Mensen en Ciubpools (voetbal) betalen uitzending van v. Steenvoorden Brutale roofoverval op de boerenleenbank Aalburg Zuster Berchmans verlaat wijkverpleging Zuiddorpe Woningbouw te Baarland Dijkverzwaring en aanleg van havens in Zeeland Sluis Presenteertgrootse tentoonstelling in 1957 Gestolen auto op kazerne te Keizersveer gevonden 4 0 iwingen over kunst en godsdienst Klaas Buchly toch naar wedstrijden Toekomstige maatschappelijke werksters bezochten Hulst Betekenis van Z.-Vl. ZEEUWSE COLLECTE Resultaten vallen niet tegen Rechercheurskwamen te laat Breda heeft een rijksmuseum Na 29 jaren van opofferend werk De weg die een stuk smaller werd Nu ook ojftciëel Hitler is dood Nobelprijs voor letterkunde Werk vergt miljoenen Middenstandhandel. landbouw en industrie Twee soldaten in arrest KanteSbedden ombouwplank woüen dekens In het tijdschrift „West-Vlaanderen" Alles geregeld Pellenaars en v. Est weer ..goed" SENSATIES IN MELBOURNE Weer zwemrecords aan diggelen markten waterstanden DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 De studenten van de Katholieke School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam hebben een bezoek ge bracht aan Hulst, waar zij op het stadhuis werden ontvangen door bur gemeester en wethouders. In de Bur gerzaal hield burgemeester A. L. S. Lockefeer een inleiding over de plaats welke Zeeuwsch-Vlaanderen in Zeeland inneemt, daarby ingaande op de problemen die het isolement met zich brengt, de verbondenheid met Vlaanderen, die toch deze streek geenszins minder maakt tegenover andere delen van Nederland en de economische aspecten van het ge west, waarvan hij de betekenis om schreef. De burgemeester liet uit komen hoe er thans gestreefd wordt naar meer eenheid met overig Zee land, een streven overigens dat naar hij zei nog weinig uitgericht heeft. Na ook de culturele verbondenheid met België te hebben aangestipt, gaf de burgemeester het woord aan de heer P. Brand, die zijn causerie over de historie van Hulst wegens tijdge brek eerder moest beëindigen dan de bedoeling was, maar welke de a.s. maatschappelijke werksters toch een duidelijk beeld gegeven heeft van de betekenis die de wallenstad geduren de de middeleeuwen, doch ook daar voor en daarna gehad heeft in de his torie van Vlaanderen. Vervolgens zette mej. van Roosma len de stand van het maatschappelijk werk in Hulst en omgeving uiteen, daarbij de betekenis van dit na de bevrijding begonnen werk aan de hand van vele praktische voorbeel den aantonend. Ze wees op de kin derbescherming, welke ondanks de zeer geringe criminaliteit in dit ge bied toch haar nut wel degelijk heeft, de reclassering, de huisvesting en wo ningverdeling, de huwelijksproblemen allemaal zaken waarmee de maat schappelijk werkster intensief of zij delings te maken heeft. Het is nog altijd nodig, aldus mej. van Roos malen, dat er vrijwilligers aangewor ven worden die hulp kunnen verle nen bij dit bij uitstek sociale werk. In Hulst valt daarover weinig te kla gen, doch in de buitengemeenten is het vinden van dergelijke mensen moeilijker. Tenslotte wees zij erop •dat het de bedoeling is nu ook nog een magazijntje op te richten van waaruit de nu veelal lukraak wegge geven goederen verdeeld kunnen wor- Rondwandeling den. Na de lunch heeft het gezelschap onder leiding van dhr. Brand Hulst bewonderd waarbij niet alleen de be langrijkste bezienswaardigheden be zocht werden maar ook de fabrieken van de