REGERINGSVERKLARING is zonder grote verrassingen POLITIEKE BRIEVEN maar EAU DE COLOGNES Auto-bel WYBERT dit is Uw kans Uw oude apparaat te vervangen! Chefarine „4' DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 Beste Eduard Kwestie-Soestdijk en Kabinet - Gelukkig de brede basis - De nieuwe Kamer en de taak van haar leden - Mogelijkheden en onmogelijkheden Pieter 4 mice Pieter Eduard RYNBENDE 4^ beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Priester in Algerië doodgeschoten BOEKENPLANK Voetbal als spel en als sport In een uitvoerige regerings verklaring heeft dr. W. Drees de Tweede Kamer ingelicht over program en voornemens van t vierde door hem geleide Kabi net. Ziehier de voornaamste punten: BUITENLANDSE ZAKEN. Aan de minder ontwikkelde landen moet op grote schaal technische bijstand wor den verschaft. De regering is een voorstandster van zo spoedig moge lijke oprichting van een internationaal fonds tot financiering van mvesteun- gen, zoals neergelegd in het Plan tot oprichting van een Speciaal Econo misch Ontwikkelingsfonds der Ver enigde Naties. De hulp zal bij voor keur geleid moeten worden vanuit multilaterale organisaties, waarin de ontvangende landen op voet van ge lijkheid met de gevende landen zijn vertegenwoordigd. In Europees en Atlantisch verband zal de regering de ontwikkeling der reeds in gang gezette samenwerking zo krachtig mogelijk blijven bevorde ren. In de NAVO zal nog meer dan te voren de aandacht moeten worden ge richt op het versterken der politieke samenwerking en het verkrijgen van een zoveel mogelijk eensgezind be leid voor haar leden. DEFENSIE. Terwijl in de laat ste jaren op de begroting uitgetrok ken bedragen voor de defensie in ver band met de stijging der lonen en prijzen verhoogd zullen moeten wor den, zullen de werkelijke uitgaven, waarvoor tot nog toe mede uit gelden van vorige dienstjaren werd geput, geleidelijk verlaging ondergaan. Omtrent de redelyk te achten Ne derlandse defensiebydrage zal over leg met de NAVO worden gepleegd. EUROPESE SAMENWERKING. De regering zal, zoveel in haar ver mogen ligt, de totstandkoming bevor deren van de verdragen tot oprichting van een Europese Gemeenschappe lijke Markt ei van een Europese or ganisatie voor de ontwikkeling der kernenergie (Euratom), waarover thans te Brussel wordt onderhandeld. De Europese samenwerking zal ook in ruimer verband dan de zes landen van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal met kracht worden Niet onder het motto Terug naar de oude tijd" maar om het ver keerslawaai tot een minimum te beperken zijn in Berlijn bellen in de handel die men op zijn auto kan monteren. Wanneer men op een knopje op het dashbord drukt gaat de bel één keer over. De klank is luid genoeg voor de voetgangers, maar maakt aanzienlijk veel min- der lawaai dan de traditionele claxonOp de foto ziet men een gemonteerde bel (Advertentie) bevorderd. De regering denkt daarbij aan het versterken van de banden met het Verenigd Koninkrijk binnen de Westeuropese unie en, in ruimer kader, aan een nauwere aaneenslui ting van de vijftien landen van de Raad van Europa. De regering heeft goede hoop, dat het zal gelukken de nog hangende kwesties tussen Nederland en de Duitse Bondsrepubliek tot een bevre digende oplossing te brengen. BETREKKINGEN MET INDO- NESIë. Wij staan voor het feit, dat Indonesië zich veroorlooft gel dende internationale jvereenkomsten, die tot stand zijn gekomen onder medewerking van een commissie van de Verenigde Naties, eenzijdig te ver breken en verplichtingen te annule ren, terwijl bovendien bij ons volk verontwaardiging is gewekt door de rechteloosheid, waarvan verschillen de onzer landgenoten daar te lande het slachtoffer zijn. Ook worden de normale diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen door Indone sië