Politiek steekspel in de raad van Middelburg Begroting 1957 goedgekeurd Maar het tekort van drie WALCHEREN ton sneuvelde niet Nationale trekker ploeg wedstrijden in Rilland IN YERSEKE MOETEN NOG DRIE SCHOLEN KOMEN Spectaculaire oefening te Rode Kruis- Ylissingen ZUID-BEVELAND ZEEUWS! II-1 1 Kruidenkracht! DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 OKTOBER 1956 Vreemde exegese Men overreden te St. -Maartensdijk MIDDELBURG GEMEENTE MIDDELBURG. Gemeeiiterekeiiing 1953. A. v. Dijke, 's-IIecr Arendskerkede witmaar Breure (Dinteloord) tweede ,I.i Zuivelland' trok 24.000 bezoekers Onoplosbaar probleem Clubgebouw wordt kleuterschool Goed materiaal en goede organisatie Toch duurder gas? VLISSINGEN Afdelingsavonden „De Schelde" GOES ,Patsy Hoogwaterstanden Opening landbouw- huishoudschool TERNEUZEN AGENDA Vandaag Morgen De Middelburgse begroting '57, die een tekort vertoont van ruim drie ton, is gisteren door de raad goedgekeurd, nadat ver schillende leden hun licht erover hadden laten schijnen. komen. In de eerste plaats profiteren de middenstanders er van, dus die moeten ook over de brug willen ko men. Regelmatig ple-gen B. en W. overleg met de stedebouwkundige over het uitbreidingsplan. Over het schep pen van woongelegenhied voor alleen staande vrouwen is overlag gaande met andere gemeenten. Tegenover de heer Schot zei spr. dat er in totaal voor cultuur en sport 1.9% der be groting wordt besteed, n.l. f 105.000 Dit vond hij verantwoord hoewel ook hij het jammer vond, dat het publiek anders zo royaal, voor cultuur niet dieper in de zak tast. Nadat wethouder v. 't Westende eni ge vragen had beantwoord over de vaststelling der grondprijzen, vertel de wethouder Beren, pas iets over de plannen voor 'n bejaardenhuis en over de ontspanning voor bejaarden, waar mee men nog niet ver gevorderd is. Wethouder Schorer zei, dat het inder daad compromitterend is, dat men nog niet beschikt over een goedge- outilleerde schouwburg. Een bespre king heeft plaats gehad over een ver bouwing en daarvoor wordt wel kans gezien, met medewerking van diverse instanties. Omdat er ook kans is voor een museum met steun van rijk en provincie heeft de gemeente alvast f 10,000 uitgetrokken. De algemenp beschouwingen wer den met een ellenlang betoog door drs. Westerhout (Arb.) geopend, waarin rijkelijk en ook eenzijdig aan politiek werd gedaan. 'Het lied van de doorbraak werd er op één toon in gezongen en als volmaakt geslaagd gekenmerkt, wat wel erg tegen de cijfers ingaat, voor al t.a.v. het katholieke volksdeel. Ten slotte kreeg de bezitsvorming het nog te verduren en in dit verband de KVP en de A.R., voordat het streven daar naar, tegen de bijbel ingaat en spreekt van schatten, welke door roest noch mot te verslinden zijn! 'n Exegese die al even vreemd aan deed als de andere inzichten van de spreker. Na deze inleiding, die op de begro ting sloeg als een tang op 'n varken, kwam spr. ten zake, zei de begroting zeer sober te vinden en waarschuwde tegen een zuinigheid welke de wijs heid bedriegt. Het verzorgingspeil is primair en dan moet men niet kijken naar ver ificateurs en controlerende lichamen. Intussen was spr. blij, dat er f 10,000 uitgetrokken is om een museum in te richten en om 5 cent per inwoner te geven voor het provinciale studiefonds. Hij betreurde echter dat voor het vreemdelingenverkeer niets gedaan wordt. Spr. vroeg hoe het staat met het plan van uitbreiding en sanering en met de voorziening in de behoefte aan woningen voor alleenstaande vrouwen en huisvesting van arbeiders en bejaarden. Nog pleitte hij voor een betere schouwburgaccommodatie. Op de rand van de afgrond De heer Hoek (A.R.) financieel ex pert, begon natuurlijk met zijn be zorgdheid uit te spreken over de al door groter tekorten, welke de be grotingen laten zien. De gemeente leeft steeds op de rand van een af grond, wat ook te wijten is aan de ver keerde regeling bij de rijksuitkeringen. Na enige suggesties gedaan te hebben om tot sanering te komen,, diende spr. de heer Westerhout een vrij hardhan dige afstraffing toe. Hij noemde het belachelijk een visie te verkondigen dat alle goede maatregelen aan de P.v.d.A. zouden zijn te