C.V.P. protesteert tegen gheid van regering traai Mevrouw Bouman geridderd BEROERING IN DJAKARTA FELLE BRAND IN AMBONEZENKAMP Weer negen doden op de weg Felle reacties op vragen Antilliaans Statenlid Jacht met wapentuig Katholieken verlaten uit protest de Senaat 100.000 TV-kijkers DAGBLAD VOOR ZEELAND Ondanks „Marcinellenog geen maatregelen Volgend jaar Een correctie en een aanvulling Spanning binnen de coalitie Bouw van Assoean-dam uitgesteld Sobolev verklaart Sovjet-Unie wil akkoord over atoomproeven Slechts dit werd gevonden. Perioden met zon Arbeidsonrust in Oost-Duitsland Staatsiebezoek president Tubman ten einde Oerwouddwergen op Nieuw-Guinea De benoeming van mr. Struycken Pools advocaat beschuldigt de pers Door uitlatingen van mevrouw Bouman: Het is niet waarseggen de betrokken magistraten Kritiek van de „Nieuwsgier" Tien gezinnen dakloos Voor Algerië. Japan en de Sovjet-Unie zijn het eens Vandaag ondertekening vredesverdrag Stem uit den hoge 96e JAARGANG No. 22281 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J v. '1 Westende. Abonn.prijs bi) vooruitbet. t 6.5Ü p. kwartaal, p. post 1 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteli.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland VRIJDA G 19 OKTOBER Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuws.raat 41, Tel. nr,-_3 De Christelijke Volkspartij in België heeft gisteren tijdens een persconferentie te Brussel stelling genomen tegen de on menswaardige toestanden die er in het Belgische mijnwezen blij ven voortbestaan. Na allereerst kritiek te hebben uitgeoefend op het feit, dat de Belgische regering thans twee-en-een halve maand na de ramp te Marcinelle, nog steeds geen enquête-rapport op tafel heeft gebracht, noch het parlement bijeen heeft geroepen, merkte de C.V.P.-woordvoerder op, dat de regering aan de giften, die uit eigen land en uit het buitenland voor de nabestaanden der slachtoffers zijn binnengekomen en die reeds 190 miljoen Bel gische francs bedragen, nog steeds geen nauwkeurige bestemming heeft gegeven. ,,In 1957, als het grootste deel van Nederland de uitzendingen zal kun nen opvangen, zullen de totale kos ten van de televisie bijna negen mil joen gulden bedragen. Het aantal kij kers in dat jaar (het vierde jaar van de geregelde uitzendingen) zal vol gens betrouwbare ramingen de 100.000 zeer zeker bereiken, hetgeen betekent dat ruim drie miljoen gulden aan kijkgelden zal binnenkomen. De tele- visieraad meende, dat eerst in het achtste jaar dit aantal kijkers mocht worden verwacht." Dit zei minister Cals gisteren in de eerste vergade ring van het nieuwe bestuur van de Nederlandse Televisiestichting, dat thans is samengesteld volgens de be palingen van het televisiebesluit 1956. De spanning tussen de regerings partners in België neemt met de dag toe. Niet alleen door het reeds ge noemde meningsverschil, maar ook over de uiteraard sterk uiteenlopen de opvattingen inzake de economische politiek. De stijging van de prijzen en de eisen van de arbeiders hebben tot debatten aanleiding gegeven, die het vermoeden wettigen, dat de Bel gische regeringscoalitie die van het begin af aan als een monsterver bond is beschouwd haar langste tijd heeft gehad. De socialisten wil len verscherping van de belasting wetten (vooral verhoging van de winstbelasting), de liberalen zijn daar fel tegen. Door een vergissing van de Rotter damse politie werd gisteren gemeld, dat het vijfjarig jongetje, dat op de Brielselaan met zijn autoped onder een vrachtauto raakte, overleden was. Dit blijkt niet het geval te zijn. Wel werd het ventje ernstig gewond. Uit Amsterdam vernemen we nog. dat daar nooit zoveel ongelukken zijn gebeurd als op 17 oktober, namelijk 119. Voorts klaagde de C.V.P. de rege ring aan, dat zij tolereert, dat kin deren rond veertien jaar in de Bel gische mijnen werken. ,,Een uniek feit in Europa." Zij eist van de re gering een goede pensioenregeling voor de weduwen van de omgekomen mijnwerkers. De C.V.P. wijst verder de regering op het groeiend tekort aan mijnwer kers in België en meent dat deze schaarste te wijten is aan de onvoor zichtigheid van de regering, die niets onderneemt om dit tekort aan te vul len door betere arbeidsvoorwaarden te scheppen. De