G OMULKA stevig heeft de handen teugels Overwerk, maar geen algemene vergunning De film bleek al te spannend Hoofdredacteur „Indonesia Raya moet terecht staan Frankrij k schort overleg met de Marokkanen op Ook leger stemt in rnet de nationalistische koers DAGBLAD Moskou berust voorlopig in „Poolse omwenteling5' m Partijblad antwoordt „Pravda55 „Laat kardinaal Wyszynski vrij*' Hongaren in spanning Raad voor woningbouw adviseert Nieuw en origineel verhuizingsplan ER BRAK EEN AS Plaatselijk opklaringen j Oorzaak scheepsilrama Oosterhout Klinknagels losgesprongen Wegens aanval op Abdulgani Luitenant-generaal Baretta gaat met pensioen Sunday Pictorial: Van Maasdijk isj niet consequent „KIJK, ZIT DAT ZO?" Europese Markt Engeland wil wel iets doen Rebellen werden waf at te vriendelijk ontvangen In Duitsland dreigt een metaalstaking Oude vrouw werd er bijna de dupe van Douanebeambten stonden terecht Mr Lips gaat voor Schmidt pleiten Ontsnapping uit jeugdgevangenis Eén uitbreker nog voortvluchtig Doet Nederland genoeg tegen polio? 96e JAARGANG No. 22284 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad J M A C. v. Dongen, C J v. Hootegem, Mr Dr A J J M Mes, Mr HMD. de Rechter, P V M Veicauteren, L. J v. '1 Westende Abonn prijs by vooruitbet f 6.5U p. kwartaal, p. post t 7.20. p. week (uitsl bij niet postbestell.) t 0.50 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor GodKoningin en Vaderland DINSDAG 23 OKTOBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no: 35) In de loop van maandag is duidelijk geworden dat de nieuwe eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Gomulka, de toestand terdege beheerst en dat Moskou voorlopig berust in de nationalistische koers die het land heeft ingeslagen. Het Poolse leger heeft zich solidair verklaard met de besluiten van het nieuwe Centrale Comité. Het ministerie van Defensie zei dat deze besluiten verzet hadden ontmoet bij degenen, die „de oude bureaucratische manier van regeren wilden handhaven". In de strijd tegen deze krachten was er „een rechte eenheid gesmeed tussen partijleiders, partijleden en niet tot de partij behorende arbeiders en boeren". Uit alle delen van het land komen in Warschau blijken van instem ming binnen met de rede die Gomulka op het jongste congres van het partijbestuur heeft gehouden en die vernietigende kritiek inhield op het regeringsbeleid. Het partijorgaan „Tribuna Ludu" gaf met vette letters de namen van de leden van het nieuwe partijcomité, verdedigde krachtig de Poolse pers tegen de aanval van de „Pravda", maar gaf tevens te. kennen dat men in het westen niet moest denken dat Polen zijn bondgenootschap met de Sovjet-Unie verbreken zal. Eisenhower en enkele andere Amerikaanse politici hebben zich na melijk laten verleiden tot wel wat te voorbarige uitspraken over de gevolgen van de gebeurtenissen in Warschau. Die gebeurtenissen zijn overigens nog sensationeel genoeg. Dit mag niet alleen blijken uit het feit dat de Pravda" angstvallig zweeg over de verwijdering van maarschalk Rokos- sovsky uit het Poolse partijcomité, maar ook uit de reacties van arbei ders- en boerenvergaderingen in alle Poolse districten. Uit veel resoluties kan men vernemen dat het volk her ademt nu er weer eens een onver bloemd nationalistische stem heeft geklonken, die recht doet aan Polens trots. Arbeiders van de locomotievenfa- briek in Poznan, wier grieven heb ben geleid tot de opstand van 28 juni, zegden Gomulka eenstemmig steun toe en applaudisseerden geestdriftig voor sprekers die het oude beleid cri- tiseerden. Drie beklaagden, die in verband met de opstand werden ge arresteerdzijn op vrije voeten ge steld. De partijafdeling in het voormalige Stettin heeft de onmiddellijke terug keer geëist van Poolse