VN-opperbevel voor Egypte Stemmachine belangrijk Steeds maar vluchtelingen PROTEST STAATSDRUKKERIJ Uw Kunstgebit TRAGISCH Relletjes in Amsterdam AMSTLEVEN" levensverzekering Hammarskjoeld ziet het nu zo HUN STRIJD WAS VERGEEFS Loon voor Hongaren Dollars voor vluchtelingen Universiteiten bieden hulp Huisvesting en vluchtelingen Resolutie kreeg grote meerderheid DE AMERIKAANSE VERKIEZINGEN SNEL, GEHEIM EN FOUTLOOS Oostenrijk wil neutraal blijven Alleen noodgedwongen nog communistische woorden Ravage in communistische gebouwen HET RODE KRUIS HELPT HONGARIJE V. PSTER DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 De Algemene Vergadering van de VN heeft met 57 stem men voor, bij 19 onthoudin gen (waaronder de Sovjet- Unie, Frankrijk en Engeland, besloten een VN - opperbevel voor een internationaal leger in te stellen om een staking der vijandelijkheden in Egyp te „te bewerkstelligen en te controleren". De landen die zich van stemming onthielden zijn: Afghanistan. Aus tralië, Bulgarije, Wit.Rusland, Tsjecho.Slowakije, Egypte. Frankrijk, Hongarije, Israël, Laos, Nw-Zeeland, Polen, Portugal, Roemenië, Turkrije, de Oekraine, Zuid-Afrika, de Sovjet. Unie en Engeland. Canada, Noorwegen, Nieuw-Zf>e- land en Columbia hebben al troepen aangeboden. De aangenomen resolutie houdt een oorspronkelijk door Canada in gediend voorstel in. Behalve Canada behoren tot de indieners Noorwegen en Columbia. Secretaris-generaal Hammerskjoeld wordt uitgpnodigd de adminstratieve maatregelen te nemen die nodig zijn om de resolutie spoedig uit te voe ren. Frankrijk en Engeland onthielden zich, omdat geen instructies van de regeringen waren ontvanger., zoals de afgevaardigden zpiden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Assem blee weer zal worden bijeengeroepen als het Frans-Britse standpunt bekend (Advertentie) Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezenl Een weinig DENTO- FIX 's morgens op de gebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit onwrik baar op zijn plaats en doet U alle vroegere ongemakken vergeten. Koopt nog heden een .strooibus voor i 2,35 bij Uw apotheek of drogisterij. De Amerikaan Lodge had er tevoren bij Engeland, Frankrijk en Israël op aangedrongen de verplichtingen uit het handvest na te komen en de ge vechten te staken. Amerika hoopte dat Israël zijn troepen onmiddellijk achter de bestandslijn zou terugtrek ken en dat Egypte een tüdelijke sta tionering van VN-troepen op zijn grondgebied zou toestaan. Het VN-opperbevel zal onder lei ding staan van de Canadese generaal E. L. M. Bums. Brits antivoord. Engeland heeft de Ver. Naties maandag meegedeeld, dat de Brits- Franse operaties met strikt beperkt doel in Egypte voortduren, maar dat alle militaire activiteit zal wor den gestaakt zodra het plan voor een internationaal leger door Israël en Egypte wordt aanvaard en on derschreven door de Ver. Naties. Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de V.N., heeft de in stelling van een opperbevel der V.N. voor internationale strijdkrachten voor toezicht in het Midden-Oosten voorgesteld en bekend gemaakt, dat Noorwegen en Columbia troepen aan geboden hebben. Hammarskjoeld heeft verder voorgesteld, dat de Ca nadese generaal Burns, de vooi-zitter van de bestandscommissie der V.N. in Palestina, het hoofd van dit opper bevel zal zijn. Burns zou gemachtigd i moeten worden, onmiddellijk een l kleine staf samen te stellen uit de j waarnemers der bestandseommissie en rechtstreeks uit de verschillende ledenstaten de verdere officieren aan j te werven. Volgens