ASPRO v!:"* 'ASPRO Frans ingenieur twintig jaar vecht ai tegen Citroen - fabrieken POLITIEKE BRIEVEN WYBERT Nagy's bariton bezweert: „Mijn lieve, Hongaarse broeders Enorme hulpverlening aan moedig Hongarije «es Proces op leven en dood om voorwielaandrijving Radio-Boedapest in de nacht „Lijk van het communisme Nachtelijke gebedstocht door Brussel dank zij kanaries schieten kanon af DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 OKTOBER 1956 ..Rode wijn dronk ik in de nacht het lied van generaal Piros Betoging in Rome Referendum in Frans-Togoland Twee boerderijen uitgebrand Rode Kruis-toneel in Zeeland Ook onderwijzers naar nieuw bisdom Onder leiding van pater Werenjried Koningin bleef op Sicilië verdrijft de pijn Onbeleefd Uw koekepan een slagveld Prof. Sumitro slaat aanbod af Beste Eduard, De regeringsverklaring- Koele ontvangst - De: noodzaak van het compromis Rider Amice Rieter -- Deskuundigen Lange baan Eigen constructie Brandwonden Kloosterbalsem Komedie na aanrijding Met brandkastje in koffer gesnapt Lduard 55 Het is nu het middernachtelijk uur en in de ether is het ene zendstation na iel andere verdwenen. Zw;-k maar verstaanbaar dringt Radio-Boedapest door. Eindelijk hebben we contact met het verre Hongarije, waar alles in vuur en vlam staat en we onze dierbaren in gevaar weten. We drukken ons oor tegen de luidspreker, alsof de klanken van het Magyaars ons de bevrij ding van onrust en beklemming kunnen brengen. sen zijn onze vrienden. Als zodanig Daar spreekt een man. Het is een aangename, innemende bariton, maar nog mooier dan zijn stem is dat, wat hij daar plechtig verklaart: %,Mijn lieve Hongaarse broeders, ik beloof jullie, dat wij onze beloften zullen houden. Ik beloof jullie, dat gij van nu af een schoon, uwe wensen volop bevredigend leven zult voeren, om hetwelk het buitenland U met recht zal benijden. Maar als tegenprestatie moet jullie nu ook dit ene doen: de wapenen neerleggen. Werpt uwe ge weren weg, ontdoe U daarvan vóór morgenochtend dan komt ge niet voor een standgerecht". De stem zwijgt. Dan valt de radio spreker in die verkondigt, dat de spreker de nieuwe minister-president Imre Nagy was. Vervolgens hoort men de melancholieke melodie van 't Hongaarse volkslied. We kunnen onze oren niet geloven....het werkelijke, oude en voor vele jaren door het communistisch bewind afgeschafte volkslied. Er volgt lichte muziek en een zan ger zingt Lehar-liederen, zoete mee slepende melodieën, die anders de Hongaren in verrukking brengen maarnu als 'n hoon klinken. Want van de straten en pleinen van Boedapest klinken andere geluiden: het gerikke- tik van machinegeweren, het doffe bonzen van geschut en af en toe het brommend geweld van voorbijrijden de tanks. „Onze vrienden Plotseling wordt de muziek onder broken en de radiospreker zegt: „Ve len onzer luisteraars vragen ons, hen duidelijk te maken, hoe het komt dat Russische troepen aan de gevechten hebben kunnen deelnemen. Ons ant woord: dit geschiedt op grond van het verdrag van Warschau. De Rus- 55 Een roodbeschilderde kist met het „Ljjk van het communisme" is maandag door het centrum van Ro me gedragen. Ongeveer duizend leerlingen van middelbare scholen vormden een stoet, welke de kist met zich mee voerde. De politie vormde een kordon ron dom het hoofdgebouw van de com munistische partij, toen ongeveer 3000 jongelieden ernaar toe trokken. Zij zwaaiden met Italiaanse vlaggen en droegen spandoeken met anti communistische leuzen. Het verkeer werd door de jongelieden, die tevoren met „het lijk van het communisme" door het centrum van de stad liepen, in alle straten welke naar het ge bouw leidden, geheel stilgelegd. De jongelieden verspreidden pamfletten, waarin de Hongaarse opstand werd toegejuicht. Verder werden er