Frankrijk roept ambassadeur in Cairo naar huis Straaljagers grepen in Gomulka vermaant na betoging in Wroclaw Moskou wil verdrag met Bonn OOK BOEDAPEST UIT ZIJN VRIJHEIDSDRANG Proces tegen de Braai begonnen Bergen op Zoom had tranen in de ogen WAT DE REGERING ZICH VOORSTELT DE DOOD OP DE WEG Vijf leiders van Algerijnse opstand gearresteerd TELEFOON UIT EEN STUK Tweede Kamer begon haar taak DAGBLAD VOOR ZEELAND Uit protest tegen wapensmokkel naar Algerië: Ontstemming in Marokko en Tunis „Vriendschap met Sovjet-Unie*' Griekenland laakt Brits terrorisme" Poolse leiders naar Moskou Oostenrijk eert van Heuven Goedhart Grootscheepse betoging drie van Zwaarbewolkt uur Wim Sonne veld naar Hollywood Atoomstatuut aangenomen Er was geen sprake van een drama en toch S.S.-bonzen niet in Westduitse leger Bij U niet...? ude JAARGANG No. 22285 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. NeerJandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J M Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren, L J v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) i 0.50. Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 O OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. a De Franse regering lieeft gisteren besloten haar ambassa deur in Cairo terug te roepen nit potest tegen Egyptische medeplichtigheid aan wapensmokkel naar Algerië. Eerder op de dag was de politieke wereld in Noord-Afrika in rep en roer gebracht door de nogal sensationele arrestatie van vijf leiders van de Algerijnse opstand, die per vliegtuig op weg waren van Rabat naar Tunis. De vijf Algerijnen hadden in Marokko besprekingen gevoerd met de regering en zouden nu overleg gaan plegen met de Tune sische overheid. De Fransen hadden al eerder van hun ontstem ming hierover doen blijken. Toen het vliegtuig goed en wel onder weg was kwamen plotseling enkele Franse straaljagers aanflui ten, die de piloot tot een koerswijziging dwongen en het toestel naar Algiers dirigeerden, waar de vijf rebellen, die paars aan liepen van woede, in de handboeien werden geslagen. Zowel de Tunesische als de Marok kaanse regering hebben krachtig pro test aangetekend tegen de arrestatie van de vijf Algerijnen, onder wie zich ook Achmed ben Bella bevindt, de grote leider van het verzet in Algerië. De Sultan van Marokko, die zich voor besprekingen in Tunis bevindt, zou te kennen hebben gegeven dat hy niet met een Frans vliegtuig naar zijn land wenst terug te keren. In het toestel, waarin de vijf Alge rijnen zaten, reisden ook drie journa- Door dit alles is de spanning rond Noord-Afrika gisteren aanmerkelijk toegenomen. De Franse regering heeft de terugroeping van haar am bassadeur in Cairo gemotiveerd met de verklaring, dat de Egyptische overheid geen bevredigende uitleg heeft kunnen geven van het feit, dat het jacht „Athos" in een Egyptische haven geladen werd. Zoals men weet werd dit jacht, boordevol wapens, voor de Algerijnse kust onderschept. Franse oorlogsschepen hebben nu opdracht, elk schip in de. Middelland se Zee aan te houden, waarvan zij vermoeden dat het wapens voor de Algerijnse opstandelingen aan boord heeft. De Franse minister met stand plaats Algiers, Lacoste, is in verband met de snelle ontwikkeling der ge beurtenissen voor overleg naar Parijs geroepen. listen. Een van hen, een Amerikaan, kon zijns weegs gaan, de anderen zit ten nog op het politiebureau. Relletjes Frankrijk heeft de kwestie van het jacht „Athos" bij de Veiligheidsraad aanhangig gemaakt en de Arabische Liga heeft zich tot de Raad gewend in verband met de arrestatie van de Algerijnen. De Nationale Vergadering in Parijs juichte het ingrijpen van de regering toe, anders dan de bevolking van Tunis, die in het Europese stadsdeel een aantal auto's omver wierp, win kelruiten insloeg en nog met andere krachtdadige middelen protesteerde tegen het gevangen nemen van de verzetsleiders. Ook in Casablanca kwam het tot betogingen. Een vertegenwoordiger van het Algerijnse Bevrijdingsfront in Amerika noemde het Franse op treden „een staaltje van internatio