Tegen Internos boekte Uno-Animo eerste winst RUIM 60.000 DEELNEMERS AAN BEDETOCHT BIJ NACHT Voe l ba I-u i tslagen V.T.V.-Turnster tot de Ned. dames top van doorgedrongen P. Henri de Greeve met solo-spel in Terneuzen In 4 F ging Breda tenonder tegen beter spelend Gilze ENGELS VOETBALBEELD Snelrecht te Eindhoven Ontroerende manifestatie in Breda Uitstekende mentaliteit Behandeling Amerikaanse resolutie Beroep van V.N. op Sovjet-Unie Kath. Zeeuwse onderwijzers 1 januari in Bredase bond 4 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 4 Enige treffende uitslagen in competitieverband Aardenburg-RIA eindigde gelijk WHAT YOU CALL Jeugdige rebellen gevoelig gestraft SANERING VAN AUTORIJSCHOLEN Aantal ingesloten mijnwerkers gered Pelgrimage langs Poolse kapel Nel Frits opvolgster van mevr. Sinke-Peeman OP EEN NA BESTE IN ZUIDEN Weer een Duits sensatieverhaal LAATSTE NIEUWS Groots pleidooi voor Maria-verering J. de Raaij nieuwe voorzitter Melbury Beacon tewatergelaten Vlissingen herdacht zijn bevrijding Schotse gasten Op slechts enkele voetbalfronten is er gisteren strijd geleverd. De meeste clubs hebben de gladheid van de natte grasmat niet durven riskeren en in de tweede klasse B ging alleen de wed strijd Uno-Animo tegen Internos door. Hoewel er in deze ont moeting hard werd gespeeld, bleef de strijd zeer sportief. Na vijf en twintig minuten was het de linksbuiten van Internos, die de score opende. P. van Nooyen deed echter deze voorsprong al gauw teniet. De rust ging in met 1-1. Na de thee viel de beslissing reeds in de tweede minuut toen W. van Nooyen voor het tweede punt zorgde in het voordeel van Uno Animo. In de derde klasse C wezen de verwachtingen wel op een overwin ning voor RWB, doch deze club kon het in de wedstrijd tegen Zierikzee niet verder brengen dan een 3-3 gelijk spel. RWB opende de score na vijf minuten. Het tegenpunt kwam echter al gauw en er kwam er zelfs nóg een, zodat de rust inging met een 1-2 stand. Na de thee maakte Zierikzee er 1-3 van, maar toen vond RWB het welletjes en scoorde kort achter el kaar zijn tweede en derde doelpunt. Ook in de match tussen WSC en Veerse Boys kwam geen sprekende uitslag uit de bus. De rust ging in met een 1-1 gelijke stand. Na de rust pauze opende J. Joren de score. Het tegenpunt liet echter niet lang op zich wachten. In de derde klasse D werd de be langrijkste wedstrijd van de twee, RKFC-METO, een overwinning voor RKFC. Het zond Meto met een 2-0 nederlaag van het veld. Zeer tegen de verwachtingen in. Nadat de rust met 0-0 was ingegaan, bezorgde Linders, door tweemaal te scoren zijn club de overwinning. De andere wedstrijd in deze klasse Steen-Zeeland-sport ein digde in een draw 1-1. De score werd voor rust geopend door de links buiten van de bezoekers. Dit gebeur de in de tiende minuut. Na rust ging de strijd gelijk op, doch Steen wist de eer te redden, in de vijftiende mi nuut door Pollet. Oirschot Vooruit heeft in een wed strijd tegen SVG (vierde klasse El een 2-1 zege behaald. Het werd al gauw 1-0, door een penalty. Voor rust maakten de Tilburgers nog gelijk. Na de thee moest hun keeper echter nog eens vissen, tegen welk doelpunt zij niets meer konden stellen. In de vierde klasse F heeft Gilze op eigen terrein met klinkende cijfers Breda geslagen. Maanden de voor spellingen tot voorzichtigheid, de uit slag zegt toch wel iets in het voor deel van Gilze. Telkman opende de score. Nog voor