lil CAIRO AKKOORD MET POLITIEMACHT Dreigende taal van Boelganin Vertwijfelde Hongaren bieden nog altijd weerstand Port Said: Staakt vuren (na snelle operaties uit de lucht) Luchtlandingstroepen bedwongen verzet na vrij sterke Egyptische tegenstand Kard. Wyszynski weer op de kansel Havenwerkers losten geen Sovjet-schepen Ook üw handtekening voor de Hongaren Iedereen wil helpen Ondanks verpletterende Sovjet-overmacht: Agressie zal worden verpletterd In Boedapest en ook elders wordt nog gevochten Russen drijven mannen naar de spoorwegstations DAGBLAD VOOR ZEELAND Kinderen lijden omdat mensen strijden Israël ontzegt VN.-waarnemers toegang tot veroverd gebied Twee golven parachutisten Encycliek over Hongarije Meeste mijnwerkers in Nieuw-Schotland werden gered Rode-Kruiscolonne naar Wenen Kardinaal Salicge overleden Veranderlijke bewolking Hier en daar weer relletjes Nog inaar weinig vluchtelingen Angst 96e JAARGANG No. 22295 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A_ C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Dt. A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post 1 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 1 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland Wat» DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.S5 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 O OSTBURG, Nieuv straat 41, Tel. no. 35) 55 Premier Boelganin vail tie Sovjet-Unie lieeft maandag Engeland en Frankrijk ge waarschuwd, dat de Sovjel- Unie vastbesloten is tezamen met andere landen van de V N „de agressie in het Mid den-Oosten te verpletteren en daar de vrede te herstel len" Boelganin had eerder Eisenhower een boodschap gezonden, waarin hij samenwerking tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in de Ver enigde Naties voorstelde om ,,de aanval op Egypte een halt, toe te roepen". j De Sovjet-premier waarschuwde er voor, dat het conflict in het Midden- Oosten tot het gevaar van een derde wereldoorlog zou kunnen leiden. Hy wees erop, dat de Sovjet-rege ring de VN en de VS reeds heeft voorgesteld, „tezamen met andere leden-staten van de VN vloot- en luchtstrijdkrachten te gebruiken om een einde te maken aan de orolog in Egypte." In de boodschappen van Boelganin wordt de vraag gesteld, wat de po sitie van Engeland en Frankrijk zou zyn, als zy zouden worden aangeval len door een „machtige staat, die alle soorten moderne destructieve wapens bezit". Hieraan voegt Boel ganin de waarschuwing toe, dat ^der gelijke wapens kunnen worden aan gewend niet door middel van vloot- en luchtstrijdkrachten, maar door de techniek van raket-wapens". In zijn boodschap aan premier Eden doet Boelganin een beroep op de Britse Eerste-Minister, „de La- bour-partij, de vakverenigingen en het gehele volk van Groot-Brittannië om de gewapende agressie te staken en een einde te maken aan het bloed vergieten." De door Engeland, Frankrijk en Is raël ontketende „agressie-oorlog" te gen Egypte zegt hij, waarvoor „geen rechtvaardiging" bestond, is „vol van de ernstigste consequenties voor de algemene vrede". Kadio Moskou deelde mede, dat de Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken, Sjepilof, een nota had gezonden aan de voorzitter van de Veiligheids raad. Daarin stelde de Sovjet-regering voor, dat de Ver. Naties een bestand binnen twaalf uur eisen. Als Enge land. Frankrijk en Israël dit V.N.- besluit zouden negeren, zouden de V.N.