nale roverij". Kolonel Mermer, bevelhebber van de werkplaatsen der Franse lucht macht in Casablanca, is dinsdagmor gen door onbekenden ontvoerd. Hier en daar braken nok stakingen uit. Men verwacht dat de gevangen ge nomen Algerijnse leiders niet lang in Algerië zullen blijven, maar zo spoe dig mogelijk naar Frankrijk zullen worden overgebracht. DE DELTADIENST van Rijkswater staat is van plan op 16 december van dit jaar de bouw aan te besteden van een ringdijk rond de bouwput, waarin het complex der uitwateringssluizen in de mond van het Haringvliet moet worden gebouwd. BINNENKORT is de benoeming te verwachten van dr. W. H. van den Berge tot regeringscommissaris voor de belastingen. Dr. van den Berge was in het vorige kabinet staatsse cretaris van Financiën. EERST NU ZIJN de lijken gevonden van de drie personen die bii de scheepsramp met het kustvaartuig ,,Gruno op 26 september jl ter hoogte van Ameland zijn verdronken. BENDEN OP JAVA zijn de laatste dagen weer bijzonder actief. Bij een overval op een vrachtauto werden 16 personen gedood. Elders werden een aantal huizen geplunderd. TER NAGEDACHTENIS van de zes miljoen Joden die in de tweede we reldoorlog zijn omgekomen zal presi dent Coty van Frankrijk volgende week dinsdag in Parijs een monu ment onthulllen. IN HET bouwcentrum te Rotterdam zal op 29, 30 en 31 oktober een inter nationale conferentie worden belegd over de opleidingsmethoden voor aan nemers en uitvoerders. IN AANWEZIGHEID van o.a. kardi naal Spellman heeft Prins Bernhard, gisteren in Washington, de Willem de Zwijgerprijs uitgereikt aan Don Cook, hoofd van het Londense bureau van de New-York Herald Tribune. Hij schreef een verhaal over de strijd van Nederland tegen het water. EEN JAAR en drie maanden heeft de 28-jarige Rotterdamse koopman T. H, gekregen. Hij had getracht een agent van politie klem te rijden, die hem tot stoppen maande. MEVROUW BOUMAN zal het woord voeren in een openbare vergadering op 28 oktober in het Amsterdamse Concertgebouw. De bijeenkomst is be legd door het Jungschlaegercomité. De Sovjet-Unie heeft de West- duitse Bondsrepubliek gevraagd of zij bereid is een verdrag met de Sovjet-Unie en haar bondge- noten te sluiten, waarbij wordt ;Men acht het echter waarschijnlijk afgezien van het gebruik van De nieuwe leider van de com munistische partij in Polen, Go mulka, heeft er bij zijn landge noten op aangedrongen „influis teringen, die bedoeld zijn om onze vriendschap met de Sov jet-Unie te verzwakken, krach tig af te wijzen". Die vermaning ïykt niet overbodig, want in Wroclaw (het vroegere Bres- lau) was een studentendemonstratie ontaard in een anti-Russische rel. Betogers riepen: ,,Naar Siberië met Rokossovsky" en ,,Geef ons Legnica (het hoofdkwartier van de Sovjet troepen in Polen) terug." Bovendien werd krachtig gedemonstreerd voor de vrijlating van kardinaal Wys- zynski. Inmiddels is vernomen dat Gomul ka. Ochab en Cyrankiewicz vrijdag naar Moskou zullen gaan om de zaak nog eens door te praten. Zij zouden echter als voorwaarde hebben gesteld dat de Russische troepenbewegingen in Polen werden gestaakt. De Sov jets hebben deze cis ingewilligd. Nog altijd is niet duidelijk waar Rokossovsky zich momenteel bevindt. dat hij nog in Warschau is. Een van zijn Poolse vrienden, generaal Witas- zèwski, is als onderminister van Landsverdediging gewipt. Het vonnis over acht jongemannen, die in Poznan terecht staan, is plotse ling opgeschort. Drie hunner zijn op vrije voeten gesteld. De openbare aanklager wenst nu nog slechts ver volging van degenen die indertijd gemoord of geplunderd" hebben. Een bijeenkomst van de Oostduitse Volkskamer is plotseling voor onbe paalde tijd uitgesteld. De pers in Oost-Duitsland zwijgt nog steeds over de gebeurtenissen in Polen. Een Sovjetrussische kruiser en drie torpedobootjagers zouden in Gdynia, de Poolse haven aan de Bal- tische Zee, voor anker zijn gegaan. Premier Cyrankiewicz zal vandaag een verklaring afleggen over de nieuwe toestand voor het Poolse par lement. "f? Dr. Drees tijdens het uitspre ken van