N.V. Em. Lockefeer. Deze excursie naar Hulst van de derde ïaars studenten van de Amsterdam se school stond onder leiding van de socioloog van de school, de heer van Tienen en werd meegemaakt door de directrice, mej. Dijkhuis en rector L. Vismans. De heenreis maakte men via Breskens, zodat de studenten meteen heel wat van het onbekende Zeeuwsch-Vlaanderen gezien hebben. Naar wij vernemen vallen de re sultaten der Zeeuwse collecte, voor zover ze nu bekend zijn, over het algemeen mee, in tegenstelling met vorig jaar, toen ze zeer slecht wa ren. Uiteraard lopen de opbrengsten zeer uiteen en weerspiegelen zij of er al dan niet ernstig gewerkt is. JSoordgouive aan de kop De kop wordt momenteel gehouden door Noordgouwe, waar f 300,op gehaald werd, wat meer is dan 10 ct. per inwoner, 'n Goed figuur slaan ook kleine gemeenten als Ouwerkerk en Oosterland. Goes kar. f 868, overmaken en Middelburg een kleine f 700,—. De inzameling te Terneuzen bij de provinciale boot gehouden bracht nog f 80.op. Op 1 november a.s. verlaat zuster Berchmans van de stichting van O.L. Vrouw van Lourdes te Zuid dorpe definitief de wijkverpleging. Dit is een feit, waar wel even bij mag worden stilgestaan wanneer men bedenkt, dat zij daarin in totaal 29 jaar heeft gewerkt, dus van de oprichting af, tot 1933 in Koewacht, Zuiddorpe en Overslag, tot heden nog steeds in beide laatst genoemde gemeenten. En al die jaren zag men zuster Berchmans, met slechts een korte onderbreking iedere dag, weer of geen weer, goede of slechte weg, er tweemaal op uittrekken om trouw haar dikwijls zeer groot aantal ver uiteenwonende patiënten te bezoeken. Ging het niet op de fiets, zoals de vorige winter bij die langdurige sneeuw en gladheid, dan maar met haar bergstokje. Nooit vroeg men zuster Berchmans iets tevergeefs en wat er nodig was voor de verpleging, dat kwam er ook. Geen hinderpalen achtend, span de zij zich daar voor in. ,,Neen, gespaard heeft zij zich in derdaad niet, deze zuster", aldus Moeder Overste, die haar vele ja ren van nabij in haar werk heeft kunnen gadeslaan. ,,En zij scheen onvermoeibaar want nauwelijks thuis van haar zware taak, of men zag haar aanstonds alweer volop aan het werk hier in het huis. Ik heb altijd hoog tegen zuster Berchmans opge zien". Nu al enige weken, ziet men zus ter Berchmans haar opvolgster, zus ter Serafia bij de patiënten inleiden. Daarna zal zij uit het openbare le ven weggaan, maar bij talloos ve len zal de populaire kloosterfiguur nog lang in dankbare herinnering blijven. 55 Te Aalburg in het land van Altena heeft een brutale roofoverval plaats gehad, 's Nachts omstreeks drie uur vervoegden zich aan de woning van de heer Wijgers naast de Herv.kerk twee personen, die de slapende be woners wekten en informeerden of zij bij de heer D, van Wijk, kas sier van de boerenleenbank, waren. De vrouw des huizes stond hen door het raam te woord en vertelde, dat zij verkeerd waren. De hond van de heer Wijgers ging verschrikkelijk te keer, maar zweeg plotseling. Naar later bleek hadden de bandieten hem doodgeslagen. Bij de heer van Wijk, die naast de heer Wijgers woont, klopten ze eveneens aan. Deze stond hen zelf door het luikje in de deur te woord. De mannen gaven voor van de re cherche te zijn en een onderzoek naar valse bankbiljetten te moeten instellen. Tot staving van hun bewe ringen toonden ze enige papieren. De ruim tachtigjarige heer van Wijk liet zich overhalen om het twee