HERFST IN ZWITSERLAND Zweefvliegtuigen in België lei paris 1 |iagMa<> Peseta Er zijn zeven clubs Eenzame, maar goed uitgeruste posten in het Zuidpoolgebied f ICi PARIS VOORZICHTIG MET AL DIE VITAMINES Folkloristisch kleurenspel Blijf meester DERDE BLAD VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 klederdracht Afscheidsbezoek Sir Richard Gale Poolse jongeren eisen eerherstel van Gomulka kaasbaas druivenpluk Belangstelling (met subsidie) groeit gestaag Nationaal centrum Slecht jaar voor de wijndrinkers Inderdaad, een verfijnd genot! AMERICA'S BEST TOBACCOS Twee ploegen zullen elk achttien maanden het werk doen Uitgebreide voorbereidingen In (le sneeuw Alarmschel Aflossing Herfstdat is de tijd, waarin kenners van de Zwitserse alpen hun reis- en vakantieplannen gaan ver wezenlijken. Wie het er dan voor over heeft vroeg in de morgen de bergen in te trek ken of door stille arvenbos- sen en over bedauwde alpen weiden te dwalen, ziet, hoe zich een wonder gaat vol trekken: de herfstnevels in het dal trekken langzaam op, de bergtoppen worden zichtbaar, vrij van de vaak in de zomer zo hinderlijke wolken en nevels; een voor een komen de bergen in het schuin vallende licht van de milde najaarszon te liggen, die op dit landschap de warmste herfstkleuren to vert. De herfst is als een schilder, die met zijn palet door het kleine Zwitserland trekt en het toch al zo mooie landschap in een prachtig, niet te evenaren schilderij verandert. Ofschoon in deze tijd van het jaar de vreemdelingenstroom voor het grootste deel is geluwd, toch kent het landschap geen rust, daar zor gen de vaak zeer verspreid levende bergbewoners wel voor, die 't met hun bonte klederdrachten tegen de kleurenpracht van de natuur probe ren op te nemen. In de herfst is voor hen de tijd gekomen om zich te ont spannen na de vaak zeer zware ar beid gedurende de zomer. Zo kennen vele streken eeuwen oude gebruiken, waarbij de bewoners tezamen komen om in een feestelijke plechtigheid de gemeenschappelijke oogst te delen en de nieuwtjes uit te wisselen. Ze klimmen dan omhoog Op maandag 29 oktober, zal Sir ■Richard Gale, commandant van de noordelijke legergroep, vergezeld door Lady Gale, een afscheidsbezoek aan Nederland brengen. Sir Richard Gale, die op 31 decem ber zijn functie als commandant van de noordelijke legergroep zal neer leggen, wordt opgevolgd door de Britse luitenant-generaal Sir Dudley Ward. Poolse Communistische jongeren hebben ..herbenoeming van Wlady- slaw Gomulka in de leiding van de Poolse verenigde arbeiderspartij" ge- eist, aldus heeft radio-Warschau donderdag gemeld. Deze eis was ver vat in een brief van de afdeling Warschau van de Poolse jeugdbond aan het partijbestuur. Maandag jongstleden was Gomulka aanwezig op een vergadering van het politieke bureau van de partij. Go mulka, die een belangrijke rol in het verzet tegen de Duitse bezetters heeft gespeeld en secretaris-generaal van de partij is geweest, was in 1949 geroyeerd als partijlid en in 1951 op beschuldiging van spionage gearres teerd. naar de alpenweiden, waar hun kud den de hele zomer vertoefden en waar de Sennen de handen vol had den. Hoog boven het meer van Thun vindt iedere herfst het feest van de kansverdeling plaats - de kaas is im mers van oudsher ,,das heilige Brot der Berge". Langzaam trekt hel bon te volkje van Sigriswil door liet Jus- tisdal naar de alpenweiden. De grote ronde kazen worden uit de voorraad schuren tevoorschijn gestapeld. De bevolking verzamelt zich om de stapels. De „Kaseteilet" - zo heet dit ge bruik - gaat beginnen. Men begroet elkaar, maakt