de regeringsverkla ring in de Tweede Kamer. Zittend v.l.n.r., de ministers Samkalden, Klompé en Luns. Aanstaande vrijdag zal in Spittal an der Drau, in Oostenrijk, de „van Heuven Goedhart-Siedlung" officieel in gebruik worden genomen. Deze ..Siedlung" is een groot huizenblok, dat voor vluchtelingen is gebouwd met een deel van het geld, dat twee jaar geleden bij de uurloon-actie „Een uur voor de toekomst" door het Ne derlandse volk is bijeengebracht. De Oostenrijkse regering heeft deze „Siedlung" genoemd naar mr. G. J. van Heuven Goedhart, om daarmee de nagedachtenis te eren van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen. geweld. Over de hereniging herhaalt de Russische nota, dat deze slechts tot stand kan komen door samenwerking tussen de regeringen van Oost- en West-Duitsland. De Sovjet-regering, zo wordt gezegd, wil wel haar mede werking daarbij verlenen. Hereniging door middel van vrije verkiezingen in geheel Duitsland is volgens de Sovjet-Unie niet mogelijk, „omdat de omstandigheden dat op het ogenblik niet toelaten". Eerst moest West-Duitsland een andere politiek gaan volgen. De huidige politiek maakte van West-Duitsland „het be ginpunt van een nieuwe oorlog". 5? De Griekse delegatie bij de Ver enigde Naties heeft een verklaring uitgegeven, waarin de Britten worden beschuldigd van „brute barbaarsheid" en „terrorisme" op Cyprus. Als voorbeeld wordt aangehaald „de verwonding van veertig gevangenen" van een „concentratiekamp", die een betoging hielden en dekens in stuk ken scheurden voor het maken van Griekse vlaggen. Te Chicago in de Verenigde Sta ten heeft men een nieuwe telefoon set gecreëerd. De kiesschijf is ge monteerd aan de onderzijde van de microfoon, waardoor de gehele te lefoon alleen nog maar uit de hoorn bestaat. In Boedapest is dinsdagmid dag een grote demonstratie ge houden, die volgens de organi satoren ten doel had de solida riteit van de bevolking van de Hongaarse hoofdstad met de Polen tot uitdrukking te bren gen, maar die in feite een na tionalistische manifestatie bete kende. De demonstratie was georganiseerd door de Petoefi-club, een kring van nationalistisch gezinde communistische intellectuelen. Een verbod van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken om de betoging te houden, dat om één uur door radio-Boedapest was bekend gemaakt, werd om half drie een half uur voor het begin van de beto ging ingetrokken. De stoet werd geopend door studen ten met kokardes in de nationale kleu ren en talrijke Hongaarse vlaggen., Er werd geen enkele rode vlag mee gevoerd. Onder het zingen van na tionalistische liederen, waaronder het volkslied dat sinds vele jaren verbo den is, begaven de demonstranten zich op ordelijke wijze naar het monument voor generaal Joseph Bern, een uit Polen afkomstige held uit de Hon gaarse revolutie van 1948. Hier werd een lijst van méér dan één partij, totale vrijheid van druk pers en meningsuiting, onmiddellijke afbraak van het monument voor Sta lin, volledige reorganisatie van het economische leven in Hongarije en herziening van de handelsakkoorden met het buitenland gevraagd! De betoging, waaraan ook talrijke arbeiders en ambtenaren deelnamen, duurde ongeveer drie uur. Partijleider Geroe heeft zich gister avond in een toespraak gehaast te verklaren, dat met spoed zal worden verdei» gewerkt „aan het goed maken van de fouten in het verleden." De Nederlandse cabaretier Wim Sonneveld heeft een contract afgeslo ten met de Metro Goldwyn Mayer voor een rol in een musical-film „Silk Stockings", waarin ook Fred Astaire zal meespelen. Met de opnamen zal 25 oktober in Hollywood worden begonnen. Door het Landgerecht in Mad- jalengka, 70 km ten noordoos ten van Bandoeng, is gisteren een begin gemaakt met de zaak tegen de Nederlander H. de Braai, die ervan beschuldigd wordt dat hij tot de volgelingen van Schmidt heeft behoord. Madjalengka ligt in een gebied dat berucht is om de activiteiten van de Darul Islam in 1951 en 1952 en dat ook nu nog onveilig kan worden ge noemd. De Braai, die 31 jaar ouds is, werd in