tal binnen te laten. Nauwelijks wa ren zij over de drempel of zij dwon gen de bewoner, elk met een revol ver in de hand, de safe van de boe renleenbank te openen. Nadat zij het daarin aanwezige geld bij zich hadden gestoken verdwenen zjj met een auto, waarin nog twee per sonen gezeten waren. De heer Wijgers, die de zaak niet vertrouwde, was inmiddels uit bed ge komen en ging bij een buurman wachtmeester Schippers van de rijks politie opbellen. Toen deze verscheen De raad van Baarland besloot tot wijziging jer bouwverordening in verband met het -K.B. over de schuil plaats bij woningen. Vervolgens kwam in bespreking de nadere uitwerking van het besluit van de vorige vergadering tot de bouw van 6 woningen. Deze woningen zullen komen aan de noordzijde var. een aan te leggen straatje in het uitbreidingsplan in 3 blokjes var. 2 woningen. Bij de rondvraag informeerde de heer De Vriend naar het repareren van de auto van de brandweer. De voorzitter zei dat nog gewacht wordt op de goedkeuring op de be grotingswijziging. De heer De Vriend zag dit als re- paratiewerk en vroeg om bespoedi ging in de afdoening der begrotings wijziging, dan wel de Griffie te vra gen of tegen het doen van uitgaven uit deze post geen bezwaar bestaat. De voorzitter zei dat hij hierover nader contact op zal nemen om ver volgens de commandant van de brand weer te kunnen inlichten. Daarna wees de heer de Vriend er op, dat de Burg. Vogelaarstraat vóór de herverkaveling 5 meter breed was en nu slechts 3 meter, wat bij nat weer een modderbad oplevert. Spre ker wilde daarom er op aandringen dat de herverkavelingsdienst terug geeft wat de gemeente had. De voorzitter zei dat nij hierover al bezig is sinds een en ander dui delijk was toen de weg gelegd werd, want men mag toch niet verwachten dat de herverkavelingsdiens er is om het ongunstiger te maken dan het was. Spreker hoopte dat het alsnog mogelijk zal zijn te bereiken, dat een en ander in gunstige zin wordt ge wijzigd. Hoewel reeds geopperd is hierover een brief te schrijven, wilde spreker het liever zo nog eens pro beren. 'n Boze brief Tenslotte merkte de voorzitter op, dat de gemeente grond uitgegeven heeft aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, in recht van opstal voor het nieuwe wijkgebouw, maar spreker heeft zich nog steeds moeten ergeren aan het Groene Kruis. Bij de officiële opening van het ge bouw heeft spreker er nog voor ge zorgd dat er eon kruis vóór het ge bouw werd gelegd want meer was niet mogelijk i.v.m. de droogte, maar nadien ic er eigenlijk bijna nooit meer iets gedaan en het is een wildernis geworden vóór het gebouw. Wethouder van Damme attendeer de er op dat de zuster bij gebrek aan tegel- of grindpad door de modder moet baggeren bij slecht weer om van voor naar achter de woning te kun nen komen. Besloten werd tot het verzenden van een adres aan net bestuur waar in het misnoegen van de raad duide lijk kenbaar wórdt gemaakt. Een rechtbank in Berchtesgaden heeft officieel uitgemaakt, dat Hijler op 30 april 1945 in de kanselarijbun ker te Berlijn zelfmoord heeft ge pleegd. Het onderzoek is verricht op ver zoek van de curator van Hitiers bezit in Oostenrijk, dat slechts uit één schil derij bestaat, n.l. ,,De artiest in zijn studio" van Vermeer. Hitiers bezittin gen in Duitsland bestaan in hoofdzaak uit kleine persoonlijke dingen en het meubilair van zijn huis in Muenchen (Advertenties) waren de rovers helaas al