Deense amateurs van Nederlandse Geen nederlaag dank zij DEZE goal Oranje-spelers NIET de lievelingen van 't publiek Grof geschut 1 Geen Nederlandse ploeg naar Melbourne? Baronie leverde fraai slag tegen NO AD Nederland B duidelijk sterker dan Denen: 3-0 SPORTUdt KORT DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 Na voetbalwedstrijd demonstratie voor Russische ambassade Resultaat Fluitconcert Toch gelijk Ten onrechte: Deense hoon Eindhoven en Swifi bleven leiden Gelijk spel in duel om Onafhankelijk heidsbeker Is Uw winkelier 'n gedachtenlezer Morgen beslissing Penalty Hoe zit dat met de Bruijckere Ook Wout Wagtmans in de Rallye van Monte Carlo? Voetbal over de grenzen KOPENHAGEN, zondagavond. (Van een speciale verslaggever). Het Deense voetbalelftal, dat de destijds juist gereorgani seerde Oranjeploeg anderhalf jaar geleden een onaangename verrassing bezorgde door ons reeds als winaar gedoodverfd team een gelijk spel af te dwingen, heeft thans de zesde achter eenvolgende zege van het Nederlandse elftal in een uitwedstrijd in de weg gestaan. Wederom bevochten de Denen een gelijke score, ditmaal met 22. Het was voor de onzen een nogal- mager resultaat, na de vooraf gegane prestaties tegen veel sterker geachte landenploegen. Grote vreugde kon er uiteraard niet over heersen. Bovendien werd de stemming ook in het Nederlandse kamp, gedrukt door het verontrustende poli tieke nieuws van zondagmiddag, dat onmiddellijk na afloop van de wedstrijd leidde tot een demonstratie voor de Russische ambassade, waaraan ook een deel van het voetbalpubliek deelnam. Nadat Roel Wiersma met zijn Deense collega Knud Lundberg vaan tjes had uitgewisseld, gaf de Zweed se scheidsrechter Andersson het aan- vangsignaal. Bram Appel trapte het eerst tegen de bal. Na enkele verken, ringsacties over en weer kwamen Jens en Joergen Hansen tot een be paald gerichte aanval, waaruit onze doelman Landman een eerste schot te verwerken kreeg. Onze tegenstanders behielden een lichtoverwicht, dat in de 9e minuut werd onderbroken door een Lenstra —Appel—Moulijn combinatie, waarbij doelman Joergensen het schot van de Rotterdammer nog met de voet kon stoppen. Het was de eerste werkelijk ge vaarlijke Nederlandse actie, die de inleiding zou blijken, tot een meer tastbaar resultaat. Eerst werden Appel en Moulijn nog gedwarsboomd door Ove Hansen; daarna brachten zij het in de 12e minuut wederom tot een hoek schop. Hosselaar nam die bekwaam, precies op het hoofd van bram Ap. pel. die de bal hard tegen de grond in het do°i kopte. Het was een wei nig spectaculaire goal, welke wel enigszins voor rekenning kwam van keeper Joergensen, die zich niet be paald tactisch had opgesteld en die er daardoor weinig meer aan kon doen (01). Joelend eiste het Deens publiek vlak voor de rust een strafschop, toen middenvoor Peterben achtereen volgens een duw in de rug Kreeg van een van onze verdedigers en vervol gens half-en-haif op de rug kwam te liggen van een zich oprichtende Landman. Maar de arbiter vond daar geen aanleiding toe. Het jNeaenanase veldoverwicht duurde onverminderd voort, maar als het °P schieten aankwam drie maal richtte onder andere Hosselaar verkeerd viei er niet te juichen. Zo brak de rust aan met een 10- voorsprong voor Oranje, die nog al les behalve veilig mocht heten. De tweede helft begon erg onple zierig voor Wim Landman. Het Deen se publiek, dat zijn woede met kpn verkroppen over de penalty, die net r.aar zijn mening was ontgaan, ont ving onze keeper, toen hij het veld opkwam, met een fluitconcert. Er werd vervolgens gefloten bij elke