Mevr. Bouman doet een boekje open Billy Louise Democratisering van Opperste Sovjet verstopping $9ajgbla<) Pcjiïcm Rechter, overtuigd van onschuld, werd weggewerkt cfe ffuzatta:edie dag SAN O STOL Meningen en Commentaren door B. M. Bower AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO 8 IS ebit! TWEEDE BLAD WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 HET BEDJE GESPREID NIET LANGER DRALEN LANGE STERKE NAGELS Nütklt SOESTDIJK /•fci culemborg! f/. Spreken kan niet meer schaden KROESTJEV KONDIGT AAN: Hoest üw Kind...? Meisjes in Singapore in staking Geef de strijd niet op tegen iter was, Medinos gezonde oor een ndcream ijden en n weten hagelwit Maar de Ier, ook ledinos hondje! se 85 ct 53 ct ilorophyl, be 95 ct DER STEEN ooooooooooooooooooooooooo<xxxxxxx><xxxxxxxxxxx>g<x>o ■c,<>oo<><>o<x>o<xxx><><x><><x><><><x>o<><><><><><><><><><><><><><><>o<><><><><><>oc FR is nu dan eindelijk een rege ring en een regeringsverklaring. Een soort van aanvulling op de troonrede, welke niet anders dan zwevend kon blijven, omdat er op de derde Dinsdag nog geen kabinet was. Na alles wat er over de ka binetsformatie en de daarbij aan de orde gekomen programpunten is gepubliceerd, kon deze aanvullende verklaring eigenlijk weinig nieuws brengen. We zién in de defensiepa- regraaf het bekende compromis Drees: Staf geformuleerd. De huur verhoging van 25 procent voor oude woningen wordt begeleid door een gemitigeerde huurbelasting, zoals afgesproken. Inzake de bezitsvor ming is de formule - Burger, door de K.V.P-fractie niet zonder pijn aanvaard, in de regeringsverkla ring opgenomen. Van de gedifferen tieerde loonpolitiek wordt niet af gestapt. De vraag, of en hoe de na tionale bestedingen moeten worden afgeremd was reeds aan de S.E.R. voorgelegd en het wachten is nu op zijn antwoord. Terzake van het bijzonder Hoger Onderwijs is ook braaf het verkregen compromis overgenomen. Voor zending en missie op Nieuw-Guinea komt de ruimere armslag zoals de K.V.P. verlangde. De P.v-d.A. krijgt de clausule over de gehuwde ambtena res, welke voor Prof. Romme de weg naar de ministerszetel ver sperde, alsmede overweging van een extra-belasting op rechtstreek se vermogensvermeerdering, waar voor dezer dagen België het voor beeld gaf. Er zijn nog meer passages, welke uit het beraad van vier maanden zi.in opgerezen. Zo is dan het reeds gespreide bedje naar voren geschoven. Het Kabinet heeft niet te vrezen, dat men het eruit zal stoten. Een ruime meerderheid is verzekerd. Men mag vaststellen, dat er een vrij indrukwekkende reeks van plannen op stapel staat. Plannen overigens, waarover voor het me rendeel vroeger ook reeds druk ge sproken is. Het verrassende ele ment ontbreekt. Bij dit alles is natuurlijk van de grootste betekenis, of en in hoever re de middelen beschikbaar zullen zijn, om tot concretisering en rea lisering te komen. Over de econo mische en financiële vooruitzichten kan de verklaring allerminst in juichtoon spreken. En in het licht daarvan zijn wel tekenend de zin netjes aan het slot van de verkla ring: „Het is niet zeker, dat alles wat als wenselijk is aangegeven ook zal worden verwezenlijkt. Econo mische en financiële omstandighe den gunnen grotere beperkingen opleggen Voor de verwezenlijking van alle uooie plannen is het bedje dus nog 'et gespreid. Als we dat maar beseffen bij de tuur van dit staatsstuk. jn de regeringsverklaring valt op, dat ten aanzien van het Deltaplan zulk een vaag - algemene verkla ring wordt afgelegd. Er staat niet: de afhandeling van de Deltawet zal met kracht worden bevorderd of zo iets. Neen, er wordt alleen maar gezegd, dat het Deltaplan de aan dacht vergt. Daarentegen wordt er meer concrete taal gesproken met (Advertentie) Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": „Napels die breken NA en splijten hebben \wiK behoefte aan een spe- ciale olie. genaamd NuNale, die onder de napelriem doordringt, snelle groei bevordert en broosheid