Kringvergadering K.Y.P. en maar stemmen! 5 Brussel - Axel - Rotterdam werd een succes aJ B Tevreden! itec lei en1 Zal deze verbinding gehandhaafd worden „Geest van samenwerking als nooit tevoren" Voorgenomen reorganisatie bij de N.V. Alginac Sinterklaas-veekeuring te Goes stelt hoge eisen Uitreiking van de prijs der Nederlandse Letteren Zeeland heeft in de bouw sector niets te vrezen ONZEEWAARDIGE SHARPIE DOBBERDE OP SCHELDE Zeevaartscholieren opge door loodsboot „Kabeljauw De veiligheid M Een jaar helikopterdienst DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 OKTOBER 1936 Trlrarnm linnr Mr Mp\r vergadering. De wens, om die spoedig ItlCglllfH UUUf mr. IVlCA te houden. was algemeen. Die werd Drs. W.A.J.Bogers Buitengewoon leetor in Tilburg Stichting Zeeland De heer A. Borst atlj. directeur t* -| Is het bedrijf nog te redden Lijn 1 ilburg-Nijmegen in 1957 elektrisch Korte tijd van voorbereiding HERMAN TEIRLINCK BEKROOND "'waterstanden Walcheren MIDDELBURG VLISS3KGEN Middenstand bijeen in hotel „Goes" W erkgelegenheid neemt toe ïpikt Z.A laanderen TERNEUZEN Uw maaltijd hoeft U niet op te breken D-day Bond zonder naam te Goes Propagandisten uit drie provincies bijee AGENDA Vandaag Morgen Z( Een DE ZEEUWSE K.V.P.-ers hebben zaterdag te Terneuzen, waar de verga dering van de Kring Middelburg werd gehouden, weinig anders kunnen uitvoeren dan het invullen van schier ontelbare stembriefjes. Er moesten nl. reglementair zóveel verkiezingen plaats vinden, dat men daarbij precies drie uur lang bezig is geweest, zodat deze kringvergadering bijzonder ..stem- mingvol" is geweest. Overigens ook in ander opzicht: daarvan gewaagde de heer de Koning (Statenkring Goes) die aan het slot zijn waardering uitsprak voor de geest van samenwerking en eensgezindheid die de leden hadden gedemonstreerd. Een dergelijke saamhorigheid zo zei hu, was tevoren nog niet opgemerkt. Hij noemde dit uitermate verheugend. uur, trok men die in tot een volgende tot slot ook geuit door de heer J. van Deze kringvergadering werd gepre- Dongen, die releveerde aan de geest sideerd door de heer E. Poppe, om- van samenwerking en hij achtte deze dat de voorzitter wegens ziekte ver- vergadering een prettige manier van hinderd was en ook de vice-voorzitter niet had kunnen komen. In zijn ope ningswoord wenst de voorzitter aan mr. dr. A. J. J. M. Mes een spoedig herstel toe, huldigde de kringsecrcta- ris E. Lansu wegens diens verdien ste als propagandaleider voor het werk bij de Kamerverkiezingen en heette de heer J. van Dongen, het Zeeuwse Kamerlid, aan wie hij een vruchtbare arbeid in het belang van Zeeland toewenste. Direct daarna werd mr. dr. Mes bij acclamatie als voorzitter herkozen, en op voorste] van de heer Poppe zond de vergadering hem een tele gram met gelukwensen en de wens voor een spoedig algeheel herstel. Zowel de benoeming als de akkoord verklaring met het zenden van 't te legram ging gepaard met een dave rend applaus. Tijdens de hierna volgende benoe mingen kwam de gedachte naar vo ren een modus te vinden om de sta tenkring Zierikzee een adviserende stem in het kringbestuur te laten beespreken, waartoe een bestuurs voorstel werd gedaan. Nadat daarte- >*én enkele bezwaren waren geopperd, (we zouden een precedent scheppen, zei drs. Th. Adriaanssens), hield men 't voorstel aan. De heer Lansu belichtte enkele praktische punten uit het ontwerp reglement op de afdelingen, waaruit het grote belang van goed georgani seerde propaganda sprak. Men wil dit bereikt o.a. door plaatselijke pro pagandaleiders. Verder wordt de wens geuit, om in afdelingen, waar eeen jongerenafdeling is. een lid van beneden de 30 jaar in 't bestuur op te nemen. Wat 't voorstel van de afdeling Sas van .Gent, inzake de contributiever hoging en 't contactblad betreft, merkte de heer Poppe