V.N. beslisten: Een internationale strijdmacht voor Midden-Oosten Deens avontuur van twee Yersekse mosselvissers Boedapest ging door verraad ten onder Bei Zoi zee Brits-Franse troepen klaar voor landing Woedende beloging in Amsterdam Het mislukte ten gevolge van chicanes en naijver Zeeuwse metaalindustrie meer werk dan arbeiders verraad Ziedende veron twaardiging in hele beschaafde wereld Geen berichten meer over de militaire operaties Israël is tot overleg bereid Brand gestoken in vlasmijten Winstkansen dr. W. Drees Adenauer Stevenson Th. Koersen Hansen Prof. mr. P. Oud Pineau E. Vermeer ds. Tuscky (Hongaar) P. Spaak En Radio Praag Voorwaarden Nederlands standpunt Demonstraties tegen De Waarheid Olietoevoer stopgezet Eerste kustvaarder op Vlissingse werf Schade rond f 10.000 Zuid-Beveland GOES Z.-l laanderen Vandaag Morgen De DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 Ieder ogenblik kunnen in Egypte Franse en Britse troepen aan land gaan. Sinds gisterenmiddag worden geen berich ten meer verstrekt over de militaire operaties. Een aantal schepen met troepen en oorlogsmateriaal aan boord zijn gisteren van Cyprus uitgevaren in de richting van de Egyp tische kust. In het laatste militaire communiqué van Parijs en Londen werd gezegd, dat Egyptische troepenconcen traties werden bestookt en dat door de luchtacties van de laatste dagen vrijwel de gehele Egyptische luchtmacht was uitgeschakeld. Inmiddels hebben de Verenigde Naties een Canadese reso lutie aanvaard, waarin de vorming wordt voorgesteld van een Internationale politiemacht, die de vrede in het Midden-Oosten zal moeten handhaven. De Amerikanen kwamen met aanvullen de voorstellen, die eveneens werden aangenomen. Een V.N.- commissie zou ervoor moeten zorgen dat de scheepvaart door het Suez-kanaal weer zo spoedig mogelijk op gang wordt gebracht en een tweede commissie zou tot taak krijgen, in overleg met Israël en de Arabieren, een solide vredesverdrag op te stellen. Israël heeft zich tot overleg bereid verklaard. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, is gis terenavond opnieuw naar Londen gevlogen, om daar de toestand met de Britse regering te bespreken. Volgens de laatste berichten uit Tel Aviv, zou de Egyptische tegenstand op het schiereiland Sinai nu geheel gebroken zijn. Het Egyptische leger, zo werd gezegd, verloor 17000 man aan doden, gewonden en krijgsgevan genen. Vannacht zou de algemene vergadering van de Verenigde Naties opnieuw bijeenkomen om de toestand in het Midden-Oosten te bespreken. De Egyptische regering heeft de bemanningen van de schepen, die in het Suez-kanaal ligplaats hadden ge kozen, opgedragen van boord te gaan. Volgens berichten uit Cairo zouden de Fransen en Engelsen een aanval op Suez hebben ondernomen. Premier Eden van Engeland zei zaterdagavond in een televisietoe spraak, dat de Britse regering er voor zou zorgen dat de Israëlische troepen het Egyptische gebied zouden verlaten, als de Frans-Britse strijd krachten sleutelposities in het kanaal- gebied hadden bezet. Eerder had men zowel in Londen als in Parijs te ken nen gegeven, dat men ,.de politiële actie in Egypte" in elk geval zou voortzetten. Eden zei: In de eerste plaats willen wjj de legers scheiden en ervoor zor gen, dat er niet meer wordt gevoch ten. Wü zijn tussenbeide gekomen, omdat de Verenigde Naties dit niet op tijd konden doen. Hij zei het te zullen toejuichen, wanneer de V.N. tot de oprichting van een politie macht zouden geraken, die het werk van de Britten en Fransen zou kun nen overnemen. In een gezamenlijke verklaring werd namens de Britse en Franse re geringen gezegd, dat men bereid was de militaire operaties te beëindigen, wanneer aan de volgende voo-waar- den was voldaan: 1. Dat Israël en Egypte instemmen met toelating van een V.N.