegedeeld in een boodschap van premier Ben Goerion aan de militairen, die het eiland heb ben veroverd. De Egyptenaren op het eiland heb ben Israëlische schepen verhinderd de haven Eilath aan de Golf van Akaba te bereiken. Eilath zal op nieuw Israëls voornaamste haven wor den, zoals in de dagen van koning Salomon, aldus Ben Goerion. De premier verklaarde verder, dat de Israëlische verliezen bij de cam pagne op het schiereiland Sinai en in de strook van Gaza 150 doden en 700 gewonden bedroegen. Twintig mi litairen werden door de Egyptenaren gevangen genomen. Naar schatting werden 2.000 Egyp tenaren gedood. Meer dan 5.000 wer den krijgsgevangen gemaakt, aldus de Israëlische premier. Volgens een geallieerd communiqué dat woensdagmorgen te Nicosia is uit gegeven, zijn duikers van de Britse marine begonnen de versperringen op te ruimen, die door de Egyptenaren in het westelijk deel van de haven van Port Said zijn geplaatst. In het com muniqué wordt voorts gezegd, dat „geallieerde patrouilles op de weg van Port Said naar Kantara opere ren" en dat „voor het eerst in de Britse krijgsgeschiedenis een lan dingsoperatie op buitenlandse bodem is uitgevoerd door een helikopter." Dit communiqué is uitgegeven na dat, waarin melding werd gemaakt van het staken van het vuren. volk der Verenigde Staten heeft met grote meerderheid van stemmen niet de leider der Re publikeinen, maar de persoon Eisen hower herkozen tot president. Dit blijkt wel uit het feit, dat in het parlement de meerder heid aan de Democraten is ge bleven. De persoon Eisenhower ge niet zodanig het vertrouwen, dat men hem voor een belangrijk deel buiten de partijtegenstellingen om weer op het schild verhief. Daar door is automatisch echter ook als vice-president gekozen. Nixon, die wel een echte partijman is. Daarop heben de Democraten in hun ver kiezingscampagne dan ook sterk ge speeld, eveneens wijzend op de la- hiele gezondheidstoestand van „Ike" Verder was een mikpunt van hun aanvallen de wankelmoedige bui tenlandse politiek van Dulles, die inderdaad nogal wat blunders heeft vertoond. Van Stevenson was het echter een blunder, dat hij zich be reid verklaarde, indien gekozen, met de Russen te gaan onderhandelen over het onmiddellijk stop zetten van de atoombomproeven. Dit staal tje van vertrouwen in goede Rus sische bedoelingen is door de ge beurtenissen vlak vóór de verkie- Radio-Boedapest heeft een com mentaar van de Hongaarse regering uitgezonden over de oorzaak van de gebeurtenissen in het land. ,,Wij zien nu duidelijk dat de oude partijleiders Rakosi en Geroe heel grote fouten hebben gemaakt en dat hun politiek het vertrouwen van de massa in de partij heeft geschokt. Wij moeten bre ken met het verleden en om te begin nen hebben wij de naam van de par tij veranderd", aldus Radio-Boeda pest. De radio riep woensdagochtend de arbeiders opnieuw op het werk te hervatten. De radio doet verder een beroep op de communisten nauw samen te werken met alle vaderlandslievende elementen, „zelfs als die het niet eens zijn met de beginselen van de partij." „De eensgezindheid van alle democraten is het enige middel om de volksrepubliek te redden en de contra-revolutionairen te overwinnen" aldus Radio-Boedapest. (Advertentie) (Advertentie). Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook sde kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Op vrydag 16 november brengt ge neraal A.M. Gruenther, geallieerd opperbevelhebber in Europa, die 20 november zijn commando zal over dragen, een afscheidsbezoek aan Ne derland. (Advertenties) Gisterochtend tegen half acht werd bekend, dat Adlai Stevenson, de de mocratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap op grond van de reeds binnengekomen uitslagen der dinsdag gehouden verkiezingen, zijn nederlaag had toegegeven. Onofficieel stond toen dus vast, dat de republi kein Dwight Eisenhower herkozen was als president, voor een tweede ambtstermijn van vier jaar, en dat Nixon hem als vice-president terzijde zal blijven staan. De nieuwe ambts termijn begint in januari aanstaande. Eisenhowers overwinning blijkt veel groter te zullen zijn dan in 1952, toen hij eveneens Stevenson versloeg. In 1952 was het ongeveer een half uur later dan deze keer, dat Stevenson zijn nederlaag erkende. Stevenson stuurde Eisenhower uit Chicago 's ochtends een telegram, waarin hij zijn nederlaag toegaf en zijn tegenstander gelukwenste. „Wij zijn niet, republikeinen of democraten maar Amerikanen", aldus seinde Ste venson. „Wij geven ons volledig re kenschap van de g jte moeilijkheden waarmee uw regering te kampen heeft en als Amerikanen verenigen i wij ons om u het grootst mogelijke succes in de komende jaren toe te I wensen." Een half upr nadat Stevenson zijn I nederlaag had toegegeven, verschenen Eisenhower en Nixon voor een vier duizend mensen in de grote zaal van het hotel te Washington, waar de republikeinse partij haar tijdelijk hoofdkwartier had ingericht. Eisenhower deed in zijn toespraak uitkomen, dat zijn overwinning een triomf voor het „nieuwe republika- nisme" betekende. Hij doelde hierbij op de liberale en internationalisti sche stroming in de partij. „Ik zal al mijn krachten blijven inzetten ten dienste van de 168 miljoen Amerika nen in de V.S. en van de vrede in de wereld". Het is voor het eerst sedert 1900 toen McKinley herkozen werd, dat weer een republikeinse president een tweede ambtstermijn gaat aanvaar den. W Economie De Amerikaanse regering is dit jaar tot op dit moment reeds voor een bedrag van 500 miljoen gulden kwijt geraakt om overschotten van de oogst te voorkomen. De centen werden betaald aan boeren, die erin toestemden dit seizoen géén tarwe te planten. Geschenkje Voor ouders, die niet weten wat Kareitje met Sinterklaas moet heb- LIEDJE De politie van Fayetville t heeft traangashommen moeten J gebruiken om een enorme rel J van rock 'n, rollers ongedaan te maken. Zoals thans is uitge- zocht begon de heibel, nadat J iemand een nieuw roek-lied had t gezongen. Het lied was getiteld: J „Wij bijten je een handje af", j ben: In Texas is een warenhuis, dat een teddybeertje te koop heeft. Het Hond Fritz, een politiehond uit Kingston in Engeland, heeft getoond een fijne neus te bezitten voor oproerkraaiers. Zijn baas stuurde hem tussen een grote groep mensen, die geweldige klappen aan het uitdelen waren. Fritz wrong zich tussen de vechten den door en greep één hunner bij de broek. Later is gebleken, dat de hond daarmee de man te pakken had genomen die de rel had ver oorzaakt. De druktemaker had een borreltje te veel op. Niemand Een wedstrijd om de meest beleefde automobilist van de Amerikaanse stad Pasadena te vinden, is besloten zonder dat er een winnaar bekend ge maakt kon worden. De jury verklaarde, dat er niet één was te vinden. Student Vijf jaar geleden werd de 19-ja- rige student Philip Smith door kin derverlamming getroffen. Hij werd daardoor aan zijn bed gekluisterd. Niettemin zet hij zijn studies aan de Columbia-universiteit gewoon voort. Dat gaat via een speciale telefoon lijn, die aansluiting geeft met de lo kalen waar colleges worden gegeven. Het schriftelijk werk stuurt Philip per post in. Hij behoort tot een van de beste leerlingen. speelgoed-beestje is met pareltjes bezet. Op het prijskaartje staat, dat het ding 3 1/2 miljoen gulden kost. Baantje Grote winkels in de Verenigde Staten maken sinds kort gebruik van zogenaamde beroepsklanten. Die stappen gewoon de zaak binnen om wat te kopen (dat later weer wordt terug gegeven), alleen om te zien of de bedienden wel vriendelijk zijn. Ze letten er speciaal op of die em- ployé's beleefd blijven, ook al kopen ze niks. Ik heb de bof gehad, maar je kunt beter de ma- zelen hebben. Dan wordt je veel meer ver wend (Advertentie) 55 wekken (zo nodig een uur lang f 27.