Hammarskjoeld zouden in beginsel geen troepen gerecruteerd j Reeds in 1892 gaf de staat New-York toestemming tot het gebruik van stemmachines bij de verkiezingen en in datzelfde jaar werd er in Lock- port een proef mee genomen. In 1898 werden zij in Rochester, New- York, voor het eerst op grote schaal toegepast en zij voldeden daar zo goed, dat het gebruik van dit soort machines in verschillende delen van de Unie meer en meer werd toegepast. Bij de presidentsverkiezingen in 1952 werd met rond 58.000 stemma chines in 4.222 steden in 32 staten ongeveer 25 miljoen stemmen gere gistreerd, dat is 40 procent van het totaal. Ten opzichte van de verkie zingen in 1948, toen r.og een derde deel van de kiezers hun stem ..ma chinaal" konden uitbrengen, betekent dit dus een vermeerdering van rond 13.000 machines. dienen te worden uit de landen, die het permanente lidmaatschap van de I Veiligheidsraad bezitten, t.w. de Sov- jet-Unie, Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten cn China. De Nieuwzeelandse afgevaardigde heeft volgens Hammar-kjneid beves- tigd, dat Nieuw Zeeland troepen wil j leveren. Onder de talrijke vluchte lingen die uit Hongarije in Oosterijk zijn aange komen, bevinden zich veel kinderen zonder ge leide. Sommigen hebben kaartjes om de hals met opschriften als: „Zorg voor onze kinderen, wij blijven vechten tot hel laatst." Volgens een n iet-officiële schatting zijn zondag 15.000 vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. De stroom nam af naar mate de Russen hel toe zicht aan de grens ver- clierpten. In enkele staten worden stemma chines op grote schaal in de ste den gebruikt doch slechts in drie staten New-York, Connecticut en Rhode Island werd in 1952 uit sluitend van stemmachines gebruikt gemaakt: Louisiana besloot in 1954 bij de volgende verkiezingen even eens overal de stemmachine in "te voeren. Aan de stemmachine worden na tuurlijk strenge eisen gesteld: ge heimhouding moet verzekerd zijn, pe kiezer moet volledige gelegen heid heben zijn keuze te doen en de constructie van de machine moet zodanig zijn, dat geen stem door een defect aan de machine verlo ren kan gaan. Voorts moet de ma chine elk bedrog kunnen voorko men én naast nauwkeurigheid in het registreren van de stemmen moet ze deze zonder fouten totali seren. Een groot voordeel ligt in de snel heid waarmee de stemmenworden geteld: na het sluiten van hei I stembureau kunnen de resultaten meestal reeds binnen een half tot an derhalf uur bekend gemaakt worden een groot verschil bij het gebruik van de gedrukte stembiljetten, waar van het tellen vele uren meer in be slag neemt. Zo werd in een grote stad als Buffalo, waar 200.000 mensen 5-"-> stem hadden uitgebracht, de -dg reeds binnen anderhalf uur na het sluiten der stembureaus of- ficieel bekend gemaakt. Zondagavond laat zijn Russische tanks verschenen aan de Oostenrijks- j Hongaarse grens, waar het kleine j Oostenrijkse leger de wacht houdt. Grensfunctionarissen hadden tevoren i uiting gegeven aan hun vrees, dat de Sovjet-troepen bij hun acties tegen anti-communistische verzetsstrijders i de grens zouden schenden, doch te i Wenen ontvangen berichten wijzen er op, dat de Russen zorgvuldig achter de grens blijven. Regeringsfunctionarissen tc Wenen j hebben verklaard, dat Oostenrijk I vastl' sloten is, tot elke prys zijn I net.', aliteil tc handhaven. I Het blad van de Oostenrijkse com munistische partij „Yolkssiimmc" werd zondag in beslag genomen, cm- dat in dit orgaan werd gezegd, da; de j Oostenrijkse neutraliteit als een ge- j I volg