belemmerd. Bij de stelling van Indonesië, dat deze maatregelen zijn gegrond op de omstandigheid, dat het vijf jaar lang vergeefs gepoogd heeft door overleg met Nederland een wijziging in de verdragsverhouding te bereiken, wordt verzwegen, dat in 1954 onder het bewind van het eerste kabinet Ali Sastroamidjojo tussen beide landen een protocol is gesloten, waarbij in belangrijke mate aan In donesische wensen werd tegemoet ge komen. Eventuele aanwijzingen, welke er op zouden kunnen duiden, dat de Indone sische regering wezenlijk bereid is mede te werken aan herstel van een goede verstandhouding, zal de rege ring uiteraard niet verwaarlozen. BENELUX. De vorming van de gemeenschappelijke markt binnen het kader van de Benelux vindt gestaag voortgang. Het feit, dat nog dit jaar Nederland, België en Luxemburg ge meenschappelijk zullen optreden in handelsbesprekingen met andere lan den, moge in dit verband als een ver blijdend symptoom worden genoemd. Het streven der regering is erop gericht binnen afzienbare tijd het verdrag inzake de Economische Unie, dat de lotsverbondenheid tussen Bel gië, Nederland en Luxemburg zal be zegelen, te doen tot stand komen. De regering zal met de Belgische regering in overleg treden over de kwesties van het kanaal van Terneu- zen naar Gent en de Stop van Ter- naaien. Verschillende belangen van weste lijk Noordbrabant vereisen een spoe dige regeringsbeslissing. Met het oog daarop is het noodzakelijk dat op korte termijn een beslissing wordt genomen over de voorstellen van de heren Steenberghe en Van Cauwe- laert met betrekking tot de Scheïde- Rijnverbinding. De regering zal zich ook hierover met de Belgische rege ring verstaan. NIEUW-GUINEA. Nederland zal op de basis van de bestaande rechts orde een zodanige ontwikkeling van dit gebied bevorderen, dat de moge lijkheid van toepassing van het be ginsel van zelfbeschikking wordt be spoedigd. Voor de vervulling van deze taak zal worden gezocht naar nieuwe vor men, waarbij aan de decentralisatie gedachte een ruime plaats wordt toe gekend en aan missie en zending, hun geestelijke en culturele taak vervul lende, d-^ grootst mogelijke zelfstan digheid wordt gelaten. KERNENERGIE. De snelle ontwik keling op kernenergetisch gebied maakt het noodzakelijk te komen tot de opstelling van een meerjarig pro gramma, waarbij bijzondere aan dacht zal worden gegeven aan de bouw van kernenergiecentrales ten behoeve van de elektriciteitsvoorzie ning. Voor de verwezenlijking van zulk een programma zullen zowel de Nederlandse wetenschap als de stich ting Reactorcentrum Nederland, de elektriciteitsproducenten en de Ne derlandse industrie een belangrijke taak kunnen vervullen. Daartoe is het noodzakelijk, dat de regering beschikt over bevoegdheden om recht te doen wedervaren aa*i de talrijke belangen die met de toepas sing der kernenergie zijn gemoeid. Een ontwerp-atoomwet wordt daar om voorbereid. ECONOMISCHE POLITIEK. Een con j unctuurpolitieke correctie op deze structuurpolitiek is gewenst, in dien en voorzover in de volkshuishou ding de bestedingen de middelen drei gen te overtreffen en de expansie in het bedrijfsleven tot te grote span ningen aanleiding geeft. Bij zulk een afremmen zullen alle bestedingscate gorieën onder het oog moeten wor den gezien. De middelen van con junctuur- en structuurpolitiek moeten bij voorkeur van globale aard zijn. Fysieke controles zullen slechts in speciale gevallen mogen worden toe gepast. Het verloop van lonen en prijzen biyft grote aandacht vragen. Gege ven de recente loonsverhogingen en de aanpassing aan het loonniveau, die in 1957 moet worden verwacht, is uiterste waakzaamheid met be trekking tot ons prijspeil geboden. De vraag welke concrete maatrege len op het financiële en fiscale ter rein uit de centrale doeleinden zullen voortvloeien kan bij de