RODENT Billy Louise itagbtaa P ejitent Brief van Boelganin nogal tactloos was TIMttIA VERDELG Kath. officieren hielden hun jaarvergadering te Tilburg AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO door B. M. Bower •ENRIT )A a§ n TWEEDE BLAD DINSDAG 23 OKTOBER 1956 Meningen en Commentaren DUITS BEROEPSLEGER r)E kabinetsreconstuctie, welke kanselier Adenauer heeft door gevoerd, ontleent haar belang voor al aan de vervanging van de minis ter van Defensie Blank door de Beier Strauss. MOET ONS LAND VOLGEN DE welhaast revolutionaire ver anderingen in de opzet van het West-Duitse leger kunnen wel niet zonder repercussies blijven bij de Atlantische bondgenoten. BENELUX EN LANDBOUW Ook in Leeuwarden Rock and roll- film verboden Salzburger Marionetten naar Brabant en Zeeland Eisenhower geeft te kennen: INLEIDING VAN PROF. ROGIER RESULTAAT VAN TOEZICHT OP DE LEVENSMIDDELEN Generaal Hasselman uit Amerika terug Aansprakelijkheid automobilisten Zaterdag a.s. ondertekening Saarakkoord Uw gasvlam een brandstapel Pcreira heeft concurrent Rijke buit Van Ackcr cn Spaak naar clc Sovjet-Unie Anonieme geschriften van Betje Wolff - Friese beschuit TELEVISIEPROGRAMMA'S van de na- jrden. dfilm, waar- beurtenissen oorlogsjaren nering wer- inde in deze dacht tegen ogelijk heeft ian een dus- even, dat hij n miljoenen, ?e van prak- kon beschik- ig „Ons Be- dobbelsteen- zeventigtal ■en om twee eig gewapend rskaart. eek voor de d begrijpelijk glunderende ondanks het genoten had. .emeente hiel- /inkeliers, die ïadden in hun ;rijd goed te ijf uur werd aakt en wer- de vorm van :t. 2e Hans Co rd, 4e Lidwi- Wijffels, 6e inny Hinssen, e Guus Hen- 'he. ns dorp „Ge- n concert, als !ek. mooie avond, op de been :ld men nog dorp. iNHEin VAN OFZICHT Ie opening van teel gerestau- ■ectie van het sdag en don- gden een film- rbij de grota and zal wor- film nog eens -bij ieder van Iran het gratis genieten. bekende ac- le openingsda- 'ONDEN werd een in staande nood- 'aat nabij de oning op slot in door het lampje binnen men een grote j nadere con- 420 kg bleek irraad werd in •n winkelweken en de totale kleine 100.000 iid was bij de de gezichten mur te lezen. avond bleef tte in de win- ÜEERD GEVAL. A-edorp afkom- is dorp en 's- het verkeerde rzaakte hij een werd mevr. P. fiets voor hem ar mevr. W. uit brommer ach- imen beiden te pk het lot van echtgenote per ultaat van de mevr. W. brak en werden de beschadigd. EN VAN DE SERS erder gemelde twee mossel bij het vissen ls in Denemar- uwe beperking ,n dit geval de n te zwaar be- ok een verbod te vissen. Se- ;en de schepen og stappen zijn moeilijkheden er naar uit dat e onderneming GAAT HEEN ecteur P.T.T.- ;ijn benoeming m en zal half nctie treden. uw 8 uur: Jacht e Kindt 2.30 uur: mpia 8 uur: Se- 8 uur: Alle hens bataljon der ge ide: Vergadering :o: Mens durf te nia 8 uur: „De- fed. Toneelgezel- Indian figther. Vlaamse Opera Gemeenteraads- Beklemmende ur: De onsterfe- uur: Alle hens mpia 8 uur: Se- bataljon der ge- uw: vergadering Mens durf te ooo<xxxxxxxxxxxxx>oooo<xxxx>ooooooooo<xx>ooqogq<>oooo ^X)<X>0<XX><><><XX><><X><X>0<><><X><><XX><X><><X><><><><><X><><><><><>0<>00<>< Van het nationale Belgische in komen, komt 6 1/2% ten goede aan de landbouw, terwijl van 't natio nale vermogen 12% in de landbouw is geïnvesteerd en het gehele argra- rische bedrijfsleven 12% van het ar beidspotentieel omvat. De heer Heger concludeerde dat de rentabi liteit in de landbouw sterk terug loopt en dat een boer minder ver dient dan een landarbeider en nog veel minder dan een industrie-ar beider. Niet zonder bitterheid merkte de heer Meger op, dat men de Belgi sche boter aan dezelfde prijs zou kunnen verkopen als de Nederland se, als men voor de Belgische zui velindustrie ook twee miljard francs beschikbaar stelde, zoals voor de Nederlandse. Volksvertegenwoordiger Van den Eynde stelde de categorische vraag, of men het ernstig meende met de landbouwintegratie, met Benelux en met de gemeenschappelijke markt en met het landbouwproto- col, dat