SP LUC Autobedrijf in de Nieuwstraat te Middelburg werd afgestemd Afdelingsvergaderingen van Terneuzens gemeenteraad fP 12 Raad bracht een eresaluut aan gemarteld Hongarije Vlissingse protestmeeting tegen Russisch verraad Kath. onderwijzers in west- Z.-Vlaanderen waren bijeen ZUID-BEVELAND Kruidenkracht! DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 NOVEMBER 1936 Eerst hamerstukken Scheldepersoneel beraadt zich Vandaag kernvergadering 1 looffwatcislanclon Begroting 1957 K.v.K. voor de eilanden Goed slot van f 26.500 Promotie van de heer G. Grootenhuis Ondanks politieke verschillen één front Voorzitter Cornelis blijft nog een jaar Rock n roll", ziekenhuis, abri in Sluiskil, oudèn van dagen Radio en pers Walcheren MIDDELBURG Vandaag geen bevrijdingsvlaggen PROTESTVERGADERING ZEEL'WSt //- VLAANDEREN TERNEUZEN Burgerlijke Stand GOES Optreden van pater H. de Greeve Burgerlijke Stand Bijeenkomst van Zeeuwse CTD HULST KRAAMCENTRUM TIEN JAAR GEMEENTE CLINGE. AGENDA Vandaag Morgen LAAT Geb .De bc Ca Waterb Terstond na de opening van de gemeenteraad van Middelburg gister middag, las de waarn. voorzitter, wethouder Kögeler, een verklaring voor, waarin medeleven werd betuigd met het deerniswaardig lot van het Hongaarse volk en diepe afschuw werd uitgesproken over het ver raderlijk en meedogenloos optreden van de communistische overwel diger. Na de verklaring werd een minuut stilte in acht genomen. parkeerd wordt voor de kantoren van de Planologische dienst in die straat. De voorzitter verdedigde het af wijzend voorstel met kracht. Het gaat niet aan om de rommel, welke men van de Herengracht weerde, naar de Nieuwstraat te brengen. Hij me. moreerde hoe er voorheen een derge lijk bedrijf in de Nieuwstraat was en het toen klachten regende over stank, gerucht en brandgevaar. Dergelijke inrichtingen horen thuis op het in dustrieterrein. De eerste 17 punten op "de agenda lokten weinig discussie uit cn gleden vrijwel zonder opmerkingen onder de hamer door. Alleen bij het voorstel om school C, van nieuwe leermidde len te voorzien, drong de heer Hu- bregtse er op aan, deze school verder te saneren, o.m. door verlaging van de ramen. De voorzitter wees er op, dat een en ander reeds op de urgentielijst staat en zo mogelijk zal aan die school-sanering, voorkeur worden ge geven. Een uitvoerig debat ontstond pas bij het voorstel om de heer v. d. Ys- sel geen toestemming te verlenen tot het vestigen van een auto-bedrijf en spuiterij in een pakhuis aan de Nieuwstraat. De heer Hubregtse zei het niet eens te zijn met de motivering van b. en w„ waarin gewezen werd op het toenemend auto-verkeer, want dit zou juist uitbreiding billijken van dit soort inrichtingen Spreker was toch voor het voorstel' van b. v w. ter- wille van de sanering der binnen stad. In dit verband bepleitte hij aan koop door de gemeente van dit oand. De heer Geerse Was het hier slechts ten dele mee eens en hij vond, dat men best de heer v. Yssel, die men er mee te paard helpt, een paar jaar toestemming kan verlenen. De heer Hoek stelde zich achter de heer Hubrechtse. terwijl de heer van Loo het met de heer Geerse eens was. De heer Baars zag er geen heil in om de Nieuwstraat blij te maken met een spuiterij. Tegen het argument dat de Nieuw straat last zal krijgen van auto's die bij het bedrijf komen te staan, zei de heer van Loo. dat er ook druk ge- Op de Scheldewerf te Vlissingen is gisteren enige beroering ontslaan toen er het bericht bekend werd, dat te Hendrik Ido Ambacht het werk aan in aanbouw zijnde Russische schepen was neergelegd. Reeds eerder op de dag had het bestuur van de perso- neelskern contact opgenomen met de directie van de Scheldewerf, die eveneens een drietal Russische sche pen in aanbouw heeft. Met het kernbestuur heeft de di rectie overwogen, dat die schepen ge bouwd worden in opdracht van de regering en ingevolge een handels- tractaat tussen de regeringen van ons land en van Rusland. Afgezien nog van de gevolgen, die op ander niveau uit een staking zou den voortvloeien, heeft men over wogen, dat ook de gevolgen op de werf zelf van grote omvang zouden zijn. Aan de schepen werken n.l. en kele honderden mensen, voor wie men slechts gedeeltelijk onmiddellijk ander werk zou hebben. De directie is ermee bekend, dat vandaag de volledige kern vergadert om zich op maatregelen te bezinnen, waarbij o.a. een hulpactie voor Hon garije besproken zal worden. Giste ren heeft zij het kernbestuur aange raden geen ondoordachte dingen te doen. Wanneer de kern vandaag tot maatregelen zou besluiten, zal daar tegen evenwel van directiezijde geen verzet worden gepleegd. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 7 november de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.34 en 17.50 uur; te Terneuzen om 4.59 en 17.15 en te Vlissingen om 4.26 en 16.45 uur. (Advertentie) Wethouder van 't Westende zei, dat het hier een meerderheidsvoor- stel betreft. Hij dacht erover tegen te stemmen, om de heer van Yssel een kans te geven. Na enig debat werd tenslotte het voorstel van B. en W. met 103 stem. men aangenomen. 'n Poging van de heer Wattel om bij het voorstel tot hernieuwde vast stelling der precariorechten de weeg bruggen en benzinepompen zwaarder te belasten, vond geen steun. Men mocht, zo oordeelde de voor zitter, geen rekening houden met de baten van de huurder, maar slechts met de ruimte welke ingenomen wordt. Nog geen gratificatie voor de politie Bij het re-advies inzake het adres over de politie-salarissen werd het jammer gevonden dat de raad over het salaris der politie niets te zeggen heeft. De heer Schenik kon begrijpen dat b. en w. willen wachten of bij de behandeling der b.egroting van Bin nenlandse Zaken misschien de minis ter over de hele lijn goedkeurt, dat de verhoging van 6 pet. met 1 juli ingaat. De heer Hubregtse opperde het idee om de gratificatie alvast te ge ven en die weer in te houden wan neer de minister de verhoopte toe zegging doet. Wethouder Berenpas zei dat dit niet mogelijk was, zodat men niet an ders kan doen dar. afwachten. Het opgeworpen balletje om ook de onderwijzers een gratificatie te geven, werd op deielfde gronden te ruggekaatst. Het voorstel van B. en W. werd aanvaard. Zeer langdurig is er tussen de heer Wattel en de voorzitter gekibbeld over het niet tijdig ter kennis bren gen aan de raad van brieven door G.S. aan hem geschreven. Een motie-Wattel waarin de wen selijkheid werd uitgesproken om alle stukken van G.S. over de begroting direct aan de raad over te leggen, werd met 8—7 stemmen aanvaard. Tegen stemden de vier wethouders en de heren Geerse, Breel en van Loo van de P.v.d.A. Op een vraag waarom G.S. bezwaar maakten tegen het verstrekken van een renteloze lening, gaf de voorzit, ter te kennen dat Middelburg had te zorgen voor een sluitende begroting aleer er financieel risico mocht wor den genomen. Sympathiek voorstel Bij de rondvraag stelde de heer Hubregtse voor om het presentiegeld deze keer over te maken aan het Rode Kruis voor Hongarije. Dit werd aanvaard. Meegedeeld werd nog, dat, de bur gemeester een kleine medische be handeling ondergaat te Groningen en dat hij over enkele weken zijn bezig heden hooptpp te hervatten. Morgen vergadert te Goes de Ka mer van Koophandel voor de eilan den o.m. tot vaststelling der begro ting 1957. Het eindcijfer is f. 136.620 en het voordelig saldo f. 26.500. Bij „ontvangsten" worden de jaar lijkse bijdragen, evenals vorig jaar, geschat op f. 120.000 en de nieuwe inschrijvingen op f 3.000. Bij „uitga ven" is de post salarissen op f. 56.800 gesteld en de post pensioenstortingen op f 5.520. Van de overige posten noemen wij: verwarming en verlich ting f 2400; telefoon en telegrammen f 2500; druk- en bindwerk f 3000; kantoorbehoeften f 2500; reis- en ver blijfkosten f 7000; representatie en vergaderingen f 2500; subsidies en contributies f 6000; porti f 2000; aan schaffing en onderhoud inventaris idem en accountantsonderzoek f 2200. De heer G Grootenhuis, adj. direc teur van de Gezondheidsdienst voor dieren te Goes, zal op 29 november te Utrecht promoveren tot doctor in de vee-artsenijkunde. In een tot berstens toe gevuld Concertgebouw te Vlissingen werd maandagavond de protest meeting gehouden, waarop spre kers van vijf democratische par tijen het woord voerden. Bewo gen en tot het uiterste geladen hoorden de honderden de spre kers aan. Namens de A.R. sprak het lid van G.S., de heer A. Schout, wiens rede herhaaldelijk door langdurig applaus werd on derbroken. Hij merkte op, dat men als politieke partijen welis waar tegenover elkaar staat, doch wanneer de nood aan de man is, men elkaar weet te vin den en een front vormt. „Wij kunnen niet genoeg proteste ren tegen het vuige verraad in Hon garije en wij moeten de onderdruk kers tonen, dat er ook een wereld geweten is. Onomstotelijk staat vast. dat alles verbroken moet worden, wat met Rusland samen hangt, zowel be sprekingen als gezantschaps-betrek- kingen". Voorts wees