danken en hij vroeg spottend of de hoogconjunctuur die vele verbeteringen mogelijk maak te. ook aan haar te danken is. Voorts laakte spr. de verbeteringsmethoden van de P.v.d.A. en meende, dat het pronken met vadertje Drees meer stemmenwinst bracht dan de politiek van de P.v.d.A. Toen kraakte 'n bijtvagen De heer Schenk (V.V.D.) begon ook al met de landspolitiek. Hij noemde de kabinetsformatie een aantasting der democratie en verwees de A.R. een bijwagen van de K.V.P. te zijn gewor den en bij de gratie van Romme noch ministerzetels te hebben gekregen. Daarna bekeek hij critisch de begto- tingspositie en diende nog enige wan- sen in. De heer Schot (S.G.T.) zag met zorg de uitgaven naar boven vliegen en noemde de muziekschool, waar voor men nu al ruim f 21,000 moet neertellen: alleen de leraren, zei spr. sponnen zijde bij deze zaak. We leven op te grote voet meende spr. en zeer goed valt er te bezuinigen. Antwoorden van B. en W De voorzitter zei zich alleen te wil len bepolen tot de begroting en wees er op hoe moeilijk die is samen te stellen omdat voor de inkomsten een vaste basis ontbreekt. Spr. hoopte dat het tekort uiteindelijk weg te werken zal zijn zonder de leefbaarheid der gemeente tekort te doen. Wat het V.V.V. aangaat, stelde spr. dat niet alles van de gemeente moet De 50-jarige landarbeider J.B. te St.-Maartensdijk reed op het Kapoen wegje aldaar, toen een vrachtauto van de fa. T. uit St.Annaland, gela den met graan en bestuurd door de chauffeur van D., hem passeerde. Tijdens dit passeren moet de auto B. geraakt hebben. De man is al thans gevallen, kwam met zijn hoofd onder een achterwiel terecht en was op slag dood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinderen. Alles was toch niet flauw! Bij de replieken kruiste drs. Wes terhout met de heer Hoek de degen en besteeg toen nog eens het stokpaardje con^érvatief en progressief, om daar na nog een prik te geven aan de heer Schot. Deze bleven het antwoord niet schuldig, maar veel wijsheid viel er niet uit te putten. Tenslotte haalde de heer Hoek de haren terug, welke de heer Schank bij hem geplukt had. Na de consumptie van een worsten broodje. het enige hartige hapje bij deze alg. beschouwingen, werden de begrotingen behandeld en goedge keurd. Vernieuwing brandweer Bij de aanvang der zitting deelde de waarn. voorzitter, de heer Kögeler mee, dat de burgemeester hoewel hij zichzelf genezen achtte aich op me disch advies niet aan 'n onderzoek gaat onderwerpen en dat dit -gebeurt in Groningen. De gewone raadsagenda bevatte slechts 'n paar punten. Bij een voorstel om een krediet van bijna twee ton voor vernieuwing van het brandweermateriaal, betreurde de heer Brul het dat men niet regelmatig de brandweer op peil heeft gehouden, want dan zou men nu niet voor zo'n grote uitgaaf staan. Ook vroeg spr. zich af of het nu wel zo nodig is, zo'n kostbare ladder aan te schaffen; z. i. kon het minder. De heer Hesselink bepleitte in dit verband een samenwerking met Vlis- singen. Voorts keurde spr. af dat men de kosten wil dekken door een straat belasting. Een goede brandweer is pri mair voor een stad en "gaat boven de aanleg van 'n park als Toorenvliedt en zovele andere zaken. Ook de heer Hoek keurde het af dat men de huis eigenaren weer het kind van de reke ning maakt. Waarom zochten B. en W. niet naar verlaging van andere posten? De heer Hubrechts zei, dat voor in aanmerking te komen voor hogere rijksuitkering er een nieuwe belasting moet komen; daarom vindt spr. dat men zich moet neerleggen bij de straatbelasting. De voorz. zei, dat de vroegere brandweer inspecteur tevreden was over het ma teriaal; zijn opvolger denkt er anders over. De kwestie van de B.B. speelt hier ook in mee. Met minder dan nu gevraagd is kan men het niet stellen volgens de rijksinspecteur. Volgens spr. is er geen direct verband tussen het -gevraagde krediet en de voorge stelde hogere straatbelasting. Men moet ook niet gaan drijven op het ma teriaal van een andere stad. Weth. v. 