W' Billy Louise ■:n Mej. mr Tendeloo te Wassenaar overleden door B. M. Bower gJasbtaD P c Stem Meningen en Commentaren Nederlander bij vechtpartij in Zweden gewond Drie Nobelprijs winnaars EERSTE ATOOMCENTRALE AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO door auto TW DA a§ n TWEEDE BLAD VRIJDAG 19 OKTOBER 1936 VEILIG VERKEER DREIGENDE INFLATIE VREEMDE ROL Fysiologie en medicijnen Zuidslaven zochten asyl in Italië Tweede Kamerlid voor de P.v.d.A Nijmcgen wil nieuw stadsdeel bouwen op vijf heuvelen Mimi Aarden ziek Ex-korting van Roemenië directeur vliegschool TELE VISIE-PR OGR AMM A'S Vervolgens ressante en velke bij de n de smaak EKEN VAN :er een veilig- Bijgestaan p alles ge- is was in het leden buiten- erkochten in iet verkeers- De gehele Idags de film :ze gedraaid de opkomst )E KERK kerkgebouw •ochiële wens vervuld. De igen van de laar. Tevens en gang ver- >FFER" EZE MAAND iet toneelspel i Dr. A. Cro- ;te opvoering te zondag en nd. Bedriegen jgen wij weer gde avonden. •LEN d. W. werd beste vaar- toe ontbreekt an Bever pech et verkeer op le'.le en Krui- toffer geëist, kreeg nabij de luto van het it Goes kwam, in de radiateur mannen die -. de 38-jarige lbrug, zou dit Toen hij daar- een bestelauto alk uit Zierik- re van D„ uit af, omdat er Dit had tot gen begon te e vrachtauto d en werd zo ij tijdens het te Goes over- 55 oreken. Moet 0 moeilijk is, Jloofde heer- oeite waard, vervolgt met inziens die dit allemaal >oi, prima, je a n die goede nu wel. Maar rief zegt van e. its. En, zo be- deze opwek- llen ook wat e eerst. Daar uit de mouw t. Maar zo is ongepast, 1 vernieuwing t. Een briefje je, het bedrag ermeld gela nde zijn. Een .tuurlijk ook. nheer E. van kken op de i twerpen." Cuyck is een levert ons, als len, vlot alle ïards paradijs, geen onrecht- een unlfor- een algemene, blik onbeken- daarvan mo- Een kleinig- en en we mo- tordt alles ,,in ■een geregeld." mijnheer van du Commerce: „Tot vijf over „De mooiste 8 uur „Zij allen npia: 8 uur „Se- Vlaamse Opera: .30 en 9 uur v. Dijk: 7.30 uur Theater: 8 uur „De mooiste tgebouw: 8 uur Vuurduivels", en waren schul- npla: 8 uur „Se- Dankaart: 2 uur Cock: 2.30 uur uw: 8 uur Jacht If de Backer: 3 !><XX>0<XXX><X><XXXX><><X><><X><><><><XXX>0<><XX><>©<>^Ddd^ö0ö«^^ %x>ooooooooooooooo<x>ooooooooooooooooooooo^ooooooc en er is nog geen gevaar voor werk loosheid. En het gaat er nu dus alleen om maatregelen te nemen, om inflatie tegen te gaan. Met andere woor den om het toepassen van juiste middelen, waardoor de spiraal beweging van stijgende lonen en stijgende prijzen kan worden stop gezet. We zullen moeten afwach ten met welke maatregelen de re gering uit de bus komt. In een radio-reportage, waarbij de ministers van het nieuwe kabinet met hun stem en een korte formu lering van hun taak, aan het Ne derlandse volk werden voorgesteld, heeft de nieuwe minister van Fi nanciën Hofstra doen weten, dat hij de gevaren voor de ontwaarding van onze gulden zag. Dat houdt een belofte in. Een deel van zijn taak, zijn specifieke taak, zag hij hierin, dat de belastingen door het Neder landse volk opgebracht, zo efficient mogelijk besteed moesten worden en dat dus alle excessen in staatuit- gaven moesten tegengegaan wor den. Daar de gehele kwestie een zaak is van regeringsbeleid zullen we moeten afwachten in hoeverre Hof stra zijn inzichten (misschien zijn het al wel plannen!) weet te doen doordringen in het ministerie en de maatregelen welke het