algemene fi nanciële beschouwingen nader ter sprake komen. De vraag of, en zo ja welke, over heidsinvesteringen in het kader van een evenwichtige afremming van alle bestedingscategorieën kunnen worden verminderd of getemporiseerd, wordt onderzocht. Met betrekking tot de andere uitgaven zal de efficiency en soberheid in de overheidsdienst krachtig worden bevorderd, mede opdat, voor de periode van hoogcon junctuur, de totale uitgaven van de staat minder zullen toenemen dan het nationale inkomen. Een onderzoek zal worden Inge steld naar de wenselijkheid en uit voerbaarheid van een belasting op rechtstreekse vermogensvermeerde ringen, waarbij ook onderzocht zal worden in hoeverre hierbij rekening zal zijn te houden met vermogensver- liezen. LANDBOUW. Door middel van cultuurtechnische werken en verbe tering van bedrijfsgebouwen moet door overheid en bedrijfsleven een structurele aanpassing van de land bouw aan de zich wijzigende omstan digheden worden bevorderd. Voorts zal worden gestreefd naar de sane ring van onrendabele kleine bedrij ven door gebruikmaking van nieuw gewonnen grond of tot dit doel aan gekochte gronden. Wettelijke maat regelen zullen worden voorgesteld ter voorkoming van versnippering van bedrijven, waar herverkavelingen en saneringen hebben plaats gevonden. Blijvende voorzieningen dienen te worden getroffen tot prijsbeheersing der landbouwgronden. De regering zal een spoedige wettelijke regeling van het landbouwonderwijs bevorde ren. Haar streven blijft verder gericht op behoorlijke bedrijfsuitkomsten op goed geleide, sociaal-economisch ver antwoorde bedrijven. Te dien einde zullen de kostprijs berekeningen worden herzien en zal met name aandacht worden geschon ken aan de vraagstukken van de eigenaarslasten en de beloning van de arbeid van de boer. Prijsverhoging van enkele land- bouwprodukten of verhoging van het nadelig saldo van het landbouwegali- satiefonds of beide zullen hiervan het onvermijdelijk gevolg zyn. (Advertentie) Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met De regering overweegt nog, welke keuze uit de verschillende mogelijk heden moet worden gemaakt, ook met het oog op de consequenties voor prijs- en loonbeleid, in verband met de monetaire en budgetaire situatie. WONINGBOUW. Ook het nieuw opgetreden kabinet is van oordeel dat aan de woningbouw een hoge prioriteit moet worden toegekend. Daarbij zal er voor moeten worden gewaakt, dat de bouw van woningen voor arbeiders en kleine middenstan ders niet een te klein gedeelte van de woningproduktie gaat vormen. In verband hiermede zal aan de bouw van woningwetwoningen ten behoeve van deze categorieën der bevolking bijzondere aandacht worden geschon ken. Ter bevordering van de totstandko ming van een zo groot mogelijk aan tal woningen zal moeten wordert ge streefd naar modernisering van het bo iwapparaat en naar grotere con tinuïteit in de bouw. De regering zal daarom opdrachtgevers, aannemers en bouwondernemers blijven stimule ren om bij voortduring in deze rich ting werkzaam te zijn. Zij zal initia tieven op dit gebied krachtig steunen o.a. door het verlenen van medewer king aan grote woningbouwopdrach ten. HUREN. Een voorstel tot ver hoging van de huren der vooroorlog se woningen met 25 pet. zal op korte termyn by de Staten-Generaal wor den aanhangig gemaakt. Enkele ca tegorieën van gedurende en na de oorlog gebouwde woningen, waarvan het huurpeil momenteel op het ni veau van de vooroorlogse woningen ligt, zullen mede in de huurverho ging worden betrokken. Tegelijk met het voorstel tot huur verhoging zal een wetsontwerp wor den ingediend, krachtens hetwelk ge durende tien jaren 50 pet. van die verhoging door de eigenaar van een verhuurde woning op een geblok keerde rekening moet worden gestort. Naarmate de situatie op de arbeids markt het mogelijk maakt