stenen gewor pen naar de ramen van het gebouw van de sowjet-ambassade. Verschei dene honderden jeugdige personen hadden zich voor het gebouw verza meld. De politie dreef de betogers uiteen. riskeren zij hun leven, om ons weer orde en rust te brengen. Ontvangt ze vooial met liefde en vreugde!" De Hongaren kunnen zich nu het hoold breken over de vraag, waarom dan de „vrienden" der Hongaren met machinegeweren op Hongaren kunnen schieten. Veel tijd om na te denken over dit raadsel krijgen we niet, want het pro gramma wordt voortgezet. Ter af wisseling speelt thans een zigeuner kapel „Piros bort ittam az ejjél..." (Rode wijn dronk ik in de nacht). Het klinkt schoon, vooral in het Hongaars. De tekst past uitstekend bij de omstandigheden. Het woord piros (rood) ligt thans op ieders lip pen, want Piros is ook de naam van Imre Nagy's nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, generaal Piros Istvan. Hij was degene, die de de monstratie van de communistische jeugd eerst verbood, dan echter toe stond. Gedurende deze demonstratie is het vurige lied van de „piros bort" zinnebeeldig geworden voor het bloed dat ln de straten van Boedapest wordt vergoten. „Hier Szepessy" Maar weer onderbreekt de radio de zigeunerkapel. Nu boort zich door de stilte de stem van Szepessy. Hier Szepessy. Lieve landgenoten, hier Szepessy, gij kent mij toch allen...." Szepessy is de bekende Hongaarse voetbalexpert en de vertwijfelde re gering grijpt blijkbaar naar de grote „volksgeliefde", helden van het re giem. „Hier Szepessy", herhaalt hij nog enige keren om dan te vervolgen: Herstelt toch orde en rust, opdat de Hongaarse voetbalspelers zondag hun wedstrijd tegen Zweden in Boedapest kunnen spelen". Hij zegt het met dringende, be zwerende stem en herhaalt zijn bood schap keer op keer als wil hij zeggen: „Magyaren, jullie waren toch alle maal zo trots en enthousiast op Uw voetballers, denkt daar tenminste aan...." Maar zijn woorden zijn tenslotte nauwelijks meer te verstaan, over stemd als ze worden door dof gerom mel op de achtergrond. Plotseling breekt zijn toespraakje af. Geruime tijd hoort men niets. Dan is Nagy's bariton er weer en draait men de plaat met zijn toespraak weer af: Mijn lieve broedersEn weer het volkslied en het Eljèn Magyarosag: Leve Hongarije! Uit gedeeltelijke utslagen van een referendum in Frans Togoland blijkt, dat er een aanzienlijke meerderheid zal worden gevonden voor een nieuw statuut, waarbij het gebied een auto nome republiek wordt. Het wordt >n- der beheer van de V.N. door Frank- rijk bestuurd. Verwacht wordt dat ongeveer tach tig procent der noordelijke stemmen en ongeveer zestig procent der zui delijke voor de nieuwe status zal zijn. Zondagavond zijn te Brunsting in de gemeente Beilen twee boerderijen toebehorende aan de landbouwers Schippers en Vos, in vlammen opge gaan. De brand is vermoedelijk ont staan doordat een 8-jarig zoontje van de familie S. een brandende stallan taarn liet vallen in het in een schuur ondergebracht kippenhok. Het daarin aanwezige hooi en stro vatte on middellijk vlam. Men heeft nog getracht met brand- blusapparaten het vuur te doven, doch dit was tevergeefs. De aangren zende boerderij van de familie Vos goedig vlam. Beide boer derijen waren met riet gedekt. (Advertentie) Uit alle delen van de wereld heeft Hongarije aanbiedingen ontvangen voor hulpverlening. Gisteren is in Oostenrijk een stroom van medicijnen en ande re voor Hongarije bestemde hulpverleningsartikelen aange komen. Nederland heeft direct reeds een hoeveelheid bloedplas- ma voor ongeveer duizend per sonen naar Wenen gebracht, van waar deze medicamenten ver der vervoerd worden naar Boe dapest. Morgen wordt wederom een hoeveelheid bloedplasma per Dakota naar Hongarije van uit ons land