Lourdes voert bouwplannen uit grootse Een van de zes doelpunten Lonen en prijzen beide stabiliseren PasbïaD Pc$Yct» Timmerman dronk en wou vechten Bossche uitbreiding-West scoed voor i 7.000 bewoners Aanklacht in advertentie Geen heilige huisjes TWEEDE KAMER BEZORGD derde blad vrijdag 26 oktober 1956 Eeuwfeest der verschijning St. Pierre chateau miljoenen Man door trein gegrepen a Concreet plan de raad Sovjet-Unie wil Egypte helpen j Over de parate kracht van Navo Voorzitter Verbond van Ned. Werkgevers Minister Zijlstra wordt. Alleen, voor het gedeelte bo ven de grond worden ook de traditi onele, zware rotsblokken gebruikt. Op het eerste gezicht is de nieuwe kerk van buitengewone eenvoud; een ellipsvormig gebouw, waarvan de lange middellijn 180 meter wordt en de korte 60 meter. Het schip der kerk heeft een oppervlakte van 40.000 vierkante meter en is het grootste ter wereld, Om het zicht op het altaar, dat in het midden wordt opgesteld, overal te waarborgen, loopt de vloer van het midden af schuin naar boven. Daar de kerk 5 meter diep komt te liggen, lopen de ruime toegangswegen schuin af in een helling. De bouw van zulk een kerk zou weinige jarer. geleden nog. niet mogelijk geweest zijn. Alleen dank zij de toepassing van de nieuwste bouw technieken kan het gedurfde plan van de architecten gerealiseerd worden. Op het eerste gezicht doen de ver-, blijven van de onvermogende pel grims vreemd aan en doen zij denken aan,. grote kippenhokken. Doch wanneer men dichterbij komt, ziet men, dat zij zeer praktisch zijn en dat met zeer sobere middelen een verrassend resultaat is bereikt. Alle slaapzalen niet groter dan maximaal 8 bedden (beneden) en zes bedden (boven) bieden een verruk kelijk uitzicht op het in het dal lig gende Lourdes. 9 Tijdens een bezoek aan de Cité Secours hebben wij een onderhoud gehad met de directeur van de „Se cours Catholiqpe-' van Lourdes Mons Letouze, vrijgezel en volkomen on Frans van uiterlijk, onder wiens lei ding de voltooiing van deze verblij ven voor onvermogende pelgrims snel nadert. Wij bouwen ir. eerste opzet twaalf centra, aldus Mons. Letouze. Het eer ste is in juli in gebruik genomen en heeft reeds aan honderden pelgrims onderdak verleend. Elk gebouw kost f 150.000,Hoger tegen de helling ligt een kapel gebouwd op een Pyre neese schaapstal. (Advertentie) Wanneer in Lourdes de da gelijkse Sacramentsprocessie uittrekt van de Grot der Ver schijningen en langs de toe gangspaden tot de Esplanade, dan is de zang niet meer te horen door het ratelend geluid der pneumatische boren en het ronken der motoren van zwaar beladen vrachtauto's. Op de plaats waar vroeger het Pax Christi-monument stond ter herdenking van de gevalle nen uit de eerste wereldoorlog, graven nu draglines de aarde en rotssteen weg om ruimte te scheppen voor een ellipsvormi ge, grotendeels ondergrondse kerk. Vijf meter onder de grond komt deze kerk en viér meter erboven. Zij zal plaats bieden aan 20.000 gelovigen. Niet één pilaar zal in het schip het 19U meter lange en flauwgebogen dak ondersteunen. Voor het einde van dit jaar hoopt asyl, aan de overzijde van de Wanneer er hoog bezoek komt dan is daarvoor een stijlvolle ontvangst mogelijk in een buitenhuisje, dat aan de Franse koningen heeft toebehoord en dat daarom de weidse titel van Chateau heeft gekregen. De heer Le- rivier j touze heeft angstvallig vermeden de te mo- In de Koningsstraat te Raamsdonks- veer klonken op 26 augustus tegen middernacht de woorden: Als ik dan met je meega, zullen we er om vech ten. Ze werden uitgesproken door de timmerman C.S., die te diep in het glaasje had gekeken en daarom in contact was gekomen met een politie man. Het vechten