EISENHOWER OPNIEUW PRESIDENT Brandend Boedapest wordt met uithongering bedreigd Israël: We houden we nu hebben wat Amerikanen lieten geen twijfel aan hun voorkeur Zelfbeperking blijft dringend gewenst Drie minuten stilte in het gehele land V.N. willen haast met politiemacht Democraten verwierven de meerderheid in Congres Vrijheidsstrijders houden nog altijd stand Benzine gaat 45 cent kosten Geen Nobel-prijs voor de vrede Algeheel uitgaansverbod in de Hongaarse hoofdstad Nasser spreekt nog steeds tige taal DAGBLAD VOOR ZEELAND PERSOONLIJK GEZAG Minister Hofstra waarschuwt: Neliroe aanvaardt uitnodiging voor topconferentie Povere herdenking in Moskou Staakt het vurenis nog geen Gewonden worden niet verzorgd vrede In de middag zonnig Kanaal eerst over drie maanden open Economisch ..bestand" in België 'n TIP VAM, BOOTZ HEL? MIJN LAND" Als waardig en fel protest: 96e JAARGANG No. 22297 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M_ A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H-M.ij.de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn-prt/s bij vooruitbet I 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsL bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek. 278841 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Voor God, Koningin en Vaderland Poort 7, TeleBureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236foon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat^56^TeL^2601 O OS TV T 1 j-» -»-* -« t «1 L DONDERDAG 8 NOVEMBER IC 33 Advertentieprijs voor de gehele oplage f0.3o per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. De minister van financiën, de heer Hofstra, heeft in de Kamer medege deeld, dat de regering voornemens is voor te stellen: ten eerste, het bijzon der invoerrecht voor benzine te ver hogen van f 16,75 per hectoliter op f 24,25 en ten tweede de accijns op gedistilleerd te verhogen van f 475 per hectoliter (ad 50 percent) op f 596,50 per hectoliter. Naar wij vernemen zal de benzine prijs aan de pomp dan ongeveer 45 cent per liter worden. De borrel wordt tsts duurder dan 45 cent per liter! Do Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisterenavond vrijwel unaniem te kennen gegeven, dat met het zenden van een interna tionale politiemacht naar het Midden- Oosten haast moet worden gemaakt. Hammarskjoeld heeft Egypte reeds verzocht of het bezwaar heeft tegen, deelneming van troepen van een der reeds genoemde landen. Als hij het antwoord binnen heeft kan hij de re geringen verzoeken de grootst moge lijke haast te betrachten met het zen den van detachementen. De Arabische staten lieten weten, dat zij een internationale politiemacht alleen konden aanvaarden als de Brit se en Franse troepen onmiddellijk uit Egypte werden teruggetrokken. President Dwight Eisenhower heeft dinsdag een nog gro tere overwinning op zijn democratische medekandidaat Adlai Stevenson hehaald, dan in 1952. In 1952 verenigde Eisenhower 442 „kiesmannen" achter zieli, tegen Stevenson 89. Nu stonden er gisterenavond, terwijl een derde gedeelte der uitslagen nog bekend moest worden, reeds 457 „kiesmannen" achter de republikeinse en 74 achter de democratische kandidaat. Te 19.30 uur waren de uitslagen van 133.371 der 154.787 kies districten bekend, waaruit bleek dat toen op Eisenhower 31.335.834 en op Stevenson 22.698.450 stemmen waren uitge bracht. In 1952 werden in totaal 33.936.234 stemmen op de gene raal en gewezen geallieerde opperbevelhebber en 27.312.992 op de voormalige gouverneur van Minnesota uitgebracht. President Eisenhower is op 14 ok tober 1890 in Texas geboren. Hij koos een militaire loopbaan, die in de twee de wereldoorlog zijn bekroning vond in het opperbevel over de geallieerde invasiestrijdkrachten. Onder zijn lei ding landden de geallieerden op 6 juni 1944 op de Normandische kust en ruk ten zij op tot in het hart van Duits land. Duidelijk is gebleken, dat Eisenho wers overwinning zijn oorsprong vindt in het grote persoonlijke gezag en de aanzien, die zijn figuur bij het Ame rikaanse volk genieten. Want de de mocraten behaalden en in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat de meerderheid