in 1962 van kracht moet worden. Gezien de nieuwe aandrang van het Nederlands produktschap voor de landbouw om de subsidie aan de landbouw met f 300 miljoen te ver hogen, zal het wel heel moeilijk worden om alle kunstmatige ele menten uit de landbouwpolitiek te verwijderen en de gemeenschappe lijke landbouwmarkt tot werkelijk heid te maken. Deze vervanging vormt de inlei ding van een revolutionaire wijzi ging in de opzet van de herbewa pening, waartoe West-Duitsland zich bij de toetreding tot de Noord- Atlantische Verdedigings-Organisa- tie heeft verplicht. Strauss wil het streven van Blank naar een leger van 500000 man, waarvoor algemene dienst plicht nodig is, laten vallen. Mede in verband met de beperking van de dienstplicht tot 12 maanden wil hij een kleiner beroepsleger van 300000 man vormen, dat dan van de meest moderne bewapening, dus wel van atopmwapens, zal moeten worden voorzien. Een en ander kan de Atlantische bondgenoten aanleiding geven tot kritiek, omdat de oorspronkelijk aanvaarde verplichtingen niet wor den nagekomen en een beroep wordt gedaan op aan Bonn ont zegde atoomwapenproduktie. Maar Adenauer werd tot deze struktuurwisseling bij de defensie door binnen- en buitenland ge dwongen. Door Amerika, dat naar kernbewapening overschakelen wil en door de binnenlandse oppositie van de socialisten, die geen lange en algemene dienstplichten willen Paradoxaal is, dat de socialisten hiermee de vorming van een be roepsleger met de kans op herleving van een militaire kastegeest heb ben uitgelokt. Dat Adenauer roeit met de rie- men. die hem overbleven, is hem echter niet kwalijk te nemen. Toen het Kamerlid Fens als de fensie-rapporteur in het parlement van de West-Europese Unie de wenselijkheid uitsprak, dat zonder verwijl een beslissing zal worden genomen over de aard van een re organisatie van de Westelijke strijd krachten, heeft hij tevens gewaar schuwd voor het1 West-Duitse voor nemen slechts een dienstplicht van 12 maanden aan te houden. Hij hoopte dat andere landen dit ver leidelijke voorbeeld zouden weten te weerstaan. Het Duitse voorbeeld houdt in tussen ook een, zij het eenzijdige beslissing over de reorganisatie van de bewapening in en dit maakt te waarschijnlijker, dat het verder weerslag zal vinden. Voor Nederland kan het wellicht ook nog gevolgen hebben. Zo zou men zich de vraag kunnen stellen, of ons land bij zoveel veranderingen nog moet vasthouden aan het vor men van drie divisies en zich ook niet op een kleinere, goed geoefende en modern bewapende strijdmacht moet toeleggen. Het is uiteraard de zaak van de regering en van de militaire des kundigen om in overleg met de N.A.V.O.-bondgenoten hierover te beslissen. Maar het lijkt waarschijn lijk, dat het Duitse voorbeeld ook hier nawerken zal. yERWEZENLIJKING van de eco nomische eenheid tussen Ne derland en België ontmoet haar grootste hinderpaal in de agrarische sector. De moeilijkheden op dit terrein zijn nog eens duidelijk aan het licht getreden tijdens een bij eenkomst, welke de algemene raad van de Belgische Christelijke Volks partij wijdde aan de landbouwpoli tiek. Oud-minister van Landbouw, de heef Heger, liet een tamelijk som ber geluid horen. Zo deelde hij o.a. mede, dat tussen 1953 en 1954 de inkomsten van de argrarische be drijven verminderden met 1800 mil joen francs. (Advertentie) If GEN HOEST (N HEESHEID DAGELIJKS VOOt STEM EN KEU Neem geen risico cn gebruik bij guur weer Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en keelpijn. Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij U te hebben. De burgemeester van Leeuwarden heeft besloten om in het belang van de openbare orde de verdere verto ning van de film ,.Rock around the Clock" te verbieden. In het weekeinde, na de laatste voorstellingen in de Cinema-bioscoop is' het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Een zeker deel van de jeugd molesteerde de politie, sleep te rijwielrekken de rijweg op, ver nielde ruiten en beschadigde auto's. De Amerikaanse film ,,Rock around the Clock" is geen directe oorzaak van de relletjes, zo werd ge zegd, maar wordt door een aantal jongeren als een welkome aanleiding aangegrepen. Het wereldvermaarde Salzburger Marionetten-Theater, dat de laatste vijf jaar in het winterseizoen in Noord- en Zuid-Amerika grote toer- nees maakte en in de zomermaanden in Salzburg is opgetreden, zal onder auspiciën van Impressario Ernst Krauss weer een rondreis door Ne derland maken. Reeds zijn 50 voor stellingen vastgelegd. Het grootste succes hadden in Amerika de Mozart-opera's ,,Die Zau- berflöte" en ,,Don Giovanni". Eerst genoemde opera zal in de bezetting der Salzburger Festspiele (op de band opgenomen) ook in Nederland worden gegeven, waaraan o.a. mede werkten: Irmgard Seefried, Annelie- se Kupper, Willma Lipp, Anton Der- mota, Josef Greindl, Paul Schöffler enz., alsmede de Wiener Philharmo- niker en het Wiener Staatsopern Chor. Voorstellingen zullen o.a. plaats hebben in Middelburg op 29 oktober in de Zeeuwse Volksuniversiteit; in Waalwijk op 30 oktober in de Kunst kring; in Eindhoven op 14 en 15 no vember in de Philips Schouwburg en in Breda tenslotte in Concordia op 19 en 20 november. (Advertentie) (Advertentie) rat en muis met Het Witte Huis heeft het antwoord van president Eisenhower op de brief van Sovjet-premier Boelganin ge publiceerd. Hierin zegt de president onder meer: „Het verzenden van uw brief op een ogenblik dat de verkie- zingscompagne in de V.S. aan de gang is, betekent inmenging van een buitenlandse mogendheid in onze bin nenlandse zaken." In de brief van Boelganin werd onmiddellijke beëin diging van dë proeven met kernwa pens voorgesteld. Eisenhower zegt. dat de brief van de maarschalk gepubliceerd was, De Algemene r.-k. Officierenver eniging heeft zaterdag en zondag in het paleis-raadhuis te Tilburg haar jaarvergadering gehouden. De leiding berustte bij luitenant- generaal A. van de Kroon; er was een zeer drukke opkomst, de mees ten waren vergezeld van hun dames. Des middags werd het gezelschap door het gemeentebestuur in de raad zaal officieel ontvangen. Burgemeester mr. E. J. H. Baron van Voorst tot Voorst wees er in zijn welkomstgroet op. dat de hogere le gerleiding zich bewust is van zijn taak van naastenliefde en gehoor zaamheid en daardoor een onge schokte positie inneemt in de Neder landse samenleving. Ondanks alle kritiek, mag de weermacht te on zent als bolwerk der vrijheid naar sprekers mening aanspraak maken op de waardering van het ganse volk. Na deze reünie bracht een militair muziekkorps een serenade en ver trokken de deelnemers(sters) naar de ..Efteling" te Kaatsheuvel, waar een feestdiner stond aangericht. Met een soiree dansant werd de eerste dag besloten. Zondagmorgen om 10 uur droeg de j hoofdaalmoezenier, kolonel mgr. H. van Straelen, met assistentie van de stafaalmoezenier der Kon. Lucht- macht, overste R. Verhoeven, en ma joor-aalmoezenier Th. Vermeulen, geestelijk adviseur van de afdeling Tilburg, een plechtige H. Mis op, ge volgd door een kranslegging bij de standbeelden van mgr. Zwijsen en j koning Willem II. In de slotzitting zondagmiddag kon luit-generaal Van de Kroon o.a. wel kom heten de vertegenwoordigers van minister ir. Staf en de staats secretaris van Marine, de heer Moor man. Hij deelde voorts mede, dat van H.M. de Koningin een telegrafische dankbetuiging was ontvangen en ont vouwde daarna enkele gedachten met betrekking tot de structuurwijzigin gen, welke in de ARKO in studie zijn en waarover drs. J. Harnix in een huishoudelijke vergadering reeds een inleiding had gehouden. Tenslotte ging spreker in op enkele sociale vraagstukken, de beroeps- en reserveofficieren rakende en hij spoorde zijn gehoor aan om de ka meraadschappelijke verhoudingen ook met andere intellectuele groepen te verstevigen. Prof. dr. L. J. Rogier van de r.