om behal ve aan de nieuwbouw, ook aan ver nieuwing en verbetering van bestaan de woningen meer aandacht te schen ken, zal deblokkering der ingeschre ven bedragen kunnen geschieden naar rato van de bedragen, welke de eige naar voor vernieuwing en verbete ring van de desbetreffende woningen heeft besteed. SOCIALE POLITIEK. De vol gende regelingen worden voorbereid: Een kinderbyslagregcling als volks verzekering, van het derde kind af, met een aanvullende regeling voor de groepen, die tot dusverre al van het eerste kind af kinderbijslag ont vangen. Een tvettelyke verzekering voor we duwen en wezen, eventueel voorafge gaan door een noodregeling. Herziening van de invaliditeitswet en de ongevallenwet. Voortzetting van unificatie, - codifi catie en vereenvoudiging der sociale verzekering. i Wettelijke regeling van het zieken fondswezen. Gehandhaafd zal worden de moge lijkheid tot loondifferentiatie met be heersing van de lonen binnen de gren zen gesteld door de centrale doelein den van het sociaal-economisch be leid. Geleidelijke verwezenlijking van ge lijke beloning van mannen- en vrou wenarbeid zal worden bevorderd. De verdere ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie za krachtig worden gestimuleerd, op dat deze binnen redelijke termijn over de gehele linie van het bedrijfs leven wordt verwerkelijkt. BEZITSVORMING. Ter bevorde ring van de bezitsvorming wordt ge dacht o.a. aan reeds ingediende of voorbereide voorstellen inzake eigen woning, toekennen van premies aan jeugdige spaarders en een spaarre geling ten behoeve van het over heidspersoneel, bevordering van het bouwsparen overeenkomstig wetsont werp 4273 (voorzieningen met betrek king tot werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen) met uitbreiding van de daarin voorziene maatregelen tot werkgeversbijdragen in andere na der aan te wijzen op duurzaam bezit gerichte werknemersspaarfondsen. Voorts zal naar gelang van de ervaringen, met deze voorzieningen in de praktijk opgedaan, onderzocht worden of die gevolgd zullen worden door andere maatregelen van soort gelijke strekking ook voor andere groepen. Bevordering van winstdeling met spaarregeling, zowel voor de bezits vorming als ter vermijding van infla- tore spanningen zal worden overwo gen. Vervanging van de armenwet door een wetgeving op de maatschappelij ke zorg en het maatschappelijk werk ligt in het voornemen. Hangende de voorbereiding hiervan zal op korte termijn een wetswijziging worden aanhangig gemaakt tot beperking van de verhaalsmogelijkheid. MIDDENSTANDSPOLITIEK. Op het gebied van de middenstand zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid ener wettelijke re geling ter bevordering van vrijwil lige sanering met medewerking van de overheid. Wettelijke maatregeleh tot groter bescherming van huurders van bedrijfspanden zullen in overwe ging worden genomen. Middenstandsvoorlichting, ook be- drijfstaksgewijze voorlichting door 't georganiseerde bedrijfsleven, zal krachtig worden bevorderd. Medewerking zal worden verleend aan een raad voor midden- en klein bedrijf. Een wettelijke regeling van het mid- denstandsonderwijs wordt voorbereid. ONDERWIJS. Bij de onderwijs politiek staat voorop, dat, teneinde een sluitend geheel van onderwijs voorzieningen te krijgen, allereerst een wet op het gehele voortgezette onderwijs tot stand moet worden ge bracht, waarin op de grondslag van de in de onderwijsnota's neergelegde denkbeelden naast het huidige middel baar, voorbereidend hoger en nijver heidsonderwijs, ook het voortgezet ge woon lager onderwijs en het uitge breid lager onderwijs een plaats vin den. Tegelijkertijd vereist de lager- onderwijswet een aanpassing als wet op het basisonderwijs. Ook het hoger onderwijs eist een nieuwe wettelijke regeling, Aan de commissie - s'Jacob zal worden ver zocht