oedend Boedapest weert zich tegen Sovjet-tanks li Maatregelen van de regering gevraagd Tweede Kamer volstond met een voorzichtige verkenningstocht Vliegtuigen werden ingezet beloften geweld Sovjet-legers gaan naar hun bases terug volg Polens voorbeeld Garantieprijs slechts voor deel van melk-produktie Betogingen Lybië in Hongarije, ondanks Nagy, in fel en bloedig verset Gisterenavond laat woedden nog steeds hevige gevechten in de binnenstad Vluchteling capituleerde Beste van twee noodwoningen, sei Romme DAGBLAD VOOR ZEELAND HET BEGON VRIJ ONSCHULDIG KONINGIN IN TAORMINA Vijf fracties over Soestdijk Arabische legers onder één bevel Gomulka belooft de Polen Olievelden genaast op Sumatra Staals taking in West-Duitsland Vliegdekschip aan de grond S.E.R. adviseert dè regering: Er sit geen musiek meer in meende prof Oud FRACTIES BINDEN ZICH NIET Nog steeds onrust in Noord-Afrika 96e JAARGANG No. 22286 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J M. A. C v Dongen, C J v. Hootegem, Mr üt A J. J M Mes, Mr H. M. U de Rechter, P V M Vercauteren, L J v "1 Westende Abonn prijs bij vooruitbet t 6.50 p kwartaal, p post t 7.20, p. week (ultsl. bh met postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsmgel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, TeL no. 35) Woensdagavond laat waren Sovjet-troe pen en eenheden van het Hongaarse le ger er nog niet in geslaagd, de opstand te onderdrukken, die dinsdagavond in Boedapest uitbrak en die gisteren leidde tot zware gevechten in de hoofdstad. Er zouden honderden slachtoffers zijn. Imre Nagy, plotseling tot premier uit geroepen, deed vergeefs een oproep tot dé bevolking, de orde te herstellen. Radio-Boedapest sprak in nerveuze be richten over de toestand van „contra revolutionaire benden", die gebruik hadden gemaakt van de democratise ring om zich tegen de regering te rich ten. In heel Hongarije is de noodtoe stand afgekondigd. De laatste berichten spraken van hevige gevechten bij de Karoly Robertkazerne en voor het gebouw van het partijbestuur in de hoofdstad. Sterke tankeenheden zo maakte radio-Boeda- pest bekend waren al sinds dinsdag bezig zich te verdedigen tegen de opstandelingen, die gewapend waren met machinege,- weren, machinepistolen en handgranaten. Straaljagers waren ingezet om de grondstrijdkrachten bij te staan. Om 8 uur gisterenavond zei de Hongaarse radio, dat de rege ring „de toestand meester was, maar dat hier en daar nog ge vochten werd". De toestand in Hongarije is overi gens erg verward. Telefoon- en tele- graafverkeer is verbroken en dé gren zen. met Oostenrijk zijn gesloten. Rei zigers uit de Hongaarse hoofdstad, die Wenen nog konden bereiken, vertel den dat zij zware artillerie hadden ge hoord toen zij Boedapest verlieten. De opstand had als aanleiding een viij rustige betoging van de Hongaar se ieugd. Een anti-Stalinistische beto ging, naar het aanvankelijk scheen. In de avonduren echter kwam het tot relletjes en spoedig werd duidelijk dat zirh, woedend demonstratief, een ja renlang opgekropte vrijheidsdrang uitte van een onderdrukt volk. Het partijbureau kwam in allerijl bijeen. Imre Nagy, voor enkele jaren als Stalinist veroordeeld en voorstan der van de „milde koers", werd tot ÊEN MOTORWAGEN van een diesel- elektrisch treinstel is op het stations emplacement van Alkmaar voor een groot deel uitgebrand. De motoren werden geheel vernield. HANDELAREN in rijwielen en brom fietsen gaan internationaal samen werken. In Frankfurt is tijdens een congres tot oprichting van een over koepelend orgaan van samenwerking besloten. Ir. J. v. d. TOORN, directeur-gene raal van de PTT, heeft gisteren de eerste palen in de grond geheid voor het nieuwe stationspostkantoor te Eindhoven. de twaalfjarige Wim Z. te Delfzijl is door verstikking om het leven ge komen. De jongen had spelenderwijs een broekriem