Van Milaan naar Loretto 3SS1 Burgerlijke „Jets in I960" Billy Louise A.R.-STEM Londen-Rome „Vreedzaam" atoom UIT VERGEELDE ZEEUWSE PAPIEREN II Een 24-uur mars Oorlog is niet onvermijdelijk Grote winst RADIO door B. M. Bower DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 OKTOBER 1936 Naar de seven kerken P^Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! A/ICKS Soestdijk Een aju In dichtvorm In ruim anderhalf uur Toezicht Flil) PITTIG 'ZACHT Niemeyer SHAG £13 Erkend de beste! TELEVISIE-PROGRAMMA'S (Van onze correspondent) Op 8 november 1778 bereikt Copmels de stad Milaan, „een arote stad en een grote en schone kerk", waarmee hij wel zal bedoelen de prachtige wit-marmeren Dom. Het gebied rondom Milaan is wel zeer in tegenstelling met het bergachtige Zuid- Frankrijk. Het is een van de vruchtbaarste streken van Italië. De wegen waren toen aan beide zijden beplant met hagen en bo men; de menigvuldige bloemen, die daar in het wild groeiden, waren een lust voor de wandelende Copmels. Hij volgt ongeveer de loop van de Po, doch zwenkt af naar het zuiden, naar de zij rivier de Ambrosio, de grens van de toenmalige Kerkelijke Sta ten. Op 15 november is hij in Bologna, de beroemde universiteits stad, de eerste pauselijke stad, die Copmels ziet. Bologna is de stad van de Heilige Catharina, Claris, die er in het Clarissen klooster in 1463 overleed. Bij Rimini ziet Adriaan op 20 november de schone Golf van Venetië. Vol bewondering staart hij over het wijde water en denkt er aan zijn verre Schelde. Zuidwaarts gaat de tocht en 23 november is hij 's-avonds in het stadje Loretto. Volgens de vrome legende zou hier staan het heilig huis, waar de aartsengel Gabriël aan de H. Maagd Maria de blijde Boodschap bracht. Tot 1291 stond dit H. Huis te Naza reth, maar toen is het door engelen naar Joego-Slavië gebracht, in de buurt van Fiume. In 1294 is het door engelen naar Loretto gebracht. Grote, waar dichtbij de heilige Trap Te Loretto heeft Copmels de vol gende dag gebiecht en gecommuni ceerd, waarvan hij een bewijs mee kreeg, getekend door pater Bonaven- tura Holter o.f.m., vermoedelijk een Duitser. Hij neemt ook een prentje mee met de ware afbeelding van O. L. Vr. van Loretto, waaraan met een zegel gehecht is een zwarte stof, die het beeld heeft aangeraakt. Na de middag stapt pelgrim Cop mels op en om de verloren tijd in te halen, loopt hij de gehele nacht en daarop volgende dag door Van een klein beetje was hij nu juist niet ver vaard. De avond van de 30e november stopt hij op twee uren afstand van Rome en op 1-december 's morgens om 10 uur komt hij „binnen de grote en lang gewenste stad". Hij over nacht de eerste drie nachten in het ,,Duijs Hospelaet, genaamd Alima". Daarna ging hij de nachten doorbren gen in het „hospitaal van de Hei lige Drijvuldigheijd". Daar overkwam onze vrome Zeeuw iets erg griezeligs: „Daer komende, soo worden u voeten gewassen!". Alsof dat na twee maanden tippelen niet nodig was! In Rome bezocht hij dé zeven hoofd kerken: De Sint Jan van Lateranen, de bisschopskerk van de paus, ge bouwd door keizer Constantijn de (Advertentie) V VapoRUI is, afkomstig uit het paleis van Pi latus, waar Christus op heeft ge staan en waarop H. Bloed is. De twee de hoofdkerk is de Sint Pieter, ge bouwd boven het graf van de eerste paus. De volgende zijn: Sint PaulUB Buiten de Muren; de H. Maria Maiore de H. Laurentius; de H. Sebatianus, de kerk van het H. Kruis. Aan het bezoeken van deze ker ken was toen evenals nu een grote aflaat verbonden. Voor het verdie nen van deze