SOVJETS BLOKKEREN DE HONGAARSE GRENS Eden won tijd terwijl armada nog opstoomt Opnieuw gevechten uitgebroken in geteisterd Boedapest V-raad bespreekt Hongarije Nagy laatna herhaald protestde hoofdstad in staat van verdediging brengen „Russen5 blijf asjeblief Kardinaal Mindszenty doet beroep op het Westen Den Haag motiveert blanco-stem EGYPTENAREN VLUCHTEN IN SINAI-WOESTIJN Lagerhuis komt vandaag weer bijeen Niet door ruïnes worden de geschillen opgelost Suggestie voor VN.-politie in het Midden-Oosten DAGBLAD VOOR ZEELAND Communisten in Polen en Oost-Duitsland Minister Struyckcn in Nederland Koud er GROTE TROEPEN- ACTIVITEITEN Kwestie niet voldoende onderzocht Encycliek over internationale toestand 96e JAARGANG No. 22293 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad. J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter. P. V. NL Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet t 6.5U p. kwartaal, p. post 1 720, p. week (ultsl. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236-JBureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, T om Ho fatvriotr-An Pn miinon «I 11 .'kV'-.*. Radio-Boeclapest meldde gisterenavond, dat in de Hongaarse hoofdstad opnieuw gevechten waren uitgebroken. Tegelij kertijd kwam uit Wenen het bericht, dat Russische pantsertroepen posities begonnen in te nemen langs een groot deel van de Hongaars-Oostenrijkse grens. Van Bratislava tot Nickelsdorf (aan de hoofdverkeersweg Wenen-Boe- dapest) waren alle grensovergangen afgesloten. Het telefoonverkeer met Wenen was opnieuw verbroken. De Hongaarse regering droeg tankeen- heden op posten te betrekken voor het parlement en op de Donau-hruggen, omdat de Russen naderbij kwamen. P99 De Poolse communistische partij heeft vrijdag een oproep tot de bevolking gericht haar „kalmte en discipline" te bewa ren gedurende de spanning, wel ke is veroorzaakt door de ge beurtenissen in Hongarije. Zij zegt, dat het thans geen tijd is voor demonstraties en bijeenkomsten en voegt daaraan toe: „Er is thans een nieuwe en gevaarlijke fase in de Hon gaarse gebeurtenissen ingetreden. Het wordt steeds duidelijker, dat reactio naire elementen de overhand krijgen. Het verblijf van de Sovjet-troepen in Polen, aldus de verklaring maakt geen inbreuk op de soevereiniteit van Polen, daar deze strijdkrachten, wier taak het is de verbindingslijnen tus sen de Sovjet-Unie en Oostduitsland te beschermen, in het land zijn gele gerd op grond van de overeenkomst van Potsdam. Premier Grotewohl van Oost-Duits land heeft vrijdag in de volkskamer in Oost-Berlijn tegen „eenzijdig ver trek" van de Russische troepen uit Duitsland is. „Wel zijn wij voorstan der van terugtrekking van alle vreem de troepen uit geheel Duitsland", zei hij. De aanwezigheid van de Sovjet troepen in Oost-Duitsland is overigens nodig, omdat er mensen zijn die geen vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk wensen". Naar aanleiding van agitatie in kringen van Oostduitse studenten ver klaarde Grotewohl, dat niet toegelaten zal worden dat „West-Berlijnse stu denten aan onze universiteiten onge- ïegeldheden uitlokken." Wel is een akkoord mogelijk over het onderwijs in het Russisch; een aantal studenten wil het Russisch als verplicht leervak geschrapt zien Grotewohl zei, dat de democratise ring in Oost-Duitsland onmiddellijk na de contra-revolutie van 17 juni 1953 begonnen is. Over Polen zei hij. dat Oost-Duits land „de oprechte vriend van Polen wil zijn". Gisterenmiddag verkeerde Hongarije al in sombere stemming. De Russen haddén alle vliegvelden en belangrijke verkeersknoop punten bezet. Anna Kethly, de voorzitster van de nieuwe sociaal democratische partij in Hongarije, die in Wenen besprekingen had gevoerd, kon niet naar haar land terug. Zij werd door de Rus- ens tegengehouden. Het Russische persbureau „Tass" ageerde gisteren verontwaar digd tegen de „gruweldaden van de contra-revolutionaire benden in Hongarije". Premier Nagy heeft met klem herhaalde malen geprotesteerd