C.V.P. stelt als eis dat onmiddellijk de mijnkwestie in het parlement ter sprake wordt ge bracht en heeft besloten een wetsont werp op te stellen, waarbij het wer ken in de mijnen voor kinderen be neden de 18 jaar wordt verboden. Gistermorgen hebben de CVP-afge- vaardigden, die zitting hebben in de commissies van de arbeid en van so ciale zorg uit protest de Belgische Senaat verlaten, aangezien de rege ring het reeds eerder gedane verzoek om de mijnkwestie in het parlement ter discussie te brengen, heeft gewei gerd. Men mag aannemen dat de traag heid van de Belgische regering in deze voor een groot deel te wijten I is aan de meningsverschillen tussen socialisten en liberalen over het mijn- beleid. De eersten hebben zich uitge sproken voor nationalisatie van de mijnen, de liberalen echter willen daar niets van weten. TIJDENS plechtigheden ter herden king van de afzetting van Peron ont ploften in het centrum van Buenos Aires enkele tijdbommen. Er werd alleen schade aangericht. DE HEER L. A. H. Albering is nu benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature, ont staan door het bedanken van mej. Klompé. BIJ EEN treinontsporing in de Brazi liaanse staat Bahia zijn vier mensen om het leven gekomen en 190 ge wond, van wie twintig ernstig. EEN JAAR gevangenisstraf met af trek heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 43-jarige ketelbikker C. V., die zijn vrouw met een scherpe bijl op het hoofd had geslagen met de be doeling haar van het leven te bero ven. TWEE katholieke kloosterzusters wer den enige tijd geleden door Algerijnse rebellen ontvoerd. Een van hen heeft men thans levend teruggevonden, de andere bleek te zijn omgebracht. DE FRANSE radicale partij gaat een klacht indienen tegen de partij die deze week door afgescheiden radica len is gesticht. De naam ervan, „ra dicaal-socialistische partij", vindt men namelijk verwarringstichtend. .MGR. RAMAMAUSKAS, bisschop van Telsiai in Lithauen, en 102 andere priesters, zijn na langdurige gevan genschap in Siberië, in hun land te ruggekeerd. DE SOVJET-UNIE heeft bij Engeland geprotesteerd tegen het feit, dat de tweejarige Tatjana Tsjowtow, die vo rige week met haar Russische vader uit Amerika in Engeland arriveerde, geen toestemming heeft gekregen naar de Sovjet-Unie door te reizen. De voorbereidende studies voor de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean zijn gestaakt en de bouw van de dam zal worden uitgesteld, totdat de politieke situatie het mogelijk maakt de werkzaamheden te begin nen. Dit wordt van gezaghebbende zijde te Caïro vernomen. Het contract tussen Egypte en het Engelse ingenieursbureau Alexander Gibb and Company, voor de voorbe reidende werkzaamheden, is beëindigd. Arkady Sobolev. de permanente Sov jetafgevaardigde bij de Ver. Naties, heeft woensdag tegen de pers ver klaard, dat de Sovjet-Unie bereid is met de Ver. Staten en Engeland een overeenkomst aan te gaan voor stop zetting van proefnemingen met atoom wapens. De Sovjet-Unie is bereid tot elk ak koord met de andere mogendheden voor onvoorwaardelijke stopzetting van proefontploffingen, zo zei hij. tiocj gaal het zoeken voort naar het Amerikaanse troepenvliegtuig van het type „Liftmaster" dat vo rige week woensdag tijdens een vlucht van Lakenheath in het En gelse Graafschap Suffolk naar de Azoren met 39 Amerikaanse mili tairen aan boord spoorloos ver dween. Op de foto ziet men het onderzoeken van een van de twee Vliegtuigwielen, die door een tank schip uit zee werden opgehaald. Men vermoedt, dat ze van de „Lift master" afkomstig zijn Verwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, tot vanavond, opge maakt donderdagavond 23.15 uur: Droog weer met opklaringen. Overwegend matige wind uit wes telijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrije sterke wind uit richtingen van zuid tot zuidwest. Zwaarbewolkt met aanvankelijk regen, daarna ook opklaringen. Vandaag: zon onder 17,38 uur- maan op 17.12 uur. Morgen: zon op 7.14 uur; maan onder 8.08 uur. Volgens in Berlijn ontvangen berich ten uit de Oostduitse industriestad Maagdenburg neemt de Oostduitse overheid maatregelen om te verhin deren, dat een aantal stakingen tegen de lage levensstandaard uitgroeien tot gewelddaden. Het