burgers die in de Sovjet-Unie worden vastgehouden. Daarna eisten verscheidene sprekers dat het doel van Kroestjevs bezoek aan Warschau openbaar zal worden gemaakt. Stilzwijgen erover zou tot praatjes leiden en dat zou de Pools- Russische vriendschap benadelen. Ook de Poolse katholieken voelen zich blijkbaar minder gekneveld dan voorheen. Op een bijeenkomst in de Polytechnische school van Warschau eisten studenten en arbeiders zonder meer de vrijlating van mgr. Wys zynski, de primaat van Polen. Nog altijd komen er berichten bin nen over Russische troepenbewegin gen in het land, maar geen van die berichten kon worden bevestigd. Radio Warschau zei: ,.Het is lente in oktober. Een lente van het echte proletarische internationalisme. Po len heeft de vaste wil, zijn eigen weg naar het socialisme uit te stippelen". Een Hongaars partijblad heeft in middels een geluid laten horen, dat sterk door het Poolse initiatief lijkt geïnspireerd. ,.Ook Hongarije", schreef het, ,,moet zijn eigen weg zoeken." Boedapest heeft maandag in zijn nieuwsbulletins veel aandacht be steed aan de toespraak van Gomulka Ook de Hongaarse bladen van zon dag, die maandag te Wenen werden ontvangen, bevatten uitgebreide be richten over zijn optreden, het bezoek van de Sovjet-leiders aan Warschau en de resoluties van vakbondsleden, die zaterdag werden aangenomen. Er was echter geen commentaar aan toegevoegd. De Tsjechoslowaakse zenders heb ben een kort verslag gegeven van de vergadering van het bestuur van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij. In de nieuwsuitzending van radio-Praag van maandagmiddag werd niets over de gebeurtenissen in Polen gezegd. Westberlijnse ambtenaren hebben maandag meegedeeld, dat het aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland se dert de jongste ontwikkelingen in Po len sterk is achteruitgegaan. De verkoop van het enige Oost- duitse blad dat gedeelten van de toe spraak van Gomulka in het weekend had gepubliceerd, ,,BZ am Abend," is maandagmiddag gestaakt. De Hongaarse en Zuidslavische communistischpartijen hebben hun samenwerking, die na het uitstoten van Zuid-Slavië uit de Kominforn in 1948 was verbroken, maandag offici eel hersteld. Waclaw Komar zal de leiding op zich gaan nemen van de veilig heidstroepen in Polen. Men ziet hier de generaal tijdens een rede tijdens de 20ste verjaardag van de Poolse brigade die in de Spaanse burgeroorlog heeft gevochten. In een aanbeveling aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid heeft de Raad voor de Woning bouw te kennen gegeven, dat in de gegeven situatie de mogelijkheid tot overwerk aanwezig moet zijn, of schoon overuren op zichzelf als onge wenst zijn te beschouwen. Een algemene overwerkvergun- ning, zoals vorig jaar mogelijk was, acht. de Raad ongewenst. De aange wezen weg, zo wordt gezegd, is het aanvragen van een overwerkvergun- t ning na overleg tussen werkgever en werknemers. Een werktijd van 55 uur per week acht de Raad acceptabel. Tenslotte meent de Raad dat tegen over het offer van overwerk tege moetkomingen dienen te worden ge steld, zo mogelijk in de vorm van een hogere toesiag dan thans wordt gegeven. Over de nieuwe subsidiepolitiek van de regering ten aanzien van de woningbouw zegt de Raad. dat die in derdaad goede vruchten afwerpt, maar dat de kleinere gemeenten er meer van profiteren dan de grcRe. Deze conclusie van de raad heeft KEIZER HAILE SELASSIE van Ethiopië heeft zich ingescheept op het rn.s. Oranje" van de maatschap pij Nederland voor de reis naar In dia, waar hij een staatsiebezoek gaat afleggen. ENIGSZINS feestelijk heeft gisteren de Sabena een nieuw type helikopter in gebruik genomen en ingezet op de lijn Brussel-Eindhoven-Dortmund. KANSELIER Julius Raab van Oos- tennjk