tegen de troepenbewegingen van de Sovjets. Ilij herinnerde de regering in Moskou aan haar belofte van enkele dagen geleden. Hongarije betreurt het, zo werd gezegd, dat nieuwe legerafdelingen het land binnengeko men zijn en dat sommige eenheden Boedapest hebben omsingeld. Inmiddels was men in de Hongaarse hoofdstad druk doende met de vorming van een nieuwe regering. Kardinaal Mindszenty had een be roep gedaan op de westelijke mogendheden, zijn land politiek en anders zins steun te verlenen. Vrijdagavond is met het KLM-toe- stel uit Rome op Schiphol gearriveerd mr. A. A. M. Struycken. de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, voormalig gouverneur van de Nederi landse Antillen. Op 31 oktober j.l. is hij door Koningin Juliana in een ho telkamer op Sicilië beëdigd. IN HET Kamerling Onneslaborato- rium te Leiden heeft zich vrijdagoch tend een ontploffing voorgedaan, waarbij vier personen licht werden gewond. In de omgeving van het la boratorium sneuvelden talrijke ruiten. EEN DELEGATIE van de Opperste Sovjet, die een bezoek aan Frankrijk zou brengen, blijft in Moskou. De re den van het afgelasten van het bezoek is niet bekendgemaakt. EEN 33-JARIGE petroleumventer uit Utrecht is tot veertien dagen gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij zijn paardje ernstig mishandeld had. MINISTER SPAAK en zijn Russische collega hebben in Moskou eon com- mumqué uitgegeven, waarin wordt ®elSle en de Sovjet-Unie r^i=ti i,s nsen en culturele relaties zullen trachten uit te breiden. JZw^ting,van het R N.M I., geldig tot zaterdagavond, opge- maakt vrijdagavond 23.15 uur- da?rPk.!a/,ineen maar 00k hl« sen JT. Tge,n e" °P vele P'aat" in honfa k(' tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en noord. Lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 17.10 uur, maan onder 17.28 uu. Morgen: zon op 7.42 uur, zon onder 17.09 uur. maan op 9.42 uur maan onder 18.09 uur. Maandag: zon op 7.44 uur, maan J op 10.40 uur. Volgens berichten uit oost-Hongarije waren Russische bommenwerpers het Hongaarse luchtruim binnengevolgen en hier en daar zouden zij bombarde menten hebben uitgevoerd op stellin gen van de opstandelingen. De vlieg velden van Szeged en Kecskemet zijn in handen van de Russen. Verder deelde het hoofdkwartier van de opstand mee, dat uit het bui tenland gekomen Sovjet-tanks in het oosten van het land in beweging zijn. Woensdag waren 304 Russische ge vechtswagens het land binnengekomen en donderdag werden er te Debrecen nog eens ongeveer 300 geteld. Een aantal tanks reed in de richtjuv van Boedapest. Ongeveer vijftig tot zestig tanks rukten op naar Kiskunhalas in het zuiden van het land. De Hongaren hebben afdelingen zware artillerie en andere militaire eenheden naar Boedapest gezonden om de verdediging van de hoofdstad te versterken. De vrouwen en kinderen van diplo maten van de Britse en de Franse am bassade worden uit Boedapest geëva cueerd. aldus is vrijdag telefonisch te Belgrado vernomen. Vrijdagochtend heeft een lange stoet auto's de stad verlaten. Volgens kranten in Boedapest heeft de gemeenteraad van de hoofdstad zijn bevoegdheden overgedragen aan een nationaal comité, waarin verte genwoordigers van verschillende par tijen zitting hebben. Het Hongaarse ministerie van on derwijs heeft vrijdag het onderwijzend personeel medegedeeld, dat alle ge schiedenisboeken die nu bij het lager- en middelbaar onderwijs in gebruik zijn, ingetrokken zullen worden. oorts is het Russisch geschrapt als verplicht leervak. De kinderen wier ouders dat wensen, krijgen godsdienst onderwijs. Het onderwijs in burgerlij ke verdediging komt te vervallen. „N iet terug naar vroeger Duizenden mensen keken Bisteren m„,BenedapeSi toe hoe bulldozers de muren van het hoofdbureau van de geheime politie omver duwden bij het zoeken naar een geheime gang, waar in volgens geruchten meer dan twee honderd mensen opgesloten zouden zitten. Vrijgelaten politieke gevange nen hadden gezegd klopsignalen op de muren