F0RTEX Rapport vertegenwoordiger proces-verbaal stroken niet en WALCHEREN 't Zit vést faster met ¥ELPAFIN Schippersschool voor het continu-ónderwijs komt er 70 Goese K.A.B. stelde het winterprogram vast Zierikzee ontsticht over PTT- plan voor straalzendtoren VOOR KANTONRECHTER MIDDELBURG Ongeijkte gewichten Voor lijders aan kinderverlamming Nieuw verpleeghuis te Tilburg MIDDELBURG Vlotte vergadering raad Ier neuzen Witte tanden - frisse adem met COLGATE Raad van Sas van Gent sprak over subsidies en sportpark Speeltuin wordt in voorjaar geopend Ontwikkelingsavond KAB te Lamswaarde VLISS1NGEN Visser - Koole N .V. AXEL ZEEUWStH- VLAANDEREN TERNEUZEN Twee auto's botsten op versmalde Rijksweg Forum beantwoordde vele vragen Hoogwaterstanden HULST Silhouet onvervangbaar geschonden Zuid-Beveland AGENDA Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 Schier elke woensdagmorgen trekt een bescheiden schare verkeersover- treders de kantonrechter te Middel burg, mr. J. Moolenburgh, voorbij. Vaak bevinden zich hieronder ver tegenwoordigers, die als regel op vallende en hartverwarmende plei dooien voor de eigen „saeck" hou den. Het zijn de kunstenaars van de zinsbouw-ten-eigen-bate; zjj mogen de trapezewerkers van de kantonge rechtszalen genoemd worden, temeer daar zij veelal leken en dus ama teurs in de juridische sector zijn. Wenden zij hun oratorische talenten gemeenlijk uit materialistische over wegingen aan, er bestaat ook een categorie idealisten. Het ging de vertegenwoordiger (da- mesconfectie) H.L. niet om die boete. Het ging om de datum van de over treding, 5 juli. Toen zou hij te Sou burg op een kruispunt hebben inge haald. Best mogelijk, was zijn me ning, maar dan zal het op 6 juli zijn geweest. Op 5 juli was hij ook met zijn auto op Walcheren geweest, maar niet op het bewuste tijdstip, om kwart voor twaalf, te Souburg. L. wist dat allemaal zo goed, om dat hij voor zijn superieuren dagrap porten heeft bij te houden. Die supe rieuren gingen zich natuurlijk afvra gen: wat deed L. op 5 juli op dat kruispunt? Gevolg: ruzie tussen ver koopleider en vertegenwoordiger. De wachtmeester-verbalisant had naast het kenteken van des overtre ders auto ook nog enkele bijzonder heden in het verbaal gemeld. L. maakte naar aanleiding hiervan zijn complimenten aan de rijkspolitieman, omdat hij, zoals hij zei, als regel zijn auto de 100 km.-barrière laat doorbreken. 't Was een beige wagen, had de wachtmeester geschreven, 't vehikel maakte de indruk oud te zijn, ver moedelijk zaten er drie personen in. Dat beige klopte wel ongeveer, vond L., de wagen is ultramaroon. Maar ziet die glans eens! Die wagen is niet oudHoogstens kunnen er twee personen in gezeten hebben, ver volgde L. zijn relaas - ,,m'n vrouw gaat meestal mee". Mantel De kantonrechter dacht in verband met die veronderstelde derde per soon aan de damesconfectie, die L. met zich meevoert. Een mantel kan bijvoorbeeld wel de indruk hebjpen gegeven, dat er een lichaam in zat... Rijdt U wel eens met een ander?" vroeg de kantonrechter L. ,,Met een andere vrouw?" was ver- dachte's wedervraag. ,,Ik onthou me nu juist, om dat te zeggen" antwoordde de kanton rechter. Verdachte was van mening, dat de verbalisant zich vermoedelijk in de datum zal hebben vergist. Dat wilde hij graag rechtgezet hebben. Daarom werd de zaak aangehouden; de wacht meester zal op 21 november a.s. als getuige worden gehoord. Fruithandelaar Een fruithandelaar uit Goes, J.A.B. trachtte op 5 oktober jl. te Middel burg zijn vitaminerijke waren aan de man te brengen. Hij woog zijn ooft met gulle hand, een kwinkslag gereed voor elke klant. Maar toch klopte er iets niet met de mate, waarin hij zijn afnemers bedeelde. Formeel was het in ieder geval niet in orde. Drie van zijn gewichten waren niet voor zien van een geldig keuringsmerk! En zelfs al zou men op 'n kilo 'n pond toegeven, er bestaan in Nederland redenen, om dit niet te tolereren. De kantonrechter bepaalde, dat B. drie boeten van ieder twee gulden zal moeten betalen. Daarmee was B. echter nog niet klaar. Want die 5e