gelegenheid dat Landman zich opmaakte om de bal uit te trappen Deze intimidatie is, naar hij later toe gaf, niet langs onze doelman heen gegaan. Toen in de 6e minuut linkshalf Joergen Olesen. Een laag slap schot afvuurde, kreeg Landman de bal vallende wel te pakken maar hij liet het leer, precies op de' doellijn enkele centimeters schie ten. zodat Olesen zijn eerste doel punt uit al zijn 22 interlandwed strijden had gemaakt. (11) De Deense spelers en in niet min dere mate de zich steeds luider roe. rende toeschouwers putten een niet gering zelfvertrouwen uit deze toe valstreffer en uiteraard deprimeerde het de Oanjeploeg. belden. En zij brachten Lundberg (36 jaar en 39 interlands) een ovatie, toen hij de ploeg uit een feilloos ge nomen strafschop een 21 voor sprong bezorgde. De Denen bestormden r.u als het ware de Nederlandse veste. Onze voorwaartsen probeerden met grof geschut te antwoorden, waarbij nogal eens op de ..ouderwetse" manier van de lichaamskracht gebruik werd ge maakt. Het nog altijd geprikkelde Deense publiek toonde verontwaar digd loeiend zijn afkeuring. Men kon er wel uit afleiden, dat de Nederlandse spelers althans bij het gros van het publiek, de sympathie hadden verspeeld. Hoewel het spel van enkele onzer spelers in deze periode allesbehalve elegant kon worden genoemd, zette arbiter Andersson wel eens té vlug het fluitje aan de mond. Nederland kreeg in de 31e minuut een vrije schop toegewezen en Abe Lenstra, die tot dusverre sterk had teleurgesteld, kweet zich op voortref» felijke wijze van deze taak. Ilij zond de bal haarscherp langs de baan, die een opening liet om het hoofd van Appel te bereiken en onze middenvoor kreeg daardoor gelegen heid in zijn tiende interland (die hem levenslang een vrijkaartje voor de thuiswedstrijden van de ploeg garan deert) ook zijn tiende doelpunt te scoren (22). Het Nederlandse elftal leek nu alle beklemmende banden te hebben ver broken en rukte in alles.of-niets po gingen. soms met tien man naar vo ren. Een massale slotactie van de Nederlanders, waarbij ook van der Hart probeerde te doelpunten, had evenmin succes, zodat het bij een gelijk spel (22) bleef. Op deze foto ziet men Knud Lund- berg, die juist het tweede doelpunt voor Denemarken heeft gemaakt. Op de achtergrond links ziet men Notermans en Lenstra. De voetbal-toevalligheden moesten deze zondag van internationale wed strijden komen. Competitie-wedstrij den werden namelijk niet zo veel ge speeld. Wat de interland Denemar- ken-Nederland betreft: liet Idraets- park was niet geheel uitverkocht. Men kon 's morgens nog volop kaar ten kopen. Niettemin waren er nog 38.000 kijkers. Het Livgardens-muziekkorps, dat er voor de muzikale omlijsting zorgde, zag er wat stijfjes uit. Maar dat was verkeerde schijn, want na een aantal «w* stoere marsen begon het korps opeens met het spelen van vrolijke danswijs jes. liet veld in Kopenhagen zag er niet smetteloos uit. Er waren grote kale plekken, waar het glad was van de modder. Dat ondervond een geestdrif tige landgenoot, die persé een ge- improviseerde Nederlandse vlag op de middenstip wilde planten. Hij gleed languit op zijn zondagse panta lon. Een kleine Deense jongen bleef niet achter en zette zijn supporters vaantje parmantig naast de drie kleur. Overigens ook niet zonder op zijn zitvlak terecht te zijn gekomen. -£ Tijdens de wedstrijd, die de B-elf tallen van beide landen in Utrecht speelden, werd de Deen Andersen aan het been geblesseerd. Men vreesde eerst voor een breuk. Later bleek, dat de kniebanden waren gescheurd, zodat hij voorlopig niet zal