voor komt.Nu ook in Neder land - 1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk betrekking tot de drie grote water wegenkwesties. De kwesties Gent- Terneuzen en Stop van Ternaaien kunnen, als we de woorden goed beluisteren, spoedig hun beslag krijgen. De onderhandelingen naar aanleiding van het rapport Steen- berghe-Van Cauwelaert zullen nu met enige voortvarendheid worden aangevat, althans van Nederlandse zijde. De Westbrabantse belangen, welke hiermede gemoeid zijn, krij gen nadrukkelijk vermelding. In tussen bestaat niet de indruk, dat men momenteel van Belgische zij de erg happig is op een spoedig ac- coord ter zake. Uit financieel oog punt alleen al ziet men er tegenop als tegen een berg. De Nederlandse regering zal nu trouwens zelf ook een beslissing moeten nemen terzake van het Moerdijkkanaal. Aanvaardt ze het advies Steenberghe-Van Cauwelaert integraal? Of gaan haar gedachten toch meer in de richting van het plan - Van Konijnenburg, waarvoor Zeeland zich onlangs uitsprak? Hoe haar beslissing ook uitvalt, op een eensgezinde openbare mening zal ze zeker niet mogen rekenen. En ook niet op een eensgezind parle ment. Toch is het nodig, dat deze nete lige kwestie nu uit de weg wordt geruimd. Langer dralen is niet ver antwoord. Wachten op een eensge zinde openbare mening zou uitstel tot Sint Juttemis betekenen. '\j\fe vragen ons af, of het Kabinet zijn eerste verklaring voor het parlement niet had kunnen aan grijpen voor een sobere, maar ver helderende verklaring betreffende de kwestie-Soestdijk. Ze houdt nu eenmaal de gedachten in ons volk druk bezig en men verlangt van regeringszijde enig richting-geven inzake deze gedachten. Temeer, nu van bepaalde zijde - de zijde van de heer van Maasdijk - alles wordt ge daan om de vroegere minister Beijen tot een grote zondebok te verklaren. Verder worden er dan nog onvriendelijke dingen gespuid ten aanzien van dfe Parool-journalist die in staat was gangen en wandel van de heer van Maasdijk op de be faamde donderdag van „de lift" te volgen en te signaleren. We kunnen dit alles overigens laten voor wat het is, omdat nu de recherche de hele zaak onderzoekt. Van meer be lang is een principiële vraag, welke is gesteld, de vraag namelijk, of er enige invloed mag worden uitge oefend op de wijze, waarop de Ko ningin haar hofhouding wenst in te richten. De Grondwet zegt immers: De Koning richt zijn Huis naar eigen goedvinden in. De Telegraaf hield dit grondwets artikel aan „Trouw" voor, toen dit blad een andere mening had ver kondigd. Het a.r. orgaan merkt daartegen- op, dat er bij de inrichting van het Huis der Konings dingen aan de orde kunnen komen, die niet maar slechts de 'Koning persoonlijk, maar ook de constitutionele Koning ra ken. d.w.z. de Koning met de mi nisters, welke laatsten verantwoor delijk ziin aan de Staten-Generaal. „Dat is b.v. het geval, wanneer er leden der hofhouding of kamerhe ren in buitengewone dienst zich zo danig gedragen, dat de Koning daardoor in opspraak wordt ge bracht. Dat raakt ons volk als ge heel. Of ook wanneer een Kamer heer in buitengewone dienst een rechtstreekse aanval doet op een minister der Kroon, gelijk nu on langs in „De Telegraaf" is geschied'.' Wij geloven ook, dat het bedoelde artikel geen vrijbrief mag zijn voor leden der Hofhouding om zich publiek over bepaalde kwesties te j gaan uiten of zulke uitingen te in- I spireren. j Het Hof staat zwijgend om de Troon, was een stelregel, welke vroeger algemeen werd gerespec teerd. Helaas is daarin verandering gekomen. (Advertentie) Het enige Katholieke Instituut voor schrif telijk Onderwijs in Nederland o.l.vy Paters Augustijnen Gratis mondeling» lessen De rechter, procureur-generaal en president van de Hoge Raad van Indonesië hebben allang geweten van de onschuld van Jungschlaeger en Schmidt. Dat zei mevrouw Bouman op een pers conferentie. De journalist W. Mooyman, die mevrouw Bouman van de dood heeft gered, toen een woeste