om zijn hals gegespt. Het ongeluk gebeurde toen de ouders met thuis waren. DE KOSTEN van levensonderhoud zijn in de afgelopen maand opnieuw gestegen. Dit volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. KARDINAAL Feltin is gisterenmid dag in Den Haag aangekomen. In de Ridderzaal hield hij 's avonds een voordracht over Vijftig jaar religi eus leven in Frankrijk." EEN JAAR gevangenis met aftrek heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een 27-jarige arbeider, die zijn vrouw in een vlaag van woede met een mes had gestoken. MET aanbevelingen van mgr. dr. B, J. Alfrink en mgr. Charue, bisschop van Namen, is bij Desclée in Brugge de Bijbel als stripverhaal uitgegeven, premier uitgeroepen. Hij tekende on middellijk een decreet, waarbij Sov jet-troepen om hulp werd gevraagd en een aantal Krijgsraden werden in gesteld, die „moordenaars en brand stichters" zegden moeten vei#ordelen. De partij achtte het toen blijkbaar.al te laat om de opstandelingen nog met vreedzame middelen tot de orde te roepen. Onmiddellijk daarna kwamen Rus sische tahks ffr aëtie. Zij werden naar de bedreigde punten in de stad gedi rigeerd. Tevoren waren er al honder den slachtoffers gevallen tijdens Straatgevechten. In de loop van gisteren trad Nagy voor de radio. Hij bezwoer het Hon gaarse volk dat degenen die zich voor twee uur in de middag overgaven niet gestraft zouden worden en dat onmid dellijk na het herstel van de rust in het land met een krachtige liberali sering (in nationale geest) een begin zou worden gemaakt. Telkens werd zijn rede onderbro ken voor extra-berichten over de toe stand. De ultimatieve termijn van overgave werd verlengd tot zes uur 's avonds. Na de rede van Nagy klonk het Hongaarse volkslied en de Mar seillaise. Soms kon men op de achter grond schoten en kreten horen. In een regeringsbesluit werd gezegd dat de regering op de aanvallen niet oorbereid was geweest en dat men daarom, op grond van het verdrag van Warschau, de hulp van Sovjettroepen had ingeroepen. ..De vernietiging van de contra-revolutionaire benden is de plicht van alle vaderlandslievende burgers", zo werd gezegd. i Minder zacht Verwachting van het KNMI tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur. Minder zacht weer met wisse- lende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krach- tige, en langs de kust af en toe harde westelijke wind. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige, aan de kust vrij sterke 5 westenwind. Zwaar bewolkt met opklaringen. Neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 17.26 uur, maan op 22.15 uur. Morgen: zon op 7.24 uur, maan onder 13.50 uur. De Hongaarse regering zei, dat de betoging van de Hongaarse jeugd, die dinsdag plaatsvond, van karakter ver anderde en tot een uitdaging van contra-revolutionairen uitgroeide. „En Koningin Juliana heeft een lange wandeling gemaakt door het kleine stadje Taormina op Sicilië. Zij interes seerde zich in 't bijzonder voor kunst- nijverheidsyoorwerpen en handwer ken Na verscheidene uren op 't strand te hebben doorgebracht heeft - de Ko ningin wier vakantie door prachtig A\et», ?fU,nsÜgd wordt - het dorPie v=n i a bezocht en het heiligdom van de Madonna Delia Rocca. naI.nCortinaUri'A°ningin duliana «oh naai Uortina d Ampezzo begeven waar afgelopen winter de Olympische win terspelen zijn gehouden. deze laatsten hebben de orde en het leven van de burgers in gevaar ge bracht". Nagy beloofde, dat de regering met alle macht het program van de „juni- weg" van 1953 zou uitvoeren. Dit om vatte de democratisatie van het land op alle terreinen van de partij en het openbare leven. Tot het program be horen voorts, aldus Nagy, de ontwik keling van het socialisme overeenkom stig de eigen omstandigheden, de ver werkelijking van de Hongaarse natio nale doelen en verbetering van het levenspeil van het