kunnen voetballen. Toch woonde Andersen het diner bij, dat 's avonds in Pays Bas werd gegeven. Hoewel zijn been tot boven de knie in een gipsverband was gezet, was hij door zijn medespelers uit zijn kamer naar de eetzaal gedra gen, waar hij de maaltijd opgewekt heeft meegemaakt. Op dit moment verspeelde Wim Landman de sympathie van het j Deense publiek. Ten onrechte, want de foto toont duidelijk, dat onze doelman zeker niet met opzet Bent Peterseri ien hal bracht. De Deen j liep dom-weg op Landman in. Na dat moment waren er echter tel- 1 kens fluitconcerten. In de eerste klasse van de Zuide lijke handbalcompetitie vond alleen het treffen tussen de dames van RPC en Eindhoven doorgang. Eindhoven had weinig moeite met haar tegenstanders en won met 0-11, zondat het ongeslagen en zonder ver- liespunten aan de kop bleef. De stand is nu: Eindhoven 8-11; DES 6-10; Swift 6-8; Zeeland Sport 5-6; Marathon 6-4; PSV 2 5-2; RPC 7-2; Hellas 5-0. Bij de heren behield Swift de lei ding, want DES 2 zag zich op eigen veld met 7-13 geklopt. Agressive raakte weer wat verder op de leiders achter, want het bleek niet opgewas sen tegen het bezoekende Stratum Meteoor (4-11). De stand Swift 8-13; Stratum Me teoor 7-11; HEW 6-10; Agressive 8-10; PSV 2 7-6; DES 2 7-4; Hellas 5-0; Geel Blauw 6-0. In liet Spartakasteel te Rotterdam is zaterdagmiddag voor ongeveer 9000 toesQhouwers de traditionele wedstrijd tussen een Rotterdams team en een Bondselftal om de gouden onafhan- kciijkheidsbeker met 1-1 onbeslist ge bleven. Met de rust leidde de bonds- ploeg met 1-0. Pas in de laatste seconde, in een periode van Rotterdams overwicht, maakte Aincnent na een snelle ren een mooie Joal. De kwaliteit van dit doelpunt werd echter overtroffen door de kopbal van Cor van der Gijp, die languit vallende een voorzet van zijn clubgenoot Bak benutte. Dit ge beurde 6 minuten voor het einde, na een klein half uur vergeefse Rotter damse aanvallen. Bij Rotterdam-Bondsteam (11) erd een goal afgekeurd, die door de keeper was gemaakt. Doelman van de Wint (Bondselftal) nam op een ge- geven moment een doeltrap, die zo j hard aankwam, dat de bal het hele veld over zwierde, op de grond stuitte en achter keeper van Dijk verdween, zonder dat iemand anders er nog aan te pas hoefde te komen. Scheidsrech ter van Leeuwen keurde het doelpunt af, ofschoon de spelregels zeggen, dat het geldig is. (Advertentie) Als U shag haali, koopt U natuurlijk de beste. Daar neemt U vloeitjes bij. Welke? Uw winkelier is geen gedachtenlezer zèg dus precies en met naam. welk merk U hebben wilt. Vraag het vloei, dat bijna alle zelfrollers kiezen: het 3x betere Mascotte-vloei. In verband met de internationale toestand zal het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité dezer dagen bijeen komen en zich beraden over de uitzending van de Nederlandse ploeg naar de Olympische spelen te Melbourne. Naar bekend zijn de vier atleten reeds naar Melbourne ver trokken, maar was de reis van het grootste deel van de ploeg vastgesteld op zondag 10 november. Enkele sportbonden hadden het te voren in een telegram als volgt ge formuleerd: „De Ned. dir. Sportunie en de Ned. Kath. Sportbond hebben met ontzet ting kennis genomen van de verra derlijke moordaanslag op het volk van Hongarije en achten het in strijd met de Nederlandse eer en de menselijke waardigheid bij de komende Olym pische Spelen de met bloed bevlekte Russische vlag door Nederlanders te doen eren. Zij verzoeken het NOC re kening te houden met de opvoedkun dige doelstelling enz. en maatregelen te overwegen, welke zullen leiden