-strijd- macht om de vrede te bewaren; 2. Dat de Verenigde Naties een strijdmacht inrichten en handhaven totdat Israël en de Arabische landen tot overeenstemming komen over het sluiten van vrede en bevredigende regelingen voor het Suezkanaal zijn getroffen. Frankrijk en Engeland wil len deze overeenkomsten door de Verenigde Naties gewaarborgd zien 3. Dat ondertussen, totdat de strijd macht van de V.N. is opgericht, de twee tegenstanders (Egypte en Is raël) ermee instemmen dat beperkte afdelingen van Brits-Franse troepen, namens de Verenigde Naties, terstond tussen de combattanten worden ge stationeerd. De Britse socialisten gaven te ken nen, dat het niet aanging de Ver enigde Naties voorwaarden te stellen. Op de eerste plaats, meenden zij, moest de V.N.-resolutie worden aan vaard, die terugtrekking van de troe pen eiste. Anthony Nutting, de Brit se minister van Staat ,is inmiddels afgetreden omdat hij het niet met de In de Algemene Vergadering der Verenigde Naties van zaterdagnacht Duizenden verontwaardigde mensen hebben gisterenavond in Amsterdam gedemonstreerd voor het gebouw van het communistische blad ,.De Waar- i heid". De betogers gooiden de ruiten m en op een gegeven moment poogde men brand te stichten in de drukkerij. De politie moest versterkingen laten aanrukken om te voorkomen dat het gebouw werd bestormd. Op verschillende plaatsen in ons land, waar kantoren van De Waar heid en de E.V.C. zijn gevestigd is het gisteren tot demonstraties geko men. In Den Haag werden ruiten in gegooid bij De Waarheid en bij de communistische boekwinkel Pegasus. In Rotterdam moesten ook enkele rui ten het ontgelden, evenals te Utrecht. D politie trad over het algemeen zo danig op, dat demonstraties geen groots karakter konden aannemen. In Den Haag heeft men ook ge tracht het gebouw van de Russische ambassade te molesteren. Het bleef daar echter bij een enkele gebroken ruit. De schuldige bleek een 21-jarige studente. gaf de Nederlandse gedelegeerde Schurmann te kennen, dat de huidige situatie is voortgevloeid uit de voort durende bedreiging van Israël door de omliggende landen en dat zij ver ergerde door de naasting van de Suez-kanaalmaatschappij. Intussen krijgt men nog slechts uit Egyptische bron berichten over de Frans-Britse operaties van het ogen blik. Radio-Beiroet zond een bericht uit van het Egyptische hoofdkwartier, waarin melding werd gemaakt van een marine-aanval op de haven van Suez. Een landingspoging zou mis lukt zijn en de Egyptenaren hadden enkele landingsvaartuigen buitge maakt. Deze berichten werden in Pa rijs zonder meer tegengesproken. Vol gens een Franse bekendmaking had den jachtbommenwerpers bij aanval len op wegen en spoorwegen een aan tal Egyptische pantserwagens en an dere militaire voertuigen vernield. Cairo deelde mee dat 28 vliegtui gen waren neergeschoten en dat in enkele steden branden waren uitge broken. Boven de Egyptische hoofd stad zijn pamfletten uitgeworpen, waarin de Egyptische bevolking werd opgeroepen de geallieerde voorstellen inzake het Suez-kanaal te aanvaar den. De olietoevoer van Irak naar de Middellandse Zee is stopgezet. Tank- boten zijn gewaarschuwd, de Arabi sche havens, vanwaar de olie wordt verscheept, niet meer aan te doen. Volgens sommige berichten zouden olieleidingen in Saoedi-Arabie zijn op geblazen. Een clandestiene zender, die zich Radio Vrij Egypte" noemt, heeft in het Arabisch meegedeeld, dat een re gering, bestaande uit „vrfje Egypte naren", is gevormd en gereed staat het lot van het land in handen te ne men om een ramp te voorkomen. (Van onze redacteur) Donderdagavond laat vielen twee Yersekse motorkotters, na een afwezigheid van bijna twee maanden, de thuishaven bin nen. Het waren de schepen van de mosselvissers v. d. Plasse en van Stee, die terugkeerden