-k. Universiteit van Nijmegen, hield tot besluit een kritisch-wetenschappe- lijke verhandeling over de onstuimige onberedeneerde figuur van koning Willem II, wiens karakterfouten en deugden hij in den brede nagjng, zo mede de heilzame relatie welke deze Oranjevorst met mgr. Zwijsen heeft onderhouden. De hartelijke vriendschap tussen Willem II en de bedachtzame bis schop Zwijsen heeft de katholieken in dit liberale tijdperk weer voor een goed deel hun rechten teruggeschon ken. Ruim 5000 haringen, 2500 bokkingen 194 kg schelvis 55 hoenders en voorts een groot aantal kilogrammen prui men, peren, gedroogde zuidvruchten, en chocolade (in totaal 321 partijen) hebben de ambtenaren van de keu ringsdienst van waren in Amsterdam op hun inspecties in winkels en ma gazijnen voor de consumptie motÜen afkeuren. Bij de 8500 gewogen broden "iC oHf'„van de generale staf, gene raal B.R P.F. Hasselman die in Was hington de vergadering van het mi litaire comité van de Navolanden heeft bijgewoond, dat daar de drie uag?" Xan de vorige week K- t n,rgCv° 'n is vanmorgen met het K L.M.-hjntoestet uit New York op ilp tcn'Sgekeerd. De generaal de bij zijn aankomst dat hij over het resultaat van de uiteraard ge- neime besprekingen van het co- mit- zeer tevreden is. Het comité is het hoogste militaire lichaam van de Navo, gevormd door de chefs van cle generale staven. zijn 22 maal te lichte partijen aan getroffen, zes maal moest een straf vervolging worden ingeleid en 16 maal kon worden volstaan met een waar schuwing. Van de 111 voor onderzoek in het laboratorium meegebrachte monsters consumptieijs bleken 21 monsters niet te voldoen aan de ge stelde eisen met als gevolg: 1G maal een waarschuwing en 4 maal proces verbaal. Onderzochte monsters melk en melkprodukten bleken in 176 gevallen niet aan de gestelde eisen te voldoen. Bij de controle op de invoer moesten grote partijen tarwebloem 7700, 6000 en 1700 kg voor men selijke consumptie te worden afge keurd. In de stijf self abrieken kregen ze hun uiteindelijke bestemming. Een partij margarine van 500 kg werd we gens afwijkende geur en smaak aan gewezen voor raffinage. Een partij kippemagen bleek alleen nog maar geschikt voor varkensmagen. De Europese Assemblee is in het vel dgetreden voor een harmonisatie van de wettelijke aansprakelijkheid voor automobilisten in de Europese landen. Zi.i besloot de ministerraad van de raad voor Europa te verzoe ken daartoe spoedig een conventie te aanvaarden. Een ontwerpconventie is reeds in Straatsburg uitgewerkt, waarbij de tussen de Benelux-landen getroffen regelingen ten voorbeeld zijn gesteld. De ontwerpconventie werd toegelicht door de Duitse mi nister van justitie, Merkatz. Te Parijs is officieel bekend ge maakt dat de ministers van Buiten landse Zaken van beide landen, Pi- neau en Von Brentano, het Frans- Duitse akkoord over de Saar aan- I staande zaterdag in Luxemburg zul len tekenen. (Advertentie) ordat deze was vertaald en aan hem (Eisenhower) ter hand was ge steld. „Daarom ben ik verplicht dit antwoord onmiddellijk te publiceren." Een verklaring van Boelganin over Dulles was niet alleen ongerecht vaardigd, maar, persoonlijk grie vend voor mij". Men neemt aan, dat dit slaat op een passage in Boelga- nins brief, waarin hij beweert dat Dulles en andere Amerikaanse func tionarissen redevoeringen hadden ge houden, welke een „duidelijke ver draaiing" van de Sovjet-politiek in hielden. Ondanks de kritische toon van Eisenhowers antwoord verklaar de hij, dat de Amerikaanse regering „niet ontmoedigd" is in haar zoeken naar mogelijkheden van ontwapening. De Amerikaanse president gaf op nieuw een uiteenzetting van het standpunt van zijn regering ten aan zien van het ontwapeningsprobleem. Hij legt de nadruk op doeltreffende inspectie- en controlestelsels, welke nodig zijn voor overeenstemming over de ontwapeningskwestie. De Sovjet- Unie had reeds geweigerd dergelijke systemen, als door de V.S. voorge steld, te aanvaarden. De president spreekt de hoop uit, dat de correspondentie in overeen stemming met de aanvaarde diplo matieke praktijken zal worden her vat. „Wij laten de deur open voor alle onderhandelingen, die de zaak van de mensheid doeltreffend kunnen