gaat ne men. F)E suggestieve aanplakbiljetten en advertenties met de indrin gende vraag: Wat doet gij op 17 oktober? hebben inderdaad wel be langstelling los geslagen. Er was op die dag veel grotere aandacht voor de vraag: Hoe zal nu de ongevallen statistiek zijn? Helaas is het een lijst nog zwaar der van leed en schade dan an ders. Meer dan tien doden en tien tallen gewonden moesten bijge- boekt worden in het grote schul denjournaal van het Verkeer. Voetgangers, waaronder een aan tal schoolkinderen, vormden het merendeel van de slachtoffers. Men neemt gemakkelijk aan, dat de schuld dan bij de slachtoffers ligt. Het onvoorzichtig oversteken wordt dan als oorzaak genoemd. Het zal wel zo zijn. De schooljeugd, bevrijd van een paar uur stilzitten, wil zich in dartelheid uitleven en denkt er dan niet steeds aan, dat ze in een gemotoriseerde wereld leeft. Ou den van dagen, die toch ook niet altijd binnen kunnen zitten en zich wei eens op straat willen begeven, kunnen de aanpassing aan de eisen van diezelfde wereld niet steeds vinden. Maar het is toch ook zo, dat de gemotoriseerde weggebruiker daar begrip voor moet hebben. Hij kan nog zo zeer binnen de rechts regels blijven met het aanhouden 3 0 jr., van hoge snelheden de maxi mumsnelheid in bebouwde kommen is immers afgeschaft om 'n paar minuten te winnen op de weg van huis naar kantoor, van klant tot klant, als „de sterkste" moest hij toch ook eens wat minder op zijn recht blijven staan en die paar mi nuten nu maar eens cadeau geven om bij bochten, kruispunten en oversteekplaatsen af te remmen, te stoppen desnoods, ook al heeft hij duizendmaal voorrang. Voor het overige is het natuur lijk waar, dat alle categorieën van weggebruikers doordrongen moeten worden van de juiste kennis der verkeersregels en vooral ook van de juiste mentaliteit, welke uit eindelijk terug te voeren is op het eeuwenoude gebod van de naasten liefde. JN de Linie van 13 oktober heeft Dr. Th. M. het vraagstuk van de guldenswaarde trachten te stellen onder dr-iMtel: ,,Een gave gulden of werkloosheid?" De titel en de kor te tegenstelling die hij in zijn be toog maakte laat de indruk achter dat hier .geen sprake kan zijn van 1 zinsel wordt besti .i'.'jTl iTVOowirln „^1 „rit Een opvarende van het Nederland se tankschip „Astrid Ness", de 27- jarige bootsman J. B., is door zijn mede-opvarende J. A. negen maal met een dolk gestoken, drie maal in de buik en zes maal in de rug. Een der steken trof zijn lever. Zijn toe stand is ernstig. A. heeft bij de politie te Gothen burg een bekentenis afgelegd. B. en hij hadden op een Zweeds schip, dat eveneens in de haven van Gothen burg lag, een landgenoot bezocht. B. stak daar een bierfles in zijn zak. A., die vreesde dat B. de fles als wapen tegen hem zou gebruiken, nam daarop de dolk, die onder een kooi lag, weg. Toen zij het Zweedse schip verlieten gooide B. de fles naar A., maar miste hem. A. begon daar op met de dolk te steken. Opvaren den van het Zweedse schip hebben bevestigd dat B. met de ruzie is be gonnen. De ..Astrid Ness" heeft gisteren Gothenburg verlaten. Ir. J. een rustige overweging. Het spreekt vanzelf dat ieder christen-mens onmiddellijk een antwoord op de vraag zal geven: Geen gave gulden, als daardoor werkloosheid wordt tegengegaan! In de eerste plaats ligt die te genstelling niet zo! Want er is niet alleen geen teken dat er werkloos heid op komst is als nu gestreefd wordt naar het tegengaan van een nog verdere