gehoord te hebben. Totnogtoe heeft men niets gevonden. De anti-Stalinistische eerste-secreta- ris van de Hongaarse communistische partij, Janos Kadar, heeft via radio Boedapest verklaard, dat Hongarije bedreigd wordt door een reactionaire tegenrevólutie en Sovjetrussische in terventie. „De Hongaarse jeugd heeft haar bloed niet gestort om de tirannie van Rakosi te laten vervangen door de tirannie van een reactionaire te genrevólutie", zei hij. „Wij hebben niet De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is vrijdag avond om 11 uur bijeengekomen om de Hongaarse kwestie te be spreken. Met name kwam het verzoek in behandeling van pre mier Nagy om de neutraliteit van zijn land te beschermen. Het bleek moeilijk de kwestie in de buitengewone zitting van de algemene vergadering der V.N. te bespreken, omdat die voor de crisis in het Mid den-Oosten was bijeengeroepen. Indien de Sovjet-Unie in de Veilig heidsraad haar veto zou uitspreken over een resolutie ten gunste van Hongarije'? onafhankelijkheid, zou op nieuw een beroep kunnen worden gedaan op de algemene vergadering, zoals ook gebeurd is met de Egypti sche kwestie. Met name Frankrijk en Italië had den om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad verzocht. gevochten om de fabrieken en mijnen uit de handen der werkende klasse te laten rukken of de boeren het land te laten ontnemen: wij willen niet terug vallen in de slavernij van het oude regime van de feodale heren." Radio-Boedapest meldde voorts de oprichting van een „Federatie van de verenigde Hongaarse jeugd", die on der meer verklaarde: „Wij willen niet de terugkeer van het fascisme van admiraal Horthy. Wij zullen de fa brieken niet aan de kapitalisten en de grond niet aan de grootgrondbe zitters teruggeven." Mikojan in Moskou Mikojan, een der Sovjetrussische vice-premiers, is uit Boedapest te Mos kou teruggekeerd. Hij was aanwezig bij de ondertekening van het Sovjet- Russisch-Belgisch communiqué. Men veronderstelt dat Soeslof ook in Mos kou is teruggekeerd. De opstandelingcnzender te Miskolc maakte vrijdagavond bekend, dat er een kinderverlammingsepidemie is uitgebroken. Circa 150 mensen in Miskolc en omgeving zijn door de ziekte getroffen. Er zijn reeds 30 do den. De zender vroeg om buitenlandse hulp ter bestrijding van de epidemie, aldus berichten die in Muenchen zijn opgevangen door radio-Vrij-Europa. Gisterenavond werd ook nog ge meld, dat een groep jeugdige opstan delingen het ministerie van Buiten landse Zaken in Boedapest had bezet. Zij zouden voor deze daad verant woording moeten afleggen, aldus de regering. Volgens de laatste berichten van vannacht waren de telefoonverbindin gen tussen Oostenrijk en Hongarije weer hersteld. De Hongaarse openbare aanklager heeft bekendgemaakt, dat tot op he den 5.417 politieke gevangenen vrij gelaten zijn. Anderen worden nog vrijgelaten. De gerechtelijke autoriteiten in Boe dapest deden een beroep op de bevol king geen mensen meer zonder pro ces terecht te stellen. Hongaarse vrijheidsstrijders onder zoeken een kamer in het hoofd kwartier van de veiligheidspolitie te Gyoer. Vanuit dit hoofdkwartier werd praktisch geheel Hongarije gecontroleerd. O.m. werd er een bandopnemer-installatie gevonden, die de telefoongesprekken van een honderdtal Hongaren op kon nemen „De Nederlandse regering betwijfelt de juistheid van de procedure, die is gevolgd bij het convoceren van de bij zondere zitting van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties. De rechtmatigheid der bijeenroeping is betwistbaar en -de gehaaste wijze, waarop zonder voldoende onderzoek besluiten werden genomen ten aan zien van een uiterst samengestelde situatie doet afbreuk aan de moge lijkheden tot oplossing, die het hand vest aan de organen der Verenigde Naties biedt. Ondermeer is tijdens de behandeling in de Verenigde Naties niet komen vast te staan, of het Israëlische op treden gerechtvaardigd kan worden door de noodzaak van legitieme zelf verdediging. Aangezien de Amerikaan se ontwerp-resolutie, die vervolgens in stemming kwam, Israël in feite veroordeelde, heeft op deze resolutie de Nederlandse gedelegeerde zich van stemming onthouden." Dit wordt gezegd in een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. 