de heer Schout ook op het middel van gebed. Namens de KVP voerde ir. G. P. M. Dikötter het woord. Spreker zag geen andere oorzaak in dit verraad, dan de haat. Langzaam groeit het ver zet en met hulp van ons allen moet 1 een betere wereld opbloeien. De ge- i beurtenissen in Hongarije zijn helaas nodig geweest om ons geweten wak ker te schudden. Samenbundeling van alle activiteiten is meer dan ooit geboden. Doch daarnaast ook het brengen van grote offers en het vol ledig opzij schuiven van verschillen. De heer Dikötter zag eveneens als noodzaak het breken met iedere vorm van samenwerking met de Russen. Wanneer U kunt bidden, bidt dan tot God. God zegene Hongarije. Moge het bloed van de Hongaarse broe ders en zusters niet tevergeefs ge vloeid zijn", aldus ir. Dikötter. Vervolgens sprak namens de WD de heer H. B. Knoop, die wees op het gevoel van onmacht, dat ons al len bekruipt omdat we geen daad werkelijke hulp kunnen bieden. De gedeputeerde M. J. van Poelje (PvdA) sprak een bewogen rede uit. „De bloedige les van Boedapest heeft ons geleerd, dat we onmogelijk met de Sovjets kunnen samenwerken. La ten we offers brengen ook voor onze defensie". Namens de CHU sprak de heer H. van Rooyen. Hij wees op ons aller verantwoordelijkheid voor de naaste. Hij wekte op tot gebed. De burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff. onder wiens leiding deze bijeenkomst werd gehouden, wees in zijn slot woord op de wens, die bij ons allen leeft: de volledige vrijheid van het Hongaarse volk. Hij las hierna het telegram aan de regering voor, dat in hield, dat men hevig protesteert te gen het bloedbad in Boedapest en dat opwekte tot bevordering en tot uiting brengen van de gevoelens van af schuw tegen wat daar geschied is. heerlijk en 14 in eén rol De leden van de katholieke onder wijzersbond in west-Z.-Vlaanderen kwamen voor een belangrijke verga dering bijeen in hotel Du Commerce te Oostburg. Voor de aanvang van de vergadering werd om kwart over negen in de parochiekerk te Oost burg door de geestelijk adviseur de ken Lievegoed een H.Mis opgedragen voor de zielerust van de enige tijd geleden overleden onderwijzeres uit Sluis, mej. B. Vhast. De vergadering werd druk bezocht. Voorzitter J.Ch. Cornelis feliciteerde secretaris Culenaere, die onlangs bij zijn afscheid als hoofd van de school te Aardenburg pauselijk was onder scheiden. Ook de geestelijk adviseur werd geluk gewenst, zij het een dag te vroeg, met zijn zeventigste ver jaardag. Nadat de aansluiting van de kleuterleidsters bij de KOB bespro ken was, werd besloten dat men ook dit jaar tijdens het jaarlijks uitstapje weer de opera te Gent zal bezoeken, waar Aida gespeeld wordt. Mevr. Lia Timmermans hield een lezing over haar vermaarde vader Felix Timmermans. Al zou men nooit De afdclingsvergaderingen van de Terneuzense gemeenteraad voor het on derzoek van de ontwerp-gemeentebegrotingen voor het dienstjaar 1957 werden op 22 en 23 oktober 1.1. gehouden. Op deze vergadering werd door het college van B. en W. verantwoording afgelegd mede in verband met gemeentelijke subsidies, die voor 1957 zullen worden toegekend. Op deze beide vergaderingen worden gewoonlijk punten van zeer uiteen lopende aard behandeld: punten waarvan men enigszins verrast opkijkt wan neer men het verslag van deze vergaderingen doorleest. Wij zouden hierbij willen opmerken dat radio en pers misschien beter over deze film hadden gezwegen, doch het feit dat na de vertoningen hier en daar relletjes ontstonden, niet helemaal te wijten is aan het vermelden daarvan. Maar ook dit is een bewijs dat de jongste der Mu zen niet onopgemerkt in onze samen leving vertoeft en een goede voor lichting dringend nodig is. Andere leden zijn van oordeel dat de subsidie aan de ziekenhuizen uit komende op 30 cent per ligdag te laag is Andere gemeenten subsi diëren met bedragen van 50 cent tot een gulden per verpleegdag. Zij me nen, dat Terneuzen zich zeker bij de laagste bedragen zal moeten aanpas sen. Een ander lid heeft bedenking tegen het geraamde garantiebedrag ten behoeve van het Julianazieken- huis. Naar zijn mening had het zie kenhuisbestuur pogingen moeten aan wenden een gedeelte der garantie voor eigen rekening te nemen. Ten aanzjen hiervan wordt opge merkt, dat enkele jaren terug de sub sidies op vaste bedragen waren vast gesteld. Op voorstellen uit het mid den van de raad is toen besloten de methode van subsidie-verlening te veranderen maar het totaal beschik bare bedrag onveranderd