daling van de guldens- waarde. Maar er is een tekort aan werkkrachten, dat niet in cijfers duidelijk te maken is en dat gedeel telijk is opgevangen door het in dienst houden van duizenden werk krachten boven de 65 jaar. Een vergelijking van wat heden te gebeuren staat met wat vóór 1940 de leidende gedachte was, kan echter nooit kwaad. Daarom is het betoog in de Linie niet zonder verdienste. Toen immers werd onder leiding van Dr. Colijn éérst voor het behoud van een gave gul den gezorgd en dan nog eens geke ken, hoe de toen overmatige werk loosheid verminderd kon worden. Van het eerste kwam toen iets terecht, van het tweede niets. Als toen beide verschijnselen de mogelijke inflatie van de gul den en de stijgende werkloosheid zo oorzakelijk aan elkaar gekop peld waren, als Dr. M. nu op een voudige wijze stelt, dan is de keu ze waarvoor hij de verantwoorde lijke personen plaatst, niet moeilijk. Maar aannemend, dat in de toe komst deze tegenstelling, in zó nauwe samenhang wezenlijk zou ontstaan, dan zal men toch ook de middelen moeten kennen om een voortdurende inflatie in te perken. Daarenboven zijn we nog lang niet gekomen aan het bestaan van zo'n I tegenstelling. Er is een elke dag I zich duidelijker vertonende inflatie J^INISTER Beijen wordt dan door de kamerheer in buitengewone dienst Mr. Dr. I. G. van Maasdijk als „de kwade pier" tentoongesteld in de Soestdijkkwestie. Hij heeft inlichtingen verstrekt aan een aan tal hoofdredacteuren, van wie de heer van Maasdijk veronderstelt, dat ze nog nooit van die kwestie ge hoord hadden. Die hoofdredacteuren nu hadden onwetend moeten blij ven, want dan zouden ze wel „spon taan" gereageerd hebben op de pu- blikatie in „Der Spiegel". Dan zou den ze vuur en vlam gespuwd heb ben. En nu was het alleen maar vlam. Dat zegt dan een oud-journa list: men had de pers maar dom moeten houden. Diezelfde oud-jour nalist weigerde echter geen lift aan een Britse sensatiezoeker en het is nog altijd niet klaar geworden, of een zekere kamerheer in buitenge wone dienst er niet wat sensatie bij gepompt heeft Bovendien heeft hij een tegenstelling trachten te sug gereren tussen die ene minister Beijen en de rest van het kabinet, een tegenstelling, welke nu door een officiële verklaring als een ver- d. Het i« een eze hoffunc vreemde rol, welke tionaris speelt. De professoren van het Carolina Instituut te Stockholm hebben beslo ten dit jaar de Nobelprijs voor fysio logie of medicijnen toe te kennen aan prof. André Cournand te New York, dr. Werner Forssmann te Bad Kreuz- nach en prof. Dickinson W. Richards jr. te New York voor hun ontdekkin gen betreffende het hart en de bloedsomloop. De veerboot, die de dienst onder houdt tussen de Zuidslavische plaat sen Dubrovnik en Cattaro. voer op een gegeven ogenblik de Italiaanse haven Bari binnen, helemaal aan de andere kant van de Adriatische zee De bemanning was door de passa giers, jonge Zuidslavische arbeiders gedwongen koers te zetten naar Italië, waar zij politiek asyl wilden vragen. Mej. mr. N. S. C. Tendeloo, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A., is gisternacht in haar woning te Wassenaar op 59-jarige leeftijd overleden. Nancy Sophie Cornélie Tendeloo is op 3 sept. 1897 te Tebing Tinggi op Deli geboren. Zij bezocht de meisjes- h.b.s. en het gymnasium te Leiden en studeerde vervolgens Engelse taai en letterkunde aan de universiteit te Leiden. Zij behaalde de akte MO-En- gels, waarna zij rechten