liep gelukkig nogal los. S. trok en rukte in tegenoverge stelde richting dan die welke de ver balisant verkoos en in het proces verbaal wordt zoiets gerangschikt on der wederspannigheid. Ik wist niet, dat ik met een politie man had te doen, verweerde S. zich tegenover de Bredase politierechter, mr. Holleman. Het was iemand in burger. Denk je, dat we hier zoiets geloven? vroeg mr. Holleman. Kende je die man tevoren? Ja, knikte verdachte. Tamelijk goed. Wil je me dan doen geloven, dat het zo donker was, dat je hem niet herkende? Verdachte zweeg maar, wat het beste was, want de officier van jus titie. mr. Temmink, zei in zijn re quisitoir, dat verdachte van hem nog een kans kon krijgen om in de toe komst beter op te passen. Naast een geldboete van 35 gulden og zeven da gen vroeg de officier twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, geduren de welke proeftijd verdachte geen alcoholhoudende dranken zou mogen drinken. Dus wel een potje biljarten, maar geen biertje of een borrel, hield de politierechter verdachte voor. Wat zeg je daarvan? Nou. dat vond verdachte wel een beetje veel gevraagd. Ik drink bijna nooit, edelachtbare, zei hij. Die avond ben ik van de kook geraakt door het innemen van pillen. Die zijn natuurlijk verkeerd geval len door het bier en de jenever, ver onderstelde de politierechter. Dat kan best, gaf verdachte grif toe, Margriethet friste blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margriet" is veel gezelliger! Op onbewaakte overweg Gistermorgen is de 71-jarige ge huwde heer C. S. uit Wormerveer op een onbewaakte overweg tussen Wor merveer en Krommenie dodelijk ge grepen door een stoptrein Amster- Goed, ik wil die laatste bepaling er j dam-Alkmaar, die om 8.40 uur uit r-, r ii- i._ _i_ I Wnrmervfipr was vertrokken. Deneer de Gave. Tenslotte het vierde pro- j volkomen antieke inrichting ject: een reusachtige promenade-brug j derniseren. over de Gave voor de Grot om de totale' kosten van de Cité Se- ruimte ervan, uit te breiden. cóurs kunnen op twee miljoen gul- ondergrondse ^Jes^al Worden; de jaarliikse Het ontwerp voor de Iedere i koster, op een half miljoen, kerk werd vorig jaar november door peIgrim, ^ie aanldopt, krijgt 5 dagen de autouteilen van Louides I gratis onderdak en voeding. Zij mo- keurrt. Het zal een zeer m°der*- sCn iets betalen, maar gevraagd bouwwerk worden, waaibij voorna- r d niets meiijk gewapend beton gebruikt I medewerking verzocht voor de op- j richting van een kappersvakschool in Den Bosch en wordt een subsidie IlT voorgesteld van 1.995.- voor het i Brabants Conservatorium, hetgeen een bijdrage van 3 ct. per inwoner j betekent. I Tenslotte is er een voorstel tot het Hnt _-j- verlenen van 6 pet. loonsverhoging heeft meer T i aan het gemeentepersoneel met in- neert meer concrete gestalte gekre- vansi iuli gen in een voorstel dat B. en W. van ga g va 1 J Den Bosch voor de vergadering van nog even aflaten, besliste de politie rechter. We zullen eens zien hoe jij je in de toekomst gedraagt. En die geldboete is ook nog al hoog, bracht verdachte vlug naar vo ren, die nu blijkbaar zijn kans zag om de clementie te doen stijgen. Ik heb van de kantonrechter voor dit zelfde geval al vijftien gulden boete gekregen. Die vijftien gulden gaan dan van de geëiste boete af, zei mr. Holleman, maar nu is het genoeg geweest. De zaak heeft nu lang genoeg geduurd. Volgende zaak, deurwaarder. Wormerveer was vertrokken. De heer S. liet de sneltrein uit de richting Alk maar passeren en stak daarna op zijn fiets de overweg over, zonder acht te slaan op de trein die uit tegen overgestelde richting naderde. Het stoffelijk overschot is naar het ge meenteziekenhuis te