oktober, dat was een vrijdag en alleen des donderdags kan men op het ijkkantoor gewichten ter keuring inbrengenB. liet z'n zaak niet van die drie gewichten af hangen en ging moedig voort op het goede Walcheren als een preventief heelmeester zijn door-en-door-gezon de waren te slijten. Afgekeurde gewichten of niet, de klanten, ze kregen hun vitaminen, wie weet hoevelen er van een ziekte, gevrijwaard zijn gebleven. Maar op maandag was het in Soubur'g weer mis. Deze tweede bekeuring kwam hem thans op drie boeten van elk drie gulden. Een Middelburgs wijnhandelaar, D.K., beschikte over een - eveneens zonder keuringsmerk - stalen inhouds maat, die ter zitting als stille getui ge werd aangevoerd. Het gevaarte belandde op de tafel voor de kanton rechter, die het vergeleek met de schoorsteen van een oceaanstomer. Een royale maat, naar ons lijkt, maar ongeijkt. Deze zaak werd aan gehouden tot 21 november, omdat de ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, wil onderzoeken, of de mo gelijkheid bestaat deze kanne, die de de omvang heeft van een grote melk bus te ijken. Het bestuur van het St. Elisa- bethziekenliuis te Tilburg is voorne mens het bekende kindersanatorium „Charlotte-oord", dat sedert 1914 ge ëxploiteerd wordt door de „Tilburg- se vereniging tot bestrijding der tu berculose" op terreinen van de ge meente ter grootte van ruim 6,5 ha aan de Dongenseweg, over te nemen. Het ligt in de bedoeling de inrich ting te bestemmen voor verpleging van patiënten, die aan kinderverlam ming lijden of geleden hebben en van andere lycjers met min of meer blij vende lichamelijke defecten. In de bestaande gedachtengang zou ook behoren de oprichting van een schoolgebouw voor minder validen. De kosten van een en ander worden geraamd op f 1 miljoen, in welk be drag geen financiële medewerking van de gemeente zal worden ge vraagd. Indien het Rijk afstand zou willen doen van zijn huurrechten op de overige 13 h.a. waarop thans mili taire schietbanen zijn aangelegd, is het bestuur van het ziekenhuis bereid ook deze gronden in eigendom van de gemeente over te nemen, teneinde 't in te richten complex een grotere om vang te kunnen geven. De koopsom is bepaald op 45 ct. per m2 inclusief de houtopstand. B. en W. stellen de aad voor het verzoek in te willigen. (Advertentie) Waterleiding Mij krijgt aandenken De gemeenteraadsvergadering te Terneuzen van gisterenavond is deze maal wel in een sfeer van vriendelyke welwillendheid verlopen. Geen enkel der vijftien behandelde punten ont lokte ook maar de minste discussie. En wil het wel eens gebeuren, dat er Nieuwe heerlijke, smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate «ie meest verkochte tandpasta ter wereld Grote tub slechts Standaard tube 4401 1 Famihetube f 1 Dinsdagavond om 18.20 kwam de ge meenteraad van Sas van Gent bijeen. Aangezien de heer de Groff een aan merking maakte op de notulen van de vergadering van 12 september j.I. werd besloten deze aan te houden tot de volgende vergadering. De aanbiedingen van diverse be grotingen o.a. de gemeentebegroting voor 1957, begroting van de vlees keuringsdienst „Sas van Gent" 1957, begroting van het „Sasse Zwembad" voor 1957 en de begroting van de ge meentelijke instelling voor sociale zorg werden met algemene stemmen aangenomen. De bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Hei lige Naam te 's-Gravenhage werd weer de gebruikelijke subsidie toege kend. Verzoekschriften om gemeente grond in erfpacht van dhr. H. v. d. Steen aan de Kanaalstr., dhr. Coisen en E. de vriend, Plantaanstraat. de heer L. Adam in het Stevensbos en de Woningbouwvereniging „Vooruit" aaan het Bolwerk werden met alge mene stemmen toegekend. Het ver zoekschrift van de heer R. Claeijs- sens om gemeentegrond ir. erfpacht aan de Westdam werd afgewezen, omdat voor het bouwen van een woon huis een gedeelte van de Molenberg zou moeten worden afgegraven. Voorstel tot het verlenen van ga rantie aan de N.V. Bouwkas Nederl. Gemeente te Assen voor de juiste be taling van rente en aflossing van aan bouwspaarders verstrekte hypothe