aflaat biechtte en com municeerde Copmels in de Sint Pie ter op 3 december bij pater Simeon Schmitz, een Duitser. Verder bezocht hij het Capitool en het paleis op de Monte Cavalli. In het Vaticaan, „daer hebbe ik aen den tafel van den paus geëten. Den 5en dito en hebbe (ik) de paus gesien voor de twedemael. Den tegenwoordi- gen paus is PiuS, den 6 van dien naem. (Hij is) in het vier (de) jaer van sijn pausdom. (Hij is) een fraaij manspersoon van een tamelijke groo- te en vol van wesen". (wezen ge zicht). (Zie foto van Pius VI). Paus Pius VI, die van 1775 tot 1799 regeerde, was een van de pausen, die een tragisch lot beschoren was. We denken slechts aan zijn strijd te gen de bedilzucht van keizer Joseph II, waarvoor Pius zelfs een reis naar Wenen onderman; aan de Franse re volutie; de veldtocht van Napoléon I in Italië en de opkomst van de Vrij metselarij. Op het eind van zijn le ven moest de verzwakte en zieke paus voor de Franse legers vluchten; hij werd zelfs gevangen gezet in Va lence, waar hij in de hete zomer van 1799 overleed. Op 6 december moet Adriaan zich laten keuren door de stadsartsen van Rome. Hij krijgt een bewijs, dat hij niet de gevreesde pest heeft en dat hij overigens zeer gezond is. Op 8 december weet hij een reli kwie te bemachtigen van de marte laars Pacificus en Perpetua. De re likwie (overblijfselen van het gebeen- te van deze heiligen) was besloten in j een houten doosje, dichtgebonden met een rood touwtje eri dichtgelakt met Ihet zegel van mgr. Nicolaas Landini. Adriaan Copmels (of later zijn fa- milie) is echter zo dom geweest, het doosje te openen en de inhoud ervan in een papiertje te doen, waardoor de relikwie dus waardeloos was gewor den: ieder kon de inhoud verwisselen met iets. anders. Alleen de relikwie- brief is nog bewaard gebleven. Diezelfde dag gaat hij bij kardi naal Alexander Albanus een terug reispas halen, die ongeveer van de zelfde inhoud is als die van mgr. Busca. Ze is slechts geldig voor drie maanden. Daar zit Adriaan niet mee in, want de heenreis deed hij ook in minder dan twee maanden. Paus Pius VI, aa,n wiens tafel Adriaan Copmels gegeten heeft De voorzitter van de anti-revolutio naire partij dr. W.P. Berghuis, heeft bij de opening van het partijconvent der A.R.-partij te Utrecht, aandacht gewijd aan het rumoer rond het ko ninklijk huis. /olgens dr. Berghuis onbegrijpe lijke en het koningschap onwaardige stuiversroman-methoden van men sen, wier namen gelukkig bekend geworden zijn, hebben opnieuw op schudding verwekt. Hij noemde het niet juist om voor zover de onder scheidene publikaties grond vinden in bepaalde feitelijke omstandighe den in het koninklijk gezin en aan het Hof, daarover nu te speculeren en te discussiëren. Wel moet er volgens dr. Berghuis op kunnen worden vertrouwd, dat als er iets is, dat niet meer als strikt privé kan worden beschouwd en dat de betrekking tussen Koning en Volk tussen de constitutionele koningin en het koninkrijk der Nederlanden raakt, ons dit door onze eigen hoge overheid zal worden verteld. Het Is de historie onder Gods be stel gesloten en in de moderne tijd bevestigde verbond tussen Oranje en Nederland volgens dr. Berghuis, dat beide partners er toe verplicht ervoor te zorgen, dat de vorstin niet in een politieke discussie wordt betrokken. „God beware Koningin en Neder land ervoor, dat dit door de invloed of manipulaties van wie dan ook zou kunnen gaan gebeuren." Woensdag „den 9 desember het smiddags heb ik die schone stad ver laten, en nog verscheijde mael mijn selven omkeerrende qn ,,Aju" seg- gende. O, heijlige stad. ik sal u me- schien mijn leven niet meer sien". De terugweg beschrijft ons Cop mels bitter summier. Via Florence („een schoone stad; ciaer loopt de riviere Arno"), waar hij 17 december was, komt hij 22 de- Ad verter. tie) cember in Manteua (,,en schone stad rondom in het water en rietvelden") en de 26ste is hij weer in Milaan. De 30ste is hij in Turijn en dan be geeft hij zich op Oudejaar 1778 „naer den berg Santé Bernardus", waar hij op dat moment „nog dertig ueren vandaen" is. Nieuwjaarsdag 1779 „ben ik gekomen in het gebergte, daer de Halpen beginnen." 3 januari staat hij onder aan de Sint Bernard en de 4e „daer op geklommen. Hij lag dick van de sniuw en het was goet weer. Het smiddags op den top in het os- pitaal (d.i. in het beroemde Benedic tijnerklooster Sint Bernard) en sa- vons daer van. En ik adde mijn voet ontstikken gegaaen in de sneuw, waeraen ik daernaer groote miserie geleden hebbe in het gaen". Ondanks zijn ontstoken voet tippelt Adriaan nog een dag of vier verder, maar.... „den 9 dito lans het Lack van Ge neven én het savons in de stad in het hospitaal". Voor de gastenpater kan hij de gezwollen voet niet ver bergen. Het gevolg is: „Daar sijn ik blijven leggen, met mijn quaden voet tot den 12. sijnde dingsendags. Dan sijn ik gekomen in het graafschap van Bourgondien en gepasseert door de stad Dooie, de hoofdstad van het graafschap." Door de stad Luxemburg komt hij op 1 februari in de stad Namen. Via Leuven en Mechelen trekt hij naar Rupelmonde, Beveren en Kieldrecht. De 5e februari steekt hij de Wester- schelde over naar Waarde, „in het lant van Goes, mijn vaderland, waer ik mijn vrinden altemael nog gesond gevonden hebbe. Gelooft en gebene dijd is Godt, Die mij bewaert heeft van alle prijkel moeilijkheden) in mijne pelgrimagi en mij gebragt heeft gelukkig en voorspoedig in mijn vaderland den 5 februari 1779". Aan het eind van zijn reisbe schrijving begint Adriaan Copmels nog eens in dichtvorm zijn verhaal: „Ik ben Marinus' zoon; Martina was mijn moeder. Kopmels won mij de kost en Van Slodt was mijn opvoeder. In harbeijt en in druk moesten sij de kost gaen winnen: Mijn vader ging spaan (spitten) en mijn moeder sitten spinnen. Sij brogten mijn op in deugt en goede zeden, In christelijk geloof met duijsend goede reden. Ik was negentwintig jaren hout, toen ik mij gink begeven, In mijne pellegemagereijs na Ro men toe gedreven. Mijn sinnen en gemoet was al op dese reijs: Ik was dag nog nagt gerust, maer in een diep gepeys; Het was al naer Romen toe, dat ik gink over peijsen. Mijn sinnen waren al genegen om te reyseri. (Het kon mijn denken vullen vroeg ende latt), Waer over dat mijn vader was bedroeft en desolaet. Het was den 2 october, dat ik mijn -vrinden gink wensen." Hier stokt de dichter. De laatste vier regels zijn in potlood en de tus sen haakjes gestelde regel is zo goed als onleesbaar. Het lijkt ons enigszins zonderling, dat Copmels ook in dichtvorm zijn hart lucht. We moeten echter weten dat Adriaan Marinusse Copmels lid was van de rederijkerskamer „De Fiolieren" te 's-Gravenpolder. Dit ge zelschap van toneelspelers was in oor sprong katholiek. Na de Hervorming werd het nieuw leven ingeblazen misschien tussen 1650 en 1700. Een reglement Uit 1734, dat teruggaat op een nog ouder, wordt bewaard in het gemeentehuls te 's-Gravenpolder. De kenspreuk van De Fiolieren was „Met Deugd Verwinnende" en de patrones was Sinte Barbara. Naar ouden trant speelde het vernieuwde gilde steeds stukken op rijm. Enige daarvan wor