een gezellig praatje, gaat elkanders vee in de stallen be kijken en praat over de oogst. Plots wordt het stil: de kaasbaas" - een ietwat vrije vertaling voor „Meister- senn" - loopt langs de stapels kaas. Hij heeft een zakje met net zoveel houtjes als iedere alp aandelen heeft. Op ieder van deze houtjes, een lot dus, is de naam van een „aandeel houder" ingebrand. Willekeurig grijpt de Senn in de zak en legt op iedere stapel kaas zulk een houtje. Een plechtige handeling, de oogst wordt verdeeld. Zo worden achtereenvol gens ook de boter en de groene kaas onder de aanwezigen geveild. De kar ren worden geladen, de kudden met hun herders staan voor het vertrek gereed. Onder vrolijk gezang en het klingelen van de koebellen, daalt de bevolking weer af naar de woonsteden waar de dag onder feestbetoon wordt uitgeluid. Op de alp is het weer stil geworden, totdat de wintersport er straks weer bezit van zal nemen. Overal in Zwitserland speelt de na tuur in de herfst zijn fraai kleuren spel. Dat is ook de tijd, dat de grote druivenpluk is begonnen, in het Rho- nedal, aan de meren van Genève en Neuchatel, in het Tessiri en overal waar in Zwitserland de wijndruif groeit. Mannen, vrouwen en kinderen trekken langs de wijnstokken op de berghellingen. De god van de wijn bouw ..Bacchus" staat in het middel punt van de belangstelling. De zon schonk met gulle hand het aroma aan de zware vruchten; in het re- genarme Wallis zorgden de gletschers voor het nodige water, dat door mid del van een ingenieus irri gatiesysteem de akkers vruchtbaar maakte. Dat is de tijd dat de jonge wijn van de bergen stroomt naar de dorpen en steden, waar wijnoogst feesten en optochten de herfst hulde brengen voor de „gouden overvloed". van ken. samenwerking te kunnen spre- Ofschoon wij op zweefvlieggebied nog weinig contact met onze zuider buren hebben, blijkt ook daar de belangstelling voor deze sport aan het groeien te zijn. Zelfs de Sabena is bijgedraaid, sinds bet aanwerven van personeel niet meer zo vlot voor haar verloopt. Alleen de Belgische lucht macht toont zich niet zo enthousiast en ook geen wonder. Zelf een poging wagend een paar militaire clubs op te richten, is zij hierin goeddeels ge faald. Er bestond maar weinig belangstelling voor. stel; Geut moet er bijv. een huren (wat niet goedkoop is), Namen kan gebruik maken van Temploux en Antwerpen moet genoegen nemen met een lier. Hier is waarschijnlijk de oorzaak te vinden in het feit, dat van de vijfhonderd jongelui, die sinds '49 een opleiding kregen in het nationa le centrum en gebrevetteerd werden, er niet één zich bij een club heeft aangesloten. Men beschikt over te weinig materiaal en de band tussen zweefcentrum en clubs is te los om Te St.-Hubert heeft men nu een nationaal centrum voor beginoplei- ding. De leiding berust bij de gepen sioneerde vliegr-kolonel Lenoir, hier in bijgestaan door de Franse chef-in structeur Charron, 4 instructeurs en 2 sleeppiloter.. Men beschikt over een Rhönlerche, een Schweizer 2-22 en 3 Ifjusaks als tweezitters en nog 3 Grunau Baby's. Hierbij valt op, dat vooral de Hongaarse Ifjusaks van uiterst sterke constructie blijken te zijn, bizonder snel (ze kunnen 80 1 m per uur nalen) en zeer goed handel baar tijdens de vlucht. Er bestaan twee prestatie-centra, nl. éér. te Temploux bij Namen en één in het Vlaamse land. Dit laatste is nog vrij provisorisch. Een algehele reorganisatie is echter op komst en er bestaan op het ogenblik al zeven clubs. Niet rooskleurig De toestand van deze clubs is he laas nog met bepaald rooskleurig. ci»K«*2rlniA iFie van