ging stude ren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Gedurende haar studenten tijd gaf zij Engelse les aan een mulo- school in de Domstad. In 1924 werd zij te Amsterdam be ëdigd als advocaat. Nadat zij enkele jaren werkzaam was geweest op een advocatenkantoor in de hoofdstad, vestigde zij zich in 1927 als zelfstan dig advocate in Amsterdam. In laatst genoemd jaar werd zij benoemd tot secretaresse van de Nederlandse Vrouwenclub te Amsterdam. Zij ver- De gemeenteraad van Nijmegen heeft in een informatieve vergade ring kennis genomen van een nieuw plan tot sanering van de oude stad, opgesteld door ir. B. Fokkinga, hoofd van de afdeling stedebouw eh archi tectuur van de gemeente Nijmegen heeft al meer saneringsplannen ge maakt. maar geen is zo revolutionair als dit. Van de oude, gesloten stad, zal een open stad worden gemaakt waarin de voornaamste bebouwings- werken zullen komen op de „vijf heuvelen'' langs de Waal: Fie van' de St. Stevenskerk, de Franse Plaats, het Groene Balcon. het Valkhof en de Belvedere. De historische omge ving van Valkhof en Belvedere kan ongerept blijven. In de dalen tussen de heuvels zal een passende bebou wing komen met veel groen er om heen. Van de heuvels af zal men een vrijer uitzicht krijgen op de rivier. Mej N S. C. Tendeloo fP v d A vulde diverse bestuursfuncties in de Vereniging van vrouwen met acade mische opleiding en de Nederlandse Vereniging voor vrouwcnbeiangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburger schap. Zij is o.a. vice-voorzitter ge weest van de Vrijzinnig Democrati sche Bond. In 1938 werd zij voor de ze partij gekozen tot lid van de ge meenteraad van Amsterdam. In die raad had zij zitting van 1938-1941 en van 1945-1946. Van 20 november 1945 tot 3 juni 1946 en sedert 6 juni 1946 was zij lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. Mej. Tendeloo was commissaris van een handelsvereniging en voor zitster van de coöp. woonvereniging ..Ons Huis". Zij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. 'Woensdag konden de inwoners van de havenplaats Workington in En- geland tot elkaar zeggen: „Wij zijn de eerste menseit ter wereld, wier huizen verlicht worden door mid del van atoomenergie". Koningin Elisabeth heeft toen namelijk de grote Britse atoomcenfrale te Cal- derhall officieel geopend. Op bo venstaande telefoto zi enwe de vor stin, vergezeld van de heer Davey, algemeen directeur van de centrale, tijdens de rondgang. Op de voor grond een van de generatoren. Als gevolg van ziekte van Mimi Aarden ziet de Nederlandse Opera zich genoodzaakt de voorstelling van Bizet's ..Carmen" op vrijdagavond 19 oktober in de Stadsschouwburg te Amsterdam te doen vervallen. In plaats daarvan zal worden uitgevoerd ..Die Zauberflöte" van Mozart. Ex-koning Michaël van Roemenië is benoemd tot directeur van een school voor vliegers, die binnenkort in Genève zal worden geopend. De school is gesticht door een Ameri kaanse fabriek van apparaten voor blindvliegen. DUUR De Engelsen wilden eens t vlot voor de dag komen en stelden daarom de mensen in Lakeland op Florida voor een prachtige koningszwaan over te nemen. Zo'n dier zou hele- i maal niet misstaan in een van hun vijvers. In Lakeiand vond men dit een originele gedach- te, maar men heeft toch be- t dankt. Voor men er schielijk i „Ja'' zei had men namelijk uitgerekend, dat het vervoer van de zwaan dik duizend gulden zou kosten. De milde gevers hadden daarover niet t