van het grote Deense avontuur, dat met moed begonnen, in mineur eindigde. In het door het districtsbureau der arbeidsvoorziening uitgegeven rapport wordt o.m. gezegd dat de werkgelegenheid bij „de Schelde" te Vlissingen zich gunstig blijft ontwikkelen, zodat er werk is tot 1962. Met betrekking tot een kleinere te Vlissingen gevestigde werf kan eveneens gunstig worden gerapporteerd. Dit reeds uit een grijs verleden daterend bedrijfje, dat zich tot dusver bezig hield met repa- ratiewerk aan jachten en vissersschepen, zal in het komende kwartaal haar eerste kustvaarder van 450 ton te water laten. Het bedrijf heeft opdrachten voor nog 2 kustvaartuigen, welke iets groter zullen worden dan dit eerste schip. In verband hiermede overweegt de directie een tweede helling te laten aanleggen. Momenteel wordt gewerkt met 20 man, doch dit aantal zai moeten worden uitgebreid zodra de aanleg van de tweede helling een feit wordt (Vervolg van pag. 1) Hij zei dat Hongarije met alle lan den vreedzaam wilde samenleven, „zowel met de V.S. als met de Sov jet-Unie." Sprekend over de troepen in Hon garije zei Mmdszenty: „Ik hoop, dat zij zich zo spoedig mogelijk zullen te rugtrekken, want het Hongaarse volk wil zelf zijn lot bepalen. Heeft de Sovjet-regering er wel eens aan ge dacht dat zij veel meer door het Hon gaarse volk zal worden geacht .wan neer zij niet poogt dit te onder drukken?" Dt kardinaal wees erop dat „ieder een weet. dat onze strijd geen revo lutie, doch een vrijheidsstrijd was, daar het in 1945 t stand gekomen bewind met geweld van wapenen werd gevestigd". Kardinaal Mindszenty vroeg het houden van vrije verkiezingen, onder internationaal toezicht en het herstel der Kerk in haar waardigheid. De samenstelling van de nieuwe, door Janos Kadar gevormde regering in Hongarije, die door radio-Moskou is aangediend als 'n „revolutionaire boeren- en arbeidersregering", is als volgt: Premier: Janos Kadar. vice-pre mier, minister van nationale defen sie en openbare veiligheid: Ferenc Muennich; Minister van staat: Gyor- gy Marosan; Buitenlandse Zaken: Imre Horvath; Financiën: Istvan Kossa; Zware industrie: Antal Apro; Landbouw: Imre Dogei; Handel: San- dor Ronai. Volgens radio-Moskou zijn de overi ge ministersposten nog vacant. Er zal een beroep worden gedaan op ..andere partijen" om vertegenwoor digers in de nieuwe regering aan te wijzen. Kadar is leider van de partij ge worden na de val van Emoe Geroe, die de Stalinistische Rakosi was op gevolgd. Muennich, een communist, die in 1947 chef van de Hongaarse politie was en als ambassadeur gediend heeft, werd einde vorige maand mi nister van Binnenlandse Zaken onder Nagy maar verdween zaterdag uit de regering. Het Sovjet-persbureau Tass publi ceerde een oproep van de verraders regering Kadar aan het Hongaarse volk, waarin werd gezegd, dat de macht van de arbeiders en de boeren en de zaak van het socialisme in ge vaar waren. Berichten, die Wenen vervolgens niet rechtstreeks bereikten, maakten zondagavond gewag van snelle vor deringen der Sovjet-strijdkrachten zo wel in de Hongaarse hoofdstad als in de rest van het land. Men vernam, dat de regeringsgebouwen en het par lement waren bezet. Kort na negen uur zondagavond hervatte radio-Boedapest zijn uitzen dingen met nieuwsberichten. Hierin werd de volgende oproep gedaan: „De regering nodigt de boeren, de intellectuelen en de jeugd uit ziel. bij de democratische boerenpartij aan te sluiten. Ontwapent de bandieten en hervat het werk". Na deze oproep van de regering gaf radio-Boedapest muziek. Later maakte radio-Boedapest het program van de regering bekend, dat eerder al door radio-Moskou was om geroepen. Dit program omvat veer tien punten. Hieraan werd toegevoegd: „Om de reactionaire elementen te overwin' nen, hebben wij de Sovjet-troepen