menigte haar aanviel, heeft in zijn blad „De Nieuwsgier" de ongelukkige inval gehad deze verklaring fantastisch zo niet leugenachtig te noemen. In een open brief aan de heer W. Mooyman preciseert mevr. Bouman nu nader haar beschuldigingen. Niet alleen de procureur-generaal en de president van de hoge raad, ook andere vooraanstaande gezags dragers, zoals het hoofd van de staats politie Soekamto, vice-premier Roem en vice-president Hatta en enige hoge officieren zijn ervan op de hoogte, dat de zaken tegen de gearresteerde Nederlanders een ,,frame-up" (tevo ren opgezette scène) zijn. Ten aanzien van de procureur-ge neraal en de president van de. hoge raad. die respectievelijk belast zijn met het toezicht op het openbaar mi nisterie en de rechtsbedeling in In donesië en uit dien hoofde kennis dra gen van alle processtukken (en zelfs veel meer) spreekt dat vanzelf. De waanzinnige verhalen, waar het pro ces-dossier uit is samengesteld zijn zo absurd en bovendien zo verward en vol tegenspraken, dat niemand met enig verstand er aan kan gelo ven. Rechter Liem Na lezing van het soortgelijk dos sier in de zaak Jungsschlaeger besloot de met de behandeling van deze zaak belaste rechter, mr. Liem, dan ook, Jungschleger onmiddellijk op vrije voeten te stellen. De uitvoering van dit besluit is door de Indonesische gezagsdragers onmogelijk gemaakt Het was zover, dat mevrouw Jung schleger thuis alles klaar had voor de feestelijke ontvangst van haar man. Maar hij kwam niet en is nooit geko men. Daarna begon de intimidatie van mr. Liem. Hij werd ziek en trok zich terug. Maar de heren Soeprapto en Wir- jono beschikken over heel wat meer I)e eerste secretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unie, 1 Kroestjev, heeft tot een Italiaanse afvaardiging gezegd, dat er in de Sovjet-Unie een nieuwe wet wordt opgesteld tot democratisering en wijzi- ging van de taken van de Opperste Sovjet, het parlement van de Sov iet- Unie. can de zoëven genoemde stukken. Zij kennen nu ook de overduidelijke en betrouwbare verklaringen a decharge, waarvan juristen als zij zich toch wel niet zullen proberen af te maken met de motivering: ,,Ik geloof die verkla ringen niet. omdat ik ze niet geloof". Zoals de djaksa tinggi (officier van justitie) Soenarjo deed. Zij kennen de herroepingen van de getuigen a char ge en aangezien zij de voorgeschiede nis kennen, kunnen zij ook niet menen zoals djaksa tinggi Soenarjo voor gaf te doe.n dat deze slechts door omkoping tot stand kunnen zijn ge komen. Zij hebben de schandelijke vertoning kunnen volgen, die soms door de zittingen werd opgeleverd. En zij zijn op de hoogte van de af schuwelijke mishandelingen. De rol van Hatta Maar dat is nog tniet alles. Zij en ook de andere nu genoemde autori teiten zijn door de verdediging in het beginstadium haarfijn op de hoogte gebracht van de feiten. En wat heeft het geholpen? Zeker er is voor ge zorgd, dat de krankzinnig gemartelde Kolk hij zijn familie terug kwam. Mogelijk door de invloed van vice- president Hatta, aan wie mijn man een lange en uitvoerige gedocumen teerde brief heeft geschreven. Maar denk je, dat Hatta niet begrepen heeft (Advertentie) Talm niet langer, grijp dadelijk in Om kinderhoest te bestrijden is er: Ongeveer 2000 meisjesleerlingen van de twee belangrijkste middelba re scholen in Singapore zijn dinsdag in staking gegaan uit protest tegen de maatregelen die de autoriteiten van de stad hebben genomen tegen de vereniging van leerlingen en de ar restatie van verschillende leiders van deze vereniging. Kroestjev onderhield zich meer dan twee uur met de Italiaanse af vaardiging. Van Italiaanse zijde werd verno men, dat hij in antwoord op vragen had gezegd, dat de destalinisering in afgelegen delen van de Sovjet-Unie op enig verzet was gestuit, maar niet in de grote steden. De destalinisering wordt echter voortgezet, zo betoogde Kroestjev. Als voorbeeld noemde hij de nieuwe wet op het