tot (KNVB-bekercompetitie) (Van onze sportredacteur) Het was de grote verdienste van de Deense amateurs, dat zij in deze psy chologisch gunstige periode door stootten. Na een in de 13 minuut in het middenveld door Olesen vrije trap tegen Notermans, won aanvoer der Knud Lundberg glansrijk het duel met Klaassens. De van het schot van Lundberg geschrokken linksachter Kees Kuys sloeg de bal bewust met de hand neer. Nu was er geen twijfel moge lijk penalty. De Deense kijkers ju- (Van onze sportcorrespondent) Van Willem II-z\jde vernamen wij, dat de Bruyckere vanuit Australië geen officieel contact heeft opgeno men met Willem II. Wel zou men eni ge bestuursleden van Willem II in gelicht hebben vanuit Australië dat de Bruyckere liever naar Neder land terug wil. Hoewel in verschillende bladen ge lanceerd werd dat hij öf naar Willem li terug zou keren, óf uit zou komen J Sportclub Enschede, waar de vroegere trainer (en vriend van de D.r- Faderhonc, momen- eel traint, blijkt dit allerminst zeker paan ru^c^fre kan niet in ons land gaan voetballen tenzij bij Willem II. nam^tUUr der Tilburgse club heeft pkpro een contract, dat de Bruy ckere verplicht - wanneer hij bin- -Vrie JaaF. ferug zou keren uit II Ihd^bpt 1J Will^m n- Van Willem li zijde liet men doorschemeren als len 'dat pr rt E"s^ede "ou wiL !fin I t jlan .over Sepraat kan wor- ten'op°" k°men 6r boel cen" Baronie heeft een verrassend mooie uitslag behaald en wat voor de Bre- dase groenwitten minstens zo be- iangrijk mag heten, bovendien een verrassend goede partij voetbal ge speeld, van een kwaliteit zoals deze competitie nog niet kon worden ont- I wikkeld. Het aller verrassendste was echter het slot. Twee minuten vóór het einde wees het scoringsbord nog de maag delijke 0-0 stand aan en het zag er in alle opzichten naar uit, dat daar geen verandering meer in zou komen. Het is echter zó gelopen, dat juist in die resterende 120 seconden de twee doel punten werden gescoord, die óók de einduitslag zouden vormen. En.... Noad als bezoekende club in de gele genheid stelt verder te békeren. Maar het is werkelijk op het nipper tje geweest. We weten nog niet, of de Tilburge- naren het wel zover zouden hebben gestuurd, wanneer de thuisclub, toen het alsmaar nul nul bleef, in plaats van merendeels verdedigend te spe len het accent volledig op de aanval had gelegd. Gelijk spel betekende immers verlies Dat dit gezamenlijk optrekken naar de vijandelijke veste succes kon bren gen, bleek tijdens dat hoogst verras sende slot. In de 43ste minuut wist de Noad-midvoor Meyer alle groen witte verdedigers voorbij te komen en de in het uitzicht belemmerde keeper Kuystermans te passeren (0-1). Maar direct na de aftrap trok de thuisclub gezamenlijk naar voren, zó enthou siast en zó verrassend snel, dat de Tilburgse verdediging er confuus van werd. Piet Kas, reeds tevoren her haaldelijk zeer actief, kreeg de bal onder bereik en zonder zich een mo ment te bedenken, vuurde hij met het linkerbeen een kanjer af, waartegen- (Van een speciale verslaggever). n UTRECHT, zaterdagavond. De Nederlandse B-voetballers spe len beter voetbal dan hun hun Deense collega's. Dit hebben zij afdoende be wezen in de wedstrijd van zaterdag ru ZWu?e' doorweekte terrein van bet Utrechtse stadion. HeMfw3h0ohZeg,eJ die dit 0ranie Uitein- delijk behaalde, was toch wel iets te Brifta?"»