verdwe nen. Gelukkig waren ze een dag te laat, want de heer van Wijk had juist daags te voren een groot be drag op het postkantoor gestort ter verzending naar het hoofdkantoor in Utrecht. Het bedrag, dat werd mee genomen, was grotendeels persoonlijk bezit van de kassier. De Nobelprijs voor letterkun de voor dit jaar is te Stockholm toegekend aan de Spaanse dich ter Juan Ramon Jimenez. Hij kreeg deze prijs „voor zijn lyri sche poëzie, die een voorbeeld vormt van verheven geestesge steldheid en artistieke zuiver heid" Jimenez is in 1881 te Moguer (Huelva) geboren. Hij studeerde rech ten te Sevilla. Onder de moderne Spaanse dichters mag hij een der belangrijkste genoemd worden. Zijn oeuvre is zeer uitgebreid. Na de Spaanse burgeroorlog heeft hij geen verzen meer uitgegeven. Van zijn prozawerken oogstten vooral de ge sprekken met zijn ezel (Platero y yo) veel succes. Deze verschenen ook in het Nederlands. Luchtkartering in B raakman polder Ontzie de witte schijven In opdracht van het ministerie van Financiën, wordt de Braakmanpolder door de kadastrale dienst opgemeten. Met behulp van de gegevens, door de metingen verkregen, wordt dan een kaart op schaal 1:2000 van de polder vervaardigd. Om de metingen in het terrein te vereenvoudigen zullen luchtfoto's worden gemaakt. Uit deze foto's kan een nauwkeurige Kaart worden vervaardigd met behulp van bepaalde punten, die in de Braak manpolder en omgeving door vier kante witte schijven zijn aangegeven. Niet elke dag is geschikt om van uit een vliegtuig nauwkeurige foto's te maken. Het zal daarom nodig zijn dat de witte schijven enige weken in het terrein blijven liggen Het is daarom van het grootste be lang, dat deze schijven niet aange raakt worden door het publiek, om dat anders het belangrijke en kost bare karwei geschaad wordt. In het rapport van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening, derde kwartaal 1956, vonden wij verschillende bijzonderheden over de grote Waterstaatswerken in Zeeland. Begin augustus werd een begin ge maakt met de verzwaring van de zeedijk van het waterschap Elle- woutsdijk. De kosten van het werk bedragen ongeveer 2 en een half miljoen gulden. Het zwakste deel van de dijk (ongeveer 2 km.) zal voor de komende winter zodanig ver- sterkt zijn, dat de achterliggende j polders voldoende beveiligd zullen zijn. Gedurende de wintermaanden wil j men blijven doorwerken, doch met I a spuiten van zand zal met eer- j der dan in april 1957 opnieuw kun- i nen worden begonnen. In de zo mer van volgend jaar hoopt men het gehele werk te kunnen opleve ren. a verzwaring van de zeedijk on- aer Wissekerke op Noord-Beveland zal in de maand oktober of novem ber gereed komen. Enkele onderhoudswerken aan de zeeweringen bij Westkapelle en Zou- telande kwamen gereed, terwijl met de aanleg van 4 nieuwe strandhoof- i den tussen Domburg en "Westkapelle goede vorderingen worden gemaakt. De te Veere als eerste fase van het Deltaplan begonnen werkzaam heden verlopen gunstig. In het gewest Terneuzen is het grootste werk waarmede werd be gonnen de aanleg van de nieuwe veerhaven te Breskens, waarvan de kosten, alleen al voor de werken aan de zeezijde, (het maken van havenhoofden en het baggerwerk) 5 miljoen gulden bedragen. Bij dit werk konden 90 arbeiders worden tewerkgesteld. De werken aan de landzijde (het graven van de haven en het maken van fuiken, alsmede de verschillende wegaansluitingen) zullen binnenkort worden aanbesteed. Ook dit is een miljoenenwerk. De bouw van de sluis te Brouwersha- ven vordert goed en in de loop van de maand oktober zal worden over gegaan tot het storten van beton voor de bovenbouw. Wanneer met de bouw van de sluis in de haven van Zierikzee zal begonnen kunnen worden is nog niet bekend. In het r.