Sovjet-parlement. Kroestjev heeft de delegatie medegedeeld, dat de Sovjet-Unie be reid is een internationale overeen komst, die het nemen van proeven m®J..ernwapens verbiedt te sluiten. Hij voegde hieraan toe: ..De Sov- jet-Unie heeft absoluut niets bij een oorlog te winnen, doch ook andere landen kunnen er niet veel beter van worden. Men beschuldigt ons ervan, dat wij de gehele wereld willen veroveren Ikzou geen communist zijn, wanneer ik niet de wens koesterde, dat de ar- j beidende klasse in alle landen ter we- I reld de macht in handen krijgt. Doch er mag over een ding geen j misverstand bestaan. Wanneer er wordt gesproken over oorlog, dan is er inderdaad een krijg, die wij aan vaarden, namelijk een ideologische iworsteling, de botsing der beginse len", aldus de eerste secretaris der Sovjetrussische communistische par tij. Een lid der Italiaanse delegatie vroeg Kroestjev of hij meende dat in bepaalde westerse landen de wer kende klasse door socialisten kan worden geleic. en of deze dan door het Kremlin zouden worden gesteund. Kroestjev antwoordde: deze mo gelijkheid bestaat, omdat het niet om het etiket gaat. dat de betreffende partij draagt, doch om haar politiek. Doch slechts een waarlijk revolu tionaire en niet opportunistische par tij kan de werkende klasse leiden." (Advertentie) dat het in de andere gevallen navenant is toegegaan? Soeprapto heeft, einde lijk, mr. Michael die door meer dan 40 getuigen als de bendeleider Bosch was „herkend", losgelaten. Niet echter dan nadat op allerlei wijzen geprobeerd was, met deze loslatingen stilzwijgen onzerzijds over diverse schadelijkhe den te kopen. Denk je, dat Soeprapto niet weet dat ook Schmidt als bendeleider „her kend" is door daartoe gepreste be dreigde en omgekochte getuigen? Het zijn gedeeltelijk dezelfde personen ge weest. Mr. Roem heeft als advocaat cliënten van raad gediend, die door de politie ware.n geprest om meine dige verklaringen af te leggen. Denk je. dat hij niet weet, dat ook andere getuigenverklaringen a charge op soortgelijke wijze zijn verkregen? En zo kan ik doorgaan. Geen van hen echter en zij be horen tot het beste, dat Indonesië biedt heeft ooit de zaak durven aanpakken. En zij hadden daarvoor motieven. Soeprapto meende dat het hem zijn baan zou kosten als hij er iets aandeed. Niet dat hij daar op zich- zeif zo bang voor was. Maar wie zou hem dan opvolgen? Als op zijn stoe.l een ander zat. zou misschien zelfs een Michael niet meer vrijkomen. Om van andere zaken waar het om het lot van Indonesiërs gaat, maar niet te spreken. Mr Roem dacht en denkt en mis schien niet ten onrechte dat hij de positie van de Masjoemi in gevaar zou brengen door iets te doen dat door politieke tegenstanders ogenblikkelijk luidkeels als pro-Nederlands zou worden aangemerkt. En zo had en heeft ieder het zijne. Maar accepteer jij die motieven? Doet het je niet le vendig denken aan de houding van weldenkende Duitsers onder het Hit- Ier-regiem? Je hebt gezien aldus mevr. Bou man,dat het niet nodig is geweest om onthullingen te doen uit persoonlijke gesprekken, die de betrokken auto riteiten met mij of anderen hebben gehad. Ik had andere gronden genoeg om te zeggen wat ik zei. Maar ik verzeker je, dat als ik dat in het belang van de arrestanten acht ik dat wel ga doen. En dat zal wel komen ook. Je zult er van opkijken. Ik moet dat wel doen, want het gaat hier om mensenlevens. Langer zwijgen? Mevr. Bouman stelt dan de vraag Wordt, als ik spreek, het belang van de arrestanten geschaad? Zij is over tuigd van niet. Bijna 3 jaar lang hebben velen ge tracht om een oplossing-in-stilte van deze vreselijke zaak te bewerkstelli gen. Mijn man heeft in het beginsta dium de Indonesische regering aan geboden om er voor te zorgen, dat geen of praktisch geen geschrijf en rumoer zou ontstaan, wanneer deze aangelegenheid in stilte kon worden geliquideerd. Je kunt zijn brief van mij ter inzage krijgen. Het heeft niet gebaat. Hij heeft er