volk. Voor de uit voering van dit program was echter in de eerste plaats orde en rust nodig. De eerste en belangrijkste taak noem de Nagy consolidatie van de toestand. Het orgaan van de Italiaanse com munistische partij, Unita, meldde uit Boedapest, dat een reusachtig stand beeld van Stalin (ongeveer acht me ter hóóg) „gevaarlijk wankelde, doch Biet omviel" toén het door een menigte werd aangevallen. Betogers probeer den hft beeld_met stalen kabels om te .trekken. De kabels braken. Zij maakten ook gebruik van snijbran ders doch eveneens zonder succes. Een aantal betogers was op het dak van een gebouw voor het standbeeld geklommen en verwijderde een grote rode vlag. De correspondent beschrijft ook een aanval op het radiogebouw, waarbij betogers een vrachtwagen ge bruikten om de deur van de hoofd ingang te rammen. De politie verjoeg de aanvallers met traangasbommen. Demonstranten staken de vrachtwa gen in brand en klommen door de ramen het gebouw binnen. Ook scho ten zij op de politie. Deze slaagde er tenslotte in de indringers te verdrij ven. Radio-Belgrado meldde gisteren middag. dat een eerste groep van 120 opstandelingen, die witte vlaggen met zich meevoerden, zich in het centrum van Boedapest bij de brug over de Donau naar het stadsdeel Boeda hadden overgegeven aan soldaten en politie. De Rtissische maarschalk Rakossov- sky, door Gomulka en de zijnen uit het Poolse partijcomité gewipt, zal met gemengde gevoelens de Zuid- slavische delegatie hebben ontvan gen, die in Warschau te gast was. Maar hoe dan ook, hij ontving ze en zijn gezicht bleef in een vrien delijke plooi. Geheel in de stijl die Kroestjev heeft gedecreteerd. Op de foto ziet men Rokossovsky in ge sprek met de leider van de Zuid- slavische delegatie, Stambolic. Het radiostation maakte bekend, dat voornamelijk in het centrum van de stad is gevochten. In de buitenwijken werden een aan tal fabrieken uren door troepen bele gerd. voordat de arbeiders daarin zich overgaven. De dienst van de volksgezondheid in i Boedapest heeft de bevolking om me- De gemeentelaad^van^ Bodewerking verzocht bij ..de pogingen Bij het begin van de Tweede Kamerdebatten over de rege ringsverklaring heeft gisteren mr. Oud, mede namens de fractie voorzitters van de K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H de volgende ver klaring afgelegd: „De publikaties in de pers in binnen- en buitenland omtrent hetgeen men de „kwestie Soestdijk" is gaan noemen, hebben in ons land een ern stige verontrusting gewekt. Het betreft hier een aangelegenheid, waar bij de hoogste belangen van ons koninkrijk zijn betrokken. Zij kan daar om niet gezien worden als een zaak. die alleen de draagster van de Kroon persoonlijk raakt en waarvoor haar raadslieden geen verantwoor delijkheid dragen. Wij vertrouwen, dat het kabinet zich die verantwoor delijkheid ten volle bewust is en dat, met name ten aanzien van de inrichting van het Huis der Koningin, de maatregelen zullen worden genomen, die in het belang van de ongereptheid der Monarchie nood zakelijk blijken". De enige die in de algemene beschouwingen deze zaak aanroerde was de communist de Groot. Hij vroeg een openbare behandeling, waarin de rege ring een verklaring zou geven en was van mening dat dient -te worden onderzocht wie heeft medegewerkt aan het verspreiden van mededelingen over zogenaamde abdicatieplannen. Dr. Drees heeft medegedeeld, dat hij vandaag zijn antwoord aan de Kamer zal aanvangen met een verklaring na mens de regering over de kwestie Soestdijk. De opperbevelhebber van het Jor daanse leger, generaal-majoor Aly Nuwar, heeft meegedeeld dat Egypte, Jordanië en Syrië een verenigd op perbevel hebben ingesteld. Het staat onder leiding van de Egyptische mi nister van Oorlog, generaal-majoor Abdel Hakim Amer en zal in wer king treden in geval van een oorlog met Israël. Nuwar zei ook