-k. Farochiehuis te Sluis werd op initiatief van het Colleee van Burgemeester en Wethouders een bijeenkomst gehouden van dé Sluise middenstand, waarvoor veel belangstelling bleek te bestaan De bedoeling was de mogelijkheden te onderzoeken om in het voorjaar 1957 een groots opgezette tentoonstelling te organiseren van Middenstand, Han del, Landbouw en Industrie, waar- De Kon. Marechausse heeft twee soldaten van de pontonnierskazerne te Keizersveer gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan dief stal van een auto te Raamsdonks- veer. Maandag reeds was de diefstal gepleegd. De auto, die eigendom was van de heer V. uit Rotterdam, ver dween van de Keizersdyk te Raams- donksveer, waar hij geparkeerd stond naby de overweg. Enkele dagen lang bleef het een duistere affaire, tot een oplettende sergeant van genoemde kazerne licht w d» kaals bracht. Da twea cold*. ten bleken spoedig, nadat ze zich eigenaar van de wagen hadden ge maakt, het kentekenbord vervalst te hebben en ook het uiterlijk van de wagen hier en daar een ander aan zien te hebben gegeven, zodat van joy-riding echt geen sprake was. Ze hadden de wagen niet onbenut ge laten en de eerste dagen hadden ze er een niet al te opvallend onder komen voor gezocht. Na enkele da gen echter werd de fatale stap ge waagd; de wagen ging mee het ka zerneterrein op. En daar ontdekte een sergeant, dat er iets niet hele maal pluis was met het voertuig. Toen de zaak eenmaal aan het draai en was, kwam de waarheid spoedig aan het licht, waardoor de grijpgrage landsdienaars èn de auto èn de vrij heid kwijt raakten. aan zal worden gegeven de naam S(luis) P(resenteert). Hiervoor was contact opgenomen met de heer H. Pulles uit Breda, die op dit gebied geen onbekende is, gezien de grote successen, welke hij heeft weten te boeken met de organisatie van de „Mento" te Oos terhout en het evenement „Steen Vooruit", dat afgelopen zomer dui zenden bezoekers naar St. Jansteen bracht. De heer Pulles wees erop, dat wil een tentoonstelling tegenwoordig slagen, men deze moet combineren met manifestaties op allerlei gebied en populair amusement, wat de mas sa trekt. Hij achtte hiervoor in Sluis zeker goede mogelijkheden aanwezig in verband met de zuigkracht, wel ke deze plaats thans nog op het Belgische kooplustige publiek uitoe- ient. Het was hem reeds gebleken, dat ook de grote industrieën in Ne- ?00r,_deze tentoonstelling be langstelling hebben en reeds 400 m2 de Sim*mte.J1,ebben gevraagd. Ook .iLt middenstand bleek enthou- 7' het plan, want staande de vergadering gaven zich reeds een twintigtal liefhebbers voor standruim te op, hoewel de prijs hiervoor niet maS worden genoemd. Besloten werd een actie-comité te vormen bestaande uit de dames J. Batselaere-Bevin H. Clijncke-Maen hout en de heren Iz. Leenhouts, C. Hast, G. Buskens, C. du Fossé H van Iwaarden, L. Swerus, Ch 'van Dierendonkc en O. de Milliano De heer Pulles zal de gehele or ganisatie van S. P. I. verzorgen Burgemeester van Hootegem zegde namens het gemeentebestuur alle mogelijke medewerking toe en sprak evenals het rijksmiddenstandsconsu- lent de heer J. Korstanje uit Goes welke ook aanwezig was. de hoop uit, dat deze tentoonstelling een suc ces mag worden. Morgen weer 2 bijzondere koopjes in onze reeks van 83 verjaardagsaanbiedingen handig en gemakkelijk verplaats baar. Uitgévoerd met gemoffelde buizen en versterkte gezondheids- spiraalmatras. 