zelfs geen ant woord op gekregen. En in het licht van wat later is gebeurd was dit ook te verwachten. Men wenste geen ge ruisloze oplossing, maar veroordelin gen en rumoer, dat voor eigen pro pagandistische doeleinden kon wor den aangewend. En als dit eenmaal vaststaat, wat verwacht men dan nog van voorzich tige en geheime manoeuvres? Als men Schmidt heeft durven ver oordelen, zal men ook de anderen ver oordelen, daarmee volhoudende, dat er een komplot is. waaraan de Neder landse regering en het Nederlandse bedrijfsleven mede schuldig zijn. En dat blijven gebruiken voor het doel waar de hele zaak oorspronkelijk voor werd beraamd. Je vraagt verder, waarom ik op de zittingen dan niet duidelijker heb ge sproken. Herinner je je niet, wat er met mijn man is gebeurd. Die dat wel deed? Vanaf het moment, dat zij hem naar het leven gingen staan, zoals later mij. was duidelijk dat ik, als ik de beklaagden wilde blijven staan een ander systeem moest volgen. En dat heb ik gedaan. Ik heb onder an dere getracht om door het aan de kaak stellen van de leugenachtigheid der getuigen, meer dan men zelf blijk baar durfde doen, de mogelijkheid voor een rechtvaardig vonnis te ver groten. En ik heb mijn strikt binnen de perken van wat een verdedigér geoorloofd is, gehouden. Maar nu be staat daarvoor geen reden meer. En ik zal spreken. Niet alleen bier, maar ook elders. Want mijn stellige over tuiging is dat alleen nog maar andere middelen, heel misschien, zullen ba ten. 25) Hij wist dat Ward ook met zijn lin kerhand kon schieten, weet u. Hij had hem zien oefenen op lege blik ken, lang geleden, toen zij nog vrien den waren. „Je weet wat ik je gezegd heb," herinnerde Ward hem en nam het mes op met een bloeddorstig gezicht, dat de ander van angst deed beven. „Zit stil! Als mijn hand uitschiet, zou ik je keel af kunnen snijden." De wijze waarop hij te werk ging, maakte het verschrikkelijk. Op zich zelf betekende het niets. Hij trok de rug van het mes langs Buck's oor rn schramde met de punt even de huid, zodat een dun straaltje bloed naar beneden vloeide. Een speld zou een ergere wond hebben gemaakt. Maar Buck kreunde en dacht dat hij cen oor kwijt was. Zijn ademhaling was hortend, doch hij zei geen woord. „Toe dan. Buck: praat maar zo veel je wilt, hoor!" drong Ward aan en streek het mes over Buck's schou der voor hij het weer in de schede stak. Buck huiverde onder die aanra- u? e„ zette ?Ün tanden °P elkaar. Ward bond zijn handen en zei hem op te staan en naar buiten te gaan naar zijn paard. Buck gehoorzaamde hem onvoorwaardelijk en Ward's lip- krulde weer, toen hij achter hem naar de deur liep. Hij gevoelde niet het minste spoor van medelijden voor de man. Hij was heel blij, dat hij hem kon laten lijden, en inwendig vervloekte hij zich zelf omdat hij zo genadig was. Hij zou Buck's oor ei genlijk afgesneden moeten hebben, in plaats van er een schrammetje aan te maken, vertelde hij zichzelf spij tig. Buck verdiende het ten volle. Hij hielp Buck in het zadel, nam het korte touw in zijn handen, en bond Buck's voeten onder het paard, greep de teugels en besteeg Rattler. Zonder een woord te zeggen, reed hij de ruwe weg op naar Hardup en trok Buck's,paard achter zich mee. XVII. „TOT ZIENS, BUCK!" Voordat je deze wereld verlaat, wil ik je vertellen, dat je je niet lekker hoeft te maken, dat je dood gewroken zal worden. Dat zal niet gebeuren. Je zag wat ik heb geschre- LUIERS Op het politie-bureau van Teddington kwam een dringend telefoongesprek binnen. Aan de andere kant van de lijn klonk t een opgewonden vrouwestem J die zei: Probeer asjeblief de i luiers van mijn baby te redden. J Ik ben met de kleine op reis t gegaan, maar bedenk nu opeens i J dat ik het wasgoed wel te i dicht bij de kachel te drogen heb gehangen". „Het komt voor J t de bakker", zei de wachtcom- i J mandant. Hij stuurde z'n man- J netjes op pad en die konden t J na een kwartiertje trots komen J melden, dat de actie