den ook nog in het gemeentehuis te 's-Gravenpolder bewaard, een tiental, zij het soms slechts gedeelte lijk. Wel gingen de dominees tér plaatse heftig tegen de kamer tekeer men zag in de rederijkersspelen „af- goderie". Doch de kamer bleef be staan. omdat de ambachtsheren de rederijkers welgezind waren: de mo lenaar van de heerlijkheid werd door de heer verplicht aan het gilde jaar lijks „een vertel terwe" (is 1 goese zak) te schenken. Het gilde is te 's-Gravenpolder zeker levend geble ven tot 1818. De heer D.A. Polder mans vond van na 1818 geen papieren meer. In het Gildeboek, dat loopt van 1763 tot 1818, staat opgetekend: „Adrijhan Copmels. die is als pellegrem na Roomen toe gegaan den 2 october en tot Roomen gekomen de 1 december in den jare 1778 en wederom geko men den 5 februari 1779 gelukkigh en voorspoedigh." Een lang leven was Copmels, die toch oersterk moet zijn geweest, niet beschoren. In hetzelfde Gildeboek staat tenminste dat hij, de gildebroe- der, op 6 november 1780 overleed. Maar alle bijzonderheden ontbreken overigens. Een tweepersoons hawker „Hun- ter" lesvliegtuig dat vorige week in één uur en vierendertig minuten van Londen naar Rome is gevlogen, heeft zes minuten langer over de terugreis gedaan. De gemiddelde snelheid van het toestel was 905 km per uur. Het werd gevlogen door Bill'Bedford en Fred Murphy, invliegers van de haw ker vliegtuigenfabriek. Zoals bekend is krijgt de Neder landse Koninklijke Luchtmacht twin tig vliegtuigen van dit type. De speciale adviseur van de president op het gebied der ont wapening, Harold Stassen, heeft voor de New Yorkse Kamer van Koophandel verklaard, dat „in de komende jaren oorlog niet onvermijdelijk is" omdat „de vreedzame toepassingen van de kernenergie er toe zal bijdragen de begeerte naar grondgebied of de hulpbronnen van een ander land te elimineren." Wanneer landen tot de overtuiging komen dat een atoomoorlog uitloopt op enorme verliezen aan beide zij den en voor de beschaving in het al gemeen, aldus Stassen, dan zal de wereld zich in een staat van duurza me vrede verder kunnen ontwikkelen. Indien de nationale hulpbronnen en de arbeidskrachten, die zelfs in de kleinste oorlog van de laatste halve eeuw geofferd werden, besteed zou den worden voor de vooruitgang van de vreedzame toepassing van de atoomenergie dan zou zulks een eco nomische winst opleveren die de stoutste verwachtingen van winst als gevolg van een oorlog verre zou over treffen. De toekomstige vrede, zo zei hij met nadruk, berust op een zich over de gehele wereld uitstrekkende bewustwording van „de vergelijkin gen van de atomische rekenkunde". Stassen merkte evenwel op dat de vrees voor een atomische ver nietiging niet automatisch het eind betekent van het voortdurende oor logsgevaar dat zijn grond vindt in ernstige spanningen over plaatse lijke incidenten, of voortkomt uit een oppervlakkig contact tussen de grote naties of door het onbezonnen gebruik dat kleine landen vatl hun normale strijdkrachten maken. Daarom, aldus Stassen, is het van het uiterste belang dat wordt overge gaan tot een betrouwbare en uitge breide beperking van en toezicht op de bewapening van alle landen in de wereld. Het sensationele voorstel dat President Eisenhower te Genève heeft voorgelegd, namelijk het plan van we derzijdse luchtverkenning, dringt tot de kern van de zaak door. Ik ben er van overtuigd, zo vervolgde Stassen, i Advertentie) FISCALE WETTEN Ook in de boekhandel de beste half zware shag Jen toch f^. U In de vertrekhal van de Brusselse Air Terminus van de