gepraat. Actie Honderd moeders uit Norwich zijn tot de aanval overgegaan om hun kinderen tegen het steeds stijgende gevaar van het verkeer in hun plaats te beschermen. Ze hebben het klaar gekregen, dat de gemeente een veilige afrastering rond de speel plaatsen bouwde, dat er een lage maximum-snelheid werd vastgesteld en dat er patrouilles lopen, wanneer de scholen uitgaan. Voor het laatste^ zorgen de vrouwen zelf. Ze gaan bij toerbeurt de kinderen afhalen. Nieuw Tijdens een congres, dat kap pers te Los Angeles hielden, is verklaard, dat vermoedelijk 't volgende jaar reeds het haar in twee verschillende kleuren geverfd zal worden. „Waarom auto's wel en kapsels niet?" zo redeneerden de kappers maar. Eventjes Een Engelse politie-inspecteur, die dienst doet op Cyprus is dezer da gen even komen overwippen naar zijn vaderland voor een getuige-ver- klaring in een moordzaak, die tien jaar oud was. Hij was een van de twintig mensen, die over het geval een verklaring konden geven. De politieman was snel klaar. Na één minuut zei de rechter al: Bedankt voor de moeite". De getuige pakte daarop het vliegtuig en vloog terug. Briefje Het personeel van een fabriek in Hawick heeft een brief geschreven aan Marilyn Monroe. Het schrijven is twee meter lang, want alle 900 werknemers stelden er prijs op te tekenen. Er staat verder alleen het verzoek in eens een kijkje te ko men nemen in de fabriek. Kwaad Mevrouw Pamela Martin uit Blackpool werd zo verschrikkelijk kwaad op haar echtgenoot (een kor poraal in het Engelse leger) dat ze riep: „Wacht maar eens mannetje". Hij wachtte even en werd toen door de militaire politie gehaald en in een donker hokje gezet. Zijn vrouw was de autoriteiten gaan vertellen, dat hij legergoederen had verduis terd en dat die allemaal bij hen thuis stonden. De militaire rechter heeft hem inmiddels echter vrij ge sproken, want in zijn woning was niets te vinden en bovendien kwam de vrouw vertellen, dat ze het al leen had gezegd om haar man een slechte beurt te laten maken. „Een Ik kad hf)emaa| <fa» bijdroeg J am J a i ,*r ie nar» fllPIO CT - - woedende vrouw is een furie ge lijk", zei de rechter zacht. lot hij eens op eeh avond nuchter thuis kw - - I, gin ZATERDAG, 20 OKTOBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10.15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Gram. (Om 12,30 Land. en tuinb.meded. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Nwe gram. 14,00 Dit is leven caus. 14,15 Gram. 14,20 Eng. les 14,40 Boekbespr. 14,50 Harmonie-ork. 15,10 Kron. v. letteren en kunsten" 15,35 Man nenkoor 16,00 De schoonheid v. h. Gre goriaans 16,30 V.d. jeugd 17,10 Gram. 17,20 Gevar. progr. 18,15 Journ. week- overz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Lichte muz. 19,00 Nws. 19,10 Kamerork. en sol. 20,10 Lichtbaken, caus. 20,30 Act. 20,45 Gram. 20,50 Gevar.progr. 22,10 Ca baret 22,35 Wij luiden de zondag in! Daarna: avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Nieu we gram. (Advertenties) 21) „Oh, niets bijzonders. Moeder is heel erg ziek geweest, en ik ben al tijd bezorgd als ik ver van de ranch ben, omdat het mogelijk is, dat zij weer een nieuwe aanval kan krijgen terwijl ik weg ben. De dokter zei Wil fe nnS S®®' g°ed kon gebeuren. zo is kom Half"P20**6"'' Als dat zo is, kom dan mee; ik durf heus niet langer van huis te blijven Billv Louise keek hem weer aan en dit- vr?endeUjk.en °8®n heIder w"aHar u°,eder zag er slecht uit, vond