anti-communistische comité van vrije juristen heeft van Maagdenbur gers gehoord, dat de politie daar min stens vier grote fabrieken heett afge zet om „een tweede Poznan" te voor komen. Er zijn arbeiders ondervraagd, maar arrestaties zijn er niet verricht. Uit andere westelijke bron verluidt, dat er ook arbeidsonrust heerst in de steden Erfurt en Karlmarxstadt, het vroegere Chemnitz. Ook de dag van gisterenis weer een rampdag geworden1 voor het verkeer. Gisteren- avond waren niet minder dan acht ongelukken met dode lijke afloop gemeld, waarbij negen personen het leven verloren. RIJEN: Tot tweemaal toe was de Rijksweg Breda-Tilburg onder de gemeente Gilze-Rijeu gisteren to neel van een dodelijk ongeluk. In de ochtend werden bij een botsing twee kinderen gedood en twee vol wassenen ernstig gewond. Gisteravond werd een 65-jarige fietser daar op dezelfde plaats door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. (Zie ook elders in dit blad.) WOUW: De 51-jarige N. Mat- thijssen kwam met zijn motor te slippen en botste tegen een vracht auto. Hij overleed in het zieken huis. ZWOLLE: Het vijfjarig meisje J. van de Stouwe werd bij het plot seling oversteken van de Meppe- lerstraatweg door een personenauto gegrepen en op slag gedood. KRUININGEN: Op de Rijksweg naar Kapelle raakte de 38-jarige Frans Cosijn bekneld tussen een auto die hij aan het repareren was en een andere auto die er tegen aan slipte. Hij was op slag dood. (Zie ook elders in ons blad). WOLVEGA: Een personenauto reed tegen een met paard bespan nen bodewagen. Spoorbielzen die op de wagen waren geladen dron gen in de auto, waardoor een der inzittenden op slag werd gedood. VOORTHUIZEN: Op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn kwam de !ü-jarige handelsreiziger K. uit Amsterdam met zijn auto in bot sing met een slippende militaire vrachtauto. Hij overleed later in het ziekenhuis. BERGl'M: Eén persoon werd ge dood, twee ernstig gewond en een vierde licht gewond, toen een auto op de rijksweg Leeuwarden-Har- lingen. tussen Marssum en Dron- rijp, slipte en tegen een boom reed. Het officiële staatsiebezoek van de president van Liberia en mevrouw Tubman aan Koningin en Prins is ten einde. Nadat het hoge gezelschap gis terenmiddag van een bezoek aan de Zuiderzeewerken was teruggekeerd, gebruikte het op paleis Soestdijk in intieme kring de thee. Omstreeks kwart voor zes vertrokken de presi dent en zijn echtgenote naar kasteel de Hooge Vuursche te Baarn, waar de Holland-West-Afrikalijn ter ere van de president een cocktail-partij gaf. Prins Bernhard kon wegens een lichte beenontsteking het officiële vertrek van de president niet bijwo nen. De bekende Oostenrijkse ethnoloog pater Dr. Martin Gusinde S.V.D., is van zijn expeditie naar de Pygmeeën van Nieuw-Guinea teruggekeerd. Hij heeft kunnen vaststellen, dat het ontoegankelijk gebergte van dit deel van Nieuw-Guinea door dwergmensen bewoond wordt; op het ogenblik leven nog ongeveer 3500 oerwouddwergen in het nauwelijks ontdekte bergland schap van dit eiland. De kleinste berg bewoner, een man van 38 jaar, was 1.29 meter groot. Pater Gusinde neemt aan, dat de Pygmeeën de oorspronkelijke bewo ners van Nieuw-Guinea zijn. Door het Antilliaanse Statenlid voor de Democratische partij, de heer Bikker, zijn aan de minister president van de Ned. Antillen vra gen gesteld, die o.a. inhielden, dat hij wenste te weten of het de rege ring bekend was dat de huidige gou verneur van de Ned. Antillen, mr. A. A. M. Struycken voor het einde van de gebruikelijke ambtsperiode de Ne derlandse Antillen verlaat. Gebleken zou zijn, dat hij de bepalingen van de nieuwe rechtsorde niet naleeft. Verder liet hij in zijn vragen uitko men, dat hij de verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde in het konink rijk bij mr. Struycken, die benoemd zal worden tot minister van Binnen landse Zaken ,,en mogelijk bij wijze van vervanging ook Overzeese Rijks delen zal beheren", niet in goede han den achtte. Deze vrijpostige vragen van dit Statenlid hebben tot scherpe commen taren in de Antilliaanse pers geleid. Het blad .Today" ziet in de vragen van de heer Bikker slechts een mis lukte poging om revanche te nemen op een vroeger conflict. Het blad Beurs- en