op, dat t in tussen eigenlijk al overbodig is, ge zien 't gegroeide inzicht in de nood zaak van beide desiderata. Volgens zijn financieel overzicht bedraagt 't batig-slot per IV oktober f 656.45. De afdeling Aardenburg had even eens enkele voorstellen gedaan, doch gezien het al wel zeer ver gevorderde bijeen zijn. Hij zei het noodzakelijk te vinden, dat men zo vaker samen was, om de Zeeuwse problemen te bespre ken en uit botsing der meningen 't goede te distilleren, Verkiezingen En dan de verkiezingen. Als kring secretaris werd de heer E. Lansu met 90 van de 91 stemmen herkozen. Zes leden van het kringbestuur drs. Th. Andriaanssens, Hulst, F. C. Me- chelinck, Terneuzen, E. van Ruym- beke, Nieuw Namen, M. Wijffels. IJzendijke, C. Verdonck, Goes, J. J. v. d. Voorde, Sluiskil. Kandidaten voor de partijraad drs. Th. Adriaanssens, E, Lansu, Aardenburg, J. v. d. Voorde. Plaats vervangers C. Bukkens, Sluis, E. Poppe, Graauw en C. Verdonck. Kandidaaten voor de bestuursraad: drs. Th. Adriaanssens en E. Lansu plaatsvervangers Ch. Bukkens en W Colsen, Sas van Gent, Plaatsvervangend lid partijbestuur: bij acclamatie herkiezing van E. Lansu. Het bestuur van de Stichting Zee land heeft de heer A. Borst, die sinds 1953 werkzaam is bij de stichting, be noemd tot adjunct-directeur. Deze functie vaceerde bij de stichting sinds mr. J, Hornstra, na het vertrek van de heer Lijnzaad, tot directeur was benomd. Tot nu toe was de heer Borst voor namelijk belast met de organisatie van het culturele werk en 'n tijd lang was hij voorzitter van de Zeeuwse kunstenaarsvereniging. (Advertentie) Over de „Alginac" te Schore, in welk bedrijf, zoals men weet, uit zeewier de kostbare alginaten worden getrokken, lopen min der prettige berichten en de vrees voor het verloren gaan van deze onderneming, de enige van dit soort in Nederland, is niet geheel denkbeeldig. Met ingang van 1 oktober is drs. W. A. J. Bogers. chef afdeling statis tiek van het Centraal Bureau der Staatsmijnen door het curatorium van de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg benoemd tot bui tengewoon lector met de opdracht college te gevën over wiskunde en statistische toepassingen op bedrijfs economische problemen. De heer Bo- gert, die in 1922 in Yenlo werd ge boren, slaagde in 1949 aan genoemde hogeschool met lof voor het doctoraal examen economische wetenschappen. In juni 1950 trad hij in dienst van de Staatsmijnen, waar hij per 1 januari 1952 werd benoemd tot chef van de afdeling statistiek. In 1955 nam drs. Bogert aan de Katholieke Hogeschool reeds gedurende vier maanden de colleges waar van prof. dr. J. J J. Dalmulder, hoogleraar in de statis tische analyse en econometrie, die in dertijd voor gastcolleges in Algiers vertoefde Verschil van inzicht tussen de di- rekteur, drs. C. Veldkamp te Goes en de raad van commissarissen over de te volgen verkooppolitiek, heeft de directeur er twee maanden geleden toe gebracht, om per 1 oktober ont slag te vragen. Aanvankelijk is nog geprobeerd om hem hierop terug te doen komen, maar dit is niet gelukt. Toen het ontslag in de eerste helft van oktober was verleend, kreeg drs. Veldkamp tevens opdracht het 8 man sterke personeel collectief te ont slaan, waaraan hij gevolg heeft ge geven. Later is weer contact opgeno men met een deel der ontslagenen en dit had tot gevolg, dat momenteel nog met twee of drie man wordt ge- werk onder de voorlopige leiding van dr. W. Levelt te Heemstede, waar ook de president-commissaris, de heer G. v. Vemde, woont. Binnenkort zal een algemene aandeelhoudersver gadering worden gehouden te Rotter dam. Dan zal beslist worden of de fabriek enige tijd stilgelegd zal wor den, om met het nieuwe seizoen, on der andere leiding, weer te beginnen. Veel zal dit wel afhangen van het al of niet bestendigen der grote