rust maakte Diep straten er 2-0 van. Na de thee scoor den beide spelers nog tweemaal. (Zeeuwse handbalcompetitle) Goede dag voor Hontenisse In de Zeeuwse handbalcompetitie konden slechts twee wedstrijden wor den gespeeld. In de eerste klasse dames behaalde Hontenisse een 60 zege op het be zoekende ODI, zodat de eerste plaats ongeslagen en zonder verliespunten behouden bleef. De stand is: Honte nisse 48: EMM 48; ÓDI 6—5; Luctor 33; Volharding 30; Meeu wen 40. Bij de dames-junioren bleef Honte nisse eveneens baas over ODI (30), waardoor de stand als volgt werd: Tonido 4—8; Volharding 67; Hon tenisse 46; Luctor 34; Hellas 43; Meeuwen 20; ODI 5—4). In de vierde klasse H heeft Aarden burg de aangekondigde zege niet we ten weg te slepen. Het moest genoe gen nemen met een 2-2 gelijk spel. De ruststand was 2-1 in het voordeel der bezoekers. Pieters zorgde vijf minu ten voor het einde voor de gelijkma ker. Zaterdagmiddag werd in het Arse- nal-stadion in Highbury te Londen de voetbalwedstrijd in de eerste di visie, ArsenalAston Villa, ge speeld. De foto geeft een. beeld van een duel voor het doel van Aston Villa. (Advertentie) NIET MINDER dan 17 teams nemen deel aan het herfstvolleybaltoernooi voor de Zeeuwse middelbare scho len, dat de traditie getrouw in Goes werd gehouden. Er werd uitstekend gespeeld en het team van de Vlis,- singse MTS toonde zich veruit het sterkst. IN DE ZEEUWSE korfbalcompetitie vond slechts een wedstrijd door gang. Het was de ontmoeting in de tweede klasse B tussen De Poel en Scampolo 2, welke door de club uit Zaamslag op het nippertje werd gewonnen. (01). IN „HOTEL CENTRAAL" te Ter- neuzen werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld (in 20 beurten) tussen de biljartclub K.O.T. te Ter- neuzen en „Sluiskil". KOT behaal de in totaal 753 en Sluiskil 644 pnt. Het aantal matchpunten van KOT was 16, dat van Sluiskil 6. De zeventien jongelui, die donder dagavond door de Eindhovense poli tie in de kraag werden gepikt toen zij met vele anderen relletjes veroor zaakten, zijn reeds de andere middag voor de Eindhovense kantonrechter moeten verschijnen om hun pretje van de vorige avond nogal duur te bekopen. De ambtenaar van het O.M., mr. Boosten, noemde dit snelrecht uniek in Nederland. Hij had gehoord, dat het gilde van de .blokjeslopers" van plan was het zaterdagavond nog eens dunnetjes over te doen. Daarom had hy dit unieke snelrecht uitgeko zen als afschrikwekkend voorbeeld. De ambtenaar O.M. zag in deze rel letjes geen kwajongenswerk. maar louter rebellie. Op de jongelui zelf maakte het weinig indruk. Wel op verschillende moeders, die onder tra nen clementie vroegen voor hun min derjarige jongelui, wegens geestelijke afwijkingen. Op de groene tafel lagen zeven fietspompen, waarmee de jeugdige opstandelingen de Eindhovense poli- tie-agenten hadden bewerkt. De straf fen varieerden van een maand tucht huis voorwaardelijk tot een maand hechtenis onvoorwaardelijk. Er be vonden zich onder de jeugdige ver dachten enkele recidivisten, die zich tot een maand tuchtschool hoorden veroordelen. Een van hen, een twin tigjarige opperman, bleek reeds meermalen veroordeeld te zijn we gens dronkenschap. Zowel het Tweede Kamerlid mr. F. Bachg als de voorzitter van de Alge mene Bond van Autorijscholen in Ne derland hebben zaterdag op een bij eenkomst in Utrecht van de A.B.A.N. met klem aangedrongen op een spoe dige sanering van het