dienen." (Advertentie) VROUWELIJK i 0 1 „Waarom is het woord vlieg- 't machine in het Nederlands J vrouwelijk?" Passagiers van de K.L.M. hebben zich tijdens een J J sweepstake, waarmede de tijd riser zo'n hond is, hoe harder je mag:er wordt. En daar is het om be gonnen. Vervoer Dieven drongen een waren huis te Londen binnen, stalen daar voor een aardig kapi- aan boord gedood werd, met J taaltje aan kleding, dekens en dit probleem bezig gehouden, redpn de buit in t De volgende sprankelendeant- meubels en reden ae J woorden werden met een fles een vrachtauto van de gedu- sprankelende champagne be- peerde firma naar veiliger oor- 1 r\rtnrf T-J oht Tl nnit PPYI. mCLYl A loond: „Hebt U ooit een man t gezien met zo'n goed figuur?.." J „Slechts mannen kunnen haar de baas..." „De gezagvoerder is J verliefd op haar..." „Opwindend t maar betrouwbaar...,." „Zij t J werkt...." t Lifter Overgang De heer Colemans Andrews, die jaarlijks zo'n slordige 250.000 mil joen gulden voor Amerika bijeen schraapte als hoofd van de inkom stenbelasting wordt genoemd als voorzitter van een nieuwe politieke partij. De voornaamste werkzaam heid van die partij zal zijn om de belasting naar omlaag te brengen. Huren De heren Rodgers en Hammer- stein uit de Verenigde Staten wen- Langs de weg naar Eshbourne stond de heer Keith Thompson te liften. Het lukte hem niet erg. Alle auto's reden hem voorbij. Toen hij de moed al zo ongeveer verloren had, stopte eindelijk een wagen. He.t was een politie-auto, die onze Keith regelrecht terugbracht naar de gevangenis, waar hij enkele da gen tevoren was ontsnapt. Keith wilde, dat alle auto's maar doorge reden waren. School Binnenkort wordt in het Engelse Herts een school geopend, waar jon ge meisjes zal worden geleerd hoe zij zich zo voordelig mogelijk kun nen voordoen. Als leerkrachten zijn onder meer aangetrokken een sen een eilandje in de Stille Zuidzee een dieet-uitvinder en een verpleeg ster. te huren. Ze hebben het nodig om de film „Stille Zuidzee" op te nemen en dat moet dan allemaal het liefst zo echt mogelijk gaan. Hammerstein gaat zelf kijken of er iets is te. vin den. Honden „Koop een hond en leef langer", is het nieuwste advies dat opgang maakt in de Verenigde Staten. Het is niet zo maar iets om ook eens wat te zeggen, want de uitspraak komt van een aantal medici, dat zich ernstig met de kwestie heeft bezig gehou den. Vooral dikke mensen zijn met een hond gebaat. Ze moeten er dik- wij is mee «aan wandelen en het - Als ]e klaar bent met boter op dier trekt en springt hard genoeg je das te smeren, wil je me dan om je magerder te krijgen. Hoe vu- even de suiker aangeven? Uw aardappelen, vlees en groenten op een gas vlam. Maar niet alle vitaminen overleven deze brandstapel. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Pmfiteer van Je VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragiei f 3.75 NV PHILIPS ROXANE PHARM CHEM IND ..DUPHAR" Een medisch onderzoek van de Afri kaan William Bisset in een kliniek te Port Elizabeth heeft zaterdag toeval lig aan het licht gebracht, dat de 167- jarige Columbiaan Javier Pereira in hem bijna een leeftijdgenoot bezit. Hoewel Bisset zelf meende „slechts" 109 jaar oud te zijn, bleek zijn wer kelijke leeftijd op omstreeks 160 te kunnen worden gesteld. Zijn geeste lijke en lichamelijke gezondheid is nog uitstekend. In de nacht van zaterdag op zondag is te New-York uit het huis van de Amerikaanse filmregisseur Garson Kanin en zijn vrouw, de actrice Ruth Gordon, voor 48.000 dollar aan ju welen gestolen. Bij "buurvrouw Katha rine Hepburn was ook het huis door zocht, maar zij schijnt niets te mis sen. De Belgische premier, Achille van Acker, is in gezelschap, van zijn mi nister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak vertrokken voor een be zoek van een week aan de Sovjet- Unie. Van de hand van mevrouw dr. H. J. Vien-Kuik te Gagny (Seine et Oise), verscheen dezer dagen een studie, getiteld: „Anonieme geschrif ten van Betje Wolff in het tijd schrift „De Rhapsolist" (1770-1772) Deze publikatle door de schrijf ster opgedragen aan de nagedachte nis van Elisabeth WolffBekker werd uitgegeven met steun van de Nederlandse organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek. i\.;' eivol eieren WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 HILVERSUM I 402 m. - NCRV: 7,00 Nws en S.O.S.