kre dieten. welke de staat in dit bedrijf heeft gestoken en van het al of niet intrekken van het door de Midden- standsbank verstrekte krediet. Voor zover ons bekend, heeft deze bank zich al teruggetrokken. Al met al lijkt het een labiel geval geworden. Het is zeer jammer, dat een en ander zo gelopen is. De zeer bekwam chemicus, welke drs. Veld kamp is. heeft het na acht jaar zover weten te brengen, dat alles behoorlijk liep jaarlijks nam d,e produktie toe en men vond in binnen- en buitenland steeds meer afnemers. Ook al weet men het financieel te klaren, dan zal het nog moeilijk zijn Waarschijnlijk nog dit jaar zal worden begonnen met de werkzaamheden voor de elek trificatie van het baanvak Tilburg-Nijmegen. Verwacht wordt, dat met de winterdienst van 1957 de lijn elektrisch be reden zal worden. een opvolger te vinden voor de vroe gere directeur, die op dit gebied d e pionier is. en er zijn nu eenmaal wei nig stoffen, die zoveel technologische moeilijkheden bieden als alginaten. We ontvingen het vraagprogramma voor de St. Nicolaasvecmarkt 1956 (vetvee, handelsvee, varkens en schapen), die met de daaraan ver bonden keuring zal worden gehouden op dinsdag 4 december op de bees- veemarkten in Goes is wel zeer dili gent, St. Nicolaasveekeuringen beho ren nog wel tot de uitzonderingen. Doch de gemeente Goes is nu een maal, mede als gevolg van de cen trale ligging, aangewezen om een rol in Zeeland te spelen en men grijpt hier de bestaande kansen op de juiste wijze aan. Een zeer belangrijke bepaling voor deze Sinterklaas-veekeuring is wel tenmarkt in de vlasmarkt te Goes, dat het vee tentoonsteilingswaardig Het staat daar zo nuchter en het lijkt nog zo veraf die vierde de cember. Doch het is goed dat het gemeente- gctolletteerd moet worden aangebo-, den en van halsters voorzien moet zijn. Dit laatste zal wel betekenen dat de dieren aan halsters en niet bestuur van Goes reeds nu kond doet aan een kop- of korentouw moeten van zijn plannen: de tijd van voor bereiding voor .ien die met dieren aan deze keuring willen deelnemen is worden voorgeleid. Het toilet zal nog wel een beetje considerant beoordeeld worden: geheel schoongewassen met zelfs kort! Het vraagt heel wat zorg warm water en zeep (zoals op de en moeite om de desbetreffende die- voornaamste fokveekeuringen met ren In behoorlijke tentoonstellingscon- alle dieren gebeurt!) zal nog wel niet ditie voor te brengen; in sommige nodig zijn doch de dieren dienen toch bedrijven rekent men minstens een minstens goed schoon te zijn. jaar tevoren op komende showdagen; andere bedrijven zijn vrijwel geheel (mede) ingesteld op komende ten toonstellingen (eventueel fokveeda- gen). Dit geldt zowel voor fokvee als Verder moeten alle in te zenden runderen afkomstig zijn van t.b.c.- of reactievrije bedrijven en van vee stapels die tegen mond- en klauwzeer zijn ingeënt. De betreffende m.k.z.- verklaring en de schets moeten van mestveebedrijven. Hoe vaak jeder djer meegebracht worden toch zien we veelbelovende jonge die ren van paasveetentoonstellingen een Het vee moet vóór half tien aan wezig zijn en mag vóór 15 uur niet volgend jaar weer op zo'n tentoon- van zijn piaats. stelling en hoe vaak zien we sommige i Vee van handelaren en vee van soms jaren achtereen op veehouders zal in afzonderlijke klas keuringen. De regelingscommissie voor de Zaterdag is in de Ridderzaal te 's- Gravenhage door mr. J. Cal* aan Her man Tcirlinck de prijs der Nederlandse Letteren uitgereikt. Daarbij heeft de heer Leo Collard, Belgisch minister van openbaar onderwijs, een rede gehou den, waarin hij de prijs, afgez*en van zijn Nederlands karakter, als het ware reeds een stap naar de Europese prijs noemde. „Het wil me voorkomen, waarde Herman Teirlinck, dat gij in de Neder landse letteren zowel de traditie als het