't Westende vulde dit betoog aan met de opmerking dat er al een afspraak bestaat over wederzijdse hulpverle ning op Walcheren en dat de verhou ding tussen de brandweer goed is. Met alg. stemmen werd tenslotte het krediet toegekend. Een weinig werd er nog gekibbeld over de vrij straffe ver hoging van de straatbelasting, waar na het met 14 tegen 2 stemmen, deze van de V.V.D.aanvaard werd. Te Rilland werden de nationale trekker ploegwedstrijden gehouden op het bedrijf Middenhof", van de land bouw mij. De Bathpolders. Vyftien personen, afkomstig uit diverse pro vincies namen aan de wedstryden deel. Oorspronkelijk was het plan om de wedstrijd te houden op vrijdag 26 oktober, doch hij was uitgesteld. De belangstelling was waarschijnlijk door de vele regens, niet erg groot. 's Morgens kregen de deelnemers de gelegenheid om te oefenen. Het welkomstwoord werd gespro ken door de heer A. Hartman uit Groningen. Deze bedankte alle per sonen, die op enige manier hadden meegewerkt om de dag te doen sla gen, w.o. de juryleden, de leden van de terreincommissie en de heer K. van Nieuwenhuize te Rilland, die al les in het werk had gesteld om deze wedstrijd doorgang te doen vinden. Spreker bedankte voorts de heer ir. W. Kakebeeke directeur van de Bathpolders, die de terreinen be schikbaar had gesteld en de land bouwers, die voor deze gelegenheid hun materiaal hadden geleend. De opgave was om in de tijd van drie uur een perceel zware zavel grond groot 30 are om te ploegen. Vrijwel alle deelnemers slaagden er in om binnen de vastgestelde tijd het werk uit te voeren. De eerste prijs bestond uit een beker en een medaille, de tweede tot en met de vijfde prijs bestond uit medailles. De grootste pechvogel ontving een kist sigaren, terwijl alle ploegers verder Zaterdag heeft de tentoonstelling ,,In Zuivelland", die het Ned. Zuivel- bureau op de Middelburgse Markt organiseerde, de poorten gesloten. Ongeveer 24.000 bezoekers hebben de tentoonstelling bezocht. De eerste za terdag bleek een topdag: 4000 be langstellenden brachten toen een be zoek aan de zuivel-expositie. De woensdag bleek eveneens een beste zuiveidag, 3500 bezoekers passeerden toen de controle. Van alle dorpen op Walcheren is er belangstelling ge weest. De organisatie is zeer tevre den over het totaalcijfer. Door de aanvraag van het gere formeerde schoolbestuur is de ge meente voor het probleem gesteld 3 nieuwe scholen te bouwen. Het her vormde schoolbestuur heeft dit voor jaar de toezegging gekregen, terwijl die voor de openbare school al ge ruime tijd loopt. Laatst genoemde is wel aanbesteed maar niet gegund, aangezien de laagste inschrijver zes tigduizend gulden boven de begroting was. De drie scholen zijn door de ver schillende instanties afgekeurd en wel omdat deze, wat bouw en indeling be treft, absoluut niet meer aan de eisen vergaderzaal enz. voldoen. De hervormde school is bo vendien te klein en optrekken in de hoogte kost evenveel als een nieuwe school. Ook zijn de speelplaatsen veel te klein. Uitbreiding hiervan is een onmogelijkheid. B. en W. meenden een oplossing gevonden te hebben door de her vormde school af te staan aan het gereformeerde schoolbestuur, maar eenparig verklaarde de raad zich hier tegen en verklaarde geld be schikbaar te willen stellen voor een nieuwe school. Bovendien spraken al le leden er zich over uit om bij vrij komen van de hervormde school de ze niet te verkopen of aan anderen af te staan, maar dit gebouw te be stemmen voor verenigingsgebouw, een ball-point als herinnering kre gen aangeboden. De beste Zeeuwse ploeger kreeg bo vendien nog een fraaie beker. De eerste vijf prijswinnaars kunnen vol gend jaar weer meedingen voor het kampioenschap. De uitslagen vielen als volgt: No. 1. A. v. Dijke, 's H. Arends kerke, 348 punten; 2. Breure, Dintel oord, 321 punten; 3. W. de Lindt, Zevenbergsche Hoek, 318 punten; 4. C. de Jager. Wolf aartsdijk, 315 pun ten; 5. J. Mulder, Coevorden, 312 punten, 6. N.D. Barendrecht, Rozen burg, 294 punten; 7 en 8 W. Nugte- ren. Hoofddorp, 290 punten; 7 en 8 H.J.H. Holtkamp, Enschede, 290 punten; 9. D. Barendrecht, Rozen burg, 275 punten; 10. G.J.H. Tiebe- rink, Boekelo, 262 punten; 11. B.P. v.d. Zwaag, Wieringcrwerf, 295 pun ten; 12. W. Punt. N. Brabant, 258 punten, 13. G. Tepper, Rolde, 239 pun ten; 14. A. de With. Cothen <U), 208 punten, 15. J. Doeser, Cothen (U), 199 punten. (Advertentife) Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de re kening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van de bedrijven en diensten over het dienst jaar 1953 ter gemeente-secretarie (afd. financiën) voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift algemeen verkrijg baar zijn gesteld. Middelburg. 