caire leningen werd met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel tot verkoop van 225 m2 gemeentegrond aan de Oostdam voor de som van f 450,aan de heer A. E, Goethals te Westdorpe, alsmede dé verkoop van 225 m2 gemeente grond aan de Paul Krugerdreef aan de Staat der Nederlanden voor de som van f 3906.25 werd ook aangeno men met alleen de stem van de heer de Groff tegen. Het weder verhuren van de perce len bouwgrond van de gemeente langs de Vrijstraat aan R. de Vos en J. C. van Hoeve werd met een jaar ver lengd. Een verzoekschrift van de „Sasse Kunstkring" om een subsidie van f 150,werd op de agenda van de volgende vergadering geplaatst. De voorzitter gaf enkele toelichtingen op het gebruik en huur van 't sport veld van de N.V. Stijfsel, en Gluco- selabriek en stelde voor de overeen komst telkens voor een jaar te laten gelden met een opzeggingstermijn van zes maanden. De heer de Groff gaf te kennen, dat hij liever zou zien, dat de gemeente een eigen sportpark aan legde, zoals in diverse gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de -teer Colsen was voor een eigen sportveld. Het voorstel werd aangenomen met een stem tegen. De heer de Maeijer bracht naar vorer. de slechte verlichting Poel straatWestdam en het gevaarlijke verkeerspunt aan het z.g. tramsta tion. De heer Colsen de verlichting aan de St. Anthonykade. De voorzit ter verklaarde dat die punten reeds de aandacht van B. en W, hebben. De heer Stouthamer informeerde naar het in gebruik stellen van de speeltuin. De voorzitter deelde mede, dat de speeltuin in het a.s. voorjaar zal geopend worden; daarna sloot de voorzitter de vergadering. bij de rondvraag nog eens iets loskomt ook dit was niet het geval. Toen de voorzitter na enkele hamer stukken vond, dat zijn artikelen wel zeer vlot van de hand gingen en er werd verondersteld, dat het herhaalde voorstel van B. en W., betreffende de stichting van een gemeenjelijke school voor continu-onderwijs voor schip perskinderen aanleiding tot schermut selingen zou geven bleek, dat ook hier ieder het er mee eens was en ging het voorstel zonder meer onder de hamer door. Daar per 1 januari 1957 aan de keurir.gsveearts dokter A. W. Brons wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag werd verleend, werd de enige kandidaat, dokter T. van Roon, in zijr. plaats gekozen. Het voorstel tot het verlenen van subsidie ten behoeve van de stichting Zeeuws-Studiefonds (vijf cent er inwoner) werd zonder meer aange nomen. Toen dhr Henry informeerde of er ook Zeeuwsch-Vlamingen in 't bestuur zaten ontlokte dit de oor- zitter de vraag of er verschil is tus sen Zeeuwen en Zeeuwsch-Vlamir.gen. De leden van de commissie van ad vies bedoeld in art. 8 van de woor.- xuimtewet werden, allen..herkozen.. Om half acht (na een half uur vergaderen) schorste de voorzitter de openbare vergadering. Toen deze na een kwartier werd opgeheven, deelde de voorzitter mede, dat de gemeente een bedrag var. f 5.000, zal beschikbaar stellen om een aan denken te vervaardigen voor de N.V, Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaan deren ter gelegenheid van de offi ciële ingebruikneming van kantoor en watertoren. Bij de rondvraag verzocht de heer de Waal om een betere verlichting aan de oostzijde van de brug te Sluis kil en wegens de grote drukte om in plaats van een hulppostkantoor te Sluiskil een postkantoor te vestigen. De heer Dieleman vroeg hoever het stond met de overdracht der haven, waarop de voorzitter mededeelde dat men op verzoek van de Rijkswater staat bezig is gegevens te verzame len, De voorzitter kon wel medede len, dat het provinciaal bestuur alle medewerking heeft toegezegd. „Menselijke verhoudingen in liet bedrijfsleven" In het patronaatsgebouw te Lams waarde vond de eerste ontwikkelings avond van dit seizoen van de K.A.B. plaats. Als spreker trad op de heer Em. van Ruijmbeke uit Nieuw Namen, die het onderwerp Menselijke ver houdingen in het bedrijfsleven" op voortreffelijke wijze behandelde. Spr. wees er op dat wat in vroegere tijden zich vanzelfsprekend en spon taan