moderne experiment vertegenwoordigt, zowel de stille dromer thuis, te Beer- sel, als de actieve bezieler van de een heid der Noord- en Zuidnederlandse letterkunde. Om uw innerlijke waarde en om de voorname rol. die gij, over de grenzen heen, speelt, in dit dierbare Delta-land, wens ik u. tegelijk officieel en persoonlijk, uit ganser harte geluk", zo besloot de heer Collard. Mr. H. J. Reinink, voorzitter van de Nederlandse afdeling van de gemengde technische commissie ter uitvoering het Nederlancs-Belgisch cultureel ak koord, meende deze dag. waarop vooi het eerst in de geschiedenis van beide koninkrijken een schrijver gehuldigd wordt als de grootste in h*t Nederland se taalgebied, te mogen zien als de be kroning van het werk van de commis sie van tien jaren, de tien jaren die verlopen zijn sinds het Nederlands- Belgische cultureel akkoord tot stand kwam. Jullen Kuypers, voorzitter van dc BclMsche afdeling van de gemengde technische commissie ter uitvoering van Nederlands-Belgisch cultureel ak koord, merkte op, dat de Belgen, alle artistieke en persoonli jke motieven bui ten beschouwing gelaten, deze gemeen schappelijke bekroning tevens begroe ten als een plechtige bevestiging van de Nederlandse taaleenheid over de landsgrenzen heen. Herman Teirlinck zei in zijn slot woord. niet blind te zijn voor de ware betekenis, die de bekroning van een Vlaming in onze ogen behoort te heb ben. ,.De grote prijs der Nederlandse let terkunde hebt gij, Goddank, meer dan aan mij, aan Vlaanderen toegekend, zo dat mijn moederland, met het weerga sen gekeurd worden. Bovendien zal een scheiding gemaakt worden tussen roodbont en zwartbont vee. Blaarkop pen zullen dus ook bij één dezer kleu ren dienen te worden ondergebracht; blauwen en andere afwijkende kleu ren worden blijkbaar niet (meer) verwacht. Er zijn 15 rubrieken runderen, die dus in totaal 4 x 15 is 60 klassen kun nen worden ingedeeld. Dan zijn er 4 rubrieken varkens en 3 rubrieken schapen, zodat in totaal 67 rubrieken gekeurd kunnen worden. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 30 oktober, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 12.07 uur; te Terneuzen om 11.35 uur en te Vlissingen om 11.03 en 23.41 uur. EMIGRATIE-AVOND Het Gewestelijk Arbeidsbureau al hier organiseert maandagavond in de Bakkerszaal van het Schuttershof een lezing met geluidsfilms over de emi gratie naar Australië. De heer C. van Reemst, die een reis door Austra lië en Nieuw-Zeeland heeft gemaakt, zal spreken over land en volk en over de bestaansmogelijkheden voor Ne derlanders aldaar. VLISSINGSE SINGEL OPENGESTELD De Vlissingse Singel, welke geruime tijd voor het verkeer afgesloten is ge weest, is zaterdag weer opengesteld. Het wegdek vanaf de Poelendaelesin- gel tot aan de Langeviele-buitenbrug is van een geheel nieuw klinkerdek voorzien. De rijwielpaden, links en rechts, zijn vervallen, doch aan beide zijden van de singel is thans een behoorlijk breed tegeltrottoir aange legd. Het betekent voor het verkeer een aanzienlijke verbetering. NIEUWBOUW SEGEERSTRAAT De nieuwbouw van de Segeerstraat is thans zover gevorderd, dat de daar te vestigen acht winkelpanden w elk geval vóór St. Nieolaas in bedi V zul len worden genomen. De schuttingen zijn verdwenen en men is thans druk bezig kabels en buizen, voor elektri citeit, gas en water aan te leggen. Woensdag 31 oktober belegt de mid denstandscentrale in Vlissingen een bijeenkomst in hotel „Goes". De heer A. Korstanje, consulent voor de middenstand in de provincie Zeeland, zal spreken over het onder- werp „Heeft de middenstand nog een toekomst?" Ook de heer Oskamp, directeur van de provinciale WV van Zeeland, zal spreken over „Zomershow 1956". Er zal 'getracht worden om door betaling van een maandelijkse bij drage de toekomst van de zomershow te