is voor een staatsiebezoek van drie dagen in Bonn aangekomen. Het is het eerste officiële bezoek dat een Oostenrijks staatshoofd de laatste 27 jaar aan Duitsland heeft gebracht. OP de ..Mariekerk", die vaart tussen IJ muiden naar Cuxhaven, is de Haar lemse matroos G. Smit van 15 meter hoogte uit de mast gevallen. Hij over leed in het ziekenhuis te Cuxhaven. EEN TAXI werd in Amsterdam aan gehouden, waarin drie Finse zeelie den zaten, die 50.000 gesmokkelde si garetten vervoerden. De Finnen wer den gearresteerd. NAAR ALLE waarschijnlijkheid zal de Indonesische Grondwetgevende Vergadering op 10 november door president Soekarno worden geïnstal leerd. OP ALLERZIELEN wordt in Marci- nelle een triptiek ingewijd, dat aan alle slachtoffers van de mijnramp is opgedragen. SINTERKLAAS zal op zaterdag 17 november a.s. zijn intocht in Amster dam houden, 's Middags om twee uur wordt hij begroet met twaalf vreug deschoten uit een kanon dat bijna even oud is als de heilige man zelf. MEES Toxopeüs, de mensenredder, heeft gisteren op Schiermonnikoog zijn 70ste verjaardag gevierd. Hij kreeg o.a. gelukwensen van Koningin en Prins en van Prinses Wilhelmina. Verwachting van het K.N.M.I., I tot vanavond, opgemaakt maan- J dagavond om 23.15 uur: Droog weer met plaatselijke op- klaringen en in de ochtend hier en daar mist. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: zwakke tot J i matige wind uit het zuidwesten. J Bewolkt tot mooi weer, met nevel en plaatselijk mist in de ochtend. Vandaag: zon onder 17.30 uur; maan op 19.56 uur. Morgen: zon op 7.21 uur; maan l onder 12.31 uur. i Maandagochtend vond op de snel weg Utrecht-Amsterdam een ern stig auto-ongeval plaats, waarbij twee personen werden gewond. Een grote Amerikaanse wagen vloog door asbreuk boven op een aan de kant geparkeerde auto. Beide auto's tolden van de weg en kwamen voorbij de berm tot stilstand. De grote Amerikaan boven op de an dere, zoals bijgaande joto toont. geleid tot een aanbeveling, die be oogt de woningnood in de grotere ge meenten te ontlasten door de wens van gepensioneerden, bejaarden, in validen e.d. tot verhuizing naar een landelijke omgeving gemakkelijker uitvoerbaar te maken. Tot nu toe zijn plattelandsgemeenten er in het alge meen niet gemakkelijk toe te bewe gen de genoemde categorieën gezin nen huisvesting te verlenen, indien de verhuizing niet gepaard gaat met woningruil. Voorlopig denkt de raad aan een regeling ten behoeve van gezinnen uit de drie grootste gemeenten. Mocht de regeling in de praktijk vol doen, dsn zou zij kunnen worden uit gebreid tot andere grote gemeenten. Aan de plattelandsgemeenten, waar voor een vestigingsvoorkeur bestaat en die in staat zijn haar woningtekort snel in te halen of die grotendeels door de woningnood heen zijn. zou bij de besteding van bouwcapaciteit de voorwaarde moeten worden gesteld, dat een deel van de extra-woningen voor huisvesting van gezinnen uit grote steden wordt bestemd. (Van onze redacteur. De oorzaak van het vreselijke scheepsdrama, dat zich in de vroege uren van zaterdag in het zwaaigat aan de loswal te Oosterhout heeft afge speeld is gisteren gevonden. Het on derzoek, verricht door de Rijkspoli tie te water te Drimmelen, in samen werking met de Oosterhoutse politie, heeft uitgewezen, dat onder aan het schip enkele tientallen klinknagels door de voortdurende wisselende span ningen op de scheepswand zyn los gesprongen. Ze hadden daardoor zoveel speling gekregen, dat ze in een etmaal circa tien ton water konden binnenlaten. Bij normaal vervoer van stukgoederen zou men ieder lek al spoedig bemerkt hebben, maar in een zandschip is wa ter tengevolge van een lek niet ge makkelijk te constateren. Mochtar Lubis, de hoofdredacteur van het te Djakarta verschijnende