'v-tvp, L v, ,,.T De landing van Britse en Franse troepen op Egyptisch grondgebied zou spoedig kunnen beginnen. Dit valt af te leiden uit de mededeling van een Franse militaire woord voerder dat de luchtoperaties als geëindigd worden be schouwd en dat men 1111 aan de „volgende fase" toe is. Een uitgebreide vloot is van Malta op weg naar het Egyp tische kustgebied. Alle vuurtorenlichten daar zijn gedoofd en Egyptische strijdkrachten worden samengetrokken op plaatsen waar men de landing verwacht. Premier Eden heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd dat hij de resolutie van de Verenigde Naties zou „bestuderen". Deze resolu tie, die aandringt op het staken van de vijandelijkheden werd met G8 tegen 4 stemmen aanvaard. Nederland onthield zich met enke le andere landen van stemming. vlogen en Eden riep zijn kabinet in spoedzitting bijeen. i Engeland heeft gisteren in de al gemene vergadering van de Verenig- de Naties het voorstel gedaan, een j V.N.-politiemacht te vormen, die tus- I sen de strijdende partijen in Egypte moet gaan staan en de veiligheid in het omstreden gebied garandeert. Israël heeft te kennen gegeven dat het zijn troepen niet achter de voor malige grenslijn wenst terug te trek ken. Het Israëlische leger heeft in middels Gaza bezet en de Egyptische troepen zouden een wilde vlucht heb ben ingezet in de richting van het Suezkanaal. Het grootste deel van het schiereiland Sinai is in handen van de Israëliërs. De Egyptische regering heeft gis teren de eigendommen van enkele petroleummaatschappijen in het land geconfiskeerd. Britse employees van de Suezkanaalmaatschappij zijn in interneringskampen opgesloten. En gelse burgers die het land wilden verlaten, kregen daartoe geen toe stemming. Ook de andere Arabische staten beginnen nu in actie te komen. Irak heeft troepen naar Jordanië gestuurd en Syrië verbrak de diplomatieke be trekkingen met Engeland en Frank rijk. De Jordaanse regering heeft ook de algemene mobilisatie afge kondigd. Men acht het niet onmoge lijk dat het Jordaanse leger Israël zal aanvallen. Het Franse ministerie van defensie heeft vrijdagavond het volgende com muniqué uitgegeven: „De luchtoperaties, de vernieling van vliegvelden en hun inrichtingen, en de vlootoperaties tot het vrijma ken van de wateren ten noorden en ten zuiden van het Suezkanaal zijn thans zo goed als voltooid. Daarom kan worden aangenomen, dat de operaties van lucht- en zee macht thans zullen worden gericht op het teweegbrengen van de omstan digheden, die nodig zijn voor de tij delijke bezetting van de kanaalzone. De radiozenders van Cairo, die de ,,stem van de Arabieren" worden ge noemd en twaalf kilometer van Cairo zijn gelegen, zijn bij een Brits-Frans bombardement aangevallen. Sedert dien zijn de uitzendingen niet her vat. Eden weigerde pertinent on- middelijk zijn standpunt te ge ven. Toen Labour daarna om voortzetting van de Lagerhuis zitting verzocht, weigerde voor zitter Butler ook aan dit ver zoek te voldoen. Onder tumult dwong Gaitskell van Eden de belofte af, dat hij vandaag een verklaring zou afleggen. De Franse minister Pineau is gisterenavond naar Londen ge- Onze luchtverkenning heeft zich zeer actief getoond: Franse en Britse vliegers hebben grote verwarring in de bewegingen van Egyptische troe pen o.. het schiereiland Sinai waar genomen en wat de oevers van het kanaal betreft: de vliegers kregen op bepaalde punten de indruk van een ware instorting. Er zijn zeer strenge bevelen aan de Brits-Franse strijdkrachten gege ven de verliezen onder de Egyptische burgerbevolking tot een minimum te beperken", aldus het communiqué. Uit Nicosia wordt gemeld, dat ook een militair doorvoerkamp in de Nijl- delta is aangevallen. Het Britse