ENGELAND EN FRANKRIJK BESLOTEN HET VUREN TE STAKEN STEEDS HEVIGE STRIJD ONGARIJE J Premier Eden: Onze taak kan als beëindigd worden beschouwd Nederland NIET naar Olympische Spelen Ook Israël en Egypte aanvaardden een onvoorwaardelijk bestand Ike" of Stevenson? VOLLEDIG AKKOORD Toestand wordt hopeloos, maar desondanks: Labour juichte de premier toe BEZORGD EN ZORGZAAM.... Rampzalige situatie in de ziekenhuizen te Boedapest if B mienst DAGBLAD VOOR ZEELAND Nu een taak voor de Y.N. Zwitserland stelt conferentie voor op hoogste niveau Vanmiddag bekend Hammarskjoeld Politiemacht, maar niet als in Korea Voor vluchtelingen: Departementale commissie Opmars verliep snel Antwoord Plaatselijk mist Grootste deel kanaalzone bezet Parijs en Bonn Nervositeit Uraniummijnen nog in handen van de vrijheidsstrijders „Orgie van wraak" Geen wijzigingen meer van radio-programma's ek- mi- ïst. eel leg ris, en ling •in g te: den ben gehad. En ige me wederom _nst, de grootste mij op dit snel- aar huis te bren- ls, naar Barran- NDE 96e JAARGANG No. 22296 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet f 6.5Ü p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsi. bij niet postbestell.) 1 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GQES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuws.iaat 41, Te m m /--vi m m k h —7— t— neerde ook met Washington. Adenau- 11 Om één minuut voor één is in de afgelo pen nacht liet vuren in Egypte gestaakt. Engeland en Frankrijk besloten hiertoe, nadat zij van de secretaris-generaal der V. N., Dag Hammarskjoeld, de verzekering hadden gekregen dat Egypte en Israël een onvoorwaardelijk bestand aanvaardden en dat de internationale poli tiemacht haar taak naar behoren zal uitvoeren. Vandaag beslissen de V. N. over de samenstelling van deze politiemacht. Toen Eden in het Lagerhuis meedeelde dat Engeland, onder bepaalde voorwaarden, de operaties in het Mid den-Oosten wilde staken, werd hij door de Labour- oppositie luidt toegejuicht. Eden zei dat de strijd on middellijk zou worden gestaakt, mits de Fransen en Britten niet meer zouden worden aangevallen. Op de vraag van Gaitskell, of zijn verklaring inhield, dat er geen landingen meer zullen worden uitgevoerd, zei Eden, dat er niet verder zou worden opgerukt. Het nieuws, dat afkwam na een dag van ongekende internatio nale spanning", sloeg in alle hoofdsteden in als een bom. De Britse regering heeft te kennen gegeven, dat zij haar taak als beëindigd beschouwt, nu de strijdende partijen de wapens hebben gestrekt en de Verenigde Naties voor een bestendiging van de vrede willen zorgen. Amerika is gisteren naar de stembus geweest om een nieu we president te kiezen. De op komst was zeer groot. Men schrijft dit toe aan de crisis in de internationale betrekkingen. Uit verklaringen van kiezers bleek, dat de gebeurtenissen in Hongarije en Egypte alle andere kwesties op de achtergrond had den geschoven. Het weer was in het grootste deel van het land goed. Men acht dit in het algemeen gunstig voor de repu blikeinen, wier aanhang in de platte landsdistricten, waar de kiezers dik wijls enige afstand naar de stem bureaus moeten reizen, groter is. De allereerste uitslag was die uit het gehucht Harts in de staat New- Hampshire, dat acht stemgerechtig den telt die volgens traditie prompt te middernacht hun stem hebben uit gebracht. Vijf van hen brachten hun stem uit op Adlai Stevenson, de de mocratische presidents-kandidaat, en drie op Eisenhower, zijn republikein se tegenstander. In