zij het slechts een, naar verwachting zeer kleine in laatstgenoemd college zodat zich, (Van onze Haagse correspondent) In een gedegen betoog van ongeveer 3 uur heeft minister Hofstra gisteren in de Tweede Kamer zijn beleid van beperking en bezuiniging verdedigd. Het verloop van de betalingsbalans in de afgelopen jaren geeft een gestage vermindering te zien, aldus de be windsman, een vermindering, die voor het jaar 1956 reeds een tekort zal opleveren. De deviezenpositie van ons land is zelfs vergeleken bij andere landen on gunstig, terwijl wij, gezien onze af hankelijkheid van import juist een grotere reserve zouden moeten heb ben. Een overschot van c.a. 500 mil joen op de betalingsbalans achtte hij dan ook beslist gewenst. Ook de kaspositie van het Rijk baart zorgen. Volgens de ingediende begroting wordt er een tekort ge raamd van ca. 900 miljoen. Afgezien nog van alle beschouwingen in hoe verre de dekking van dit tekort door leningen verantwoord zou zijn, moe ten wy er rekening mee houden, dat hiervan slechts 400 miljoen uit voor- mschrijvmgen kan worden gedekt. rff°Ld?Ue,Stere,n.de 500 m8.ioen is op de kapitaalmarkt geen geld beschik- baar. De optimistische conclusie, die dr. Lucas had getrokken uit het over schot op de gewone dienst der begro ting kon minister Hofstra niet onder schrijven. Er is bij de ramingen nog niet eens rekening gehouden met b.v. de eisen van de Landbouw en met de vrij algemeen wenselijk geachte ver hoging van bepaalde sociale uitke ringen. Van vermogensvorming door de Staat, zoals dr. Lucas had ge vreesd, kan voorlopig zelfs nog geen sprake zijn, aldus de bewindsman. De regering wil geen inflatoire finan ciering. De maatregelen die nodig zijn om de uitgaven meer in overeenstem ming te brengen met de inkomsten, zullen dan ook zo meende minister Hofstra moeten liggen, zowel op het terrein van een verlaging van de uit gaven door bezuiniging beperking van de overheidsinvesteringen en ge-1 deeltelijke afschaffing van de consu mentensubsidies als in verhoging van de inkomsten. Als eerste maatrege len voor dit laatste zijn reeds de ver hoging van de belastingen op ben zine en gedistilleerd aangekondigd als compensatie van de vrijstelling van omzetbelasting op textiel. Alvorens zijn mening uit te spreken over ver dere maatregelen wilde de minister het rapport van de SER afwachten. Hij deed echter een dringend beroep op de lagere overheidsorganen en het particulier bedrijfsleven om een zo j groot mogelijke zelfbeperking in acht te nemen. voor het eerst in deze eeuw, het feit zal voordoen dat een republikeins pre sident het land, in samenwerking met een geheel door democraten beheerst congres, moet besturen. Het is tevens de tweede maal in de twintigste eeuw, dat een republi keinse president voor een tweede ambtstermijn in het Witte Huis te rugkeert. In staten, waar de kiezers zich on omwonden voor Eisenhower als pre sident uitspraken, verenigden de kan didaten van zijn republikeinse partij voor Huis van Afgevaardigden en Senaat veel minder stemmen op zich. Vakbonden achter Ike Da democraten hadden verwacht, dat de plattelandsstaten geheel of ge deeltelijk zouden zijn overgegaan" i.v.m. da minder gunstige econo mische 'positie der boeren. Doch alle plattelandsstaten buiten het traditio neel democratische zuiden, met uit zondering van het van huis uit de mocratische Missourie, bleven Eisen hower getrouw. Een andere oorzaak van Stevensons nederlaag is, dat de leden der grote Amerikaanse vakbonden geen acht hebben geslagen op het verzoek hun ner leiders, om op Stevenson te stem men. ARe staten, waarin een groot aantal vakbondsleden woont, stem den voor Eisenhower hieronder in begrepen de grote vier", namelijk New-York, Californië, Pennsylvanië en Michigan. Alleen in deze vier sta ten verwierf de republikeinse kandi daat 129 „kiesstemmen". Vergeleken met het resultaat der in 1952 gehouden presidentsverkiezingen behield/ Eisenhower niet slechts elke staat, die hij toen op de democraten veroverde, aan zijn zijde, doch hij boekte Kentucky en west-Virginia als „nieuwe aanwmsten", daarmede zijn aanhang in het „democratische" zui den verruimend. Eisenhower heeft de leiders van de republikeinse en democratische partij in het Congres uitgenodigd, vrijdag op het Witte Huis te komen voor een gedachtenwisseling over het Midden-Oosten en de algemene toe stand in midden-Europa. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, verklaarde dat de presi dent „voor het ogenblik" niet van plan is, het Congres in buitengewone vergadering bijeen te roepen. India heeft het voorstel van de Zwitserse regering voor 'n „topconfe rentie met de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie aan- vaard, zo is woensdag in Bern be kendgemaakt. Nehroe heelt in zijn antwoord op de Zwitserse uitnodiging verklaard, dat „geen moeite gespaard mag worden 'óm de ramp van een wereldoorlog te verhinderen." De viering van de 39ste verjaardag der oktoberrevolutie te Moskou is gis teren minder luisterrijk geweest dan totnutoe gebruikelijk was. Op het Ro de Plein werd een bescheiden parade gehouden en maarschalk Zjoekov sprak over de strijd tegen de ..agres sie in Egypte en de reactionaire krach ten in Hongarije". Vrijwel geen enkele westerse diplo maat heeft de receptie bijgewoond die in het Kremlin werd gehouden. Alleen Denemarken en IJsland waren verte genwoordigd. Groot was de vreugde in de balzaal van het Sheraton Park hotel in Washington toen president Eisen hower en zijn vrouw met vele aan hangers daar de uitslag vernamen van de verkiezingen. V.l.n.r. glun derend na de bekendmaking van de uitslag zien we hier president Eisenhower, die juichend de armen omhoog steekt, mevr. Mammie Eisenhower, mevr. Nixon en vice- president Piichard Nixon. De Nobel-Vredeprijs zal dit jaar niet worden toegekend, zo heeft de No- belcommissie van het Noorse parle ment woensdag in Oslo bekend ge maakt. de SED de kardinaal als een „ge vaarlijk reactionair, een fascistische kerkvorst, die mede verantwoordelijk is voor de bestiale misdaad van de reactie de Hongaarse volksrepu bliek een korte tijd geterroriseerd heeft." Hulp DE DOOR het protestcomité Jung- schlaeger georganiseerde nationale de monstratie, die zaterdag 10 november in Den Haag zou worden gehouden, is wegens de internationale toestand uitgesteld. EEN NOORS VLIEGTUIG met tien passagiers aan boord, dat gisteren ochtend in Oslo had moeten arrive ren, is daar nog altijd niet aangeko men. Men vermoedt dat het toestel in midden-Noorwegen is verongelukt. IN VERBAND met de internationale toestand zal de H. Vader reeds zater dag a,s. van zijn zomerverblijf te Cas- tel Gandolfo naar Vaticaanstad terug keren. Normaliter geschiedt dit eerst eind november. TWEE Zuidkoreaanse vliegtuigen zijn aan de westkust van Korea door Noordkoreaanse straaljagers aangeval len. BIJ EEN winkelierster te Vlaardingen heeft de keuringsdienst voor waren voor tienduizenden guldens bedorven snoepgoed laten weghalen. Woensdag in Wenen aangekomen Hongaarse vluchtelingen hebben medegedeeld dat de Hongaarse opstandelingen in be paalde delen van Boedapest nog steeds stand houden tegen een overweldigende Sovjetrussische meerderheid. De Russen hebben vier dagen geleden, toen zij hun aanval op grote schaal op de strijdkrachten der regering-Nagy begonnen, een algeheel uitgaansverbod in de Hongaarse hoofdstad afge kondigd. Er wordt nog gevochten in de gebieden van Pecs, in zuid-west-Hon- garije, en Szolnok, in het zuid-oosten des lands. De bevelhebbers der Russische troepen te Pees en Szolnok hebben alle opstandelingen gelast de wapens neer te leggen, „of voor een Sovjetrussische krijgsraad te w.orden gedaagd", hetgeen in het verleden bijna altijd de doodstraf, of verbanning (naar Siberië) heeft betekend. durft, uit angst door de Russen be schoten te zullen worden, de straat op te gaan, om de gekwetsten te ver zorgen. In totaal zijn tot nu toe een zes honderdtal Hongaarse militairen over de Hongaarse grens uitgeweken. Sinds het, nu vier dagen geleden, afkondigen van het uitgaansverbod in Boedapest, zyn de winkels geslo ten geweest. De Hongaarse hoofdstad wordt door een algehele uithongering bedreigd. Reeds voor het uitbreken van de opstand baarde de levensmid delenvoorziening zorgen. De bevolking zit bijeen in de bui zen, zonder eten