27 oktober 1956. Burgemeester en Wethouders voor noemd, 2190 N. BOLKESTEIN, Burgemeester J. PH. KOENE. Secretaris. B. en W. schrijven de raad: „Het aantal leerlingen van de kleuter school uitgaande van de vereniging Christelijke school 't Zand bedroeg op 1 februari 1956: 143. Dit aantal is ruim voldoende voor het geduren de het jaar 1956 in dienst hebben van 4 leidsters - de hoofdleidster inbe grepen - waarvan de bezoldiging voor rekening van het rijk komt. Het schoolgebouw, waarin de kleuter school van deze vereniging is gehuis vest, is gelegen aan de Koudekerkse- weg. Het bevat 3 lokalen. Voor de 4e leidster en haar klasse moest dus worden uitgezien naar schoolruimte. Na overleg met ons college is het het bestuur van deze school gelukt, de beschikking te krijgen over het clubhuis van de buurtvereniging Zand. Deze buurtvereniging toonde zich bereid het clubhuis voor dit doel te verhuren voor een huurprijs van 25,- per maand, ingaande 1 mei 1956, onder voorwaarde, dat de kos ten van het onderhoud en die van de verlichting en de verwarming voor re kening van het schoolbestuur zullen komen. De huur zal slechts plaats vinden voor het tijdvak van 1 mei tot en met 31 december 1956. Het laat zich namelijk aanzien, dat het gemiddeld aantal kleuters van deze school over 1956 zodanig zal zijn. dat de 4e leid ster na 31 december a.s. niet kan worden gehandhaafd. Mocht dit ge middelde wel voldoende zijn om de 4e leidster in dienst te houden, dan zullen wij u voor 1957 opnieuw een voorstel van gelijke strekking als dit doen toekomen. TENTOONSTELLING GEOPEND De burgemeester van Veere, jhr. den Beer Poortugael, heeft in de kunstzaal der firma van Benthem de tentoonstelling geopend van werk van Ina Rahusen en Drukker. Eerstgenoemde is vertegenwoor digd met een groot aantal rap en raak neergezette tekeningen van re cente datum vooral die uit Parijs zijn goed en een serie wonder- fijne lithografieën. De laatste zien wij van haar het liefste, want daarin heeft ze een graad van volmaakt heid bereikt, welke door weinige ar tiesten bereikt wordt. De bloemen en planten welke ze weergeeft zijn van zo'n grote natuurgetrouwheid, dat men vergeet met afbeeldingen te doen te hebben. De artieste verraadt zich bovendien uit de schone compo sitie. De aquarellen en olie-verven van de Haagse kunstenaar Drukker ver raden eveneens de kunstzinnige vak man. De schilderijen vinden wij wat te zwaar van toon en zij komen slechts moeizaam uit de verf. De aquarellen voldoen beter; die tintelen van leven en het wat zware zwart, dat er ingebracht is, wordt geneutraliseerd door de licht-kleurige tinten welke er naast gestreken zijn. Het landschap domineert .bij hem doch dat hij ook anders kan bewijst het interieur van een kamer, wat een juweeltje in zijn soort is. VOORLOPIG GEEN VEEG. MACHINE In de raad maakte de heer Wattel bezwaar tegen de begrotingspost van f 30.000 voor aankoop var. een veegmachine. Z.i. verdiende ver meerdering van het aantal toiletge legenheden in de stad de voorkeur. De districten Walcheren en Zeeuwseh-Vlaanderen van de Kring Zeeland van 't Neu. Rode Kruis heb ben in Vlissingen een grootscheepse oefening gehouden, die tot de best geslaagde van de tot op heden in Zeeland gehouden oefeningen mag worden gerekend. Materiaal, mensen en organisatie, het bleek alles in zeer goede conditie en zeer goed voorbereid. Overste Meulman uit Den Haag, speciaal overgekomen om deze oefe ning bij te wonen, toonde zich na afloop zeer tevreden over de pres taties. De leiding van de oefening, waarbij op spectaculaire wijze van het modernste materiaal gebruik werd gemaakt, berustte bij de colon necommandant Vlissingen, dokter J. Stumphius, die ze tevens ontwierp. Ruim 160 helpsters en heipers na men aan deze oefening actief deel. De oefening was als volgt geën sceneerd: ramp bij de