was vol- t bracht. Ze waren net op tijd. J Slechts twee luiers liepen schroeivlekken op. t Blauw Eisenhower heeft al een gevoelige slag opgelopen in de campagne, die hij voor de komende presidentsver kiezingen heeft ingezet. In de stad Portland wierp een bewonderaar zo enthousiast een rolletje confetti in zijn richting, dat Ike er een blauw oog van overhield. Voorstel „Zoudt U misschien met een appel op Uw hoofd een stukje verderop willen gaan staan? Dan kan ik even tjes laten zien hoe goed ik met pijl en boog kan schieten". Aldus luidde het voorstel, dat de 19-jarige David Hahn deed aan voorbijgangers in een van de drukste straten van New York. Hij had vier appels bij zich en ook het nodige schiettuig. Hoewel niemand op het voorstel inging, kwam de politie hem haastig arres teren wegens onbehoorlijk gedrag. Statistieken In de Engelse pers gaan ze zich afvragen of de jongens van de statistiek het langzamerhand niet een beetje te veel gaan begaaien. Ze zoeken tegenwoordig al naar cijfers van zo veel verschillende mensen en dingen, dat men zich gaat afvragen, wat ze allemaal nog meer kunnen uitzoeken. Tot de mogelijkheden, die Britse jour nalisten hebben aangeduid, be horen: 1. Zou het niet nuttig zijn te we ten hoeveel kruiwagens er in het graafschap Surrey zijn en hoeveel er dagelijks driehonderd vierenveer tig meter of meer afleggen. 2. Engeland wil wellicht ook we ten hoeveel melkmannen er eigen, ljjk in een cricketclub spelen. 3. En misschien ligen er ook wel mensen wakker, die vurig verlan gen te vernemen hoe het staat met het aantal schapen, dat belletjes draagt vooropgesteld, dat schapen inderdaad wel eens belletjes dragen. De enige vrees, die men thans heeft, is dat de jongens van de sta tistiek het serieus nemen en gewel dig naar deze cijfers gaan zoeken. Spreker Dr. Warren kwam op het podium, waar hij een lezing wilde geven over Hygiënische voeding". Hij moest de lezing houden voor een zaal, waar 900 vrouwen in congres bijeen waren. „Ik voel me niets op m'n gemak nu ik tegen zoveel dames-gezichten aankijk", zei de spreker. Toen stokte zijn stem, verbleekte hij en viel van rijn stokje. Hij werd in een klein kamertje bijgebracht, maar weiger de pertiment het nog eens te pro beren. „Nooit meer", zei onze War ren. Doe niet zo demonstra tief! Ik WEET nou wel dat je een nieuwe hoed no dig hebt! (Advertentie) DONDERDAG 24 OKTOBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gemengd koor. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst, KRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Instr. octet. 12.20 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land. en tuinb.me- ded. 12.38 Ritm. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.25 Gram. 14.45 V.d. vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Gram. 17,40 Koersen. 17,45 Kamermuz. 18.25 Gram. 18.45 Leger des Heils kwar tier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectiefcaus. 19.30 Gram 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Or- gelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20- 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V.d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Orgelspel. 11.45 Tuinb. praatje. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.05 Paul Vlaan deren en het Lawrencemysterie, hoorsp. 14.45 Sopr. en piano. 15.15 V.d. zieken. 16.00 Hammondorgelspel. 16.15 Voordr. 16.30 Lichte muz. 17.00 V.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. De 9e algemene conferentie van de Unes co, door drs. M. J. J. van Loosdrecht. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit •Londen. 19.00 V.d. kind. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muz. 19.45 Vd jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Tien jaar Belgisch-Nederlands cultureel aecoord, uitwisselingsconcert met het N.I.R. (20.35-20.55 rep. over het klokkenspel in België en Nederland). 21,35 Journ. 