?tkg0Sde,i Want het Deense acties te zien.8 k gevaarlijke De gasten kwamen snel in actie maar het eerste succes werd toch (tel heid 8en Nederlandse aangelegen- In de 22e minuut kreeg Schouten de bal uit het middenveld toegespeeld. Len lange rush volgde, met als be- i onihg een hard en scherp schot, dat over doelman Huisman volkomen machteloos stond (1-1). Nóg was de spanning niet geweken, maar wat Ba- j ronie ook probeerde en Noad van zijn kant ondernam, tot scoren kwam men j niet meer. Noad heeft dus de volgende ronde I van de KNVB-beker bereikt. Het had voor hetzelfde geld óók Baronie I kunnen zijn. Maar belangrijk bij dit I alles is en blijft, dat de groenwitten bewezen hebben weer een zeer be hoorlijke partij voetbal te kunnen spelen. Uitblinkers bij hen waren rechtshalf Sins, spil van de Corput en doelman Kuystermans. In de Noad-gelederen schitterden linkshalf Rombout en de achterspelers Engel en Ebbing. Als de voorhoede van Baronie aan stootkracht en schietvaardigheid weet te winnen, zal men in de nabije toe komst nog vele goede dingen van hen kunnen zien. (Speciale berichtgeving) OLYMPISCHE OFFICIALS HEBBEN ZONDAGAVOND IN MELBOURNE VERKLAARD DAT DE SPELEN NIET GEANNULEERD ZULLEN WORDEN WEGENS VERKLEI NING OF TERUGTREKKING VAN PLOEGEN. uitsluiting van de Russische deelne ming öf terugroeping van de Neder landse delegatie". Het bestuur van het NOC heeft morgen een speciale vergadering waarin de situatie wordt bestudeerd. De grote ploeg vertrekt pas zondag, zodat men nog enkele dagen tijd heeft Het is de bedoeling, dat dinsdag een definitieve beslissing wordt genomen. PUCK van Duyne-Brouwer, die al in Australië vertoeft, is de glamour- girl van de sportfans in Melbourne: Met haar knappe snuitje heeft zij de Olympische stad veroverd, ge tuige de talrijke foto's in de dag bladen. HET OLYMPISCH VUUR is zaterdag in Athene plechtig overgedragen aan een vertegenwoordiger van het Australische Olympische Comité, die het mee zal voeren aan boord van een speciaal vliegtuig. 340 Griekse estafettelopers zorg den voor het transport van Olvmm'a naar het Parthenon, waar de over dracht plaats vond. IN HET SPORTPALEIS te Brussel zijn internationale wielerwedstrijden gehouden, waaraan ook Noppi Koch in een wedstrijd achter grote mo toren heeft deelgenomen. In het eindklassement bezette hij de vier de plaats. Winnaar werd Dolf Ver- schueren. IN DE MUNSTERLAND halle te Mün- ster heeft Jan Deqksen zaterdag avond een omnium wedstrijd voor sprinters gewonnen met 14 punten voor Arie van Vliet, eveneens 14 punten en Potzernheim, 13 punten. VOOR DE gymnastiekwedstrijd tus sen de herenteams van Nederland en België, zondag 11 november in de dierentuin te Den Haag, bestaat de Nederlandse ploeg uit de vol gende turners: J. Blitz, G. Salie, (beiden Amsterdam), W. Groene- veld (Den Haag), G. van Galen (Enschede), Jacques van der Sande (Vlissingen) en Klaas Boot (Alk maar). DE EERSTE WEDSTRIJD tussen Rapid JC en Red Star, de kampioen van Zuid-Slavië, voor de tweede ronde van het tórnooi om de Eu ropese voetbalbeker, heeft de Zuid- slaven een 4-3 zege opgeleverd. Voor Rapid scoorden Jansen, Bis- schops en Hanneman. De doelpun tenmakers bij Red Star waren Kos- tic (2), Spajic en Rudinski. keeper Larsen te machtig bleek (1-0). Tegen het einde van de eerste helft begon het te stortregenen, maar bei de ploegen handhaafden het tempo en bleven elkaar meer met goede wil en onstuimigheid, dan met geraffineerde techniek bestrijden. Het leek of de verdedigingen verder de baas zouden blijven, toen in de 44e minuut van der Linden doorbrak. Zwaar aangevallen in het doelgebied raakte hij de bal kwijt, maar Tol was er als de kippen bij om met een hard schot van vlakbij Larsen het nakijken te geven (2-0). Drie minuten na de hervatting kre gen de Denen de genadeslag