Sovjet-leiders onverwacht in Warschau Sunarjo genoemd in steekpenningenzaak Eerste atoomsch 'p w._ j, Even voor het vertrek ter wereld VERRASSING VOOR POOLSE COMMUNISTEN Merkwaardige uitlating Wederzijdse aantijgingen in de Veiligheidsraad Nederlander in Bandoeng gearresteerd VOORLOPIG VERDRAG GETEKEND I Rock and roll- I film verboden I in Apeldoorn Moskou bang voor een al te snelle democratisering Eredoctoraat voor mevrouw Bouman Nieuwe salarisregeling bij het kleuteronderwijs DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontwikkeling niet meer in de hand Een rechter staat terecht Administrateur Sucz-vereniging benoemd Weinig verandering Vragen van de heer van Rijckevorsel Soldaat schoot jongen dood ISRAEL CONTRA JORDANIË Brit prijst de Jordaniërs Ontploffing in munitiefabriek Onderzoek naar publikatie over het hof Politiecommissaris verongelukt Prins Bernhard naar VS. vertrokken W ederin voering maximum-snelheid bepleit Moskou en Vokio Vuur in mijn van Marcinelle nu eerst gedoofd Seretse Khama deed afstand van de troon En lopen die koeien.... 96e JAARGANG No. 22232 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J M. A C. v Dongen, C J v Hootegem, Mr Dr A J. J M Mes, Mr Ei. M L. de Rechter, P V M Veicauteren, L J v. 't Westende. Abonn.prijs Dij voorultbet f 6.5Ü p. kwartaal, p. post t 7.2U, p. week (uitsl bij niet postbesteil.) t 0.5U Incasso wordt berekend Losse numm 13 et. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 20 OKTOBER IC 13 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. B.,.,,, ,oo, J, Zeeuwse GOES. WmUingel «8. Telefoon 2236- Bur.en voo, Zeeuwect-Vl..nd.r.n: HULST. Oubb.leP.o« TM.loon 10! - (BJbure.u,: TEKNEUZEN, Noor<lstr„t 56. Tel. 2(101 - OOSTBURG. Nteuwstr».! 41. Tel_no. Even nadat gisteren het centrale comité van de Poolse com munistische partij in Warschau was bijeengekomen, landde op het vliegveld van de Poolse hoofdstad een Russisch vliegtuig. Enkele minuten later moet er een zenuwachtig telefoontje naar de vergaderzaal zijn gegaan. Want uit het vliegtuig stapten volkomen onverwacht en blijkbaar onaangekondigd Kroest- jev, Molotov, Mikojan en Kaganowitsj, vier van de belangrijkste figuren in het Kremlin. Onmiddellijk werd de zitting van het partij-comité geschorst en haastten de Poolse partijleiders zich, de Russen te verwelkomen. Over de onmiddellijke aanleiding tot dit bezoek werd nog niets meegedeeld, het is echter wel duidelijk dat het halve Kremlin niet alleen naar War schau gekomen is om de stad te bezichtigen. De Senaat van de Rijksuni versiteit te Groningen heeft be sloten, een eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid toe te kennen aan mevrouw Mieke Bouman- van den Berg, wegens de voor treffelijke wijze, waarop zij hoewel zelf geen juriste, de verdediging van Jungschlaeger en Schmidt heeft gevoerd, en de bijzondere moed, die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. Als promotor van mevrouw Bouman zal optreden prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het strafrecht en het strafprocesrecht. De dag van de pro motie zal nog nader worden vastge steld. Ook in Polen zelf maakt men er nauwelijks een geheim van, dat zo wel in de boezem van de regering als in de partij verdeeldheid en on zekerheid heerst over de beleidslijn die momenteel moet worden uitge stippeld. De destalinisatiepolitiek van Moskou is daar eensdeels schuld aan, anderzijds is de vrijheidsdrang van het Poolse volk na ,,Poznan" aan zienlijk sterker geworden. Zowel het eerherstel aan Tito als de onrust onder het Poolse volk heb ben de regering gedwongen tot een sterk gewijzigde politiek, die nu door het partij-comité van een officieel nieuwe-koers-stempel moest worden voorzien en met de „beginselen van Marx en Lenin" in overeenstemming moest worden gebracht. Gomulka, die indertijd als de Pool se Tito veroordeeld werd, is niet al leen gerehabiliteerd, maar met twee van zijn medeveroordeelden ook weer in het partijbestuur opgenomen. De aanhang die Gomulka zich had ver worven is