om ter bevordering van gelijk waardige ontwikkelingsmogelijkheden voor alle instellingen van openbaar en bijzonder hoger onderwijs haar werkzaamheden zoveel mogelijk te bespoedigen. Geleidelijke verlaging van het klas segemiddelde is in voorbereiding. Daarna zal verlenging van de leer plicht worden voorbereid. Het is de bedoeling verder te gaan met afschaffing van schoolgeld en het beurzenstelsel uit te breiden. Een onderzoek zal worden ingesteld naar herziening van de beheersvorm van het openbaar onderwijs ter ver sterking van de invloed der ouders, met behoud van het overheidskarak ter. Een wettelijke regeling van streeks gewijs vastgestelde spreiding van de schoolvakanties zal worden voorbe reid. (Advertentie) Zelfs dit goedkope apparaat is technisch beter. Gevolg: zachter scheren en het mesje gaat langer mee. Dit apparaat tn 2 Blauwt Gillette mesjet voor maar 1 gulden j „goeie" lorgen begint met De kwestie-Soestdijk, welke ik een vorige brief als terloops aan haalde, heeft nu, ik zou haast zeg gen, een tragische actualiteit ver kregen door publicaties en commen taren van de vorige week. Daar wordt ook bij ons in de provincie heel en heel veel over gesproken. Het vervelende is vooral, dat van sensatieverhalen, hoe krachtig ook tegengesproken, altijd iets blijft hangen. Dat zegt men nu wel van regeringszijde, maar.Er wordt van officiële zijde trouwens niet al tijd heldere taal gesproken. De communiqués laten voortdurend nog vragen en twijfels open. Er heerst een zekere publicistische on beholpenheid, waardoor er ook nog al eens te laat wordt gesproken. Tekenend vind ik, dat de commu nisten in het geval zitten te wroe ten en scheidslijnen gaan trekken tussen een anti-Navo-groep en een pro-Navo-partij. En dat met be trekking tot het Koninklijk Huis. de grote samenbindende kracht in ons volksleven. Er moet toch een weg gevonden kunnen worden, om iedere schaduw of schijn van twij fel aan deze samenhorigheid te ver wijderen. Hier ligt de taak voor de nieuwe regering, welke niet ge makkelijk, maar noodzakelijk is. Ik wil je wel bekennen, dat ik ten overstaan van deze ontwikkeling toch wel blijben met de politiek- brede samenstelling van het kabi net. Een ander constructie, waarbij een of andere grote partij in de op positie was geplaatst, zou aan de re gering. die in deze kwestie een taak heeft, niet het gezag en het vertrouwen verlenen, welke ze be hoeft. Zo zie je, ik ben nog niet eigenwijs genoeg, om ook nog eens wat te kunnen leren van de gebeur- tenissen. Overigens zal nu wel gauw het parlementaire rad gaan draaien. De fracties zijn beter geëquipeerd dan vroeger nu ze vijftig procent op slag hebben gekregen, de commu nisten zelfs meer. In de K.V.P.-frac- tie zie ik een aantal nieuwe figuren, waarvan ik goede verwachtingen heb. Anderen zijn voor mij een on beschreven blad en ik wil er het beste van hopenIn ieder geval zul len de dames en heren nu moeten waar maken, dat deze Kameruit breiding nodig was. Als het maar niet uitloopt op nog meer praten zonder groter resultaat Dag, Laat ik je meteen zeggen, dat ik hartgrondig onderschrijf, wat je stelt over de taak van het Kabinet met betrekking tot de kwestie- Soestdijk. Na het optreden van de heren van Maasdijk en van Hee keren, vooral van eerstgenoemde, is dan ook een onderzoek gelast. En ik kan me best voorstellen, dat dr. Drees de zaak in de regeringsver- verklaring niet onvermeld laat. Wat hij er van zal zeggen kan men niet bevroeden; dat het een gedetail leerde uiteenzetting zal worden lijkt me echter niet waarschijnlijk Wel verwacht ik, dat de parlemen taire redacteuren van de zijde van de premier vertrouwelijk zoveel zullen horen, dat verantwoorde be richtgeving in de pers gewaarborgd is. Zou dit n.l niet geschieden, dan blijft de kwestie-Soestdijk een bron van verwarring ten nadele