-, f 45.* De regering heeft aan de bakkers in het gehele land toege staan, de prijs van alle broodsoorten met een cent te verhogen. Voor bakkers die zich niet hebben gehouden aan de op 15 augus tus tussen het ministerie van Economische Zaken en de Bakkerij stichting en de staatssecretaris van Economische Zaken. De reden ging zou worden teruggenomen, geldt deze toestemming echter niet. Dit besluit is genomen na een bespreking tussen de Bakkerij stichting en de staatssecretarie van Economische Zaken. De reden ervan is de stijging der bloemprijzen gedurende de laatste maan den. Iedere toerist en iedere diplomaat die sinds 1945 Hongarije bezochten werden gefotografeerd door agenten van de gevreesde Hongaarse geheime politie, de AVH. Alle gegevens over hen werden nauwkeurig genoteerd en in de archieven weggeborgen, aldus het verhaal van een bijzondere cor respondent uit Wenen aan de Tele graaf. Deze en andere geheimen van de AVH kwamen aan het licht, toen vrij heidsstrijders vorige week het mini sterie van Binnenlandse Zaken in handen kregen en de archieven door zochten. In een van de archiefkasten vonden zij een enorme voorraad foto's van westelijke diplomaten, waaruit bleek, dat deze constant wer den bewaakt. Vanavond zag ik deze documenten. Zij waren meegebracht door vluchte lingen, die naar Oostenrijk waren ge komen om het Russische bloedbad in hun vaderland te ontgaan. Zelfs typisten De foto's hadden zij gevonden in een stalen kluis. Op iedere foto stond de naam van de gefotografeerde, zijn werkzaamheden en de namen van de Hongaren, met wie hij bevriend was. Zelfs typistes en secretaressen van de legaties waren opgenomen in de AVH-archieven. De foto's waren voor het meren deel genomen met een, in een da meshandtas verborgen camera; en kele andere kennelijk met telelensen uit gebouwen tegenover de legaties. Van iedere bezoeker werd een dos sier aangelegd. Er werd precies in aangetekend waar hij of zij heen ging, wie hij of zij ontmoette en zelfs werden de namen genoteerd van de mensen, die de bezoekers heel toeval lig ergens tegen het lijf liepen. De diplomaten hadden constant 'n agent van de AVH achter zich aan. Zij konden zelfs niet van hun huis naar de legatie gaan, of zij werden gevolgd. De verzetsstrijders vonden in het ministerie klerenkasten vol ver mommingen voor de AVH-agenten. De Hongaren bleken evenmin aan de AVH te kunnen ontkomen. Van 'n jong chemicus b.v. waren alle bij zonderheden over zijn dagelijkse le ven genoteerd, zijn politieke gezind heid, zijn hobby's, de clubs, waar hij lid van was en zelfs de restaurants die hij bezocht. „Niemand was veilig voor de AVH" zei een van de jonge vrijheidsstrijders die samen met mij de documenten bekeek. „Er waren tenminste 100.000 AVH-agenten in het land. Zij kregen een zeer hoog salaris en genoten vele voorrechten." (Advertentie). luidzuiverheid - Huidgezondheid neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. /w\| 'AKKER SIROOP Houdt de winter uit handen en voeten. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7,00 Nws en S.O.S.-ber. 7,10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,4o Omr. ork, 10,30 Mor gendienst 11,00 Orgelspel 11,30 V d. jeugd 12.05 Sopr. en clavecimbel 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Surinaamse muz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,05 Schoolrdio 14,25 Negro spirituals 14,45 Kamermuz. 