verkeerswezen subsidieert bovengenoemde centra te aamennjrvoor een kleine 125.000 gul- hfub-t xVan Particuliere zijde blijkt men te willen steunen dank zij de nodigee publiciteit die men hieraan gegeven heeft. Enkele clubs beschikken reeds over e?n twintig zweefvliegtuigen. Zo be zit de beste club, de Verviers Avia tion, een Spatz, een Olympia, c»ie Grunau's, een Jaskolka. een Rhön- bussard, een Sohaj en een Mü 13 E. De zweefclub Meeuw van Antwer pen en de club nat. d'Aviation van Brussel doen het met iets minder; alle drie genieten kennelyk de steun van de Sabena. Maar slechts Verviers en Brussel beschikken over een eigen sleeptoe- Vliegvaardigheid Er staan nu weer nieuwe plannen op stapel en er zijn al enkele aan kopen gedaan, terwiji tijdens Eet winterseizoen technische inspecties van het materiaal zullen worden uitgevoerd door het bestuur der Luchtvaart. Dit orgaan zal dan voor de eerste maal in de geschiedenis der Belgische zweefvliegsport een z.g. vliegvaardigheidsbewijs voor zweefvliegtuigen gaan uitreiken. Voorts zal men er o.i. goed aan doen in de uitbreidingsplannen ook een na tionale herstellingswerkplaats te be trekken, zoals wij die hier in Neder land bezitten. Ook in België wordt elk jaar deel genomen aan z weef wedstry den, edoch 'n officiële kampioen kent men er nog niet. Dit jaar won 'n Belgische vrouw Monique Debauche „in-offi- cieel" liet kampioenschap en onwil lekeurig vraagt men zich af: waar blijven de mannen? Het aantal voedings middelen, waaraan ex tra vitamines zijn toe gevoegd, is ontstellend groot. Men zou de in- duk kunnen krijgen, dat geen natuurlijke voeding meer mogelijk is zonder deze extra vitamines. Om dan nog maar te zwijgen van al de vitaminetabletten, die nodeloos worden geslikt. Een natuurlijke voe ding zonder toevoegin gen is zeer goed moge lijk en moet ook wor den nagestreefd. Een dergelijke natuurlijke voeding is goedkoper en even goed, terwijl het gevaar van teveel vita mines niet aanwezig is. Want dit gevaar bestaat, al geldt het niet voor alle vitamines. Voor een teveel aan vitamine D echter moet zeker gewaarschuwd worden. Vitamine D is een vitamine waarvan voorzover bekend de volwassene vrijwel niets nodig heeft, doch dat de opgroeiende jeugd van baby tot pu ber in de wintermaan den extra moet worden gegeven. In de zomer zorgt de zonbestraling dat in de huid vitamine D wordt gevormd. De behoefte aan vita mine D wordt in Inter nationale Eenheden aangegeven en die is bij de gehele jeugd zowat 400 I.E. per dag. Een tekort geeft vooral bij jonge kinderen aanlei ding tot Engelse ziekte. De arts dient voor ieder kind de behoefte aan vitamine D aan te ge ven en voor te schrij ven door welke mid delen hierin wordt voorzien. De moeder moet niet uit eigen be weging meer geven dan is voorgeschreven. Het wordt nl. steeds duide lijker, dat een te veel aan vitamine D kan schaden. En hoe gemakelijk kan men zo'n te veel krijgen. Het aantal voe dingsmiddelen waaraan vitamine D wel wordt toegevoegd is overstel pend: bepaalde soorten margarine, sommige soorten gevitamineerde melk, kinderbiscuits, chocoladesmeersels, chocolade, snoepgoed. Bedenk, dat als vita mine D druppels of le vertraan worden gege ven deze voedingsmid delen overbodig zijn, als men gevitamineerde voedingsmiddelen ge bruikt zijn de druppels wellicht niet nodig. Overleg met de dokter De gevaren zijn niet denkbeeldig. Het is dit jaar niets met de wijn oogst in Frankrijk. Als gevolg van het slechte weer, strenge vorst in februari en een natte koude zomer, is de oogst niet alleen kleiner dan al le voorgaande