het stadje Mount Washington, dat als eerste in de staat Mas sachusetts met de telling gereed was, werden 22 stemmen op Eisenhower en vier op Stevenson uitgebracht. In 1952 stemden 28 mensen op Eisen hower en zes op Stevenson. In de loop van vanochtend zal men zich geleidelijk aan een beeld van de uitslag kunnen gaan vormen. Van middag om 2 uur kan de totaaluitslag bekend zijn. neerde ook met Washington. Adenau er kwam In Parijs aan en had on middellijk besprekingen met zijn Franse collega. Een moeilijk punt blijft de houding van Israël ten aan zien van de bestandslijn. In Tel Aviv werd medegedeeld dat men er niet aan denkt het schiereiland Sinai, dat op de Egyptenaren werd veroverd, te ontruimen. De Israëliërs hebben de olievelden ten zuiden van Suez bezet. Ze blijken onbeschadigd te zijn. In een rapport aan de Algemene Vergadering van de V.N. over het Midden-Oosten heeft Hammarskjoeld zich verzet tegen vorming van een strijdmacht als die welke in Korea heeft gestreden en als de „politie macht", die door dé Britten en Fran sen in Egypte wordt gebruikt. De opperbevelhebber van de politie macht die Ijammarskjoeld wenst, dient te worden benoemd door de Verenigde Na^es en deze bevelhebber dient verantwoordelijk te zijn jegens de Algemene":'Vergadering en/of de Veiligheidsraad. Zijn positie moet zodanig worden omschreven, aldus Hamarskjoeld, dat hij volledig onafhankelijk is van de politiek van welk land ook. Zijn ver houding tot de secretaris-generaal van de V.N. moet gelijk zijn aan die van het hoofd van de bestandscommissie in Palestina. Naar aanleiding van de toelating door de regering van duizend Hon gaarse vluchtelingen, is ingesteld de Interdepartementale Commissie Hon gaarse Vluchtelingen. Hierin zijn vertegenwoordigd de de partementen van Buitenlandse Zaken Justitie, Maatschappelijk Werk en So ciale Zaken en Volksgezondheid. Ten behoeve van hen, die huisvesting wil len verlenen aan Hongaarse vluchte lingen wordt medegedeeld, dat schrif telijke aanbiedingen daartoe kunnen worden gericht tot het Departement van Maatschappelijk Werk, Binnenhof 7, s-Gravenhage. In tegenstelling tot berichten, die van grote aantallen alleenstaande kin deren onder de vluchtelingen gewa- gen is gebleken, dat dit aantal be perkt is. De meeste kinderen zijn in gezinsverband de grens overgekomen env-n ^ezlnsvGrband mag om begrij pelijke redenen niet worden verbro ken. Hoe gespannen de toestand was, mocht blijken uit een spoedvoorstel van de Zwitserse regering tot het bij eenroepen van een nieuwe bijeenkomst van de regeringshoofden van de V.S., de Sovjet-Unie. Frankrijk en Enge land. De Indische premier Nehroe zou bovendien deze conferentie als ver tegenwoordiger van de „Bandoeng- landen" moeten hijwonen. „Het gevaar van een derde wereldoorlog hangt bo ven de mensheid", aldus het telegram. „De vrede moet in elk geval worden gered". Even voordat het besluit tot een al gemeen „staakt het vuren" bekend werd, was op Cyprus meegedeeld, dat Britten en Fransen in snelle opmars waren langs het Suez-kanaal, nadat Port Said en Port Foead (aan de an dere zijde van het kanaal) waren ver overd. In de vroege ochtenduren van gisteren waren mariniers aan land ge gaan om zich bij de parachutisten te voegen. In een Britse mededeling aan Ham marskjoeld werd bekend gemaakt, dat Franse en Britse strijdkrachten waren uitgerust voor het onmiddellijk oprui men van de belemmeringen in het Suez-kanaal. Dit is van groot belang voor de internationale handel en scheepvaart, zo werd gezegd. Frank