15,15 Voordr. 15,35 Lichte muz. 16,00 Caus. over kamerplanten 16,15 Pianovoordr. 16,45 Voordr. 17,20 Vocaal ens. 17,40 Beursber, 17,45 Gram. 18,00 Stemmen van Overzee 18,15 Gram. 18,35 V. d. jeugd 19.00 Nws en weerber. 19,10 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. De resultaten van productiviteitsbevordering in de tailhandel en ambacht, door G. S. Schel- tema, lid contactgroep opvoering pro- duktiviteit en directeur van het econo misch instituut voor de middenstand 19,20 Regeringsuitz.: Emigrartierubriek. Het erpigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Nieüwe gram. 20,00 Radiokrant, 20,20 Gram. 20,30 V. d. jeugd 21,00 Filharm. ork., vocaal ens. orgel en sol. 22,10 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws 23,15 Muzikale caus. 23,45-24,00 Gram. HILVERSUM n 298 m. VARA: 7.00 Nws 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws 8,18 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen'', caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Amus. muz. 11,00 V. d. kleuters 11.20 Instr. Septet en sol. 11,35 Het hangt aan de muur en het tikt. AVRO: 12,00 Pro menade ork. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws 13,15 Meded. or gram. 13,25 Dansmuz. 13,55 Koersen 14.00 Mannenkoor. 14,30 Boekbespr. 14.50 Gevar progr. VARA: 1 16.00 Gram. 16,20 Muz. caus. 17.00 V. d. jeugd 17,30 Roemeens ork. 18,00 Nws 18,15 Act. 18,20 Orgelspel 18,50 Met de deur in huis, caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 „De vijf verbonden ringen", klankb. VPRO: 19,30 „Ons adres', caus. 19.50 Ber. 19,55 We komen weer, ber. 20,00 Nws 20,05 Filmrubriek 20,15 Voordr. 20,30 Euro pa één, caus. 20,40 Het onderwijs, caus. VARA: 21,00 Lichte muz. 21.25 Interv. 22,10 Buitenl. weekoverz. 22,25 Ritm. muz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondwijding VARA: 23,00 Nws 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Ork. conc. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws 13,11 Tafelmuz. 14,00 Lichte muz. 17,45 Gram. 18,00 Waalse Schoolradio 15,45 Gram. 17,00 Nws 17,10 muz. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws 19,40 Gram. 19,45 Kron. v. d. Bond der Grote Gezinnen 20,00 Ork conc. 22,00 Nws 22,11 Gram. 22,55-23,00 Nws, BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws 13,10 Ork. conc, 15,00 Gram. 15,30 Idem 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws 17,15 Gram. 18,33 Gram. 19,30 Nws 20, 30 Ork. conc. 22,00 Nws 22,35 Chansons 22,55 Nws. TELEVISIE-PROGRAMMA'S VLAAMS-BELG. 18.45 Testbeeld 18,55 Muz. 19,00 Openingsbeeld 19,01 V. d. jeugd 19,31 Nws 20,00 Schipper naast Mathilde 20.40 Fragmenten uit de nieuwste films 21,10 Filmprogr. 21,20 Sportuitz. 22,00 Nws en journ. 37) Maar Marthy had haar nodig. Mar- thy was ten prooi aan een groot ver driet en Marthy was oud. Ward was niet oud en was gelukkig, zover hij of iemand anders wist. Zij verlang de heel erg naar Ward, maar zij kon zichzelf niet wijs maken, dat hij haar meer nodig had dan Marthy. D ?en P°os-ie kwam Seabeck terug en Billy Louise, die hem zag nade ren, ontmoette hem bij de poort, toen zij naar het huis toeliep. „Wel, hoe erg is het, Mr. Sea beck. vroeg zij scherp, omdat zij de gebiedende noodzakelijkheid voel de van feiten zij, die zolang ge worsteld had in het drijfzand van verdenking en twijfel en vrees en ach terdocht. „Hrnm-mm, hoe erg is het in bef huis?" antwoordde hij. ,,'t, bchijnt mij toe, dat de eigenlijke mis daad daar bedreven is. Een paar stuks vee meer of minder weegt niet op, tegen het gebroken hart van een oude vrouw." ..Oh!" B'lly Louise, de handen krampachtig samengevouwen, keek hem met grote ogen aan. En dit was de werkelijke Seabeck, die zij