Wormerveer overgebracht. Het treinverkeer ondervond slechts geringe vertraging. (Advertentie) Heeft II plannen voor een wringer? Let dan vooral op de kwaliteit want alléén een werkelijk* goede wringer garandeert U een zorgvuldige wasbehandeling. Bovendien is de kwaliteit bepalend voor de levensduur van een wringer. Koopt daarom bij Uw wasmachine of voor Uw wringerbok een dinsdag 30 oktober bij de r;:ad hebben ingediend. Dit voorstel tot stelling van het plan in ontwerp "wijst erop j dat er, behalve 90 ha industrieterrein, drie woonwijken zijn gepland, die in j - - totaal woonruimte zullen bieden aan i men het graafwerk klaar te hebben, j plm. 17.000 personen. Daarbij is uiter- en_ de kerk zelf in het voorjaar van aard aan de voorzieningen voor on- 1958. wanneer het. Eeuwfeest der derwijs en recreatie gedacht. j Verschijningen gevierd wordt De Het industrieterrein is zowel voor kosten van het bouwwerk worden grote industrie- en handelsbedrijven geraamd op 20 miljoen gulden. als voor kleine bedrijven en kantoren Een ander miljocnenproject verrijst j bedoeld; de laatste als een overgang op de helling van de Béout, een forse T- uitloper van de Pyreneeën. Daar bouwt men de Secours Cité St. Pierre. Een derde plan. betreft het nieuwe De Sovjet-Russische consul in de Suezkanaalzone, Anatoli Tsjikof heeft te Port Said verklaard, dat dé w hei'eid is Egypte te hel pen bij het onderhoud en de ontwik keling van het Suezkanaal. Hij leverde commentaar op berich ten over een tekort aan reserve-on derdelen voor in het westen gemaakt mateiiaal, dat thans in het kanaal woidt gebruikt. Tsjikof zei, dat dit geen ernstig probleem is, daar de Egyptische ka naalmaatschappij het huidige mate riaal nog kan gebruiken en het ge leidelijk vervangen door moderner materiaal uit de oostelijke landen". De Sovjet-Unie zou nog meer Sov jet-loodsen ter beschikking kunnen stellen, indien Egypte dit vraagt. naar de woonwijken. In het plan is ook de weg opgenomen, die van Vlij men over de Dieze de Langstraat rechtstreeks met de rijksweg naar Utrecht zal verbinden. Nu de tunnel onder het station vrij- j wel gereed is, zal ook de derde en laatste fase van het wederopbouwplan Stationsplein gerealiseerd gaan wor den. Dit betreft een autobusstation, dat, gezien van het station aan de rechterzijde, zal verrijzen, terwijl te vens de Mayweg naar het Stations plein zal worden doorgetrokken, het geen de mogelijkheid zal bieden om het verkeer naar Vlijmen daarlangs te leiden en zo de hoofdweg te ontlas- ten. Een viertal huizen op de Markt, waaronder het historische maar bouwvallige pand De Moriaan, zal gaan verdwijnen om plaats te maken voor een groot winkelpand van de Fa. Voss, die thans op de Hoge Steenweg is gevestigd. Deze nieuwbouw zal te vens een lraai begin vormen voor het saneringsplan Tolbrug, waarvan het met de zijkant deel uitmaakt. Voor een twee-jaarlijks bevol kingsonderzoek op tuberculose wordt een krediet van 17.000 per jaar ge vraagd Gebleken is, dat in tegen stelling tot de ontwikkeling in Noord- ïabant het aantal per jaar ontdekte fé^üVal ?rin Den Bosch nog steeds toeneemt. Voorts wordt aan de raad Woensdag is in de New-York Times een advertentie verschenen van het Jungschlaegerfonds, waarin een be roep wordt gedaan op de openbare mening van de vrije wereld" tegen het vonnis van Schmidt. In de adver tentie wordt gezegd, dat nog 14 Ne derlanders zich in de Indonesische gevangenissen bevinden, op soortge lijke beschuldigingen als tegen wijlen Jungschlaeger zijn ingebracht, n.l. samenzwering tegen de Indonesische regeering om deze omver te werpen. Schmidt werd veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf voor een beweerde