getransporteerd. Tal van giften zijn binnengestroomd op het gironummer van het Neder landse Rode Kruis (777). Generaal b.d. P. Alons is reeds naar Genève vertrokken om aldaar van het Inter nationale Rode Kruis te vernemen, of het gewenst is, dat op zeer korte termijn een Nederlandse medische hulpploeg naar Hongarije zal worden gedirigeerd. Evenals tal van andere landen heeft ook Groot-Brittannië hulp aangebo den, hetgeen door de Hongaarse re gering in dank is aanvaard. Op Allerzielen (2 november) zal in de St. Dominicuskerk in Amsterdam een plechtige requiemmis worden op gedragen voor de zielerust van de gevallen Hongaarse verzetsstrijders. In het kader van de ledenwervings acties in Zeeland, ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van het Ned. Roode Kruis in juli 1957, heeft, op initiatief van de kringsecretaris de heer A. Constandse te Middelburg, die tevens ook de organisatie ter hand neemt, de toneelvereniging „Mercurius" zich bereid verklaard, om onder de naam van ,,De Rode Kruisspelers" het toneelstuk ,,Hct witte legioen" door Maarten van Vucht in een 25-tal tot afdelingen be horende gemeenten voor het voetlicht te brengen. Oj^ari2s zijn deze spelers gestart m Hoek en brachten zij deze week een bezoek aan Nieuw- en St. Joos- land en Domburg, waar de belang stelling zéér groot was. Voor de maand november staan op het programma Rilland-Bath We- meldinge Yerseke, Waarde, Hans- weert Kruiningen en Krabbendijke. in de maanden januari/maart 1957 worden ook andere delen van het ge west bezocht. „Het witte legioen", dat onder regie staat van de heer J. Wever speelt op het kantoor van de direc- Ilce.van ?en Rode Kruis Ziekenhuis. „f" ï"ïor wisselen zich in dit stuk af, wat de aantrekkelijkheid er van vergroot. Het Christelijk Nationaal Vakverbond, NW en tal van andere vakbonden uit het buitenland hebben belangrijke bijdragen geschonken voor hulpver lening aan de slachtoffers in Honga rije. In Boedapest heeft men meege deeld, dat, danl. zij de massale mede werking. in eerste instantie reeds enkele duizenden liters bloed van do nors in de Hongaarse hoofdstad aan de slachtoffers van het verzet kon worden verstrekt. De katholieke onderwijzers van de Zeeuwse eilanden, georganiseerd in de St. Augustinusvereniging. gaan met 1 januari a.s. over naar de r.-k. onderwijzersbond van het bisdom Breda. (Advertentie) Ze waren niet talrijk, een zestigtal mannen, vrouwen, jongens en meis jes. Maar hun overtuiging was des te sterker. Door de uitgestorven lanen van de Brusselse parkwijken stapten ze zaterdagnacht biddend achter Pa ter Werenfried van Straeten. Ze baden voor de vrijheid van Oost-Europa en ze deden dat voor de gezantschappen voor Hongarije, Bul garije en Polen. Pater Werenfried van Straeten heeft met zijn Oostpriesterhulp de wereld verbaasd en de katholieken wakker geschud. Thans heeft hij weer een nieuwe actie gelanceerd: de nachtelijke gebedsbetoging vóór de gezantschappen van communistische landen. Ook nu is hij bescheiden be gonnen. Slechts zijn onmiddellijke medewerkers en enkele uitgeweken Hongaren, Polen, Duitsers, Oekraï- ners, zowat zestig man, stonden naast hem. Zij drumden samen op het Ro- gierplein te Brussel, in de koude druilende regen, rond de stevige fi guur van de spekwater; die instruc ties gaf. Er waren mannen uit Tor hout, Sint-Niklaas, uit de Kempen, uit Kortrijk, Antwerpen, Leuven en el ders. Tussen hen stonden de Kamer leden Verlackt en Verboven. Om mid dernacht steeg iedereen in auto's, vrachtwagens of bestelwagens, en re den zwijgende mensen naar de Chur- chillaan, in de parkwijk van Brussel. Daar werd uitgestapt en ging hr' bid dend door de verlaten laan, tussen van kil nat druipende bomen. Pater Werenfried voorop, die met lude stem het weesgegroet