niet anders had gekend dan van gezicht Dit was zijn werkelijke ziel, die zii nooit gekend had, een smetteloze dia mant van een ziel achter die blauwe ogen en dat grijzende baarde; poeet filosoof, door en door gentleman' ,,0h! Hebt u dat ook gezien? En het is uw vee. dat gestolen is! U zag het oh, u bent u bent „Hm-mm, 'n menselijk wezen hoop ik, miss Mac Donald, zowel als maar een eenvoudige rancher." „Zij huilt", zei Billy Louise kort. „Hoe kon hij weggaan en haar al leen achter laten, en dan nog wel zonder eerst voor de beesten te zor gen!" (Hier was een ongeschreven wet van de ranch overtreden). „En Marthy heeft reumatiek, zo dat ze nauwelijks kan lopen." „Ik zal voor de beesten zorgen, Miss Mac Donald." Seabeck's lippen trokken achter de vingers, die aan zijn baardje plukten. „U zegt, over zijn portret?" „Ja.over zijn portret!" Billy Loui se sprak met onderdrukte woede. „Oh ik zou hem kunnen doden!" „Het schijnt jammer te zijn dat dat n tt jn' Maar als zij kan huilen „u denkt dus ook dat tranen een noodzakelijk soort zwakheid zijn van een vrouw, zoals het roken van tabak voor een man.... Nu, ik kan u ver zekeren, Mr. Seabeck, dat sommige tranen iemand de ziel uit het lichaam trekken. Mr. Seabeck. Iedere langza me traan, die Marthy stort, neemt een klein gedeelte van haar leven ""ee- Zijzij verafgoodde.... die duivel. Er was niet veel beminne lijks aan arme oude Jase; hij was haar echtgenoot; hij was geen werke lijke man. En zij had nooit kinderen om van te houden, uitgezonderd een Klein meisje, dat vroeg gestorven is. En zij heeft hier gewerkt en gezwoegd tot zij aardig op streek was, en toen Kwam Charlie Fox en klopte haar op f.r»« en noemde haar een lieve, dame, en arme, oude Marthy stortte over hem alle liefde en al ï-n „v.er.trouwen uit, dat zij bezat! léve„'l,1S en beeft haar gehele gesnakt naar een weinig liefde., een weinig waardering, een paar datejdaeseJhe,aWOOrden- ^otZet op hem steunen en liet hem voor haar zorgen en haar liefkozen; en het kwam nooit in haar op, dat hij schurkenstreken uithaalde. Ik dacht dat zij het wel wist, Mr. Seabeck; maar nu zie ik in dat in de laatste twee jaar de vrouw zich in Marthy heeft ontwikkeld; nog nooit daarvoor had zij daartoe een kans gehad. „En nu te weten, dat hij maar een gemene dief is en dat hij haar aan haar lot heeft overgelaten... Mr Sea beck. ik wil wedden om alles wat u wilt, dat Marthy hem die diefstal vergeven zou hebben, als hij maar bij haar gebleven was. Zij zou voor hem alles gedaan hebben; en hoe meer zij voor hem opofferde, des te groter zou haar liefde worden; zo zijn vrouwen. Maar dat hij weg is gegaan... en haar heeft achterge laten, zonder zijn hoofd er over te breken wat er met haar zou gebeu ren... want zo is hij er tussen uit getrokkenMr. Seabeck, dat ver moordt Marthy. Dat martelt haar langzaam dood. „Ik begrijp het", antwoordde hij, nadenkend kijkend naar het blozend gelaat en de grote, glanzende ogen van Billy Louise. „En toch", voegde zij er bitter aan toe, „zal zij hem beschermen, al zal het alles moeten kosten, wat zij in die dertig jaar bijeen heeft gegaard. U hoorde wat zij zei. Zij zou u vermoorden ais u Charlie te na kwam. En zij zou het proberen ook!" „Denkt u. Miss MacDonald, dat zij in staat zal zijn even over zaken te spreken?" „Oh ja! Als zij is zoals ik, zal ze de zaak ineens willen afwikkeien." Billy Louise wendde zich plotseling om. Zij voelde zich ineens bekoelen. Zij had niet verwacht dat Seabeck nog over zijn gestolen vee wilde spre ken. Zij had gedacht, dat hij dat onderwerp een poosje zou laten rus ten. Maar hij scheen tenslotte alleen maar een „rancher" te zijn. Marlhy stond niet op toen Seabeck Billy Louise volgde in de zitkamer. Zij nam