te hulp geroepen. Wij doen een beroep op U allen om de regering te steunen en onmiddellijk het werk te hervat ten." Te middernacht eindigde radio Boedapest zijn uitzending, na zich te hebben verontschuldigd voor de „technische storingen". Om half vijf in de ochtend zouden de uitzendingen worden hervat. Bij de te Hansweert gevestigde scheepswerf, welke uitsluitend is in gericht voor het doen van reparaties aan kleinere en middelgrote binnen schepen, kunnen nog steeds geschooi de en ongeschoolde arbeidskrachten worden geplaatst. Er is echter vrij wel geen aanbod beschikbaar. Het bedrijf is ruim van opdrachten voor zien. hetgeen ook in de naaste toe komst het geval zal zijn.( De bedrijven te Terneuzen en Kruis polder blijven met een chronisch te kort aan personeel kampen. Het aan bod voor deze bedrijven is vrijwel nihil. Ook bij de leerlingen van de la gere technische school was de be langstelling zeer gering. Slechts heel enkele waren bereid werk op een scheepswerf te aanvaarden. De rui me plaatsingsmogeiijkheid, welke voor metaalbewerkers overal aanwe zig is, is daarop vanzelfsprekend ook van invloed. Beide bedrijven zijn volop van or ders voorzien. Dit is ook het geval met de twee te Breskens gevestigde kleine scheepswerfjes, waar vissers vaartuigen, jachten en kleine binnen vaartuigen worden gebouwd en ge repareerd. In deze bedrijfjes werken in totaal echter slechts 12 man. Bij de te Middelburg gevestigde ijzergieterij bestaat na de reorganisa tie, welke in dit bedrijf heeft plaats ge vonden, geen ernstig tekort meer aan personeel. Het bedrijfje te Sas van Gent blijft met een tekort aan personeel kampen. Het te Breskens gevestigde galvant seerbedrijf kon haar personeelsbezet ting op 40 man handhaven, Het be drijf was ruim voorzien van orders. Voor een te Vlissingen gevestigd nevenbedrijf van eên elders geves tigde onderneming werd een ruime constructiewerkplaats gebouwd, welke in gebruik werd genomen. Het be. drijf zal emplooi bieden aan 100 ar beidskrachten, die niet allen gelijk tijdig te Vlissingen zullen werken. Het bedrijf heeft zich namelijk ge specialiseerd op het uitvoeren van reparaties en constructies op de plaats zelf. Zo wordt b.v. momenteel ge. werkt aan de sluizen te Hansweert en in het gewest Zierikzee. In verband met werkzaamheden ten behoeve van het Deltaplan rekent de directie met mogelijke uitbreiding. Naar het bedrijf te Terneuzen kon een aantal afgestudeerde leerlingen var. de lagere technische school wor den bemiddeld. De personeelsbezet ting is nu opgevoerd tot bijna 50 man. Goede vaklieden kunnen nog steeds worden geplaatst. Ook bij het be drijf te Hulst kor.den enige jeugdigen worder. geplaatst. Bij dit bedrijf blijft een storend tekort aan perso neel bestaan Gisternacht is onder Lewe- dorp bij de Sloedam, door een nog onbekende dader de brand gestoken in twee grote op het veld staande mijten vlas van de commissionair S. te Lewedorp De brandweer uit 's-H. Arends- kerke en Nieuwdorp werd te hulp geroepen, maar kon wei nig meer redden. De schade wordt geschat op f 10.000. De commissionair is tegen een iergeliike ramp niet verzekerd In de onmiddellijke nabijheid van de mijten werd een bromfiets gevonden r-n i.tiei bleek dat die zaterdagavond te Goes was gestolen-, ten nadele van J. B.. die haar had neergezet bij een café aan de Blauwe Steen. Ook vorig jaar is een bromfiets van deze B. gestolen en die werd later opgespoord bij een inworer van Ovezande. Vrijdagmiddag hadden wij een on derhoud met de 23-jarige Marinus v. Stee, die, amper bekomen van erger nissen en vermoeidheid, met animo zijn even eigenaardige als bewogen ervaringen, begon te vertellen. Zo men misschien weet, worden sinds geruime tijd al mosselen uit Denemarken door Yersekse impor teurs opgekocht, ter aanvulling van de