zeer groot en men neemt aan dat zijn invloed een ware paleis revolutie in Warschau zal teweeg brengen. Misnoegen Polen kampt momenteel ook met grote economische moeilijkheden en het huidige bewind heeft geen kans gezien de beleidslijn een gunstige wending te geven. De processen in Poznan hebben ook wel duidelijk gemaakt dat anti-com munistische krachten in Polen van de gesanctioneerde „nieuwe koers" gebruik maken om hun misnoegen te uiten over het huidige regerings beleid en het ontbreken van een wer kelijke vrijheid van meningsuiting. Wellicht vrezen de Russische staats leiders dat het democratiseringspro ces, dat zij zelf in beweging hebben gezet, al te grote gevaren voor de „communistische discipline" gaat op leveren. Klacht Dat men overigens niet alleen in Moskou een werkelijke democratise ring vreest, mag blijken uit een klacht van de Franse communisti sche schrijver, Tristan Tsara. Hij bracht een bezoek aan Hongarije en heeft er zich bij het Hongaarse pers- DOOR onbekende oorzaak is de ze- ventenjarige J. Roest uit Rotterdam in de vluchthaven te Bruinisse van de sleepboot „Mathilda" overboord ge vallen en verdronken. DE GEMEENTERAAD van het nieu we grote Hongaarse industriecen trum Stalingrad heeft besloten de naam van de stad te wijzigen. De re gering zal de nieuwe naam kiezen. VOLGENS de naaste medewerker van president Aramburu van Argen tinië hebben de Argentijnse autoritei ten een complot verijdeld om de hoofdcentrale van Buenos Aires in de lucht te laten vliegen. Zeventig Peronisten zijn gearresteerd. SERGEJ LAPIN is benoemd tot Sov jet-ambassadeur in Oostenrijk. Hij volgt als zodanig Andrei Smirnof op. TIJDENS de Olympische Spelen zal in het hartje van Melbourne een ex positie worden ingericht van Neder landse kunstwerken. Al deze werken hebben een sportmotief als onder werp. VOLGENDE week woensdag zal de directeur-generaal van de PTT, ir. J. D. H. van der Toorn, de eerste paal slaan voor het nieuwe stationspost- gebouw te Eindhoven. IN HET Zuidpoolgebied is een Ame rikaans marinevliegtuig van het type Neptune neergestort. Daarbij zijn drie bemanningsleden om het leven geko men en vijf gewond. DE Europese Assemblée heeft met 59 tegen 25 stemmen een voorstel verworpen om een spoedbehandeling te geven aan een resolutie, waarin om instelling van een commissie voor de kwestie Cyprus wordt gevraagd. FRANKRIJK heeft Egypte inlichtin gen gevraagd over het jacht met ge smokkelde wapens dat voor de Al gerijnse kust werd aangehouden. „We weten er niets van," zegt Cairo. ZES MENSEN zijn aan de grens tus sen Soedan en Oeganda gedood door muiters van het Soedanese leger. De naam van de openbare aanklager, Sunarjo, die de dood straf eiste voor wijlen Jung schlaeger, is voor het Landge- recht te Djakarta ter sprake ge komen bij een zaak, waarin een Indonesisch rechter beschuldigd wordt van omkoperij. De Indonesische rechter, Lim Wan To, stond terecht op beschuldiging van steekpenningen te hebben aange nomen ten bedrage van 300.000 ru- piah's. Lim Wan To bekende deze som te hebben aangenomen van een zekere Tjung Njuk Fong, maar ont kende. dat dit steekpenningen waren. Hij zei, dat hij het geld geieend had. Beklaagde zei, dat Tjung Njuk Fong, een oude kennis van hem, zijn raad had gevraagd, hoe een bloedverwant van hem uit voorarrest kon worden ontslagen. Beklaagde zei aan Tjung, dat hij de kwestie met de openbare aanklager, Sunarjo, zou bespreken. Hij kreeg toen te horen dat reeds contact was gezocht met Sunarjo, maar dat deze twee voorwaarden had gesteld: ten eerste moest Liu van de militaire gevangenis naar de burger gevangenis worden overgebracht en De Deen Eyvind Bartels, thans con sul-generaal in New-York, is benoemd tot administrateur van de gebruikers vereniging voor het Suezkanaal. Over de zetel van de vereniging is nog geen beslissing genomen. Volgende week zal de vereniging officieel in werking treden. Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond, opge- maakt vrijdagavond te 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit rich- tingen van zuid tot zuidwest. J Zwaar bewolkt tot betrokken met neerslagvlagen. Daarna enige ver- betering. Zacht weer. Vandaag: zon onder 17.36 uur; maan op 17.41 uur. Morgen: zon op 7.16 uur; zon onder 17.34 uur; maan op 18.16 J i uur, maan onder 9.21 uur. t Maandag: zon op 7.17 uur; maan t onder 10.33 uur. ten tweede eiste Sunarjo een zeker bedrag aan geld. Dit bedrag werd echter te hoog ge vonden. De informant van de rechter onthulde niet, hoeveel Sunarjo had gevraagd. Lim Wan To zei voorts, dat hij op een dag door zijn kennis was mede gedeeld, dat Liu zou worden vrijge laten, omdat het geld, dat Sunarjo had gevraagd, gegeven was. Later zou Liu weer zijn gearresteerd op bevel van een andere openbare aan klager, Harahap, omdat deze niet zijn deel van het geld had gekregen. De zitting trok veel püblieke be langstelling. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Rijckevorsel, heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de woordvoerder van het Nederlandse hoge commis sariaat te Djakarta, na afloop van het strafproces in eerste aanleg te gen Schmidt heeft verklaard, dat naar zijn mening het proces „op le- gaie w^ze" was verlopen? Zo ja, acht de minister de mening van deze woordvoerder dan niet vol strekt in strijd met het door de Ne derlandse regering ter zake van de procesvoering uitgegeven witboek 'Administration of justice in Indone sia. Welke maatregelen zal de mi nister nemen om de onjuiste indruk, die de mededelingen van de woord- voerder ook in het buitenland heb- Den gemaakt, weg te nemen? Is de minister voornemens te be vorderen, dat ter zake van de on rechtmatige procesvoering tegen Schmidt een vordering tegen de re publiek Indonesië bij het Internatio naal gerechtshof aanhangig wordt gemaakt? bureau in Parijs over beklaagd, dat hij geen kans heeft gekregen om in zijn eigen partijpers van zijn bevin dingen in Hongarije mededeling te doen! Hij zei het zeer te betreuren, genoodzaakt te zijn de burgerlijke pers te lezen om van de huidige po litieke ontwikkeling in Hongarije en andere socialistische landen op de hoogte te blijven. Inmiddels is nu ook een Roemeense delegatie van partij en regering in de hoofdstad van Zuid-Slavië aangeko men, om eens met Tito te praten Gisterenavond is in Arnhem op de Klarenbaltse weg een tragisch ongeval gebeurd. De dienstplichtige soldaat C. P., die bij de Menno van Coehoorn- kazerne op wacht stond, werd door jongens gegooid met stenen en ge plaagd met stokken. De soldaat raak te daarbij overstuur en wilde de jon gens verwijderen. Hij ontlaadde zijn geweer en bedreigde er daarna de jongens mee. Hierbij haalde hij de trekker over. Tot zijn grote schrik bleek toch nog een kogel in het ge weer te zijn achtergebleven. Hij trof de achtjarige Michael Vermeer dode lijk. De Jordaanse vertegenwoordiger, Abdoel Monem Rifa'i, heeft in de Veiligheidsraad gezegd, dat zijn land zelf maatregelen zal moeten nemen ter bescherming van zijn grenzen als de V.N. niets doen. De raad besprak de klacht van Jor danië over Israëlische aanvalsdaden. Israël heeft van zijn kant Jordanië van schending van het bestand be schuldigd. Rifa' i wil economische en diplo matieke sancties tegen Israël geno men zien. De „agressie" van Israël kon niet meer met de naam grens incidenten worden aangeduid. Het is oorlog, zei hij. De „zogenaamde vergeldingsaan- vallen" van Israël ontspruiten vol gens de Joi-daniër aan een expansio nistische politiek. De Israëliër Kidron zei, dat Jordanië verantwoordelijk is voor het bloedver gieten. Als Jordanië zijn aanvallen wil Volgens berichten uit Bandoeng is de Nederlander Elias Niehof door de politie gearresteerd. Hij zou iemand uit een hotel in Bandoeng hebben ontvcerd. De polilie weigerde verdere bijzonderheden over deze zaak te ge ven. Niehof zou een voormalig lid zijn van het KNIL. Hij was zonuer betrek king, toen hij werd aangehouden. staken, is de vrede aan de grens ge waarborgd. Wanneer Israëls perma nente afgevaardigde, Abba Eban, die voor overleg in Tel Aviv verblijft, te rug is, zal hij „een gedetailleerd ver slag van de Jordaanse aanvallen" ge ven. De Brit, Sir Pierson Dixon, zei, dat het aan de grote zelfbeheersing van Jordanië te danken is, dat de toe stand niet uit de hand is gelopen. ..Onze Jordaanse bondgenoot heeft onze sympathie en lof. Meer wil ik niet zeggen," aldus Dixon. Door onbekende oorzaak heeft zich vrijdag in een munitiefabriek bij Gjoevik. 