-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. Vrouw 9.35 Waterst. 9,40 Su rinaamse volksmuz. 10,05 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,20 De gou den vuilnisman hoorsp. 12,15 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Negro spi rituals 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad, cans. 13,20 Promenade ork. 14.00 Gram. 15,00 Jeugdork. 15,45 gram. 16.00 V. d. jeugd 17,20 Gram 17.40 Koersen 17,45 Gram. 18,00 Gemengd koor 18,20 Gram. 18,30 Viool, cello en orgel 18,45 pectrum van het Christelijk orga nisatie- en Verenigingsleven, caus. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Concertgebouwork. en soliste 21,10 Weg en werk der Kerkhervormers, caus. 21,30 Gram 21,40 Muz. vragenbeantw. 22,00 Filmbeschouwing 22.10 Kamermuz. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 De Ontbijtclub 8,00 Nws 8,18 De Ontbijtclub 8,50 V. d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 10,45 Idem. 11,30 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Instr. trio 13,00 Nws 13,15 Tentoonstellingsagenda 13.18 Licht muz. 13,50 Medische kron. 14,00 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16.00 V. d. zieken 16,30 Gram. 17,00 Idem 17,25 Roemeens ork. 17,50 Re- geringsuitz. Rijksdelen' overzee. Bloemen en planten in Suriname, door A. Pengel. 18,00 Nws en comm. 18,20 Gram. 18,40 Act. 18.50 Pianospel 19,00 V. d. jeugd 19,10 Bezitsvorming, caus. 19,25 VARA-varia - VPRO: 19,30 V. d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20.05 Tien jaar Belgisch-Nederlands Cultureel Accoórd 20,15 In opa's jonge jaren 22,35 Ritm. strijkork. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Es peranto. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Mozart Homo Ludens 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Omr. ork. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Gram. 20,00 Hoorsp. 21,00 Gram. 21,15 Omr. ork. en soliste 22,00 Nws. 22,11 Gram. 22,45 Liederen 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws 13,10 Gram. 14,10 en 14.15 Idem. 15,15 Omr. koren 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws 17,10 Gram. 17,30 Zang en piano 17,50 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws 22,10 Piano recital 22,55 Nws. VARA: 17.00-17,30 V. d. jeugd. NCRV: 20,00 Filmkader 20,15 Het schip, TV-spel 21,30 Rep. vergadering Raad van Europa 22,00 Dagsluiting. FRANS BELG. 18.45 Testbeeld 19,00 Kunst- en wetensch. kron. 19,30 Pile ou Face 20,00 Act. 21.30 Eurovisie: Uitz. van uit Straatsburg 22.00 Lectures pour tous Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG. 18.45 Testbeeld 18.55 Muz. 19,00 Openingsbeeld 19,01 V. d. kind 19,31 Nws. 20.00 Interview 20,20 Sportrep. 21,15 Vragenbeantw. 21,30 Eurovisie: Re lais v. d. Franse TV: Rep. v. d. zitting v. d. Raad v. Europa. 22,00 Vragenbeantw. (verv.) 22,15 Journ. en nws. bra it The Indian York. 24) Ward was niet wreed van natuur, tenminste, hij was niet wreder dan de meesten van ons; doch terwijl hij Kattler en Buck's paard ging halen, vond hij het prettig te weten dat Buck ülney met gebonden handen en voe ten in zijn hut zat, en dat hij misse lijk was van angst over wat de toe komst hem zou brengen. Ward bleef een uur weg. Hij haast te zich niet; het was niet nodig. Buck kon niet ontsnappen, en een beetje" spanning zou hem goed doen. Buck's gelaat was vaal grauw, toen Ward de deur opende. Zijn ogen ston den wazig. En aan het hevig sidde ren van zijn handen zag hij, dat Buck de deugdelijkheid van de tou wen op de proef had gesteld. Ward keek hem een minuut lang aan en greep dan naar zijn tabak en papier. Zijn stemming was in die tijd veranderd. Hij wenste niet langer