jaren, maar ook de kwaliteit is minder. De opbrengst van dit jaar wordt ge raamd op 5,5 miljard liter. (Advertentie) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT M|jNhaRPT MAAKT 15GOED V In het Zuidpoolgebied zal een netwerk van zes Amerikaanse waarnemingsstations worden opgericht, die weliswaar op enorme onderlinge afstanden liggen, doch voortdurend met elkaar in radio-contact zullen staan. Vier stations liggen aan de rand van het Antarctische vasteland, een ligt op de 80ste breedtegraad in het binnenland en een is gevestigd aan de geografische Zuidpool. Bovendien is reeds op enkele honderden kilometers afstand van het grootste station (Little America Station aan de Ross Zee) een vliegbasis (McMurdo Sound) aangelegd voor de aan- en af voer van goederen. Een ander station aan de Ross Zee (Adara Station) is een gezamenlijke onderneming van Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. Het Little America Station aan de Kainan Baai in de Ross Zee is het be langrijkste Amerikaanse basisstation, van waaruit expedities de voorraden aanvoeren voor de oprichting en het onderhoud van het Byrd Station. Be halve als basis dient het als hoofd kwartier voor liet Amerikaanse Ant arctische programma; er is 'n cen traal weer-instituut en het vormt 't knooppunt der radioverbindingen. Op alle stations zullen waarnemin gen worden verricht met betrekking tot het Zuiderlicht en de nachtelijke gloed, ae fysika van de ionosfeer,, me teorologie en aardmagnetisme; op vijf zullen glaciologische en op vier seis mologische waarnemingen worden ge daan. Tijdens expedities naar 't bin nenland zullen seismologische, glacio- logisclie en meteorologische waarne - mingen en zwaartekrachtmetingen worden verricht, terwijl op de sche pen meteorologische en oceanogra- fische waarnemingen zullen worden gedaan en voorts de kosmische stra ling gemeten en geanalyseerd zal worden. Het doel der expedities is de kli matologische omstandigheden van de ver van de kust verwijdende streken van het continent te leren kennen en metingen te verrichten met betrek - king tot de dikte van de het land be dekkende ijslaag en de aard vast te stellen van de zich onder deze laag bevindende bodem. Een dergelijke ex peditie zal bestaan uit 2 glaciologen en 2 seismologen met aanvullend per soneel, voorzien van motorvoertuigen en vrachtsleden (Sno-Cat Freighters en Army Weasels). De expedities zijn geheel afhankelijk van de uit de lucht te bevoorraden hrandstofdepots: met de meegevoerde brandstof kan naar schatting een afstand van omstreeks 600 km worden afgelegd. De expedi ties die in voortdurende radioverbin ding staan metAffrra basis zullen uit sluitend tijdens de béide Antarctische zomers 1957-58 en 1958-59 dieper het poolgebied binnentrekken. In totaal zullen de stations worden bemand met 148 man, van wie 95 ge leerden; in de zomermaanden wordt dit aantal verder aangevuld met 18 geleerden. De gebouwen worden opgezet op de sneeuwlaag, ze zijn onderling door tunnels verbonden. Het Little Ame rica Station telt 17 gebouwen van 48x20 voet en nog enkele kleinere, 't kleinste station aan de Zuidpool, telt vier van dergelijke gebouwen. Voor ontspanning is in ruime mate gezorgd; in eik station bevindt zich een grote hoeveelheid boeken en een projector met films, Bovendien bezit elk station een volledige medische en tandheel kundige inrichting. Verder zijn er amateur-radiozenders waarmee de tijdelijke bewoners van het witte werelddeel contact kunnen opnemen met andere radio-amateurs in de wereld, waarbij zij zuiver per soonlijke mededelingen kunnen over