verzekeren. De bedryvigheid van de burgerlijke en utiliteitsbouw neemt nog steeds in Zeeland toe. In verschillende gemeen- loos middeleeuws verleden, weer Te- i ten werd de bouw van woningen be- vendig in het heden aantreedt en me- gonnen, terwijl er nog verschillende deverantwoordeliikheid opeist in de uitstraling van Nederlands litteraire schoonheid over de wereld." plannen in vergevorderde staat ver keren en in het volgende kwartaal in (Advertentie) Het behoud van Uw eigendommen eist in ons grillige klimaat niet de duurste, maar wel de dege- lijkste verl. En degelijk is "Schahora-Vert" tot en met. U bent dus goed af, als Uw schilder "Schabora-Verf" verwerkt Agenf voor BrabantWesl Brab. Verf Ind. Nobelen, Ginnekenweg 134, Breda, Tel. 9395 dienst uitgebreid tot twee-of driemaal per week? Wij weten het niet. Wel weten wij, dat in het afgelopen jaar de verbinding boven verwach ting heeft, voldaan. Wij weten ook, dat Zeeuwsch- Vlaanderen in zijn isolement gevan gen blijft, terwijl de Zuid-Hollandse en Zeeuwsche eilanden door de uit voering van het delta-plan goede ver bindingen met overig Nederland zul len krijgen. Wij menen te weten, dat de ge meenten, grenzende aan het kanaal Verkleumd van de kou, door en door nat, het meerendeel van hun kleren cn schoeisel kwyt, zo zette zondagm iddag de loodsboot Kabeljuw 3 zei lers t.w. de leerlingen der Zeevaartschool te Vlissingen H. W., W. de G en E. G., op het roeiershoofd af, nadat ze kort tevoren uit het kalme Schelde- watei waren gehaald. 55 Aangelokt donr het zonnige weer waren zor.dag verschillende zeilers de Schelde opgetrokken. Echter door het ontbreken van wind kwam er van echt zeilen niet veel zodat het bij ronddobberen bleef. De sharpie der zeevaartscholieren, volkomen ongeschikt voor de zee, bovendien een veel te zware tuigage voerend, dobberde zondagmiddag meer dan een uur voor het Roeiers hoofd. De drie jongelui vermaakten zich met een sigaretje roken e.d., want anders was er niets om han den. Omstreeks kwart voor vier za gen de talloze wandelaars op de boulevard het bootje eersklaps om slaan De drie jongelui belandden in het koude water en trokken hun zware klaren, o.a. een duffel, uit om zich boven water te houden. Gelukkig was men nét bezig met beloodsen zodat onmiddellijk de loodsboot „Ka- beljouw" met schipper H. Mulder te hulp kor. snellen. De krie ver kleumde zeelui werden aan boord genomen en het jachtje ging op sleeptouw. Tijdens 't slepen kwamen afwisselend de bovenbouw en bodem bloot, waar bij bleek, dat de scharpie géén mid denzwaard had, terwijl het er wel voor was ingericht. Waarschijnlijk hebben de „zeilers" zich té veel naar een kant begeven, waardoor de totaal onzeewaardige boot gemakke lijk kon omslaan. Zowel ervaren zeelui als bestuurs leden van de Watersportvereniging „De Scheldt" waren allerminst te spreken over deze wijze van „zeilen" met een dergelijk bootje. Wü leven snel, zeer snel zelfs. Herinnert u zich, dat het reeds weer ccn jaar geleden is, dat de heli kopterdienst BrusselZeeuwsch Vlaanderen—ltotte dam tot stand kwam? Inderdaad: op 4 oktober 1936 was dc luchtlijn BrusselZeeuwsch Vlaande renRotterdam precies een jaar oud. Iedere dinsdag (behoudens enkele uitzonderingen in verband met dc Terneuzen—Gent""de"*han*den "Ineen weersomstandigheden) daalde de helikopter op de helihaven van Zeeuwsch hebben geslagen' om plannen te be- Vlaanderen te Axel om passagiers af te zetten en op te nemen. j ramen tot het bevorderen van in- lijn inderdaad een succes is gewor- i ^us'' ievestiging. den. I Wij weten niet. maar zijn daarvan Het gemiddeld aantal passagiers op wel overtuigd, dat, wanneer de heli- de lijn Zeeuwsch-VlaanderenRotter- kopterverbinding Brussel-Zeeuwsch- dam was 4, 3, terwijl met inbegrip Vlaanderen-Rotterdam thans zou van de personen, die