Jhr. mr. G. C. D. Rutgers nieuwe voorzitter polder Walcheren PANTÈNE ZUID-BEVELAND Ge; De expositie van Belgische kunst te Vlissingen Woningbouw (tijdens vorst) te Bergen op Zoom? Oud-H.B.S.-er wilde detective spelen en chantage plegen SIEMENS RADIO MET LEVEND GELUID Rij „kleine zondaars voor de politierechter te Middelburg Hai DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 Reeds sinds 1948 griffier Zeeuwse avond te Aardenburg Slot uitvoering van het Bach-comité Viervoudig ongeval bij Kapelle WITTE KRUIS VerbIijfsvergunning Amsterdamse vrouw spoorloos verdwenen Ontspoord jongmens gearresteerd Verontwaardig of bedeesd Wat er te zien valt Uw haar... Uw grote zorg? R° Hoogwaterstanden Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Sportbclangen krijgt een kantoor OOS1BURG De Transfiguratie op bezoek bij K.Y.C.O. GOES Mr. A. Hustinx verzorgde een causerie over Ceylon Indische historie in Schu ttcrsliof St. Nicolaasniarkt op 4 december Even parkeren AGENDA Vandaag Morgen De Met ingang van 1 november a.s. is in de plaats van mr. graaf van Lynden, benoemd tot voorzitter van de polder Walcheren, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, sinds 1948 griffier van die polder. De nieuwe voorzitter is 42 jaar Hij werd geboren in maart 1914 te Utrecht. Hij bezocht daar het chr. gymnasium en studeerde er rechten aan de rijksuniversiteit, Na het behalen van zijn meester titel in 1938 wa£ de jonge jurist eerst redacteur van het blad „Spoor en tramwegen". In het begin van de oorlog kwam hij naar Middelburg als secretaris van de graaf van Lynden, die toen contactcommissaris van de Wederopbouw was geworden. In 1944 werd jhr. mr. Rutgers, gedwon gen tot evacuatie, maar kwam na de Op vrijdag 26 oktober aanstaande zal in de Sint Baafskerk te Aarden burg de slotuitvoering worden ge veven van het seizoen 1956 van de serie uitvoeringen die door het Bach- comité aldaar werden georganiseerd. Evenals vorig jaar is het weer het Dameskoor Juliana" uit Zuidzande, dat deze uitvoering zal verzorgen in samenwerking met het „Zeeuws Kamerkoor" uit Middelburg, beide koren onder leiding van Cor Schijve te Oostburg. Als soliste zal optreden de so praan Saartje Wage. Verdere mede werkenden zijn het „Middelburgs Blokfluittrio" en de organist Gom- mert de Kok uit Goes. Deze keer wordt het dus een volledige Zeeuwse avond, die een waardige afsluiting van het seizoen zal vormen. De ove rige uitvoeringen waren dit jaar, naast de Matthaus-Passion van Bach, die van het Franse Padvinderskoor uit Parijs en de Marinierskapel der Koninklijke Marine. Een gecompliceerde botsing, waar vier auto's bij betrokken waren, had plaats te Dijkwel onder Kapelle (Z.B.) 21e werd veroorzaakt door een sta tioncar, bestuurd door de heer G.H. uit Vlissingen. Deze auto werd ook het zwaarst beschadigd en het mag een wonder heten dat de bestuurder er zo goed af kwam. Uit de rich ting Krumingen kwam een file auto's. Voorop reed een auto die inhield om dat hij de richting Kapelle moest inslaan. Achter hem kwam een luxe auto, bestuurd door de heer C. van F. uit Goes. Deze hield ook in om zijn voorganger te laten afslaan. Dat deed ook de daarachter komende auto, bestuurd door de heer C. v.d.B. uit 's-Heerenhoek, evenals de heer J. R., bestuurder van een vracht auto van de fa. v. d. Linde uit Kloe- tinge, die daar weer achter reed. Daarachter kwam de bus en deze reed blijkbaar zeer hard want hij botste met flinke vaart tegen de vrachtauto, die op zijn beurt de voor hem rijdende luxe auto ramde en deze schoot toen tegen de luxe wa gen van V.F. uit Goes met het ge volg dat er vier beschadigde auto's op en tegen elkaar stonden. (Advertentie) Thuis, op het werk, op reis; Witte Kruispoeders verdrijven direct hoofd- en kies pijn/ zenuw- of rheumatische pijnen. -g Ook in fobiet- en cachet-vorm oorlog terug naar de Zeeuwse hoofd stad. waar hij een leidende functie kreeg bij het bureau Onteigening, Tenslotte volgde in 1948 zijn be noeming tot