te laten. B. en W. stellen nu voor de sub sidie van het St.EIisabeth-ziekenhuis voor 1957 te bepalen op 7.000. Blijkens de begroting van het Ju- lianaziekenhuis dient het garantie bedrag te worden geraamd. Volgens B. en W doet de stichting veel moei te het exploitatietekort te beperken. Nadat politie en brandweer onder de loep zijn genomen, brengen enkele leden de film „Rock 'n roll" ter sprake, waarbij zij wijzen op het geen in andere gemeenten bij de ver toning van deze film door de jeugd is teweeggebracht. B. en W. zijn echter ten opzichte van deze film nogal nuchter, daar zij aanvankelijk de bezwaren niet zo groot zien. Zij zijn van mening, dat van de zijde van radio en pers een slechte pro pagandistische invloed is. uitgegaan. van deze schrijver gehoord hebben, dan nog zou het een genot geweest zijn om zijn dochter over hem te horen vertellen. Ruim een uur hield zij de aanwezigen in de ban van haar sublieme vertelkunst. Eenvou dig. bewogen, bovenal charmant was de voordracht over haar beminde vader. Als laatste deel van de vergade ring stond op het program een be langrijke bestuursverkiezing. Voorzit ter Cornelis, secretaris Culenaere en vice-voorz. Roozen zouden na tien tallen jaren hun bestuursfuncties ver vuld te hebben, aftreden om hun plaats aan jongere krachten over te geven. Daar de vergadering het er unaniem over eens was, dat een af treden van de drie bestuursleden en bloc niet gunstig zou zijn voor de goede gang van zaken in de vereni ging, werd de heer Cornelis verzocht nog enige tijd als voorzitter te willen blijven. De heer Cornelis stemde er in toe nog voor een jaar voorzitter te blijven, erbij opmerkend, dat er na de 31 jaar van voorzitterschap nog wel een jaartje bij kan. Bij de stemming waren de stem men nogal verdeeld. Tenslotte ech ter werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heer Stinnewijn uit Hoofd plaat en de heer Roozen uit Oost burg, zoon van de afgetreden vice- voorzitter. Wachtgelegenheden Het zal voornamelijk de bewoners van Sluiskil verheugen te vernemen, dat een wachtgelegenheid zal worden geplaatst bij de te maken bushalte in de nabijheid van café Krijger. Aan Rijkswaterstaat is gevraagd de mogelijkheid van plaatsing van een schuilgelegenheid aan de oostzijde van het kanaal te willen nagaan. Een nadere toelichting wordt ge geven op de subsidiepost ten behoe ve van de stichting openbare biblio theek. Er is F. 1.100,- méér ge raamd dan vorig jaar en een lid wil weten of deze verhoging moet worden toegeschreven aan de aan schaf van nieuwe boeken. Het blijkt dat het aangevraagde bedrag geheel is afgestemd op de rijkssubsidievoor waarden, hetgeen wil zeggen dat de gemeente F. 4.767,- ter beschikking moet stellen alvorens rijk en pro vincie hun hiermede in evenredigheid vastgestelde tegemoetkomingen zul len bijdragen. Zolang niet volgens de rijksregeling gewerkt kan worden, wordt slechts een gedeelte van het geraamde bedrag uitgekeerd. On danks deze toezegging doet de sub sidie van F. 90,- aan de r.-k biblio theek te Terneuzen en F. 75,- aan de katholieke bibliotheek te Sluiskil, maar armetierig aan. Muziekkiosk Voor de r.-k. harmonie ,,St. Fran- ciscus" te Sluiskil ziet het er met betrekking tot de muziekkiosk maar somber uit. Wanneer daar een con cert zal moeten worden gegeven zul len de muzikanten vooreerst nog geen dak boven het hoofd hebben, als men het bladerdak der omringende bomen even buiten beschouwing laat. Dat dak is met het uitbreidingsplan voor Sluiskil naar een min of meer wa zige toekomst verschoven, omdat het aanbrengen van 'n dak zoveel schijnt te kosten dat dit niet kan opgebracht worden. Wanneer het gaat om culturele prestaties blijkt het gemeentebestuur niet al te karig te zijn. Voor de di verse toneelverenigingen te Terneu zen en de centrale organisaties ama teurtoneel wil men maximum F. 1.000 spenderen Enkele leden tonen belang stelling voor deze post. Zij wensen inlichtingen omtrent de voorwaarden, die het college in acht zal nemen bij het verstrekken van subsidies. Zij menen dat dit afhankelijk dient te worden gesteld van de bereikte resultaten in het Zeeuws Landjuweel, doch dit achten B. en W. niet juist, zeker niet voor beginnende vereni gingen. ,,Men zal zich hierover ver der beraden." Ook voor meer gevorderde vereni gingen zou dit niet juist zijn. Een uitslag in het Landjuweel hangt van veel te veel factoren af, die men niet in de hand heeft. Subsidies Tenslotte verzoeken enkele leden, de grondslagen te willen mededelen waarnaar de geraamde subsidies voor jeugdzorg en bejaardenzorg worden verdeeld. Hierop wordt geantwoord dat bet kadervormingswerk wordt gesubsidi eerd naar de werkelijk gemaakte kos ten. Ten behoeve van het georgani seerde jeugdwerk wordt per vereni ging f. 25,- bijgediagen benevens een bedrag dat afgeleid wordt van het aantal leden en van het aantal uren jeugdwerk. Ten aanziqp van het massajeugd werk wordt elke aanvraag afzonder lijk beoordeeld. Voor de bejaardenzorg voor 1957 wordt voorgesteld een subsidie te ver lenen van F. 150,- voor de r.