op de wacht- verdwijnen, het ontzettend moeilijk lijst moesten worden geplaatst, dit zou zijn om deze dienst terug te krij Velen waren vanaf het begin en thousiast; anderen daarentegen von den het toch maar griezelig. Wat ge beurt er, zo vroegen de laatsten, als de motor eens zou weigeren? Een ge woon vliegtuig kan nog trachten in glijvlucht naar beneden te komen, maar zou een helikopter niet vallen als een baksteen? Neen, lezer, dat doet een helikop ter niet! Wanneer een helikopter eventueel motorpech zou krijgen, gaan de wie ken werken als een soort parachute, een rem, zij gaan een tegenkracht ontwikkelen, waardoor het mogelijk is, het toestel toch normaal te doen landen. Het is zelfs voorschrift, om bij de landing op het vliegveld Meis broek dit te doen met afgezette mo tor. U kunt tegenwoordig veiliger per helikopter reizen dan per auto! Om dan nog maar niet te spreken van het uitzicht, want dat is in één woord schitterend. Dat moet u zelf gezien hebben! Boven verwachting Hoe is het resultaat geweest van een jaar helikopterdienst? Boven verwachting! Wanneer wij de overzichten nagaan van het aantal vluchten en de be zetting der toestellen, dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat deze aantal 5, 4 was. Op de lijn Rotterdam—Zeeuwsch- Vlaanderen was het gemiddeld aan tal reizigers 5, 1 en met inbegrip van de personen op de wachtlijst 5, 6. Als wij er mede rekenen, dat het toestel plaats biedt aan 6 personen, dan is deze bezetting dus bijzonder goed. Over de maanden juli en augustus 1956 waren deze aantallen nog hoger. In totaal werden op deze lijn tij dens 44 vluchten naar Rotterdam 189 passagiers heen en 225 terug ver voerd. Juist gezien Wij willen met deze cijfers slechts aantonen, dat de autoriteiten destijds juist hebben gezien, toen zij deze helikopterverbinding hebben tot stand gebracht. Een bijzonder woord van lof komt hier wel toe aan het bestuur der Ka mer van Koophandel en Fabrieken, dat het initiatief hiertoe heeft geno men, alsmede aan het bedrijfsleven, het provinciaal bestuur en de ge meentebesturen, die door hun subsi dieverlening deze helikopterdienst hebben mogelijk gemaakt. De toekomst Wat gaat er nu verd -r gebeuren? Wordt deze dienst gehandhaafd? Gaat zij verdwijnen? Öf wordt de gen. Wij leven snel Wij leven snel zeer snel zelfs. Daarmede begonnen wij dit artikel. Vaak zijn wij ons deze snelheid zelf niet bewust. Die snelheid zien wij in sterke mate op het terrein van de techniek; daaronder valt ook de helikopter. Nauwelijks een jaar geleden ver scheen in Zeeuwsch-Vlaanderen de helikopter S 55, ruimte biedend aan zes passagiers. Nog dit jaar wordt de S 58 in dienst gesteld, bestemd voor 12 personen. En reeds thans praat men bij de Sa bena over toestellen met een ver voerscapaciteit van 20 reizigers. Als wij in dit verband aan de toe komst denken, dan mogen wij dit niet doen in termijnen van 2 of 3 jaar, maar in termijnen van 10 jaar! En als wij, rekening houdende met de snelle vooruitgang van techniek en verkeer, ons trachten in te den ken, hoe het over tien jaar zal zijn, dan kunnen wij niet anders adviseren dan; Zeeuwsch-Vlaanderen, tracht uw helikopterlijn te behouden en uit te breiden, in het belang van uzelf! uitvoering zullen komen. Een uitzon dering vormt het gewest Zierikzee, waar de nieuwbouw, waaraan na de ramp is begonnen, in het eindstadium verkeert en weinig nieuwe plannen voor woningbouw in voorbereiding zijn. In verschillende plaatsen kwamen complexen woningen gereed. Ook di verse andere gebouwen zijn in uitvoe ring of zullen in uitvoering komen o.a. verenigingsgebouwen, winkelpan den, garages, enige tehuizen voor be jaarden, scholen, enige industriege bouwen enz. Voor de werkgelegenheid in de bouwsector ziet het er voor de naaste toekomst gunstig uit. Voor de bouw