Sabena wordt op het ogenblik een schaalmodel voor gesteld van een viermotorig straalvliegtuig, voorstellen de de Boeing 707, zoals bovenstaande foto duidelijk aan geeft. De Sabena bestelde vier toestellen van dit type. In de lente van 1960 hoopt zij deze toestellen in dienst te stellen. Deze toestellen kunnen elk 126 passagiers ver voeren tegen een kruissnelheid van 880 km per uur. Ook zal de Sabena de komende winter reeds grotere hefschroefvliegtuigen van het type Sikorsky S-58 met ieder 12 plaatsen op het helikopternet van de maat schappij in dienst stellen. Geleidelijk aan zullen acht van deze machines in gebruik worden genomen, zodanig, dat 7y in de lente van het komende jaar Parijs, Luxem burg en Saarbrücken in haar net zal kunnen opnemen. Zoals voorheen zal iedere dag worden gevlogen, be halve des zondags. Tienmaal per week kan men dan van Brussel naar Luik, Maastricht en Keulen vliegen, waar van zelfs viermaal tot in Bonn. Vanaf januari 1957 zal men deze frequentie op tweemaal per dag kunnen bren gen. Een dagelijkse dienst zal Brussel met Eindhoven, Duisburg en Dortmund verbinden, terwijl men bovendien driemaal per week van Brussel alleen naar Eindhoven vliegt tot eind december. Daarna zal deze dienst iedere dag worden gevlogen met verlenging tot in het Roer gebied. De diensten Brussel-Rijsel en Brussel-Antwerpen-Rot- terdam zullen respectievelijk drie- en negenmaal per week worden gevlogen. Vanaf januari 1957 zal men de wekelijkse frequentie der vluchten naar Rijsel op zes brengen en die der vluchten naar Rotterdam op twaalf. Tenslotte breidt de Sabena haar luchtlijnen uit tot in Polen en tot in Hongarije. De maatschappij zal weke lijks twee diensten naar Warschau verzekeren, terwyl haar vliegtuigen van de verbinding Brussel-Athene eveneens tweemaal per week te Boedapest zullen landen. Harold Stassen dat eens de dag zal komen dat de Sovjets een dergelijke verkenning vanuit de lucht zullen acceptéren, wanneer ze slechts willen inzien dat de Verenigde Staten oprecht zijn in hun streven naar ontwapening, dat eenkomst zullen aangaan, waarin in spectie en controle niet volledig zijn opgenomen en dat de Verenigde Sta ten niet opnieuw de fout zullen be gaan zich eenzijdig te verzwakken. Wanneer de heersers in het Krem lin ons standpunt begrepen, zo be sloot Stassen, dan zal het weten schappelijk en militair mogelijk zijn stap voor stap niet alleen de lasten maar ook de gevaren van de huidige enorme bewapeningen geleidelijk te verminderen. DINSDAG 30 OKTOBER 1956 HILVERSUM I 402 m. KRO: 7,00 Nws 7,10 Koorzang 7,15 Gram. 7,45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nwa en weêrber. 8,15 Gram. 8,5o V. d. vrouw 9,35 Waterfct. 9,40 Lichtbaken, caus. 10,00 V. d. kleutefê 10,15 Gram. 10,30 Liohte muz. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Gram. 11,50 Als de zielé luistert, caus. 12,00 Angelus 12.03 instr. oct. 12,25 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws en kath. nws 13,20 Lichte muz. 13,45 Gram. 14,00 Schoolradio 14,20 Gram. 14,30 V. d.vrou- wen van het land. 14,40 Gevar. progr. 16,00 V. d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V. d. kind 17.40 BeUrsber. 17,45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. van der Laan: Kroniek van overzee. 18,00 Instr. kwart. 