brengen. Voor luchtverversing zijn in de ge bouwen ventilatoren aangebracht, de verlichting geschiedt met behulp van diesel-elektrische aggregaten met een vermogen van 34 kw, verwarming door middel van ruimteverwarmers, hetelucht-branders of elektrische straalkachels. De meeste stations heb ben de beschikking over een donkere kamer en eefi wasserij. Er zijn twee soorten alarm-instal laties: tegen brand en tegen kool- monoxyde (kolendamp). Bij brand wordt een schel in werking gesteld, terwijl op een nummerbord direct de vuurhaard kan worden gelocaliseerd. Elk gebouw heeft ook zijn eigen alarminrichting voor koolmonoxyde: met een kleine zuigpomp wordt voort durend lucht aangezogen en over een katalysator gevoerd, die het eventuele koolmonoxyde omzet in koolzuurgas. De warmte, die bij deze reactie op treedt, wordt geregistreerd met een wijzer, welke zodra een voor de mens schadelijk gehalte aan koolmonoxyde wordt geconstateerd, een alarmschei in werking stelt en een rood licht doet branden; schel en rood licht kunnen slechts met de hand worden afgezet. Ofschoon het Geofysisch Jaar offi cieel van 1 juli 1957 tot 31 december 1958 loopt en dus 18 maanden duurt, zijn de Amerikaanse voorbereidingen voor 't Antarctisch programma reeds in november 1953 begonnen met de stichting van een Antarctisch Comité. In december 1954 vertrok de Ameri kaanse ijsbreker „Atka" naar het Poolgebied voor het doen van onder zoekingen in de Ross Zee en andere belangrijke kustgebieden ten behoeve van de op te richten stations. Ten aanzien van de bovenvermelde personeelssterkte moet nog worden opgemerkt, dat er eigenlijk twee ploe gen elk ongeveer 18 maanden zullen werken. Het eerste contingent ver trekt in november van dit jaar uit de Verenigde Staten en keert in april 1958 terug. De tweede ploeg zal in november 1957 vertrekken en in april 1959 terugkeren. Volgens dit schema is er voldoende gelegenheid om zelfs de verst verwijderde stations op tyd te hereiken en kunnen de mannen zich ter plaatse inwerken en acclimatise ren. Het wetenschappelijk personeel heeft bij de „overname van de wacht" ruimschoots tijd om over het werk van de afgelopen periode van gedach ten te wisselen en de tweede ploeg kan door de ervaringen van de eerste geleerd, zich snel inwerken in de werking van instrumenten en verdere uitrusting. Op dit enorme vasteland van bijna 15 miljoen vierkante kilometer, waar van nauwelijks meer dan de ruwe omtrek en de omvang bekend zijn, zullen elf landen in totaal ongeveer 35 waarnemingsposten oprichten. Het Zuidpoolgebied is echter slechts een onderdeel van het Geofysisch pro gram, waarbij ook een vloot van 75 schepen, waaronder 8 Amerikaanseen 12 Russische (48 in de Atlantische en 25 in de Stille Oceaan) wordt inge schakeld. Het is een enorme onderne ming van 46 landen: ongeveer 5000 ge leerden zullen over de gehele wereld op ongeveer 2000 grote en kleine waarnemingsposten de atmosfeer be studeren, waarbij speciaal aandacht wordt gegeven aan magnetische en meteorologische verschijnselen. (Van onze Parijse correspondent) Maurice Chevalier de 68-jarige char meur met strohoed viert in Alham- bra grote successen. Zelfs de Holly- woodstars komen naar hem kijken. Merlène Dietrich is er bijna iedere avond en le tout Paris fluistert over de „kalverliefde" die tussen beide ouwtjes is ontstaan. Dat Marlène overigens goed weet te mikken wis ten we al, maar... dat Maurice mo menteel een miljoen frank per avond verdient was voor ons nog nieuws. En dan te weten, dat de directie van Alhambra er vast van overtuigd is, dat hij met Maurice in