griffier van de polder. Hij wordt om zijn bekwaamheid en doortastendheid zeer gewaardeerd. Ook in het maatschappelijk leven neemt jhr. mr. Rutgers allerlei functies waar. Zo is hij o.m. pres. Hier en daar zijn langs de gren zen dus in praktisch geheel Zeeuwsch- Vlaanderen, weer inwoners van Bel gische nationaliteit bekeurd omdat ze hun verblijfsvergunning niet tijdig hadden laten verlengen. Voor de ve len, die welicht eveneens die plicht nog verzuimd hebben moge dit een waarschuwing zijn om de moeilijk heden alsnog te voorkomen. Boven dien helpt men daardoor mee de vreemdelingenadministratie in orde te houden. Schieting in Zuiddorpe „St.-Sebastiaan" organiseerde een schieting te Zuiddorpe. De hoogvogel werd reeds in de zevende ronde afge schoten door P. Waelput, Zuiddorpe. De le zijvogel haalde Fl. van Poecke uit Koewacht eraf, de tweede J. Bruggeman uit Westdorpe. R. de Schepper, Koewacht, schoot de eerste bal en O. de Bock, Kruisstraat (B) de tweede. commissaris van de N.V. Stoomtram Walcheren; secretaris van het Oranje Groene Kruis en bestuurslid van het Zeeuwse Genootschap. Algemeen werd verwacht dat hij door de Kroon tot opwolger van graaf van Lynden zou worden be noemd. Raad Commissarissen Tot lid van de raad van commis sarissen van de polder Walcheren is benoemd de heer Koene te Melis- kerke De Amsterdamse recherche staat voor een raadsel. Sinds vorige week woensdag is de 56-jarige caféhoudster E.S. spoorloos verdwenen. In de nacht van dinsdag 16 op woensdag 17 ok tober heeft zij als gewoonlijk om half één haar café in de St. Jacobsstraat gesloten. Zij placht iedere avond op de Dam de tram te nemen, op het Rembrandt- plein uit te stappen en te voet zich naar haar woning in de Halvemaan steeg te begeven. In de bewuste nacht is zij echter niet thuis gekomen. De politie acht misdrijf niet uitgesloten, hoewel men geen verdere aanwijzing heeft da nde wetenschap dat de vrouw in de nacht van haar verdwijning on geveer 150 gulden op zak had. BEHANDELING BEGROTING De raad is tegen maandagmiddag a.s. bij elkaar geroepen ter behan deling van de gemeentebegroting '57. Twee Middelburgse ingezetenen ontvingen enige dagen geleden dreig brieven; het waren de fotograaf M. en de vertegenwoordiger K. Laatst genoemde werd gesommeerd duizend gulden te deponeren in de telefooncel bjj het station te Middelburg en M. werd nog hoger aangeslagen, met als extra-dreigement dat zjjn etala ge-ruiten er aan zouden gaan bjj nlet- betaling. 'n Paar rechercheurs stelden zich verdekt op en grepen een jongmens (Advertenties) in de kraag, dat bleek de 19-jarige W.H. te zijn. Destijds maakte W.H. al naam als leider van een clubje H.B.S.-ers, dat op avontuur uitging en o.m. inbra ken pleegde in de eigen school. Sinds dien gaf H. zich uit voor particulier- detective en omdat daar geen brood voor hem in zat, trad hij ook op als gids voor vreemdelingen. Om zijn kasmiddelen te versterken was H. er toe overgegaan het pad der chan tage te betreden, maar de kinderlijke wijze, waarop dit gebeurde, gaf geen hoog idee van zijn intellect. De poli tie beschouwt hem ook meer als een ontspoord jongmens en de justitie is van plan een psychiatrisch rapport over hem te laten uitbrengen. Tot zo- lar blijft H. uit de circulatie. Een rei van kleine zonderen schui felde gisteren langs het hekje van de Politierechter te Middelburg om, al naar hun geaardheid, bedeesd of ver ontwaardigd, hun straf te incas seren. ,,'k Heb geen geld ontvangen, niks nie", was het comentaar dat de Thoolse chauffeur J. gaf op vragen van de politierechter, waarom hij bepaalde formulieren voor uitkering der werkloosheidswet verkeerd had ingevuld. Doch hoewel hij geen loon ontving wel een „zakgeld" zo hij toegaf had hij wel arbeid verricht. De officier van het O.M, achtte po ging tot knoeierij bewezen en eiste veertig gulden boete subs. 8 dagen hechtenis. De kantonrechter, die op merkte, dat verdachte in het afgelo pen jaar voor verschillende delicten reeds