januari 1954 gearresteerd, enkele weken na de aanhouding van Schmidt. In de tenlastelegging, die door de officier van justitie Kamsat in de zwaar bewaakte rechtzaal werd voor gelezen, wordt de Braai er van be schuldigd in de jaren 1951 en 1952 ge wapende benden in het gebied van Madjalengka te hebben gesteund. Tijdens deze eerste zitting werden twee getuigen gehoord. Verwachting van het KNMI, geldig tot vanavond, opgemaakt 2 dinsdagavond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met 2 enige regen, in hoofdzaak in het westen en noorden van het land. Dezelfde temperaturen of iets la- gere. Matige tot krachtige zuid- westelijke wind. 2 Verwachting van het Belgisch l weerkundig instituut: zwakke tot 2 matige, later toenemende wind 2 uit zuid tot zuidwest. Toenemende 2 bewolking. Weinig regen. Vandaag: zon onder 17.28 uur, I maan op 21.02 uur. I Morgen: zon op 7.23 uur, maan 2 J onder 13.15 uur. 2 Een conferentie, waarop 82 landen vertegenwoordigd zijn, heeft te New- York met algemene stemmen een sta tuut van 23 artikelen aangenomen dat voorziet in de oprichting van een internationaal bureau voor vredes- atoomenergie. Het statuut wordt van kracht zodra achttien landen het hebben bekrach tigd. Het hoofdbureau zal vermoedelijk in Wenen worden fevostigd. Heel wat inwoners van Ber gen op Zoom hebben gisteren vaker naar hun zakdoek moeten grijpen dan zij gewend zijn te doen. Dat had overigens zijn reden. Wat was namelijk het geval De politie van Bergen op Zoom, die op alle eventualiteiten voorbereid wenst te zijn en derhalve op gezette tijden oefeningen pleegt te houden, hield gistermiddag aan de Zeekant oefeningen in het werpen met traan gasbommetjes. Nu werkte bij deze die, na eerst zijn volle medewerking verleend te hebben, later tegenwerk te. Toen hij begon te draaien dreven de traangasgolven, die eerst in de richting van de Oosterschelde koers ten. naar de kant van de stad en toen kregen vooral die inwoners van Ber gen op Zoom, die in het westelijk stadsdeel wonen, de volle laag. Ook de leerlingen van een huishoudschool legden het tegen het traangas af. Met tranen in de ogen werden zij door de zus ter naar huis gestuurd, want wat doe je met een klas vol tra nende kinderen? En dan te we ten, dat ook de zuster zelf menig traantje moest wegpinken. In tal van fabrieken en bedrijven liet men ijlings flessen boorwater aan rukken, om de tranende arbeiders van de overvloed aan oogwater af te hel- In de Borgvlietsedreef kon ui ue;,e men voetgangers en fietsers oefening alles mee; de"bommetiesUde- zien> die dikke tranen plengden; pe£' den het nrima het ""«hi" "y r t Toen later op de dag de wind een tig kortom dl oeteninalie^f8 P Z1] hadden van het bijtende gas, beetje fiks opzette was in Bergen op dat noemt „gesmeerd" Er was" Teh"- dat in dikke §olven aangevoerd Z°°m het traangas-leed gauw geleden. t*r spelbreker en dat was de A werd, niet terug. - ^el^'om lacU U"aan Gistermiddag heeft minister-president dr. Drees in de Tweede Kamer de plannen van het nieuwe kabinet ont vouwd. Elders in ons blad kan men daarover uitvoerig lezen. Hier geven we de belangrijkste punten uit de regeringsver klaring. J Een voorstel tot verhoging van de huren der vooroorlogse wo ningen met 25 procent zal binnen kort in behandeling komen. Tegelijk zal een wetsontwerp worden inge diend om gedurende tien jaar 50 procent van die verhoging te blok keren. De eigenaar van de huizen kan dan het geld alleen voor verbe tering en onderhoud gebruiken. 2 Verschillende belangen van westelijk Noord-Brabant ver eisen een spoedige regeringsbe slissing. Met het oog hierop is het noodzakelijk, dat op korte termijn een beslissing wordt genomen over de voorstellen van de heren Steenberghe en van Cauwelaert met betrekking tot de Schelde- Rijnverbinding. De regering zal met de Belgi sche regering in overleg treden over de kwesties van het kanaal van Terneuzen naar Gent en de Stop van Ternaaien. Een ontwerp atoomwet is in voorbereiding. A Ook het nieuw opgetreden kabi- net is van oordeel, dat aan de woningbouw een hoge prioriteit moet worden toegekend. 