-k com missie te Sluiskil, van F. 300,- voor de r.-k commissie te Terneuzen en van F. 550,- voor de federatie van vrijwillige vrouwelijke hulpverlening. B. en W. merken daarbij op dat elke aanvraag afzonderlijk is beoordeeld, en dat de sterkte van de gezindten niet alleen maatstafgevend is geweest voor de hoegrootheid van het sub sidiebedrag. De r.-k. commissie te Terneuzen verzorgt wekelijks de sociëteit in het Parochiehuis, waar ruim honderd be jaarden hun ontspanning komen zoe ken. Meer dan de helft van dit aan tal is niet-katholiek en even welkom. De federatie van vrijwillige vrouwe lijke hulpverlening verzorgt eveneens de bejaardensociëteit van de Terneu zense bejaarden in het jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Deze sociëteit wordt door ongeveer dezelfde bejaar den bezocht. Toch ls de subsidie aan de laatste bijna het dubbele van die aan de eerste. Vandaag zal, in verband met de rouw om Hongarije, de bevrijding van de stad niet herdacht worden met het uitsteken der vlaggen. „Laten we", zei gisteren de voor zitter in de raad, ,,de vreugde over die bevrijding bewaren in ons hart'.' Morgenavond houden de verschil lende politieke partijen een protest vergadering in de Burgerzaal van het stadhuis tegen de overweldiging van Hongarije. BROMFIETSER AANGEREDEN Op de Vlissingse Singel had zater dag een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfiets. De bromfietser moest zich met enkele blessures onder doktersbehandeling stellen, terwijl zijn vervoermiddel vrij ernstig werd beschadigd. GEMEENTE MIDDELBURG De inenting tegen pokken op 6 no vember te Middelburg gaat niet door. t Advertentie) In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden* Geboren: 2. okt. Carla Erna Jose- pha, dochter v. Leon Eduardus Baert en Paula Maria de Groene, Virken. straat 9. 26 okt. Ronnie Carolus Jose phine, zoon van Joseph Carolus Lu- dovicus Oi.genae en Maria de Jonghe (won. te Koewacht, Graanstr. 8) 27 okt. Leonardos Jan Martinus zoon van Andreas van der Veeke en Anna Ma ria Martijna Machielse, Dokw.g 53. 29 okt. Lei'itje Suzanna, dochter van Daniël Jozias Dees en Suzan:.a Rio- mens, P 116. 29 okt. Fr. Martine Ma- thilde, dochte van Jacques Pacifique Gabriel Vivanti en Gabrielle Eléo nore Lucie Bossu (won. te Axel, Vil lapark P 96, Sluiskil). 30 okt. Tetje Maria, dochter var. Tjeert Staal en Riemkje van den Bosch (won te Axel Bernhardstr. 11). 31 okt. Wilhelmus Adrianus Elisabeth Christiaan, zoon van FerdinanJus Johannes Oosterhout en Adriana Johanna Libregts (won. te Sas van Gent, Burg. Hoefnagel straat 48). Huw.-aangiften- 30 okt. Anthonij Willem Butler. 31 jaar, geh. gew. en Tanneke Geijp 32 jaar, jd. Maarten Maas, 21 jaar. jm. en Vrouwtje Pie- ternella van Hoorn, 19 jaar, jd. Huw.-voltrekkingen: 1 nov. Rosé Petrus Eggermont, 23 jaar jm. en Ag nes Angela Gelderland. 20 jaar jd. Overleden. 27 okt. Izaak van Kerk voort, 64 jaar. geh. gew. met Maria Hendrika Johanna Kanters, Jannetje de Koeijer, 61 jaar, echtg van Rer.é Blondel. 31 okt. Ludwig Alphons Mar tinus Fierinck, 42 jaar. echtg. van Wilhelmina Maria Schenk (won. te Axel). BEGROTINGEN IN DE RAADSVERGADERING Op de agenda voor de openbare raadsvergadering op donderdag 8 no- Met Maria-spel Op uitnodiging van „de Instuif" trad pater de Greeve op in zaal Krij ger met het door hemzelf geschreven Mariaspel „Een opzienbarende recht spraak". Voor-pater de Greeve, die weer op volle kracht is, zijn solospel be gon, heeft hij op indringende, haast smartelijke wijze uiting gegeven aan zijn diepe bewogenheid met het lot van het verraden, besprongen en ge martelde Hongarije. Deze in koelen bloede begane misdaad, noemde hij het failliet van een samenleving en verklaarde hij uit het tekort aan naastenliefde en rechtvaardigheid van de ouderen. „Doe het beter dan wij", riep de spreker de jongeren toe en hij wees hen er op, dat het enige wat men stellen kan tegen de