-leden hun strijdkrachten ter be schiking moeten stellen voor gebruik tegen de aanvallers. Enkele uren nadat in Londen was mee gedeeld dat de Egyptische bevelhebber van Port-Said met de Fransen en Britten onderhandelde over de overgave van de stad, maakte gisterenavond de rege ring van Nasser bekend dat zij akkoord ging met de vorming van een interna tionale politiemacht, die de vrede in het Midden-Oosten moet handhaven. Maan dagochtend vroeg waren, na een laatste De Britse regering heeft de verwachting uitgesproken dat de Israëliërs, als de toestand is opgeklaard, hun troepen achter de voormalige bestandslijn zullen terugtrekken. In Tel Aviv ver klaarde men, dat V.N.-waarnemers de toegang tot het veroverde gebied zou worden ontzegd. Noorwegen, Finland, Pakistan, Denemarken, Nieuw-Zeeland en Zweden hebben zich bereid verklaard, detachementen te stu ren voor de internationale politiemacht, die zich tussen de strij dende partijen zal moeten stellen en de orde in het omstreden gebied zal moeten handhaven. bombardement van vliegvelden en mi litaire installaties, een groot aantal luchtlandingstroepen in het gebied van Port-Said neergelaten. Aanvankelijk boden de Egyptenaren hevig verzet, maar laat in de middag kwam het be richt, dat een „staakt het vuren" was afgekondigd en dat er over de capitula tie van de stad werd onderhandeld. Een woordvoerder van de Egyptische delegatie bij de Verenigde" Naties noemde de berichten over een „staakt net vuren" bij Port-Saié! leugenach tig. „Vrouwen, jongens en meisjes bie den dapper verzet", zei hij. De Egyp tische radio sprak van een zwaar bom bardement op Port Said, waarbij veel slachtoffers waren gevallen. „Vooral vrouwen en kinderen, omdat de man nen aan de strijd deelnemen", zo werd gezegd. De luchtlandingen in Egypte werden en Parijs bekend gemaakt. De regering in Cairo besteedde er meer woorden aan. Aanvankelijk heette het dat de parachutisteneenheden volledig waren vernietigd, later werd van hevige ge vechten gesproken Piloten op Cyprus, die aan de ope raties hadden deelgenomen, zeiden: ..Het liep allemaal als een uurwerk. Volgens het hoofdkwartier waren er geen transportvliegtuigen verloren ge gaan. De parachutisten ontmoetten verzet *n de vorm van tank-, mortier en machinegeweervuur. Het vliegveld van Port Said werd vrijwel onmiddel lijk veroverd. Op sommige plaatsen in het landingsgebied, zo zei de be velhebber van de Frans-Britse troe pen, generaal Keightly, had men zware gevechten moeten leveren". Toen de eerste golf parachutisten een aantal posities stevig in handen had den, werden nog meer valschermtroe pen neergelaten. Franse troepen, aldus een mededeling in Nicosia, hadden een waterzuiveringsinstallatie ten zuiden van Port Said bezet. Op het vliegveld van Luxor waren achttien Egyptische bommenwerpers „volledig vernield". Om de burgerbevolking te sparen, zo werd gezegd, had men bij de landings operaties aanzienlijke risico's moeten nemen. Radio Cairo hervatte gisteren zijn uitzendingen. De omroeper deelde mee aat bij een aanval op de hoofdstad acht vliegtuigen waren neergeschoten. Sabotage Frankrijk en Engeland hebben de van overtuigd zijn. dat hun actie ge rechtvaardigd is. Zij stelden voor de Veiligheidsraad spoedig op ministeri eel niveau bijeen te roepen, teneinde I een solide internationale regeling uit te werken voor het handhaven van de( vrede in het Midden-Oosten. Intussen laat de kritiek in Engeland zelf op de politiek van Eden niet af. Ook enkele liberale bladen hebben nu hun bezorgdheid geuit. In verschillende delen van Syrië is* sabotage gepleegd aan pompstations en leidingen van de Iraakse petro- leummaatschappij. Grote olievoorraden gingen in vlammen op. De schade aCht men van die aard dat het herstelwerk een half jaar zal vergen. De K.L.M. heeft intussen haar diensten op Israël weer hervat. V. N. weer bijeen De Algemene Vergadering der V.N. is vannacht weer bijeengekomen in een spoedvergadering over het Mid den-Oosten. De 24 landen