5 Op het gebied van de socia le politiek worden o.a. voorbereid: Een kinderbijslag regeling als volksverzekering van het derde kind af met een aanvullende regeling voor de groepen, die tot dusverre al van het eerste kind af kinder bijslag ontvangen; een wettelijke verzekering voor we duwen en wezen, eventueel vooraf gegaan door een noodregeling; een wettelijke regeling van het zie kenfondswezen. De bezitsvorming zal worden be- vorderd. "1 Wat het onderwijs aangaat, is een geleidelijke verlaging van het klassengemiddelde in voorberei ding. O Het is de bedoeling van de rege- ring verder te gaan met afschaf fing van schoolgeld. 0 De verkeersveiligheid zal worden bevorderd. 1(1 De regering acht maatregelen nodig tot sanering van het al gemeen burgerlijk pensioenfonds en het spoorwegpensioenfonds. 1 I Het ligt in de bedoeling het verbod van arbeid van de ge huwde vrouw in de overheidsdienst te doen vervallen. 1 O "ct prijsstabilisatiebeleid zal worden voortgezet evenals het kartelbeleid. I Een onderzoek zal worden in- gesteld naar de wenselijkheid en uitvoerbaarheid van een belas ting op rechtstreekse vermogens vermeerdering. I 4 Wai de landbouw betreft zullen 1 de kostprijsberekeningen wor den herzien en zal met name aan dacht worden geschonken aan de vraagstukken van de elgenaarslas- ten en de beloning van de arbeid van de boer. UTRECHT. De motorrijder, F. A. Hijman uit Vianen en zijn duo passagier, E. A. M. Toom uit Utrecht, werden op slag gedood toen hun motor bij het passeren slipte en in volle vaart tegen een bus opvloog. (Van onze Haagse correspondent.) De leden der Tweede Kamer zijn gisteren van het zomerreces terugge keerd naar het Binnenhof om hun werkzaamheden voor het nieuwe re geringsjaar weer op te vatten. Zij vonden de vergaderzaal hel verlicht door talrijke schijnwerpers die waren opgesteld voor de televisieuitzending van de regeringsverklaring, die werd afgelegd door de minister-president dr. W. Dreês. De voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. L. G. Kortenhorst, heeft enkele woorden van herdenking ge wijd aan het enkele dagen geleden overleden Tweede Kamerlid, mej. mr. Tendeloo en aan de reeds enige tijd geleden overleden directeur van de stenografische dienst der Kamer, de heer Th. Rietjens. Morgen reeds zal een aanvang wor den gemaakt met algemene politieke beschouwingen. De Kamerleden staan voor een periode van drukke arbeid. Behalve de verschillende begrotingen komen binnenkort in behandeling een aantal wetsontwerpen die zonder ver wijl moeten worden afgemaakt. Zeer belangrijk zijn daarbij de voorgestelde wijzigingen in de pensioenregeling voor het overheidspersoneel, o.m. in verband met 'de invoering van de wet op de algemene ouderdomsvoorzie ning. De nieuwe Westduitse minister van Landsverdediging, Franz Strauss, heeft bepaald dat voormalige S.S.-officieren die de rang van kolonel of hoger heb ben bekleed, niet in aanmerking komen voor inlijving in het nieuwe Westduitse leger. Van voormalige S.S.-ers beneden de kolonelsrang, die zich voor dienstne ming aanmelden, zal nauwkeurig wor den nagegaan onder welke omstan digheden zij destijds bij de S.S.-for maties zijn ingelijfd. Een gezelschap Polen, dat gis terenavond op Schiphol arri veerde, gaf uiteenlopend com mentaar op de gebeurtenissen in Warschau. Vrijwel unaniem echter verklaarden ze dat ze blij waren met de nieuwe leider Gomulka, „die de moed had de waarheid te zeggen". De meeste Polen die door de journalisten werden ondervraagd, wilden hun naam niet zeggen. Een ka toenspinner echter, die „een uitstapje maakte", kende geen enkele reserve. Op de vraag van een der journalisten of men in Polen inderdaad moed nodig had om de waarheid te vertel len. repliceerde hij: „Ik weet niet of men in dit land géén moed nodig heeft om de waar heid te zeggen". Waarna hij de vinger opstak tegen de journa list in kwestie. „Verdraait TJ mijn woorden niet in uw krant, anders wend ik me tot de inter nationale federatie van journa listen

de Stem | 1956 | | pagina 1