brute macht van het door de Russi sche communisten ontketende geweld het gebed is. Daarna begon spreker met zijn spel waarin uitgebeeld wordt, hoe op een bijeenkomst van humanisten katho lieken van verschillende pluimage zich laten ondervragen over hun Maria-verering. Op meesterlijke wijze gaf pater de Greeve de typeringen van een ver zetsheldin, een kelner, 'n vliegenier 'n meisje van de straat, 'n toneel speler en de heilige landbouwer Isi- door weer, welke hij, ieder in eigen woorden en naar eigen aard over de machtige tussenkomst van de H. Maagd liet vertellen. Grootse voor drachtskunst gaf hij in de weergave van het katholiek gezin, waarin de kinderen in devotie tot Maria worden groot gebracht en aangrijpend was hij tenslotte als de pastoor, die enkele stralende Maria-liederen op sublie me wijze declameerde. In doodse stilte volgde het gehoor dit spel, dat nog een bijzondere kleur kreeg door de muzikale omlijsting van mevr. Ex-Willemse uit Nijmegen Geboren: Eleonore, d. v. A. v. Ge- merden en H. v. Klelf; Jacoba, d. v. M. v. Sluijs en W. Stroo; Wilhelmina, d. v. G. Hopmans en A. Rijk; Johan na, d. v. A. Houtekamer en M. Lu- teijn; Gerardus, z. v. J. Walrave en J. Daane; Hendrika G., d. v. A. v. •Hertum cn A. v. d. Schraaf. Ondertrouwd: M. Capello, 23 jaar cn F. Krijger, 17 jaar: J. Liplijn, 36 jaar en J. Steketee, 49 jaar. Gehuwd: W. Weezepoel, 29 jaar en L. Lepoeter, 30 jaar. Overleden: J. Greep, 69 jaar. s-Heer Arendskerke BENOEMD De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature Van Sabben tot lid van de gemeenteraad benoemd verklaard de heer W. J. v. d. Berge te 's Heer Hendrikskinde ren. PROPAGANDA VOOR HET RODE KRUIS De afdeling Zuid-Beveland-west van het Ned. Rode Kruis belegde in het verenigingsgebouw een propaganda- Dijeenkomst. waarvoor goede belang stelling bestond. Behalve enkele andere films stond dc bekende film DIE LETZTE BRU- CKis op het programma. Het woord werd gevoerd door burgemeester D.M.Vermet, die het vele goede werk memoreerde, dat het Rode Kruis, ook in deze weken, verricht. De bur gemeester vroeg aandacht voor een te vormen bloedtransfusiegroep. Staande de bijeenkomst meldden zich reeds verschillende personen als donor aan. Heinkenszand KONIJNEN RN PLUIMVEELIEF HEBBERS KWAMEN AAN HUN TREK. Op initiatief van de konijnen- en pluimveeverenigingen „Streven naar beter" uit Nieuwdorp en „Zeelandia" te Goes, werd in Heir.kenszand een tentoonstelling gehouden die. zowel wat het aantal en de kwaliteit der inzendingen als de belangstelling der liefhebbers betreft, een succes is ge worden. Niet minder dan 166 exemplaren werden aangevoerd en zodoende had den de keurmeesters, de heren de Cock en Dieleman, hun handen vol. De volgende hoofd-ereprijzen werden toegekend Kampioen der tentoonstelling, Wit vl. reus van M Stroosnijder uit Krui ningen: le prijs: Wit Wener, eveneens van M. Stroosnijder te Kruiningen; 2e prijs: Wit VI. reus, van J. H. van strien te Wolphaartsdijk; 3e prijs: Wit VI. reus van J. Bakker uit Zie- rikzee; 4e prijs: Wit VI. reus van J. Grim te 's.Heerenhoek; 5e prijs: Lo- tharinger van N. Corr.elisse te Nieuw dorp. Ereprijzen: G. Kramer, Wolphaarts dijk met Kongr. VI. reus. A. Janse, Heinkenszand met IJzergr. VI. reus; M. Stroosnijder, Kruininge met Wit VI. reus; L. Verschiere, Heir.kenszand met Lotharinger; M.Huygens, Hein kenszand met Franse hangoor; M. Meulblok te Heinkenszand met Gr. Chinchilla; J. Bakker, Zierikzee met Wit Wener; L. Janse, Heir.kenszand met Hollander; A. Westveer, Katten- dijke met Pool. Van de afdelingen kippen en sier- duiven gingen de ereprijzen, resp. naar J. en D. Katsman uit Wol phaartsdijk. R K. V.V. LUCTOR ORGANISEERDE GESLAAGDE BAZAR. De door de r.-k. v.v. Luctor geor ganiseerde bazar om te trachten daar mede een sedert geruime tijd bestaan de financiëel tekort op te heffen, kan geslaagd worden genoemd. Reeds voor de bazardagen hadden rjelen hun gifter. in geld of natura geschonken, waarmede een goede aanloop was verzekerd. Vooral de zaterdagavond was het een drukte van belang en werden er goede zaken gedaan. Kruiningen RAADAGENDA Donderdagavond komt de gemeen teraad van Kruiningen in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.a. de volgende punten: een voorstel tot vaststelling van een verordening tot het toekennen van een uitkering ineens over het tijd vak van 1 september - 1 januari 1957. voorstel tot vaststelling van een bijzondeVe rooilijn voor het perceel van de heer C.J.van Dijke, mole