155 km ten noorden van Os lo. een ontplofifng voorgedaan, die aan vijf personen, onder wie twee vrouwen, het leven heeft gekost. Veertien arbeiders moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De explosie deed zich voor in een ondergrondse afdeling van de ..Rau- foss-fabriek". Vele arbeiders werden door het puin van de muren en het plafond bedolven. De rijksvoorlichtingsdienst heeft geen commentaar willen geven op een bericht in de Haagse Courant, dat een rijksrechercheur zal worden belast met een onderzoek naar de achtergronden van de opzienbarende publikatie over het hof in de Sunday Pictorial. Het staat intussen wel vast dat zo'n onderzoek zal worden ingesteld. Alge meen verwacht men dat het op een .zodanig korte termijn kan worden afgerond dat de ministerraad reeds in zijn vergadering van maandag a.s. een rapport op tafel heeft. Aangenomen mag worden dat de ministerraad zich in deze vergadering diepgaand zal bezig houden met de publikatie, voor de inhoud waarvan de betrokken jour nalist de heer van Maasdijk als zegs man heeft genoemd. Donderdagavond is de commissaris van politie van Gouda, de heer C. Hess, bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De heer Hess was per rijwiel op weg naar het St. Joseph- paviljoen, waar zijn echtgenote ver blijft, en wilde voor het paviljoen de weg oversteken. Hij werd gegrepen door een personenauto en moest, ern stig gewond, het St. Josephpaviljoen worden binnengedragen, waar hij even later overleed. Een nieuwe regeling is van kracht geworden voor de bezol diging van leidsters aan een kleuterschool. De salaristabel geeft een viertal salarisschalen voor hen. die werk zaam zijn in een gemeente eerste klasse, waarbij de volgende mini- 4 4 Twee foto's, genomen even voor- dat president Tubman op Soestdijk afscheid nam van het Koninklijk J Gezin. J Nadat een hele groep fotografen en filmmensen op het paleis in de J weer was geweest, waarbij vooral t de jongeren van de Koninklijke Fa- t milie en de Liberiaanse gasten het moesten ontgelden, maakte H.K.H. Prinses Beatrix resoluut een einde J aan de bedrijvigheid echter niet, J zonder dat een fotograaf ook hier weer een plaatje van schoot....! Op de foto hiernaast: V.l.n.r.: t mevr. Tubman, president Tubman me j. Bankie King, H.M. de Konin- J gin, H.K.H. Prinses Marijke. H.K.H J Prinses Wilhelmina, mej. Tubman, mevr. Tolbert, Z.H-K. Prins Bern- t hard, H.K.H. Prinses IreneH.K.H. Prinses Margriet en H.K.H. Prin- ses Beatrix. ma en maxima zijn vastgesteld; voor de leidster met akte van bekwaam heid als leidster 210,tot 282.—; voor de leidster met akte van be kwaamheid als hoofdleidster 240, tot 378,50; voor de hoofdleidster van een z.g. kleine school 282.tot 419,Voor de hoofdleidster van een z.g. grote school 310,tot 446.Daarbij wordt met een klei ne school bedoeld een school, waar van het aantal wettelijk verplichte leidsters niet meer dan 4 bedraagt. Er is een overgangsbepaling voor wat betreft het salaris van de hoofd leidster en de leidster, die niet in het bezit is van de voor haar functie vereiste wettelijke akte van be kwaamheid. Op haar salaris wordt een korting toegepast van tien pro cent. Voor de hoofdleidster, die noch de akte van bekwaamheid als hoofd leidster, noch die van leidster bezit, geldt evenwel een korting van vijftien present op het maandsalaris. Prins Bernhard is gisterenavond om kwart over negen, in gezelschap van zijn secretaris dr. F. A. de Graaf, van Schiphol vertrokken naar de Verenig de Staten. Hij zal daar o.a. een bezoek aan de marinebasis Norfolk brengen. De prins keert op 1 november naar