buitenhaven - het Rode Kruis rukt uit - het trans port van de licht en zwaar gewonden, dat deels over water moest geschie den. Dit onderdeel van de oefening was bijzonder spectaculair, omdat hier gebruik werd gemaakt van een kabelbaan, waarmee de „gewonden" op brancards, naar de walkant kon den worden vervoerd. De gewonden werden in eerste instantie naar een stationsperron vervoerd, waar de se lectie tussen „zwaar" en „licht" ge schiedde en waar beslist werd, op welke wijze iedere gewonde het best kon worden behandeld. Het trans port, dat van hieruit dus per spoor zou moeten geschieden, was denk beeldig; in werkelijkheid werden de gewonden overgebracht - per zieken auto - naar een in een loods aan de buitenhaven ingericht noodhospitaal, waar mevr. Teurlings-Bouwens, com mandante Middelburg, de scepter zwaaide. Hier was zelfs een bloed- transfusiegroep aanwezig! De oefening heeft zeer voldaan. Er is prettig, vlot en goed gewerkt. De marine stelde enkele boten bereid willig ter beschikking, tegenwoordig waren tevens de gewestelijke com mandant, dr. M. Huygens uit West- kapelle, mr. J.A. Heyse uit Middel burg (kringcomm.dokter H P. de Jong uit Oostburg. colonnecomman dant west Zeeuwseh-Vlaanderen en de heer A.D. Constandse, de kringse- cre^aris. Met 11—5 stemmen werd toen de veegmachine afgestemd, hoewel wet houder van 't Westeinde aantoonde, dat nu het aantal straatvegers zes zijn er thans uitgebreid moet worden. By de behandeling der begroting van het gasbedrijf in de raad heeft wethouder Schorer, op gestelde vra gen geantwoord dat er besprekingen zijn gehouden met de rijksdienst gas- voorziening over de gasprijzen. Wel kwamen er suggesties naar voren, die een gunstige regeling misschien mo gelijk maken, maar veel fiducie had spreker er niet in. Hij achtte het daarom waarschijnlijk, dat men in de toekomst toch nog met een ta riefsverhoging zal moeten komen. Het winterprogramma van de af delingen gieterijen en tandwielfa briek van de n.v. Koninklijke maat schappij „De Schelde" alhier ziet er kantoor, als volgt uit; Gieterijen: dinsdag 11 december spreekt G. Broersma over „mecha nisatie als produktieverhoging, casu quo de vergemakkelijking van de taak der arbeiders". Discussieleider E. A. Traast. Op dinsdag 8 januari spreekt de heer Traast over de „mo gelijkheden van mechanisatie". De heer Broersma leidt op deze bijeen komst de discussies. J. R. Rem be handelt op dinsdag 12 februari de „Invoering van een nieuwe outlay in bestaande gieterijen", waarover na afloop gesproken kan worden onder leiding van de heer R.V. van Itallie. Tenslotte spreekt de heer J.T. Vis ser op dinsdag 12 maart over bouw kundige problemen bij de ombouw van een gieterij". Discussieleider is de heer G. Broersma. Tandwielfabriek: G.A. Kemper be handelt op donderdag 13 december „Het ontwerp, gebasseerd op verbe terde machines". De spreker zelf leidt de discussies. Op donderdag 10 januari komt de heer G. Broersma praten over „Methodeverbeteringen in de tandwielfabriek". De heer H. Huson leidt de hierover te voeren ge sprekken P. Schaumburg komt don derdag 14 februari praten over „Ho- here Schittgeschwindigkeiten beim Frasen", waarna de heer P.A.J. Kok de discussies leidt, terwijl tenslotte L. Visser de lezingenserie besluit met een praatje over „proefdraaien en proefvaren". Discussies hierover wor den geleid door de heer G.A. Kem per. Alle bijeenkomsten hebben om 8 uur 's avonds plaats in hetHoofd- lAdverter.tie) Brand in een barak Gisteren is er, waarschijnlijk door dat de kachel te fel trok, brand ont staan in een barak, bewoond door de familie V. aan de Heernisseweg. De brandweer was zeer vlug ter plaatse, zodat het vuur met een minimax kon worden gedoofd. fleinkenszand RAAD HAD OOK NOG TIJD VOOR WONINGBOUWBELEID. De salarissen en lonen van het ge- meentepersoneel worden met 6 pet. verhoogd en de raad nam het be sluit zulks met ingang van 1 juli 1956 te doen geschieden. Met ingang van 1 november wordt aan Mej. Hardon, onderwijzeres aan de o.l school, eervol ontslag ver leend. terwijl in haar plaats werd be noemd mej. J.H. Marchand uit Vlis- singen. De raad ging accoord met een sub sidieverzoek van het r.