produktie in eigen land. In de Oosterschelde wordt dit „wilde" pro- dukt dan verwaterd en op kwaliteit gebracht. Deze Deense mosselen worden door een grote onderneming, „de Lym- fjord", van Aalborg uit, aan de Yer sekse handelaren verkocht en door Deense auto's gebracht of door eigen auto's afgehaald. Ondernemend als de Yersekenaren zijn, rees dit jaar het idee met een paar eigen schepen ter mosselvangst r.aar de Deense wateren te trekken. De eigen schepen hebben een veel groter vermogen dan de Deense vaar tuigen en zijn ook veel beter uitge rust. Hierin zag men winstkansen en bovendien zou men de aanvoer kun nen stimuleren. De fa. v. d. Plasse, die zelf in mos selen handelt, zond een eigen kotter uit en een combinatie van handela ren charterde de kotter van de heer v. Stee, die zijn zoon het bevel toever trouwde en hem de gebroeders Min- naard als helpers meegaf. Op 4 september voeren de twee kotters naar Delfzijl, waar ze werden uitgereed. Op 27 september werd de reis voortgezet en 24 uur later wier pen onze Yersekenaren het anker uit in de grote haven van Esbjorg. Omdat alleen Deense schepen in de Deense wateren mogen vissen, was reeds tevoren de zaak zo geregeld, dat de schepen tijdelijk een Deense eige naar hadden; een Deens nummer en een dito vlag kregen en ook een Deense kapitein aan boord namen. Aan 't lijntje Natuurlijk waren deze „kapers op de kust" helemaal niet welkom. De „concurrentie" bekeek met 'n scheef oog het prachtige materiaal, waarmee men de Deense mossels te lijf wilde. en Bureaucratius kwam braaf te hulp De visserij-inspectie stuurde vier man aan boord en die ontdekten, dat de lantaarns niet in orde waren. Er werden andere gekocht, maar bij 'n nieuw bezoek werd het kompas afge keurd. 'n Paar dagen later moest er een andere ankerketting komen. Toen verordenden de heren, dat op 'n werf j de dikte van de scheepswanden door i boring moest worden vastgesteld. De De twee Yersekse kotters in de haven van Esbjorg schepen werden er op gesleept, doch pas vier dagen later kwamen de in specteurs terug, konden niets aan merken op de deugdelijkheid van de wanden, waarop ze een controle van de schroef-as nodig vonden! Zo hiel den ze de Zeeuwen zes weken op sleeptouw, vooraleer ze aan de vangst mochten beginnen. De gebroeders Minnaard hadden intussen hun be komst van de Denen gekregen; za gen geen brood in het geval en togen huiswaarts. De jonge van Stee gaf de moed nog niet op en omdat hij, even als v. d. Plasse in de gaten had ge kregen, dat de visgronden bij Ebsjorg niet zo prima waren, koersten ze toen naar Höjer, dat wel een primitief ha ventje had, maar fantastische mossel- banken. Tot stomme verbazing van de Deense vissers, die met hun kleine bootjes en armzalige netten slechts 5 a 6 ton per tij konden ophalen, sleep ten de Zeeuwen er met hun korren meer dan 30 ton per tij uit. Handen thuis Onbekend met 's lands wijs wilde v. Stee, zodra hij in de haven was, zelf de kotter lossen. In minder dan geen tijd kreeg hij evenwel een vak bondsman aan boord die riep: handjes thuis. Zodra het scheepstouwtje aan de kade is vastgemaakt, is de vakbond er heer en meester over en mogen al leen eigen leden het verdere werk doen. Na allerlei formaliteiten mochten dan, tot grote vreugde van de bur gemeester van Höjer, een 50 man uit zijn gemeente de zakken met mossels vullen en dichtnaaien. Hij liet zeifs 'n noodverlichting bij de kade aanbren gen. Van enige molestatie door de be volking is geen sprake geweest. Men was veel te blij dat er goed betaald werk kwam. Bureaucratius Niet blij was de concurrentie en de kleine vissers hadden angst, dat de Zeeuwen de spoeling voor hen te dun zouden maken. Bureaucratius werd weer te hulp geroepen en die vond nog een oud voorschrift, dat Konen niet zwaarder mogen wegen dan 