van, de Afri- kaanse-Aziatische groep verzochten om die bijeenkomst in verband met de Brits-Franse landingen. Verwacht werd, dat de Alg. Vergadering verdere! maatregelen zou nemen tot oprichting'1^ van een internationale politiemacht. De Sovjet-regering heeft besloten haar ambassadeur te Tel Aviv terug te roepen, zonder echter de diploma tieke betrekkingen met Israël te ver breken. Paus Pius de Twaalfde heeft maan dag een nieuwe encycliek over de in ternationale gebeurtenissen uitgege ven. In deze encycliek, protesteert de Paus tegen de onderdrukking van de vrijheid in Hongarije. De H. Vader spreekt over „deze smartelijke feiten die de bittere droefheid en de verontwaardiging, niet alleen van de katholieke wereld maar van alle vrye volkeren opwek ken. Zij op wie de verantwoordelijk heid voor deze treurige gebeurtenis sen rust, zouden tenslotte moeten overwegen, dat de rechtvaardige vrij heid van de volkeren niet in bloed kan worden gesmoord." in een sober communiqué van LondenV.N. meegedeeld, dat zij er volledig Achtentachtig van de mijnwerkers die donderdag door een ontploffing in een kolenmijn te Springhill in de Ca nadese provincie Nieuw-Schotland van de buitenwereld werden afgesloten, zijn gered. Volgens onofficiële schattingen wa ren er 113 man In de mijn opgesloten, hetgeen zou betekenen, dat er zich 25 lijken in de mijn moeten bevinden. Een Hongaars meisje, dat in de ver warring van het Russische offensief ouders en familieleden kwijtraakte, verloren zittend op een oude kof fer aan de Hongaars-Oostenrijkse grens. De spontane deernis met het lot van Hongarije heeft gisteren geleid tot een groot aantal initiatieven, die hulp aan de getroffen bevolking van dit land beogen. Zo stuurde de Stichting van de Ar beid aan de Raad van Ministers een telegram, waarin zij verzocht op rui me schaal Hongaren in ons land toe te laten. „Het bedrijfsleven is bereid hen zo veel mogelijk aan werk te helpen," zo werd gezegd. Een colonne van het Ne derlandse Rode Kruis is gisteren naar Wenen vertrokken. De lege ruimte in de auto's is benut voor het meenemen van 1500 wollen dekens. In Wenen stelt de colonne zich onder leiding van het internationale Rode Kruis, dat zal bepalen wanneer de tocht naar Boe dapest kan worden ondernomen. Het is niet wenselijk, zo wordt ge zegd, goederen in te zamelen. Het beêt kan men geld storten op gironummer 777. In Hilversum is het initiatief geno men tot een inzamelingsactie op de Nederlandse middelbare scholen. De stichting ,.Bio-vakantieoord" heeft aan het Rode Kruis haar koloniehuis „Rus senduin" te Bregen aan Zee tijdelijk ter beschikking gesteld voor het even tueel opnemen van Hongaarse kinde ren. HET GERECHTSHOF te Amsterdam heeft de 31-jarige fabrieksarbeider J. M., die getracht had zijn vroegere hospita te wurgen, tot negen maan- den gevangenisstraf veroordeeld. COMMUNISTISCH-CHTNA zal vol gend jaar meer dan 800.000 man van zijn strijdkrachten demobiliseren, al dus het persbureau „Nieuw-China". OP VEERTIG mijl ten westen van Hoek van Holland heeft de beman- ni5? van het Nederlandse stoomschip Prinses Beatrix" een grote dode wal vis in zee zien drijven. EEN ONGEKEND hevige aardbeving JA het gebied van de Perzische v.oif 350 doden geëist. Meer dan 3000 mensen zijn dakloos. EEN cafetaria aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag hadden hu u ren een *'es achtergelaten. Ze eek nitroglycerine te bevatten. In de kerk van het Heilige Kruis te Warschau heeft karditiaal Wys zynski, de onlangs vrijgekomen pri maat van Polen, zondag voor het eerst na zijn vrijlating een Hoog mis gecelebreerd. De foto toont de kardinaal tijdens de dienst op de kansel. Kardinaal Saliege, aartsbisschop van Toulouse, is na een ziekte van enkele dagen maandagmorgen overleden. Hij was geboren op 24 februari 1870 en op 18 februari 1946 tot kardinaal be noemd. Sedert 1931 was hij gedeelte lijk verlamd. t Verwachting van het KNMI te J Bllt« geldig tot dinsdagavond. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tus- sen west en noord-west, ongeveer dezelfde temperaturen als giste- 2 rem 6 ••••••t®®®®®®®®#»#®®®®®#®#®®®®®®®#®®®»* Rotterdamse havenarbeiders heb ben gisteren geweigerd twee Rus sische schepen te lossen die in de Rynhaven lagen. De arbeiders van een scheepswerf in Hendrik-Ido-Am- bacht weigerden verder te werken aan dekhuizen, die de firma in op dracht van de N.V. „De Schelde" te Vlissingen bouwt voor in aanbouw zijnde Russische schepen. Op verschillende plaatsen in het land kwam het ook weer tot betogin gen, die hier en daar een geweldda dig karakter kregen. In Amsterdam d«molistr«erden duizenden studenten, die spandoeken meedroegen en een Hongaarse vlag. Professor Zuidema van de Vrije Universiteit klom op een auto en zei: „Wij wachten op de dag, waarop onze regering de diplomatie ke betrekkingen met Rusland zal ver breken." Later moest de politie honderden ]?ng* uuutdstedelingen uiteendrijven, die het gebouw van „De Waarheid" wilden gaan bestormen. In Dordrecht sloegen MTS-ers de ruiten van een EVC-kantoor in en smeten een deel van de inventaris op straat. Aan de gevel van het gebouw- tje werd een vlag halfstok gehesen. 1 Den Haag werden de ruiten inge gooid bij een personeelslid van de Russische ambassade. In Utrecht kwam het tot vrii ern stige botsingen tussen betogers en politiemannen. In Amsterdam werd een agent zo ernstig door een steen getroffen dat hij onmiddellijk in het ziekenhuis moest worden opgenomen Met demonstraties als deze is Hom garjje zeker niet geholpen. lie schaarse berichten, die liet Westen uit Hongarije be reiken, spreken nog altijd van verbeten verzet der opstan delingen in verschillende delen van 't land. Een vluchteling, die maandagmiddag in Oostenrijk aankwam, deelde mee dat 's ochtends nog in Gyoer, in het westen van het land, werd gevochten. Het communistische radiostation te Pecz, in het zuid-westen van het land, maakte bekend dat de strijd om de uraniummijnen, nabij Meczek, nog voortduurt. De gevechten verplaatsen zich overigens naar de minder toegankelijke streken, waar zij het karakter krijgen van een guerrillastrijd. De Russen zouden honderden'Hongaarse mannen onder zware be waking naar de stations drijven. De huizen worden op wapens door zocht. Tegen degenen die gisterenavond om zes uur hun wapens niet hadden ingeleverd, zouden „strenge maatregelen" worden genomen. Volgens een ander bericht zou een Westduitse Rode-Kruistrein in Boedapest door de Russen zijn aangevallen. Radio Pecz. dat nu in handen van de communistische regering is. deed een beroep op de communisten, „de partijorganisaties op alle niveaus te reorganiseren, de fabrieken te be schermen en de contra-revolutionai ren te ontwapenen, zonder op bevel van het centrale partijcomité te wachten." Volgens berichten uit Londen heb ben ongeveer 25 journalisten, voor het merendeels Fransen, zondag een toevlucht gezocht op de Franse lega tie in Boedapest. Zoals bekend ver blijven ook nog enkele Nederlandse Journalisten in Hongarije. Radio Pecz deelde ook mee, dat er een uitgaansverbod van kracht was en dat de Russen zullen schieten op iedereen die een dreigende houding aanneemt. Het telegraafverkeer met Boedapest is nog altijd verbroken. Een honderdtal vluchtelingen slaagde er gisteren nog in, ondanks de vrij wel hermetische afsluiting van het land, naar Oostenrijk uit te wijken. De grote vluchtelingenstroom is door het ingrijpen