wfih 1 was geen wonder, dat van nlan"a ov?rspannen was. Hij was an plan, harder te werken dan ooit, t^rteaif0r„Z2 g3U?' m°geli* >n staat te stellen hem het recht te geven, voortaan voor haar te mogen zorgen. Hij begon uit te rekenen hoeveel ,g zou hebben om zijn huis wat op te knappen. Misschien voelde er niet, veel voor haar moeder zover van de hoofdweg af te brengen. de Wol g6Val ZOlL hij zÜn geid in ae W olverine-ranch steken. r=„ólh.ad er niets op teSen. op haar ranch te wonen, wanneer zij dat ver koos. Hij zou er voor zorgen finan- ciëel sterker te staan dan zij en meer vee te hebben, als hij de gouden ring aan haar vinger schoof. Dan wilde hij alles doen wat zij van hem ver langde, zonder dat zijn trots er door gekwetst zou worden. U zie, dat zij niet getwist hadden, daar Ward niet alleen het land had, docli ook luchtkastelen bouwde. In tegendeel, hun afscheid had Ward voor e.n wijl een bonzend hart be zorgd, want Billy Louise was. zoals gewoonlijk, tot aan de corral met hem mee gegaan, toen hij vertrok. En toen Ward de teugels gegrepen en zijn voet in de stijgbeugel gezet had, was Billy Louise dicht bij hem geko men. Ward had zijn gelaat naar haar toe gewend en Billy Louise had im pulsief zijn hoofd tussen haar handen genomen, hem diep in de ogen geke ken, en had hem dan ernstig op de lippen gekust. Dan had zij zich om gewend en was naar huis gevlucht, hem vaarwel toewuivend op de weg. En hoewel Ward nooit kon vermoe den, dat die kus voor haar een plech tige belofte van trouw was aan haar vriendschap en een slag in het aan- (Advertentie) gezicht van de duivel van de twijfel die haar in zwakke ogenblikken nog steeds kwelde, deed het hem harder plannen maken dan ooit, om te ko men tot het punt waarop hij haar zou durven vragen zijn vrouw te wor den. Het is een wonder, dat de kus zijn stemming niet geheel en al ver dreef. Dat zij dit niet deed. doch al leen diende om Ward's gedachten op een hopeloze manier te verwarren bewijst misschien hoezeer Billy Loui'- se in de laatste weken veranderd was. Op een avond kwam een man aan rijden, en bleef, naar de gewoonte van die streken, tot de volgende mor gen bij hen. Billy Louise sprak niet veel met hem. Hij had gluiperige ogen en een ruwe, praatzieke mond en een dikke nek, en, als echt meisje, kreeg zij een hevige afkeer van hem Maar John Pringle vertelde haar na derhand, dat het Buck Olney was de nieuwe inspecteur, en dat hij daar gekomen was om de laatste veedief stallen te onderzoeken. De inspecteur kwam weer bij hen aan op zijn terugweg naar de spoor weg. Billy Louise was zó nieuwgierig dat zij haar afkeer overwon en hem voorkomend behandelde. Zij hoorde hem handig uit dat kon men ge rust aan Billy Louise overlaten en kwam tot de conclusie, dat hij een armzalige detective of een bijzonder goed acteur was. Hij sprak ijvoor- beeld geen woord over een in de bergen verborgen corral, en daarom begon Billy Louise er ook niet over. Hij had geen overgebrande merken gevonden, vertelde hij. En hij liet niet blijken van Ward iets meer te weten dan het simpele feit van zijn bestaan. „Er is nog een kerel op een ranch bij Mill Creek", had hij opgemerkt. „Ik zal hem 'ns opzoeken als ik terug kom. hoewel Seabeck zegt dat hij in orde is." „Ward is in orde", verzekerde Bil ly Louise, tamelijk onverstandig. „Twijfel er niet aan. Ik dacht dat hij ons misschien een aanwijzing zou kunnen geven." Misschien was de in specteur wel verstandiger dan zij