Nederland terug. De prins is nog niet genezen van de ontsteking aan zijn been die hij in Afrika heeft opgelopen. Hij maakte daarom bij het lopen van een stok gebruik. Op de vraag of hij plannen had om naar de Olympische Spelen in Mel bourne te gaan. zei prins Bernhard: „Ik heb daar geen tijd voor." De voorzitter van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers de heer Admiraal, heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat een telegram gezonden, waarin hij met de minister de trieste resultaten van de veilig verkeersdag diep be treurd. Deze resultaten zijn helaas verklaarbaar, aangezien een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel op de brede massa geen invloed heeft aldus de heer Admiraal. Er wordt opnieuw bij de minister op aange drongen. strenge, voor iedereen be vattelijke verkeersvoorschriften in te voeren, waaronder wederinvoering van de maximum snelheid van 40 kilometer per uur. In Washington heeft Presi dent Eisenhower van de V.S. opdracht gegeven zoveel moge lijk spoed te betrachten bij de bouw van een door atoom kracht voortbewogen koop vaardijschip. Het schip, waar van men hierboven een ont werptekening ziet. (men lette op het ontbreken van een schoorsteen)zal het eerste atoom-schip ter wereld wor den. Het wordt bijna 200 me ter lang, ruim 25 meter breed en het zal een snelheid van 21 knopen kunnen bereiken. Het zal 100 passagiers en 12.000 ton vracht kunnen vervoeren. In Moskou is een verdrag tussen de Sovjet-Unie en Japan getekend, waar bij de staat van oorlog wordt beëin digd en diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. De Sovjet-Unie belooft de eilanden Habomai en Sjikotan, die tot de Koe- rillen behoren, na de totstandkoming van een officieel vredesverdrag aan Japan terug te geven. De Sovjet-Unie zal Japans aanvrage om het lidmaatschap van de V. N. steunen. Japanse gevangenen, die nog in de Sovjet-Unie zijn, zullen worden gerepatrieerd. De burgemeester van Apeldoorn heeft uit vrees voor wanorde- lijkheden de vertoning van de Amerikaanse film „Rock around S the Clock" in de Apeldoornse bioscopen verboden. De film zou S met ingang van 26 oktober gaan 5 draaien in een theater te Apel- doorn. De brand in de rampmijn ..Bois du Cazier" te Marcinelle is eindelijk ge heel uitgewoed. Meer dan twee maan den hebben sommige galerijen nog gebrand. Twee honderd vijf en dertig lijken van de 262 slachtoffers zijn tot nu toe boven gebracht, waarvan er 203 kon den worden geïdentificeerd. Er moeten thans nog 27 lijken in de mijn zijn, waarvan dertien op verdieping 715 en de andere op verdieping 1035. In totaal heeft men thans 175 mil joen Belgische franc bijeengebracht voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Seretse Khama. de wegens zijn hu welijk met een Engelse typiste zeven jaar uit Beetsjoenaland verbannen negervorst, heeft afstand gedaan van zijn rechten op de troon, waardoor een einde is gekomen aan de monar chie in Beetsjoeanaland. Een menigte van ruim zevendui zend leden van de stam der Bamang- wato's verdrong zich te Serowe om Seretse Khama, die onlangs toestem ming kreeg van de Britse regering om terug te keren mits hij afzag van zijn rechten op de troon, zijn verkla ring te horen afleggen. De oom van de ex-koning deed daarna een beroep op de bevolking om zich achter de nieuwe leider van de stamraad, Ra- sebolai, te scharen. De 42-jarige fabrieksarbei der B. B. uit Heinehoord heeft voor de politierechter te Dord recht terecht gestaan omdat hij verantwoordelijk werd ge steld voor het feit dat zijn los gebroken koe op 5 september in Puttershoek een tram van de R.T.M. had laten ontsporen. De boer zei. dat een koe, als ze schrikt, over de hoogste afras tering kan springen. Hij had dat eens meegemaakt tijdens een verkiezingscampagne. „Toen men door middel van een geluidswagen de stem van dr. Drees liet horen, gingen er verscheidene koeien op de loopNiettemin gaf de po litierechter een boete van f 75.- En de boer moet ook de schade betalen.

de Stem | 1956 | | pagina 1