van de Sovjets gestuit. Radio-Boedapest zond maandag een oproep van de Russische opperbevel hebber uit. De generaal verklaarde dat de Russen ..niet als overweldi gers waren gekomen, maar als vrien den, die helpen de opstand van fas cisten en misdadige elementen neer te slaan." In dezelfde trant werden door radio-Boedapest nog een aantal an dere mededelingen gedaan. De nieuwe regering van Janos Ka- dar maakte een regeringsprogram bekend. Daarin stelde zij o.m. be sprekingen met de Sovjets over te rugtrekking van de troepen in het vooruitzicht. Peking, dat aanvanke lijk de vrijheidsstrijd van de Honga ren zei toe te juichen, stelt zich nu plotseling onvoorwaardelijk achter de Russen. Volgens berichten uit Oostduitse re geringskringen waren Ulbricht en Grotewohl vrijdag jl. reeds op de hoogte gesteld van de plannen voor Russische interventie in Hongarije. Dat men in Oost-Duitsland overigens nog niet gerust is, mag blijken uit de maatregelen die men daar heeft ge nomen om aan eventuele „tegenrevo- lutionaire activiteit" het hoofd te kunnen bieden. De wacht aan de Westduitse grens werd versterkt en volgens de Oost duitse pers hebben ..strijdgroepen van arbeiders, gekazerneerde politie en andere paramilitaire organisaties de vaste wil de republiek te bescher men." Hoe groot de verontwaardiging in de hele wereld is, mag misschien het duidelijkst blijken uit het feit dat zelfs de Amerikaanse „Daily Wor ker", het blad van de communis tische partij, in scherpe bewoordin gen het Russische verraad heeft afge keurd, anders dan de Nederlandse ..Waarheid" die geen woord van kri tiek kon vinden. Premier Nehroe van India heeft in Moskou een nota laten overhandigen, waarin hij verklaart ongerust te zijn over de ontwikkeling in Hongarije. De Indonesische politieke partijen hebben eveneens de Sovjet-aanval op de Hongaren als „agressie" veroor deeld. De Poolse communistenleider Go- mulka gaf te kennen, dat geen land zich zou mogen mengen in de binnen landse aangelegenheden van een an der land. „Maar", zei hij. „de Polen moeten werkelijkheidszin tonen. Het kapita lisme mag in Hongarije niet terugke ren." Een voorgenomen bezoek van Kroestjev en trawanten aan Noorwe gen is op het laatste moment uitge steld. De Westduitse Bondsdag komt don derdagochtend in buitengewone zit ting bijeen met het oog op de interna tionale toestand. Adenauer zal een verklaring afleggen. Naar het bestuur van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereld rechtsorde meedeelt, zullen de democratische partijen van Nederland op ini tiatief van het bestuur van de vereniging een handtekeningenactie organise- len op basis van het onderstaande telegram, dat verzonden zal worden aan het hoofd van de Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. „Ondergetekende (n)kennis genomen hebbende van de ontstel lende gebeurtenissen in Hongarije, verzoekt (verzoeken) de Ver enigde Naties met al haar organen en instellingen alle middelen, die haar volgens het handvest van de Verenigde Naties ten dienste staan, voor zover deze noodzakelijk zijn, te gebruiken met het doel de vrijheid van het Hongaarse volk te herkrijgen, te verzekeren en de ontstane nood te lenigen." De partijen die zich totnutoe met dit initiatief hebben verenigd, zijn: Partij van de Arbeid; Katholieke Volkspartij; Anti Revolutionaire Partij; Christe- lijk-Historische Unie en Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Het secretariaat van de organisatie van deze handtekeningenactie, dat geves tigd is te Tilburg. Heuvel 62. zal zich nog nader beraden over de wijze waarop de tekst van dit telegram zot spoedig mogelijk ter tekening aan het publiek zal worden voorgelegd."

de Stem | 1956 | | pagina 1