ontwikkelde in de huidige mo derne tijd zodanig ingewikkeld is, dat de manier, waarop de mensen tegen over elkaar staan eh met elkaar om gaan een vraagstuk, een groot pro bleem, geworden is. Dit moderne vraagstuk komt wel het duidelijkst naar voren in het bedrijfsleven. Spr wees op het grote verschil dat ligt tussen arbeidsvreugde en loonvreugde. Wanneer wij alleen maar loon vreugde hebben, dan is dat geen vreugde, dan bezitten wij geen in nerlijke vreugde en genoegdoening" aldus de heer v. Ruijmbeke. ,,wij moeten vreugde hebben in de ar beid, immers de arbeid is een wezen lijk deel van 't leven van elke mensv. Te betreuren viel, dat de opkomst niet zodanig was als bij de behande ling van een dergelijk belangrijk onderwerp verwacht mag worden. (Advertentie) TJitkering-meevallers De minister van Binnenlandse Za ken heeft het gemeentebestuur mee gedeeld dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds van 140 op 145 proeent is gebracht en de be- lastinguitkering uit dit fonds van 122 op 132 procent. Dit zijn voordelen van resp. f 58.109 en f 36.649. In zijn bovenvermelde brief schrijft de minister van Binnenlandse Zaken o.m. ,,Bij de bepaling van het percen tage voor de algemene uitkering is rekening gehouden met de acressen in de gemeentelijke uitgaven, waar van met name de directe en indi recte gevolgen van de loonsverhoging 1956 met 6 procent mogen worden genoemd. Voor wat de belastinguitkering be treft is de stijging van het percen tage, dat voor 1956 oorspronkelijk 110 bedroeg, een gevolg van de hogere raming der voor deze uitkering be schikbare middelen, welke, ingevol ge de wettelijke bepalingen, geheel worden opgedeeld. Mijn ambtgenoot van Financiën en ik (de minister van Binnenlandse Zaken) vestigen in verband met een en ander nog Uw aandacht op het volgende: De uitgaven der gemeenten zullen, naar het zich laat aanzien in 1957 opnieuw een stijging vertonen als ge volg van looncompensaties in ver band met te betalen premie krach tens de Algemene Ouderdomswet van een eventuele huurverhoging en wel licht van in de pensioenwetgeving aan te brengen wijzigingen. De financiële gevolgen van deze verschillende maat regelen kunnen thans nog nit worden overzien. Dientengevolge kan ook nog niet worden beoordeeld of, en zo ja, in welke mate, deze gevolgen zouden moeten en kunnen leiden tot vast stelling van een hoger percentage voor de algemene uitkering dan het hiervoor genoemde van 145. Het staat echter vast, dat de ho gere inkomsten, welke de gemeen ten reeds dadelijk uit de belastinguit kering zullen toevloeien, te zijner tijd mede zullen moeten dienen ter dek king van de kosten van bedoelde maatregelen, zodat de gemeentebe sturen er goed aan zullen doen daar mede van de aanvang af rekening te houden." dienen te worden verricht. Daar zowel het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek als het bestuur van het militair tehuis financieel niet in staat zijn bovenbe doelde onderhoudswerken en voorzie ningen aan het interieur, van de bo venzaal voor eigen rekening te ne men, heeft het bestuur verzocht te willen bevorderen, dat in de kosten hiervan door de gemeente een bij drage wordt verstrekt, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat genoemd bestuur de vervanging van de boekenkasten uit eigen mid delen kan bekostigen. Bovenbedoelde voorzieningen be staan uit noodzakelijk timmerwerk en binnenverfwerk, alsmede verbete ring van de huidige kunstverlichting en vervanging van de vloerbedekking welke geheel versleten is. De hier aan verbonden kosten worden ge raamd op f. 4350,—. Aangezien het in het belang der gemeente is, dat de openbare lees zaal haar diensten aan de burgerij ongestoord zal kunnen blijven ver richten, acht zij het verlenen van een gemeentelijke bijdrage van f. 4.000,— de kosten van de bovenbedoelde voorzieningen aan het' interieur van de bovenzaal van het militair tehuis alleszins verantwoord. B. en W. stellen dit de raad voor. Tomaten naar Ierland Met ingang van 1 november a.s. zal Ierland de invoer van tomaten uit Nederland weer toestaan. Deze export werd begin juli stopgezet om de Ierse kwekers de gelegenheid te geven hun eigen produkt te ruimen. (Advertentie) In Uw demi moet staan! Dan hebt U een vlotte en toch gedis tingeerde jas met sportieve royale coupe met voornaam beschaafd dessin en vervaardigd van de mooiste mohair of veloursstoffen. FORTEX DEMI'S IN GROTE VERSCHEIDENHEID van dessin en kleur wachten bij ons op Uw keus. Envergeet niet: in ons klimaat draagt U hem drie kwart van het jaar. Prijzen reeds vanaf f 89» FORTEX LODEN HERENJASSEN zuiver wollen gabardine jassen. FORTEX en FALCON, met volle garantie 145.