autorijschool- bedryf. De laatste deelde mee. dat een ont werp voor een wettelijke regeling reeds aan de regering is aangeboden. Hij verwachtte dat binnen het jaar door sanering een einde zal zijn geko men aan de nu nog toenemende on overzichtelijkheid, ongeordendheid en beunhazerij. Er zijn volgens de voor zitter op het ogenblik niet minder dan 2.400 autorijschoolbedrijven in ons land, waarvan er 2.100 met één wa gen rijden. In het afgelopen jaar is door de kandidaten voor veertig mil joen gulden aan lesgeld uitgegeven. Van de 113 mijnwerkers die te Springhill in Nieuw-Schotland van de buitenwereld waren afgesneden, zijn er zaterdag 59 levend naar de opper vlakte gebracht. Zij werden donder dag 1600 meter onder de grond opge sloten als gevolg van een ontploffing. Er zijn tot dusver 21 doden. (Van onze speciale verslaggever) Een eindeloze rij mannen, vrouwen en ook kinderen uit Breda en omliggende plaatsen en zelfs uit het gehele diocees hebben vannacht in machtige en indrukwekkende saamhorigheid een stille bedetocht gehouden door de straten van Breda. Een bede tocht uit particulier initiatief ontstaan naar aanleiding van het radiobericht van gistermorgen dat de wereld bekend maakte met de verraderlijke Russische aanval op Hongarije. Een nachtelijke gebedstocht, die een smeekbede inhield voor bijstand en zegen voor het moedige Hongaarse volk en voor alle volkeren achter het ijzeren gordijn. Klokslag 12 uur zette de kop van de stoet zich in beweging. Een vol uur later was op dezelfde plaats de stoet van biddende mensen nóg niet ten einde. Schattingen van de politie komen tot het cijfer 60.000. Vijf rijen dik liep men door de donkere stra ten; langs de Poolse kapel in het Brabantpark, die door koplampen van auto's en door vetpotjes provisorisch verlicht was. Aanhoudend en ijl klonk het lichte geklep van de kapelklok door de nachtelijke stilte. Mgr. Jos Baeten liep vooraan in de stoet, tezamen met de voltallige gees telijkheid van Breda. Verder mr. dr. C. Kortmann, burgemeester van Bre da. het gemeentebestuur, autoriteiten een deputatie Polen en dan een schier eindeloze stroom katholieken en ook niet-katholieken. Velen waren per bus of wat voor vervoermiddel ook van buiten de stad toegestroomd. Mensen uit Vlissingen. gen bussen uit Oosterhout. Van over al was men naar de Grote Markt in Breda getrokken, waar het zwart zag van de mensen, waar om één uur nog honderden aaneengeschaard stonden om aan de tocht te beginnen. Een tocht, die via radio, preekstoel, ge luidwagens en bulletins was aange kondigd en waaraan zovelen spontaan gehoor hebben gegeven. Gebed en offer Na afloop van de stille stoet ver spreidden de deelnemers zich over een vijfjal Bredase kerken, waar nachtelijke H.H. Missen werden op gedragen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat dit slechts in de ka thedrale kerk van St. Barbara aan de Prinsenkade zou gebeuren, maar toen de deelname aan de stoet veel groter bleek dan men had durven verwachten, werden ook de parochie kerken van O, L. Vrouw Ten Hemel Opneming, van de H. Gerardus Ma- jella, van de H. Theresia en van het H. Hart opengesteld. De H. Mis in de kathedraal, die werd opgedragen door plebaan W. A. J. v. d. Maaden, werd o.m. bijge woond door mgr. Jos Baeten, door burgemeester mr. dr. C. Kortmann van Breda en door de katholieke Po Middelburg, Delft en Rotterdam. Ne- len, die van heinde en verre gekomen 5ÖW3ET VERRKKt> aanThongaSDF