dat Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië aan Jordanië hetzelfde bedrag hebben aangeboden dat dit land thans in subsidies van Engeland krijgt. Het aanbod geldt voor tien jaar. Koning Hoessein heeft te kennen gegeven dat het verdrag tussen Jor danië en Engeland „wellicht gewij zigd" zal moeten worden. heeft meegijficeld. aai ae uevui^sgeWonden naar ziekenhuizen zich met bezorgd behoeft te maken:, over de voedselvoorziening, hoewel j de contra-revolutionaire acties grote! schade" hebben veroorzaakt. j Zodra de orde was hersteld zouden de winkels weer geopend worden. I De arbeiders van de grote fabrie- j ken hebben gewapende eenheden ge vormd om hun fabrieken en machi nes te beschermen, aldus radio- Boedapest. te Gomulka, de nieuwe leider van de technische school van Warschau. Zij Poolse communistische partij, heeft trokken weg onder het schreeuwen woensdag op het Stalinpiein te War- van „Weg met de Russen", schau eenimmense menigte toege- Het reisverbod voor de westelijke sproken. militaire missies te Potsdam (Oost- Duitsland) in de Poolse grenszone is Hij zei onder meer: „Het hangtopgcheveu, slechts van ons af hoe lang de mili-j jn poznan z;jn dinsdag 94 gevange- i taire specialisten en adviseurs van de nen vj geiaten op grond an het' Sovjet-Unie in Polen blijven. Wij heb-felt daJt de aanWachten tegen hen ben van Kroestjev de verzekeringworden herzien. Het betreft mensen, ontvangen, dat de Sovjetrusslsche ie- die in verpand met de opstand van gers in Polen binnen twee dagen naar Poznan gevangen zijn gezet, hun bases zullen terugkeren. Kroest- l jev zou# zich geheel verzoend heb- «wMWMHRnRaMHMWBH Volgens hét eerst* ooggetuigever- haal over de betogingen van dinsdag begonnen de gevechten, toen een me nigte, die in koor leuzen riep als: „het Sovjet-leger moet verdwijnen'!, „volg Polens voorbeeld" en „wij zwé ren dat wij nooit slaven zuilen zijn" opdrong naar het radiostation van Boedapest, dat door de politie werd bewaakt. De Hongaarse militairen schenen zich over het algemeen buiten de strijd te houden. Het merendeel van hen had. volgens ooggetuigen de communistische kentekens van zijn kwartiermuts gerukt. Op straat lagen talloze vlugschriften met leuzen als ..bevrjjd ons land van het Russische juk." De radio zond persoonlijke oproe pen'" uit om jongeren te bewegen, de I strijd te staken en naar huis terug te keren. Zo deelde een man zijn zeventienjarige zoon mèe. dat zijn moeder een hartaanval had gehad en dat hij. als hij- haar nog levend wilde zien, direct naar huis moest komen. Ook werd een boodschap uitgezon den van de kortelings vrijgelaten mgr. Gróesz. Hij zei: ;,Wij veroorde len moord en vernieling en hopen dat onze gelovigen daar geen deel aan nemen." Het Indonesische kabinet heeft be sloten de huidige status van de olie velden in noord-Sumatra te handha ven en deze niet terug te geven aan de B.P.M., die de olievelden vóór de tweede wereldoorlog exploiteerde. De laatste van de vijf ontsnapte jongelieden, die zondag uit de jeugd gevangenis te Zutfen ontsnapten, i's nu óók gegrepen. Het was de 22-jarigs J. van S. Hij werd door de Hilver- sumse politie gearresteerd. Men trof de jongeman aan in een zomerhuisje tussen Hilversum en Loosdrecht. Hij wist zich nog uit de voeten te maken maar de Hilversumse politie zette de omgeving af en toen was het voor de vluchteling verloren spel. De laatste dagen bleek hij te hebben rondgezworven in een gestolen auto. Zijn maaltijden had hij bij elkaar ge stolen. In Sleeswijk-Holstein (West-Duits land) zijn woensdag 25.000 arbeiders in de staalindustrie in staking gegaan om eisen voor een hoger loon en eetx langere vakantie kracht bij te zétten. Op zestien ondernemingen, waaronde» elf werven, ligt het werk stil. V... zouc ben met de toestand. Deze mededelingen werden met groot enthousiasme ontvangen. Min der enthousiast was men toen Gomul ka verklaarde, dat op de zitting van hét centrale comité van de partij, besloten is dat de banden met de Sovjet-Unie zullen worden gehand haafd. De betrekkingen tussen de communistische partijen en landen van het socialistische kamp moesten niet -v.