rijk liet ongeveer hetzelfde weten. FRANKRIJK zal waarschijnlijk de zware brandstoffen voor de industrie gaan rantsoeneren. Men verwacht ook beperkingen op het benzineverbruik. HET NOORSE PARLEMENT heeft het bijna anderhalve eeuw oude verbod op de aanwezigheid van Jezuïeten in het land opgeheven. OP CYPRUS is, in het gebied van ETatres, een Britse assistent-districts commissaris door verzetsstrijders ver moord. EEN 42-jarige Delftenaar is in zijn slaap door gasverstikking om het le ven gekomen. Zijn vrouw moest in het ziekenhuis worden opgenomen. 1 Weersverwachting van het KNMI 2 tot vanavond: Overwegend droog 1 2 weer met veranderlijke bewol- I 2 king en plaatselijk mist. Matige 2 tijdelijk zwakke wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 17.01 uur. Maan onder 20.49 uur. 2 Morgen: zon op 7.49 uur. Maan 2 op 12.41 uur. ••••«At MIMI Op de dreigende brief van de Sovjet-premier Boelganin heeft Eden geantwoord dat de Britse regering de boodschap „met diep leedwezen" had ontvangen. „Ons doel", zo werd gezegd, „is een vreedzame oplossing te bereiken, niet een discussie met U te beginnen." Vervolgens zegt de Britse regering dat de verliezen in Egypte niet kunnen worden vergele ken met die in Hongarije en dat het de Sovjet-regering momenteel slecht past, de acties van de Britse rege ring barbaars te noemen. De dreigende toon van Boelganins boodschap had in Londen en Parijs wel ongerustheid gewekt, ofschoon men niet in een onmiddellijke, recht streekse interventie van Moskou ge loofde. Eerder zag men er een poging in om de kwestie Hongarije zoveel mogelijk uit de publieke belangstel ling te dringen. De hele dinsdag heeft trouwens in het teken gestaan van niet-aflatende Sovjet-propaganda tegen de „agres sie" in Egypte. De Russische partij secretaris Soeslov zei enkele uren vóór de Britse bekendmaking om trent een „staakt het vuren", dat alle vredelievende staten moesten aantreden „om vrijheid en leven van Egyptenaren te verdedigen." Boel ganin deed een beroep op Nehroe, zijn persoonlijke invloed aan te wen den om de „agressie" een halt toe te roepen. In Moskou demonstreerde duizen den mensen voor de Britse en Franse ambassades. Huismoeders, zorgzaam en bezorgd, bestormden gisteren overal in het land de winkels. Als er oorlog komt, nietwaarOnze fotograaf bezag het eens uit de lucht en hij kwam tot de ontdekking dat de bezorgd heid op de eerste plaats de linnen kast gold. De moeders kunnen nu weer wat minder bezorgd zijn. Het nieuws van gisterenavond gaf wer kelijk reden tot opluchting. Het Franse ministerie van de fensie heeft dinsdagavond mee gedeeld, dat de Franse en Britse strijdkrachten het grootste deel van de Suez-kanaalzone hebben bezet. Uit Franse bron wordt ver nomen, dat Frankrijk en West- Duitsland het eens zijn gewor den over alle Europese kwesties waarover zij nog geen overeen stemming hadden bereikt. Tijdens het bezoek van Adenauer en von Brentano aan Parijs werd dinsdag een oplossing gevonden voor alle vraagstukken, die tijdens de jongste conferentie te Parijs van de landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, over de plan nen voor een Europese Atoomener gie-gemeenschap en- een gemeen schappelijke markt, onopgelost waren gebleven. Frankrijk en West-Duitsland heb ben officieel hun verontwaardiging geuit over de „brute onderdrukking" van het Hongaarse volk. In een com muniqué, dat na besprekingen tussen bondskanselier Adenauer en premier Mollet werd uitgegeven, wordt voorts gezegd, dat de staatslieden