misdaad, ,,die hij niet had begaan en ook niet kon hebben be gaan", aldus de advertentie in de New-York Times. want Erres wringers zijn geheel van aluminium en daarom volkomen roestvrij. uiterst sterk van constructie en modern van vormgeving. En wat zeer belangrijk is: de ERRES wringer heeft nylon-gevoerde lagers, die daardoor practisch onverslijtbaar zijn. De ERRES wringer3 bieden nog zeer vele andere voordelen. Laat U zich eens voorlichten door Uw handelaar of vraag eens een folder bij R.S. Stokvis Zonen N.V. Afdeling Electrische Huishoudelijke Toestellen. Err©s wringers zijn verkrijgbaar in een grote en kleine uitvoering, prijs vanaf f. 65.35 R.S. Stokvis Zonen N.V. V rij algemeen was mon het met de regering eens dat de ontwikkelingen in de internationale toestand, welke zich in het afgelopen jaar hebben voorgedaan, geen aanleiding geven tot herziening van het in 1956 door 5e.r??erinS ingenomen standpunt, n.l. 2 Nederland in gemeen overleg in ae NAVO zo goed mogelijk aan de Westerse defensieinspanning zal blij ven bijdragen en dat het niets mag nalaten om zijn strijdkrachten zo ge- vechtswaardig mogelijk te maken. Altlus wordt medegedeeld in het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over de begroting voor 1957 van het departement van Oorlog. Ook kon men zich vrij algemeen vereenigen met de opvatting van de regering, dat, al treedt een interna tionale ontspanning in. een behoud y?,n ,2e' machtsevenwicht noodzake lijk blijft, zeker totdat overeenstem ming is bereikt omtrent een algemene ontwapening. ."gemene Vrij algemeen wenste men uitdruk- te geven aan zijn bezorgdheid over h?t gebrek aan parate militaire kracht van de NAVO. Daarnaast sprak men zijn bezorgdheid uit over de plannen - wellicht reeds meer dan plannen om Amerikaanse en Engelse troepen van het continent terug te trekken. Zeer veie leden verklaarden, dat zij het niet minder dan een onaan vaardbare opvatting van verdra'gs verplichtingen vinden èn in het raam van de NAVO èn in het raam van de WEU wanneer een dergelijk terug trekken zou plaats vinden anders dan na gezamenlijk overleg van alle ver dragspartners. Vrij algemeen wenste men tegen het gebruik van de woorden „aan passen" en „bezuinigen" te waar schuwen. Veeleer dient aan allen, die ten deze verantwoordelijkheid dragen te worden bijgebracht, dat in de ra'- tionalisatic en efficiency de kansen liggen om met de beschikbare mid delen een maximum defensie-inspan- mng tot stand te brengen. De heer Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, heeft in de algemene ledenvergadering (welke te Arnhem werd ge houden) vastgesteld, dat de Nederlandse bedrijven over het algemeen zeer tevreden kunnen zijn over de behaalde resultaten, al lijkt er hier en daar enige kentering te constateren. Veelal werden de marges nauwer, waar tegenover als regel de omzetten gestegen zijn. Het is gebleken, dat het geen le-1 ge woorden waren, die Ted Drake,] de leider van de London Combira- tion, gebruikte aan de vooravond van de strijd van dit Engelse voet-1 bal-elftal tegen het voorlopig Ne derlandse team, toen hij zei, dat Nederland het niet cadeau zou krij gen. Deze foto laat zien hoe het derde doelpunt van de Engelse be zoekers werd gemaakt. V.l.n.r. Ri- nus Schaap, doelman Wim Land man, Bradford, scheidsrechter Baumgaertel en Rowley. Tegenover de lichtzijden staan ech ter ook verschijnselen, die tot be hoedzaamheid stemmen: de schaar ste aan arbeidskrachten, het grote verloop in de bedrijven, de spannin gen, die daardoor zijn ontstaan, met het gevaar, dat lonen en prijzen in een snelle opvolging in beweging zou den komen en wij ons in die noodlot tige inflatiespiraal zouden gaan be