I DOOR SOWJETS AAN GEVALLEN STEDEN INTERLANDVOETBAL Copenhagen: DenemarkenNederland 1-2 (0-1) (Jtrecht: Ned. BDenemarken B 3-0 12-0) Xerkrade: RapidRed Star 3-4 (1-2) Den Haag: ZwaluwenNed. Militai ren 4-3 (1-1) Rotterdam: R'dams XIBondsteam l-l (0-1) Srakau: PolenFinland 5-0 (2-0) Eerste divisie A: Volewijckers-DWS 1-1. Eerste divisie B: EBOHBlauw Wit 0-2, Hermes DVSExcelsior 3-1, EDO Volendam 0-1. Tweede divisie A: VelocitasVeen- dam 1-3, Ensch. BoysOldenzaal 1-1. Eerste klasse A: DWV—VCS 2-1. Eerste klasse B: HengeloQuick '20 1-3, ZwaagwesteindeAchilles 0-0. KNVB-beker: SCHde Graafschap 1-2, BaronieNOAD 1-1. ZUID I. Tweede klasse B: Uno Ani moInternos 2-1. Derde klasse C: WSCVeerse B. 1-1, RWB—Zierikzee 3-3. Derde klasse D: RKFCMeto 2-0, SteenZeeland Sp. 1-1. Vierde klasse E: Oirschot Vooruit SVG 2-1, Vierde klasse F: Gilze—Breda 6-0. Vierde klasse H: AardenburgRIA W 2-2. Reserveklasse: Longa 2Baronie 2 2-2. Amateurs: longa 3—Roossendaal 2 1-4. KORFBAL Eerste klasse Noord-Holland: Rohda Westerkwartier 4-7, ArchipelLuto 4-7, DTVSVK 4-3. Zuid-Holland: Die HagheGymna siasten 12-2, HKVVicus Orientis 9-3. Zuid; OECSportlust 1-2, Deto DOT 10-1, PSV—Organon 6-2. Zuid. Tweede klasse A: PSV 2 PSV 3 5-3 Tweede klasse B: VoltDHJ 6-2, Oranje WitOlympia '47 12-5. HOCKEY Heren. Eerste klasse. Westen: Olym picsB elftal 1-0, SCHCHilversum 1-1, Breda—MOP 1-3. Tresling-beker: AMVJPollux 5-3, Breda 2Asvion 2 4-3, Strawberries 2HDS 4-3, Tempo—Warande 3-0, WaalwijkDordrecht 1-2, Be Fair 2 EMHC 2 2-2. Dames. Amsterdam-beker: BDHC 3 Hudito 1 6-4, Gooi 2—HGC 2 5-2. TempoForward 3 3-3, Be Fair 2— EMHC 3 5-2. Vlissingse Turnvereniging bij de districtskampioenschappen in Den Haag op de eerste plaats bij de jeugd. Zij toonde zich daar dus de beste jeugdturnster van Zeeland, Zuidholland, Brabant, Limburg, Gelderland en Utrecht en schaarde zich door deze pres tatie onder de beste meisjes van het gehele land. Zij is ongetwij feld thans ook de beste van alle dames-turnsters uit Zeeland en Brabant. Zij werd op haar achtste jaar lid van VTV en zij had reeds dade lijk veel plezier in de gymnastiek. Toch kwam zij bij de aspiranten nim mer tot prestaties en bij de onderlinge wedstrijden verwierf zij niet eenmaal een prijs. Niets wees er dus op, dat Nel eens tot de top van het Nederlandse damesturnen zou doordringen. Pas toen zij op I4-jarige leeftijd bij de dames-junioren werd ingedeeld, viel zij op door haar lenigheid en de uitstekende afwerking van haar oefeningen. Deze foto, die even voor twaalf uur vannacht op de Grote Markt te Breda genomen is, spreekt voor zichzelf. Hier ziet men nog slechts een gering gedeelte van de over weldigende mensenmassa, die aan de tocht heeft deelgenomen. Maar toen rees haar ster ook snel. Al spoedig stak zij zo ver boven de andere meisjes uit, dat de aardigheid er af was, waarom men haar reeds op 15-jarige leeftijd liet overgaan naar de dames. In deze groep kwam zij samen met mevrouw Sinke-Peeman, die in 1939 kampioene van Nederland werd en nog steeds tot de besten in het land behoorde. Van haar heeft Nel veel geleerd en het duurde niet lang, of zij stevende alle damesturnsters in het Zuiden voorbij, met uitzonde ring van mevrouw Sinke-Peeman. Dat lukte haar pas enkele weken geleden en niemand heeft daarvan meer vreugde beleefd dan juist de oud kampioene. In 1953 legde Nel de vaardigheids- proeven 2de graad af. In 1954 en 1955 bereikte zij de