van ons volk, van ons aanzien in het buiten land en van de verbondenheid der Nederlanders met het Huis van Oranje. En nu gaat het parlement weer draaien. Deze week de algemene beschouwingen, waaruit wellicht voor de toekomst lijnen getrokken kunnen worden. Dan de fractie voorzitters aan het woord, de grote dagen van het parlementaire jaar. Het is jammer, dat in de Tweede Kamer de uitbreiding dan nog niet haar beslag gekregen heeft. Dat zal op 6 November a.s. gebeuren. Deze uitbreiding_ biedt de frac ties inderdaad goede kansen. Na tuurlijk zal men moeten afwachten, welke rol de nieuwe leden zullen gaan spelen en in hoeverre de oude leden taken zullen willen afstoten. Het eerste jaar zal men daarvan nog niet heel veel kunnen bemer ken. Een jong Kamerlid heeft een redelijke inlooptijd nodig. Maar ik ben het wel met je eens: er zijn met name ook in de K.V.P.-fractie na men bij, die goede verwachtingen wekken. Van bijzonder belang bij de uit breiding is de mogelijkheid van meer contact van meer binding tussen de volksvertegenwoordigers en het volk, dat hen afvaardigde. En dit contact behoort niet alleen te bestaan in het houden van spreek beurten en het vragen beantwoord den of in discussie treden na de spreekbeurt. De Kamerleden zullen op meer manieren naar de kiezers behoren toe te gaan. Zij kunnen zitdagen houden, de kringbesturen kunnen hearings organiseren, op velerlei wijzen is het zo gewenste contact eveneens te bereiken. Indien er inderdaad van gewenst "ontact gesproken moet worden en dat lijkt me alleszins verantwoord, dan moet men ook verwachten, dat niet elke vergadering der Kamer door elk lid wordt bijgewoond. Ook Kamerleden hebben nu een maal niet het vermogen om op twee Dlaatsen tegelijk te zijn. Kamer leden behoren niet alleen hun taak als zodanig te vervullen, zeer velen van hen behoren midden in het maatschappelijke leven te blijven staan. Dan kunnen zij juist goede volksvertegenwoordigers zijn en die naam met ere dragen. Vraag ik te veel van het Kamerlid, Pieter? Ik geloof het niet. Voldoet hij echter aan de genoemde eisen, dan beho ren de kiezers ook begrip te hebben voor de mogelijkheden, die hij bezit èn voor de onmogelijkheden, waar voor hij soms geplaatst wordt. Pieter, houd je taai, met vrien delijke groet t.t. Uit dit Huis stammen ook de beide charmante zusters Tos ca Eau de Cologne en Mascota Eau de Cologne, Over de gehele wereld door de gedistingeerde Vrouw geprezen om haar beschaafde en pittige geur Edel en beschaafd van geur f 1.15 - f 26.- Altijd lente-fris 1 1.60 - 1 22.75 Pittig en opwekkend 12.40 f 14.25 A 56/109 De regering streeft er naar de be moeienis van de overheid op het ter rein van de jeugdvorming, de volks ontwikkeling en de kunst zoveel mo gelijk een wettelijke grondslag te ge ven. JUSTITIE. De voorbereiding van een nieuw Burgerlijk Wetboek zal met kracht worden voortgezet. De toege nomen overheidsbemoeienis ten aan zien van gedragingen in het maat schappelijk verkeer maakt ook voort zetting van de wetgevende arbeid met betrekking tot de verhoging van rechtsbescherming in zaken van ad- ministratief-rechtelijke aard gewenst. Ook op het gebied van het gevange niswezen en van de kinderbescher ming blijft het oog gericht op moder nisering van het rechtsbestel. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid ener herziening van het vennootschapsrecht met het oog op medezeggenschap der werk nemers en ter verbetering van de publieke verantwoording der open vennootschappen. WATERSTAAT EN VERKEER. De uitvoering van het Deltaplan zal de bijzondere aandacht vergen. Het verkeer eist in verschillende opzichten toenemende overheidsacti viteit op. Naast de uitvoering van de economiscne verkeerswetgeving staat het Departement van Verkeer en Wa terstaat voor de taak van bevor dering der verkeersveiligheid en te vens voor die van de aanpassing der verbindingen aan de snelle vermeer dering van het aantal gemotoriseerde eenheden in het wegverkeer. OVERHEIDSPERSONEEL. Met betrekking tot het salarisstelsel van het overheidspersoneel zal aandacht worden geschonken aan de belonings stelsel geldende in het particuliere bedrijf en aan de ontwikkeling van het algemene loonpeil. De regering stelt prijs op zeer spoedige behandeling van de aan hangige voorstellen inzake de pen sioenen. Zij acht maatregelen nodig tot sa nering van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en het spoorwegpen sioenfonds. Het ligt In de bedoeling het verbod van arbeid van de gehuwde vrouw in de overheidsdienst te doen verval len. Wijziging van de in artikelen 125 en 126 der ambtenarenwet 1929 neer gelegde regeling ten aanzien van de materiële rechtstoestand is in verband met de ontwikkeling, die de toepas sing sedert het in werking treden dier wet heeft ondergaan, in over weging. Beslist zal moeten woruen omtrent een meer blijvende regeling ten aan zien van de ziektekosten van het overheidspersoneel. De provinciale wet behoeft wijziging ten gunste van verruiming van pro vinciale bevoegdheden. De regering zal wetsvoorstellen voorbereiden met betrekking tot de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeente voor 1958 en volgende jaren. (Advertentie) imflikii'óég Sc^tébain^ SLOTBESCHOUWING. De rege ring is er zich van bewust, dat het in deze verklaring geschetste pro gram, hoe uitgebreid ook, allerminst alle vraagstukken omvat, waarvoor regering en' volksvertegenwoordiging zich in de naaste toekomst gesteld zullen zien. Anderzijds geeft zü er zich reken schap van, dat het niet zeker is, dat alles wat als wenselijk is aangegeven ook zal worden verwerkelijkt. Economische en financiële omstan digheden kunnen grotere beperkingen opleggen. Reeds dadelijk .moet reke ning worden gehouden met de moei lijke kaspositie en moet gewaakt wor den tegen een inflationistische ontwik keling. De ontwerpen, die in deze verkla ring werden besproken, bewegen zich voor een groot deel op het materiële vlak. De regering wil echter met na druk stellen, dat zij er zich van be wust is, dat wij leven in een wereld van omvorming, waarin het meer dan ooit aankomt op de geestelijke krach ten in ons volk. Zij zal alles in het werk stellen om naar haar vermogen de versterking daarvan te bevorde ren. (Advertenties) Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste mee* «■•at die wordt beschermd door bot bosUeddeel Cboforo* Het bestuur van de Witte Paters in Algiers heeft dinsdag meegedeeld dat de Zwitserse pater Hubert Bru- chez dinsdag op de weg van Port- Gueydon naar Azazga in Algerië is doodgeschoten. In de N.K.S.-serie verscheen bro chure no. 3. Zij werd geschreven door de heer H. Goris, op verzoek van de Nederlandse Katholieke Sportbond en is voorzien van een voorwoord van Ir. H. F. Hopster. De K.N.V.B.-voorzitter, die ook een vooraanstaande functie in de N.K.S. bekleedt wijst er op, dat de vraag ,,waar ligt de grens tussen spel en sport?" zijn*, inziens nimmer scherp geformuleerd en gedefinieerd kon worden. De heer Goris heeft zich in deze brochure beperkt tot het om schrijven van hun fundamentele be gripmatige opvattingen en het be palen van het niveau, waarop zij ge plaatst behoren te worden. Hierbij wordt tevens aangetoond, dat zij in logische en verantwoorde ontwikke ling vloeiend in elkaar over kunnen en moeten gaan. Zijn uiteenzettingen, die diepgaand mogen worden genoemd, bewijzen de onschatbare betekenis en waarde an spel en sport voor mens en gemeen schap. Een zeer lezenswaardige brochure voor ieder die meer intensief zich bezig houdt met de vorming van het individu in en door de sport. Oók dus voor de sportbestuurders en jeugd leiders.

de Stem | 1956 | | pagina 7