vinden, die wij tot elke prijs zullen moeten ontwijken. Een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft uitgewezen, dat eind sep tember 1955 het tekort aan manne lijke arbeiders te stellen was op niet minder dan 9 procent van het aantal; dat in de geënqueteerde industrieële bedrijven werkzaam was, terwijl dat percentage voor de vrouwelijke ar beiders zelfs 20 bedroeg. Deze toe stand duurt nog altijd voort. Kosten van levensonder- houd De heer Twijnstra constateerde, dat in het algemeen gesproken de prijs- stabilisatie aan het doel dat ermee werd gesteld heeft beantwoord, waar immers het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud in juli 1956 precies op dezelfde hoogte lag als een jaar tevoren, zij het dat daarna eni ge verhoging intrad, waaraan de slechte zomer en de politieke span ningen in het buitenland niet vreemd zullen zijn geweest. Gegeven de verplichting om de loonsverhogingen niet af te wentelen door verhoging der prijzen, heeft de laatste loonstijging een niet onbe langrijk offer betekend voor de on dernemingen. Men kan, volgens de heer Twijnstra, uit de bekende gege vens afleiden, dat ten minste de ge hele opbrengst van de produktivi- teitsstijging in de bedrijven aan de loonsom ten goede komt. Hij acht het goed dit te constateren nu men stemmen hoort opgaan, dat ook aan de arbeiders hun aandeel toekomt in de belangrijke investerin gen der industrie. „Niemand kan im mers stellen, dat hem een deel van de koek toekomt, indien hij eerst die koek reeds helemaal heeft opgege ten." Wij bevinden ons duidelijk voor een situatie, die tot voorzichtigheid noopt en die wellicht het nemen van be slissingen op korte termijn noodzake lijk maakt. De heer Twijnstra is van oordeel, dat de overheid geen enkele maat regel aan het bedrijfsleven zal mogen opleggen zonder ook de hand in eigen boezem te steken. Het bedrijfsleven, ondernemers en arbeiders zullen slechts dan begrip kunnen opbrengen voor beperkingen, die zij zich door de omstandigheden zullen moeten ge troosten. wanneer ook de overheid zelve blijk geeft zich in haar uitga ven te willen beperken. De heer Twijnstra acht het verder wenselijk, dat de industrie in de eer- stè plaats in die zin meewerkt aan de gezondmaking van ons economisch bestel, dat zij haar uitgaven zoveel mogelijk zal richten op die investe ringen, welke arbeidsbesparing tot gevolg hebben. In het algemeen moet er een ruime mogelijkheid blijven om de technische uitrusting van onze nijverheid te brengen of te doen blijven op de hoogte, welke ons door de internationale concurrentie nu eenmaal dwingend wordt opgelegd. Stabilisatie Het wil de heer Twijnstra verder voorkomen, dat wanneer het moge lijk zou zijn om te geraken tot sta bilisering van lonen en salarissen in enigerlei vorm gedurende het jaar 1957, het bedrijfsleven daartegenover eveneens een zekere stabilisering van het prijsniveau in enigerlei vorm zal moeten stellen. Men maakt zich in ons land van het probleem wel eens tè gemakke lijk af, aldus spreker, door te stel len, dat aanvaarding van een prijs stijging een eenvoudig middel zou zijn om tot beperking van de con sumptieve bestedingen te geraken. Daarbij ziet men evenwel over het hoofd, dat daarvan te eniger tijd verhoging van de lonen het gevolg zou zijn, waardoor het aangegeven middel illusoir zou worden gemaakt, terwijl tegelijkertijd onze concurren tiepositie ten opzichte van het bui tenland aanzienlijk slechter zou zijn geworden. Wij leven in een periode van een expanderende economie, onze indu striële bedrijven floreren, de wel stand van onze bevolking neemt toe, aldus stelde de heer Twijnstra ten slotte vast. Wanneer wij'spreken van gevaren, dan