èrkeerd begrepen worden. Na de massavergadering op het Stalinpiein verzamelde zich een me nigte van ongeveer 2000 mensen, hoofdzakelijk studenten, voor de poly- (Advertentie) Als de blaren bij duizenden sneven En de herfstkilt ons weer gaat omgeven, Zeg dan- niet m mineur: ..Winter staat voor de deur", TrP geeft altijd weer zon in het leven. 'n TIP VAN BOOTZ uiA. nr. L. v. W., A'dam on tv. 1 fl. TIP 4- 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Het systeem van de melk-ga- rantieprijs aan de boer moet veranderd worden. Dit is een van de conclusies van een SER- advies aan minister Mansholt. Totnutoe wordt voor alle geprodu ceerde melk een garantieprijs gege ven. De SER stelt zich primair op het standpunt, dat gestreefd moet wor den naar een zo groot mogelijke netto opbrengst van de seetor van de melk veehouderij in het nationale produkt. Daarnaast dient een redelijk bestaan voor de individuele melkveehouder bevorderd te worden. In dit verband acht demeerder heid uit de SER het wenselijk slechts voor een deel vin de melkproduktie (af te lezen op een basisperiode) een garantie te gaan geven. Daarnaast zouden dan maatregelen moeten worden genomen om tot ver betering van de produktiestructuur te geraken. De garantieprijs zou zodanig moeten worden vastgesteld, dat aan boeren op goed gelelde, sociaal en economische verantwoorde bedrijven een minimum inkomen wordt verzekerd. Voor bedrijven, die onder minder gunstige omstandigheden produceren, dient de doelstelling van het bevor deren van een redelijk bestaan voor de producent te worden verwezenlijkt door aanvullende voorzieningen Voorts wordt juist geacht om de verrekenprijs van melk (welke de bij drage bepaalt van de consumptiemelk in de opbrengst van de totale melk plas), iets te verhogen. (Van onze Haagse correspondent.) De Kamer heeft de nieuwe regering met een gereserveerde welwillendheid beoordeeld. Algemeen was het oordeel, zoals bij de algemene politieke beschouwingen gisteren is gebleken, dat de regeringsdaden moeten worden afgewacht. Over h'et resultaat van de langdurige kabinetsformatie was men niet opgetogen. Prof. Oud, wederom leider van de oppositiepartij, vond dat we nu eenmaal zitten met de heren en dat er geen muziek meer in zit. Verandering komt er toch niet. Anderen, zoals prof. Romme, waren bereid tot iets milder oordeel, al was dit bij de katholieke fractieleider niet vrij van spot. „Aan het eind van de formatiepo ging was er door de weigering van de C.H.U. om met de A.R. en de K.V.P. samen te werken nog slechts de keuze tussen twee noodwoningen: ofwel de terugkeer van een regering Drees, ofwel een zakenkabinet, aldus prof. Romme. Men moest wel het eer ste kiezen. Een zakenkabinet betekent immers: Geheel geen vertrouwensbasis tussen regering en parlement". Evenals de héren Bruyns-Slot (A.R.) en Tilanus (C.H.) stelde ook prof. Romme vast, dat zijn fractie zich haar vrijheid ten opzichte van de daden van het kabinet voorbehoudt. Mr. Bur ger (P.v.d.A.) was uiteraard aanmer kelijk milder gestemd ten aanzien van zijn eigen schepping. Hij stelde echter als voorwaarde voor de medewerking van de P.v.d.A. dat de Kamer het re geringsprogram geen hors d'hoeuvre moet maken en er de bijzondere lek kere hapjes uitpikken. Men zal het een met het ander moeten savoure ren anders komen er moeilijkheden van de zijde van de socialisten. Brede basis Belangrijk was de uitspraak van prof. Romme, dat thans de vraag ge steld moet worden of de brede basis nog wel bereikbaar is. nu de menings verschillen tussen de partijen duide lijker en van