door toe doen van Schouten, die bij een snelle Nederlandse aanval toeliep op een voorzet van Janssen en de bal met het hoofd keihard langs Larsen stootte <3-0). Puskas dankt Oostenrijk Ferenc Puskasmajoor van het Hongaarse leger en aan voerder van het nationale voet balelftal, heeft met een dele gatie van zijn club een bezoek gebracht aan het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse za ken. Hij bracht de dank over van de Hongaarse sportlieden aan Oostenrijk voor de hulp, die dit land heeft verleend aan ge wonde Hongaren en aan het Hongaarse volk (Van onze speciale verslaggever) In Utrecht hebben automobilisten zaterdagmiddag gepraat over hun plannen voor de 27ste Rallye de Mon te Carlo, die 22 januari in verschil lende Europese steden start. Tot de rijders, die er hun licht kwamen op steken, behoorde ook IVout Wagt- mans„Ik ben serieus van zin om deel te nemen", vertelde de St. W'illebror- der. Als hij gaat zou de heer van Don gen uit Breda zijn co-équipier zijn. Wagtmans maakt alle kans, dat hij in zijn hoedanigheid van rallye-rijder een serie cols passeert, die hij eer der op de fiets over moest, want vooral in 't gezamenlijke traject van Chambery naar Monte Carlo (dik 700 kilometer) zijn „zware jongens" op genomen. De ervaren rotten waren eensgezind van mening, dat op dit slot-traject de grote slag zal vallen. Eén Bredase équipe doet zeker mee. De ploeg wordt gevormd door Mulders en Pont, die beiden voor het eerst dit avontuur ingaan. De meeste rijders bleken Oslo te verkiezen als startplaats. Men blijft dan op een groot deel van de aanloop route de bergen uit. Een ander voor deel bleek, dat men na de start Ne derland passeert, zodat er nog kans is op een controle-beurt van de au to's, hetgeen in het buitenland niet zo gemakkelijk is. Een van de beste argumenten bleef echter, dat de Nederlanders liefst zo veel mogelijk „sam-sam" willen ver trekken. In een (rijdende) vaderland se kolonie is het karwei allicht ge makkelijker. Engeland Arsenal-Aston Villa 2-1, Birming ham City-Blackpool 2-2, Burnley-Lu- ton Town 1-1, Cardiff City-Manchester City 1-1, Chelsea-Charlton Athletic 1-3, Manchester United-Wolverhampton Wanderers 3-0, Newcastle United- Leeds United 2-3, Portsmouth-Totten ham Hotspur 2-3. Preston Northend- Sunderland 6-0, Sheffield Wednesday- Bolton Wanderers 1-2, West Brom- wich Albion-Everton 3-0. Manchester United, leider in de eerste divisie, heeft zich hersteld. Met 3-0 werd Wolverhampton Wanderers verslagen. Charlton Athletic zorgde voor een verrassing door Chelsea met 3-1 te kloppen. België GantoiseUnion 20; Antwerpen Tilleur 10; BeringenBeerschot 1 1; AnderlechtRAC Mechelen 61; StandardSC Charleroi 31; FC Luik Daring 12; LierseBerchem 11 OlympicVerviers 21. FC Luik, Antwerp en Gantoise be zetten ex aequo met 13 pnt. de eerste plaats. Onderaan staan Charleroi en Beringen met ieder 5 pnt. Frankrijk Deze plaat werd Bram Appel het gemaakt toen gelijkmakende punt had gescoord: V.l.n.r. de Deen- Ove Hansen (D) en Bastholm Lar- se doelverdediger Jorgensen, Appel, sen (D.) EC Paris—St. Etienne 1—2; Reims Marseille 11; NancySochaux 13; LyonToulouse 13; Nimes Sedan 21; StrassbourgAngers 0 2; LensMonaco 31; Nice—Valen ciennes 22; RennesMetz I0. Na 10 wedstrijden leidt St. Etienne met 19 pnt., voor Reims en Sochaux 13 pnt. en Lens, RC Paris en Toulou se 12 pnt. Metz met 6 en Rennes met 5 pnt. sluiten de rij. ZONDAGMORGEN bij de neutrali satie in de Zesdaagse te Dortmund hadden Schulte-Holzmann de lei ding Op 1 ronde lagen Roth-Bucher en Terruzzi-Axnold.

de Stem | 1956 | | pagina 5