Nieuwsberichten" zegt, dat de betrokken vragen de Antilli aanse belangen op de Antillen zelf, in Nederland en daarbuiten schaden. De Amigoe di Curacao" (kath.) schrijft bij lezing der vragen niet te Een verdediger van de acht be klaagden, die terechtstaan voor deel name aan de relletjes te Poznan, heeft donderdag de Poolse pers beschuldigd de processen te Poznan op een een zijdige wijze te hebben verslagen. Hij verweet de, bladen dat zij slechts fragmenten van de pleidooien van de verdedigers en enkele getuigenverkla- ïingen hadden gepubliceerd en dat zij de beklaagden hadden beschreven als „straatschenders en bandieten" voor dat de rechtbank uitspraak had ge daan. De mensen op de publieke tribune lachten toen de verdediger zich richt te tot de overvol ie perstribune en zei: „De pers heeft tot nu toe een bochel gehad en zij is niet in staat recht over- eind te gaan staan". De verklaring van mevrouw Bouman, afgelegd op een perscon ferentie in Den Haag, dat rechter Rochjani, de president van het Indonesische hooggerechtshof en de procureur-generaal over tuigd zijn van de onschuld van de Nederlander Schmidt, heeft ln ^,a grote opschudding verwekt. De procureur-generaal, mr Suprapto, had woensdag reeds met grote nadruk verklaard, dat deze verklaring in strijd is met de waarheid. OMDAT hij eon huis tweemaal had verkocht en tweemaal een bedrag als voorschot opstreek, is een aannemer uit Den Haag door de politie in voor lopige hechtenis gesteld. De voormalige officier van Justitie in de zaak Schmidt, Sunarjo, heeft dia* hi^ getuigen heeft be ïnvloed of getuigenverklaringen heeft do NrPIeird'dDe vervolging van bei de Nederlanders was gebaseerd op bewijsmateriaal en op de overtuiging dat de feiten, zoals medegedeeld door de getuigen, juist waren, aldus Su narjo. Het Nederlandse ochtendblad de „Nieuwsgier" uitte ernstige kritiek op mevrouw Bouman naar aanlei- 6>ng van haar verklaringen. In een Mooyman, die de vorige maand me- vrouw Bouman moedig te hulp kwam toen een opgewonden menigte haar belaagde, wordt gezegd: „Wat be zielde haar te verklaren, dat rechter Rochjani en de andere autoriteiten „ervan overtuigd zijn, dat Schmidt onschuldig is?" Het blad acht het zeer onwaar schijnlijk, dat deze autoriteiten de verdediging hebben medegedeeld, dat naar hun mening de beklaagde niet schuldig is. „Veronderstel, dat zij deze mening hadden, dan zouden zij de officier van Justitie duidelijk heb ben gemaakt, dat zij geen grote waarde aan zijn bewijsvoering hecht ten." Het blad vervolgt: „Door het af- hoofdartikel, geschreven door de heer leggen van dezëveridar^gTeeft vrouw Bouman de indruk gegeven, dat zij onbetrouwbaar is, om niet te zeggen leugenachtig." Het voegt hier aan toe, dat de verklaring slechts dienstig is voor het „Nederlandse sensatieblad de Telegraaf en een groep van politieke ophitsers in In donesië. (We mogen hierbij aantekenen dat mevrouw Bouman niet gesproken heeft over een persoonlijk onderhoud met de autoriteiten in kwestie. Zij heeft in het midden gelaten vanwaar zij haar inlichtingen heeft. Red.) Het protest-comité-Jungschlaeger heeft in overleg met het nationaal contactcomité besloten op een nader bekend te maken zaterdag in novem ber een openbare nationale betoging te organiseren ter verkrijging van recht in de zaak-Schmidt c.s. De juiste datum zal zo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. Nieuw-Guinea De woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Indonesië door het zoeken naar een oplossing voor het lang bestaande geschil met Nederland over Nieuw-Guinea, streeft naar het wegnemen van de oorzaak van de bitterheid in de Nederlands- Indonesische betrekkingen. weten waarover het het meest ver baasd is, over de werkelijke onzin nige inhoud of over de zeldzame grof heid. waarmede zij gesteld zijn. Hét krijgt de indruk, dat de vra gensteller en de partijgenoten de be noeming van mr. Struycken slecht kunnen verwerken. Ook de Arubaanse Courant tikt de heer Bikker op zijn vingers, hoewel het graag meer samenwerking tussen de drie regeringen had gezien bij de kabinetsformatie in Nederland. H. M. de Koningin heeft me vrouw Mieke Bouman be noemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hare Majesteit heeft giste