ministerie van Marine meldt dat Britse en Franse marine vliegtuigen, die hetzelfde vliegdek- schip als basis gebruikten, donder dag j.l. 71 Egyptische vliegtuigen hebben vernietigd en vijftig bescha digd. Aan Brits-Franse zijde was er, al dus de woordvoerder, tot dusver niets mede te delen over operaties te land. Er waren Egyptische troepenbewe gingen, voornamelijk van tankcolön- nes, waargenomen. De indruk was gewekt, dat Egypte van plan was Port Said aan de oostelijke zijde van het kanaal te verdedigen. Gisteren waren Egyptische tanks het kanaal overgestoken. Luchtmacht vernietigd" Een woordvoerder ven het Franse ministerie van Landsverdediging heeft verklaard dat de ..vernietiging van de Egyptische luchtmacht thans voltooid is". Hij voegde hieraan toe dat alle Egyptische militaire vlieg velden zijn gebombardeerd en dat, naar wordt aangenomen. 105 Egyp tische vliegtuigen vernield of zwaar beschadigd zijn. Te Londen is een uitzending vsrt „radio vrij Egypte", een tot nu toè onbekend zendstation in het Midden- Oosten, dat nabij de golflengte van radio-Cairo uitzendt, opgevangen. In de uitzending werd onder méér gezegd, dat het „binnenrukken van Britse en Franse troepen in Egypte thans nog slechts een kwestie "van uren is". Gaza capituleerde Over de gevechten in de woestijn van Sinai wordt gemeld dat Israëli sche colonnes vechtwagens en motor voertuigen naar het zuidelijke ge deelte van het schiereiland Sinai doorstoten. Het betreft hier de laat ste fase van een operatie, die ten doel heeft het kanaal, waardoor dê Rode Zee met de Golf van Akaba wordt verbonden, in handen te krij gen. Men meent, dat de Israëlische le gerleiding spoedig de verovering van de eilanden Tiran en Snapir, die de ingang tot de Golf van Akaba be heersen, bekend zal maken. Deze eilanden werden in 1950 door Egyptische strijdkrachten bezet. De Egyptenaren hebben er kustgeschut in stelling gebracht, waarmede zij de Israëliërs beletten de haven Eilath te gebruiken. De stad Gaza, van waaruit de Egyptenaren acht jaar geleden, bU de stichting van de staat Israël, Pa lestina binnenvielen, heeft zich aan het Israëlische leger overgegeven. Ook wordt de verovering bekend gemaakt van El Arisj, ongeveer 145 kilometer ten oosten van het Suez kanaal en bij het be|in van het ge bied van Gaza gelegen. Al het aan Israël grenzende Egyp tische gebied is thans door de Isra ëlische strijdkrachten bezet. Britse troepen van het koninklij ke korps pioniers gaan in de ha ven van Southampton aan boord van de „Empire Fowey". In een onafzienbare rij betreden zij het schip, met bestemming „ergens in het Middellandse Zee-gebied" Z. H. Paus Pius de Twaalfde heeft een encycliek (Laetamur ad modum) tot alle bisschoppen gericht, waarin hij zijn vreugde uitspreekt over „het aanbreken van een nieuwe dageraad van vrede, gevestigd op de rechtvaar digheid" die voor de volkeren van Po len en Hongarije schijnt op te gaan, maar tevens zijn ongerustheid tot uit drukking brengt over „de fakkel van een andere oorlogsactie die in het Midden-Oosten, niet ver van het Hei lige land, dreigt". De H. Vader dankt God voor de be vrijding van de kardinalen Wyszinsky en Mindszenty en roept de gelovigen van Polen en Hongarije op zich rond hun wettige herders te scharen. Hij zegt, zijn bezorgdheid uitend over de ten. Niet door ruïnes worden de geschil len tussen de mensen opgelost, maar door vrede, recht, voorzichtigheid en rechtvaardigheid, aldus de Paus. „Wanneer verstandige mensen, ge dreven door het verlangen naar ware vrede, bijeenkomen om dergelijke ern stige kwesties te behandelen, zullen zij zich ongetwijfeld gedrongen voelen de weg van rechtvaardigheid te kie zen en zullen zij zich niet wagen op de steile helilng van het geweld, be denkend hoe groot de gevaren zyn van een oorlog, die, uit een kleine vonk ontstaan, een geweldige brand kan worden. toestand in het Midden-Oosten, dat alle hoop alleen op God gevestigd is, die de geest der mensen kan verlich-

de Stem | 1956 | | pagina 1