naar; voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van De Schotte; voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan de Rijksweg; voorstel tot aankoop van een per ceeltje grond in de nabijheid van het gemeentelijk sportterrein, dat be stemd zal kunnen worden tot stal ling van rijwielen. TEKEN DES TIJDS Dezer dagen is één der paarden- travailles bij de smederij van de heer Van Boven afgebroken. Deze overigens onopvallende ge beurtenis is weer eens een bewijs, dat de modernisering in de land bouw steeds doorgaat en de paar- dentractie uit het bedrijfsleven gaat verdwijnen. Kloetinge UNIFORMEN VOOR DE DRUMBAND De papieractie van de muziekver eniging „Excelsior" is voorlopig stop gezet. Zoals bekend werd er de laat ste tijd papier opgehaald bij de inge zetenen voor het uniformfonds en de onlangs opgerichte drumband. Momenteel schijnt deze actie echter weinig op te leveren. Inmiddels zijn de uniformen voor de leden der drum band reeds aangemeten, terwijl Kloe tinge binnen korte tijd ook de eerste officiële mars van deze band zal kunnen aanschouwen. „SCHOOLSTRAAT" VERGADERDE In de vergadering van de buurt vereniging „Schoolstraat" zijn de af tredende bestuursleden J. Lankester en A. Leijs, resp. secretaris en al gemeen adjunct, herkozen. De pen ningmeester, de heer M. Felius, meldde een batig saldo. Besloten werd om de contributie te verhogen. Daarna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. De jaarlijkse bijeenkomst van het technisch personeel bij de Cultuur Technische Dienst Zeeland, werd dit maal te Cadzand in het Strandhotel gehouden, onder leiding van de hoofd- ing.-directeur L. Appelman. De bijeenkomst werd ook bijge woond door ir. G. ter Brugge, van de directie van de Cultuurtechische dienst. Op een inleiding door ir. J.J. Wes terhof over de oorspronkelijke taak, de ontwikkeling, de huidige en de toekomstige taak van de wetenschap pelijke afdeling volgde een geani meerde gedachtenwisseling. Na de gezamenlijke koffiemaaltijd werden door de heer Kolijn, ambte naar van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" enige filmpjes van west- Zeeuwsch-Vlaanderen vertoond. Nadat nog enige interne aangele genheden waren besproken, werd tot slot een excursie naar 't Zwin ge maakt. vember om 7 uur staan vermeld een voorstel van b. en w. tot het verle nen van machtiging tot het opnemen van kasgelden en een tot het vast stellen van de begroting van het grondbedrijf, het woningbedrijf, de dienst van Maatschappelijke Zorg en die van de gemeente. De agenda bevat een aantekening waarin wordt medegedeeld, dat hier bij onder meer zal worden behan deld het voorstel van b. en w. van 30 oktober tot het beschikken op ver zoeken om subsidie van de hierbij genoemde verenigingen. Sluiskil COKES-OVER LAND INSTALLATIE De bedrijvigheid welke thans heerst op de Kanaaldijk van de Oostkade doet velen bjj oppervlakkige aanblik vermoeden, dat een of ander acro baten-stellage wordt gebouwd. De op zet is echter van geheel andere aard, n.l. montage van een cokes overlaad- installatie en wel het gedeelte, dat van fabriek tot schip de weg zal overspannen. Met de reeds aanwezige descenseur zal hierdoor de mogelijkheid gescha pen worden, in de toekomst van twee soorten installaties cokes aan boten af te tappen. Deze laatste te bevesti gen verbinding, wegende 15 ton, zal na montage in zijn geheel per drij vende bok getransporteerd worden, waarmee het laadproces van de ACZ in belangrijke mate zal zijn verruimd. Philippine AFSCHEID DS. HONDERS De Ned. Herv. gemeente heeft af scheid genomen van ds. Honders. wegens vertrek naar Gelderland. In een speciale kerkdienst was de belangstelling groot. O.m. zagen wij de gemeente vertegenwoordigd door burgemeester van Hoek en de wet houders Cornelis en Barbé. In zijn predikatie nam de dominé afscheid. Na de kerkdienst nam de gemeente afscheid Burgemeester van Hoek deed dit met enige goed ge kozen woorden. Hij dankte de dominé voor de goede verstandhouding. Ook zijnerzijds bracht de dominé dank daarvoor. Velen hebben toen de dominé nog de hand gedrukt ten afscheid, we gens. Het Kraamcentrum Maria Ancilla heeft zijn tienjarig bestaan in alle eenvoud gevierd. Het was al niet de bedoeling er een uitbundig feest van te 'maken, doch gezien de dra matische omstandigheden in Honga rije is er van feestvertoon in 't ge heel niets gekomen. Het jubileum werd bijgewoond door de voorzitter van de Zeeuwse vereniging Het Wit- Gele Kruis, burgemeester J. van