meer principieel karak ter worden. Het bewijs daarvoor was voor prof. Romme de strijd om de bezitsvorming. De socialisten zeggen: Wij willen geen bezitsvorming, maar mensvorming. De K.V.P. stelt daartegen dat wij bezits vorming willen omdat dat noodzake lijk is voor de mensvorming. De rede van prof. Romme bracht in de dis cussies een strijdvaardig element, dat min of meer in tegenstelling stond tot de meer vredelievende toon die ande ren hadden laten horen. Mr. Burger had zich een uitlating veroorloofd over het gooien met stink bommen tijdens de verkiezingsstrijd, waarbij hij een verband trok tussen deze onregelmatigheden en uitlatingen van de Nijmeegse prof. F. Duynstee. In een levendig intermezzo, waarbij rode interrupties door de Kamer knet terden, werd deze uitlating door prof. Romme een „kreet voor de tribune" genoemd. De regeringsverklaring waar het debat officieel over ging, noemde prof. Romme de stoffering van de „noodwoning Drees", die geen slechte indruk maakte al is dan ook alles op afbetaling gekocht, en moeten we maar afwachten wat er weer uit wordt ge haald." Maar hij begreep dat alles een beetje rommelig en haastig was inge richt-. Over de procedure van de ka binetsformatie werd gesproken door de professoren Oud en Romme. De eerste wilde een al te nauw contact met de fractie vermijden om de za ken v.lotter te doen verlopen. Prof. Romme waarschuwde tegen uitscha keling van overleg met de fractie voorzitters dat zijns inziens een ver lies van de parlementaire invloed met zich mee zou brengen. Zilveren medaille Over de verkiezingsuitslag was prof. Romme wel tevreden wat de KVP betreft. Hij voelde zich als de drager van de zilveren medaille en zou deze onderscheiding ten volle waarderen al was er een ander die de gouden medaille had gewonnen. De gevoelens van prof. Romme ten aanzien van de verkiezingsuitslag in het algemeen waren gemengd. Het verlies van de prot. christelijke par tijen achtte hij een nadeel. Prof. Oud was tevoren reeds tot de conclusie gekomen, dat er van doorbraak van uit de K.V.P. naar de P.v.d.A. geen. sprake was. Hij maakte het volgende optelsommetje: 'De PvdA heeft' twee stemmen gewonnen van de CPN als gevolg van de Russische politiek en drie stemmen van de prot. christe lijke partijen. Daarentegen hebben de socialisten een stem verloren aan de KVP die verder de steun verwierf van de -vdormalige KNP. 1 In de haven van Brest, Frankrijk, raakte het 33.000 ton metende Ame rikaanse vliegdekschip „Antietam" op een zandbank. Het schip zotl maandag a.s. een bezoek brengen aan Rotterdam. Op de foto ziet men het gestrande schip (links) terwijl sleepboten het met man en macht proberen vlot te trekken. Ook gisteren was het in Noord- Afrika nog onrustig, als gevolg van de arrestatie der vijf Algerijnse ver zetsleiders door de Fransen. In da stad Tunis werd alles weer normaal, maar de bevolking van Tripolis, de hoofdstad van Lybië, betoogde ge welddadig tegen het „Franse impe rialisme." De stad stond ook in hel teken van een -lgemene staking. Duizenden betogers trokken door da straten van Tripolis en gooiden stenen naar Franse, Britse en Amerikaanse auto's. Portretten van de gearresteer de opstandelingenleider Ben Bella werden demonstratief meegedragen en de ruiten van de Britse ambas sade sneuvelden. De politie moest krachtige maatregelen nemen om te voorkomen dat betogers het gebouw van de Franse ambassade binnen drongen. In de Marokkaanse stad Meknes zijn tijdens de onlusten van dinsdag avond 27 Europeanen op beestachtige wijze vermoord. Rond de stad stak het gepeupel meer dan 20 Franse boerderijen in brand. Twee van de gearresteerde Alge rijnse verzetsleiders zouden volgens de Algierse politie belangrijke ont hullingen hebben gedaan. De mannen droegen „een volledig dagboek van de Algerijnse opstand'' bij zich.

de Stem | 1956 | | pagina 1