— 135,— 125,— 119,— 105 89,50 FORTEX AETOCOATS vlotte sportieve jas, die gedragen wordt in regen en kou. Prijzen van 98,— tot 149,—. FORTEX KAMGAREN HERENKOSTUUMS vloeiend van lijn in sublieme kwali teit, zuiver wol. U ZULT ENTHOUSIAST ZIJN Onder 's Heer Arendskerke Gistermiddag is op het gedeelte van de Rijksweg bij 's-Heer Arends- kerk dat in reparatie is, een auto van de fa. J, uit Goes in volle vaart op een wagen van de Rijkswaterstaat gereden. De klap kwam nogal aan, maar persoonlijke ongelukken waren er gelukkig niet bij. De materiële schede was seer groot. De chauffeur van de fa. J zag te laat het rode stoplicht en kon niet meer op tijd tot stilstand komen. Een botsing met de tegenligger was op het versmalde wegdek niet meer te voorkomen. vlekvrije koudlijm van CETA BEVER Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 26 oktober, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.03 en 19.37 uur, te Ter- neuzen om 6.33 en 19.08 uur en te Vnssingen om 6.03 en 18.39 uur. In de jongste vergadering der Goese K.A.B.onder leiding van de heer B. de Rechter in „Slot Osten- de" gehouden, had de vaststelling van het winter-program plaats. Het wordt op 10 november geopend met de opvoering van „Storm-eiland", door de eigen toneelclub; 2 decem ber vindt de St. Nicolaasviering plaats; half januari wordt de jaar vergadering gehouden; half februari is de film-avond; in maart volgt de tweede ontspanningsavond, die wordt verzorgd door het gezelschap - v. Ostende; in april optreden van een spreker van naam en op 1 mei het feest van de arbeid. De kringvergadering is bepaald op 10 november met de heer Kortink; de bondsbestuurder, als spreker, die zal o.m. de nieuwe diocesane inde ling bespreken. Inplaats van de heer C. Boel, die als bestuurslid had bedankt, werd de heer P. Pop gekozen. Wegens vertrek van de heer L. Geus, zal de heer J. Fait in zijn plaats benoemd worden tot kassier van de centrale volksbank; commis saris wordt nu - inplaats van de heer Fait, - de heer Vrijhof. Tot afgevaardigde naar de bondsraad, werd de heer F. Walraven aangewe zen. Na de pauze hield de geestelijk adviseur, kapelaan van Stee een speech, waarin hij op zelfontwikke ling aandrong. Materieel zijn de arbeiders de laat ste jaren goed vooruit gegaan. He laas moet echter de centrale lei ding van de KAB vaststellen, dat de geestelijke vooruitgang nog niet zo groot is. Daarom wil spreker gaar ne een lans breken voor deelname aan de Credo-Pugno-Clubs. Uit die club kunnen de pioniers met vol doende ontwikkeling voortkomen. Spreker raadde de aanwezigen te vens aan in de komende winter maanden goede boeken te lezen. Hierna beantwoordde een forum, bestaande uit kapelaan van Stee en de heren B. de Rechter, M. Bakker en R. Verbeem, diverse vragen uit de vergadering, o.m. over de op richting van een parochiehuis; school- melkvoorziening; beteugeling van het afbetalingssysteem enz. Alle vragen werden naar genoegen beantwoord. Zij nog gemeld, dat de voorzitter in zijn openingswoord enige actuele kwesties aansneed, zoals het Delta plan, dat het aangezicht van Zeeland zal veranderen, ook omdat het om wentelend zal werken t.a.v. cultuur zeden en sfeer. Ook wees hij op de aanrukkende automatisering, die het arbeidsproces ingrijpend zal wijzigen en het vraagstuk der vrije tijdsbe steding nog urgenter zal maken. De vergadering was druk bezocht; ook diverse Kajotters waren aanwe zig. Katholieke onderwijzers naar Oostburg De leden van de Kath. Onderwijzers