vakarbeiders kan dan ook een ruime werkgelegenheid worden verwacht, waarbij voor werkloosheid van enige j duur niet behoeft te worden gevreesd. Zodra de woningbouw krachtens de nieuwe regeling voor de verdeling van het bouwvolume beter op gang komt mag verwacht worden, dat een nog vlottere gang van zaken wordt ver kregen. De Zuid Nederlandse bouw- en han delscombinatie bouwt momenteel een industrie-hal die bijna gereed is. Zo men weet, zullen in deze hal de bouwonderdelen voor de Neboha-hui- zen worden gereed gemaakt, zodat de bouwproduktie zeer zal toenemen. PATER DE GREEVE TREEDT OP Gedurende enkele jaren heeft de bekende radiopriester Pater Henri de Greeve overal groot succes gehad met zijn solo-voordracht „Het vierde beest". Het lag vorig jaar in de be doeling ook in Terneuzen deze Voor dracht te doen plaats vinden. Door ziekte van pater De Greeve kon dit niet doorgaan en een andere datum was niet meer vrij. Voor dit seizoen heeft men weer ge tracht pater De Greeve voor één enkele avond naar Terneuzen te laten komen en dit is inderdaad gelukt, zij het dat men iets heel anders te horpn gaat krijgen. Pater De Greeve brengt nu ,.'n Op zienbarende rechtspraak" met de mu zikale omlijsting door mevr. C. Ex Willems. Deze solo-voordracht heeft tot nu toe reeds velen ontroerd door de grote schoonheid. De avond van za terdag 3 november a.s. in het paro chiehuis wordt een top-avond in het katholieke verenigingsleven. PLOTSELING OVERLEDEN. Zaterdagavond om ongeveer zeven uur bevond' zich de 64-jarige heer I. V, K., per fiets aar. de van Steen bergenlaan en kwam te vallen. On middellijk werd dokter van Zanten geroepen die slechts de dood door hartverlamming kon 'constateren. De dode werd naar 't lijkenhuisje over gebracht. LOTERIJ „HARMONIE TERNEUZEN" Zaterdag 1.1. werden de laatste lo ten ten bate van de „Harmonie Ter neuzen" verkocht, 's Avonds had op de Markt de trekking plaats en werd er een kort marsconcert verzorgd. De hoofdprijs kwam terecht bij de heer F. Lyppens, Chrisar.tstraat 8, te Terneuzen, die een prachtige naai machine mocht kiezen. Het, waarop de hoofprijs viel, was op het laaste ogenblik door de heer Lyppens gekocht. Graauic AUTO-ONGEVAL. Toen de heer A. v .d. K„ zich met zijn auto op weg bevond tus sen Graauw en Zandberg, schijnt hij de macht over zijnstuur te zijr. kwijt geraakt. De wagen ramde 2 palen van het elektrische lichtnet en kwam daarna nog over de sloot te recht. Gelukkig liep hij zelf geen kwetsuren op en kwam hij met de schrik vrij. De wagen bracht het er natuurlijk minder goed af en werd met een kraarfwagen weggesleept. Aardenbnrfi WONINGBOUW In het nieutve uitbreidingsplan zul len vanwege de gemeente een tweetal blokken woningen worden gebouwd, onder architectuur van de Aarden- burgse architect -J. Kolff. Langs de Zuidsstraat zal een blok van 6 wo ningen verrijzen en aan de nieuwe straat die van de nieuwe R.K. Jon gensschool evenwijdig aan de Wandel dreef in de richeting van de Brouwe rijstraat zal lopen, zal een blokje van 2 woningwetwoningen komen. De plannen zijn thans gereed en binnen kort zal de bouw van deze woningen worden gegund. Eede VEILIG VERKEERSDAG Alhier werd de veilig verkeersdag des morgens begonnen met het uit rukken van verkeersbrigadiertjes ter wijl des namiddags de schooljeugd op een filmvoorstelling in het parochie huis „Sancta Maria" werd onthaald. Des avonds werd in het parochiehuis voor een goed bezette zaal een veilig ii'g verkeersavond gegeven, waar bur gemeester van Dongen het woord voerde. Daarbij kon hij de mededeling doen, dat bij genoegzame deelname ook in Eede een veilig verkeerscursus zou worden gehouden. Hij spoorde de aanwezigen aan om aan deze cursus deel te nemen en deze cursus ook in Eede een even groot succes te doeg zijn als in de andere plaatsen van zijn gemeente. (Advertentie) Een of twee Rennls blussen dat zuurbranden dadelijk. 