ver onderstelde. Hij ging niet verder op dat onderwerp door, vóór hij gele genheid kreeg er met Mrs. Mac Do nald zelf over te spreken. Dan bracht hij handig het gesprek op de man aan de Mill Creek, en daar zij geen reden had iets te verzwijgen, ver kreeg hij alle inlichtingen die hij ver langde, zelfs nog meer, want zij was in één van haar spraakzame stem mingen. Hij vertrok in een peinzende stem ming, en ik mag u wel zeggen waar om. Herinnert u zich die avond waar op Ward voor het haardvuur zo sterk aan een man had zitten denken, dat hij een revolver trok toen Billy Louise hem verschrikte? Welnu, deze inspec teur was die man. En toen deze man van de Wolverine vertrok, dacht hij even sterk aan Ward, als deze soms aan hem dacht. Als Billy Louise hem een stukje hout achter in de nek zou hebben gegooid, zou hij denkelijk ook een revolver getrokken hebben. Ik heb een idee dat Billy Louise wel iets meer gedaan zou hebben dan een stukje hout gooien, als zij gewe ten had wie hij was; doch zij wist het niet, en door deze onwetendheid was haar slaap veel rustiger. Het was in het laatste deel van september, dat Billy Louise in een koude nacht wakker schrok door het kreunen van haar moeder. Dat was het begin. Nog vóór het aanbreken van de dag zond ze John om de dokter en voor de volgende avond stond zij met op elkaar ge perste lippen toe te zien hoe de dok ter haar moeder's temperatuur op nam, en hield haar adem in, toen zij zag hoe lang hij daarna de ther mometer bekeek. Gedurende een maand liep zij op haar tenen heen en weer en keek zij voortdurend op de klok, met het oog op het ingeven van de medicijnen. Er waren nachten en nachten en nachten dat het venster van de hut als een wenkende ster flikkerde, van af het invallen van de avond tot het aanbreken van de dag. Eenmaal kwam Ward hen opzoeken, bleef een gehele nacht en vertrok weer, inwendig woedend, omdat hij niet had kunnen helpen. Er was een week van dobberende hoop en een tijd dat de dokter zei dat zijn patiënt in een hospitaal moest worden opgenomen...Boise, aangezien zij daar vrienden had en er was een verschrikkelijke, zenuwbrekende reis naar de spoorweg. En toen Ward de volgende keer naar de Wolverine reed, was er geen Billy Louise om hem te plagen en in verzoeking te brengen. John Pringle en Phoebe ver telden hem in korte, afgebroken zin nen de laatste gebeurtenissen, gaven hem een maal en boden hem een bed aan, waarvoor hij bedankte. Naderhand, wanneer de spanning hem te machtig werd, reed hij naai de Wolverine om nieuws. En dat nieuws was zeer schaars. Phoebe kon toevallig lezen en schrijven, en Billy stuurde haar nu en dan een brief,- die meldde dat haar moeder nog de zelfde was en dat zij gaarne zou wil len, dat John sommige dingen op de ranch in orde zou brengen. Zij kon haar moeder niet verlaten, zei ze. Ward begreep er uit, dat ze dit niet wilde. Eens toen hij op de ranch was, schreef hij Billy Louise een brief, en vertelde haar, dat hij naar Boise zou komen als er iets was dat hij kon doen, en verzocht haar hem te laten weten, of zij geld nodig had. En voor de rest werkte hij en werkte hij, en trachtte de eenzaamheid uit zijn dagen te verdrijven en de honger uit zijn dromen. Hij verwachtte geen antwoord op zijn brief tenminste hij vertelde zichzelf, dat hij dat niet deed maar op een goede dag gaf Phoebe hem een dun briefje, in zijn ogen kostbaarder dan de grootste nug get, die hij had gevonden. Billy Louise schreef niet veelf l«f> HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.90 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 6,18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijd. uitgesch., caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Strijkens. 