Bond in West-Zeeuwsch-Vla anderen zullen zaterdag-morgen 3 novenber voor een belangrijke vergadering bij eenkomen in Hotel du Commerce te Oostburg. Voor de aanvang van de vergade ring zal om 9.15 uur in de parochie kerk te Oostburg door de Geestelijk Adviseur, deken Lievegoed, een H. Mis worden opgedragen voor de ziele- rust van de enige tijd geleden over leden onderwijzeres uit Sluis, mej. B. Hast. De agenda bevat naast de gewone punten een belangrijke bestuursver kiezing. De secretaris en de vice-voor- zitter, de heren Culenaere de Roo- zen zullen met de voorzitter, de heer Cornelis aftreden, na vele jaren dienst in de afdeling Oostburg van de Kath. Onderwijzers Bond. Om half elf komt een zeer aantrek kelijk agendapunt n.l. een lezing over de vermaarde schrijver Felix Tim mermans door zijn dochter, zelf be gaafd schrijfster en vertelster, Lia Timmermans. Uitkering ineens aan ondersteunden B. en W. schrijven de raad, dat in de commissie van bijstand van sociale zaken, de vraag aan de or de kwam of, nu de lonen van het gemeentepersoneel met zes procent omhoog gingen, dit ook het geval met de ondersteunden moest zijn. De commissie beantwoordde die vraag bevestigend, gezien de alge mene prijsstijging. B. en W. verenigen zich met dit standpunt en schrijven verder: In afwachting van een binnenkort in te dienen voorstel inzake verhoging van de steunnormen in de gemeente Vlissingen, met ingang van 1 januari 1957, stellen wij thans voor aan de ondersteunden in de gemeente Vlis singen een verhoging toe te kennen van 6 procent over het 2é halfjaar 1956 in de vorm van een uitkering, ineens. Deze maatregel zal naar raming voor 1956 een meerdere uitgaaf vor deren van rond f 1700,-. De begro ting voor 1956 van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg behoeft in verband hiermede geen wijziging te ondergaan, zodat niet tot subsidieverhoging voor genoemde in stelling behoeft te worden overge gaan. „Detective story" In Britannia gaf het „Nieuw Ne derlands toneel", onder auspiciën van de Z.V.N., een welgeslaagde opvoe ring van Kingsleys „Detective sto ry", waarin niet minder dan 32 rol len voorkomen. Het stuk speelt op een politiepost in een grote stad en toont een aan tal typen, dat in de loop van één avond zo'n post bezoekt. Dit groot aantal personen werkte aanvanke lijk verwarrend, maar toen de in trige duidelijker werd verviel dit bezwaar. Uiteraard waren alle bijrollen niet even sterk bezet; wel was dit het geval met de hoofdrollen waarin, Guus Hermus; Johan Els£nsohn; Andrea Domburg; John Goban; Her man Bouber en Anita Menist. Alles bijelkaar werd het een gave en pakkende voorstelling, welke de vele aanwezigen ten zeerste voldeed. Voorzieningen aan openbare leeszaal Omdat, zo schrijven B. en W. de raad, de bouw van een nieuwe open bare leeszaal nog niet kan gebeuren, is het nodig, dat op korte termijn voorzieningen worden getroffen aan het bestaand gebouw in het Bella my-park. Men kampt er n.l. met een ernstig tekort aan plaatsruimte, als gevolg waarvan uitbreiding van het huidige boekenbezit niet meer mogelijk is. De thans beschikbare ruimte zou kunnen worden uitgebreid en verbe terd o.a. door het wegbreken van en kele schotten en de vervanging van de boekenkasten, waarbij tegelijker tijd enkele noodzakelijke onderhouds werken aan de bovengenoemde zaal Feestvergadering K. A, V. Dat Terneuzen een bloeiende KAV- afdeling heeft, bewees de eerste bij eenkomst in het winterseizoen, die werd gehouden in het Parochiehuis waar een groot aantal leden bijeen was. De voorzitster, mevr.Duurinck, sprak een hartelijk welkomstwoord in het bizonder tot de maatschappe lijk werkster mej. van Waes te Sluiskil en tot de voorzitter der af deling Terneuzen van de KAB. Me vrouw Duurinck hoopte, dat evenals in het verleden KAV en KAB ook in de toekomst vruchtbaar zouden kunnen samenwerken. Hoewel het amusante gedeelte uit stekend was verzorgd werden er toch ook veel behartigenswaardige woor den gesproken. Op de eerste plaats door mevr.Hamann, die de mede werking der dames vroeg voor het werk