onafhankelijke blad Indonesia Raya' zal binnenkort voor het gerecht wor den gedaagd om zich te verantwoor den over een verslag, dat op 14 augustus jl. m zijn krant heeft ge staan. Het droeg als kop: Minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdul- gani, betrokken in een corruptie schandaal van 1.500.000 rupiahs". ..Indonesia Raya" was het eerste blad, dat het nieuws bracht van het bijna aanhouden van de minister van Buitenlandse Zaken op de vooravond van diens vertrek naar de Londense conferentie over het Suezkanaal, op 13 augustus jl. Inmiddels hebben de vereniging van uitgevers van Indonesische kranten en de vereniging van Indonesische journalisten heden de oprichting aan gekondigd van een gezamenlijk actie comité tegen de militaire verorde ning waarbij ..destructieve en provo catieve berichtgeving" wordt verbo den. Deze militaire verordening heeft in de Indonesische perswereld grote op schudding gewekt. De uitvoerende raad van de Indo nesische journalisten-vereniging heeft een verklaring uitgegeven, waarin de verordening opnieuw wordt veroor deeld als een blijvend gevaar voor de persvrijheid en waarin nogmaals opheffing van het besluit wordt ge- eist. Luitenant-generaal A. Baretta. chef van de luchtmachtstaf, zal op 1 november wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerleggen en de luchtmacht verlaten. Luitenant-generaaJ Baretta zal wor den opgevolgd door de huidige plaats- vei vangend chef van de staf, gene- raal-majoor vlieger - waarnemer H. Schaper. J In het laatste nummer van de „Sun day Pictorial" schrijft de redactie, dat de heer van Maasdijk kennelijk de moed in de schoenen is gezonken toen hij zag hoe he,* blad de gegevens had gepubliceerd die hijzelf verstrekte. „Dr. van Maasdijk maakte op onze verslaggever Victor Sims", aldus het blad „de indruk een toegewijd hove ling van de koningin te zijn, die de moed had te spreken, en die er bij zonder veel waarde aan scheen te hechten om in het buitenland de waarheid gepubliceerd te krijgen die de Nederlandse bladen niet gaven. Dr. van Maasdijk verloor alle moed op het moment, waarop de Sunday Pictorial de feiten publiceerde die hij gegeven had. 's Maandagsochtends trachtte hij de rol te ontkennen, die hij in de openbaarmaking van de sa menzwering had gespeeld. De Nederlandse bladen zijn niet geneigd zijn verwarde ontkenningen te accepteren. De bijzonderheden van de samenzwering, zoals die door de Sunday Pictorial werden gegeven, waren volledig door dr. van Maasdijk verstrekt. In de Algemene Vergadering van de Raad van Europa heeft een vertegenwoordiger van de Britse regering te kennen ge geven, dat zijn land niet voelt voor deelneming aan de gemeen schappelijke Europese markt maar dat het wel bereid is mee te werk enaan het creëren van een vrij-handelszone, die dan niet star begrensd zou moeten zijn, maar waarvan zo veel mo gelijk landen profijt zouden kunnen hebben. Zo'n vrij-han- delszóne is enkele weken gele- den ook al door minister Mac Millan voorgesteld. De Oostenrijkse minister v%n Bui tenlandse zaken, dr. Leopold Figl, heeft in de Europese vergadering ge wezen op de noodzaak een Europese samenwerking op het gebied van de ke2-nenergie te verwezenlijken voor dat de weg daartoe door het ontstaan van groepsbelangen en nationaal pro tectionisme zou worden afgesneden." DE EERSTE REIS van de nieuwe ..Statendam" (23000 ton) is door de Holland-Amerikalijn nu vastgesteld op 6 februari a.s. van NNew-York uit uit gaat het schip enkele cruises on dernemen. De Franse regering heeft haar onderhandelingen met Marokko opge schort uit protest tegen de demon stratieve ontvangst van Algerijnse rebellenleiders door de Marokkaanse overheid. Vooraanstaande figuren van het Al gerijnse