dit pro gramma negentig voorstellingen zal bereiken. Mocht u zo tegen de 20e van de maand in moeilijkheden ko men, dan weet u wie er nog geld heeft. Maar heel Frankrijk schijnt overi gens „zonder te zitten. Onze garage houder klaagt steen en been en vroeg een bod op een stapel nog onbetaal de rekeningen van zijn beste klan ten. De bakker vertelde me in ver trouwen, dat hij zijn meel van juli nog niet had kunnen betalen en vol gens onze brave schoenmaker zijn er nog maar zes op de tien klanten die boter bij de vis leveren. De man van de elektriciteit beleefde het in Pa rijs, dat van de 18 gezinnen in een huurkazerne er 18 vroegen of hij nog eens terug wilde komen. En waarom zouden ze treuren. De seine is nog nat. De Franse schatmeester, die toch waarlijk een financieel genie dient te zijn heeft zojuist tussen neus en lippen bekend gemaakt, dat hij ook al weet hij 325 miljard bezuini gingen te ontdekken toch nog een dikke duizend miljard tekort zal ko men. Rock and roll De Rock and Roll is ook in Frank rijk binnengedrongen, maar de dou- aneambtenaren schijnen zware rech ten te heffen, want blijkens een on derzoek, ingesteld door een radiore porter van „Europa nr. 1", bestaat er nog enig misverstand. Een dienster van een restaurant meende, dat het een kastanjesausje was en wilde het direct laten berei den, terwijl een studente in de me dicijnen vol hield, dat Rock and Roll de naam was van een ras jachthon den uit Alaska. Een verkoopster, die mocht kiezen of Rock and Roll ver kocht werd per meter of per ge wicht gokte: per meter, maar wist niet of het goedje wollig was, katoe- nig en Ijzerhoudend. Tenslotte stelde de reporter een Pa rijse politie-agent de vraag: „Weet u de rue Rock and Roll, monsieur?" De man sloeg er zijn boekje over na en antwoordde: „Zal wel een van die nieuwe straten zijn. Zoek maar eens in het twaalfde." Daarentegen weet iedereen, dat de kleine Minou Drouet, het nu 9-jarige dichteresje, waarover al zo veel te doen is geweest, doende is hopen geld te verdienen. Behalve met haar ge dichtenbundels doet ze grote zaken als mannequin voor kinderkleding. Haar pleegmoeder heeft een impres- sario aangenomen, die beslist heeft, dat ze voor haar twaalfde jaar bin nen kan zijn. Er wachten nog een paar contracten van filmmaatschap- pijen, maar totnutoe heeft Minou er geen tijd voor gehad. Trouwens, ze heeft ook geen tijd om naar school te gaan. Minou heeft alleen nog maar tijd om geld te verdienen. Stier tussen porselein Het vlees is goedkoper geworden. De biefstuk is zowaar zestig frank per kilo goedkoper geworden, maar een nette stier van 800 kg bleek zich niet voor zo'n slechte prijs te laten nemen. Hij brak aan de Porte de la Vilette los en toen het parfum van de vrijheid hem te pakken had. was er geen houden meer aan. Hij rende de hele wijk door en zag tot zijn voldoening, dat de voorbijgangers zich zo klem mogelijk maakten. Tenslotte bleef tiij staan voor een winkel in porselein. Nadat hij voor de uitstal kast zijn keuze had gedaan, stapte hij door de ruit naar binnen en liet geen schoteltje heel. De brave bezit ter (van de winkel) vierde juist die dag zijn zilveren bruiloft. Maar iedere wolk heeft een zilver randje. Daarom werd de natte zo mer bekroond door een heerlijke, zonnige oktober. Op de automobielten toonstelling bijvoorbeeld is het niet zo druk als vroeger en de onderne mers vrezen al dat het eindcijfer twintig ten honderd minder bezoe kers zal tonen, maar.... het zilveren randje: de zaken gaan twintig pro cent beter. Minder kijkers maar meer kopers.

de Stem | 1956 | | pagina 5