en vaak zonder brandstoffen. De omroepstations der opstandelingen waren woensdag voor het eerst uit de lucht. Men hoort slechts weinig van de nieuwe communistische regering on der Janos Kadar. Het is niet precies bekend, waar deze regering nu eigen lijk zetelt. Volgens berichten uit de Oosten rijks-Hongaarse grensstreek houden vrijheidsstrijders de grenspost He- gyeshalom nog steeds bezet. De Sov jets hadden hun dinsdagmiddag om 1 uur plaatselijke tijd een ultimatum voor overgave gesteld, maar sedert het verstrijken daarvan is nog niets gebeurd. De bezetting van ongeveer 50 man heeft gezegd dat zij de dou anepost tot de laatste patroon zullen verdedigen. Oostenrijkse douaniers nebben medegedeeld dat dinsdag nacht slechts zeer weinig vluchtelin gen over de grens zijn gekomen. Uit alle delen van de wereld wor den met vliegtuigen, treinen en vrachtwagens hulpgoederen voor Hongarije naar Oostenrijk gebracht, waar de goederen echter voorlopig Volgens Hongaarse vluchtelingen zijn de Russen dinsdag jl. begonnen met het in Boedapest bijeen brengen van tanks en geschut voor de slot- aanval op de nog stand houdende opstandelingen. In de Hongaarse hoofdstad woe den branden, terwijl vele huizen ver nield zijn. Gewonden en doden liggen door elkander op straat en niemand Verwachting van het KNMI tot donderdagavond, opgemaakt op woensdagavond 23.15 uur: J Droog weer met in de ochtend J veel bewolking en plaatselijk mist, maar in de middag op de meeste plaatsen zonnig weer, Tot matig of krachtig toenemen- de zuidelijke wind. Over het al- gemeen weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.59 uur, Maan onder 21.53 uur. Morgen: zon op 7.51 uur. Maan op 13.08 uur. Ofschoon het staakt het vuren" in Egypte opluchting heeft gebracht in de hele wereld, ontveinst men zich niet dat er heel wat moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden aleer de toestand in het Midden-Oosten inderdaad is opgeklaard. Terwijl de Verenigde Naties een eindbeslissing gingen nemen over de vorming van een internationale politiemacht, maakte de Isra ëlische premier Ben Goerion bekend, dat zijn regering er niet aan denkt het schiereiland Sinai te laten ontruimen. Er bestaat geen bestandslijn meer, zei hij, en dus ook geen bestand. Israël beschouwt het schiereiland niet als Egyptisch gebied Eden kon gisteren nog geen verklaring afleggen over dé definitieve terugtrekking van de Franse en Britse troepen uit Egypte Wel deelde hij mee dat liet vuren inderdaad was gestaakt, ofschoon er in Port Said nog incidenteel was geschoten. Nasser liet weten dat de Egyptenaren „zullen blijven doorvechten tot iedere Fransman en Brit uit het land is verdreven". Andere Egyptische berichten zeiden dat er in Port Said nog altijd strijd werd geleverd. De Russen en in het algemeen de- ganen die de Frans-Britse interven- hebben afgekeurd* epvekea van een fiasco van Edens politiek en van een morele overwinning voor Nasser. De medestanders van de Britse pre mier wijzen op diens verklaring dat de actie inderdaad beëindigd kon worden, nu Israël en Egypte de strijd hadden gestaakt. De Britse en Franse landingseen- hftden hebben een groot gedeelte van de oever van het Suez-kanaal bezet. Zo spoedig mogelijk zouden zij de ob stakels in het kanaal gaan verwijde ren. Het zou echter wel een maand of drie kunnen duren, voordat de scheepvaart weer normaal doorgang kan vinden. Eden zei gisteren liever niet uit te weiden over geruchten van verdere agressieve bedreiging door de Sovjet- Unie. De Britse regering, zei hij, voert besprekingen met de regerin gen van het Gemenebest, de Verenig de Staten en Frankrijk. In Engeland, aldus een mededeling van de premier, zal het olieverbruik met 10 procent worden beperkt, ten gevolge van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Engeland zal vermoe delijk een week op zijn voorraden moeten gaan teren. De Belgische regering heeft met vertegenwoordigers van de vakbewe gingen van de werkgevers, van mid denstanders en van de landbouwsec tor besprekingen gevoerd over het probleem van prijzen, lonen en afro ming van bijzondere conjunctuurwin sten. Het heette dat de besprekingen