-k. kerkbe stuur, om bij te dragen in de kos ten benodigd voor het uitdiepen van de Vest rondom de r.-k. kerk. De gemeente zal bijdragen in de helft van de kosten tot een maximum van ƒ1500.—. Het werk zal geschieden in D.A.C. W. verband. De gemeente zal hier mede de beschikking krijgen over 'n ideale bluswater voorziening voor de dorpskom, terwijl daarnaast de IJs vereniging H.Y.V. lachende derde is, want haar banen zullen daarmede aanzienlijk verbetering ondergaan. De voorzitter deed mededeling over de plannen t.a.v. het gemeentelijk sportterrein, waarbij hij opmerkte dat met de eigenaresse van de grond geen financieel akkoord kon worden bereikt Nadat de bestaande plannen één maand ter inzage hebben gele gen, welke termijn inmiddels reeds loopt, zullen deze aan Den Haag ter Kon. goedkeuring worden voorgelegd, waarna een rechterlijke uitspraak volgt. Aan het slot van de vergadering lichtte de voorzitter de stand van za ken op woningbouwgebied toe. Er waren tot nu toe 22 aanvragen in de particuliere sector waarvan tot op dit moment 10 woningen gereed kwa men. Ook de resterende 12 zullen spoedig volgen. De voorzitter betreur de de gang van zaken wat betreft de woningwetwoningen, maar zag daarin voorshands geen verbetering daar dit een kwestie is van finan cieel beleid van bovenaf, waardoor al le gemeenten in het gehele land in hetzelfde traagzeilende schuitje va- s-Heerenhoek Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 31 oktober, de volgende hoogwaterstanden te Hansweert om 0.49 en 13.00 uur; te Jerneuzen om 0.08 en 12.27 uur en te Vlissingen om 11.56 uur. Overal in Zeeland wordt er hard gewerkt om het peil van het ama teurtoneel op te voeren. En met succes. Dit bleek ook weer in 's- Heerenhoek, waar het Jofigecento- r.eel het seizoen opende met het vlotte en frisse blijspel „Patsy". Er was zorg besteed aan décor, grime en kleding, en het was een verheu gend verschijnsel dat de regisseur zeer veel aandacht gewijd had aan de juiste en zuivere uitspraak. De rolvastheid had misschien iets groter kunr.en zijn, maar dit nam niet weg, dat het publiek, dat in groten getale was opgekomen, ge boeid werd van het begin tot het einde, niet alleen door de aardige vondsten en grappige situaties van het stuk, maar nog meer door de manier waarop werd geacteerd. Zonder te kort te willen doen aan de verdiensten van de andere spelers zouden we hier toch vooral willen noemen het spel van Lucia Lodiers als de sympathieke Patricia Harring ton Een uitstekend debuut, en een belofte voor de toekomst. De rol van de vader was in zeer goede handen bij de heer P. Raas, die er dan ook alle mogelijkheden var. uitbuitte, ter wijl de heer B. de Jonge de figuur van Tony Anderson kleur en vorm wist te geven. Een warm en hartelijk applaus be- loonde regisseur en spelers voor hun keurige prestatie. Yerscke Raadsvergadering In de raadsvergadering deelde de loco - burgemeester, wethouder de Roeyer, mede. dat burgemeester Wil- lemse in zo verre hersteld is, dat hij half november zijn werkzaamheden hoopt te hervatten. Rekening Burger lijk Armbestuur werd goedgekeurd met: inkomsten en uitgaven 53.002,17 gulden en subsidie gemeente 20.470,57 gulden. Het reglement op de oesterputten werd na enige discussie gewijzigd zo dat voortaan vanaf 15 juli tot 1 mei een verbod zal gelden om aan de stei gers en havendammen schepen te teren. Alleen de noord-oostelijke ha- vendam kan het gehele jaar voor dit doel gebruikt worden. Aan dhr. M. Scheele werd bouw grond aan de Kakeldans toegewezen voor 10.25 per ca. Bij de rondvraag bracht dhr de Leeuw namens de Commissie van Dertien dank aan het gemeentebe stuur voor de medewerking en de gastvrijheid bij gelegenheid van de opening van het oester- en mossel seizoen op 6 sept. j.l. Dhr. v. Schalk stelde enige vragen over de sanering van Polen. Volgens B. en W. lopen de onderhandelingen met eigenaars en huurders op een enkele uitzondering na zeer goed. Ook de krotopruiming in de Langevüle kan binnenkort aangepakt worden. Verlichting van de Welleweg zal door B. en W. nader bekeken worden. Kloetinge NIEUWE MUZIEKTENT B. en W. hebben de raad. die mor gen bijeenkomt, voorgesteld de oude muziektent op het