20 kilo, terwiji die van de Zeeuwse vijf maal zwaarder waren. Onze Yerse kenaren demonstreerden hoeveel zui verder hun korren werkten dan ae sleepnetten van de Denen, die be halve mossels, kilo's slik ophaalden, maar de heren waren niet te ver murwen. De tijdelijke Deense eigenaar van de schepen wilde nog een advocaat in de arm nemen, maar de Zeeuwen Een ziedende verontwaardiging heeft zich van de wereld meester gemaakt bij het afschuwelijke verraad van de Russen in Hongarije. Die verontwaardiging breekt zich baan in tal van manifestaties, in groepsverband, zowel als individueel. „Wij leven mee met het Hongaarse volk met gevoelens van ver twijfeling over de ongelijke strijd. Wij leven mee met de Hongaren, die een nederlaag tegemoet zien, hun land zien verwoesten en weer een Russische overheersing zien komen. Het is zonneklaar, dat vrijwel heel het Hongaarse volk hartstochtelijk deelnam aan het verzet en uitzag naar het herstel van een eigen nationaal leven en werkelijke democratie. Zelfs in deze tijd, waarin wij aan zoveel onrecht gewend zijn, is het verbijsterend, dat de Russen onderhandelaars hebben ge vangen genomen. Wij kunnen in de Verenigde Naties onze stem doen horen. Meer is ons helaas niet mogelijk, om het Hongaarse volk in zijn strijd bij te staan". in de straten liggen tienduizenden doden en gewonden. De tyrannie heeft één wapen: de dood voor allen, die mensen willen zijn. Met de kreet „Help ons, help ons," verdwenen de laatste zenders uit de lucht. Maar het laatste woord is niet bij het Kremlin of de V.N. Dat js bij God. Wij bidden met de woorden van het Hongaarse volkslied: God, zegen de Magyaren met rijke en goede moed; Reik hen hun helpende hand Als het volk strijdt met zijn vijanden." Beschuldigde de Russen van woordbreuk jegens Hongarije. „De onderdrukking van de Hongaarse revolutie heeft imperialistische oog merken ten doel. De Duitse Bondsrepubliek zal alles doen, wat in haar vermogen ligt, om Hongarije te helpen." Heeft in een telegram aan Eisenhower verzocht, te bevorderen, dat buitenlandse waarnemers naar Hongarije zullen worden gezonden. „Het bijna ondenkbare, onmenselijke is gebeurd: de onvrije mens wreekt zich op de vrije. De Russische heersers kunnen en willen niet dulden, dat een volk zijn persoonlijke rechten en vrijheden herneemt. Wij doen een beroep op het geweten van alle volkeren, om alles te doen, wat mogelijk is, om het leed te verzachten en een einde te helpen maken aan de onmenselijke oorlog, die in koelen bloede is ontketend". De Deense minister-president heeft er zondag bij de Sovjetleiders op aangedrongen de strijd in Hongarije te staken en de troepen terug te trekken. „Tsarisme of bolsjewisme is om het even: het Russische volk is nooit vrij geweest. Niet uit liefde tot de vrijheid heeft Rusland met de vrije volkeren gestreden tegen het nationaal-sociaiisme: achter het sinds 1945 bestaande ijzeren gordijn worden mensenrechten met voeten ge treden. De berichten van de laatste dagen hebben ons met afschuw en ontzetting vervuld. Diep uit ons hart komt de bede, dat het licht der vrijheid eens weer moge breken door de duisternis." „Niet een partij, maar het hele Hongaarse volk was in opstand. Wij weten nu wat vreedzame co-existentie betekent. De nacht van de dictatuur valt over Hongarije. Het westen moet de weg vinden naar een eensgezinde politiek. Verdeeldheid is nu misdadig. Ik roep op tot eenheid in protest tegen wat in Hongarije gebeurt. Vier november: dag van het verraad." „Hongarije is weer concentratiekamp. De regering is gevangen. Elke stad, elk dorp, elke straat, elke kamer is een belegerde vesting; „Het is te betreuren, dat de Verenigde Naties kostbare uren hebben verspeeld met gepraat over de actie in Egypte. Men had die tijd beter kunnen besteden, aan wat er de