21.45 Amus. muz. 22.15 De Casbah van Parijs, caus. 22.30 Fanfare-ork. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York en onze buitenlandse corresponden ten melden. 23.25-23.55 Jazz-muz. BRUSSEL 324 m. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Omr. koor en soliste. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V.d. kind. 18.15 Meisjeskoor. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.15 Kamerork. en Symf.-ork. m. m.v. sol. (20.35-20.55 klankb.). 21.30 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio- Universiteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Idem 13.00 Nws 14,15 en 15.30 Gram. 16 05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Vocaal ens. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspelen. 22.00 Nws. 22.55 Idem. TFT.EVÏSTF,-PROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.15 Spiegel der kunsten. 20.40 Waar het nieuws ons brengt, rep. 21.00 Opmars der atomen, 21.25 Cabaret. (Advertentie) DIT IS d© manier om verstopping t© overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elk# avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna opeigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilietjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f L20 per flacon- ven; en er is geen regel schrift van mij in het hele land, dat mij zou kunnen verraden....'' Ward's gedach ten gingen naar Billy Louise, die wel degelijk een paar goede monsters van zijn schrift had, en hij stopte plot seling. Hij probeerde niet aan Billy Louise te denken die dag. „En als iemand toevallig deze kant uitkomt en je ziet, zal ik wel zorgen, dat ik weg ben." „Dit is de boom", zei hij, stilstaan de onder een boom, die een lange tak uitstrekte over de veeweg, die zij volgden. „Er is kans, dat vriend Floydd over een dag of twee hier rond komt scharrelen", ging hij be moedigend voort. „Hij zal je de laatste eer kunnen bewijzen en voor i8 p,aard zo,'Bpn- Het is mogelijk, dat hij het 'n minder prettig werkje zal vinden als hij je stamboom leest, maar ik geloof niet, dat het veel verschil zal maken. Je zult best be- graven worden, Buck." Ward steeg af en maakte de lasso los van Buck's zadel. „Ik kan de mijne wel voor iets beters gebrui ken, legde hij laconiek uit. Het kostte hem enige moeite de lus te had het zaakje nog niet dikwijls aan de hand gehad, legde hij Buck uit, na de eerste vergeefse poging. ..Hoe moet dat. Buck? Je weet meer van zulke dingen af dan ik tergde hij. Jij hebt een hele hoop arme duivels helpen ophangen, die allemachtig blij zullen zijn je van daag in de hel te ontmoeten!" Buck Olney bevochtigde zijn droge lippen. Ward wierp een blik op zijn gelaat en keek dan vlug terzijde. Verschrikkelijke angst is niet pret tig om naar te kijken, zelfs al is de man uw grootste vijand en al lijdt hij rechtvaardig voor zijn zon den. Ward's vingers frommelden aan het touw, alsof zijn besluiten begon nen te wankelen. Dan herinnerde hij zich sommige dingen, haalde zijn schouders op, ongeduldig over zijn opwelling van medelijden en begon weer aan de lus. Een cowboy had hem eens laten zien hoe het gedaan werd. ,,Een eenvoudige schuif-lus zou na tuurlijk ook wel voldoende zijn," zei- de hij. ..Maar ik zal proberen jou even netjes te bedienen als jij die arme duivels bediend hebt". ,,Ward, om Gods wil, laat me gaan! Ward schrok. Hij wist niet, dat de stem van een mens in korte tijd zo kon veranderen. Hij zou nooit heb ben willen geloven, dat die klanken van Buck Olney's zelfvoldane lippen kwamen. ,,Ward....ik zal nooit.... ik zal dit land verlaten.... ik zal naar Zuid Amerika gaan.... of naar Australië, of...." ,,Je gaat naar de hel. Buck," viel Ward onverstoorbaar in. ,,Ik heb al voor een kaartje gezorgd." ..Ik zal je alles bekennen. Ik zal je vertellen, waar cen deel van het geld van de Hardup-bank verborgen is. Ward. Er is genoeg om jou in 1 Easy Street te brengen. Ik zal je vertellen wie geholpen hebben ,,Dat zou ik maar