eerste graad, maar dit jaar behaalde zij de keur- graad met een gemiddelde van 9, zodat zij maar liefst 2,5 punt boven 't voorgeschreven gemiddelde bleef. Een uitstekende prestatie dus, wel ke zij enkele weken geleden tijdens de districtskampioenschappen nog verbeterde, want zij kwam toen aan een gemiddelde van 9.39, Met haar vrije oefening kwam zij toen aan 9,8 op het paard aan 9,75, op de even- wichtsbalk aan 9,65 en aan de brug aan 9,5. Helaas bracht zij het aan de ringen maar tot 8,2. waardoor haar gemiddelde van 9,68 daalde tot 9.39. Zwakke stee Het werk aan de ringen is altyd haar zwakste punt geweest. Zy traint thans echter geducht op dit onder deel en zo zij er in mocht slagen, haar fouten te verbeteren, is voor haar ongetwijfeld een hele hoge plaats mogelijk by de nationale jeugdkampioenschappen. Reeds in 1954 werd Nel afgevaar digd naar de Nederlandse jeugdkam pioenschappen. Van de 54 deelneem- waren. Tijdens een korte predikatie deed de plebaan een beroep op de aanwezigen, om de steun aan het ge troffen Hongarije niet te beperken tot deze éne, korte geloofsmanifestatie, maar voortdurend te blijven bidden en offeren. Ook elders Uit Den Bosch bereikt ons het be richt, dat de geestelijkheid van die stad tot de gelovigen een oproep heeft gericht om vandaag, morgen en woensdag de stille omgang te maken ter ere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Ook hier bedoeld als een gebedsactie voor vrede, uitkomst en troost voor Hongarije en alle an dere onderdrukte volkeren. Ook in Bergen op Zoom wordt vanavond een bedetocht gehouden, voor katholieken en protestanten gezamenlijk. In Waal wijk en Tilburg zullen soortgelijke godsdienstoefeningen gehouden wor den. De aanwezige Polen zouden na de H. Mis het lied gezongen hebben waarmee zij iedere H. Mis besluiten en waarin voor een vrij Polen wordt gebeden. De ontroering maakte hun dit echter onmogelijk. Kwestie-Soestdijk De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: Het Duitse blad „Der Stern" publi ceert, kennelijk in gedeeltelijke na volging van een onlangs reeds weer sproken bericht van de „Sunday Pictorial", een sensationeel verhaal over een tegen Hare Majesteit de Koningin gericht complot, waarbij de prins der Nederlanden en diens moe der zouden zijn betrokken. Het be hoeft wel geen betoog, dat de eerder gebezigde kwalificatie „onzinnige be weringen" evenzeer op het verhaal van „Der Stern" van toepassing is. regeringspolitiek eens was. In het af gelopen weekeinde kwam het ook weer tot betogingen in Londen en an dere Britse steden. Bij de bespreking van dc Ameri kaanse resolutie in de V.N., om waarnemers naar Hongarije te zen den, zei de Canadese afgevaardigde: Engeland en Frankrijk zijn bereid hun politie-actie in Egypte over te dragen aan een V.N.-politiemacht, die wij nu trachten te organiseren. Waar om kan de Sovjet-Unie niet dezelfde belofte geven ten aanzien van Hon garije Dit is wellicht de laatste kans van de Sovjet-Unie om te bewijzen dat haar veiligheidsstelsel in Oost-Europa „meer is dan een aantal satellieten en een meester." De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft in de nacht van zondag op maandag te New York een resolutie aangenomen, waarin een be.oep gedaan wordt op de Sovjet- Unie onmiddellijk haar gewapende aanval op Hongarije te staken en haar strijdkrachten uit dat land terug te trekken. De resolutie Is aangenomen met vyftig tegen acht