laatste tijd in Hongarije is gebeurd." De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, zei dat hij diep ge troffen is. „Pas drie dagen geleden heb ik een overeenkomst gesloten, waarin wordt gezegd, dat de verhoudingen tussen de staten gebaseerd moeten zijn op wederzijdse eerbied, territoriale onschendbaarheid, non-agressie enniet-inmenging. En nu dit. Wij brengen hulde aan het strijdende Hongarije, maar voelen eigenlijk de bespottelijkheid hiervan ten opzichte van deze tragedie. Alle verwachtingen, die de Russen de laatste tijd wekten, doen zij nu weer teniet. Leve de strijders in Hongarije." „Wij kunnen het fascisme van Horthy niet laten terugkeren. Alle Tsjechische arbeiders juichen de komst van de nieuwe communistische regering toe". hadden meteen genoeg van de Denen. Zij voorzagen nog veel meer onkosten en verliezen en na twee dagen vissen, zegden ze Höjer en Denemarken vaar wel. Over hoge zeeën 'n Plezierreis is de terugtocht niet geworden. De kotters zijn eigenlijk niet geschikt om er buitengaats mee te varen en de zee begon zeer lelijk te doen. 'n Week lang heeft men te Sylt moeten schuilen voor men naar Delfzijl durfde. Van Stee had de zware taak heel alleen zijn kotter door de hoge zeeën te loodsen Om elkaar niet kwijt te raken, had men de twee schepen met 'n lijn-verbon den en toch waren de golven af en toe zo wild, dat de een de ander niet meer kon zien. In de haven van Delf zijl brak tot overmaat van ramp nog de schroefas van v. Stee's kotter, wat ook weer twee dagen oponthoud gaf. Misschien nog eens.... „Nooit meer naar Denemarken, ze ker", vroegen wij aan vader en zoon van Stee. Zo positief wilden zij zich nog niet uitspreken. Niemand wordt graag verslagen, zeiden ze en het is niet volkomen uitgesloten dat men nog eens 'n kans gaat wagen in het cense mosselparadijs, waaruit men iu zo on-elegant verdreven is. Het pleit voor de sportiviteit van de jonge van Stee, dat hij zijn verlies zonder veel rancune neemt. Moge lijk, zo erkende hij royaal, zouden we hier ook geen „welkom vreemdeling" toeroepen aan buitenlanders, van wie we dachten dat ze de kaas van de bo terham kwamen af-eten. Koffie-kapitein Goede woorden had hij ook nog voor z'n Deense kapitein, een best zee-man, die echter van korren geen steek afwist en zich daarom geduren de de vangst bezig hield met het zet ten van grote potten kokende koffie! Feestavond van „De Hamer" In zaal Krijger gaf zaterdagavon de vereniging van oud-leerlingen van het St. Willibrordcollege „de Ha mer" een alleszins geslaagde feest avond. Mej. Marijke van Hove, de voorzitster, sprak het openingswoord en uitte haar voldoening over de fan tastische opkomst. Het programma werd geopend door Evert Heyblok met zijn jongenskoor, dat weer het meeste succes had met de „Kindersymfonie" van Haydn. Tussen de dansjes door volgde er nog een mtelligentie-test voordrachten door de jongedames A. Faes en L. Roose en een allergeestigste toneel improvisatie. De avond werd ook bijgewoond door het bijna voltallige lerarenkorps. BROMFIETSER REED TEGEN LANTAARNPAAL. Zaterdagavond is een zekere M. J. M. uit Wolfaartsdijk op de Westsingel met zijn bromfiets, door nog onopge helderde redenep tegen een lantaarn paal gereden. De man bekwam een zware hersenschudding en is naar het Gasthuis vervoerd. AUTO-BOTSING. Doordat de chauffeur van een be stelauto, H. in 't V., op de hoek Kam perfoeliestraat-Leliestraat geen voor rang verleende, kwam hij in botsing met een personenauto, waarin het echtpaar R. en vier kinderen waren gezeten. De klap kwam zo hard aan, dat de personenauto grote schade op liep. Op mevr. Rouw na, die lichte verwondingen opliep, kwamen allen met de schrik vrij. Sas van Gent HERZIENE RAADSBESLUITEN. Zaterdag kwam de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen. Op