herhaalde malen-is gevonnist, veroordelde conform. Kom, dacht de grondwerker T. C. v. d. S. te Burgh-Sluis, laat ik dat visnet meenemen en het opbergen. Wanneer het nan iemand is, komt hij het wel halen. Doch hij vergut aangifte te doen van zijn vondst, zodat hij thans wegens diefstal nan een zo goed als nieuio visnet ter verantwoording werd geroepen. De officier achtte het een grensgeval van domheid en opzet en eiste vijf en twintig gulden boete. Conform werd hij veroordeeld. Hij kende hem teel De landbouwer J. v. d. L. uit Oud- Vossemeer had op 3 augustus 's avonds laat tijdens buitengewoon slechte weersomstandighedn 'n botsing met zijn personen-auto en een zeswieligc bestelwagen. Hij stopte en de chauf feur van de bestelwagen, H„ die hij goed kende, kwam naar hem toe. H. wenste echter politie-onderzoek en v. d. L. wachtte enige tijd gelaten af. Daar hij veronderstelde, dat de vrachtwagenchauffeur ook hem ken de hoe gaat dat in een gemeen schap op een betrekkelijk klein eiland dacht hij dat hij wel nader van de schade zou horen en reed naar huis. Zijn eigen auto liep een schade op van ruim vijfhonderd gulden. Het bleek echter, dat de vrachtwagen chauffeur de landbouwer niet bij naam kende, wat de officier O.M. eveneens vreemd vond. De landbouwer stond derhalve dinsdagmorgen terecht voor het feit. dat hij getracht zou hebben zich aan een vervolging te onttrekken. De officier O.M, had een boete ge- eist van honderd vijftig gulden, doch de politierechter zag een grensgeval. Hij kwam derhalve tot vrijspraak van het ten laste gelegde. Dragline-leed De laatste tijd worden herhaaldelijk kabels, hetzij van elektriciteit, hetzij van de P.T.T. door dragline's stuk getrokken, vooral tijdens herverka- lingswcrken, welke overai in Zeeland plaats vinden. Vandaag stond bij verstek terecht de aannemer M„ die volgens aangifte 2 telefoonkabels had (doen) stuktrek- ken. Grote hinder werd hiervan door de PTT en de betrokken aangeslote nen ondervonder.. In deze zaak wer den als getuigen de opzichter der PTT te Zierikzee, L. van S.. en de adj. directeur der PTT te Breda, ir. H. M. T. gehoord. Uit verklaringen bleek, dat de vernielingen toenemen en zeer belangrijke schade veroorzaken. Iede re aannemer is volgens bestek ver plicht alvorens de werkzaamheden uit te voeren, zich met alle betrok kenen op de hoogte te stellen van kabels en leidingen welke in het per ceel voorkomen. Het tóch voorkomen van storingen door stuktrekken van kabels kan alleen te wijten zijn aan nonchalance. De officier O.M. kwam in dit geval tot de conclusie van grove nalatig heid van aannemer M. en vordere een boete van 150 gulden. De politie rechter veroordeelde conform. Slager liep even langs AIc een bezetene is op 12 augustus de 50-jarige loonslager J. O. te IJzen- dijke tekeer gegaan. Het heeft niet veel gescheeld of hem was ernstige mishandeling zo niet erger ten laste gelegd. Nu was het nog goed alge- lopen, Wat was n.l, het geval? Op die bewuste dag, een zondag, was het hem te binnen geschoten dat de landbouwer S. in onmin leefde met zijn zoon. Verhit door de drank besloot hij „even langs" te gaan cn (Advertentie) nam een groot slagersmes mee. De landbouwer schrok zich dan ook een hoedje toen de slager woest op hem afstormde, blinkerend mes in de handen onder het uiten van woeste kreten. Hij wist de deur van zijn huis dicht te krijgen, waarna de sla ger zijn woede koelde op de banden van een voor het huis staand rijwiel Vandaag verscheen hij voor de balie en de bedreigde landbouwer werd als getuige gehoord. Zelfs voor de poli tierechter en later op de stoep van het kantongerecht zette de loonslager zijn twist voort De heren achter de groene tafel kónden dan ook weinig consideratie betonen en de slager werd veroordeeld tot een boete van 75 gulden. De politierech ter wenste geen enkel risico te lopen, dat verdachte „nogmaals de kolder in de kop" krijgt en legde bovendien een voorwaardelijke gevangenisstaf op van 6 weken