van de „Memisa", de medische missie-actie. Juffrouw van Waes gaf een korte uiteenzetting over enkele der vele aspecten van het Katholiek Maat schappelijk werk in zijn huidige vorm en prees de parochie Terneuzen ge lukkig dat er nu een gediplomeerd gezinsverzorgster is en «en gezins helpster, die beiden zoveel mogelijk hulp bieden in die gezinnen waar de moeder niet werken kan.. T7ööt-"èen"èrï>bp' van 'Hè' VKAJ tverd de aandacht gevestigd op de jeugd in het algemeen en 'óp de Rome kruistocht lS-f in het bizonder, door enige welsprekende voordrachten. In de pauze werd een loterij ge houden waaraan zeer veel aardige prijzen waren verbonden en de le den van de VKAJ verkochten spe ciale doosjes lucifers om de kosten der Romereis althans gedeeltelijk te dekken. In haar slotwoord hoopte de Voor zitster, dat ook de volgende avon den in het winterseizoen even druk zouden worden bezocht. Philippine GEMEENTERAAD. Heden (donderdag) om 19.30 uur komt de raad in openbare zitting bij een. De lijvige agenda, die de raad te behandelen heeft, vermeldt o.m. de aanbieding van de gemeentebegro ting alsmede die van het B.A. Verder verkoop en verhuur van gronden en huizen. VEILIG VERKEER De propaganda-dienst van de bond voor veilig verkeer had ook in onze gemeente een flinke belangstelling. In de voormiddag maakte de ge luidswagen begeleid door talrijke ver- keersbrigadiertjes een tocht door de gemeente. 's Avonds was het parochiehuis stampvol toen burgemeester van Hoek met een kort woord de avond van het veilig verkeer opende. Na een krachtig propaganda-woord van een der heren werden enkele verkeersfilms vertoond, alsmede nog een prachtige kleurenfilm van ons eigen land. Terhole KOLENDAMPVERGIFTIGING De alhier ter vervanging van de kermis gehouden volksfeesten dreig den niet voor iedereen even prettig te verlopen. De dames v. Jole en v. Acker uit Walsoorden, die ter ge legenheid van deze feesten een be zoek brachten aan hun familie al hier, werden door kolendamp bevan gen en verloren het bewustzijn. De broer van eerstgenoemde liet ter stond de dokter bellen, die de da mes weer zover op de been bracht dat ze naar huis vervoerd konden worden. Lamswaarde „KLAVEREN VIJF" OP KOMST. Zaterdag 27 oktober a.s. komt het cabaretgezelschap „Klaveren Vijf" uit Roosendaal wederom naar ons dorp om in het patronaatsgebouw 'n nonstopprogramma van ernst en luim te brengen. Koewacht E.H.B.O. Onze plaatselijke E.H.B.O.-vereni- ging St. Liduina nam te St. Jansteen aan de E.H.B.O.-wedstrijd met 3 ploe gen deel. Het resultaat was niet slecht. De juniorenploeg behaalde de 2e prijs. Onze senioren sleepten de 2e .en 5e prijs in de wacht. -- WERK IN UITVOERING In de Wouterij is op het ogenblik een dragline druk aan het werk met het graven voor de nieuwe weg wel ke de verbinding zal worden van de Nieuwstraat met de Wbuterij. Tevens is men in de Wouterij rioolbuizen aan het leggen en zodoende zal dit stuk ook van riolering worden voor zien. Ook is de bouw begonnen van het Wit-Gele Kruis gebouw en bad huis, welke gebouwen in één pand langs de nieuwe weg zullen komen te staan. ROOTSEIZOEN TEN EINDE Het vlasrootseizoen is weer bijna teneinde voor het jaar 1956. In ande re streken van ons land liggen op de meeste plaatsen de roterijen reeds 14 dagen stil. In onze gemeente is men wat langer bezig gebleven, maar momenteel is ook het moment aan gebroken dat de vlassers er voor 1956 een eind aan gaan maken wat het roten betreft. 55*- De gemeenteraad van Zierikzee heeft woensdag aan de centrale di rectie van de P.T.T. met tegenzin ontheffing verleend op de bouwver ordening. Enkele jaren geleden diende de P.T.T. plannen in voor de bouw van een telefooncentrale voor geheel Schouwen-Duiveland in het centrum van Zierikzee en inmiddels is deze centrale in moderne stijd opgetrok ken. Bij het gemeentebestuur van Zie rikzee kwam nu onverwacht van de zijde van de P.T.T. een verzoek bin nen een straalzendtoren op het ge bouw te plaatsen van 23 meter hoog te Over deze toren was bij de aan vankelijke plannen niet gerept. Tech nisch is het