de agenda stond: een verzoek schrift om gemeentegrond in erfpacht van W. H. Colsen en E. L. de Vriend aan de Plataanstraat. Dit verzoek schrift was reeds in de vorige verga dering behandeld en goedgekeurd, maar aangezien G.S. met de heffing van 15 cent per m2 niet akkoord ging werd het besluit ingetrokken en met de prijs van 30 per m2 aange. nomen. Ook het verzoekschrift om gemeen tegrond in erfpacht van de woning bouwvereniging „Vooruit" aan het Bolwerk, dat reeds in een vorige ver gadering was goedgekeurd werd in. getrokken en met de door G.S. voor gestelde wijzigingen weer aangeno men. HOOFDWATERAFVOER IN GE BRUIK GESETD. Zaterdagmiddag werd de nieuwe hoofdwaterafvier van onze gemeente officieel in gebruik gesteld. Dit vond plaats bij de spoorwegovergang aan de Westdam. In aanwezigheid van de gemeente raad. het polderbestuur, e"z-' door de burgemeester het hefwerk tuig ir. werking gesteld, waardoor 3e laatste hindernis weggenomen werd. Het gezelschap bezichtigde daarna de uitgevoerde werker.. Tcenda AXEL Het Centrum 8 uur: Marcelino, brood en wijn. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: De drie charels. GOES Grand: Artistenbloed. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De commando's slaan toe. MIDDELBURG Electro: De wereld veroordeelde haar. Schouwburg: Dui vels spel. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het begon in Parijs. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Deze vrouw is gevaarlijk. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het begon in Parijs. VLISSINGEN Alhambra: De glorie van het leven. Luxor: Karavaan der ver- doemaen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ma demoiselle Brigitte. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Char ge aan de rode rivier. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De dief des konings. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Don Carlos. Vanu het Bergs van de ha om de tijl dam wertl haven val aantokkel nemen di De hav trof, in 195 kenen, dat j Van die aal 71 voor sch zeilschepen tekeningen nl. 218 ton. In ieder g nog niet gel wist en uit zaadje kan Maar laat d gang is, da leiden tot iet verdient het die aan enk havensteden ten deel ge op Zoom stad. Maar pijl op de 1 terugkeren? Bergen op een met het ven zal het i zijn Bremen ook. Er zijn pen ook bij havens te w noeg is en <j_ te tussen kaï nen de voorl bare grenzeii val is dit edl oplossing bef? door drijvend' of meer los- elkaar dus z gende brugg< ring is opge op Zoom uit Goede zee1! haveninrichtii del, doen bl< zeesteden ont bij Vlissingen Waarom zou de anders m Alleen, wij! samengesteld» een hoogst e<| rapportje is g vijf interim-a lijk na uw el ijk! beslaan en di theken wordei chures en de tot dusver in zijn gebleken tisch te vervl op dat kompq het lot voor harder uitval Haringvliet. I de Oostersche scheepvaart v 1 „Wegens de ten de afsluit wachten, zal eens bezwaarl de geul voor te houden. De om de aanleg de dammen Oosterscheid Gat) af." (V-I En de Men (blz 19) sluit 1 voor Veere hel volgende bewc Een schutsh Veeregat heef feit, dat de s< de dam al spo derhouden zal zanding geen ding van de v gelijke sluis t zwaren hebbel En tegenovi brengend hav' moet blijven, de geslachten ven genieten na de voltoo de Deltacomm na de voltooiir dammen. „Wij verwac men er ligger, stromen zal grootste deel kubieke meter Ward wreef vingers over „Ik verondera voorhistorisch ik er aan kan 1 gezet, dus ikl wel zal kunne! een pracht-do hebt die kou c ik denk, dat j ren moet begi je". Billy Louise hem uit. Dit 1 loven: Ward dat zij zich ni. zorgd maakte, zij hem nu kon dingen te vert< weten. „Waar heb j vroeg zij naief „Hè?" Ward aan, alsof hij lezen. „Waar heb hangen?" „Nergens. II angst op zijn

de Stem | 1956 | | pagina 2