voorbad. Midden in de laan, tussen buildings en oude herenhuizen, staat het ge bouw van het Hongaarse Gezant schap. Een gevel van witte glazuur- steen, alle rolluiken dicht. Vier poli tieagenten op het trottoir, maar de biddende stoet stapte naar de poort in het tuinhek, alsof er niemand stond. Midden op het voedpad knielde pater Werenfried op de kletsnatte ste nen en begon met ingetogen stem te bidden. Toen de rozenkrans was gebeden ging de stille omgang verder, door de schaars verlichte lanen, naar de Mo lièrelaan, waar de gezant van Bul garije huist. Hier knielde pater We renfried op de stoep van het huis, en hij begon weer zijn gebed om vrede, om menselijkheid, om rechtvaardig heid en goedheid, ook voor Bulgaren. Een paar patrouillerende agenten keken verbaast toe, hoorden de uit leg, en stapten rustig verder. Zij wis ten dat biddende mensen geen orde verstoren. (Advertentie) Koningin Juliana heeft besloten haar vakantie in Taormina dj) Oost- Sicilië met een week te verlengen. Hoewel aanvankelijk was medege deeld dat zij had besloten vrijdag naar Venetië te vliegen en vandaar per auto naar Cortina d'Ampezzo te reizen, is zij niet vertrokken. II hè-hè/ Dank zij 'ASPRO' kon ik weer gauw met de was verder gaan. Ik had ineens zo'n hoofdpijn, dat ik even moest gaan zitten. Vlug nam ik 2 'ASPRO' tabletten in. Na een paar minuten was de hoofdpijn weg, want André Citroën, de Franse automobielfabrikant, die in 1934 een bar ongelukkige voorwielaandrijving in zijn wagens monteer de, stuwde destijds zijn onderneming naar de afgrond. Aan alle deuren klopten de schuldeisers. Overal werd over zijn bankroet gesproken. Op de Salon de 1'Automobile in 1934 voelden dan ook alle insiders, dat André Citroën een gevaarlijke partij poker speel de. Hij verloor. De voorwielaandrijving, te slecht uitgewerkt en slechts ten dele bestudeerd, werd 'n fiasco. De wagens vlogen uit de bocht, verslonden voorbanden en bleken volkomen onbetrouw baar. Michelin, die de Citroënwagens van banden voorzag, en te vens de grootste schuldeiser was, begreep, dat nu het juiste ogen blik was gekomen. De bandenfabriek vroeg het bankroet aan van André Citroën. Op 3 juli van het volgende jaar (1935) stierf Citroën. „Zijn" voorwielaandrijving ging met hem het graf in. Michelin nam de Citroënfabrieken over. De nieuwe ingeneurs, die wel hadden ingezien, dat een goede voor wielaandrijving vele voordelen kon bieden poogden de nadelen van het Citroënsysteem te ondervangen. He laas noteerde men de ene mislukking na de andere. Toen kwam een dei- ingenieurs aanlopen met de huidige Gloeiend vet in Uw koekepan. U bereidt daarin de heerlijkste gerechten. Maarheel wat vita minen sneuvelen op dit slagveld. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N V phtt.ips.roxane pharmchem ind ..duphar" De voormalige Indonesische minis ter van Financiën, prof. Sumitro fs gevraagd president Nasser van Egyp te bij te staan als financieel en eco nomisch adviseur Sumitro kan het verzoek echter niet aanvaarden wegens zijn werkzaam- heden in Indonesië als professor aan de universiteit en als een van de lei ders van de socialistische partij Op de parlementaire wateren is dan een regeringsverklaring gaan zeilen, een hele vloot, mooi opge tuigd met de vlaggen van vier par tijen, de ruimen vol met stukgoed. De opschriften beloven heel wat goeds. Maar echt verrast zijn wij toch niet. We zijn namelijk van dichtbij ooggetuige geweest, hoe die pakken min of meer met gekra keel werden samengesteld öf ze la gen allang op de kade klaar. We hebben alleen verbaasd gestaan, dat het per slot zo'n grote verzameling was. Maar of ze alle in vier jaar af geleverd enbetaald kunnen worden? Admiraal Drees heeft ge waarschuwd, dat hij er zelf niet ze ker van wasMaar over