Don gen van Aardenburg en verdere be stuursleden, evenals door de voor zitter van de afdeling Hulst, mr. H. van Son. Het programma van de feestdag, die meer een gedenk dag is geworden, vermeldde een H. Mis, in het pensionaat opgedragen door pastoor J. Preyers, een geza menlijke maaltijd, een filmvoorstel ling enz. Naar de leidster-docente van het internaat, zuster M. Hoenselaar, ons meedeelde zal de nieuwe opleiding, ondanks de geringe belangstelling, waarschijnlijk toch doorgaan. Clinge Burgemeester en wethouder van Clinge maken bekend, dat op woens dag, 7 november om 14.30 uur te Nicuw-Namen en donderdag 8 no vember om 15 uur te Clinge in de wijkgebouwen van het Wit-Gele Krus gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken voor de kinderen be neden 1 jaar zal worden gegeven Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand raadplege men vooraf de huisarts. 536-0 Burgemeester en wethouders van Clinge, P. V. M. Vercauteren, burgemeester M. v. d. Bom, secretaris. IJzendijke FANCY-FAIR In het parochiehuis werd een fancy- fair gehouden ten bate van Herwon nen Levenskracht. Velen brachten 'n bezoek aan de zaal vol attracties, waar mede door de vrolijke muziek een prettige stemming heerste. De fancy-fair, die goed verzorgd en ge organiseerd was, mag wel geslaagd genoemd worden. Hoofdplaat VEILIG VERKEERSDAG Op de Veilig Verkeersdag werd 's middags door de jeugdbrigadiertjes reclame gemaakt door het verkopen van boekjes en voor de schoolkinde ren werd een filmvoorstelling gege ven. 's Avonds werd aan de ouderen een filmavond aangeboden. Na een propagandistisch woord door de heer Ziekemeijer van het Verbond voor Veilig Verkeer, werden enkele ver- keersfilms vertoond. Tot slot werd ge draaid de prachtige kleurenfilm „Land beneden de zeespiegel". GOES Grand: De bestorming van Alomo. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ma demoiselle Brigitte. MIDDELBURG Electro: De misdaad van kapitein Stuart. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Char ge aan de rode rivier. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De dief des konings. VLISSINGEN Alhambra: Inspecteur Ripley slaat toe. Luxor: De hel van Silverrock. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Don Carlos. AXEL Het Centrum 8 uur: Marcelino, brood en wijn. GOES Grand: De bestorming van Alomo. MIDDELBURG Electro: De misdaad van kapitein Stuart. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het begon in Parijs. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Char ge aan Ie rode rivier. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De dief des konings. VLISSINGEN Alhambra: Inspecteur Ripley slaat toe. Luxor: De hel van Silverrock. Het hl gesproke Er tri weer eer diging d zaakt do pen in de Hongaar: amsterd hield een die door t; woond. Ra» bijeenkomsj land de e volgen. ,,De vrij< de niet ve Doorn, lai KVP, die e moeten de nisaties zor het haar di volkeren te leen het ge er is ook eej Ook burg heer M. Ri vlammende moord op 1 Tevoren dammers e hoofdstad g even onder joelende jo aansloot. Z Hongarije Olympische UTRECHT belegde de ganiseerd d partijen, in De bijeer ontroerenc heer Eibe dingen de gaarse i wanneer ,,Ja", scl haar beve zendvoudi Een der spr geen tijd w de volksveri ROTTERDA ,,Dit is e gehele Nede dat gedeelte geeft, maar digt." Dit riep h mr. Gerbra duizenden i bracht. In Parijs commissie concentratie de Verenigd Het bestut meer ,,de d de Sovjet-» Maandagav waar beleg g van „De Wa Honderden de achterkan Prinsengrach met donderbi kels te best» oplaaiende v weerklonken enkele jongel dingen hadc weggebracht. Er verschec voet en te pa< voor- en ach de. De aanvi auto's als zelfs een om. de toestand toen het lee brand was gei wist de polit lende menigte het vuur wa brandweer Dat Cai pen heeft m brand, die scheepse m Sinds c vliegende raat is or.. te vliegen". enige bra om m constateerd d brandwachten ten in staan meert de t< in het hij zijr v, xiij zi Gezamenlijk Ifnmnoe u.,.- bepa van d kompas plaats Vcxii u de districtsco del van cc te gesteld kingen breide coder en make: "»viUC vliegei beweging kon T>J,-L— stij vai van w oriënterin als eerst - WCfclllg Piloten toestellen tevens Na i men '"eii dis. eerst terbombarden geschiedt met uit grot -o materi kunnen b na het met e. scheurt hij uit op h men - hiermee niet omgeving nat deren vereist ge vaardighei staan stevig ter 1 bom komt schei houd kan Is de vuurh pakt men an» het eerst op

de Stem | 1956 | | pagina 2