kerkplein af te breken en in principe te besluiten tot het bouwen van een nieuwe. lo kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puist jes, verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist t 1.79 per groot pak. voldoende voor maanden. Kruiningen Vrijdag 16 november a.s. zal de echtgenote van de commissaris der Koningin, mevr. de Casembroot, de nieuwe landbouwhuishoudschool der Z.L.M. openen. NIEUWE VOORZITTER VAN DE WONINGBOUWVERENIGING De „Woningbouwvereniging" heeft een nieuwe voorzitter gekregen. In de plaats van de heer Job Sinke werd benoemd burgemeester A.Schip per. Burgemeester Schipper bracht aan de scheldende voorzitter de dank over namens het bestuur voor de vele en belangiijke diensten die de heer Sin ke in de loop van 40 jaar aan de „Woningbouw' heeft bewezen. Als bewijs van erkentelijkheid werd hem een schemerlamp aangeboden. STUDENTEN OP BEZOEK Een dertigtal studenten van de r.-k. school voor maatschappelijke werkers te Amsterdam bezocht za terdagmorgen onze gemeente. Zij werden op het gemeentehuis ontvan gen door burgemeester A. Schipper, die get gezelschap het een en ander vertelde over de opboulv en de ont wikkeling van de gemeente na de ramp. Hierna werd een filmpje vertoond opgenomen in de gemeente tijdens de rampdagen van februari 1953. BÜRGERLYK ESTAND Geboren. Hendrik, zv. D. Bijl - Mechielsen, Rolanda, dv. van Steen- berge-Rammeloo; Eduard, zv. G. Remeijnsen - Buijs; Catharina, dv van Grol-Kaijser; Klaas, zv. J. Kwint Wieland; Fernanda, dv. J. de Vrieze- de Causmaecker; Linda, dv. A. Wijne de Wit. Huwelijksaangiften. Henricus Groot haert, 24 j., en Adriana de Jongh, 24 j. Gehuwd: Pieter Bruggeman, 24 j. en Maria Vink, 19 j. Overleden: Pieter Dourleijn, 64 j. echtg. van Maatje Oele. Edmond Wil- lems, 85 j., echtg. van Maria Wuij- tinck; Levinus Klaassen, 71 j. we- duwn. van Janna Deij. Paulina Vink, 66 j., echtg. van Alphonsus Dobbe laar. Adriana Babijn, 74 j., echtg. van Isaac Leenhouts. Sluiskil ONGELUKKIGE VAL. Schipper M. K., 69 jaar cud, af komstig uit Ossendreoht, gemeerd liggende met zolderschuiten aan de Oostkade liep tijdens een valpartij een flinke snijwond boven het rech teroog op. Na de nachtscheepsverlichting te hebben gecontroleerd en zich daar na van boord begevende kwam hij struikelende van de kanaaldijk op straat terecht. Omstanders waar schuwden dokter cn politie, die snel aanwezig waren. Dr. Weghelaer verleende te zijr.en huize eerste hulp en nadat de snij wond gekramd was kon de ongeluk kige scheepswaarts keren. Graauic GOUDEN BRUILOFT WORDT WARE FEESTDAG. Het comité, dat het gouden huwe lijksfeest van J. War.t-Neve voor bereidt, zal er niet minder dan een echt buurtfeest van maken. Nadat om 10 uur in de' parochie kerk een plechtige H. Mis met as sistentie uit dankbaarheid wordt op gedragen. begint reeds om 1 uur het festijn met een uitgebreid programma voor de jeugd. Hardlopen op 1000 en 3000 metir voor verschillende leeftijdsgroepen, zaklopen en mastklimmen ook voor volwassenen, zullen veel bekijks trekken. Om half vier eer. ballon nenwedstrijd voor de jeugd, waarna hardlopen met hindernissen. Om 6 uur opstelling van een lam pionoptocht, voorafgegaan door de fanfare naar de woning van de ju- Bilarissen. Daar zal, nadat door de fanfan» een serenade aan hert bruidspaar is gebracht, het geschenk van het comité worden aangeboden. Ballonnen en lampions zijn bij het feestcomité verkrijgbaar. Ook voor de volwassenen zal er gelegenheid zijn zich te vermaken. Er is n.l. een schieting op de liggende wip, terwijl in zaal Juliana ge legenheid is een dansje .e maken. Ziekteverlof Aan de heer R. N. Lafarre, onderwijzer aan de lagere school alhier is voor onbepaalde tijd ziekteverlof verleend. St.-Jan steen RAADSVERGADERING. Morgen te 16 uur zal de raad van de gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. de aanbieding van de b^rotingen voor het dienstjaar 1957 van de ge meente en van het burgerlijk armbe stuur. BLIKSEMINSLAG Tijdens een hevig onweder sloeg de bliksem op het elektrische net en moesten in de Hoofdstraat verschil lende radios het ontgelden. Ook de toren van de r.