18.20 Sportpraatje 18,30 R.V.U.: Dr. H. Groot: Hoe oud is de wereld en hoe weten we dat?. Eerste lezing 19,00 Nws 19,10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken, caus. 19.30 Gfam. 20,25 Rep. v. d. monumentonthulling v. d. onbekende Joodse martelaar te Parijs 20,35 Act 20,50 Radiofilharm. ork. en kleinkoor 21,50 Kampvuren langs de Evenaar, caus. 22.10 Cello en piano 22.40 Gram. 22,45 Avond gebed en lit. kal. 23,00 Nws 23,15-24.00 Nieuwe gram. HILVERSUM H 298 m. AVRO: 7,00 Nws 7,10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 RVU: Dierenbescherming door G. Nieuwenhuijsen. 11,30 Alt en piano 11,50 Gram. 12,00 Elektronisch mandoline-ens. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Orgelspel 13,00 Nws 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropoler-ork. 13,55 Koersen 14,00 Gram. 14,40 School radio 15.00 V. d. vrouw 15,30 Pianovoordr. 16,00 Theaterork. en soliste 16,30 V. d. jeugd 17,30 Nieuwe gram. 18 00 Nws 18,15 Pianospel 18,30 V. d. jeugd 18,40 Westin- disch ork. 18,55 Paris vous parle 19.00 V. d. kind. 19.05 Orkestconc. 19,35 Gram. 19,45 Toneelbeschouwing 20,00 Nws 20.05 Gevar. progr. 22,15 De Antwoordman 22,30 Orgelconc. 22.55 Ik geloof, dat 23,00 Nws 23,15 Koersen v. New York, daarna: Journ. 23,35-23,55 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12,30 Weerber, 12.34 Gram. 13,00 Nws 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15.45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Orgel en piano 16,30 Gram. 17,00 Nws 17,10 Gram. 17,45 Boekbespr. 18,00 Ork. conc. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws 19,40 Gram. 20,00 V. d. vrouw 21,00' Ork. conc. 22.00 Nws 22,15 Polyfone muz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws 13,10 Gevar. muz. 14,45 Omr. ork. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws 17,10 Gram. 19.30 Nws 20,00 Moderne muz. 21.55 Gram. 22,00 Nws 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. NCRV: 20,45 Maarten Luthes. film. FRANS-BELG. 19,00 V. d. jeugd 19.30 Club der Uitvinders 20,00 Act. 20,35 Do mino, spel. Hierna: Filmrep. Hierna: We- VLAAMS-BELG. 18,45 Testbeeld 18.55 Muz. 19,00 Openingsbeeld 19,01 V. d. jeugd 19.31 Culturele en educatieve uitz. 20.00 Journ. 20,30 Punten en strepen omspon nen de wereld 20.50 Speelfilm 22,15 Journ. reldnws. 29) Zij legde de brief weer op de schoorsteen en zette er een vaas op om hem tegen wegwaaien te beveiligen. Dan wendde zij zich plot seling om en begon de tafel te dek ken voor Phoebe en John en zichzelf, en bijna had zij nog een vierde bord neergezet voor Ward, zo zeker was zij er van, dat hij komen zou zo gauw hij kon. Haar moeder zei altijd, dat, wan neer men aan tafel een plaats voor iemand reserveert, deze persoon ge woonlijk mee komt eten. Phoebe wierp een medelijdende blik op haar, toen hij haar zag aar zelen met het vierde bord. Zij dacht, dat Billy Louise het uit macht der ge: woonte voor haar moeder had willen klaar zetten. Phoebe wist niet dat liefde zelfs sterker is dan smart; op dat ogenblik dacht Billy Louise in 't geheel niet aan haar moeder. XXI. ZEVEN MAGERE KOEIEN. Billy Louise zat gemakkelijk in het zadel. Zij was bezig volop haar scha de in te halen van de dorre weken in het ziekenhuis. Blue krabbelde uit de sneeuw naar de vaste grond, en met een zwaai van zijn kop begon hij te draven, nu en dan een gat in de bodem of een rotsblok vermijdend. Zij hadden iets nieuws gedaan, die twee; zij hadden een plaats bereikt, waar zij nog nooit eerder geweest waren en Blue ge droeg zich alsof hij het wist en er zich minstens evenzeer over verheug de als zijn meesteres. Voor hen uit graasde een kudde vee. Het kreeg hen in 't oog en be woog zich in de richting van de ri vier. en Blue versnelde zijn pas een weinig om ze te volgen. Billy Louise Het de