absolute stilte tussen hen; hij scheen nu te willen praten. „Als ik je losmaak, Buck, wat zal je dan doen?", vroeg hij tenslotte op een nieuwsgierige toon. „Als je.... Ward, ik zal bewijzen, dat ik een vriend voor je ben, hoe wei jij denkt dat dit niet waar is. Ik heb nooit iets gedaan. „Neen, natuurlijk niet". Ward's lip krulde. „Dat is mijn fout. denk ik „Je beweert altijd, dat je mijn vriend was, toen...." „En dat is de waarheid, Ward, bij God". Buck's gelaat werd rood'van opwinding. „Ik deed alles voor je wat ik kon. Ward, maar zoals de zaak gelopen is kon ik er niet voor zor gen „Dat ik opgehangen werd. Dat weet ik, je hebt je best er voor gedaan!" Ward deed een trek aan zijn siga ret en zijn lippen beefden. Overigens scheen hij volkomen koel en kalm. „Zeg, Ward, die rechters bedrogen je." „Oh, schei uit, Buck. Ik heb je al eerder als een slang zien kronkelen. Ik geloof dat je nog dezelfde vriend voor me bent als vroeger." „Dat is zo, Ward, en dat kan ik bewijzen." Ward snoof, ,.Dat bewees je, ouwe jongen, toen je daar achter die rots lag. je geweei op deze hut gericht, om me neer te schieten als ik naar buiten kwam. Ik begin nu te begrij pen hoe het kwam dat Jim Mc. Guize in de bron achter mijn hut ge vonden werd, met een kogel in zijn rug. Jij was ook zijn vriend, hé?!" „Ward, ik „Stil! Ik wilde alleen maar eens zien of je in de laatste zeven jaar veranderd bent. Nu je bent niet ver anderd, of het zou ten kwade moeten ■zijn. Maar je streken zijn nu afge lopen. Weet je wat ik met je ga doen?" ,,Ward je zult me toch niet dood schieten?! Me jouw verleden „En wie is de schuld van dat ver leden, hé? Oh, ik begrijp heel goed, üat je je kornuiten verteld hebt, dat ]e hier naar toe ging om met mij af te rekenen. Zij zullen het aange ven, als je niet op komt dagen; en \xr Ür in!°Pen gegrepen worden" ward wierp zijn sigaret weg en aeea een stap in de richting van ziin ecn. staP. zó onheilspél- lend, clat Buck sidderde in zijn touwen „Nu op dat punt kun je gerust zijn. Ik ben niet van plan je neer te schieten." Ward stond stil en zag het licht van hoop in de ogen van zijn vijand komen. „Ik zal de borden wassen en me scherenen dan zal ik je mee naar buiten nemen en ie ophangen." „Mijn God, Ward! Je., je.." „Ik heb je zeven jaar geleden al gezegd," ging Ward verder, dat ik je ergens zou zien hangen, voor ik met jou afgerekend had. Weet je nog wel? Volgens recht zou je eigenlijk aan je voeten boven een vuur moe ten hangen! Je bent zo'n gemeen brok mens, als ik nog nooit gezien heb. Je weet, wat je mij aangedaan hebt, Buck. En je weet, wat ik je verteld heb dat zou gebeuren en nu gaan wij het program afwerken. Ik was eerst van plan je aan de sheriff uit te leveren. Maar zoals gewoonlijk heb je er een stelletje kerels in be trokken, die mij nog nooit iets ge daan hebben, en die ik dan ook niet in het ongeluk wil storten. Daarom zal ik je ophangen... over een poosje, als ik er zin in heb en een briefje achterlaten, dat aantoont wie je bent, en dat jij hielp het geld uitgeven, dat de Hardup-bank een poosje gele den is kwijtgeraakt". „Dat kan je niet bewijzen! Je „Ik hoef het niet te bewijzen. Dat zullen de autoriteiten wel doen als ik hun een aanwijzing geef. EnE als jij hier of daar aan een tak hangt, zal je je kornuiten niet de schuld kunnen geven; dus zij zullen een kans krijgen er tussen uit te draaien. En nu heb ik genoeg tegen je,gespro ken. Wat ik zeg gebeurt. Jij kunt spreken als je Wilt Buck; maar ie dere keer dat je je mond open doet, zal ik. een stuk uit je body kerven." Hij trok Buck's eigen mes uit zijn schede en keek er naar, alsof hij alle wrede dingen, waarmee hij dreigde, zou doen ook. Hij maakte het vuur, dat was uit gegaan, weer aan en zette een pan op de kachel om water te heten. Hij maakte zijn bed op en haalde de le- gerdeken van het zadel. Hij veegde de vloer zo netjes als een vrouw het had kunnen doen en legde de twee 1 wolfshuiden op hun plaats, waar zij als matten dienst deden. Hij waste en droogde z'n paar vaten