7 1 persoons NU 15 jaar garantie Ook in 2 persoons leverbaar Bijpassende in blank of Ssfonker eiken, com pleet met r^tl en steunen 26.50 Zware in leuke moderne, veel kleurige blok- en streep- dessins. 200 x 150 NU 20»^® 220 x 170 NU BELLAMY PARK VLISSINGEN Het september-oktober-num- mer van het tijdschrift West- Vlaanderen (Polenplein 5, Roe- selare) is grotendeels gewijd aan de religieuze kunst. Pater Geert Bekaert s.j. uit Leu ven opent de aflevering met een diepgaande beschouwing over de kruiswegdevotie en haar uitdrukking in de beeldende kunst. Het merk waardige is, dat deze devotie uit sterft en dat toch de schilderingen van de kruisweg belangstelling blij ven trekken en zelfs tot schandalen leiden zoals die van Servaes in Vlaanderen, van Aad de Haas in Wahiwyler en van L. Schaffrath in Aken. Dom Grégoire Watelet o.s.b. on derzoekt wat precies onder „gewijde kunst" verstaan moet worden en hoe deze zich karakteriseert in het ge heel van de hedendaagse kunst. Prof. Herman van den Bulcke uit Brugge vervolgt zijn beschouwingen over re ligieuze kunst, waarmee hij in een vorig nummer was begonnen. De spe cifieke opgave van de religieuze kunst 'ligt volgens hem in de weerga ve van de godsdienstige ontroering in de ontelbare nuancen en vormen, waarin ze voorkomt. Literatuur Bijzonder interessant is de bijdrage van pater A Deblaère s.j. over aspec ten van het katholiek literair reveil. Mogen we deze deskundige geloven, dan bezit Vlaanderen thans één groot schrijver van katholieke romans, wiens werk op het peil staat van de grote Europese roman: Gerard Wal schap. Uitvoerig bejubelt Louis Sourie het ganse oeuvre van de dichteres Ga- briëlle Demedts, zuster van de let terkundige André Demedts. Muziek en film Carl de Nys neemt het probleem van de hedendaagse kerkmuziek on der de loep, maar voornamelijk van uit Frans standpunt. De redactie heeft er terecht enige kanttekeningen bij gemaakt. Ook de film is niet vergeten. De dominicaan Leo Lunders uit Brussel beziet in een belangwekkend essay Kunst en kitsch in de godsdienstige film. Hij komt tot deze paradoxale conclusie: de echte godsdienstige films zijn met op de eerste plaats diegene, die zich als godsdienstig aanbieden maar het zijn die enkele al te zeldzame werken die ons, op overtuigende wijze, de ware verhou dingen tussen God en de wereld to nen. Negentigjarige Remi Ghesquiere, die op 9 decem ber 90 jaar wordt, haalt herinnerin gen op aan Guido Gezelle, van wiens gedichten hij er verscheidene op mu ziek heeft gezet. Hij geniet ook in Nederland bekendheid door zijn op treden met De zingende Meisjes van Halle. O.a. geeft hij de volgende te kening van de vereerde meester: Gezelle zie ik nog voor mij staan: met zijn goedig gezicht, zijn zware kop, zijn diepliggende schalkse ogen. Ik zie hem nog wandelen in de voor sacristie van de Onzelievevrouwe- kerk, weg en weer, van de ene hoek naar de andere, de bonnet wat ach terwaarts geschoven, de handen van een bidsnoer voorzien, op de rug. Was hij verslonden in gebed en over weging Brouwde hij een gedicht of zocht hij stof voor zijn Loquela Hij was een kindervriend; ik heb meer