'n Uitkomst, die Rennies, voor alle lijders aan brandend maagzuur. Zorg steeds ze bij de hrnd te hebben. Mak kelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt. Nog gemakkelij ker in te nemen, zonder water o( wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of drogist. U moet ze in huis heb ben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten In de volle Schuttershofzaal te Goes bevonden zich gistermiddag behalve de Zeeuwse promotoren en promotrices van de Bond zonder naam, ook die uit Maastricht, Den Haag en Rotterdam, toen pater Loop in een speech, die laaide van en thousiasme, zijn gehoor bezwoer zich nooit te laten ontmoedigen, door wat dan ook. Zoals Christus de Koning is, Die uiteindelijk het wereldspei zal winnen, zo zal ook de naastenliefde, waaruit de bond leeft, tenslotte de wereld verbeteren. Leer eerlijk en harstochtelijk, zei spr., uw medemens beminnen, maak van de godsdienst een dienen van de mensen, want de liefde blijft de morele groot macht in de wereld, die niemand kan weerstaan. Pater Loop memoreer de grootse resultaten, welke de propa gandisten van de bond, zichzelf ver getend, bereikten. Twee ton werd voor de anti-honger-actie bijeenge bracht 20.000 mensen zijn, dank zij de Kerstkaarsjesverkoop, uit het slop gehaald, enz. „Dank voor dit alles", aldus spr,, „wil ik u niet eens brengen. De gedachte die u dreef en d'e moeite, welke u deed, maakte u rijker dan bezit u brengen kan, want het schonk u het innerlijk geluk. BONT PROGRAM. Hierna bracht een keurtroep arties ten, onder aanvoering van Frans Vrolijk, een programma, dat de titel van „elite' verdiende. De sterkste troef, die uitgespeeld werd, was Fred Kaps, de wereldkampioen gooche laar, die op het terrein der vingervlug- vlugheid dingen deed, door 'n ander nooit gedaan. Prima werk verrichtte ook Dick Harris niet alleen aan de vleugel, maar ook in zijn geestige bal lonnen-act. De Cantors kwamen met muziek en zang en als gewaardeerde toegift schonk Kasporgo met haar dansgroep een tintelend stuk Zeeuws folklore. Pater Loop sprak 't slotwoord. AXEL Het Centrum 8 uur: Puberteit. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Het nieuwe lied der woestijn. GOES Grand: Sissi. HEIKANT Ph. de Block-Vonck 3 uur: kermisschieting. HULST BioscoopgeboutV 8 uur: Marce- lino, brood en wijn. MIDDELBURG Electro: You're never too young. Schouwburg: sSalzburger marionetten-theater. OOSTBURG Ledel 8 uur: Vadertje Langbeen SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sissi. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Marcelino, brood en wijn. VLISSINGEN Alhambra: Serenade. Luxor- The dambusters. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Op de Reeperbaan. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Marcelino brood en wijn. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Marce lino, brood en wijn. cl grote J bedoe Milaa FranW De w| men; waren de lo(j rivier| ten. stad, stad kloostl van en del het stl heilig de blij, reth, r| in de gebracl Te Loil gende daj ceerd, kreeg, gl tura Hol| Duitser, mee metl L. Vr. val zegel gelT het beeld Na de f mels op halen, lo| daarop klein be^ vaard. De av stopt hijl Rome erf om 10 ud en langl nacht dq „Duijs Daarna gen in lige Drij| Daar iets erg soo wore Alsof niet nodil In Rorhl kerken: ll de bisscll bouwd dl De vooij naire paif bü de op der A.R.-l gewijd aq ninkiijk vfolgen^ lijke en stuiversri sen, wie| geworden schuddind niet juisq scheidene in bepaa den in hl het Hof, en te disd Wel mo op kunnen er iets is privé kan de betrekl tussen de het koni raakt, onf overheid Het is stel geslo bevestigde Nederland beide part te zorgen, politieke „God b< land ervo< of manipu kunnen ga

de Stem | 1956 | | pagina 2