met een proeftijd van 2 jaar. Voor de vogeltjes Eind juli wisten de timmerman A J. W. en de fabrieksarbeider J. K. beiden in dienst van de „l'Azote" een kist met glas uit het magazijn te ste len en brachten deze bij de eveneens daar werkzame fabrieksarbeider J. M. D, die glas nodig had voor. een volière Thans verschenen W. en D. voor hét hekje; K. was wegens ziekte afwezig. Ter zitting verklaarde D„ dat hij niet wist, dat het glas van diefstal afkomstig, was doch wel ver moedde. Hij kon er échter geen mel ding van doen, „want hij was ziek" Deze diefstal kostte W. op staande voet zijn betrekking, doch met K. had men compassie in verband met zijn groot gezin. Voor de politierech ter mompelde D. ir. dit verband -over „vrindjespolitiek" en het veelvuldig „over d vloer komen van een afde lingschef in het huis van K.", op wel ke insinuaties de politierechter niet in wenste te gaan. Conform de eis werder. alle drie de verdachten veroordeeld tot een boete van veertig gulden, waarbij W. en K., de feitelijke dieven bovendien jen voorwaardelijke straf van één maand kregen opgelegd, met een proeftijd van 2 jaar. De Zeeuwse pers kreeg gelegenheid lot een voorbezichtiging van de ten toonstelling Belgische kunst uit de verzameling-Volkaert te Gent, die za terdag a.s. in het stedelijk museum te Vlissingen wordt geopend. De burgemeester vertelde ons, met de heer Volkaert in kennis te zijn gekomen op de enkele jaren geleden gehotCden Guys-expositie te Vlissin gen. De heer Volkaert was genegen de beste stukken uit zijn verneling naar de Schelde-stad te zenden en dit is nu een feit geworden. Met op zet is gewacht tot deze tijd omdat die samenvalt met het tweede lus trum van de Belgisch-Nederlandse toenadering. De collectie geeft uit de aard der zaak geen volledig overzicht van de naar het moderne gerichte periode. De heer Volkaert kocht naar eigen sfnaak in en sloeg verschillende kop stukken als Saverijs, Opsomer, Ser- vaes en George Minne over. Het late impressionisme wórdt ver tegenwoordigd door de jong gestorven Belgische kunstenaar Rik Wouters. Van hem kan men o.m. de enorme bronzen buste van James Ensor be wonderen en zijn zelfportret in pleis ter. Ook van de bekende Ernest Wy- nants zijn er vier fraaie plastieken. Van Floris Jespers, een der belang rijkste figuren uit de Vlaamse schil dersschool, is er zeer veel werK. Naast opmerkelijke schilderijen, zijn er ook veel krachtig opgezette teke ningen. Het Vlaamse expressionisme is vertegenwoordigd door Frits 'van den Berghe, Jean Brusselman en de gro te Constant Permeke; het kubisme door André Lhote en het abstracte door Hubert Wolf. Deze laatste was een visionair van de kleur en bijzon der mooi is het grote doek met plan ten en bomen bij ondergaande zon. De tentoonstelling is aangevuld met een serie werken van Edgard Tijtgat, afkomstig uit de kunsthandel Martinet en Michels en particulier bezit. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 25 oktober de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 6 19 en 18.43 uur, te Terneuzen om 5.44 en 18.09 uur en t« Vlissingen om 5.13 en 17.41 uur. I oos? Veel haren in Uw kam? Dat zijn ernstige waarschuwingen! Straks is Uw haar dun, brokkelig, levenloosstraks bent U het kwijt. Pas dus opBestrijd het kwaad - letter lijk - tot in de wortel. Alléén een be handeling die zó diep doordringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol het vitale bestand deel van het vitamine haarpreparaat Pantène. Dit panthénol wordt door zijn bij zondere vorm makkelijk in de hoofd huid opgenomen en kan dus inderdaad in de haarwortels zijn heilzame werking beginnen. Alléén Pantène bevat panthénol, dat uitsluitend wordt vervaar digd door F. Hoffmann-La Roche Cie, Basel. Masseer er Uw hoofdhuid dagelijks mee en houd hel vol PANTÈNE bestrijdt roos en haar-uitval, bevordert hernieuw de groei van gezond, mooi haar en houdt het fris en geurig. Vanaf f3.75 Grote flessen f 5.75 Voor WIT en GRIJS haar is er