maals gezien hoe hij de misdienaars in de sacristie vriendelijk toesprak of plagend aan hun oren trok. Het oehoert geen ^etoog, dat ook deze rijke aflevering weer prachtig geïllusti eerd is. Een reproduktie van een werk van Rogier van der Wyden is in kleurendruk toegevoegd. Het volgend nummer, net dertigste, zal de vijfde jaargang besluiten. Daarin zullen verschillende grote geestesstro mingen onderzocht worden in hun ver band met de kunst. IRVsU® Op het kasteel van Breda, waar de Kon. Militaire Academie is onder gebracht, heeft donderdagmorgen de overdracht plaats gehad van 't vroe gere ethnografische museum. Vroe ger was dit museum in verband met zijn Indische verzameling van be lang voor de tftekomstige KNIL- offi cieren, die op de K.M.A. werden opgeleid; door het verlies van In donesië »is dit belang vervallen. Zo doende werd het museum door het ministerie van oorlog overgedragen aan O.K. en W., waarvoor respec tievelijk de gouverneur der K.M.A., kolonel der cavalerie W. Kloppen burg en dr. mr. F. Duparc gevolmachtigden optraden. Het museum te Breda is zodoende het eerste Rijksmuseum in het Zui den en is ook voor het gehele Zui den bedoeld. Er zal een zeer nauwe samenwerking ontstaan met het vol kenkundig museum te Leiden, zodat het Bredase museum een algemeen karakter zal krijgen, tei-wijl het ook een grootscheepse verbouwing zal ondergaan. Het moment van de overdracht ziet men op de foto: dr. mr. F. Duparc tekent de acten; gouverneur W. Kloppenburg, die reeds getekend heeft, ziet toe. De stichting de Nederlandse Voetbalpool, daartoe in staat ge steld door de aangesloten clubs: BW uit 's-Bosch, DWS, Am sterdam, Helmondia '55, Helmond en Willem II, Tilburg, heeft aan het N.O.C. aangeboden de uitzending van de wielrenner Piet van Steenvoorden, naar de Olympisch 3 Spelen in Mel bourne te financieren. Het N.O.C. is daarmee akkoord gegaan. Zoals bekend was Piet van Steen voorden aanvankelijk opgenomen in de Olympische wielerploeg, maar werd hij reserve, toen men later be sloot Frans Mahr. af te vaardigen, nadat het I.O.C. niet van de deelne mers eiste, dat zij ook na de Spelen amateur zouden blijven. „Ik ben er geweldig bly mee, dat de „Stichting de Nederlandse Voet balpool" ons heeft geholpen", zo ver klaarde dr. van Dijk, de voorzitter van de K.N.W.U. „Dit was voor ons een bijzonder moeilijke en ook ïeel vervelende kwestie, vooral omdat we Piet van Steenvoorden zo onver wacht moesten teleurstellen." Achteraf is het dus toch maar erg plezierig, dat hij al is ingeënt en dat hij zijn Olympische kleding al heeft. Zelfs is ons bij informatie bij de K.L. M. gebleken dat er nog een plaats in Tijdens een bespreking tussen de sportcommissie van de K.N.W.U. en Klaas Buchly, waarbij ook het feit, dat Pellenaars in 1957 weer als ploeg leider voor de Tour de France zal op treden, is behandeld, is besloten, dat Buchly onder dezelfde voorwaarden van de zijde van de K.N.W.U. de machtiging heeft gekregen om in het seizoen 1957 met Nederlandse ploe gen deel te nemen aan diverse bui tenlandse etappe-wedstrijdien. ,let staat thans reeds vast dat Buchly met een team onafhankelijken en/of amateurs in de Ronde van Europa zal uitkomen, terwijl er ook reeds een uitnodiging is binnengekomen om met een Nederlands prof-team te starren in de Dauphiné Libêre. NINA Ponomareva heeft weer aan wedstrijden meegedaan. In het Dy namo-stadion won zij het nummer WILLEM v. d. VELDEN