bevrijdingsfront" kwamen met de Marokkaanse regering onder handelen op een moment dat de Franse troepen in Algerië nog altijd in verbitterde strijd zijn gewikkeld met de opstandelingen. De sultan van Marokko, Sidi Mo hammed ben Joessef, is met enkele naaste medewerkers naar Tunis ver trokken, waar hij met de Tunesische premier, Habib Boerguiba, bespre kingen zal voeren over Algerië. Men verwacht dat de sultan tijdens dit be zoek zijn ontwerp voor ..een Noord- Afrikaans blok" dat sterke banden met Frankrijk onderhoudt, zal be spreken en dat dit onderhoud een of ander voorstel tengevolge zal hebben ter regeling van het Algerijnse vraagstuk. De Westduitse vakbond van metaal' arbeiders heeft meegedeeld, dat on geveer 55.000 metaalarbeiders in Slees- wijk-Holstein woensdag in staking zul len gaan voor hogere lonen en lan gere vakanties. Een woordvoerder van de bond zei, dat er in de metaalindustrie in Slees- wijk-Holstein in totaal ongeveer 65.000 arbeiders werken, waarvan er 55.000 zijn aangesloten bij de vakbond. Nadat hij 's avonds een film met veel vechtpartijen in een kleine bioscoop gezien had, ging de 31-jarige fabrieksarbeider J. M. uit Amsterdam (een man, die door de psy chiaters als sterk ver minderd toerekenbaar geschetst werd) op 18 maart j.l. naar de Brouwersgracht en belde aan bij een huis, waar hij drie jaar als kamerbewoner had gehuisd. De 79-jarige verhuurster deed hem open en binnen poog de hij haar te wurgen. Dit bekende hij, toen hij de volgende dag door de recherche werd gehoord. Ook bij de rechter-com- missaris gaf hij toe de be doeling te hebben gehad haar van haar geld te be- roven. Maar nu, op de zit ting van het gerechtshof te Amsterdam kwam hij met een heel ander ver haal: hij was over een mat gevallen, botste tegen de oude vrouw op. die daardoor op de grond te recht kwam en begon te gillen. Daarop was hij uit angst weggevlucht. De president noemde dit „zacht gezegd nogal on waarschijnlijk" en vroeg de verdachte, waarom hij de vrouw niet had helpen opstaan. „Zij begon te gillen," zei hij, „en ik werd bang, dat ik door de andere ka merbewoners geschaakt zou worden." „Bedoelt U. dat U bang was, dat ze U zouden be trappen?" „Ja." „Maar U had toch niets gedaan?" De verdachte bleef het antwoord schuldig. „Waarom hebt U dan bij de politie en bij de rech- ter-commissaris een gede tailleerde bekentenis afge legd?" „Ze hebben me daartoe gedwongen," zei de ver dachte kwaad. „Ik greep haar van ach teren vast," zo had hij voor de politie verklaard, „en gooide haar op de grond, terwijl ik haar met mijn rechterarm de keel dichtkneep en probeerde haar met een zakdoek op haar mond het gillen te beletten. Tegen mijn ver wachting in gilde ze toch en toen vluchtte ik weg." Het strafblad van de ver dachte was nog blanco. De psychiater noemde hem een verbeten en ge spannen persoonlijkheid, die verslaafd was aan het lezen van cowboy-boeken. „Dat heb ik al van af mijn 12e jaar gedaan," be aamde de verdachte. De procureur-generaal memoreerde in zijn requi sitoir, dat de verdachte door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf met aftrek plus terbeschikking stelling is veroordeeld. Hij noemde hem een uiterst gevaarlijke figuur met een geestesgesteldheid, waar bij dit soort misdrijven zich in de toekomst wel kunnen herhalen. Daarom achtte hij het noodzakelijk, dat de man ter beschik king zal worden gesteld om in een inrichting ver pleegd te worden. De ge vangenisstraf behoefde volgens de procureur niet zo erg lang te zijn, zodat hij in plaats van een jaar een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek eiste. De verdediger sloot zich daarbij aan. De leiders van het Algerijnse be vrijdingsfront die eerder in Marokko tegast waren, zijn met hun vier lijf wachten