piori- teiten heeft hij het nauwelijks ge had, zodat we nu maar afwachten moeten wat ons in de vier komende jaren werkelijk geserveerd zal wor den. De Tweede Kamer heeft het program nogal koeltjes bejegend, vind ik. Die vier vlaggen werden zelfs verloochend. Speciaal de he ren Romme, en Bruins Slot namen Noordzee te wonen. We hebben het wel eens moeilijk en we maken het In het bijzonder was die neiging merkbaar bij zijn uiteenzetting over de verschillen met betrekking tot de bezitsvorming. Katholieken en protestanten, zo zei hij ongeveer, denken wat meer aan bezitsvorming in de persoonlijke sfeer, socialisten denken wat meer in de collectieve sfeer. Deze nogal opportunistische instelling ontlokte een duidelijk we derwoord van Dr. Bruins Slot, dat de minister-president er wel toe moest brengen te erkennen, dat er elkaar wel eens lastig. Maar per inderdaad ernstige principiële ver- slot staan we toch allen voor onze schillen zijn. democratische vrijheden, voor men selijkheid en verdraagzaamheid. Het is bij alle gemopper en gekra keel toch wel eens goed dit te be denken. Vind je ook niet? Het beste, V, 11 J cers/°hot a3)a 3'S leeuwentemmer, was meatndenikopadom!in VogeJtJes geleerd, te schieten! Met deze !r ka"°n 3' hij m„. j 'c,u Ka°on ai vertoning verdiende"erkwaardi*e geld. zeer veel veeiebanXdreereh1eeVenSL00p van de2e en kunt u lezen in het M clrcus1[1guren, album: De bont» h™ 'oomboter- Circus". Ëen boefinn r°°m. Van het verhaal met t! ?n, en «kwelend jes. Geshreven door de bekende auteurs J. v. Doveren en Fred Thomas, die de geschiedenis van het circus kennen als geen ander. Voor slechts f 2.50 kunt u dit Doek- werk krijgen bij uw roomboierleve rancier of direct bestellen per brie* of briefkaart bij Kantoor „Rjombotei -album". Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per umgaande toegezonden ondei rembours. Vermeld wel duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes krijgt u gratis voor de Rijksbotermerken up elk pakje roomboter vindt u zo'n merk. Neem een pakje extra voor de zon dag! Toon ik je brief las, dacht ik: hoe verschillend kunnen de sterkste in drukken van het openbaar optreden 111 ifv, C 1 - i Cv Cf Cö O Hy L IL f I. f/vfsff' to veel afstand, dat ik me afvraag. ™.n meuwe ™*e"nR toch zl-'n! .Tn hpht errnnf HppI wnn io nan- of dit wel helemaal klopt met wat is voorafgegaan. Tal van passages in de verklaring waren vrucht van de moeizame gesprekkén in de vijf fases van de kabinetsformatie. Was men er dan op geen enkele wijze meer aan gebonden? Niet aan het. defensie-compromis, niet aan het huur-compromis. niet aan het bij zonder hoger onderwijs-compro- mis? om er maar eens drie te noe- Jij hebt een groot deel van je aan dacht gewijd aan het regeringspro gram. Wat mij betreft al had ik uiteraard ook grote belangstellino voor dit vierjarenprogram ik was vooral benieuwd naar de hou- Ik voor mij geloof, dat het juist èn wijs is in de politiek de onder scheidene principiële opvattingen duidelijk te stellen. Dat het niet an ders dan consequent is om er van uit te gaan bij het bepalen van een beleid. Maar van de andere kant en daarin ben ik het met Dr. Drees vol komen eens samenwerking is noodzakelijk. Die op brede basis, zij het thans in een nogal gedwongen vorm. is op het ogenblik de enige aanwezige vorm van samenwerking. En daarin kan zelfs op een aantal terreinen een krachtig beleid ge voerd worden als men het geheel eens is men denke aan het inter nationale terrein op vele andere "ebieden is een compromis noodza kelijk. Een compromis, dat .princi- oieel voor allen aanvaardbaar moet ding van de minister-president, ,maaz dat J^cn der groeperin- naar diens antwoord op de redevoe- e0n n bevredigen. ringen der fractie-voorzitters, waar van alleen mr. Burger