stemmen by vijftien onthoudingen. De onthouders zijn lan den van de Aziatisch-Afrikaanse groep, Finland en Zuid-Slavië. De tegenstemmers zijn de Sovjet- Unie en zeven landen van het com munistische blok. De Hongaarse de legatie was niet aanwezig by de stemming. „Een opzienbarende rechtspraak", de gedichten van Pater Jac. Scheurs, het tweede solo-spel van en door de bekende radio-priester Henri de Greeve, heette oorspronkelijk „Een commissie voor objectief onderzoek". Terwille der duidelijkheid heeft de auteur zich genoodzaakt gezien de titel te wijzigen. Dit vertelde Pater Henri de Greeve in het parochiehuis te Terneuzen, als inleiding tot zijn voordracht. Voorzitter Hagenaar was trots de pater der naastenliefde welkom te kunnen heten. Hij deelde mee, dat de baten van de avond bestemd zijn voor het maatschappelijk werk en het „Fonds van de naastenliefde". De gehele voordracht is een harts tochtelijke hulde van pater de Greeve aan de H. Maagd. Hij heeft dit in een uiterst boeiend spel ver klankt. Men weet niet precies, wat men in Pater de Greeve het meest moet be wonderen. Zijn dramatisch talent, (de fragmenten uit Shakespeare's „Macbeth" waren prachtig, evenals met een kinderlijke blijheid voorge dragen), zijn kennis van de eenzaam heid van het mensenhart, of zijn gro te liefde tot Maria. Twee uur lang heeft hij onafgebro ken deze liefde uitgezongen en de wijze waarop Pater de Greeve dit in ongebroken vitaliteit heeft gedaan, was bewonderenswaardig. De Nijmeegse beroepspianiste me vrouw Ex-Willems, verbond de ver schillende fragmenten met beroemde Marialiederen, terwijl zij nadat de „zitting" door „de voorzitter' was ge sloten, het spel afsloot met de Balla de van Chopin, omdat, zo zei Pater de Greeve, „het menselijk leven in zijn diepste wezen romantisch is". Tot slot gaf mevrouw Ex, wier spel van een bizondere muzikaliteit getuig de, een vertolking van Edvard Grieg's „Schmeterling" en de derde wals van Chopin. Deze tweehonderd en dertigste voor stelling heeft een diepe indruk ach tergelaten. I sters eindigde zij toen als 53ste, maar vorig jaar deed zij het al heel I wat beter. Van de 50 deelneemsters Enkele weken geleden eindigde de 19-jarige Nel Fritz van de ^ttet Snde^pech by®haw'tóeSeL werk gehad, dan zou zij zich zeker in 't Nederlandse jeugdkorps hebben ge werkt. Haar prestatie was echter van die aard, dat zij toch in de gelegen heid werd gesteld - zij het op eigen kosten - de training van deze groep mee te maken. Nel heeft deze kans met beide han den aangegrepen en om de twee we ken reist zij naar Utrecht om daar met de beste meisjes uit het gehele lafld te oefenen. Daarbij maakt zij, eveneens om de twee weken, de trai ning mee van het dameskeurkorps van de Zeeuws-Brabantse Turnkring, waarvan zij sinds haar 15de jaar deel uitmaakt. Trainen, trainen l Drie avonden per week traint zij bij haar club onder leiding van Dick Weststrate, met wie zij het uitstekend kan vinden. Zij is er zelf van over tuigd, dat zij heel hard zal moeten werken om zich in de top te hand haven, maar zij doet dit met plezier en vindt daarbij nog de tijd om drie klassen van de VTV-adspiranten voor haar rekening te nemen. AI haar vrije tijd besteedt zij aan haar sport en zelfs haar vakanties staan in het teken van de gymnas tiek, want reeds drie jaar achtereen bezocht Nel de zomervakantiecursus van het KNGV op het CIOS in Over- veen. Lief en bescheiden Gelukkig is Nel een lief en beschei den meisje gebleven, dat zich niet op haar prestaties laat voorstaan. Zij toont zich het ware sportmeisje en is een sieraad voor haar vereniging. Het is juist haar uitstekende menta liteit, welke ons doet verwachten, dat Nel het nog heel ver in haar sport zal brengen. Per 1 januari zullen de katholieke onderwijzeressen en onderwijzers van de Zeeuwse eilanden lid worden van de r.