renmiddag op het Paleis Soestdijk het echtpaar Bou man ontvangen en mevrouw Bouman daarbij de versierse len van de onderscheiding overhandigd. Op de foto ziet men (v.l.n-r.) de heer H. Bouman, H. M. de Konin gin, mevrouw M. S. Bouwman-van den Berg en Z. K. H. Prins Bern hard. Een felle brand in een barak van het woonoord der Ambone zen „kamp Almere" te Huizen heeft donderdagochtend tien ge zinnen dakloos gemaakt. De in boedels van deze gezinnen zijn bovendien geheel verloren ge gaan. Omstreeks kwart over negen ging een alarmkreet door het kamp. Dik ke rookwolken stegen omhoog uit de houten barak. Ondanks de grote ver warring schoten vele kampbewoners toe om te pogen nog iets te redden. Slechts geringe gedeelten der inboe dels werden naar buiten gesleept en in de stromende regen neergeworpen. Intussen waren de brandweren van Bussum, Naarden en Huizen zeer spoedig na het alarm in het kamp ge- Voor de Algerijnse kust hebben de Fransen woensdag een jacht aangehou den met 70 ton wapens, bestemd voor de opstandelingen in Algerië en af komstig uit Egypte. Van gezaghebbende Franse zijde wordt verklaard, dat hiermee bewe zen is, dat Egypte de opstand steunt. Volgens een eerste schatting verte genwoordigen de wapens een waarde van zes miljoen gulden. Zij zijn uit verschillende landen afkomstig en ge deeltelijk nieuw. Er zijn automatische geweren van het laatste type uit Ita lië bij en Britse geweren en bren- guns. In de hut van het jacht hingen fo to's van Nasser en Stalin, aldus het bericht, dat afkomstig is uit Oran. De bemanning bestond in hoofdzaak uit Italianen. De kapitein, die Italiaan wordt genoemd, had twee paspoorten, een Grieks en een Costaricaans. Er waren ook Mohammedanen onder de bemanning. arriveerd. Met een twintigtal stralen werd het vuur bestreden, maar de barak brandde geheel uit. Kleine kinderen en ook volwasse nen liepen door elkaar. De onzeker heid of allen uit de brandende barak gered waren, deed. in het bijzonder onder de vrouwelijke kampbewoon sters, aanvankelijk veel verwarring ontstaan. Voor een der vrouwen, die een shock had opgelopen, moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister, aangezien de barak ken geheel van hout zijn opgetrok ken en' in de betrokken barak vijf tien kachels brandden, kan één vonk je voldoende zijn geweest om deze ramp te veroorzaken. De tien gezinnen van het Ambone zenkamp Almere, tezamen 26 kinde ren tellende, zijn thans tijdelijk over gebracht in de schoollokalen, kantine en ziekenzaal van het kamp. Japan en de Sovjet-Unie zijn tot overeenstemming gekomen inzake de territoriale vraagstukken, die een her stel van de wederzijdse diplomatieke betrekkingen in de weg stonden. De overeenstemming is bereikt op twee besloten vergaderingen tussen de Japanse minister van landbouw Itsjiro Kono en de secretaris van de Sovjet- russische communistische partij, Ni- kita Kroestjev. Minister Kono getuig de tegenover verslaggevers dat ,.het slot .van de besprekingen een volle dig succes is geworden." Het vredesverdrag zal vandaag in het Kremlin worden getekend. De di plomatieke betrekkingen zullen onmid dellijk na de ondertekening worden hersteld. Volgens minister Kono zijn beide partijen elkaar in het territo riale vraagstuk iets tegemoet geko men. Door de overeenkomst zal een eind komen aan de nu al elf jaar durende staat van oorlog tussen de beide landen. De organist van een kerk te Blackpool heeft wekenlang rondgelopen met de gedachte dat zijn orgel de speelbal was geworden van bovennatuurlijke krachten. Toen hij namelijk eens alleen in de kerk aan het oefenen was. hoorde hij plotse ling menselijke stemmen in het elektrische speeltuig, al kon hij de zin t>an de opgeuangen woorden niet vatten. Dit ver schijnsel herhaalde zich daarna verschillende malen. De orga nist drufde er met niemand over te praten en liep alleen met zijn geheim rond, totdat het or gel onder de hoogmis van vo rige zondag, ten gehore van de parochianen, heel duidelijk een weerbericht gaf. Het bleek de uitzending van een naburig vliegveld te zijn, die klaarblij kelijk door de apparatuur van het orgel werd opgevangen en weergegeven. De pastoor be sloot toen maar een elektro technicus te raadplegen.

de Stem | 1956 | | pagina 1