haar schort en veegde haar neus en ogen af, en schoof Charlie's portret onder het goedkope kussen. Daarna keek zij Seabeck aan en wachtte. „Hm-mm! Ik heb eens naar dat vee gekeken", begon hij, gezeten op de punt van een stoel, terwijl hij zijn zwarte hoed afwezig aan de rand ronddraaide. ,,U...mm-mm... vertelde mij, dat er zeven beesten waren...." „Die zij doodschoten en in de rivier wierpen", viel Marthy hem in de rede. „Ik hoorde hen er over spre ken. ze op die manier kwijt te raken, e.i ik heb horen schieten. „Hmm-mm, ja! Wist u ook wat voor...." „Vijf koeien en twee jonge stieren". Marthy was prompt en openhartig genoeg. En haar lippen waren grim mig en haar blauwe ogen hard en strak op het gelaat van Seabeck ge vestigd. „Hm-mm, ja! Ik heb ook gezien", ging hij voort, „dat er meer over- gebrand jong vee is, dan ik.... eh.... aan uw neef verkocht. Veertien stuks om nauwkeurig te zijn. Met de zeven die mmmm.... verdwenen zijn gisteravond, zou dat een twintig stuks vee maken, waarvoormmmm... ik aanneem dat u mij wel zal willen betalen „Ik heb nu geen geld", verklaarde Marthy. „Je kunt de papieren in orde maken. Ik zal alles tekenen wat je wilt." „Hm-mmja! Een schuldbewijs voor het volle bedrag, met een rede lijk percentagerentezal.... volkomen voldoende zijn. Ik zal een ronde som noemen tegen de tegenwoordige prijs van gemengd vee. Als u een blanco wissel hebt „Kijk maar eens in die lade", stond Marthy toe. „Als er daar niet één in ligt, heb ik er geen." Seabeck vond geen blanco-wissels. Hij vond een menigte door elkaar gegooie brieven en facturen, en ver onderstelde dat de eigenaar daaruit nog vlug enige bezwarende papieren had meegenomen. Hij zuchtte en zijn ogen werden harder. Dan knielde Bil ly Louise bij Marthy neer, en Seabeck keek naar de twee vrouwen en zucht te weer, hoewel zijn ogen nu niet meer streng keken. Hij trok en stuk papier naar zich toe en begon te schrijven met een keurig netjes, scherp handschrift, waaraan geen krulletje te bespeuren was, doch wei zorgvuldig gekruiste t's en nauwkeu rig gepunktueerde i'a, en leestekens van buitengewone nauwkeurigheid. „Wilt u hier tekenen, Mrs. Meilke? vroeg hij kalm, met Charlie's vulpen in de ene en het velletje papier in de andere hand op haar toelopend. „En als Miss MacDonald ook wil tekenen, als borg, zal ik het vel zon der hypotheek of andere gelijkwaar dige zekerheid kunnen doen." Billy Louise stond op en wierp hem een blik toe, die Seabeck niet waar deerde, daar hij hem niet zag. „Ik zou liever een hypotheek ge ven", zei Marthy, niet op haar gemak en ging plotseling overeind zitten. „Ik wil niet dat Billy Louise in de bres springt voor mijn zorgen. Zij heeft er zelf meer dan genoeg. Haar moeder is juist overleden. Mr. Sea beck. En ik wil wedden, dat de dok tersrekening en de rekening van het ziekenhuis hoger waren dan dit be drag. Ik wil niet op haar..." „Wees maar stil, Marthy. Ik ben volkomen bereid deze bekentenis met jou te tekenen. Het zal Mr. Seabeck tevrden sellen, ik weet zeker, dat het 't minste is, dat we kunnen doen of.... verwachten." Billy Louise pro beerde dankbaar te zijn tegenover Seabeck, hoewel hij in haar achting heel wat gedaald was. „Nu. dan wil ik zwart op wit heb ben, dat u Charlie niet zult vervolgen of anderen zal helpen hem te ver volgen", verklaarde Marthy, met plot selinge achterdocht. „Als ik en Billy Louise dit stuk tekenen, zullen we betalen; en we willen zekerheid heb ben van u, dat Charlie vrij uitgaat". „Hm-mm!" Hij wendde zich om en liep naar de lessenaar, waar hij op een ander vel papier begon te schrijven. „Ik denk wel, dat dit vol doende zal zijn", zei hij en over handigde het papier. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5