zich achter het regeringsprogram stelde, als Men aanvaarde een dergelijk com promis met redelijkheid, men zie het als zodanig en streve er naar op Óch; IkT» S taMte"?.; de andere Iractie.'deer die m.nler de N.d.rlaed» z.,k het 5 «-» kiezen wat te dtenen M.ar e te he niet voor als iets anders dan een compromis. Politiek is praktische arbeid, die vanuit vaste beginselen gevoerd, compromissen dulden kan, de vier jaar. We weten nu allen dat haar aanstaat. het enige alternatief een zakenka«- Benieuwd was ik dus naar het binet is. Er mogen tendenzen naar antwoord van Dr. Drees, met name een herstel van de rechtse snmor, °P opmerkingen van principiële werking leven, praktisch g^pbaa'r aard' zoals die door prof Romme Politieke arbeid m een leyensbe- is die toch niet. Evenmin tr/uwZs Dr. Bruins Slot, de nieuwe AR- schouwelijk zozeer verdeeld land als als een coalitie, waar de KV P hui fractie-voorzitter, waren gemaakt. °?ze elst immers samenwerking ten zou staan. We zeilen maar ver' En toen ik dat antwoord hoorde, en die samenwerking van prmci- der. Onze politieke beroe/ZenlJn vie' wéér die merkwaardige meel verschillend ingestelde groepe- maar rimpeltjes op een poldersloot neiging van onze minister-president nnSpn maakt compromissen nood- vergeleken bij de hoog-opslaande op om Principmle verschillen te ver- golven in de satellietlanden. Als je doezelen. Om ze te maken tot be rin* i-■>--i leidsverschillen: de een wil dat ziet, ben je toch dankbaar in dit lage landje aardde beetie meer hiervan, de ander daar van. zakelijk Zie je 't ook zo. Pieter? Met vrien den delijke groet, als steeds t.t. kruiskoppeling, gepaard aan de even eens nu nog gebruikte stuurinrichting. Met werkte dag en nacht. De victorie kwam in zicht. De Citroën met de voorwielaandrijving en prima weglig- ging, die twintig jaar zou blijven, was geconstrueedr. Maar al enkele dagen later klopte er een meneer aan de deur, genaamd Jean Albert, ingenieur van beroep. Hij vertelde kort en bon dig: „Mijne heren, u gebruikt mijn kruiskoppeling. U hebt niet eens de moeite genomen een paar kleine wij zigingen aan te brengen. Ik moet u verzoeken mij alle rchten te be talen...." Monsieur Albert werd onbeleefd de deur uitgezet, maar nu, twintig ja ren later, is monsieur Albert nog steeds doende met zijn proces tegen Citroën. Met alle mogelijk en on mogelijke middelen heeft men ge poogd de behandeling alsmaar te ver tragen, maar op 29 oktober zullen beide partijen elkaar te Parijs in de haren vliegen. Vermoedelijk wordt de zaak wel weer teruggewezen voor nader onderzoek. Want welke recht bank zal de eisen ontvankelijk durven verklaren? De rechten welke hij dan kan ei sen, vormen een astromatisch getal. Men kan herft evengoed vragen of hij zo vriendelijk wil zijn met de Citroën fabrieken genoegen te nemen.... Jean Albert is de strijd nog niet moe. Er wordt luid gefluisterd, dat hij een andere fabriek achter zich heeft staan. De concurrentie zou alle kosten betalen. Al in 1935 schreef Jean Albert in de pers: „Ik ben de uitvinder van de voorwielaandrijving. De Citroënfa brieken hebben mijn uitvinding gesto len." Aanvankelijk dacht iedereen met een fantast te doen te hebben. De di rectiekamer op de Quai de Javel bleef gesloten Toen hij volhield ant woordden de Citroënfabrieken ook niet meer op zijn vele brieven. Er bleef David tenslotte niets an ders over, dan een proces te begin nen tegen Goliath. Jean Albert had maar een paar spaarduitjes. Zijn vrienden pasten bij en op hoop van zegen eiste David van Goliath licentierechten op voor het tribunaal van de Seine. De tegenpartij vroeg uitstel na uit- sted aan. Tenslotte, vier jaren later (Advertentie) Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van benoemde het tribunaal deskundigen,, die