teugels los op zijn nek han gen. Blue kon alleen even goed met vee omgaan als met een ruiter, wan neer hij het verkoos. Het vee rende een bosje in bij de rivier, hetgeen vreemd was, aange zien de rots tot dicht bij de rivier uitstak. Blue stak zijn oren op en rende ze achterna, hield even zijn vaart in bij het wilgenbos, stak zijn neus recht vooruit en ging vol zelf vertrouwen verder. De koeien waren juist voor hem. Hij kon ze ruiken en hij hoorde hun zware ademhaling. Het was zeer rotsachtig daar tussen die wilgen en hij moest zorgvuldig zijn weg zoeken. Maar toen zij er doorheen waren, en Billy Louise zich oprichtte uit haar gebukte hou ding, die zij had aangenonjen om de lage takken te ontgaan, snoven de koeien luid en renden weg, nog steeds de rivier volgend. Dit was ook een kleine grasrijke inham. Blue galoppeerde ze achter na, verontwaardigd, dat ze zelfs maar trachtten hem te ontsnappen. Zij lie- pen "aar de ingang van die inham, en Billy Louise rukte aan de teugels. Hlue gehoorzaamde de wenk, hetgeen newest dat de menselijke geest in strategie groter is dan ruw instinct, en week enigszins van het vluchten- over en h' BÜLy Louise bo°S v°°r' rh»n O P schei'P «ra meer spoed; iiep er om en verkreeer het Hier- nern begonnen zij op het vee 'te win- Het vee begon naar de rivier te zwenken. Blue rende voort ook een weinig zwenkend en toen Biily Louile de teugels inhield, verminderde hii zijn vaart en noodzaakte hen noe meer te zwenken, totdat zij tenslotte biJ de rivier bleven stilstaan, niet wetend wat te doen. Billy Louise reed op haar gemak naderbij en bekeek het vee. Er bleek geen enkel beest van haar bij te zijn. Er waren viif droge koeien en twee stieren. Een van de stieren stond met de flanken naar Billy Louise toe. Het meest merkwaardige ding aan de stier, was het merk. dat haar van uit zijn rood-bruine zijde aanstaarde. Billy Louise hield haar adem in. Er was niet de minste hoop, dat het merk zijn verhaal niet zou vertellen aan haar, op dit gebied, goed ont wikkeld brein. Ze staarde en staar de. Blue keek verwijtend om. Billy Louise reed langzaam naar voren om de andere beesten te bekijken. Zij las het merk op ieder beest; las het verhaal, dat haar tegengrijnsde, het verhaal van onhandige diefstal. Zij kon het niet gelóven. En toch ge loofde zij het, en ze werd warm van woede en teleurstelling en minach ting. Zij zat een minuut of wat na te denken, over wat zij zou moeten doen. Tenslotte wendde zij Blue stroom afwaarts en stootte een kreet uit. De dieren schrokken op en renden weer verder de rivier op, dezelfde richting, die zij hadden gevolgd voor dat Billy Louise ze tot staan bracht. Blue volgde hen, tevreden met het spel, dat hij speelde. Waar de rot sen weer dicht aan de rivier reik ten, klom het vee langs een smal pad in de rolsen voorzichtig, achter elkaar naar boven. Billy Louise had nooit geweten, dat er een weg was hier in de rot sen. Ze onderzocht de weg nauw keurig en zag, dat verscheidene rots blokken waren weggerold om de door gang te vergemakkelijken. Haar lip pen stijf op elkaar, gedrukt spraken nog duidelijk van minachting. Ze dacht aan Ward. Zij "schaamde zich over haar twijfel aan hem. Hoe had zij hem van diefstal kunnen verden ken? Haar dappere buckaroo! En zij had durven denken, dat hij vee stal! Haar berouw verergerde nog haar woede tegen de schuldige. Zij dreef het vee vlug langs die gevaarlijke weg, ongeduldig door hun langzame vordering. Toen dc beesten eindelijk weer vlak ke grond bereikten, verdwenen zij in een wildernis van