zijn het gevaren, omdat wij de maat van onze vooruitgang wat al te ruim dreigen te meten, wanneer wij spreken van maatrege len, dan zullen het zulke maatrege len moeten zijn, die bedoelen onze expansie alleen beter te beheersen. Maar wij zullen moeten zorg dragen die expansie niet in gevaar te bren gen. Minister Zijlstra heeft voor het Ver bond van Ned. Werkgevers de ont wikkeling van de laatste jaren aldus geschetst: Tot 1949 lagen de bestedin gen boven de middelen. Van 1949 tot 1956 lagen de middelen boven de be stedingen. In 1956 dreigt de lijn van de bestedingen weer uit te gaan boven de lijn van de middelen. Twee snij punten derhalve: 1949 en 1956. Het is van belang om deze twee jaren te her kennen als uiterst belangrijke punten in de economische ontwikkeling van na de oorlog. Tegen het einde van dat jaar, heb ben wij zorgvuldig te overwegen, Re gering zowel als bedrijfsleven, wat te doen staat. Het is dus niet toevallig, dat juist op dit ogenblik de Regering heeft gevraagd aan de S.E.R. haar te adviseren over belangrijke punten van economisch beleid. Wat betreft de consumptie wees de minister erop, dat de consumptie met name van de brede groep van de werknemers, tot 1951 vrijwel gesta biliseerd is geweest op het minimale peil van direct na de oorlog. Daarna is gekomen de 5% consumptiebbper- king en eerst daarna is begonnen een reële consumptieverbetering, zij het ook in een snel tempo. Niet lichtvaardig taste men dit ni veau aan, b.v. met de bekende rede nering: men koopt er toch maar brom fietsen en televisietoestellen voor. Het is vaak juist de stijging van het reële inkomen boven een zeker minimum, die aa,n een arbeidersgezin .weer enige ruimte biedt om zich ook eens iets gemakkelijker te kunnen bewegen. Na de belangrijke investeringen in de breedte, die nodig waren om onze bevolkingsaanwas op te vangen, klemt juist nu bij de grote schaarste op de arbeidsmarkt de noodzaak van ar beidsbesparende diepte-investeringen. Niet te lichtvaardig denke men over de aantasting van dit niveau, want te licht zou men het paard achter de wagen spannen. Het staat verder geenszins a priori vast, dat deze of geng overheidsbeste ding, omdat het een:, overheidsbeste ding is, een slechter rendement heeft voor de nationale economie dan deze of gene besteding in de private sector. De voorbeelden van het tegendeel lig gen voor het grijpen. De minister wilde daarmee zeggen, dat bij de beantwoording van de vraag, hoe een eventuele beperking van de bestedingen moet worden uit gesmeerd over drie categoriën, geen van deze drie a priori als een heilig huisje mag worden beschouwd. Op langere termijn gezien, aldus minister Zijlstra, moeten onze proble men niet worden opgelost door res trictie van de bestedingen, maar door expansie van middelen. Wat nodig is Twee dingen hebben we met name nodig: meer produceren en lonend exporteren. Het prijsstabilisatiebeleid is -voor onze open vólkshuishouding conjunctuurpolitiek en structuurpoli tiek nodig. Het prij'sbeleid wil samen met het loonbeleid ervoor waken, dat onze economische positie op wat lan gere termijn stevig blijft. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn. dat wij als beleid op lange termijn een gunstige verhouding van midde len en bestedingen niet forceren door bestedingsbeperking, maar door ex pansie van de middelen. De regering wil bij dit beleid appeleren aan de verantwoordelijkheid, die onderne mers en hun organisaties voor het al gemeen belang voelen. In dè mate, waarin dit beroep slaagt, is dwang overbodig; en. wat meer is. het re sultaat van dit beleid zal beter zijn dan de strakke en straffe prijsbeheer- singsbindingen.

de Stem | 1956 | | pagina 5