noodzakelijk, aldus de P.T.T., dat de toren op een afstand van niet meer dan 35 meter van de centrale wordt gebouwd. Zowel de provinciale schoonheidscommissie Zeeland als de bouwcommissie Schou* wen—IDuivelar.d achten de oprich ting van een dergelijk bouwwerk in Zierikzee niet toelaatbaar. De raad heeft nu onder protest de gevraagd vergunning verleend, hoe wel hij ervan overtuigd is, dat het stadssilhouet voor altijd onvervang baar is geschonden. Hoedekenskerke Gem eentebegroting goedgekeurd De gemeenteraad keurde de begro ting 1957 goed. Zij sloot met een te kort van 67.500, waarom de minister een subjectieve verhoging van de uit kering is gevraagd. Het voorstel om twee krotwonin gen nabij het gemeentehuis aan te kopen werd aanvaard; zij zullen wor den gesloopt om een parkeerterrein te kunnen aanleggen. Voorts werd besloten tot een sala risverhoging van zes procent, ingaan de 1 juli j.I. Heinkenszand RAADSVERGADERING De raad zal op vrijdag 26 oktober a.s. in openbare vergadering bijeen komen. Behandeld wordt o.m.: benoe ming onderwijzeres o.l. school; wij ziging regeling rechtspositie gemeen tepersoneel; voorstel tot verlening van een bijdrage aan het r.-k. kerk bestuur; voorlopige vaststelling ge meenterekening 1955; wijziging be groting 1956. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Hulst maken bekend, dat wethouder De Meurichy inplaats van op "vrijdag 26 dezer spreekuur zal houden op za terdag 27 oktober a.s. te 10 uur v.m. Hulst, 22 oktober 1956. Burgemeester en wethouders van Hulst, A. L. S. LOCKEFEER, burg. J. F. VAN DENDEREN, secr. Slachtoffer ongeval begraven Gisteren is mevr. M. de Theye- Fruytier, die zondagmiddag j.I. op zo tragische wijze bij een verkeers ongeval om 't leven kwam, begra ven. Om half tien werd een plechtige Requiemmis opgedragen in de Basi liek, waarbij talrijke belangstellenden aanwezig waren. Behalve bijna de gehele buurtschap Schuddebeurs had den zich ook afgevaardigden van de landbouw-organisaties waarbij het slachtoffer en de leden van haar ge zin aangesloten zijn bij de familie gevoegd en zo begeleidde een lange stoet het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats. BUURMANSKERMIS MISSIESCHIETING De buurtvereniging „Nieuw Hulst" houdt ook dit jaar vast aan de tradi tie van de bijna vergeten „Buurmans- kermis". Deze keer wordt ze gevierd met een grote schieting ten bate van pater Jo de Block S.M., die zoals men weet missionaris is op de Salo monseilanden. Zaterdag wordt die wedstrijd gehouden. IJsendijke K.A.B. TONEELGROEP Door de toneelgroep van de K.A.B. zal ook dit jaar weer een stuk op de planken gebracht worden. De keuze viel op het spel in vier berdijven van David le Feber: De regie is weer in handen van de heer R. de Pauw. VOGELTENTOONSTELLING De afdeling IJzendijke van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers „De Vogelvrienden" zal op 5 en 6 januari een internationale vogelten toonstelling organiseren. Reeds werden het bestuur verschil lende toezeggingen gedaan uit binnen- en buitenland. De tentoonstelling zal gehouden worden in het jeugdhuis. Schoondijke Voorstel voor drie banken in de raad Behalve enkele grondtransacties zal de raad, die vrijdag 26 oktober bijeen komt, te beslissen krijgen over een voorstel van B. en W. tot het plaat sen van drie banken op betonnen voet a 95.per stuk, n.l. een aan de Dam en twee op het grasperkje in de Lange Heerenstraat. Bovendien staan op de agenda een voorstel tot de bouw in 1957 van twintig woning wetwoningen, een voorstel tot het doen ontwerpen van een uitbreidings plan en een voorstel tot gedeeltelijke verbetering en vernieuwing van de straatverlichting. GOES Grand: Hongaarse rhapsodie. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: La Strada. MIDDELBURG Electro: Le bon Dieu sans confession. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De on sterfelijke Mozart. VLISSINGEN Alhambra: Vrouwen zonder vrijheid. Luxor: Sergeant York. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: La Traviata. Kon. Ned. Schouw burg i Rftgetu

de Stem | 1956 | | pagina 2