een consultatief karakter hadden, doch zij hebben ertoe geleid, dat de regering belangrijke concessies heeft gedaan. Tussen werkgevers en werknemers zal opnieuw overleg worden gepleegd over de wijze, waarop de arbeiders buiten de loonovereenkomsten om een bijzonder winstaandeel zou wor den toegekend. In verband hiermee is voor twee weken een soort van bestand afge kondigd om sociale conflicten te ver mijden. Relletjes In Djakarta is gisteren een woeden de demonstratie gehouden tegen het Brits-Franse optreden in Egypte. De monstranten gooiden met stenen naar de ambassades en bestormden het Britse voorlichtingscentrum. Alle rui ten gingen eraan en de boeken en brochures werden verbrand. Het ver keer in het centrum van Djakarta was enkele uren gestremd. Premier Nehroe van India heeft twee boodschappen van Eisenhower ontvangen, die naar men vermoedt met de crisis in het Midden-Oosten verband houden. Brits-Franse troepen zouden bij de bezetting van Port-Said ongeveer 100 man aan doden en gewonden hebben i verloren. Trots' Radio-Boedapest heeft woensdag hulp van het westen afgewezen. Het zei de Sovjet-Unie evenwel dank voor haar belofte tot hulp. ..Onze trots ver biedt ons enige hulp van de kapitalis tische landen te aanvaarden", aldus de radio. Omstreeks 11.30 uur plaatselijke tijd verdween radio-Boedapest plotse ling uit de ether; enkele uren later werd de uitzending hervat. De Sovjet-premier Boelganin heeft zijn Indiase collega Nehroe in ant woord op diens nota verzekerd, dat de Sovjet-Unie met de Hongaarse re gering over de terugtrekking v haar troepen zal onderhandelen, „als vrede en orde zijn hersteld; zo is woensdag in Nieuw-Delhi hekend ge maakt. De secr. van 't centraal comité der Oostduitse SED, prof, Albert Norden, bestempeld* op een bijeenkomst ven (Advertenties) TIP van BOOTZ geeft moed om te leven, Al bent U door zorgen omgeven, Met TIP leeft men op. Al heeft men een strop. Met TIP kan men veel vreugd beleven. Inz. Mevr. A. K. P. Mierlo ontv. 1 fl. TIP -f 1 Lfl. Rood van Bootz. opgeslagen moeten worden, omdat verzending naar Hongarije sedert zondag niet meer mogelijk is. Het te Utrecht onder voorzitter schap van de heer Evert Kupers op gerichte Nationaal Comité Hulpver lening Hongaarse Volk heeft van H.M. de Koningin telegrafisch bericht ontvangen, dat zij bereid is er het beschermvrouwschap van te aan vaarden. Mej. Anna Kethlyde minister van staat in het kabinet van premier Imre Nagy dat enkele dagen Hon garije heejt geregeerd, is te New York aangekomen. Zij wil gaan pleiten in de Verenigde Naties voor het onderdrukte Hongaarse polk. Zij is de enige minister van de re gering Nagy die in het westen ver toeft omdat zij op het moment van de herbezetting van Boedapest door de Russische troepen in Wenen was. Öp de foto ziet men mej. Kethly op het vliegveld pan Neio York tijdens een interview met enkele journalisten. De centrale organisaties van werkgevers en werknemers, samenwer kende in de Stichting van de Arbeid, hebben zich beraden op de oproep van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen en het Internationaal Christelijk Vakverbond om vandaag in de gehele vrije wereld het normale leven enkele minuten te onderbreken als blijk van rouw, als uiting van medeleven met het Hongaarse volk en als fel pro test tegen het optreden der Sovjet-Unie in Hongarije. In overeenstemming met de regering roept de Stichting van de Arbeid alle Nederlanders op om hedenmorgen van 3 minuten voor twaalf uur tot 's middags twaalf uur de arbeid te onder breken, alle werken, alle verkeer stil te leggen en volstrekte stilte in het gehele leven in acht te nemen. Het spreekt vanzelf, dat een uitzondering dient te worden gemaakt voor werk aan machines, die niet kunnen worden stopgezet. De Stichting van de Arbeid vertrouwt dat het gehele Nederlandse volk deze oproep zal volgen. De regering heeft kennis genomen van de oproep van de Stichting van de Arbeid en wil deze gaarne ondersteunen. Ook de Nederlandse Spoorwegen zullen het advies van de Stichting van de Arbeid volgen. De treinen zullen van drie minuten voor twaalf tot twaalf uur stilstaan.

de Stem | 1956 | | pagina 1