niet doen," raadde Ward hem aan, ,,of ik zal zorgen, dat het een verlichting voor je is, als ik je eindelijk ophang. Ik w.eet nu al heel goed, wat jij me zou kunnen vertellen. En als ik je medeplichtigen te pakken zou willen nemen, heb ik jouw hulp niet nodig. Het is gedeeltelijk om hen een kans te geven, dat ik jou ophang. Ik noem dit geen moord. Buck. Ik be spaar de Staat een hoop tijd en moei te. dat is alles. Ik weet heel goed wie de aanvoerder was. Jij wilde hen er voor op laten draaien als het misliep en zelf vrij uitgaan....jij.... jij....". Dan kreeg Buck zijn portie, heet van het vuur van Ward's wraak, 'n Man peinst niet jaren over bedrie gerij en valse behandeling en een donkere toekomst, zonder een hoop dingen op te zamelen, die hij van plan is te zeggen tegen de vriend, die hem bedrogen heeft. Ward was een opgeruimde jonge kerel geweest, die vertrouwen had in de mensen en in zichzelf en in de toekomst. Hij had donkere hopeloze dagen en we ken en maanden doorleefd, om deze man, die nu genade trachtte te ko pen door zijn makkers te verraden. Ward stond op en dacht niet aan het touw. terwijl hij Buck Olney al les vertelde, wat hij in bitterheid had overpeinsd. Ward beefde een weinig onder het spreken en zijn gelaat werd al bleker en bleker, toen hij wroette in het donkerste gedeelte van zijn verleden, totdat hij, toen hij eindigde, taan-kleurig was. Hij sidderde ten slotte zo hevig, dat hij tegen de stam van de boom moest leunen, toen hij naar zijn tabak en papier greep. Buck zat in elkaar gedoken in 't zadel alsof Ward hem met een zweep ge striemd had, inplaats van met scher pe woorden. De spieren van zijn ge laat trokken zenuwachtig. Zijn ogen waren met bloed doorlopen. Ward verknoeide twee papiertjes vóór'hij een sigaret had gerold en opgestoken. Hij verwonderde zich een weinig over zijn uitbarsting, maar meer nog verwonderde hij zich er over. dat Buck nog steeds levend en ongedeerd op zijn paard zat een Seabeck-paard, dat Ward één- of tweemaal had zien berijden door Floyd Carson. Hij vroeg zich af wat Floyd zou doen als hij zag waarvoor zijn paard nu gebruikt werd. Ward rookte zijn sigaret op, rolde nog een andere en rookte die ook op voor hij zichzelf weer voldoende in bedwang had. Daarna schoof hij zijn hoed achter op zijn hoofd om het zweet van zijn voorhoofd te vegen, zuchtte diep en begon weer een lus te maken. Toen hij hierin eindelijk geslaagd was, liep hij naar Buck en wierp hem de lus over het hoofd. Op dat ogenblik kon hij niet spreken. Hij wierp een onderzoekende blik naar boven, nam Buck's paard bij de teu gel en leidde het 'n paar passen voor waarts, zo dat Buck recht onder de overhangende tak zat. Dan wendde hij zich om met het einde van Buck's lasso in zijn hand en klom langs de stam van de boom naar boven, tot tak bereikt had. Hierlangs werkte hij zich voort, totdat hij bo ven Buck's puntige hoed was, sneed het touw af, dat hij niet nodig had en wierp het op de grond. Hij zag Buck sidderen toen het touw viel. Het paara deed een paar passen naar voren. ,.Neem de teugels en breng hem terug!", riep Ward kort en gaf een ruk aan het touw. Werktuigelijk gehoorzaamde Buck. Hij wist niet dat het touw nog niet aan de tak bevestigd was. Ward bond het touw stevig vast, er voor zorg dragend dat Buck niet te veel „speling" had. Dan schoof hij terug naar de stam en gleed voorzichtig naar beneden om het paard niet te verschrikken. Hij bevrijdde Buck Olney's voeten, voelde aan de onderkant van zijn re vers en trok er vier spelden uit, waarmee hij Buck's „stamboom" tussen diens schouderbladen beves tigde. Dan trad hij terug en bekeek zijn werk goedkeurend vóór hij naar Rattler liep, die in de zon stond te dommelen. „Het spijt me dat ik je niet kan zien vertrekken", vertelde hij Buck kwaadaardig. ,,Ik heb besloten je al leen te laten gaan en je moet zelf maar het uur van je vertrek bepalen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5