10,50 Daar krijg ik een kleur van 11,15 Buitenl. week- overz. 11,30 Harpkwint. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Man doline ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Gram. 14,55 Streekuitz. 15,45 Omr.ork. 16,30 Waar de haan victorie kraait, caus. 16.45 Swingmuz. 17,10 Radio- weekjourn. 17,40 Gram. 18,00 Nws. en comm. 18,20 lichte muz. 18,45 Regerings- uitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het At lantisch Pact 19,00 Art. staalk. VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Het nieu we testament, een levend boek, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 VARA-Showboat 22,00 Soc. comm. 22,15 Lichte muz. 22.40 Samen uit, samen thuis, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Muz. kaleidoscoop 14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. 15,15. 15,45 en 16,00 Idem 16,15 Omr.ork. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Lit. gezangen 17,30 Symf. ork. 18,00 Gram. 18,05 Omr.ork. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Omr. Ommeganck 21.00 Gram. 21,30 Amus.muz. 22,00 Nws. 22,11 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05 Gram. 23,30-24,00 Idem. BRUSSEL 484 m. 12,15 Lachte muz. 13,00 Nws. 13,30 Gram. 16,00 Operamuz. 17,00 Nws. 17,15 Ritm.muz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Gram. 23,55 Nws. ZATERDAG, 20 OKTOBER 1956 NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weerber. KRO: 20.13 The Jewel, film 20,45 Krooodil, cabaret. FRANS BELG.: 18,45 Testbeeld 19.00 TV-roman 19,30 Tuinb.praatje 20,00 Act. 20,40 Spel 22,00 Sportrep. Daarna: Film revue en wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,00-18.00 V.d. jeugd 18,45 Testbeeld 18,55 Muziek 19,00 Ope ningsbeeld 19,01 De Tartaarse helm 19.06 Document, progr. 19,31 Religieus progr. 20,00 Nws. 20,10 De week in beeld 20,40 Fragm. Eine Nacht in Venedig, van J. Strauss 21,10 Cellorec. 21,25 Fabian van Scotland Yard plm. 22,00 Sportrep. na afloopnws. de hem uit, dat zij maar een paar regels kon krabbelen, terwijl moeder sliep. Moeder was nog steeds dezelf de. Zij dacht niet, dat er iets was dat Ward kon doen, en zij bedankte hem voor het aanbieden van zijn hulp. Ward beantwoordde de brief dade lijk en noemde haar Wilhelmina-mijn hetgeen een lastige naam was om te schrijven en die hem vijf minu ten kostte om te peinzen over de spelling. Doch hij wilde dat zij die naam op papier zou zien staan, zo dat zij zich zou herinneren hoe hij klonk, al zag hij er op papier erg vreemd uit. Verderop begon hij haar Bill-Loo te noemen, doch schrapte het door en verving het door „Lady Girl" (met hoofdletters). Hij handelde beter dan hij vermoed de, want hij maakte haar aan 't hui len toen zij het las, en deed haar fluisteren „Lieve Ward!" en zich her inneren hoe zijn haar golfde boven zijn linkerslaap, en hoe hij keek als die glimlach verscholen lag achter zijn lippen en ogen. En hij deed haar vergeten, dat zij haar vertrouwen in hem verloren had. Zij had behoefte aan huilen, en het was nodig dat ze zich sommige dingen herinnerde en andere vergat; want het leven was leeg en dor, daar in Boise. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3