Pantène-Bleu Vraag Uw kapper om een Pantènefriction Het enige diepwerkende kaarpreparaat /UXARD IMPORT DEN HAAG Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom heeft zich tot de Minister van Wederopbouw gewend met het verzoek gelden te mogen ontvangen uit een speciaal fonds, waardoor het moge lijk zal zijn de woningbouw voort te zetten, indien er een periode van vorst aanbreekt. De Minister heeft nog niet geant woord, maar het gemeentebestuur acht de kans groot, dat men geld zal weten los te maken. Overleg tussen het gemeentebestuur en de aannemers is er vanzelfsprekend. De gemeentelijke woningdienst is, zo men weet, gehuisvest in een deei der linkerwoning van het P.T.T.-ge- bouw aan de Stenenbeer. De gemeen te betaalt daarvoor f. 425 huur per jaar. B. en W. schrijven de raad: „Als gevolg van de verdere uitbouw van de organisatie Bescherming Be volking, welke eveneens is onderge bracht in bovengenoemd gebouw, en mede doordat de Stichting Sportbe- langen Vlissingen behoefte kreeg aan kantoorruimte, is het noodzakelijk ge bleken, dat de gemeente de beschik king verkrijgt over de gehele wo ning. De inspecteur der domeinen te Goes is bereid de gehele linkerwo ning van het P.T.T.-gebouw aan de Stenenbeer aan de gemeente te ver huren voor de tijd van zeven maan den, te rekenen met ingang van 1 maart 1956 an mitsdien eindigende op 30 september 1956, met dien ver stande, dat de huur telkens weer een maand voortduurt, indien niet ten minste één maand vóór het einde van de huurtermijn opzegging door de verhuurder of de huurder zal zijn gedaan en dat zij in ieder geval eindigt op 28 februari 1961, en zulks tegen een huursom van f. 965 per jaar. Aangezien de te huren lokaliteiten van bovengenoemde woning voor het daarin onderbrengen van de gemeen telijke woningdienst, de organisatie B.B. en de Stichting Sportbelangen voldoende zijn en genoemd huurbe drag alleszins redelijk kan worden geacht, stellen wij voor van de staat der Nederlanden te huren de gehele linkerwoning van het P.T.T.-gebouw aan de Stenenbeer, tegen de gevraag de huursom". DE PLANNEN VOOR EEN R.K. ULO Het r.-k. kerk- en schoolbestuur heeft thans een verzoek ingediend bij de raad om medewerking te ver lenen voor de stichting van een r.-k. Ulo-school op een terrein tussen Roo- seveltlaan en Schuitvaartgracht. DE SCHAKELKAST DER P.T.T. Bij de raad kwamen binnen rap porten van de Commissaris van poli tie en de Directeur van gemeente werken, betreffende plaatsing van 'n schakelverdeelkast door de PTT in de Aagje Dekenstraat, zulks naar aan leiding van desbetreffende vragen van de heren Kempe en Marijs. Uit eerstgenoemd rapport blijkt, dat de ze kast geen gevaar oplevert voor het verkeer, komende uit de richting van de Walstraat. Uit laatstgenoemd rap port blijkt, dat door middel van een beplanting of het schilderen van de kast geen verbetering van het exte rieur daarvan zal worden bereikt. Er zal echter zoveel mogelijk naar wor den gestreefd de onderhavige schakel verdeelkast t.z.t. te laten „verdwij nen" in de geprojecteerde winkel tjes tegen de fabrieksmuui* van „De Schelde". BEZOEK RESERVE-OFFICIEREN Belgische reserve-officieren van de kring „Mars et Mercure", bezochten hun Nederlandse collega's. Gezamen lijk brachten de heren een bezoek aan de Spiegelglasfabriek en de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Daarna werd naar Philippine gereden, waar bij de heer Wissekerke 'n mosselmaaltijd wacht te. BENOEMD De heer J. P. Vergouwe, thans on derwijzer te Hoofdplaat is met in gang van 1 januari 1957 benoemd tot onderwijzer aan de r.