maar nauwelijks aan arres tatie door de Fransen ontsnapt. Op het vliegveld van Rabat bracht een functionaris hen naar een gereed staand vliegtuig, waarvan de man dacht het een speciaal toestel was om de Algerijnen naar Tunis te bren gen. Maar een stewardess van het vliegtuig, dat een lijntoestel was naar Oran in Algerië, ontdekte tijdig de vergissing en verzocht hun. zonder hun namen gevraagd te hebben, het vliegtuig te verlaten. Direct daarna taxiede het toestel naar de startbaan om te vertrekken. De rechtbank van Antwerpen heeft gisteren uitspraak gedaan in het grensdrama, dat zich afspeelde in de nacht van 28 op 29 juli jl., waarbij de smokkelaar M. te Wuustwezel door twee Nederlandse douanebeambten, die hem tot over de grens achtervolg den, werd beschoten en gewond raak te. De douane-beambte K. S. werd wegens het toebrengen van letsel ver oordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan de burgerlijke partij en 15 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. De tweede douanebeambte O. werd vrijgesproken omdat de beschuldigng van verboden wapendracht niet in aanmerking genomen werd. De Nederlandse advocaat H. Lips zal gaan optreden als verdediger van Schmidt. De heer Lips heeft een ad vocatenpraktijk in Bandoeng. Hij werkte reeds voor de oorlog als ad vocaat in Indonesië. Zoals bekend is de heer H. Schmidt op 15 oktober door rechter Rochjani van het landgerecht te Djakarta ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf, daar hij schuldig bevonden werd aan subversieve acties. Na het uit spreken van het vonnis heeft Schmidt hoger beroep aangetekend. Mr. Lips is thans voorbereidingen aan het treffen om de zaak-Schmidt op zijn laatst binnen 14 dagen voor het hof te brengen. Na het officiële bezoek, dat pre sident Tubman van Liberia aan ons land bracht, vertoeft hij nog enige tijd niet-officieel in ons land. Maandagochtend bezocht de pre sident de beide kamers der Staten- Generaal, waar onze fotograaf hem knipte in de voorzitterszetel van de Tweede Kamer. Zondagavond omstreeks acht uur zagen vijf jongelieden kans, uit de jeugdgevangenis te Zutfen te ontsnap pen. Het zijn jongelui van omstreek» 22 jaar. Vier hunner zijn inmiddel» weer gepakt. Een kwartier nadat de vijf uitbre kers vertrokken waren werd hun ver dwijning bemerkt. Zij waren over ver schillende zalen verspreid, zodat ver ondersteld wordt, dat zij een afspraak voor hun ontsnapping hebben gemaakt. De ontsnapping is mogelijk geweest doordat een der zalen wegens schil derwerkzaamheden, welke daar wer den verricht, buiten gebruik was. Via c en toilet hebben de knapen de vlucht kunnen nemen. Boven dit toilet be vindt zich een luchtkoker, welke voor zien is van tralies. Eén ervan bleek te zijn doorgezaagd. Ook de Rotterdamse zeeman A. L„ die vrijdag uif de gevangenis te Rot terdam ontsnapte, is inmiddels gegre pen. Hij was, zoals gemeld, in een auto gestapt, waarin enkelen van zijn vrienden zaten. De politie kwam de wagen op het spoor en na een wilde achtervolging, waarbij nog een taxi werd geramd, kwamen de uitbreker en zijn vrienden in een sloot terecht. Ze maakten zich uit de voeten, maar L. kon na enkele uren worden ge grepen. De financiële steun, die door de minister van sociale zaken wordt voor gesteld voor de bestrijding van de gevolgen van kinderverlamming heeft bij verschillende leden van de Twee de Kamer de vraag doen rijzen of er niet kan worden gesproken van een achterstand bij de voorkoming van de ziekte. Daarbij vergeleken zij Neder land met landen, waar het z.g. Salk vaccin reeds wordt toegepast. Ver wacht de regering, aldus deze leden, dat binnenkort ook in Nederland op het gebied van de preventie de nodige activiteit zal worden ontwikkeld?

de Stem | 1956 | | pagina 1