de kruiskoppeling en de stuurin richting nader moesten bestuderen. Die deskundigen hadden zes lange jaren nodig om de gestelde vragen te beantwoorden. Daarna kwam de kwes tie opnieuw voor, maar omdat de des kundigen elkaar tegenspraken besloot men nieuwe experts te benoemen. Ingenieur Albert procedeert nu al twintig jaren tegen Citroën, zonder dat er zelfs ook maar een uitspraak is geweest in eerste instantie. Ingenieur Albert knutselde intussen zelfs een automobiel in elkaar, uitge rust met zijn vinding. Hij reed het wagentje op de Bol d'Or. Deze proef afgelegd op een slecht en nat wegop- pervlak, veroorzaakte ongelukken. Maar de renwagen van Albert schoot over de weg heen als een vis in het water en hij scheurde door de bochten. ARe kijkers waren verbaasd, ook de knapste deskundigen. De ingenieur werd onmiddellijk aan gesproken door Georges Irat, toen een Over de prijs van de licentie werd bekend automobielconstructeur, men het onmiddellijk eens. Jean Al- bert wilde echter hebben, dat Irat onmiddellijk een wagen zou lanceren mt zijn kruiskoppeeling en stuurin richting. Vier weken later kreeg hij het lang verwachte telefoontje: „Ik geloof, dat we er zijn. Alles is klaar om een nieuw wagentje te lan ceren met uw aandrijving en stuur- richting. We zijn druk aan het proto- Jean ging even kijken en sliep in type bezig. Komt u even kijken?" de kleine fabriek. Iedere dag vorder den de werkzaamheden. nog in 1935 bracht Irat de sportwagen in vuur rood. Precies een jaar later bracht Ci troën altijd volgens Jean Albert hetzelfde systeem. De nieuwe direc tie had zich niet met Irat in verbin ding gesteld en evenmin met Jean Albert. In het dossier ligt nu een stuk, dat toch wel te denken geeft. Jean Albert verklaart erin, dat de Citroënfabrie ken hem niet hebben betaald voor de „gestolen" licentie, maar op zijn brie ven zelfs niet antwoordden. Boven dien zegt hij, dat Citroën hem heeft geruïneerd door ook Irat'het slechte voorbeeld te geven. Deze zich spiege lende aan het voorbeeld jan Citroën, besloot namelijk om Albert ook niet meer te betalen (Advertentie) J Kloosterbalsem zuivert en ge- t neest de wond. bevordert de groei van een nieuwe huid. "geen goud zo goed" J De Rotterdamse politie heeft de 39- jarige bedrijfsleider M. H. uit Rotter dam gearresteerd op verdenking de dood van een 18-jarige jongen uit Berschenhoek veroorzaakt te hebben door hem met zijn auto op vrijdag j.l, aan te rijden. Na het ongeluk was de autobestuur. der er van door gegaan. Een uur na het gebeurde kwam H. bij de politie aangifte doen van diefstal van zijn auto. De politie had echter argwaan omdat H. naar drank rook en een verwonding aan een knie had. H. wist een alibi op te geven en de po litie liet hem vrij. Later meldden zich echter getuigen, die zeiden dat H. wel het ongeluk veroorzaakt had. Hij werd zaterdagnacht weer gearres teerd, maar blijft ontkennen. Twee Amsterdamse recher cheurs, die des nachts beroeps halve op het pad waren, zagen in Oost twee jongelieden die, naar het scheen, een zeer zware koffer torsten. Gezien het wat ongewone uur kwam het de re chercheurs raadzaam voor eens even te kijken of het wel in orde was. Tot hun grote verba zing bevatte de koffer een nog ongeopend brandkastje, dat de jongemannen tevoren uit het briek aan het Rapenburg had den gestolen, kennelijk met de bedoeling het op een veiliger plaats open te breken. Het brandkastje bevatte volgens een opgave van de eigenaar 900 gul den in contanten. De beide dieven, een 16-jarige reeds bij de justitie bekende fietsjongen en zijn maat, een bij de politie tot nu toe niet in de carthoteek voorkomende 20-ja- rige varensgezel, beiden Amster- I-, J kantoortje van een hoedenfa- dammers, zijn in arrest gesteld

de Stem | 1956 | | pagina 7