-k. jongens school alhier. Sas van Gent MARKT IS VERZET. In verband met de aanleg van een nieuwe riolering en bestrating van het marktplein zal voorlopig de we kelijkse markt gehouden worden op de kleine Markt en Groot Majoor straat. VEILIG VERKEER FILM. Door het verbond „Veilig Verkeer" zsl op donderdag 25 oktober om 8 uur in het Olympia Theater alhier een film worden gedraaid over Veilig Verkeer. Deze film is alleen toegankelijk voor personen van 18 jaar en ouder. W estdorpe RAADSVERGADERING Op vrijdag 26 oktober a.s., des avonds om half acht, zal de raad bijeen komen ter bespreking van de navolgende agenda punten: Aangaan geldlening van f 150.000, benoeming gemeente-werkman, straat verlichting kanaalzicht, verzekering van gemeente gelden tegen fraude, aanbieding gemeentebegroting 1957, aanbieding begroting burgerlijk arm bestuur 1957. St. Jansteen BALDADIGHEID Maandagnacht werden bij verschil lende personen in de Molenstraat de hekken van de palen gehaakt en weg gesmeten. De politie heeft de zaak in onderzoek en vermoedt, dat de daders onder de late thuisgangers van de Kapellebrugse kermis ge zocht moeten worden. die het publick door middel van een hartelijk applaus en die de KVCO- voorzitter, de heer A. van Poucke, in een kort speechje bracht, was dan ook meer dan verdiend. Tenslotte bood mej. M. Bogers een boeket aan Marie ^ouise de Bruyn, daarmee de gehele „troupe" erend. Met dit be zoek is een oude vriendschap ver nieuwd en die verbondenheid op vriendschappelijke én culturele basis tussen Oostburg en Hulst, tussen oost en west, moge altijd blijven beslaan! De Camera van Rhetorica ,,De Transfiguratie" uit Hulst heeft haar eerste bezoek, getrouw aan de tradi tie der vroegere Gbesellcn, aan onze stad gebracht, waar de K.V.C.O. als gastvrouw optrad. De rederijkers voerden het blijspel Jeugd" van Puget op, een voorstel ling welke wel wat drukker bezocht had kunnen worden. Dat zou getuigd hebben van meer waardering zowel voor de rederijkers als voor het werk van de K.V.C.O. De Camere maakte er een prima opvoering van, hoewel men er in het eerste bedrijf kenne lijk even in moest komen. De dank, (Advertenties) De Limburgse wereldreiziger mr. A. Hustinx, heeft voor de leden van Wetenschappelijke belangen in Schut tershof zijn prachtige kleurenfilm over het paradijsachtige eiland Cey lon vertoond. Voor hij de film liet draaien hield hij eerst een pakkende causerie, door vlochten met historische bijzonderhe den en natuurkundig en folkloristisch allerlei. In 1505 werd Ceylon ontdekt door Portugese kaapvaarders. Die werden toen weldra gevolgd door Portugese kolonisten, die er forten bouwden en factorijen oprichtten. Ongeveer een eeuw later - in 1602 - zette onze land genoot Joris van Spilbergen er voet aan wal en bespeurde de kansen, welke hier lagen voor de (Oost-Indi sche) compagnie. De koning van Cey lon wilde de Nederlanders, tuk op de weelde van specerijen, wel handels rechten toekennen, mits zij eerst de Portugezen verjoegen. Dit werd be proefd en gelukte na 'n halve eeuw vechten totaal. Daardoor wemelt het thans nog in Ceylon van Nederlandse namen en bleven honderden Neder landse woorden in de taal voortle ven. In de Franse tijd, vroegen de Engelsen het tijdelijk patronaat, maar toen zij dit kregen, wilden ze niet meer weg en bij de vrede van Amtëns viel het hun blijvend toe. In 1947 kreeg Ceylon zijn onafhan kelijkheid en werd een dominion van het Britse gemenebest. Onze scheepvaart weet echter Cey lon nog steeds te vinden en in alle havenr wappert de Nederlandse vlag. De film liet zien hoe de hoofdstad Colombo zich half westers, half oos ters ontwikkelde, zij voerde ons door de prachtige tropische natuur, langs de bloeiende plantages van peper, koffie, kaneel, cocos, vanille en ka neel. Wij zagen de oude koningsste den Anuradhapura en Polonnaruwa; het Yola-reservaat, de mysterieuze tempels en tenslotte de praal, die bij het bezoek van koningin Elisa beth in 1954 ten toon werd gespreid. Ir. Versteeg opende de avond. De uitbreiding der sportvelden Tussen het college van B. en W. en de ieden der stichting Sportbelan gen heeft een bespreking plaats ge had over het plan tot verbetering en uitbreiding .'