wilgebomen, wier takken haar uit 't zadel tracht ten te werpen. Blue ging voorzich tig verder, nu en dan op bevel van zijn meesteres even stilstaand om haar de gelegenheid te geven een grote, koppige tak opzij te buigen. Zij kon niet zien. waar zij heen ging, maar ze wist, dat ze dicht achter het vee was, dat blijkbaar fmet de weg bekend was. Nu en dan zag zij een ruw-behaarde romp of een zwie pende tak in de wildernis voor haar. Maar dan zwaaiden de takken weer terug in hun vroegere stand en zag zij niets dan een grijze wildernis van takken en bladeren, die tot hoog bo ven haar hoofd reikte. Zij hoorde dei takken breken onder de poten v.". het vee voor haar en het geklot van de rivier aan haar rechter zij de. Maar door de dicht op elkaar gegroeide wilgen kon zij de oever niet zien en zij had geen flauw besef hoe lang zij nog zou moeten worste len in deze wildernis. Maar juist toen zij begon te den ken, dat er nooit een eind aan die wilgen zou komen, kwam zij plotse ling in het open veld en Blue ver hief zich en sprong over een uitge droogde sloot. Voor haar rende het vee langs het hek van een omheinde weide. XXII DE BILLY VAN HAAR Daar zij op de flanken van het vee de geschiedenis van een schaamte loze diefstal had gelezen, had Billy Louise geweten, dat zij waarschijnlijk in het beneden gedeelte van de Cove zou uitkomen; en dat ondanks het feit, dat men niet beter wist, of de Cove had geen andere uitgang dan door de bergkloof. Wat haar verwon derde was de korte afstand; zij had niet bemerkt, dat de oever en het hoogland een grote bocht vormden en dat zij die bocht afgesneden had door dwars door de bergen te trek ken. Zij schenen zeker te weten, wat zij zou doen als zij in de Cove kwam. Billy Louise leed over het algemeen niet aan besluiteloosheid. Zij dreef 't vee in de, het verst van .et huis verwijderde corral, reed dooi tot bij de stal en liet Blue daar '.slaan bij het hek en steeg af. Met op elkaar gedrukte lippen liep .'.ij' naar de poort, die toegang gaf tot het pad, dat door de wildernis van bessenstruiken naar de hut voer de Zij opende de poort, stapte er door en sloot haar weer. Zij had nog geen twintig voet gelopen, toen er enige beweging ontstond in 't dichtst bijzijnde bosje en Surbus, met over eind staande nekharen, grommend en met opgetrokken lip op haar toe sprong. Billy Louise had niet aan Surbus gedacht. Zij sprong verschrikt achter uit en de hond miste zijn doel. Toen hij weer sprong, trof hem een kali ber acht en dertig kogel uit Billy Louise's revolver en hij viel terug Het was een schot in 't wild ge weest, zonder mikken; Billy Louise trok zich nog enige stappen terug, voortdurend de hond in het oog hou dend. Langzaam verzamelde hij zijn krachten en wilde weer op haar toe springen. Doch nu was Billy Louise op haar hoede; zij mikte nauwkeu rig voor zij vuurde. Surbus viel weer slap een goede hond voor eeuwig. Billy Louise hoorde een schril ge fluit en het geluid van rennende voe ten. Zij wachtte met de revolver in haar hand, klaar voor alles wat mocht gaan gebeuren. „Hey, Charlie! Er is hier iemand, dc bel is niet overgegaan". Peter How ling Dog kwam met een revolver in dc hand het pad afrennen. Hij zag Billy Louise en bleef plotseling stil staan, zijn mond half open. Van uit een bosje bij dc stal kwam Charlie, ook rennend. Billy Louise wachtte naast de poort. Hij zag haar niet voor hij vlak bij was. want een grote bessenstruik stond tussen hen in. „Wat was 't Peter? Iemand in de Cove? Of was jij 't?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3