van do situatie in Hongarije was j geschonden. aan\h0u^te ee,n heeld van de aankomst nan de Hongaars-Oostenrijkse grens bij het vlaatsie vluchtendenHeCn landbo™t™ctor, volgeladen met vluchtende Hongaarse vrijheidsstrijders, die Oosten rijk om asyl vragen. De onderste foto geefieenTeeld van de laatste fase van de strijd in Hongarije- De io- to toont een legervrachtwagen met mitrailleur en be laden met jonge vrijheidsstrijders, die opereren in het gebied van Sopron in Hongarije vlak bij de Oosten rijkse grens. In een gisteren door het „Gesprekcentrum" van het Staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf gehouden bijeen komst, in welk Gesprekcentrum" directie en per soneel vertegenwoordigd zijn, is een manifest van het personeel opgesteld en aangenomen, waaraan we ont lenen: ,,Met in onze herinnering gegrift de hartstochtelijke noodkreet van de om vrijheid strijdende Hongaren, die wij per radio uit het stervende Boedapest ver namen, zijn wij personeel van de staatsdrukkerij vertegenwoordigd door ons gesprekcentrum bijeen gekomen. Wij gevoelen nu meer dan ooit gewetensbezwaren als drukkers van onze Staten-Generaal mede te wer ken aan het zetten en drukken van de redevoeringen en opmerkingen van de in onze democratische staat nog gedulde communistische kamerleden. In geen geval zijn wij bereid in de handelingen op te nemen uitlatingen van communistische ka merleden, die beledigend zouden zijn voor de Hon gaarse vrijheidsstrijdersdie ook voor onze vrijheid zijn gesneuveld. Wij zijn echter overtuigd dat de voorzitters van beide kamers dergelijke uitlatingen reeds direct ontoelaatbaar zullen achten voor het doen opnemen in de handelingen der Staten-Generaal. Omdat wij als drukkers van het Parlement niet zelf standig mogen besluiten onze medewerking te weige ren aan het doen verschijnen van het communistische gedeelte van de kamerstukken en de handelingen der Staten-Generaal, wensen wij hier te verklaren, dat zolang de CPN nog in de Staten-Generaal is vertegen woordigd, wij geen loon meer wensen te ontvangen voor onze staatsrechtelijk gedwongen medewerking aan gratis propaganda voor et communisme. Dit loon zal naast het door ons beschikbaar stellen van vrije tijd en geld als offer voor de vrijheid, be stemd worden voor hulp aan de Hongaren. Zo zullen de communistische kamerleden per woord betalen voor de hulp aan de weduwen en wezen van de moedige Hongaren, die de heldendood zijn ingegaan voor de vrijheid. Wij doen een ernstig beroep op de Staten-Generaal ons niet blijvend in gewetensconflict te laten. De handelingen en kamerstukken dienen vrij te worden van communistische smetten". De waarnemend hoge commissaris der Verenigde Naties voor de vluch telingen, de heer J. M. Read, heeft een bedrag van 25.000 dollar ter be schikking van de Oostenrijkse rege ring gesteld, voor eerste hulpverle ning aan de uit Hongarije binnen komende vluchtelingen. De rectores magnifici van de Rijks universiteiten te Leiden, Groningen en Utrecht hebben zich telegrafisch gewend tot de minister-president, dr. W. Drees. In dit telegram vragen de drie rijksuniversiteiten de minis ter de universiteiten in te schakelen bij alle mogelijke hulp, die ons land Hongarije kan verlenen. Senaat, staf en studenten bieden asyl aan voor studerenden, medici stellen zich beschikbaar voor uitzen ding en eventuele andere hulp. Rond middernacht heeft zondag een groep jongelui het kantoor van het hoofdbestuur van de bij de EVC aangesloten algemene bedrijfsbond transport in de Van Breestraat 60 te Amsterdam met stenen