-k. kerk kreeg blik seminslag en zo werd een stuk van de dakgoot en het torenuurwerk ge deeltelijk vernield. IJzpndijke LEZING OVER „VOORLICHTING". Op uitnodiging van de K. A. hield mevr. Mol-Sir.nige een bespreking over het onderwerp „Voorlichting" Dit voor velen zo moeilijke punt bij de opvoeding der kinderen werd op zeer vlotte wijze door de spreekster behandeld. Door tijdnood werden de verschillende vragen, die door de aanwezigen gesteld werden, beant woord door Zuster Vernimmen. Na afloop dankte mevr. Vennix ais voorzitster der K. A. namens de aan wezige dames Mevr. Mol-Sinnige en Zuster Vernimmen voor de leerzame avond. Hoofdplaat BURGEMEESTER J. VAN DONGEN HIELD LEZING De vereniging „Katholiek Leven" gaf haar eerste avond in dit seizoen. In de zaal van de heer Martens gaf burgemeester Sjef van Dongen een zeer interessante lezing met licht beelden, over zijn leven aan de Noord pool. In de pauze werd de aanwezigen gelegenheid gegeven om diverse vra gen te stellen, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Jammer dat voor deze mooie avond slechts ma tige belangstelling bestond. VOOR DE WIELERKOERS Ten bate van de wielerkoers werd in de zaal van de heer Blaakman een bal georganiseerd. De belang stelling van de zijde van de jonge lui was groot. Waterlandkerkje MIDDENSTANDERS KWAMEN Vanwege het Borgstellingsfonds „Zeeuwseh-Vlaanderen" werd er een lezing gehouden voor de Middenstan ders in het café van de heer J.A. Ne ve, welke vrij goed werd bezocht. Er werd o.a. gesproken over de verschillende kredietmogelijkheden, 'die zich in diverse bedrijven kunnen voordoen. Na een korte pauze was er gele genheid om vragen te stellen, waar van door verschillende midden standers gebruik gemaakt werd. Men kan terugzien op een nuttige avond, waarop onderling over vele zaken eens van gedachten werd gewisseld. Aardpnhurg GOED CONCERT IN SINT BAAFSKERK. In de Sint Baafskerk werd. waar schijnlijk mede tengevolge van het slechte weer, voor een matig bezet gebouw, een concert gegeven door het Juliana Koor uit Zuidzande met als sopraansoliste Mej. Saartje Wa ge en het Zeeuwsch Kamerkoor uit Middelburg. Het geheel stond onder leidmg van de heer Cor Schijve ter wijl medewerking werd verleend door de heer Gommert de Kok, orga nist en door het Middelburgs Blok fluittrio. Het was een zeer goede uit voering waarbij vooral de sopraan soliste zeer gewaardeerd werd. Dit concert was het laatste van een reeks dat door het Bach Comité in de loop van dit seizoen werd geor- ganiseerd.^ F.ede BEJAARDE MAN AANGEREDEN Op de Rijksweg tussen Eede en Aardenburg reed de 82-jarige Edu ard Zegers, die daar ter plaatse woonachtig is op zijn fiets in de richting Aardenburg om in een dei- kreken aldaar te gaan vissen. Hij wilde blijkbaar een zijweg naar de Oude Eedeweg inslaan, doch gaf daarbij geen richting aan, en werd door de achterop komende personen auto bestuurd door de 32-jarige J.R. uit Eede gegrepen en tegen de grond gesmakt. Hoewel dit ongeval er ern stig uitzag bleken de gevolgen nog al mee te vallen. Gevreesd werd ech ter dat betrokkene een been en een arm had gebroken. Nadat dokter J. Hage uit Aardenburg was gewaar schuwd werd overbrenging naar het Sing Antomusziekenhuis te Oostburg noodzakelijk geacht, mede ook omdat de oude man ongehuwd is en alleen in een huisje woont. Na het ongeval en bij de overbrenging was deze krasse Eedenaar echter geheel bij kennis. GOES Schuttershof: Vijf minuten over twaalf. Grand: Puntje en Anton. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Marce- lino, brood en wijn. MIDDELBURG Electro: Goud van Napels. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Op de Reeperbaan. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Marcelino brood en wijn. VLISSINGEN Alhanibra: Onder sper vuur. Luxor: Comanche. GOES Grand: Puntje en Anton. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Mar celino, brood en wijn. MIDDELBURG Electro: Goud van Napels OOSTBURG Ledel 8 uur: Vadertje Langbeen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Op de Reeperbaan. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Marcelino, brood en wijn. VLISSINGEN Alhanibra: Onder sper vuur. Luxor: Comanphe.

de Stem | 1956 | | pagina 2