.er Goese sportvelden. Zo men weet was hierover een kwes tie gerezen, omdat de stichting zich gepasseerd achtte. Dit laatste was ook de reden, dat B. en W. hun voor stel aan de raad voorlopig terugna men. Bjj de bespreking is naar wij verna men overeenstemming bereikt. Het plan zal in etappes worden uitgevoerd naar gelang van de behoefte en in geen geval sal men da bestaande terreinen onder handen nemen op 'n tijd, dat de competities erdoor in ge vaar zouden komen. St.-Nicolaas-vetveemarkt De met de keuring zal worden gehouden op dinsdag 4 december a.s. op de bees ten en vlasmarkt. Gistermiddag stond in de bocht van de van der Goesstraat een vrachtwa gen zodanig geparkeerd, dat het uit zicht werd belemmerd. Dit werd de 26-jarige P. G. uit Goes noodlottig. Toen hij de vrachtauto wilde passe ren, botste hij in volle vaart tegen een uit de richting Middelburg ko mende personenwagen. G. werd van zijn brommer geslingerd, maar kreeg wonder boven wonder geen noemens- waardi gietsel. De brommer werd enkele meters meegesleurd en totaal vernield. Tegen de chauffeur van de vracht wagen werd proces verbaal opge maakt. g-Heerenhoek VIERING CHRISTUS KONING Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het feest van Christus Koning worden voorbereid door een Triduum voor de jongens en jongemannen van de parochie 's-Heerenhoek. Vandaag donderdag en vrijdagavond om 7 uur is de bijeenkomst voor de jongens van 14 tot 17 jaar, en om 8 uur voor de jongemannen van 17 jaar en ouder. Zondag na de hoogmis een geza menlijk ontbijt in de Jeugdhoeve, terwijl des avonds het Jongerento- neei het winterprogramma zal ope nen met de uitvoering van het blij spel „Patsy". Hansweert BEAURAING-AVOND In zaal Thalia" werd een propa- ganda-avond met filmvoorstelling ge geven door de paters Assumptionis- ten voor de Beauraing-bedevaart. Pastoor Vijsten opende met een kort woord waarna een pater een korte toelichting gaf over het doel en de te vertonen film; o.a. een re portage van de laatste bedevaart en de hoofdfilm „Mandy". Na vertoning van de film werd een verloting gehouden voor gratis uit zending van zieken naar Beauraing, om het triduum aldaar mede te ma ken. De opbrengst van de verloting be droeg 131,De prijzen waren gra tis beschikbaar gesteld. Jammer was het dat niet meer parochianen aan wezig waren; het was zeer interes sant. Degenen, die de a s. bedevaart willen meemaken, kunnen nu reeds spaarkaarten verkrijgen bij de propa gandiste: mevr. Jansen-Van der Borgt, Dijkstraat, Hansweart. Kom. eens kijk.nl 1U Vogelwaarde VEILIG VERKEER Ook de gemeente Vogelwaarde stond een dag in het teken van de Veilig Verkeer - actie. Aangezien slechts één dag voor deze gemeente was uitgetrokken, waren beide tour- née-wagens present. De ene nam Stoppeldijk en Boschkapelle voor z'n rekening, terwijl de andere de kerk dorpen Óssenisse en Hengstdijk be diende. In al deze plaatsen werden voorstellingen voor de schoolkinderen belegd, die uiteraard druk bezocht werden. Na de filmvoorstellingen brachten de „brigaüiertjes" heel wat folders aan de man. De propaganda filmavond werd gehouden zowel te Stoppeldijk als te Hengstdijk. In het Verenigingsgebouw te Stoppeldijk was o.m. aanwezig burgemeester Hen- drikse, die de filmavond opende. Ook voor deze propaganda-avonden be stond veel belangstelling. PAARD WERD SLACHTOFFER Alweer moest alhier een paard als slachtoffer van het verkeer het lood je leggen. Het dier, dat losliep ov de Provincialeweg, werd aangereden door een veewagen. Hoewel het aan vankelijk met de verwondingen van het paard wel los scheen te lopen, is het die: in de loop van de dag toch bezweken. De auto werd flink beschadigd. IJtendijke BIBLIOTHEEK Na de Hoogmis zal voortaan de bibliotheek weer open zijn. Door een ruilsysteem met andere bibliotheken is er volop lectuur voor iedereen. De jeugdbibliotheek zal niet gehou den worden op zondag maar op vrij dagavond na de school. „VOORLICHTINGSAVOND Vanavond om half acht zal in het Parochiehuis de bekende spreekster mevr. Mol-Sinnige een bespreking houden over „Voorlichting". Alle katholieke vrouwen zijn op deze avond welkom. SUBSIDIEVERZOEKEN