ernstig bezorgd zijn over het feit, dat de westelijke mogenheden tot dusver niet met voldoende kracht van hun samenwerking getuigenis hebben af gelegd. Adenauer en Mollet hebben gesproken over de huidige wereld vraagstukken. In Londen werd bekendgemaakt, dat alle officieren en onderofficieren in het Arabische Legioen (Jordanië) naar Engeland zouden worden terug geroepen. Een bericht in een Arabisch blad over Russische vlootbewegingen in de Middellandse Zee bracht enige nervositeit, maar na enkele uren bleek, dat het uit de lucht was ge grepen. Het werd van geen enkele zijde bevestigd. Gisterenmiddag kwam het Britse kabinet in spoedzitting bijeen en er was koortsachtig contact tussen de regeringsleiders in Londen en Parijs, i Mollet, de Franse premier, telefo- Volgens de jongste berichten uit Hongarije wordt in Boe dapest en op sommige andere plaatsen in het land nog fel gestreden. Wel wordt de toestand met het uur moeilijker. In het achtste district van de hoofdstad zonden de vrij heidsstrijders zich onder lievig Russisch vuur hebben in gegraven. De toestand in de ziekenhuizen is, volgens som mige berichten, rampzalig. In de grensplaats Hegyeshalom maakten gisterenmiddag een aantal vrijheidsstrijders zich gereed voor een treffen met de Sovjets. Totdantoe had men nog geen Russen in het dorp gezien. Tegen de avond hoorde men geschutvuur, waaruit kon worden afgeleid dat de gevechten waren ontbrand. De uraniummijnen J^'Jvan Pecz zouden nog altijd in handen van de opstandelingen zijn. Vluchtelingen, die de Oostenrijks- Hongaarse grens te Fuerstenfeld, «in zuid-oost-Hongarije, zijn overschre- i den, hebben medegedeeld dat de Hon- 1 gaarse communistische veiligheids- j politie thans „een wilde orgie van I wraak" uitoefent. „Zij hangen de mensen aan de dichtst bijzijnde lan taarnpaal op", aldus verklaarde een vluchteling uit Kaposvar, in zuid- I west-Hongarije. Terwijl de gevangen genomen burgerlijke Hongaarse ver- zetsstrijders worden opgehangen, I worden de Hongaarse militairen, die de strijd tegen de overweldigers heb ben moeten staken, doodgeschoten. Vluchtelingen uit Kaposvar zeggen ook nog dat de veiligheidspolitie „iedereen, die ook maar in het minst wordt verdacht, gevangen neemt" en dat „een ieder, die in de huidige vloed van beschuldigingen als revo lutionair wordt genoemd, automa tisch wordt opgehangen." Tot nu toe zijn ruim tienduizend Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk binnengekomen. De meesten hunner weken uit, toen de Sovjet-tanks zondag jl. in snel tempo op rukten, om de Oostenrijks-Hongaarse Troepen van het Rode Leger in een open vrachtauto en een pantser auto voor het stadhuis van Magya- rovar dat door de vrijheidsstrijders als hoofdkwartier werd gebruikt toen de Russische troepen oprukten grens af te sluiten. Te Gyoer, in Hongarije, wordt nog een aantal Oostenrijkse en Duitse journalisten door de Sovjet-autoritei ten vastgehouden. Verwarring Naar de speciale verslaggever van „De Tijd" meedeelt, hebben de Rus sische tanks, die zondag zonder ge vecht te leveren tot Sopron waren doorgedrongen, zich weer uit de om geving der stad in oostelijke richting teruggetrokken. Hier sluiten zij thans de streek van Sopron, welke een land tong vormt in Oostenrijks gebied, van het verdere Hongarije af. De Hon gaarse vrijheidsstrijders en onderde len van het leger, voorzover zij niet in de paniek van zondag naar Oosten rijk waren uitgeweken, hebben zich opnieuw gegroepeerd en rondom de stad hun posities ingenomen. In So pron zelf