steeds Buck's mes bij de hand houdend, en onder zoekende blikken op de ongelukkige man werpend, wanneer deze de ge ringste beweging maakte, hoewel, dit dient gezegd. Buck zich niet dik- I wijls bewoog. Hij haalde twee em mers water en zette die bij de ka- I chel en in de zelfde tijd had hij een pannetje pruimen gekookt en zette dat op een koele plaats. Zorgvuldig scherpte hij zijn scheermes en schoor zich op zijn gernak en wierp in de spiegel een blik op zijn gevangene, die deze deed sidderen. En al die tijd opende Buck niet eenmaal zijn lippen, behalve om er met zijn tong aan te likken, en wend de geen oog van Ward af. „Ik heb je zeker de doodstuipen op je lijf gejaagd, hè, Buck?", vroeg Ward spottend, terwijl hij zijn scheer mes afveegde aan een bladzijde uit ecn oude Sears Roebuck catalogus. „Ik had gehoopt dat je meer zenu wen had. Ik zou je graag een jaap willen geven, om je te tonen dat ik geen gekheid maak." Buck slikte weer, doch gaf geen antwoord. Ward waste zijn gezicht in een kom dampend water, haalde een bus talk poeder uit de kast en verwijderde de zeepglans van zijn kin en wangen. Hij kamde zijn haar voor de kleine spiegel trachtte de golf uit zijn haar te verwijderen met water, doch bereikte alleen dat het nog erger golf de dan voorheen., en knoopte zijn halsdoek om. ,,Ik wilde dat je maar gesproken had," zei hij, zich tot de ander wen dend. Hij zag er zeer jongensachtig uit en tamelijk knap, uitgezonderd de uitdrukking in zijn ogen, die Buck deed huiveren, en de trek om zijn lippen, die bepaald wreed was. „Ik heb gelezen hoe de Chinezen die „dood van duizend sneden" toepassen zoals zij het noemen; ik dacht er over om het eens met jou te probe ren. Maar., oh, ja., het is vrijdag vandaag. Ik kan je eigenlijk even goed ophangen." Het was maar een armzalige nabootsing van kalme spot maar Buck was niet in een stemming om kritisch te zijn. De naakte feiten waren onnenspel- lend genoeg om Ward's poging om grappig te zijn schipbreuk te doen lijden. De hele slappe poging was trouwens op zichzelf al onheilspel lend. Ward mocht al trachten kalm kwaadaardig te zijn, doch het vuur, dat in zijn ogen gloeide, en de woe de, die zijn lippen verstrakte, weer spraken zijn gedwongen kalmte. Hij ging naar buiten en bracht de paarden tot voor de deur. Hij kwam terug en begon Buck's voeten los te maken en dacht dan aan het briefje dat hij beloofd had te schrijven. Hij nam een tijdschrift en scheurde daar een blad uit, hetgeen vreemd genoeg een sombe re afbeelding was van de Dood, die met uitgestrekte vleugels over een slagveld zweefde en schreef daar op met potlood enige regels, waar het papier glad en wit was. „Wat denk je er zo van?" vroeg hij, het papier zo houdend, dat Buck kon lezen wat hij geschreven had. „Ik ben niet in een stemming om een heel boek te gaan zitten schrij ven, daarom heb ik je stamboom maar wat kort geknot. Maar zo zal het ook wel voldoende zijn, denk je niet?" Buck las met starende ogen. keek in Ward's gelaat, en opende zijn lip pen om zijn zaak te bepleiten. Dan volgde hij Ward's blikken naar het mes op cie tafel en sloot zijn mond met een klik. Ward lachte grimmig, nam het mes op en streek met zijn duim over de scherpe kant om de scherpte te onderzoeken. „Heb je het extra voor me gesle pen?" vroeg hij. „Nu, we zullen maar vertrekken, denk ik. Ik heb nu lang genoeg tegen je aan zitten kijken. Ik ben er misselijk van". Hij maakte het touw los. dat Buck aan de stoel bond en stond met ge fronste wenkbrauwen op hem neer te kijken, terwijl hij nadenkend op zijn lip beet. Dan nam hij zijn revolver in zijn linkerhand, terwijl hij met de rechter het touw losmaakte, dat Buck's handen bond. „Steek je handen voor je uit", be val hij. „Je zult een eindje moeten rijden; hier in de buurt is geen boom, die ik als galg kan gebruiken." „Om Gods wil. Ward!" Buck's stem was schor. Maar toch stak hij zijn handen voor zich uit en deed geen poging uit de stoel op te staan. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3