-k. Bredase onderwijzersbond. Dit werd besloten op de vergadering van de Zeeuwse afdeling van de „St. Augustinusvereniging", die zaterdag J.I. te Goes in hotel de Korenbeurs werd gehouden. Daar namen ook de betreffende le den afscheid van de Haarlemse bond. waarbij de secretaris van de Zeeuw se afdeling, de heer Th. Spelier, uit drukking gaf aan de gevoelens var. dankbaarheid, welke bij de Zeeuwen leven t.o.v. „St. Augustinus". De heer Poncin prees de Zeeuwse afdeling als een zeer gewaardeerde, maar adviseerde met een blij gemoed heen te gaan Het was de heer P. Musters, voor zitter van de Bredase bond, die de 55 van de Kon. M. „De Schelde'' te Vlis singen de tewaterlating plaats van het motorvrachtschip „Melbury Bea con", ir. aanbouw voor de Crawford Shipping Co. Ltd. te Londen. Het schip meet 10.160 ton. De tewaterla ting werd verricht door Mevr. M. A. J. Kroesevan den Brandhof, die de doopplechtigneidverrichtte. Na de te waterlating vond in de Scheldehal een bijeenkomst plaats waar de di recteur van de Mij. De Schelde dank bracht aan de opdrachtgevers en aan mevr. Kroese. Het is een goede gewoonte, dat men naast het bij de tewaterlating ge bruikte bijltje r.og een ander geschenk aanbiedt. Dit andere bestond uit twee couverts, die Mevr. Kroese overhan digde aan „The Mission to Seaman" en The British Sailor's Society'. Zeeuwse eiland-afdeling in het Bre. dase verwelkomde. Ook hij meende, dat de overgang zal meevallen. Tijdens het huishoudelijk deel van de vergadering werd de heer J. de Raaij gekozen als voorzitter in de va cature-Verraes. Tevoren was de heer G. Heeren uit Vlissingen tot nieuw bestuurslid benoemd, na loting met mej. A. de Roos. De heer Th. Spelier uit Heinkenszand werd herkozen als secretaris. Meegedeeld werd, dat de Zeeuwse kath. onderwijzersdag zal worden ge houden op 22 mei. Vlissingen herdacht zijn bevrijding, een plechtigheid, welke ditmaal een bijzonder karakter droeg door de aanwezigheid van negen oud-strijders van The King's Own Scottish Bor derers. Ook nu weer berustte de leiding bij de bond van buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen". De plechtig heid werd gehouden bij de Lan dingssteen van de 52ste Divisie. Aan weerszijden van de steen waren mili taire posten opgsteld de bei de harmoniegezelschappen verleen den hun medewerking. Na het ope ningswoord door de voorzitter, dr. H. P. Veening, sprak burgemeester Kolf! een herdenkingsrede uit, waar in hij de schotse gasten hartelijk ver welkomde. Voorts zei hij, dat nog nimmer de blijdschap en droefenis van de bevrijding zo goed gevoeld zullen zijn als in deze dagen van de vrijheidsstrijd in Hongarije. Na de rede van de burgemeester weerklonken de volksliederen van Frankrijk, Engeland en Nederland, waaronder de vlaggen werden gehe sen. Onmiddellijk daarna gingen zij halfstok, waarna The Last Post weer klonk Hierna werden twee minuten stilte in acht genomen. Tot slot van de plechtigheid werden er vele kran sen gelegd bij de gedenksteen.

de Stem | 1956 | | pagina 6