waait de groen-wit-rode vlag van de opstand. De verwarring die zondag in de stad ontstond na het nieuws uit de radio en het bericht van de nadering der Russen werd nog vergroot door het gerucht, dat de Sovjets de stad zouden bombarderen. In de algemene vlucht naar de nog open Oostenrijkse grens verloor men elk overzicht van de situatie. De studenten meenden dat zij door onderdelen van het leger werden verraden. Een formatie Hon gaarse artilleristen, die in dezelfde overtuiging verkeerde nam eveneens de wijk over de grens. Russische pantsers die om de stad heen waren getrokken en laat in de middag de weg naar de grens hadden bereikt, maakten aan de uittocht uit Sopron een abrupt einde. Maandag waren de Russen hier echter weer verdwenen en vormde Sopron met omgeving een vrije uithoek van Hon garije. Men wacht hier nu met span ning en onzekerheid de verdere ge beurtenissen af. De situatie kan im mers elk ogenblik weer veranderen. Graan Boelganin heeft bekendgemaakt, dat de Russische regering 50.000 ton graan en meel naar Hongarije zal zenden. De Franse Nationale Vergadering zal vandaag de Hongaarse kwestie bespreken. Op de vergadering van dinsdag bracht de voorzitter hulde aan de Hongaarse opstandelingen. Tijdens zijn verklaring was het erg rumoerig in de zaal, doordat communisten „Port Said" riepen, een kreet die de andere afgevaardigden beantwoord den met de uitroep „moordenaars". Radio Vrij Europa maakt melding van berichten van Hongaarse commu nistische omroepstations, waarin me dedeling wordt gedaan van het instel len van bewapende politietroepen in steden met districtsgerechtshoven. De ze speciale politie-afdelingen zullen voorlopige arrestaties verrichten. On der meer zullen worden gearresteerd: alle leiders van organisaties der so ciaal-democraten, van de phrtij der kleine boeren en van andere burger lijke partijen en zij die leden van de geheime staatspolitie hebben gedood of gewond. Volgens een door radio Rakoczy, voor het uitvallen van dit station, ge geven heruitzending van radio-Roka, die weer door radio Vrij Europa werd overgenomen, zouden de opstandelin gen maandag j.l. in Boedapest suc cessen hebben geboekt en zy zouden zelfs het parlementsgebouw hebben heroverd. Op dit ogenblik, zo werd gezegd, is Dunapentele, het vroegere Stalinvaros, de enige Hongaarse plaats waar zich geen Russische troepen bevinden. Wij hebben een eis tot overgave af gewezen. Wij zullen, zo nodig, tot onze laatste bloeddruppel voor een vrij Hongarije tegen de buitenlandse in vallers strijden. De tijdslimiet, ons door de Russen gesteld, loopt spoedig af. Wij zijn bereid, wij verwachten hen. Laat neer wapens, ammunitie, medicijnen, verbandmiddelen en voed sel, maar doe het nu, onmiddellijk, doe het nu, onmiddellijkHierna stierf de stem van de omroeper weg. De omroepverenigingen hebben be sloten met ingang van vandaag hun programma's niet meer te wij'zigen. Wel zullen gedurende enige dagen nog geen bonte programma's worden uit gezonden. De omroep zal actief blij ven terzake van nieuwsuitzendingen en reportages omtrent Hongarije en het Nabije Oosten. Het voorstel van het Nederlands Olympisch Comité-bestuur om niet aan de Olympische Spelen deel te nemen, werd gisteren door de buitengewone algemene ledenvergadering unaniem aan vaard. Het tweede voorstel, een bedrag van f 100.000 beschikbaar te stellen voor de leniging van de nood onder de slachtoffers der gebeurtenissen in Hon garije werd eveneens met algemene «temmen aangenomen.

de Stem | 1956 | | pagina 1