discuswerpen. Wim van Est en Kees Pellenaars hebben tamelijk schielijk besloten el kaar maar de hand te geven en te vergeten, wat er in het nabye verleden allemaal is gebeurd. Ter bespreking van enkele hangende financiële kwesties moest van Est bij zijn vroegere „baas" op bezoek. Hij belde aan en werd zo'n beetje ont vangen als de verloren zoon. „Omdat je toch niet altijd kwade vrienden kunt blijven", zei Wim ach teraf, „hebben we verschillende kwesties toen uitgepraat en voor de rest besloten te zwijgen over wat er kon wringen". Het gesprek werd besloten met een stevige handdruk van „We-zijn-het- weer-eens". De verhouding tussen Pellenaars en de voor de laatste Tour de France thuis gelaten Wim van Est is nu in zoverre hersteld, dat er weer een basis klaar ligt, die mogelijkheid geeft tot samenwerking. Afspraken over deelname aan de Tour van het volgende jaar zyn niet gemaakt. het vliegtuig voor hem vrij is, zodat van Steenvoorden tegelijk met de an dere .enners naar Melbourne gaat. De Australische zwemster Lorraine Crapp heeft het wereldrecord op de 100 meter vrije slag nog scherper gesteld. Zy heeft deze afstand te Melbourne thans afgelegd in I min. 2.4 sec. Het officiële wereldrecord staat op naam van onze landgenote Cockie Gastelaars met 1 min. 4 sec. Ook de Australische Dawn Fraser, die als tweede aantikte, bleef met 1 min. 3.1. sec. beneden de tijd van Cockie Gastelaars. Tijdens hetzelfde programma werd het wereldrecord 4 x 100 meter vrije slag estafette dames gebroken. De Australische ploeg noteerde een tyd van 4 min. 19.7 sec. Het officiële re cord wordt met 4 min. 24.4 sec. gehouden door Hongarije. GOES, 25 okt. Exp. en industrie veiling: sterappel st65-75 60, st55-65 43, h65-75 59, hö5-65 31, 2 15 gl. v. holl. st75-85 41. st65-75 34.80, st60-65 25, h75-85 37.20, h65-75 31.80—32.50, h 60-65 24.80, 2 18, cox o. pippin st70-75 79, st65-70 74, st60-65 63. st55-60 43, h75-80 78, h70-75 79. h65-70 74.10, h60- 65 65.10—66.60. h55-60 43.70, 2 25, goud- reinette st85-90 38, st75-85 34.30, st65- 75 25.30, st60-65 20, h75-85 32.20 h65- 75 24.80—25, h60-65 18.80—19.10,2 17, all. pippin h70-80 44, h60-70 36, 2 21, jonathan h70-75 34. h65-70 33, h60-65 28, h55-60 19, bramley h80-90 29.40— 30.10, h70-80 22.40 2 14, d. du cornice st80-85 103, st75-80 99. st70-75 96, st 65-70 84, h80-85 94, h75-80 93—95, h 70-75 93—94, h65-70 83—85, h60-65 72 —73, 2 55-60 52—60 2 50-60 48, br. a. lucas h75-85 61.10, h65-75 55.90—57.50, h60-65 40.55, 2 22, zw. wijnpeer st60-65 36, st55-60 35, stöO-55 29, h60-65 36, h55-60 36, h50-55 34, 2 18, st. remy h75-85 27, h65-75 25.40, h60-65 21, 2 21, n. poiteau h65-75 25, h55-65 17, 2 7.50, conference h65-75 45, h55-65 41, h50- 55 25, 2 17. Gewone veiling: cox o. pippin k 4054, fabr. 2550. gl. v. holl. k 2634, fabr. 1725, goudrei- nette k 23. fabr. 1520, sterappel k 24, fabr. 1415, laxt. su.p. k 1728, fabr. 12. br. seedling k 17. fabr. 1015 br. a. lucas k*2536, fabr. 1220. d. du cornice k 6177, fabr. 4157, zw. wijnpeer k 1920, fabr. 6-12, st. re my k 2022. fabr. 1518, pondspeer k 16. fabr. 17. Mannheim 276 004), Kaub 205 (—003), Trier 170 (—010), Koblenz 218 004), Keulen 196 010), Ruhrort 409 (—007), Lobith 1041 (—005), Nij megen 817 006), Arnhem 839 (—004) Eefde 73 (—012), Deventer 276. (—007), Namen la Plante 154 004), Maas tricht hoofdsluis 4390 (+004), Borg haren 3942 (—039), Belfeld 1130 (—010), Grav« 439 (+007).

de Stem | 1956 | | pagina 15