IN DE RAAD Morgen zal de raad van onze ge meente in openbare vergadering bij- eenkomen om half acht in het ge meentehuis. Er is een twintigtal pun ten ter behandeling, waaronder ver zoeken or toekenning van premie voor woningverbetering, verzoeken om afstandsvergoeding voor school bezoek, enkele subsidieverzoeken, waaronder dat van „de Vogelvrien den" te IJzendijke voor het houden van een internationale vogeltentoon stelling. Eede VERBOUWING GRENS- KANTOOR Men is thans volop bezig met de verbouwing van het grenskantoor. Dit wordt uitgebreid met een visita tielokaal en een lokaal voor de dienstdoende ambtenaren. De ver vallen barak, waarin vroeger de ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen hun onderdak vonden kon ge lukkige reeds enige tijd geleden worden opgeruimd. De dienstdoende ambtenaren hebben inmiddels reeds hun goed verlicht lokaal in het nieuwe grenskantoor betrokken. AXEL Centrum 8 uur: Beklemmende uren. GOES Grand: Het bataljon der ge- doemden. De Landbouw: vergadering r.-k. Vrouwengilde. HOEDEKENSKERKE Gemeenteraads vergadering. MIDDELBURG Electro: Mens durf te leven. OOSTBURG Ledel 8 uur: De onsterfe lijke Mozart. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Se renade. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Alle hens aan dek. VLISSINGEN Alhambta. The Indian fighter. Luxor; Sergeant York. La HULST Bioscoopgebouw 8 uur Strada. GOES Grand: Hongaarse rhapsodie. MIDDELBURG Electro: Le bon Dieu sans confession. VLISSINGEN Alhambra: Vrouwen zonder vrijheid. Luxor: Sergeant York. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De on sterfelijke Mozart. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: La Traviata. Kon. Ned, Schouw burg: Regen. By een n kantoorgebi ,,Zeeuwsch- en op de d; eens geweej Wanneer j eerste begil schouwen, nen als zy I hebben te r technische toen zij vool In zijn tol de officiële i| toor en wq herinnerde daar met ed de heren Ki| door Zeeuw om de watel welk een de mensen De directie „Zeeuwsch-' kort overzid Deze uiteend te herinnerel van de cf ziening ook f vele jaren paganda en j geëist. Voor de in 1913, wel ondernomen,! ren verlopen Vlaamse Wa den opgeric| staande Zei ten waren Doordat zich terug slissende m de bouw no strekken, kot? tot uitvoering] Deze maatscl bonden en toi Waterleiding I -Vlaanderen' trouw geblevil zen, Hulst en I Vlaanderen en Aardenbu Vlaanderen. Nadat in 10 tie was toeg| werking worden bego werd tc ingericht, wa| opgedragen In januarie malige Minld Mr. M. SlingcJ cieel geopenc| laatste van Vlaamse gei aangesloten. Van het totl ons gewest hg sluiting op Het concess Zeeuwsch-Vlaa cligiteid kan 1 Nieuw-Namenl water wordt van een trsL over Belgisch| eigendom is schappij der sel. De aansluitij net is in he Maatschappij ver een perce is gelegen va| waarlangs zie vindt. De totale leidingnet be 560 km. Vanuit het Jansteen voe_ naar de wate toren voorziet gen in midden en levert bov het opjaagsta west Zeeuwsct leidingen, die westen voererl Gent - Terneu kanaal dubbele legd. Het meest van Zeeuwsch- Hulst en de en ten oosten den rechtstree station te St. voorzien. De pompstation St ting Axel bedr: De inhoud va Axel bedraagt Oostburg 2400 neuzense wate Het opjaags heeft een kelde 200 m3 en kan richting opvoer mwk. Aid De directie v stelt t-m 28 ok gelegenheid de bezichtigen en ongeveer 40 m indrukwekkend neuzen en van Van maanda daartoe gelege half acht tot 9 zondag van 2 Men wordt bouw, ontworp tenbureau A. venhage, ontv van de water lichtingen, die geeft. Het verbaas entrée, hoe ku groot gevoel strakke lijnen gecombineerd de kunst. Door te Amsterdam muurschildering een voorstellinf microben, die ii wezig zijn. Het bijna bizarre, stellingen gewc zeer sterk aansj ven de aandar Men hoort d dingdeskundige waterwinpiaats watertoren te vernemen dat tertoren te Ter van januari 11 Het 53 m hc uiterste grens geheel gevuld r joen weegt, ru draagvloer van oppervlakta vj

de Stem | 1956 | | pagina 2