bekogeld en daarna op de gelijkvloerse verdie ping een ravage aangericht. De ramen aan de voorzijde werden alie vernield en van de voordeur wer den twee panelen ingeslagen. In de kantoorruimte aan de straat zijde werden tafels en stoelen omver geworpen, bureauladen uitgetrokken en de lampen vernield. Ook na middernacht hebben zich in Amsterdam nog ongeregeldheden voorgedaan. Om 3 uur werd de brandweer ge waarschuwd voor een grote straat- brand op de Nieuwe Keizersgracht. Hier hadden onbekenden de ruiten van het gebouw van de communisti sche jeugdbond ingegooid, dc inboe del naar buiten gesleept en in brand gestoken. Ook ruiten van omliggende woonhuizen waren gesneuveld. Rond het gebouw Felix Merites" aan de Keizersgracht en aan de ach terzijde aan de Prinsensgracht lag de straat bezaaid met stenen en glas scherven. Aan de achterzijde waren van de parterre verdieping bijna alle ramen, ook die welke door traliewerk beschermd waren, vernield. Het per soneel plaatste grote houten vlon ders achter de vernielde ruiten. Ook op de eerste etage waren alle ramen kapot gegooid. De demonstranten be stonden uit studenten en uit grote groepen opgeschoten jongens en meis jes. Grote groepen Hongaarse vluch telingen passeren de Oosfenrijkse- Hongaarse grens op de weinige plaatsen waar de grens nog open is. De bovenste foto toont een Hon gaars gezin van een vrijheidsstrij der dat in een gebrekkig gemoto riseerd driewielertje de besneeuw de grens passeert. De foto onder werd genomen bij de Oostenrijkse grensplaats Nickels- dorf en geeft een beeld van een ongewapende Hongaarse vrijheids strijder, zijn luid schreiende vrouw en enkele kinderen die - begeleid door Oostenrijkse gendarmes - de grens passeren. Het katholiek huisvestingscomité te '-sHertogenbosch heeft de regering medegedeeld, dat het zijn bemidde ling aanbiedt voor onderdak voor Hongaarse vluchtelingen in Neder land. Tot dusver ontving het comité een bedrag van ƒ103.228,37 voor hulp aan Hongarije. Nu de situatie in dat land zo plotseling wederom veran derd is, is des te meer hulp nodig vooral voor de duizenden vluchtelin gen. Het Huisvestingscomité werkt daartoe nauw samen met de Oosten rijkse charitas. (Het gironr. van het r.-k. huis vestingscomité te 's-Hertogenbosch is 34348. Op het strookje te vermelden: Hongarije). (Advertentie) Na overleg met de gedelegeerde van het internationale Rode Kruis in We nen, heeft het Nederlandse Rode Kruis besloten met de ambulance die gisteren naar Wenen vertrok, ten be hoeve van de vluchtelingen mee te geven 2500 dekens, 2000 lakens, 2000 slopen, 3000 eetbestekken en een grote hoeveelheid toiletbenodigdheden. Bo vendien deelt het Nederlandse Rode Kruis mee, dat er een zeer intensief overleg* tussen de nationale Rode Kruisverenigingen en het internatio nale Rode Kruis gaande is over de mogelijkheden van hulpverlening in Hongarije. 14438 17520 0 18688 18725 178 5194 5291 596 8928 8958 2 13692 13761 18171 18726 21140 21811 927 962 964 290 354 358 537 584 639 876 892 944 147 341 610 843 997 116 254 481 970 119 5 270 407 610 802 l 144 379 537 685 915 204 258 465 467 665 674 859 860 119 127 278 324 563 640 973 977 129 135 273 293 417 439 658 672 804 838 145 168 442 456 554 571 710 739 931 955 115 139 183 340 353 357 523 525 535 721 741 752 863 878 949 174 209 274 405 414 449 611 619 630 693 696 715 933 943 956 164 191 215 344 362 365 489 515 520 742 798 813 932 941 964 128 139 196 466 477 493 603 635 649 824 828 931 a plaats voor le werkkring bennen 7.50 tinten (Advertentie)

de Stem | 1956 | | pagina 7